j Telegrammen "j Schoonhoven Plaatselijk nieuws pGemengd nieuws ^^Rechtszaken Marktberichten Plaatselijk nieuws j Kerk en School 4 WOENSDAG M JUNI 1946 DE JAPANSCH—NEDERLANDSCHE BETREKKINGEN. Het Japansche blad „Nijako Sjimboen" bespreekt de diplomatieke betrekkingen van Japan met Frankrijk en Nederland. Het blad verklaart: Japan erkent het Fransche nationale comité niet dat te Londen is gevestigd. Voor Tokio is het kabinet-Pétain te Bordeaux nog altijd de rechtmatige Fransche regeering, waar mee alleen kan worden onderhandeld. Wat de Nederlandsche regeering te Lon den betreft, zoo wordt deze door Japan weliswaar nog als Nederlandsche regee ring erkend, doch onderhandelen doet Japan met deze regeering niet meer. In Nederlandsche aangelegenheden voert Japan besprekingen met de Duitsche re geering, terwijl in aangelegenheden, die Nederlandsch-Indië betreffen, Tokio di rect met Batavia onderhandelt. De be trekkingen met Fransch Indo-China zul len, volgens dit blad. In overleg met Bor deaux worden geregeld. JAPANSCHE EISCH AAN ENGELAND. Over leveranties aan China. De Japansche plaatsvervangende mi- Bister van buitenlandsche zaken heeft in een nota aan den Engelschen ambassa deur de eisch gesteld, dat de leveringen van wapens en ander materiaal aan maarschalk Tsjiang Kai-sjek van Birma en Hongkong uit worden stop gezet. SPANJE STUIT DE VLUCHTELINGEN STROOM. Tengevolge van het steeds toenemen van de stroom vluchtelingen uit Frank rijk bij de Portugeesch-Spaansche grens, hebben de Spaansche autoriteiten de Fransche grens by Irun gesloten, zoo mejdt het D. N. B. uit Madrid. Alleen diplomaten en personen, die in het bezit van een doorreisvisum voor Fransch-Marokko zijn, mogen nog over de grens. Naar dg vluchtelingen mededeelen, hebben de Fransche autoriteiten maat regelen genomen tegen deze massavlucht Nadat Zondag nog talrijke auto's aan de grens kwamen, is Maandag het autover keer wegens gebrek aan benzine geheel stopgezet. De hertog en de hertogin van Windsor tijn, volgens Stefanl, met hun gevolg Maandagnacht te Madrid aangekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst had de hertog een onderhoud met ambassadeur Hoare. De hertog zal enkele dagen te Madrid blijven. Tengevolge van de gedeeltelijke sluiting der grens aan de Spaansche kant is de stroom van vluchtelingen uit Frankrijk sterk verminderd, zoo meldt de speciale correspondent van het D.N.B. nader van de fipaanséh—Fransche grens. Den voormaligen Russischen premier, Alexander Kerenski, werd een visum voor het binnenreizen in Spanje gewei gerd. Van welingelichte zijde verluidt, dat de Portugeesche consulaten in Zuld-West- Frankrijk aan een groot aantal Joden het reizen naar Portugal hadden toegestaan. Daarop heeft de Portugeesche regeering, die het binnenreizen van buitenlandsche Vluchtelingen verbiedt, deze consulaten gesloten en bepaald, dat geen Joodsche Aan het einde van de voorlezing ver klaarde generaal Huntziger dat de Fran sche gevolmachtigden akte namen van de voorwaarden. Zij verzochten in de ge legenheid te worden gesteld daarvan mededeeling te doen aan de Fransche regeering en de besluiten in de volgende bijeenkomst te mogen mededeelen. De Fransche gevolmachtigden werden daar op naar de auto's teruggeleid en graaf Ciano begaf zich naar het Palazzo Ve- nezia om aan den Duce verslag uit te brengen. RUIMERE RANTSOENEN IN DUITSCHLAND. Een besluit omtrent de voorziening met levensmiddelen in Duitschland geduren de de volgende maand opent, naar de Rheinische-Westfalische Zeitung meldt, de mogelijkheid meer boter te betrekken, stelt een ruimer kaasrantsoen in uitzicht opent de gelegenheid zich meer dan vangen. LUCHTAANVALLEN OP BRITSCHE KUST. LONDEN, 26 Juni. Het ministerie van Luchtvaart maakt bekend, dat vijande lijke vliegtuigen vannacht aanvallen op de kust hebben ondernomen. Het lucht doelgeschut trad terstond in werking. Aan de Zuid-Oostkust, zoo wordt verder vernomen, was de luchtdoelartillerie in de afgeloopen nacht in actie en ze werd ook op verschillende plaatsen elders ge hoord. FRANSCHEN TE LONDEN. LONDEN, 26 Juni. Sir Ronald Camp bell, de Engelsche ambassadeur in Frank rijk, is heden, vergezeld van zijn staf, in Londen aangekomen. De ambassadeur werd door den Koning in audiëntie ont- de gewone suikerportie te verschaffen met het oog op den inmaak. VOORDEELEN DOOR HET BEEINDIGEN VAN DE STRIJD. .Welke gunstige reacties voor Duitsch land voortvloeien uit het eindigen van de strijd in Frankrijk, in het algemeen en in het bijzonder ook in oeconomisch opzicht bij de verdere strijd tegen Enge land, blijkt uit het feit. dat thans het volledige gebruik van alle oeconomische oorlogsmiddelen tegen Engeland alleen ter beschikking staat. Voor zoover een reorganisatie van de bewapeningsproductie met het oog op de bijzondere omstandigheden van een strijd tegen Engeland noodig en doelmatig is, kan zij thans na het verslaan van Frank rijk, zonder eenig risico ten uitvoer wor den gelegd. Tegelijkertijd heeft het snelle eindigen van de strijd in Frankrijk het binnenha len van de oogst gewaarborgd. Een be langrijke consequentie van het staken der vijandelijkheden in het Westen is ook het tot stand komen van een verbinding over land met Spanje, waarmede Duitsch land voor de oorlog ontwikkelingskrach- tige oeconomische accoorden heeft ge sloten. Thans is de weg voor de Duitsch- Spaansche handel weer vrij. Naar de bladen melden, bevinden de Fransche oud-njinister Blum, Herriot en Paul Boncourt zich te Londen. LEON DEGRELLE. MADRID, 26 JunL De bijzondere cor respondent van het D.N.B. aan de Spaan$ch-Fransche grens meldt: Het Fransche blad „La Dépêche" ver neemt uit Pau, dat de leider der Belgi sche Rexisten Leon Degrelle zich te Aroes als gevangene bevindt en dat dus het be richt Over zijn fusilleering onjuist is. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. DEN HAAG. 26 Juni. Heden werden de volgende hoofdprijzen uitgeloot: 1000: 9339 18908 21350 400: 12929 200; 3608 11457 17782 23764 24329 24539 100: 4131 13040 13318 18870 19436 20694 20855 20892 21672. moeilijkheden kwamen, heeft de veree- niging hoewel zij niet is opgeheven voor dit seizoen van het spelen van wed strijden moeten afzien. Dat S.Z. en P.C. niettemin in het competitieprogramma voor deze zomer is ingedeeld, moet aan een vergissing bij de Zwembond zijn toe te schrijven, want deze is reeds tijdig in het voorjaar van de terugtrekking der Schoonhovenaren op de hoogte gesteld. GEVAARLIJK SPEL. Gisteren stond het 6-jarig dochtertje van den heer Eshuis, Rika, voor school tijd bij een familielid, dat zijn geluk be proefde met een hengel en een simme tje. Zij had daarbij haar volle aandacht, evenals de visscher zelve. Zoo vergaten ze een oogenblik, dat zij niet de eenigen waren, die op dat oogenblik op de Oude Haven vertoefden. Doordat na enkele minuten de school zou aangaan., was het daar integendeel vol spelende kinderen. Een van hen gaf het kijkende meisje een duwtje, waar door dat voorover in het water schoot. De drenkelinge stond daar met de beenen boven water en het hoofd onder water op de bodem. De visscher rukte zijn aandacht los van zijn dobbertje ên heesch het meisje, dat natuurlijk hevig geschrokken was, op het droge. VALKENHEIDE. De hier Zaterdag gehouden collecte ten bate van het gesticht voor misdeelde jeugd „Valkenheidt" heeft f 37,40 opge bracht. EIERENVEILING. Loplkerstraat. Prijzen: Kippeneieren f 4.20—f 4.65 per 100 stuks; boter f 0.70 f 0 76 per half K.G.; kaas f 0.26— f 0.28 per half K G. BOTERMARKT. Geen aanvoer. GEVONDEN VOORHERPEN. Een sleutel, vischtuig, da*. Inlichtingen bij de Politie. ONGELUK BIJ PUINOPRUIMEN. Gistermiddag is bij de opruimings werkzaamheden in de binnenstad te Rot terdam een ernstig ongeval gebeurd. H. Hemmers, wonende In een woon schip, dat in de Rotte ligt en diens broer waren in een perceel aan de Grounen- daal aan het puinopruimen. Zij bevonden zich voor deze werkzaamheden onder #cn betonnen vloer diè schijnbaar nog intact was gebleven. Door tot nog toe onbeken de oorzaak stortte de vloer ineen. UUngs toegeschoten omstanders hebben de bei de broers zoo spoedig mogelijk bevrijd. Helaas bleek een hunner, H. H., reeds aan de bekomen verwondingen overleden te zijn, terwijl zijn broer ernstige ver wondingen aan het hoofd had bekomen. BENOEMD. De heer K. Eijkelenboom, thans kwee- keling met akte aan de Openbare Lage re School te Groot-Ammers. is benoemd tot onderwijzer aan eenzelfde school te Alphen a.d. Rijn. INENTING TEGEN TYPHUS. Aan de oproep van de dri? geneeshe ren hier ter stede, om zie a te laten in enten ais voorzorgsmaatregel tegen ty phus, hebben vele Schoonhovenaren ge hoor geg'ven. De aftsen zjn dan ook an derhalf uui gedrieën vrijwel onafgebro ken bezig geweest met het inenten. In die tijd hebben ongeveer 500 personeD. zoo wel volwassenen als kinderen, de eerste Lijectie gekregen. De volgende week op dezelfde tijd wordt éat Icihaaïd, zcodat dah weer groote drukt- Ir het hospitaal zal heer3chen en over vrertien dagen tenslotte zullen üe gegadigcen de laatste injectie ontvangen. DEZE ZOMER GEEN WATER-POLO. Het programma der waterpolo-competi tle van de Kon. Ned. Zwembond vermeldt EEN KIJKJE IN DE NIEUWE SCHOOL. Groot-Ammers. Het schoolgebouw voor de Vereen. Groot-Ammers—Streefkerk, gebouwd op het Burgemeester Fortuljn- plein, is zoo goed als klaar. Van buiten gezien, ig het een eenvoudig, doch mo dern gebouw. Gebouw en speelplaats samen hebben een oppervlakte van 1000 vlerk. M. De speelplaats Is aan de Oost- en Westzijde omgeven door een mooie, steenen muur, waarin aan de Westkant een zwaar ijze ren hek toegang geeft tot het plein, terwijl de Zuidzijde is afgezet met een modern ijzeren hek. Het speelplein is ge heel met tegels belegd over een opper vlakte van 30 x 12 M. met er om heen een pl.m. 2 meter breede strook grond voor beplanting. In het midden staan twee jonge boomen geplant. Bij de ingang van de school is een drukfonteintje geplaatst op de waterlei ding voor het drinken der schoolkinde ren en boven de deuren en de Ingang zal een zware electrlsche schel, die het voor hedenavond een hier te spelen wed- sein zal geven voor het begm der les- wonuingen strijd van de schoonhovenscha