^.=“1 SCHOONHOVENSCHE COURANT Strijd in de Middellandsche Zee Ook elders marine en luchtmacht in actie. DE ENGELSCHE BOMAANSLAGEN. „Insulinde” DE FRANSCH - BRITSCHE SPANNING. Jan Brouwer 3 8 JULI 1940 Woensdag ie juli ima ACHT K>*AG7.LinZN No. HM. TEMENT VAN rkens. slng en Inbllkklng TEMENT VAN f 55 irkent. Oorlogstijd maakt K. op IN 200 TE .lOU.Uf, V WUlUCClU, UO*. zlchtlgd, waarom bijzonder hevig gestre- stations hebben geluisterd. Oorlogstijd maakt .agbladèn is opge l Juli 1940 aan de fens zijn als volgt prijzen der zwaar te der lichtere zul- 74 73 71 74 73 71 70 89 87 70 69 87 76 75 73 70 69 87 70 69 67 70 69 67 de Ile ernstig dat en eem van centralen een slachtverbod de Nederlandsche send. Deze onthef- ting van door deze •toe aan te wijzen n. Ten gevolge van en alle voor slach- e ter levering wor- boveo 140 KG. het al- nog jeling wordt In de cunnen belangheb- ische Vephouderij- age. ot heden bijna uit varen plaats vond nd) kunnen alleen ir levering aan de 1 tot een voor leder runnen ook de bij seerde boeren him opgeven. Een uit- i en laat gesneden Itend door de var- ler zijn afgenomen, r deze varkens na t geval, dan wordt ct een varken na de werkelijke op- Deze bezit Philips meetinstrumenten, gereedschappen, documentaties en onder deden voor alle reparaties. Laat bij ons uw theelicht electrisch maken. Koopt tijdig kookplaten. Stofzuigers nog oude prijzen zoolang de voorraad strekt. De beste merken Br wndbluschap paraat «Aaro» baheart In ladar hultl gewicht in centen, van 116-140 K.G. Sere aankondiging geslacht gewicht, laat gesneden bee ;aan daartoe de vliegers 1 hun leven en machines alle landkaarten. Baedekers en Cooks-reisgid- 'eevoederposltle tot worden overgegaan, even hun varkens, lelaren, coöperaties ntrale ter levering arkens, onverschll- en zijn' verkregen, den varkenshouder BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. De Brltsche Admiraliteit deelde gister avond het verlies van den torpedojager Whirlwind mede. In de mededeellng wordt gezegd, dat de Whirlwind door een torpedo werd ge troffen. een ander oorlogsschip gered. Het schip had een waterverplaatsing van 1100 ton en kon een snelheid van 34 zeemijlen ontwikkelen. Het was met vier stukken geschut van 10.2 CM. en twee 4 c M - luchtdoelkanonnen bewapend. Voorts had het vier machinegeweren en zestor- pedolanceerbulzen. GEEN BLOKKADE VAN MARTINIQUE. De correspondent van de „New York Timeste Washington meldt, dat Enge land den Vereénigd» Staten officieel de verzekering heeft gegeven, dat het niet voornemens is Martinique te blokkeeren. BRITSCHE VLOOT OP MIDDEL LANDSCHE ZEE. Te La Linea wordt vernomen, dat alle Brltsche schepen In slagorde de Middel landsche Zee zijn opgevaren. Men hoor de van daar gisteren hoe Gibraltar van de lucht uit gebombardeerd werd en hoe de kustbatterljen hierop antwoordden. - Tegen de middag hoorde men een Inten sief kanonvuur uit zee. Nog oteodo Buitenbanden vanaf f 1.35 tot f 3.50 Binnenbanden f 0.80 Kettingkasten f 1.