2. HOOFDPIJN? r Schoonhoven führer. Telegrammen A. DE BRUIN Rijdt weer als voorheen tegen billijk tariefl Plaatselijk nieuws Kerk en Schoolj Rechtszaken Plaatselijk nieuws FEUILLETON. MAANDAG 8JULI IMS richten is het eiland door de Britsche blokkade van iedere verbinding met de buitenwereld afgesloten. Men verwacht ieder oogenbllk, dat de Britsche schepen de vijandelijkheden zullen openen. Vijf Amerikaansche torpedojagers, die van de Maagdeneilanden naar Martini que zijn gezonden, hebben opdracht om, als het inderdaad tot een Britsch ulti matum mocht komen, als waarnemers in de wateren van Martinique te blijven en in gevalvan oorlogshandelingen de Amerikaansche scheepvaart te waar schuwen. EVACUATIE UIT BRITSCHE KUST GEBIEDEN. Het Britsche ministerie van gezond heid deelde Zaterdag mede, dat gisteren zou gorden begonnen met de wegvoering van 40.000 schoolkinderen uit de kustge bieden in het Oosten en Noord-Oosten des lands. Het plan is, de evacuatie in al deze gebieden uiterlijk Maandagavond te bféindigen. IERLAND BLIJFT NEUTRAAL. Verklaring van de Valera. De Iersche minister-president De Va lera heeft in een verklaring het volgende gezegd Teneinde misverstanden te voorkomen wensch ik te herhalen, dat de regeering niet de bedoeling heeft af te zien van de neutraliteitspolitiek, die zij in September heeft bekend gemaakt. De regeering van de Vrijstaat is vastbesloten, de Iersche neutraliteit tot iedere prijs te verdedigen. EEN GEHEIM VERDRAG? Engeland en het Joodsche agentschap. Het DN.B. meldt uit Lissabon, dat de Londensche correspondent van de World Presê Union in staat is, de inhoud van een geheim verdrag „tusschen de Konin- klijk-Britsche regeering en de Uitvoe rende Raad van het Joodsche Agent- achap, mede te deelen. Dit verdrag zou de stichting beoogen van de Joodsche Vrijstaat Judaea, die dan als Dominion deel zou uitmaken van de British Com monwealth of Nations. De Vrijstaat zou In hoofdzaak de grenzen van het tegen woordige Palestina bezitten. Het tegenwoordig uitsluitend door Ara bieren bewoonde oostelijke deel van Zuid-Palestina, het zoogenaamde Negev (Beersjeba), zou worden ingedeeld bij het Emiraat Transjordanië, dat als Kroon kolonie onder het Britsche ministerie van Koloniën zal staan. De Vrijstaat wordt hiervoor schadeloos gesteld door het af staan van een overeenkomstig gebied in Zuid-Syrië. waarvan de grenzen, bij de herverdeeling vah dit mandaatgebied, nog nader zullen worden bepaald. Verder verklaart de Britsche regeering Mch in dit verdrag bereid, het hoogland van Abessinië, met uitzondering van het gebied rond het Tanameer, als kolonisa tiegebied ter beschikking van de Zionis tische Vrijstaat te stellen. De Arabische bevolking van Palestina en van Zuid- Syrië wordt binnen 12 maanden na het sluiten van de vrede naar naburige ge bieden geëvacueerd, onder schadeloos stelling uit een nog te vormen Britsch- Zionistisch gemeenschapsfonds. Het verdrag zou bij de beëindiging van oorlogshandelingen in werking tre- Führer geestdriftig toe. Toen de auto de poort naar den tuin der rijkskinselarij paseerde, wuifde de Führer de hier opgestelde gewonden van de wereldoorlog en van de tegenwoordi ge strijd toe. Kort na zijn aankomst in de rijkskan selarij verscheen de Führer met zijn ge volg op het balkon. Nu was er voor de menschen op het plein geen houden meer aan. De afzettingen werden verbroken, een reusachtige golf van menschen stort te zich in de richting van het balkon, een stroom van geestdrift zonder weerga, steeg op naar den Führer, die glimla chend zijn Berlijners groette. Din 'n Mijnhardtje Twee stuks 10 et. - Twaalf stuks 50 et. Onder de menigte op de Wilhelmplata bevonden zich ongeveer 250 gewonde sol daten van alle fronten en alle wapen soorten, die op het oogenblik in hospita len te Berlijn worden verpleegd. Na zijn aankomst in de rijkskanselarij liet de Führer de gewonden naar het groote eereplein der nieuwe rijkskanselarij bren gen, waar hij hen begroette en eenige hartelijke woorden tot hen richtte, die door de soldaten met een geestdriftig „Sieg heil!" werden beantwoord DUITSCHE SOLDATEN DOOR ZWEDEN. Normaal transitoverkeer mei Noorwegen. Het Zweedsche ministerie van buiten- landsche zaken publiceert het volgende communiqué: Door het staken van de vijandelijkhe den in Noorwegen zijn de door de oorlog veroorzaakte beperkingen in het door- voerverkeer van en naar Noorwegen ko men te vervallen. Van nu af aan kunnen alle soorten goederen weer door de Zweedsche spoorwegen vervoerd worden. Tegelijkertijd zal toestemming gege ven worden voor de doorreis van perso nen, die tot de Duitsche weermacht be- hooren, in de eerste plaats met verlof gaande soldaten. Hiervoor zullen speciale beschikbaar gestelde treinen en wagens worden gebruikt. DE REICHSKREDITKRASSENSCHEINE IN NOORWEGEN INGETROKKEN. De Duitsche Reichskredltkassenscheine die in April van dit jaar als betaalmid del voor de Duitsche bezettingstroepen in omloop werd gebracht, zullen thans wor den ingetrokken. Voortaan zal de Noorsche kroon weer he teenige wettige betaalmiddel in Noor wegen zijn. NATIONALE INZAMELING 1540. De opbrengst der Zaterdag gehouden collecte bestond uit: de den. BERLIJN BEGROET DEN MET GEESTDRIFT, BLOEMEN EN KLOKGELUI. Enorme menigte op de been. Zaterdagmiddag is de Führpr te 15 uur ln de rijkshoofdstad aangekomen. Daar mede