Zwem- uren, terwijl een andere schelknop aM vluchtelingen meer in het land worden Deze is naar een ziekenhuis overgebracht en Poloclub tegen Elfhoeven uit Gouda, de kant is aangebracht voor het p du k. toegelaten. Ongeveer vijfhonderd Joden waar hij ter verpleging moest worden op- Het zal voor vele sportliefhebbers een te- Binneh getreden, komt eerst de nai, waar die reeds vroeger de SpaanschPortu geesche grens hadden overschreden, zijn door de Portugeesche politie in concen tratiekampen bijeengebracht. DE ONDERHANDELINGEN BIJ ROME. Omtrent de onderhandelingen tusschen de Italiaansche en Fransche gevolmach tigden, die Zondag in de avond in de vil la Incisa della Rochetta, op IS KM. van Róme, bijeenkwamen, meldt Stefani nog het volgende: De eerst aankomenden waren de ge volmachtigden van Italië, t.w. de minister van buitenlandsche zaken, graaf Clano, maarschalk Badoglio, chef van de gene rale staf, admnaal Cavagnari, chef van genomen. BRAND TE VIANEN. Te Vianen ontstond Maandagmorgen brand .in de bakkerij van den heer A. W. Wingelaar aan de Walsmand. Het vuur ontstond in een hoeveelheid spaanders, welke op de oven te drogen lagen. Het breidde zich zeer snel uit, doch de brand weer wist te voorkomen, dat de brand oversloeg naar 't woonhuis. Na een half uur was het vuur bedwongen, maar de bakkerij was toen geheel uitgebrand. geen zeebanket. De Nederlandsche haringvloot zal naar alle waarschijnlijkheid dit jaar niet uit- Varen, zoodat de liefhebbers van het Va- de genera'e staf van de marine, oe ge- la;dsche zeebanket voor dit seizoen neraal van het luchtwapen Pricoio, chef haringtand wel uit kunnen trekken, van de generale staf van de luchtmacht, Tenzlj men genoegen wil nemen met generaal Roatta, sous-chef van de gene- koeihUisharing, waarvan nog een voor- rale staf van het leger, allen vergezeld raadje aanwezig is, zal men dit jaar de leurstelling zijn, dat zij van deze verdere de verschillende knoppen van de schel en polo-wedstrijden in. dit seizoen niet zul- het electrisch licht is aangebracht, len kunnen genieten. De omstandigheden Aan de zijkant van tegelwerk is in het hebben nameiyk het ledental der 8.Z. en midden een gedenksteen aangebracht, PC. sterk gedund, zoodat zij niet meer waarop de namen voorkomen van het be over voldoende geoefende spelers be- stuur, als volgt: M. Nobbe. voorzitter; N. schikt. Daar hierbij nog financieele Hendriks»—Keljzer, secretaresse; G. de door officieren van hun gevolg. De Fransche gevolmachtigden, bege leid door carabinieri en motorrUders, ar riveerden om 7.28 uur per auto. komen de van de villa's, welke aan de Via Cas sia gelegen zyn en waar zij hun intrek hadden genomen. De chef en functiona rissen Van het protocol van het ministe rie van buitenlandsche zaken ontvingen de Fransche gevolmachtigden bij de in gang van de villa en lieten hen doorgaan naar de zaal, waar de bijeenkomst ge houden werd en de Italiaansche gedele geerden hen ontvingen met het brengen ren de Romeinsche groet. Toen de Fran sche gevolmachtigden plaats genomen hadden aan de tafel tegenover de Itali aansche gedelegeerden, stond graaf Clano op om mede te deelen, dat op order van den Duce maarschalk Badoglio aan de Franschen dq voorwaarden voor de wa penstilstand zou overhandigen. Maar schalk Badoglio verzocht toen generaal Roatta de voorwaarden voor te lezen. Hollandsche nieuwe moeten ontberen. geheime bistiixeekdebu. De vader en zoon B, die voor de Rot te rdumsche Rechtbank terecht hebben gestaan in verband met de aanwezig heid van een distilleertoestel in een schuur bij de woning van B_ Sr, ih)n Bisteren veroordeeld resp. tot f100 boe te, subsidiair een maand hechtenis en twee maal een maand principale hechte- nlDe reiziger v. d. R, die B. Jr. op ver schillende manteren tot het aanschaften en het gebruiken van het dtsttlleertoe stel had gebracht, Is veroordeeld tot dne maal een maand hechtenis. Waterstand: Schoonhoven hg. water 11.30 uur, 1.45 M. e Voile Maan: Op 0.05. onder 12.30, Laatste Kwartier 27 Juni. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisteringsvoor schriften wyzen wU erop, dat heden 26 Juni, de zon ondergaat om 10 uur 15 min. Opkomst morgen 27 Juni. 5 uur 15 min. Tusschen deze beide tydstippen is du» alle lichtuitstfraling verboden. Vos, penningmeester; J. W. Spek, C. v d. Ham, D. Minkema en K. van der Wal De hal wordt afgesloten door eec mooie, steenen boog, waarin twee zwar« deuren, welke men in drie standen ka& vastzetten. Dan komt men in de gang. Vlak om de hoek rechts ls een deur, welke toe gang geeft tot de bestuuwkamer. Een flinke, ruime kamer, waarin twee bijkas- ten, een waschgelegenheid, en een kast waarin zich hét schakelbord en een prachtig sleutelbord bevinden. Behalvi de groote ramen, is er ook een raam. dat uitzicht geeft zoowel op de ingang van de speelplaats, als van de school zelf Deze kamer is ook bedoeld voor school- artsendienst. Vanuit dit vertrek kan men door een deur komen ln de stookkamei voor de centrale verwarming, terwyi té- vens nog ©en deur van buiten af toegang geelt. De stookinrichting is in de diept» gebouwd, zoodat men een trap