— Rijwielen met remtilaf vanaf f 40 Naaimachines bij J. K. SNOEI Stadhuisstraat 7—9 Loplkerstraat 43, Schoonhove n den wórden genomen. Zelfs de aanschaf fing en verkoop van kleinere kaarten if verboden en wordt bestraft. Nog grooter verontrusting veroorzaak te een verbod, om naar buitenlandscha radiostations te luisteren. Nog onlang» had het Britsche ministerie van voor lichting verklaard, dat elke vrije En- gelschman zonder gevaar naar de radio- ultzendingen van Hamburg en Bremen kon luisteren. Naar „Allehanda” than» uit Londen meldt, zijn reeds verscheide ne personen tot gevangenisstraffen ver oordeeld, daar zij naar Duitsche radio 11. Groenten- en echt en omstreken, ill. Boschbessen 18— kersen 3—17, kruis- lessen 510, zwarte ken 3—12, tomaten PETROLEUM-PIJPLEIDÏNG DOORGESNEDËN. Naar Stefani uit Istanboel meldt, heb ben de Engelschen de door het Franscho protectoraat Syrië—Libanon loopendetak van de petroleumpijpladlng, die bij .Tri polis in Syrië eindigt, afgesneden. Dulkboot-successen. Luchtaanvallen o* Engeland. Het opperbevel van de Dultsche weer macht deelt in het legerberlcht van gis teren mede: Het Dultsche dulkbootwapen heeft den vijand wederom zware verliezen toege- bracht. Kapitein-luitenant Hans Gerrit von Stockhausen heeft met zijn boot 58.500 bruto registerton vijandelijke han- délsscheepsrulmte tot zinken gebracht. Een andere duikboot heeeft de Brltsche torpedojager Whirlwind en verscheidene bewapende koopvaardijschepen, waar onder een Britsch marinetankschip van 11,661 bruto registerton, vernietigd. Het in het legerberlcht van 28 Juni gemelde succes van een duikboot met een totaal van tot zinken gebrachte tonnage van 38.000 bruto registerton, is, naar de te- rugkeerende commandant, kapitéln-lul- tenant Knort, meldt, tot 40^11 br.t. ge stegen. Motortorpedobooten hebben btf een nieuwe actie bij de Engelsche Zuid kust een Britsch bewaklngsvaartulg tot alnken gebracht. In Engeland heeft het luchtwapen ha venwerken en tanklnstallaties, vliegvel den, alsmede fabrieken van de bewape- ningsindustrie en scheepsdoeien aange- vallen. Getroffen en «waar beschadigd aan de zorg van de Fransche autoritei- werden de scheepswerven van Devonpjrt ten te land «uilen worden toevertrouwd. tanklnstallaties in Ipswich. Canvey-I»- 3e. Slechts een deel der bemanningen aan boord te laten, terwijl de overigen zich naar Syrië zullen begeven, waar «ij een transport naar Frankrijk lullen af wachten. De Britsche regiering garandeert de bevoorrading der schepen en de loonen van de achterblijvende zeelieden tot het einde van de oorlog, wanneer de oor logsschepen naar Frankrijk zullen terug- keeren. e HANDGEMEEN IN AMERIKA. Om Fransoh munitieschlp. Naar de Associated Press uit betrouw bare bron verneemt, hebben Fransche matrozen een dag na de overval op de Fransche vlooteenhedèn bij Oran gepro beerd het In de haven van Bedfort bij Hallifax (Nieuw Schotland) liggende Fransche stoomschip Pasyeur van 30.000 ton zelf tot zinken te brengen. Ze wer den echter na een handgemeen met be wapende Engelschen In hun voornemen verhinderd, hoewel het water reeds de laadruimten van het schip binnendrong. De lading Amerikaansche munitie werd later door de Engelschen gelost De gedragingen van Engeland jegens ons land moeten voor leder Nederlander wel een raadsel zijn. Wij zullen laten rusten, wat van 10 tot 14 Mei is ge schied, maar de Engelschen kunnen toch bezwaarlijk trotsch zijn op hun houding gedurende die korte periode. Daarna was de oorlog voor ons land geëindigd, met Engeland waren wij bovendien nooit in oorlog geweest, er was dus alle reden to verwachten, dat Brittannië ons land met rust zou laten en geen verbittering zou wekken in het land, dat het niet bij machte was geweest eenlge hulp te bie den, toen Engeland die had toegezegd. Indien oorlogsnoodzaak had mee ge bracht, dat Engelsche projectielen bin nen onze grenzen