keerde hij voor het eerst, sedert hij op 10 Mei de leiding van de operaties aan het front op zich had genomen, naar Berlijn terug. Te zijner verwelkoming waren aanwe zig generaal-veldmaarschalk Göring, ge neraal von Brauchitsch, admiraal Rader, de plaatsvervanger van den Führer, rijks minister Rudolf Hess, de gouwleider van Groot-Berlijn, Rijksminister dr. Gobbels en met hen de hoogste vertegenwoordi gers van weermacht, staat en partij. De bevolking van Berlijn brak, toen «Ij den Führer zag, in een geestdriftig gejubel uit en vergezelde hem op zijn weg langs de pi®t bloemen bezaaide stra ten met stormachtige ovaties van vreug de en dankbaarheid. Toen de Führer aankwam, begonnen alle kerkklokken van Groot-Berlijn te luiden. Op straat waren colonnes van S.S., SA. N.S.K.K., H.J D M. en afdeelingen van het Roode Kru.. De Führer, die gekleed was in zijn veld grijze uniform, dankte glimlachend naar alle kanten en groette naar de zwaarge wonden, die een eereplaats hadden ge kregen. Hij reed in langzaam tempo de weergalooze triomftocht, staande ln zijn auto naar de Wilhelmplatz. Bijna de ge- heele Beriynsche bevolking was uitge- loopen om den triumfeerenden veldheer te verwelkomen en geluk te wenschen. Voor de rijkskanselarij was een eere compagnie van de Leibstandarte opge steld. Onder de tonen van het Deutsch- landlied presenteerde zij het geweer, toen de auto van den Führer voorbijreed. De Wilhelmplatz was zwart van de men schen en alle toeschouwers juichten den 3 briefjes van f 100 2 briefjes van f 25 2 briefjes van f 20 20 briefjes van f 10 5 R.M. 94 rijksdaalders 264 guldens 45 halve guldens .284 kwartjes 414 dubbeltjes 112 stuivers 71 2centstukken Centen en halve centen f 300.— f 50— 40 - f 200— f 3 30 f 235— f 264— f 22 50— f 71— f 41.40 f 5.60 f 1.77«/i f 2.78' i Totaal is dus f 1237,36 gecollecteerd, een opbrengst, welke die van vorige inzamelingen voor liefdadige doeleinden ver overtreft. RUST OP DE WAARBORG. De reeds vermelde deviezenverordening heeft geen betrekking op gouden en zil veren sieraden. Ten onrechte blijkt daar door onder de fabrikanten de meening te zijn ontstaan, dat, voorzoover aan de voorschriften tot aangifte van de voor raad goud, zilver en halffabrikanten was voldaan, de industrieelen verder vrijheid van handelen zouden hebben, zoodat de productie zou kunnen worden voortge zet. Dat is niet het geval. Bij de inven tarisatie, die moet plaats hebben, zou den op die wijze geen Juiste gegevens zijn te verkrijgen. In verband daarmede is aan alle keur- kamers in ons land opdracht gegeven, de keuring en stempeling van alle gouden en zilveren werken tot nader order stop te zetten. Door dit besluit ls de goud- en zilverinduatrie tijdelijk geheel stop ge zet. Als de termijn van deze stopzetting niet al te lang duurt, mogen we aanne men, dat de industrie er geen groote na- deelen van zal ondervinden, aangezien de verkoop in de winkels doorgaat en de juweliers ln het algemeen over voldoen de voorraden beschikken. Intusschen is de Federatie van den Handel in Gouden en Zilveren Werken actief en heeft zich reeds met de desbe treffende Nederlandsche en Duitsche instanties in verbinding- gesneld om zoo spoedig mogelijk de verwerking van goud en zilver weder toegestaan tê krijgen, desnoods onder een distributiestelsel. De ze federatie heeft voorts vergunning ge vraagd tot insmelting van niet meer ver koopbare gouden en zilveren sieraden, zulks onder teruggave van het daarvoor betaalde keurloon. EEN FRAAI SALDO Bij de opheffing der cjantine van het gedurende de mobilisatie te dezer stede gelegerde lt bataljon van het Depót Ge nietroepen werd van het resteerende sal do een bedrag van f 1150 ter beschikking gesteld van het Centraal Comité voor den Gewonden en Zieken Soldaat. Dit bedrag werd reeds ten stadhuize aan den penningmeester van het plaatselijk co mité overgedragen. Aan de Overblijvende som zal nog een nadere bestemming worden gegeven. GESLAAGD. De heer O. Hoog en boezem is te Gouda geslaagd voor het eindexamen der Rijks H.B.S. met 5-Jar. cursus. WANDELTOCHTT. Trots de stroomende regen vertrokken gisteren de leden der wandelvereeniging „De Globe Trotters" per rijwiel naar Zeiét om deel te nemen aan de marschen om de majoor J. J. Vermeulen wisselbe ker. Bij aankomst te Zeist waren allen door en door nat en toch werd opgewekt de 35 KJM. door de heide gewandeld en door alle 13 leden zonder bezwaren vol bracht. De marsch was zoo ontworpen, dat alle wandelaars op het kerkhof te Amersfoort een groet konden brengen aan het graf van majoor J. J. Vermeulen. Hier werd een krans gelegd als blijk van waardee- ring voor het vele werk dat de heer Ver meulen voor de wandelsport heeft ge daan. Mevrouw Vermeulen en haar zoon waren hierbij tegenwoordig. „De Globe Trotters" van Schoonhoven was de verst komende vereenlglng en kreeg de daarvoor uitgeloofde medaille ln ontvangst te nemen, plus ieder een herinnering met de beeltenis van majoor Vermeulen. Vol moed werd, weder in de regen, de terugtocht naar Schoonhoven aan vaard en by aankranst hier hadden de „Globe Trotters" ongeveer 86 K.M. ge fietst en 35 KM, gewandeld. GEVONDEN VOORWERPEN. Zilverbon, kwartiermuts. Inlichtingen politiebureau. VERKIEZINGEN IN MEXICO. MEXICO, 8 Juli. Gisteren zyn in ge heel Mexico de verkiezingen gehouden voor het presidentschap der republiek. Op vele plaatsen zyn daarby incidenten en schietpartyen ontstaan. TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 8 Juli. Mevr. A. Weersma van Duin, die ln de s d. vacature-Van der Waerden was benoemd tot lid van de Tweede Kamer, heeft deze benoeming niet aangenomen. IERSCHE PREMIER IN LONDEN. LONDEN, 8 Juli. Naar Reuter meldt is de minister-president van Noord-Ierland Craigavon, gistermorgen in Londen aan gekomen, waar hy besprekingen met Churchill en andere ministers gevoerd heeft. Nog dezelfde avond is hy naar Belfast teruggekeerd. DE FRiNSCN - BRITSCHE SPANNING. EEN OORLOGSVERKLARING TE WACHTEN? Japan neemt maatregelen. TOKIO, 8 Juli. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche za ken heeft heden in een persconferentie verklaard, dat de Japansche regeering nog onbevestigde berichten ontvangen heeft, volgens welke Frankryk het voor nemen heeft Engeland de oorlog te ver klaren. Mocht het zoover komen, dan moet er op gerekend worden, dat ook ln het Verre Oosten botsingen tusschen En- gelschen en Franschen ontstaan. Tevens verwees de woordvoeder naar de berich ten, volgens welke de Fransche autoritei ten te Haipong reeds Britsche schepen zouden hebben vastgehouden. Japan zal dienovereenkomstig voorzorgsmaatrege len nemen. ENGELSCHE SCHEPEN IN BESLAG GENOMEN. SJANGHAI, 8 Juli. De autoriteiten van Fransch-Indo-China hebben, naar Do mei uit Hamo meldt, Zaterdag alle En- gelsche schepen ln de havens van Hai pong ln beslag genomen. NIEUWPOORT TCLEF. 10 Lux* y.rhuur «n rl|w!.lhanE.< DE NATIONALE COLLECTE. Hoe men offerde. De Zaterdag gehouden inzameling voor de oorlogsslachtoffers, heeft in on derstaande gemeenten de daarachter vermelde bedragen opgebracht. Ter ver- geiyking vermelden wy daarby het aan tel Inwoners dier gemeenten. Het staatje bevat ook eenige plaatsen, waar de col lecte reeds eerder was gehouden. De opbrengsten van de overige ge meenten zullen wy in het volgend num mer plaatsen, aangezien wy daarvan nog geen opgave ontvingen. Plaatsen Aantel inwoners Bergambacht 3770 Benschop 1953 Capelle a d. Ussei 9357 Giessendam 4307 Gorinchem 14433 Gouda 32703 Groot-Ammers 1521 Hei- en Boeicop >/651 Hoenkoop 647 Hoornaar 722 Lekkerkerk 4546 Lexmond 1687 Lopik, Jaarsveld en Wil- lige-Langerak (behoudens Lopikerkapel) 4216 Nieuwiand 632 Noordeloos 1199 Ottoland 602 Ouderkerk a.d.' Ussel 3726 Polsbroek 809 Reeuwyk 4635 Schoonhoven 4418 Stolwijk 2761 Opbrengst collecte ln guldens. 1074.74 1100 t) 1377.66 2008.45 9000 11746 33 254 95 350 359 69 722 60 1539 47 816.— 607 63 349.15 1275.— 454 30 2072.55 928 40 197.29 1237.36 1 1394.15 Bovendien een auto met kleeding enz. t) Naar schatting. Rotterdanuche vluchtelingen. Anunerstoi. Er zullen waarschyhiyk zeer binnenkort een zestigtal vluchtelin gen uit Rotterdam in onze gemeente on dergebracht moeten worden. Er is een oproep gedaan om zich op te geven, aan hen die tegen vergoeding één of meer personen onderdak willen verleenen, En- keien hebben zich reeds aangemeld. Voor werkzaamheden in Duitsch- land, waarvoor op de arbeidsbeurs gele genheid openstaat zich daarvoor aan te melden, heeft zich ln deze gemeente nog niemand aangemeld. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Gorinchem. Eerste groep Geëxamineerd 5 candidaten. Geslaagd de dames G. S. Koender te Gorinchem, C. Buyserd te Tienhoven (Z.-H F. Feringa te Slie- drecht, G. Ketél te Leerdam, en E. E. Kommers te Raamsdonkveer. Lekkerkerk. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de zending heeft opgebracht f 24.85. AMBTSJUBILEUM D8. P. DE LOOZE. Maandag 15 Juli herdenkt ds. P. de Looze, Ned. Herv. predikant te IJsselmui- den, zyn 40-jarige ambtsbediening. Pieter de Looze werd 3 Mei 1874 te Zie- rikzee geboren. Hy bezocht de H.B.S. al daar en deed vervolgens staatsexamen om aan de R U. te Lellen theologie te gaan studeeren. In 1899 candidaat ge worden in Zeeland, nam ds. de Looze uit elf beroepen, dat naar Oud-Vossemeer aan. In 1907 vertrok ds. De Looze naar Waarder (Z.H.), welke standplaats hy in 1915 met Barneveld verwisselde, om zich in 1918 aan de gemeente van Renkum te verbinden. In 1930 vertrok hij naar Wad- dinxveen en 5 Maart 1933 bevestigde zyn zoon, ds. E. E de Looze van Gouda, hem in zUn tegenwoordige gemeente. Ds de Looze, die gedurende zyn arnh- teiyke loopbaan niet minder dan 73 be roepen ontving, heeft zich in zyn ver schillende gemeenten op onderscheiden gebied bewogen Hy was. o m. lid van het classicaal bestuur van Gouda en Secun dus-lid van dat van Harderwyk. De as. jubilaris heeft te Usselmuiden een bloeiende gemeente, zyn jubileum, zal, met het oog op de tydsomstandighe- den, zeer sober worden gevierd. BEGRAFENIS DS. P. ROOS. Lekkerkerk. Zaterdagmiddag werd on der buitengewoon groote belangstelling teraardebesteld wyien de heer Pieter Roos, predikant der Gereformeerde Kerk, quastor der classis Gouda, zen- dingsdeputaat, examinator en secundus- kefkVisitator van deze classis. Alvorens de teraardebestelling plaats had. werd onder leiding van ds. J. Hoekstra te Schoonhoven een rouwdienst gehouden ln de Gereformeerde Kerk, die tot in ai- Waterstandt 8choonhoven hg. water 8.25 uur, 14214 Nieuwe Maan. Op 9.20, onder 23 22. Eerste Kwartier 12 Juli. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisteringvoor. schriften wyzen wy erop, Idat heden ft Juli, dë zon ondergaat om 22 uur 12 min. Opkomst morgen 9 Juli 5- uur 29 min! Tusschen deze beide tydstippen is dus alle lichtuitstraling verboden. Ie hoeken met belangstellenden gevuld was. Het stoffelijk overschot stond op het podium ln de Kerk. Nadat gemeen- schappeiyk gezongen was Psalm 103 ft las ds Hoekstra Openbaring 14 13. Dn predikant hield naar aanleiding van dit Schriftgedeelte een rede, waar uit «en diepe ontroering bleek en die toen een ryke vertroosting gaf. Daarna werd gezongen psalm 68 2, waarna de heer A. J. de Weerdt sprak als afgevaardigde voor de kerkeraad. de Jeugdverenigin gen en namens het bestuur der Chnste- hjke School. Nameng de classis Gouda sprak ds. Terhaak van Bergambacht, die mede dank bracht namens laatstgenoem de gemeente voor de daar gedurende 13 jaar verrichte arbeid als consulent. Voor de kerkeraad van Vinkeveen, de eerste standplaats, sprak ds. Rutgers aldaar woorden van deelneming. Namens de burgeriyke gemeente en de Commissie van Samenwerking voor Byzondere Noo- den sprak burgemeester mr. G. C. van der Willigen, waarna ds. Hoekstra nog sprak namens de deputaten der zending en tenslotte dank bracht aan alle spre kers en nog liet zingen Psalm 17 8 On der de aanwezigen waren de predikan ten uit de classis Gouda. ds. IJ. vanDyk, Ned. Herv. predikant alhier en tal van vooraanstaande personen. Nadat op de doodenakker de kist ln de groeve was neergelaten, las ds. Hoekstra Romeinen 8 en de Geloofsbeiydenis, waama de oudste zoon dankte voor de betoonde deelneming en symphatie en voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Een bijzonder woord van dank richtte hy tot ds. Hoekstra. De kerkeraadsleder fungeerden als dragers. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Kinderdoodslag. In een zitting met gesloten deuren heeft het OM., waargenomen door mr. F. W. WUbrenninck tegen de 20-jarig« dienstbode J. B. uit Btolwyk, die terechl moest staan terzake van kinderdoodslag zy had een pasgeboren kindje door het toedrukken van mond en neus met een doek van het leven beroofd een gevangen.Mitraf van 3 Jaren geë'acht. Beleediglnyagevallen te Schoon hoven. J 8. uit Schoonhoven heeft /Gut den po.'.tji rechter, mr. L. van Lookeren Cam pagne terechtgestaan terzake van een- Vju^ige beleediglng. Verdachte zou zijn stadgenoot A. v. d. Kuil, dien hij ln een kapperssalon ontmoette, de woorden snotneus" en „kwajongen" hebben toe gevoegd Verdachte gaf de feiten toe, maar zelde, dat er alle aanleiding toe was geweest. De ontmoeting was geweest daags na de uitvoering van een Oranje- vereeniglng, waarop v. d. Kuil en eenige andere 'Jongelui zich al heel slecht had den gedragen. Tydens de uitvoering van die vereenlglng waren er stinkbommen in de zaal gegooid en v. d. K. werd ver dacht. daarin de hand te hebben gehad. Overigens had deze zich die avond zeer belachelijk aangesteld, zeide verdachte. Van dar Kuil, die als getuige werd ge hoord, betwistte, dat zy zich onordelijk zou hebben gedragen en overigens ver klaarde hy, dat hij zich door de hem toe gevoegde uitdrukkingen blléedigd achtte. De vertegenwoordiger van het OM. wil de in aanmerking nemén, dat verdachte terecht in een geprikkelde stemming had verkeerd toen hy de beleedigende woor den sprak en hy eiachte f 2.50 boete subs 1 dag hechtenis. De politierechter vonniste conform de ze eisch Voorts heeft' J. C. W. uit Schoonhoven terechtgestaan als verdacht vab een voudige beleediglng. Hij zou den wyn- handelaar W. J. van Sierenberg de Boer een aantal minder vleiende benamingen hebben toegevoegd. Verdachte gaf de feiten toe. Het geval scheen zich te hebben afgespeeld in een schuur, waarin beiden aanwezig waren, geweest. De deur van die schuur stond open en daardoor stonden de personen, die zich daarin bevonden, op de tocht. De wijnhandelaar had de deur van de schuur een duw gegeven, zoodat deze dichtviel. Dat geschiedde echter juist, toen verdachte, beladen met een ladder, aankwam. Deze had daarin een tegen hem gerichte onvrlendeiyke daad gezien en dat had de explosie tot gevolg, die W thans voor den rechter bracht. Het O.M. eischte f 5 boete subs. 2 da gen hechtenis en conform deze elscb heeft de politierechter vonnis gewezen. 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT gchoonhovenache Courant MAANDAG 8 JULI 1948 Ammerstol. De burgemeester heeft per circulaire het verzoek gericht aan de in woners hem te willen mededeelen, hoe- zeel vluchtelingen zy eventueel tegen 'ergoeding bereid zyn, o pte nemen, daar Termoedeiyk zeer binnenkort een aantal vluchtelingen uit Rotterdam hier zal aan komen. Benschop. De dames Gretha Schouten en Jo Verburg, slaagden te Amersfoort voor het middenstandsdiploma. De geenenreJden. Capelle a.d. IJsscL Zaterdagmiddag hielden gemobiliseerde, militairen een collecte langs de huizen, teneinde gelden byeen te brengen voor een gemeenschap- peiyke overbrenging en begrafenis der vier militairen uit deze gemeente, die hun leven lieten op het veld van eer. Uit deze gemeente sneuvelden: Jan van der Schel ling, thans begraven te Grubbenvorst by Venlo; Teunis Jongeneel «n Hendrik van Gorkum zUn thans te Mil begraven; ter wijl Cornells Butter te Delft zyn voorloo- pige rustplaats vond. Terwyi het eind resultaat der collecte nog niet bekend is, kan worden medegedeeld, dat het plan zeer zeker kam worden uitgevoerd. Capelle a.d. IJaeel. Gévonden: een por- temonnaie met