moet af dalen, om er by te komen. Ze werkt ge heel automatisch, men kan ze op het vereisclfte aantal graden warmte afstel len, en er ls letterlijk geen enkele ruim te, hetzij bergplaats, garderobe; lokalen, kamers, W.C., waschgelegenheid e.d, welke niet wordt verwarmd. Naast de stookinrichting ls de bergplaats voor ko len aangebracht, zoodat via een schalt de kolen worden toegelaten. Terwyi in de lokalen en kamers gewone radiotoren (ronde) zijrt geplaatst, zyn ln de gangen onder de kapstokken plaat- radiotoren aangebracht, wat zeer prac- tisch is, b.v. voor de natte kleeren der kinderen, die tydens de lesuren kunnen drogen. De gang is lang pl.m. 24 meter en breed 2.25 meter. Daarin bevinden zich 4 urinoirs, 3 W.C.'s, 2 bergkamers en een garderobe voor het personeel. De gehee- le gang ls belegd met tegelwerk en alle wanden, zoowel in gang als ift lokalen, zijn op een hoogte van pl.m. 2 meter met glazuur gespoten. De lokalen zyn 8x7 meter, de vloeren van van Orion rifhout, een luxe zoldering is aangebracht, de groote raamkozynen zyn van tegelwerk en de r&men zelf van yzer en kunnen door een draaibeweging met een slinger op iedere stand worden opengezet. In ieder lokaal bevinden zich vier vaste bergkasten met een ruime kaartenkast; ook is in elk lokaal een waschgelegenheid aangebracht. De verlichting bestaat uit 4 groots lampen en een bordlamp. Als scheiding tusschen de lokalen dient een zwaar houten schot,, dat met een lierinrichting in het midden kan worden omhoog gedraaid, voor bUzonde- re gelegenheden, als b.v. Ouderavond enz. Boven de lokalen, de gang enz., ls een heel groote bergruimte, waarom ook een dubbele zoldering of vloer ls aange bracht. De meubelen zyn nog niet aanwezig Als ook deze zUn gearriveerd en ge plaatst, moet het geheel, in de moder ne kleuren, zeker tot de slotsom leiden, dat dit gebouw en zyn inrichting tot de mooiste en soliedste scholen uit de om trek behoort, waaraan ln de toekomst ge heel althans zeer weinig onderhoud zal zyn, uitgezonderd het schilderwerk. Licht en lucht zijn de twee hoofdfac toren, waarmee rekening is gehouden. Architect Nieuwpoort, van Sliedrecht, en de verschillende vaklieden, die aan dit gebouw hebben gewerkt, verdienen alle lof voor dit resultaat. Noordeloos. De collecte ten bate vaa het Nationaal Hulpcomité heeft in de ze gemeente f 1285 opgebracht. De uitwateringssluizen op' de afsluitdijk, welke de genie op last van de Neder landsche militaire autoriteiten bij de nadering der Duitsche troepen had laten springen, worden hersteld boter. Kaas en eieren. WOERDEN, 26 Juni. Aanvoer 384 par tijen kaas. Prijzen', met rijksmerk le kwal. f 32—34, idem 2e kwal. f 2850- 30.50, zware tot f 35. Handel vlug. BODEGRAVEN, 25 Juni. Kaas. Aange voerd 291 partyen Goudsche kaas, totaal 13095 stuks, wegende 117885 KG. Prlj» met rijksmesk le soort f 3234, 2e soon f 2931, zwaardere tot f 35. Handel ma tig. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT. GROOT-AMMERS, 24 Juni. Eerstfc Al- blasserwaardsche Veilingsvereenlging t» Groot-Ammers. Veiling 24 Juni. Aanvoer 8335 eieren, 60 KG. aardappelen. Prijzen: Eieren vanaf f 3.90 tot en met f 4.40 per 100 stuks; 30 pond boter vanaf f 0.74 tot en met f 0.82 per pond; aardappelen 8 cent per'K.G. ROTTERDAM, 24 Juni. Zeeuwsche bon ten f 3.80—4, Zeeuwsche blauwen f 380 —4, Redstar f 4.10—4.20, Paters redstar f 2.75, alles per HL. Aanvoer voldoend» Handel kalm. NA DE RAMP. Voor de nieuwe woning. Alblasserdam. Het comité Ramp 1940 zal hier aan hen, die weder een woning hebben betrokken, een vastgestelde ver goeding voor het aanschaffen van de eerste benoodigdheden uitbetalen. De uit- keering geschiedt in het gebouw van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, voorheen „Utile Dulci", en wel op Maan dagavond 24 Juni aan hen, wier familie naam begint mét A tot en met M. en op Woensdagavond, wier familienaam be gint met N tot en met Z., beide avonden tusschen 8 en 9 uur. Alblasserdam. Wederom zal vanwege „Het Groene Kruis" een moedercursus worden gehouden door zuster H. F. Hat- tlnk. De aanmelding kan geschieden by de magazijnmeester Stout in de Corn. Vroege Stichting. Raad en daad voor de middenstand. Alblasserdam. Alhier is een comité op gericht ter behartiging voor slachtoffers uit de miudenstand. Deze commissie stelt zich ten doel, de middenstand met raad en daad bij te staan. Deze commis sie zal contact houden met het gemeen tebestuur van Alblasserdam, met de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken en het Co mité Ramp 1940. Dit comité ia samengesteld uit be stuursleden van de Middenstandsveree- niging, aangesloten bU de Ned. Midden standsbond. Het heeft ten doel, den handekirU ven den middenstander hun belangen te hel pen bevorderen in deze moeilijke tyden, ook wat betreft steunverleening voor hen, die door oorlogsgeweld, schade geleden hebben, ook wegens diefstal en plunde ring. De commissie bestaat uit vier leden, de heeren B. van Vliet, voorzitter; J. C. r. Neutegem, hoofd der Chr. UL.O. School, secretaris: J. C. van Engelen, aannemer, penningmeester; en C. M. Kortleve. Terug uit