vielen, dan zouden we dat betreurd hebben, maar het onvermij delijke ervan hebben begrepen. Doch hetgeen nu gebeurt, begrijpen wij niet en niemand in Nederland en wij vragen ons tevergeefs af, wat Brittannië daarmee denkt te bereiken. In iets meer dan een maand, namelijk van 1 Juni tot 5 Juli, zijn in Nederland 191 ganvallen uit de lucht gedaan door Engelsche vliegers, dat is dus niet minder dan 5 a 6 per dag. Ze ■ijn lang niet alle gepubliceerd, vermoe delijk omdat militaire belangen zulks verboden, niettemin weten we allen toch zeer goed, dat overal In ons land de Engelschen bommen gooien Er «Un ge vallen, waarby de toeschouwer begrijpt wat het doel Is van de bommen en dat Bij tot een geoorloofde actie gerekend kunnen worden, omdat die vliegers be- oogen militaire doelen van den vijand te treffen. Veruit de meeste plaatsen ech ter, wij echatten ze op 96 waar de Engelsche vliegers hun bommen mikken, zijn zonder eenlg militair belang Men kan altijd In de nabijheid van die bom- aanslagen wel een spoorlijn vinden, een gebouwtje of vaartuig, waarin de En- gelschman militaire belangen heeft kun nen zien, maar naar die redeneering is er geen duim gronds in ons land, waar niet een of ander militair belang veron- Rook- en Pruimtabakken vanaf 7 cent pa r half en» Vraagt ze Uwen winkelier o! bij W. RIJNEVELÖ, Heven A« - Tel. 91 - Sshoenhevew land, Thameshaven en Tilbury, kruitfa brieken in Harwich en de groots chemi sche fabrieken in Billingham, in het Kanaal en de Noordzee een kruiser, een torpedojager en vijf koopvaardijschepen. óp een vliegveld werden verscheidene vliegtuigen op de grond vernield. Aan vallen van vijandelijke vliegtuigen op 8 Juli in Nederland en België bleven zon der succes. In de nacht van 8 op 9 Juli veroorzaakten deze aanvallen In Noord en West-Dultschland eenlge schade aan hulzen en werden verschillende perso- hen gedood. De totale verliezen, die de vijand heeft geleden, bedragen 11 vlieg tuigen. Hiervan werden 8 In een lucht gevecht neergeschoten, en 5 op de grond vernield. Vijf Dultsche vliegtuigen wor den vermist. BRITSCHE AANVAL OP STAVANGER AFGESLAGEN. Alle 13 vliegtuigen neergMchoton Gisterochtend hebben twaalf Brltsche bommenwerpers van het type Brlstol- Bienheim geprobeerd het vliegveld van 6tavanger-Sola aan te vallen. Het D.N. B meldt, dat tengevolge Van het on- middellljk optreden van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie de vijandelijke vliegtuigen bij het ten uitvoer leggen van hun opdracht gehinderd Werden. Zij konden slechts enkele bommen werpen, die geringe materieels schade aanricht ten. Alle Brltsche vliegtuigen, die aan de aanval deelnamen, werden neergescho- ten en wel elf tijdens luchtgevechten met jacht- en gevechtsvliegtuigen en één door de luchtdoelartillerie. De Dultsche vliegtuigen keerden alle behouden terug. ITALIAANSCHE AANVAL OP SOEDAN Radiostation en depóts vernield Het gisteren afgegeven legerberlcht De overlevenden werden door van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan de grens van Cyrenaica zijn de laatste dagen minstens vijftig vijande- lijke pantserauto's vernield. In Oost-Afrlka heeft onze luchtmacht vijandelijke stellingen in de zóne van Wajlr (Kenya) gebombardeerd, waarbij een munitiemagazijn getroffen werd. In de zóne van Turcana (Kenya) wer den eenlge Engelsche soldaten gevangen genomen. Na een voorafgaand luchtbombarde ment. hebben onze troepen een aanval gedaan op KurkUk