inhoud, inl. gemeente veldwachter Wouda. De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van het Hulpcomité 1940 heeft opgebracht f 1377,01. Voor het mulo diploma A slaagde te Hillegersberg onze plaatsgenoot C. Noordzij. Gouda. Aan de Universiteit te Gronln- en is tot arts bevorderd de heer J. A. R. van Bruggen. Gouda. Aan de Kweekschool met den Bybel te Rotterdam is de heer A. H. d. N&dort geslaagd voor de acte 1. o. Gouda. MeJ. N. Mul en de heer 8. P. Kulzinga slaagden voor het eindexamen der Chr. H.B.Safd. B, te Alphen a.d. Ryn. Medeleven. Gouderak. Behalve een gift van f 10 voor de diaconie, werden in de Ned. Herv. Kerk nog drie bankbiljetten van f 10 ge collecteerd voor de getroffen kerken. Gouderak. MeJ. L. kreeg, doordat een stop van de fluitketel sprong, het koken de water in het gelaat en over beide handen, waardoor deze lichaamadeelen met brandwonden overdekt werden. Krimpen a.d. Lek. Toen de petroleum- handelaar A. v. d. Werken zijn klanten bezocht werd zijn wagen door een pas- seerende boerenwagen aangereden. Dé" oliekar werd gedeeltelijk vernield en een hoeveelheid petroleum ging verloren. De geitenfokvereenlging „D.V.V" hield haar Jaarvergadering in de zaal van den heer J. A. Schippers. Na ope ning door den voorzitter werd verslag uitgebracht door den secretaris en pen ningmeester; beide verslagen werden on der dankzegging goedgekeurd. Het oude bestuur werd in z'n geheel herkozen, ter wijl nog werd besloten klnnenkort een jonge dierendag te houden. Het bestuur der muziekvereeniglng „Crescendo" heeft beloten de repetities, welke eenige tyd onderbroken waren, weer op normale wyze te doen plaats hebben. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor de Herv. Kerken, welke ern stige schade hebben geleden, heeft f 64,50 opgebracht. B. en W. hebben aan mej. L. Groe- neveld. helpster aan de Bewaarschool, op hfiar verzoek tegen 1 Augustus als zoo- zanig eervol ontslag verleend. -- Voor de inenting tegen diphtcrie bestond groote belangstelling en nu deze ziekte zich niet verder uitbreidt, wordt het onderwys weer normaal voortgezet. Het door deze gemeente in Mei uit gegeven noodgeld kan niet meer als wet tig betaalmiddel worden beschouwd. De geidbons kunnen tot uiterlijk 18 Juli ter inwisseling aan den gemeente-ontvanL worden aangeboden. Doordat zlfn rywiel brak kwam de ryksveldwachter N. Boerboom zoodanig te vallen, dat hy aan een been een ern stige bloeduitstorting bekwam. Hy moest zich onder geneeskundige behandeliQ stellen en zal voorloopig zyn dienst niet kunnen vervullen. Gevonden: een polshorloge, te be vragen by H. Verheul, Tlendweg 4. Naar Duitschland, Krimpen aA. IJssel. Donderdagmorgen zyn de eerste ingezetenen uit onze ge meente. diei zich vrywillig hadden aan gemeld voor werkzaamheden in Duitsch land, vertrokken. Weer werkverschaffing. Krimpen a.d. IJssel. De Centrale Werk verschaffing is heden hervat. Uit deze gemeente worden 32 arbeiders daarby te werkgesteld. Krimpen aA. IJjfceL Woensdag her dacht de heer C. Vermeulen het feit, dat hy 12 jaar geleden in dienst trad bij de gemeente als ontvanger. Door de secre tarie en het personeel Van de Dienst voor Maatschappelijke Aangelegenheden werd hem een prachtige bloemenmand aangeboden; ook de politie heeft hem een cadeau overhandigd. De collecte voor de alleenstaande blinden te Wolfheze heeft ln dqze ge meente totaal f 77.15 opgebracht. Onze dorpsgenoot, de heer L. v. d. B., had op de scheepswerf van Van der Giessen het ongeluk zoodanig te vallen, dat hy een enkel brak. Dr. Visser verleen de de eerste hulp. De opbrengst der verjaardagsbusjes over het eerste halfjaar van 1940, ten ba te der t.b.c. bestryding, bedroeg hier f 13239. Tot uitvoerder by de Gemeentelijke Werkverschaffing heeft de Ned. Heide Maatschappy aangesteld den heer Beze- mer. Geen schoolreisje*. Krimpen aA. IJsseL De Ver. tot het be vorderen en organiseeren van schoolreis jes en schoolfeestjes voor de Openbare Lagere Scholen, heeft Dinsdagavond in de zaal van den heer Wesseio een algemee- ne vergadering gehouden. Er was slechts matige belangstelling. Na opening door den voorzitter, den heer Buitelaar, die de aanwezigen welkom heette, had de be stuursverkiezing plaats. Aftredend waren de heeren A. Buitelaar, B. de Deugd en T. Werksma. Eerstgenoemde werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl voor beide laatsten, die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden gekozen de heeren J. Norbart en C. Kwakernaak. Tot leden van de controle-commissie werden benoemd de heeren H. Boudesteyn en T. Lans. In verband met de gebeurtenissen vo nde alattsteliyooia A 12345 1234 13 van de laatste tyd, werd besloten geen schoolreisjes te organiseeren. maar daar voor een St. Nlcola&sfeest in de plaats te stellen. Voorts werd besloten een ver plichte sparing in te voeren van f 0 50 voor elk schoolgaand kind per Jaar, ter dekking van de kosten voor het St. Ni- colaasfeest. „Concordia". Krimpen a.d. IJssel. De muziekvereeni- gmg „Concordia" heeft Woensdag in de zaal van den heer Wesseio een vergade ring gehouden, onder voorzitterschap van den heer A. Buitelaar. Deze verwel komde in het byzonder de leden, die als militair lange tyd van het vereenigings- ,l£ven waren uitgesloten geweest. Nadat -fee notulen waren goedgekeurd, werd overgegaan tot de bestuursverkiezing, waarby voor de