krijgsgevangenschap. Alblasserdam. Verschillende militairen, Welke in krijgsgervangenachap hebben verkeerd in Duitschland, zyn by de hun nen teruggekeerd. Over het algemeen zyn zy zeer tevreden over de humane be handeling, welke zy hebben ondervonden. Een, die gewond was, verklaarde os., dat hy als Hollander eenzelfde behandeling had ondervonden als de Duitsche ge wonden in het ziekenhuis en hy zeide, dat hij nimmer hen zou vergetèn, die hem op zulk een lnilde wyze hadden terzyde gestaan. Alblasserdam. De dames W. en P. Ver- moulen zyn te Dordrecht geslaagd voor het eindexamen van de Chr. Kweek school. Alblasserdam. Aan de Chr. Kweek school te Dordrecht slaagde voor het examen 1. o. mej. N. de Jager. Voor de winter. Bergambacht. Aan enkele personen heeft het ysclub-bestuur toestemming verleend, uit de voorste sloot van de ys- baan op zeer geringe diepte bagger te trekken, om daarvan turf te maken. By het uitbreken van de oorlog was het vry willige brandweercorps wel in tact, doch de werkzaamheden stonden stil. Thans echter heeft zy haar taak weer opgenomen en is met haar oefenin gen begonnen. Tengevolge van de benzine- Bchftarschte zijn er in deze gemeente thans 2 vrachtauto's voorzien van een houtvergasser. Parkeerverbod. Bergambacht. Op grond van de lucht- beschermingswet heeft de burgemeester een algeheel verbod uitgevaardigd tot het parkeeren van rij- en voertuigen op openbare wegen tusschen een ha'.f uur ha zonsondergang en een half uur voor zonsopgang. Bergambacht. De torenwacht en de radioluisterdienst voor de luchtbescher mingsdienst zUn nog steeds bezet. Deze wachtdiensten worden door iedereen Waargenomen. De ingezetenen moeten er op be dacht zyn, steeds de verduistering hun ner woningen goed in tact te houden, daar 's nachts onverwachts controletoch- ten worden gehouden. Gementeraad. Bergambacht. Een openbare raadsver gadering is belegd tegen Donderdag 27 Jttni, nam. 7.30 ure. Berkenwoude. Het postkantoor is voor- loopig des n.m. geopend Var. half drie tot half vier en de laatste buslichting vindt plaats om vier uur. Door de gem. lichtfabrieken te Gouda is het meteropnemen in de beide transformatershuisjes opgedragen aan den heer B. Markus, monteur G.E.B. Dit hl verband met de benzinebesparing, daar de meteropnemer van bovengenoemd be- drijf verschillende gemeenten per auto bezocht. Weer aan 't wera. Capelle a.d. IJssel. De directie der Che mische Fabrieken heeft; 28 arbeiders, die na 9 Mei ontslagen waren, met ingang van Maandag j.l. weer in dienst gesteld. Geslaagd. Capelle a.d. IJssel. De heer D. A. van Delft deed met gunstig gevolg eindexa men voor het diploma Bouwkunde aan de M.T.S. te Rotterdam. Zangvereeniging. Capelle a.d. IJssel. De zangvereeniging „Looft den Heere", die gedurende de oor logstoestand geen repetities hield, zal Donderdag 27 Juli op de gewone tijd hier mede in het Evangelisatie-lokaal Boe zemstraat, weer een aanvang maken. Capelle a.d. IJssel. Aan het Marnix- gymnasium te Rotterdam slaagde mej. M. Biert voor het eindexamen A. In deze gemeente werd een groot aantal bedden en matrassen uitgereikt aan Rotterdamsche vluchtelingen. Het gebouw van de Herv. Jonge- lingsvereeniging aan de Kerklaan, is thans weder geheel beschikbaar voor vergaderdoeleinden. Geruime tyd was hierin een detachement der zoeklichtaf- deelingen gelegerd. Normalisatie HolL IJssel. Gouderak. Thans zyn efh zuiger en een baggermachine van déVfirma Prins gearriveerd. Nog eemge plaatsen moeten uitgediept worden en, zooais reeds eer der gemeld, rest tevens het bijspuiten van het reeds gedeeltelijk opgespoten ter rein naby de voormalige steenfabriek van de firma van Houweninge; dit werk zal nu uitgevoerd worden. Milde revers. Gouderak. Steeds weer worden in de Ned. Herv. Kerk extra giften mgezameld. Zoo zyn ook de vorige week weder drie bedragen geschonken, namelijk een van f 12.50 voor 4e diaconie, f 12.50 voor de kerkvoogdy en f 10 ten bat» der Chr. School. Coop. Boerenleenbank. Groot-Ammers. De Coop. Boerenleen bank voor Groot-Ammers e.o. kwam in vergadering byeen. Na opening doo' den voorzitter, werden d* notulen gelezen en goedgekeurd. De secretaris gaf een ver slag over het boekjaar, dat eveneens werd goedgekeurd. De heer Kt. den Oudsten, die periooiek aftredend was, werd herkozen ais be stuurslid. Zoo ook de heer C. Bouter, als lid van de raad van toezicht. In de rondvraag werden verschillen de financieele punten besproken, ook in verband met de tijdsomstandigheden D« hoofdcyfers van de rekening van de ba lans waren als volgt- ontvangsten t 1.505.568.48 bezittingen fl.494.859.17; bezittingen f 652 625.60, kas 31 December f 6709.31, schulden f 647.709.33; saldo Winst f 4918.27. Groot-Ammers. De heer C. v. d. W., die bezig was met het hakken van hout, had het ongeluk, dat zyn bijl uitschoot of weggleed, waardoor een deel van zijn duim afgehakt werd. Gemeenteraad. Hardinxveld. Een openbare vergade ring van de gemeenteraad si belegd te- genWoensdag 26 Juni, ham. half acht. Te behandelen zyn o.m.: Voorstellen van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor extra steun aan werkloozen (B-steun); tot verhooging subsidie bur gerlijk arpibestuur 1939; tot eervol ont slag aan J. D. de Ridder als tydeiyk ge meente-geneesheer; omtrent aanleg en reparatie waterleiding; tot wijziging van het arbeidsovereenkomstenbesluit. het ambtenarenreglement en de verordening veldwachters. Teeken des ttjda. Hei- en Boeicop. Al sedert Jaren wer den door de bakkers de basten van de wilgeteenen opgeharkt voor het stoken der ov^jis. Zoo was het dit jaar ook ge schied, doch deze basten zullen nu de weg der verbranding niet opgaan, daar door het gebrek aan looistof voor de leer- bereiding tijdig beslag op deze wilgen- basten is gelegd. Machinegeweer gevonden. Hei- »n Boeicop. Terwyi de landbou wer M. alhier vorige week in de polder Heicop aan het grasmaaien, stootte de machine plotseling tegen een hard voor werp, dat by onderzoek een machinege weer bleek te zyn, waarby geen munitie werd aangetrofien. Vermoedelyk is dit vuurwapen afkomstig van een Hol- landsch vliegtuig, dat de eerste dag van de oorlog in de vroegte boven onze ge meente werd neergeschoten en waaruit de bemanning bestaande uit twee perso nen zich met een parachute wist te red den, terwyi het vliegtuig even over de gemeentegrens in Leerbroek neerstortte. M. heeft van zijn vondst aangifte ge daan by de gem.-politie, die daarna de dichtetbyzijnde militaire autoriteit er mede in kennis heeft gesteld. Uitkeering. Hei- en Boeicop. Door tusschenkomst van den burgemeester zyn de kosten van de inkwartiering van de 111 Verbandaf- deeling van het Roode Kruis, die alhier van 1013 Mei waren ingekwartierd aan belanghebbenden ten volle uitgekeerd. Extra broodkaarten. Hei- en Boeicop. Ondanks het uiterst laat in bezit krijgen van net benoodigde materiaal op'het distributiebpreau, kon toch nog worden bereikt, dat laatst der vorige week, dengene die daarvoor in aan merking kwam een extra broodkaart werd uitgereikt, wat vooral in deze druk ke tyd met de hooibouw een meevaller tje was, daar het toegekende rantsoen nauwelijks voor de helft toereikend was. Hoornaar. Voor de wederopbouw van Nederland is hier f 722.60 gecollecteerd. De burgemeester heeft mej. G. Slob Jd. benoemd tot tydeiyke huip op het distributiebureau. De heer P. U., die op de eefste oor logsdag te Rotterdam in het krijgsgewoel zijn vrachtauto kwijt raakte, heeft deze Vrijdag van de Rotterdamsche politie te ruggekregen. De auto, die door de politie in beslag was genomen, was reeds door verschillende handen gegaan. Er zullen aan de wagen vry kostbare reparaties moeten worden verricht. Kinderdijk. Aan het gemeentelijk gymnasium te Dordrecht slaagde voor het eindexamen diploma A: mej. E. Bmit. Gemeenteraad. Krimpen a.d. Lek. Donderdagavond om 7.30 uur zal de gemeenteraad in openba re zitting bUeenkomen. De agenda ver meldt o.a.: Benoeming van leden in di verse commissies. Voorstel tot wyziging reglement burgerUjk armbestuur. Voor stel beschikbaar stellen bedrag voor B- steun. Voorstel voor verordening tot het verhalen van de bedragen, bedoeld in art. 135 der pensioenwet 1922. Voorstei tot continueering van de met de F.O.G. gesloten fraudeverzekering. Comptabili- teitsbesluiten. Voorstel tot wyziging bouwverordening. Krimpen a.d. Lek. Gevonden: Een paar sokken, te bevragen bij den gem.-veld- wachter; een bus Vim en 1 kaartje elas tiek, te bevr. by J. A. Brouwer, School straat. Krunpen a.d. Lek. Voor de betrekking van directeur van het Waterleidingbe drijf ,Lek en IJssel" heboen zich 10 sol licitanten aangemeld. Het bestuur van genoemd bednji heeft 9 personen opge roepen en zuilen ;n een /oordracht van 4 worden opgemaakt. Ook de laatste militairen, afkomstig uit deze gemeente zyn, zoo niet met groot verlof, dan toch met periodiek verlof ge weest. Hierdoor is k.unen vast te staan, dat van de militairen uit deze gemeen te niemand is gesneuyeid of wordt ver mist. Na een stagnatie van ruim l'/i maand is thans weer een aanvang ge maakt met liet werk aan de bouw der nieuwe Ned. Herv. Kerk. Werkverschaffing wordt stopgezet. Krimpen a.d. IJssel. Maandag is de centrale werkverschaffing m deze ge meente, waarbij het aanlpggen van een weg door de Krimpeneiwaiud werd uit gevoerd, stopgezet. Wel blijven nog gedu rende eemge dagen enkele arbeiders werkzaam in verband met Giet opruimen van materiaal, maar ook dezen worden daarna ontslagen, zoodat dan dit gehee- Ie werk stil zal liggen. Uit deze gemeen te komen 80 arbeiders weer zonder werk. Alle landarbeiders en boerenknechts in deze gemeente hebben thans werk ge vonden. Velen van hen zyn thans in de hooibouw. Cok de tuindersknechts zyn allen tewerkgesteld. Veilingbericht. Aangevoerd wer den 1800 eieren. Prijzen: kippeneieren f 44.75; ganzeneieren f 6.90. Voor bo ter werd geen aanvoer gedaan. In deze gemeente worden nog 8 ge- mobiliseerden vermist en van vier is be kend, dat zy gesneuveld zyn. De moge- lUkheld bestaat nog, dat verschillende van deze vermisten in Frankryk vertoe ven. Lekkerkerk. Veillngvereeniging „Lek- kerkerk en Orhstreken". Aanvoer 7799 eieren. Kipeieren f 3.704.60 per 100 st. Boter 77—78 cent per pond. Groenten: Ryspeulen f 