in de Ëngelsch-Egyp tische Soedan, waarbij een radiostation en depóts vernield werden Vijandelijk vliegtuigen hebben aanval len gedaan op Massawa, Dlredawa en Zoela, waarbij in totaal twee personen werden gedood en een gewond en geen materieel» schade werd aangericht. Eerste verheeenlijst. Verder publiceerde het Italiaansche hopfdkwartler gisteren de eerste verlies- lijst met de namen van 777 mannen, die bij de operaties aan het Alpenfront in het Westen gesneuveld zijn en van 43, die In Itallaansch Oost-Afrlka gevallen zijn. Het aantal gewonden bedraagt 2982 en dat der vermisten 315. NIEUWE AANVAL OP MERS EL KEBIR Twee vliegtuigen neergehaald Volgens een Havas-bericht uit Algiers wordt officieel medegedeeld, dat b!f de overval op de Fransche vloot te Oran. Fransche Jachtvliegtuigen en kustbat- terijen twee Britsche vliegtuigen hebben neergeschoten. Het slagschip Hood werd meermalen getroffen en twea Britsche torpedoboot jagers werden zoo zwaar be schadigd. dat rij wellicht gezonken «Un. Naar uit Frankrijk wordt gemeld, heb ben Britsche vliegers wederom aanvallen ondernomen op de Fransche marine basis Mers el Keblr. bij Oran. De vlieg tuigen waren opgestegen van een In de nabijheid liggend Êngelsch vliegtulgmoe- derschip. Het Fransche luchtafweerge schut kwam In werking Minstens twee Brltsche vliegtuigen zouden zijn neerge haald. Het Duitsch-ltaliaansch overleg. STRIJD TEGEN ENGELAND EN HERVORMING VAN EUROTA. De besprekingen, die graaf Clano Zon dag te Berlijn begonnen is en die hij In de volgende dagen nog zal voortzetten, betreffen, naar In politieke kringen te Rome verluidt, voornamelijk de mllltalrê- en politieke voortzetting van de oorlog tegen Engeland, zoo meldt het D.NB. In weerwil van de beslissende beteeke- nis van de op handen «ijrtde faze van de oorlog tegen Engeland, die evenals voor heen het hoofddoel van de as-mogend- heden vormt, krijft de functie van de as-mogendheden onmiskenbaar reeds thans steeds meer en steeds duidelijker een Europêêsch karakter. Het Is volkomen normaal en natuur lijk, dat op het huidige opgenbllk. waar in de militaire gebeurtenissen tijdelijk iets op de achtergrond staan, tusschen de As-mogendheden een gedachtenwis seling gehouden wordt over de hervor ming van Europa. GRAAF CIANO IN DE MAGINOT-LINIE sen ook alle schoolatlassen In beslag «ou- Bezoek aan fort Douaumont. De speciale trein van den Itallaanschen minister van Buitenlahdsche Zaken, graaf Clano. Is Maandagmorgen onder geestdriftige betuigingen van de bevol king om vijf minuten ovèr tien te Baar- brücken aangekomen. Graaf Clano. ver gezeld door de ambassadeurs Alflerl en von Mackensen. begon daar een tocht door het operatiegebied van het Westelijk front. Gisteren heeft graaf Clano verscheide ne vestingwerken van de M’aginotlinie be FRANSCH SLAGSCHIP AANGEVAL LEN. De Richulieu getroffen? Reuter meldt, dat de Britsche vloot op den ochtend van 8 Juli haar operaties tegen de eenheden van de Fransche vloot Heeft voortgezet. Deze actie was gericht togen het nieuwste Fransche pantser- achlp Richelieu, metende 35.000 ton. Reu ter beweert, dat de actie met succes is bekroond. De Richelieu is het nieuwste Fransche slagschip. De waterverplaatsing is 35 000 ton. Het gewicht van de pantsering is 15.000 ton. De bemannnlng tolt 1500 kop pen. Nader wordt hierover uit Londen ge meld, dat de Britsche minister van ma rine, Alexander, in het Lagerhuis heeft verklaard, dat de Richelieu