heeren G. Lukas en H. Twigt, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de heeren H. de Kwant en W. Bos. Het bestuur der vereeniging is thans als volgt samengesteld. Voorzit ter A. Buitelaar; 2e voorzitter W. Ros; secretaris H. de Kwant; penningmeester A. de Vries; en commissaris J. Butter. Be- sloeen werd de repetities, welke in ver band met de tijdsomstandgheden eenge weken waren stopgezet, weer gewoon doorgang te laten vinden. Volkenbond en Vrede. Lekkerkerk. In een te houden verga dering van de afdeeling Lekkerkerk en Omstreken van de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede komt in behandeling een voorstel tot ontbinding der vereeni ging. Gevonden: twee portemonnale's met inhoud. Bevragen by den gemeente veldwachter éf. Stam. De Kerklaan. Niewwerkerk a.d. IJssel. Aan de firma W. Kamsteeg te IJsselmonde werd opge dragen het ophoogen etc. van de Kerk laan met bijkomende werken. De aan- neemsom bedraagt f 9100. Nieuwerwkerk a-d. IJssel. Vrijdag slaag den voor het Middenstandsdiploma de heeren A. van Ede, en A .v. d. Voorde, belde alhier. Woensdag wordt in deze gemeente de nationale collecte ten bate van het hulpcomité 1940 gehouden. De collecte- commissie, bestaand# iiit de heeren F. Jas. burgemeester, J. f.' Maaskant en A. Dykaman, en W. van Capelle, gemeente secretaris, doet een beroep op de burgerU om voor dit doel spontaan en gul te ge ven. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte ten bate van de Ned. Herv. Ker ken in door de oorlog geteisterde gebie den, heeft ruim f 130 opgebracht. Verschillende werkloozen van hier zyn te werk gesteld in de werkverschaf fing aan de Spreeuwenhoek te Ouder kerk a.d. IJssel. Nieuwpoort. De heer J. v. d. Dool Jz. sou Donderdagmorgen met een wagen HET GOUD VIN DE EENZIME HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER. i. HOOFDSTUK HL De White Mountains lagen aan Brazo's rechterhand en hij wist, dat ergens ten Westen der bergen Fort Apache lag, daarom reed hy een einde de rivier op, tot hy door een lange, lage rots voor het gezicht uit Bain s Camp verborgen werd. Toen *ak hy de rivier ovei in een woest stukje land en vluchtte 'naar het Oosten. Hy reed ongeveer vyf myien voor hy een begroeide hoogte bereikte, waar hy Stil hield om zyn pony te laten rusten. Hier was hy *oor het oog verborgen, hy beschutte zyn oogen met zyn handen en keek om naar Bain's. Hy onderscheidde verscheidene stofwolken en begreep, dat dit ruiters waren, die hem vervolgden; kalm schatte hij den afstand, waarop zij zich bevonden. Het had eenigen tyd ge duurd, eer zy op weg waren, maar hy wist, dat zy hard reden, zy hadden zijn spoor nog niet gevonden, want zy reden in alle richtingen en verspreidden zich, zoodat een of andere van hen beslist zyn spoor moest vinden. Maar de ruiters wa ren grootendeeis neger-soldaten en voor hen was hy niet bang. Hy trok zyn pistool en laadde het weer. De kamers waren leeg, een bewys, dat hy viermaal op de ratelslang geschoten had. Als Bain wat meer moed had gehad, zou er geen vervolging noodig zyn geweest. Brazo volgde belangstellend de stof wolkjes in de verte. Spoedig zouden er meer komen. lederen dag zouden er an dere by komen. Er zou een boodschap gezonden worden naar het Fort, als dit niet reeds gebeurd was; en vandaar zou zyn signalement naar de heele Territory getelegrafeerd worden. Hy mocht geen andere nederzettingen meer bezoeken. HU zou lederen ruiter, dien hij zag. moe ten vermyden. Meer nog, als hy het land wilde verlaten, zou hy genoodzaakt zyn om meerendeels 's nachts te rijden. Hy ging de andere helling van de hoogte af en reed snel over een vlakte van twee mijlen. Daar hield hy stil in een dennenboschje by den ingang van een klein ravyn tusschen twee sombere heuvels en keek weer om. Ditmaal zag hy geen stofwolkjes. Hy reed verder door het ravyn en kwam uit op een zandvlak te. De vlakte was verscheidene myien breed met een lange boschrand aan den tegenovergestelden kant. Als hy ongezien den boschrand kon bereiken, was er een kans om te ontsnappen aan den troep achter hem, daarom spoorde hy Blinky aan, om zyn best te doen. Toen hy den boschrand bereikte, was hy er zeker van, dat men hem nog niet gezien had. want er w»**n nog nergens stofwolkjes te zien. Hij 'eed diep 't bosch in en steeg af. Bhnsy had hard geloopen en was byna buiten dem. Hy moest de krachten van de pony zooveel mogeiyk sparen, omdat er waarschynlijk een tyd zou komen, waarop kracht noodig was. Maar die tyd zou niet komen, voor andere gewapende troepen hem op het spoor waren. De paarden, die by de cavalerie gebruikt werden konden zich niet meten met het uithoudingsvermogen en de snelheid van Blinky. Misschien had de stalbaas te Bain s een goed paard in den troep, dien hy daar had, maar hy oetwyfelde dit, want het waren bijna allemaal postpaar den. Bain >lf zcu niet uitryden. want Bain zou in het kamp moeten biyven om op de zaker te letten. Nadat hy Blinky had laten rusten, steeg Brazo weer op en reed verder naar het Oo6tqn. Eenige uren later was h'J diep in eenige heuvels van de Gila Range. Nu en dan kon hy due Creek zien, ofschoon de rivier hier niet meer was dan een on- achter een auto naar de Lek ryden. By het manoeuvreeren maakte hy een ver keerde beweging, waardoor de wagen achteruit de Haven inreed. Behalve eenige materieele schade, liep dit ongeval