17—21; rijsdoppers f 17 f 17.10; stamdoppers f 1414.10; dubbe le stamboonen f 3940.50; tumboonen f 6—8.25; eerstelingen f 7.758.50; bos- peen f 7.758; waspeen f 55.05; kom kommers A groen f 88.05; bloemkool le soort f 10.2510.30; idem 2e srt. f7.20 f 7.25; idem 3e soort f 4.506.50, krop sla f 1—1.05; spinazie f 1011; rabarber f 1.75—2.50; kroten f 3.50—4.50; keize rinnen f 11.75—12.25 per 100 kg. Ruime aanvoer. Handel vlug. De heer P. Borsje, die in de plaats van wyien den heer P. Neef is benoemd tot raadslid, heeft de benoeming aange nomen. Lekkerkerk. Gevonden: een handdoek. Te bevragen by den gemeente-veld wachter A. Stam. VERDRONKEN. Montfoort. Het ongeveer 4-jarige zoon tje van den houtbewerker Van Breukelen is Vrydag in een onbewaakt oogenblik in de IJssel geraakt. Toen het kind op het droge was gehaald mochten pogin gen, om de levensgeesten door toepassing van kunstmatige ademhaling op te wek ken, met meer baten. Het watervraagstuk voor Ver-Hitland- Nieuwerkerk a.d. IJsseL B. en W. zul len nader in overleg treden met prof. dr. ir. Visscher, inzake het oplossen van het watervraagstuk voor de buurtschap Ver- Hitland. In de gemeenteraadsvergadering waarin een zeer uitvoerig rapport van genoemden deskundige werd behandeld hebben de heeren Carlier, Stout en Tom met nadruk betoogd, dat hi.z. de eemge juiste oplossing zou zijn aanslui ting aan het geipeenteiyk waterleiding net. Het eventueel voortvloeiend nadeelig saldo zou voor de gemeente wel te dra gen zyn. Genoemde heeren meenden ech ter, ook deze oplossing niet te moeten aanraden, daar hierdoor een zware last zou moeten worden gelegd op de bewo ners. nJ. verplichte aansluiting en beta ling van het verplichte vast recht, dat bij berekening van het laagste tarief f 16 per jaar bedraagt. Het zyn deze mo tieven, welk egenoemde heeren noopten, de moglykheid van aansluiting aan het waterleidingnet prijs te geven, erkend werd, dat wel de beste maar tevens en dit vooral voor de betrokke personen de duurste oplossing was. De bewoners van de buurtschappen kunnen echter overtuigd zyn, dat het gemeentebestuur thans met groote voortvarendheid werkt om dit nypende vraagstuk op te lossen, en dat het binnen afzienbare tyd opge lost zal zijn. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De nieuwe bas- culebrug over liet Kanaal, naby de aige- meene oegiaaipiaats, is mans gcieed ge- zomen. Aan ue zyae naar oe 's-Uraven- weg zyn yzeren aisluiuiexken aange bracht, welke by het oparaaien der biug gesloten moeten worden. Verschillende personen melden Zich aan om een of meer vluchtelingen gedu rende een jaar ln huis op te nemen. In totaal moeten er in deze gemeente pl.m. 200 ondergebracht worden, de commissie welke zich hiermede heeft belast, hoopt er ln te slagen, dit aantal te kunnen huisvesten. Blijkens het verslag van hefc G.EB. over het afgeloopen jaar is het stroom verbruik met 20 pCt. toegenomen. Het vorig Jaar nam het met 14 pCt. toe. Het totaal aantal aansluitingen bedraagt thans 827 d.i. eén atyging met 21. •*- Tot secretaris van de afdeeling Nieu werkerk a.d. IJssel en Omstreken van de Vereeniging tot bestryding van T.B.C. onder het rundvee werd gekozen de heer A. Kool, die de benoeming heeft aan vaard. Nieuwerkerk a.d. IJsseL. Gewonden voorwerpen: een kinderschoentje. Terug te bekomen by Aantjes, Hoofdweg. Tot onderwyzer aan de Openbare School is benoemd de heer J. Bouman, die reeds als zoodanig ln tijdeiyke dienst aan de school werkzaam ls. Het waterverlies ls, blijkens het ver slag van het waterleidingsbedrijf over het jaar 1939, aanzienlijk. Dit verlies wordt geweten aan steeds voorkomende lek kages in de hoofdleiding, welke gelegen is in de Hoofdweg. Maatregelen zullen worden overwogen, om aan dit verlies paal en perk te stellen. Begrafenis l. groenewegen V. D. WEYDEN. Nieuw-Lekkeriand. Zaterdag is het stoffelyk overschot van den militair L. Groenewegen van der Weyden, die op 10 Mei te Ophemert is gesneuveld en daar was begra'ven, naar hier overgebracht en 's middags onder enorme belangstelling op de altfemeene begraafplaats ter aarde besteld. De begrafenis geschiedde met militair eerbetoon. Een 70-tal soldaten uit de gemeenten onder commando van de sergeants T. van Dam en Jac. Stam Jz., begeleidde de stoet naar het kerk hof. Door kameraden van zijn sectie werd de gesneuvelde grafwaarts gedra gen. Een drietal kransen bedekte de kist, t.w. een van de burgerij van Nleuw-Lek- kerland, een van de compie van II P.A. en een van de kameraden van zijn sec tie. Aan de groeve hield ds. Joh. van Dorssen een treffende roawrede Spreker herinnerde aan het feit, dat slechts één militair uit de gemeentë was gesneuveld, bracht dank aan mevr. van Waasbergen, door wier Uverige bemoeiingen de ouders ln staat waren gesteld het lijk van hun zoon naar hier over te brengen, sprak woorden van trodst tot de nabestaanden en wees tenslotte op de kortstondigheid van het leven. De burgemeester richtte namens het gemeentebestuur hartelijke woorden van deelneming tot de ouders en familieleden, wees op het groote me deleven van Nieuw-Lekkerlands burgerij en eindigde met