in de haven van Dakar met luchttorpedo s is aange vallen. De oorlogsbodem ligt thans met het achterschip onder water in de haven. (Luchttorpedo’s lijn torpedo die door watervliegtuigen worden losgelaten en «oodra ze in zee vallen op dezelfde wijze als die. gelanceerd door duikbooten, Sigen kracht naar het doel schiet. GROOTE MAILBOOT BESLAG GENOMEN. Uit Singapore wordt gemeld, dat 43.450 ton groots Fransche mailboot de France door de Britsche marlne-au- toritelten in flingapore op 3 Juli in be slag is genomen, toen het schip, bp weg van de Vereenlgde Staten naar Austra lië, de haven van Singapore binnenliep. De He de France ligt thans onder Brit- •che vlag in Singapore voor anker. (De He de France is op een na grootste Fransche koopvaardijschip, leen de beroemde Normandië is grooter. Het schip voer voor de oorlog tusschen Frankrijk en Amerika). OVEREENKOMST ALEXANDRIE. Het Fransche eskader, dat te Alexan dra ligt, la volgens een offlcieele mede deellng van Britsche zijde, In een toe stand gebracht, waardoor het niet meer kan uitvaren. Door het verwijderen van een deel der bewapening, zijn de oor logsbodems gedemilitariseerd. De Engelschen deden d^n commandant van genoemd eskader, admiraal Gode- froy, voorstellen toekomen, gelijkluidend aan die, welke men den Franschen te Oran had overhandigd, in deze voorstel len werd er op gewezen, dat de aanwe zigheid van een overmachtig Britsch vlooteskader een gevaar zou vormen voor dé Fransche levens, in geval de Fransche oorlogsbodems zouden trachten zee te kiezen. Na de voorstellen te hebben overwo gen, stemde Godefroy er in toe: le. De aan boord van d« schepen aan wezige olie zoodanig to rêduceeren. dat het niet mogelijk zou zijn zee té kiezen; er blijft voldoende brandstof aan boord voor haven-doelelnden. 2e. De Fransche schepen gevechtson- klaar te maken door de verwijdering van bepaalde deelen der bewapening, welke Volledig gssag aan Pétain. Naar Radio Grenoble mededeelt, heeft de Fransche Kamer met 385 tegen 3 stemmén een resolutie aangenomen, waardoor aan Pétain het volledig» re- geeringsgezag moet worden overgedra gen. Dit wetsontwerp moet thans nog aan de Senaat tor goedkeuring voorgs« legd worden. Uit Vichy wordt gemeld, dat de Senaat met 225 stemmen tegen 1 stem het re- geeringsvoorstel betreffende het begin sel der grondwetsherziening heeft aan genomen. BEROERING IN ENGELAND. Buitenlandsche radio ver boden. De bevolking van Engeland is in het afgeloopen weekeinde opgeschrikt, meldt het DNB uit Stockholm. Eerst werd bekend, dat behalve dersteld kan worden: een school, een kerk, een ziekenhuis kunnen militairen of militaire artikelen herbergen, een trein vaartuig, auto kan dienen voor militair vervoer, een brug kan diensten doen aan het leger, een weg kan troepen dra gen. enz. Op die wijze kunnen inderdaad de Engelschen, zooals zij nu doen luk raak hun bommen gooien, in de hoop hier en daar wel eens iets te treffen, dat den vijand afbreuk kan doen. Natuurlijk ga niet uit, wagen niet, verbruiken zij de kostbare benzine niet, vermorsen zij niet de dure bom men en dooden en wonden Nederlanders In de genoemde periode van 35 dagen zijn door Engelsche bommen gedood 103 land genooten, 98 zijn zwaar gewond. 