nog goed af. De wagen is la ter op het droge gebracht. Noordeloos. De melkverkoopers hebben de prUs der melk verhoogd van 8 tot 9 cent per liter. De collecte voor het pastoriefonds der Ned. Herv. Kerk heeft f 42 opge bracht. Het hek, dat het „Laantje" by het Slot afsluit, was gedurende dat er mili tairen gelegrd waren, open, waarvan ve le inwoners profiteerden. Thans ia dit weer gesloten zoodat het verkeer over de Slotbrug weer is afgeloopen. Uitslag vrrkoopinjf. Ottoland. By de door notaris J. A. Ma- ris te Molenaarsgraaf voor de erven Adr. Zaanen alhier gehouden afslag van een woonhuis met erf, land, weg en water, groot 16.25 are, ingezet te zamen op f 2400, werd de massa op f 250 daarbo ven afgemyd door den heer J. A. Jansen de Jonge te Molenaarsgraaf, die kooper werd in opdracht van anderen. Benoemd. Oudewater. De heer B. Derks, ambte naar ter secretarie alhier, is benoemd als adjunct-commies te Jutphaas. Schuur en hooiberg verbrand. Oudewater. Een groote schuur, bene vens een hooiberg, van den heer L. Brandenburg te Snelrewaard, zyn, waar- schyniyk tengevolge van hooibroei, Don derdag gehaai uitgebrand. Ook zyn eeni ge varkens, die niet meer tydig in veilig heid konden worden gebracht, in de vlammen omgekomen. De hoogte in. Ouderkerk a.d. Ussel. De buitendyks staande graanmaaldery van den heer H. Evegroen in De Nesse, wordt mede in verband met de in uitvoering zynde dyk- verhooging, losgehakt en opgevyzeld, waarna de hierdoor ontstane opening weer wordt dichtgemetseld. Hierdoor wordt de uitgang van het gebouw op het zelfde niveau als het wegdek gebracht. Het werk wordt door de firma Abr. Omon alhier uitgevoerd. Ouderkerk a.d. Ussel. Een vrachtauto geladen met zakken aardappelen, die voor veevoeder bestemd zyn, en bestuurd door den heer Joh. de Koning, verloor Dins dagavond een gedeelte van zijn lading ter hoogte van den oliehandelaar J. Ter louw in de Nesse. Een aantal zakken viel in de langs de weg staande heg, terwyi de inhoud over het wegdek stortte. Na eenige moeite, konden de zakken weer worden gevuld en de reis vervolgd. Polsbroek. In de Ned. Herv. Kerk werd een collecte gehóuden voor de kerkeiyk getroffen gemeenten. De opbrengst (met nagift) was f 185. Collecte. Oudewater. Een straatcollecte ten bate van de werkinrichting voor de blinden te Amsterdam heeft f 23 opgebracht. Auto-ongeval. Reeuw ijk. Op de rijksweg onder deze gemeente is een personenauto, bestuurd door den heer P. G. van O., uit Drieberg gen, geslipt en in de langs de weg loo- pende sloot terecht gekomen. De auto werd hierby grondig vernield, terwyi de bestuurder en een mede-inzittende ver wond werden door de glasscherven. Da auto is later met een kraanwageu ge licht. Roeuwijk. Aan de eierenveiling werden aangevoerd 5200 eieren. De prijs was f 3.70 —4.20 per 100 stuks. Bij het te Leiden gehouden examen voor het Middenstandsdiploma slaagde de heeren K. Groenendyk en Joh. v. d. Hoogen. Het maken van een yzeren boven bouw voor de nieuwe ophaalbrug in de Nieuwdorperweg, voor rekening van de polder Reeuwijk, is voor f 4695 gegund aan de firma C. J. Spruit, machinefabriek te Utrecht, weike bij de' aanbesteding de laagste inschrijf ster was. Verkiezing Polder Reeuwijk. Reeuwijk. Ter verkiezing van een voor zitter van de polder Reeuwyk is Woens dag een herstemming gehouden tus- chen de hoeren J. Michielen en J. C. Ha gen. Uitgebracht werden 440 geldige stemmen, waarvan op den heer J. C. Hagen 245 en op den heer J. Michielen 195, zoodat J. C. Hagen was gekozen. Deze heeft evenwel voor de benoeming be dankt, zoodat thans weer een vrye stem ming moet plaats hebben. Streefkerk. Over het eerste half Jaag werd aan steun aan werkloozen uitbe taald f 1644.65 (vorig jaar f 1577.70) ver meerderd met f 620.86 voor loonen in werkverschaffing) Scheliuinen. De mondharmonicaclub D.O.K. zal haar eerste zomerconcert ga ven op Zaterdagavond 6 Juli. Reeds te gen 29 Juni was het concert aangekon digd, maar dit is door de overheid later afgelast. Daar de groote hoeveelheden zand, noodig voor de aanleg van het zuidehjk deel van de provinciale weg Scheliuinen Nieuwpoort, niet meer, door benzine gebrek op de gebrulkeiyke wyze aange voerd kunnen worden, wordt over een lange afstand een smalspoor aangelegd. Men zal nu van paarden gebruik maken, gespannen voor een rU kipkarren. S lied recht. De heer G. Byi is aan d« Theologische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn geslaagd voor het «ind ex amen. IJzselstcin. De huiscollecte ten bata van de oorlogsslachtoffers ln de provin cie Utrecht heeft f 395.29 opgebracht. De opbrengst der collecte ten bata van de tydens de oorlog getroffen diaco nieën, heeft hier opgebracht in de Ned. Herv. Kerk f 82 en ln de Geref. Kerk f 105.