de woorden: „Rust zaoht." Tenslotte bracht een sergeant van de compie II P.A. ifamens de kame raden een laatste groet aan hun gesneu velden makker. Mej. H. J. A. E. Voorsluys te Kin derdijk is geslaagd voor het eindexamen A. van de christelUke HB S. 5-jarige cur sus. Henegouwerplein, Rotterdam. Ouderkerk a.d. IJssel. De collecte voor de Paulusvereeniging heeft Woensdag in Ouderkerk f 34.opgebracht. Papendrecht. Aan de Chr. Kweek school te Dordrecht is de heer W. van Drimmelen geslaagd voor het eindexa men. Moedercursus. Reeuwijk. Uitgaande van de afd. Reeu- wyk van Het Groene Krui3 zal in deze gemeente een Moeder'-cursus worden ge houden. Reeds hebben zich 29 deelneem sters opgegeven. De cursus zal onder lei ding staan van zuster Reitsma. EierveiLing. Aangevoerd 6000 eie ren. De prys was f 3.604.10 per 100 st. Ten gemeentehuize is aangifte ge daan van een geval van roodvonk by een 4-jarig kind. Gesfaagd. Reeuwijk. Aan de R.-K. Naaischdol slaagden voor het examen Lingerie tie dames A Verweij, M. Carlier. R. de Groot, B Verkleij. M. Stolwyk, G. Overdam, M. de Jong. Voor het examen costumière slaagde mej. A. de Wit. Een dienstweigeraar. Reeuwijk. Tegen een inwoner dezer ge meente heeft de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het geen gevolg geven aan een oproeping voor het verrichten van dienst voor dé luchtbescherming hier ter plaatse. Bijtijds gered Reeuwijk. By het spelen op een schuit geraakten het 4-jarig en het finjarig dochtertje van den heer W. Th. Meijer aan de Oud-Reeuwijksche tol beiden te water. De heer Meyer, die zelf het onge val zag gebeuren, wist nog juist op tyd zyn beide dochtertjes van een wisse dood te redden. Reeuwijk. Vrijdag is via Gouda een werklooze vertrokken, die gehoor had ge geven aan de oproep om in Duitschland te gaau werken. Hij zal tewerk worden gesteld in de Hermann-Gónng-Werke ta Brauwschweig. Boerderijbrand. Stolwijk. Zondagmiddag ontstond brand op de boerdery van den heer C. G. van B. te Beyersche. Direct na het alarm, in de kortst mogeiyk tijd, was de brand weer van de gemeente Stolwyk onder leiding van dei} opperbrandmeester, den heer Van Eek, ter plaatse. Op het terrein was reeds de handpompspmt van Beyer sche gearriveerd, bovendien werd assis tentie verleend door de onderlinge brand weer uit Berkenwoude. Met tien stralen bestreed men de vlammenzee en dankzy het voor brand gunstige weer was men het vuur spoedig meester en kon de brandweer uit Berkenwoude inrukken. Op het terrein van de brand was ook aanwezig de burgemeester Baron van Hemert tot Dingshof. Omtrent de oorzaak tast men in het duister, vermoed wordt dat men hier met blikseminslag te doen heeft De schade is beperkt tot het afbranden van de hooiberg met ongeveer 9 voer nieuw hooi en het achterste gedeelte van het woon huis. De heer Van B. is verzekerd. Collecte oorlogsslachtoffers. Willige-Langerak. Zaterdag is hier da collecte voor de oorlogsslachtoffers door gegaan. Dé opbrengst bedroeg f 357.18, ln welk bedrag nog geen giften van Ca- bauw zyn begrepen. Het onweer van Zond#g#iiddag heeft korte tyd vry hevig boven deze gemeen te gewoed. Op drie plaatsen sloeg de bliksem op het lichtnet en deed in de huizen de stoppen doorslaan. Twee boo men werden voorts door het hemelvuur getroffen. f CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Amsterdam-West: Ds. L. S. den Boer te Arnhem en Ds. C .Smits t» Sliedrecht. MET ROTTERDAMSCHE ENERGIE. „Hervormd Nederland" geeft een in druk van de energie, waarmede het ker- keiyke leven in het èeteisterde Rotter dam zich heeft opgericht van de zware slagen. WU citeeren: „In de kapel van de Prin sekerk aan de Rotterdamsche Staten- singel staat een geschroeide en verbogen brandkast; er staan gloednieuwe schryf machines; er staan lange tafels; er lig gen veel papleren. En er zitten mannen en vrouwen, die verwoed werken met grenzelooze energie. Het kerkekantoor by de Groote Kerk is verwoest, maar reeds vóór de week ten einde was, be stond er een nieuw kerkeiyk bureau in de Prinsekerk. Het kantoor van „Kin- derzorg", het kerkelijk werk onder ver waarloosde jeugd, is verwoest, maar op 20 Mei was er een nieuw kantoor, dat wil zeggen, dat de administratie beslag had gelegd op de tafel naast die van 't kerkekantoor." „Eén der predikanten, die allés had verloren, belt op over nieuwe plannen. Hij kan zelf niet komen, want het eeni- ge paar schoenen, dat hij droeg tijdens zijn vlucht, wordt verzoold; maar zijn plannen kan hy ook telefonisch uiteen zetten. Enkele dagen lang leefden gecommit teerden in angst en vreeze, zooais elke Rotterdammer dagen lang gesiddert heeft. De kerkvoogden echter vreesden bovendien, voor het geheele vermogen der gemeente, dat opgeborgen was in een kluis by de groote kerk. De kluis was gespaard, maar zou de inhoud niet verkoold zijn? De groote kluisdeur moest worden opengezaagd en opengebroken: de papieren waren behouden. En op een handkar reden een professor en een notaris het kerkeiyk vermogen door wat eens de straten van de binnenstad waren naar een veilige plek".

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3