49 licht, 83 hulzen zijn verwoest en 177 beschadigd. Waarom deden zij waarom gaan zij daarmede dag aan dag, nacht aan nacht voort? Het kan toch geen oorlogsrecht zijn om een land, waar mee men niet In oorlog is te bombardee- ren, om de burger» te dooden en de eigen dommen te verwoesten. Maar ook als we alle geschreven en ongeschreven recht bulten bespreking laten, dan nog blijft de vraag: waarom? Wat kan het doel rijn van die dagelijksche bommen- stroolïng? Welk nut heeft het, bommen te werpen op het slapende Vlist. op Rid derkerk. op terreinen bij Zwolle, waar geen enkel militair doel zich bevond? Men kan verschillende oplossingen for- muleeten, zooals dat de Engelsche ma chines te hoog vliegen om goed te mik ken. dat zij In luchtgevechten hun bom men wegwerpen, dat zij bij terugkeer uit Duitscfiland zich ontdoen van hun bom- menlast, maar men kan geen enkele re den vinden, die de daad wettigt, men kan geen verontschuldiging vinden voor het onophoudelijk zaaien van dood en verderf op een volk, waarbij de Engel schen diep in de schuld staan. den Is. Hij bezocht ook het fort Douau mont bij Verdun, waar hij rich door of ficieren liet inlichten over het verloop der krijgsverrichtingen en sich onder hield met soldaten, die zloh bij de be storming van de bunkers hadden onder scheiden. Bij zijn tocht door Metz werd graaf Clano door de burgerbevolking geestdriftig toegejuicht. FRANKRIJK EN ENGELAND. De Fransche ambassade uit Lon den teruggeroepen. De Fransche zaakgelastigde, Cambört, heeft Maandag te Londen aan het de partement van Bultenl. Zaken de offl cieele médedeellng overhandigd, dat d» Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de ge- heele Fransche ambassade naar Frank rijk heeft teruggeroepen en dat er in de toekomst geen diplomatiek» betrekkin gen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen bestaan. Het personeel van de Fransche ambassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fraassèe ambas sadegebouw In Hyde Park ligt sinda Maandag verlaten. frankrijk’8 nieuwe koers. De grondwetsherziening. De Fransche ministerraad heeft onder voorzitterschap van president Lebrun In zijn vergadering van Maandagavond dó plannen voor de grondwetsherziening goedgekeurd en den vice-premier Laval belast met de vertegenwoordiging van da ministerraad voor het parlement. *4* Radio, luchtbescher- mings-, gloeilampen, Keen batterij meer), SSgSSSSg radio-apparaten, onder- «■wsswaaaaaaaai deelen, pick-ups, scheer- apparaten, luidsprekers, gramofoon-combinatie! koopt men bij de Irkende Philips Service (contant «n op gamakkolijko kntaling) Haven 63 - Schoonhoven Advè!>(itièn: 1—6 regels 1.30, elke regH- meer 0.20; derde plaatsing halve prlj*. Adver- 'tentlën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer". 5 Juli. Aan de kaas- rdag aangevoerd 39 in 1143 stuks kazen, rijzen: zware f 36— soor f 3435, idem jidel matig. iENTEN EN FR UIL Ver. Groenten- en echt en omstreken. 0, wortels f 4—8.30 f 1—3.80, bloemkool geel f 3—8.50. Idtm 1—2.30 per 100 st.; 30, andijvie 12-4 ijners f 1226, dop- groene f 2.607.1:0, i spits f 3—8, peu- f 37, pronkboonen t 1530, snijboonen ner f 28, tulnboo- -13, waschpeen t 3- pignons f 56, peter- .e f 10—44,Upmaten en f 1052, bosch- ven blauw f 48—82, frambozen f 25—48. sessen f 4—22. prui- de bessen f 10—28. zwarte bessen f 35 prlka f 8, meloenen f 1—14 abrikozen eren: précose de tré- t’S favorite f 152C 7to JAARGANG NIEUWSBIAD VDOR ZUI&HDLIAND EN UTRECHT maanden 1J5; per post 1,80. j TeleJ M Tel.-Adres: Vaanooten. W. N. VAN NOOTBN, SCHOONHOVEN, HAVRN 2S. Postrekening 1S7S3.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1