—. Aan de Landbouwschool te Mont- foort slaagden voor „goedmelken" da volgende leerlingen uit deze gemeente: J. Th. van den Berg, C. W. Pouw, A. E. van Rooyen, C. J. van Schalk en J. J.T. van Vliet. Wegens het wegnemen van kerwn en mishandeling van den kersenpaebtar werd tegen djle jongens uit deze ge meente proces-verbaal opgemaakt. Gevonden: een kindertaschje en een paar sleutels. Inl. politiebureau. diep waterstroompje, dat zich traag voortbewoog en geheel in overeenstem ming was met de omgeving. Op een plek waar eenige rotsen zich tot in het water uitstrekten, reed Bazo de rivier in en volgde een paar myien haar beddipg. Toen hy weer by een anderen rotsoever kwam, reed hy er uit en stek een lava- bedding over naar een rotsachtige helling, die naar een smal> ravyn leidde, dat ge vuld was met een wild mengelmoes van struiken. Nadat hy het ravyn ongeveer een myi ingereden was. liet hij Blinky stil houden en steeg af. Nadat hij de teugels over het hoofd van den pony had gewor pen, strekte hy zich uit op een steen- rand onder een jeneverboom, trok ayn hoed over zUn oogen en lustte. Wat gebeurd was, was/ gebeurd en er was niets aan te veranperen. Hy voelde eenige neiging om den kleinen man te be wonderen om de handigheid, waarmee hy de schuld van den moord op den be taalmeester op een ander wist te werpen. „Wie kon denken, dat hy zou gauw op dat idee zou komen?" vroeg Bazo zich heimeiyk af. toen hy het geval nauwkeu rig overdacht. „Hy liet geen tijd veflo- r?n gaan om de zaak in zyn voordeel te verdraaien! Maar wat zou hy aan dit voordeel hebben?" Voor zoover Brazo er varing had van de verwoestende uitwer king van een 45 kogel, die vlakby het hart in de borst van een mensch dringt, zou de kleine man niet lang leven ran te genieten van de boosaardige voldoening, dat hy een aq,d|r beschuldigd had van den moord op ♦«Joor Pitrick. Brazo herinnerde zich den boosaardigen gloed ln de oogen van den kleinen man. zy waren beslist giftig geweest. Som mige menschen waren zoo. Brazo kende heel goed de gevaren, die hem nu bedreigden Natuurhjk waren er verschillende plaatsen in de streek, waar men zich wekenlang, zonder vrees voor ontdekking, kan verbergen. Maar er zou een tyd komen, waarin hy voedsel moest hebben en dan zou hy gedwongen zyn, om zich in een stad of een rancho-huis te vertoonen. Maar als hy er ln slaagde zich eenige dagen on zichtbaar te houden, had hy een kans om tenslotte nog te ontsnappen. Brazo's voornaamste gevoel over zyn ellendigen toestand was ergernis. Hy jvist, dat hy, als hy een luier of een vlugger mensch was geweest, niet in den stel gekomen zyn zou op het oogenbllk, waarop de belde mannen en de betaal meester met elkaar in botsing kwamen. Als hij lui was geweest, zou hij langer ln bed gebleven zyn; was hy vlugger ge weest, dan zou hy vroeger in den stel gekompn zyn. Maar dergeiyke gedachten waren nutteloos, daarom liet hy ze va ren. Hy moest het feit onder de oogen zien, dat hy, hoewel onschuldig aan eeni ge misdaad, een vluchteling was. Hy mocht het er niet op wagen gegrepen te worden, want hy kon zyn onschuld niet bewyzen. Hy sliep op den steenrand in het ravyn tot een paarlen en ame- thusten gloed zich uitstrekte over de we- reld en hem vertelde, dat de korstondige Arizona schemering was ingetreden. Hy stond op, liep naar Blinky, nam hem den zadeldeken af en ontrolde deze, waarop hy wat beschuit en rookvleesch at. Even voor het donker werd, klom hy voorzich tig naar den top van een der wanden, die de kloof begrensden en keek vanuit eeni ge struiken naar het omliggende land. De grauwe oneindige uitgestrektheid was rustig en leek eigenaardig plechtig. Maar Brazo voelde, dat deze plechtigheid in hem zelf school, geboren uit de weten schap, dat hy voor de eerste maal in zyn leven vervolgd werd. Hij kon niet gaan, waar hy wilde. Er ger nog, achter de verschillende rotsen en heuvels konden zich ruiters bevinden, die hem zochten om hem te dooden,#als hy zich tegen alle gevangenneming ver zette. HU fronste zyn wenkbrauwen en daal de den ravynwand af. Hy was zich be wust van een vreemde en nieuwe ge waarwording. In vroeger dagen had hy meermalen alleen in afgelegen woeste gedeelten van het land gereden, maar in zijn gedachten was hy altyd verzekerd geweest, dat hy door banden der vriend schap aan anderen verbonden was en dat hy onverschillig waar hen heenging, wil lekeurig de connectie met zyn majtker» weef kon aanknoopen. Nu was hy van alle connecties met vrienden of kennissen afgesneden. Alle banden, die hem aan andere menschen bonden, waren verbroken. Hy kon niet langer naar willekeur rondryden; hy kon zich niet in een stad of rancho-hui* la ten zien. Hy zou ontmoetingen met an dere ruiters moeten vermyden, uit vrees, dat zulke ruiters hem misschien zochten. HU was een paria, die geschuwd werd door degenen, die met hem bevriend wa ren geweest. Toen het duister werd, be steeg hij Blinky en reed het ravyn uit naar de rivier. Hij liet zyn pony drinken en vulde zyn veldflesch, steeg-weeropen reed het rivierdal uit naar een hooger gedeelte. zy zouden 's nachts niet hard naar hem zoeken. Maar zy zouden uitkyken naar teekens, naaF een vuur, als hy zoo dwaas was er een aan te leggen, of zy zouden ergens verscholen liggen, in de hoop, dat hy zou komen aanryden en zich bloot geven. Zy zouden geen vuren aansteken. Zij zouden op alle paden wachtposten uitzetten, ruiters zouden de tyding brengen aan alle ranches ln den omtrek. zy zouden de waterkuilen bewaken, de bereikbare plek';en in de rivieren. Brazo kende deze streek heel weinig, maar hy wist, dat er verscheidene stad jes tusschen hem en de Rlo Grande la gen. Hy zou deze stadjes moeten vermij den, evenals hy alle paden, die er heen leidden, moest vermyden. Daarom vond de eerste streep dageraad hem weer tus schen de heuvels als was hy het groot ste deel van den. nacht op het vlakke land gebleven. IWordt vervolgd) ft

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2