O Pt HET NIEUWE EUROPA. Telegrammen ófxuUnUxQ. L.J.BOUTER Meer boter in de consumptie Kerk en Schoolj Plaatselijk nieuws Sportnieuws j dames- en hinderhoeden Marktberichten VARIA '"■a*. j 'x ,N Varkens- en pluim veestapel worden ingekrompen. Veehouders, Plaatselijk nieuws Wat geeft de radio?! Burgerlijke stand ECONOMISCHE PLANNEN VAN DR. SCHACHT. Dê Ptihrer en Rijkskanselier heeft den vroegeren president der Duitschen Rijks bank, dr. Schacht, aan het begin van dit jaar opgedragen, zijn ideeën omtrent een nieuwe economische organisatie van Europa na afloop van de oorlog als in formatie zou kunnen wforden gebruikt ▼oor eventueele latere plannen. Dr. Schacht heeft deze opdracht ten uitvoer gebracht en een memorandum samengesteld, waarin hij zeer belangrij ke aangelegenheden behandelt, zooals de gevolgen van de Duitsche overwinning ▼oor de wereldproductie, de vrije mark ten en beurzen in de wereld; de econo mische voorwaarden voor een algemeene ontwapening; de omvorming van de Duitsche oorlogsindustrie in een vredes- industrie; de vorming van een nieuw DuiUch valutasysteem, waarbij andere valuta's van kleine Europeesche staten, zouden móeten worden ingeschakeld én tenslotte een economische samenwerking der Europeesche landen, de verdeeling der markten, en de mogelijkheden op ko loniaal gebied. Met een kleine staf van volkomen des kundige medewerkers heeft dr. Schacht al deze belangrijke en ingewikkelde pun ten uitgewerkt tot een volledig toekomst plan, dat voor de toekomst van Europa •n de wereld van groote beteekenis kan Worden. Omtrent de opzet van dr. Schat's plan- Ben verluidt nog, dat hij een nieuwe werkverdeeling voor de diverse Europee sche landen wil invoeren, en wel in dien sin, dat landen, die bij uitstek geschikt zijn voor landbouw en veeteelt, daaraan ook hun volle aandacht en energie zul len wijden, terwijl de industrieele pro ductie aan die landen zou worden over gelaten, die daarvoor bij voorkeur ge schikt sijn op grond van aanwezigheid van grondstoffen, van jarenlange erva ring, of van het reeds voorhanden zijn van industrieele ondernemingen en uit rustingen. Door een dergelijke nieuwe ▼erdeeling van het Europeesche conti nent zouden dus overbodige concurren tie en onnoodige en omslahtige tran- porten van grondstoffen "n goederen Worden vermeden. Het nieuwe Rijksveer te Arnhem, dat de gemeente-pont vervangt, is in gebruik genomen. Het bestaat uit twee gekoppelde elevatorbakken, waarover een breed dak is gelegd. Groot-Am mars in plaats van margarine. Sinds ons land Ingeschakeld is in de economie van het vaste land van Euro pa, is onze uitvoer naar Engeland ge heel weggevallen. Daardoor is een groot overschot o.a. aan zuivelproducten ont staan. Duitschland verklaarde, zich wel iswaar in beginsel bereid, dat surplus over te nemen, maar het blijkt nu op groote bezwaren te stuiten aanmerkelijk meer boter in te vóeren, dan voorheen. Daar om moet een ander afzetgebied voor de overschotten boter en melk gevonden borden. Men stelt zich voor, daartoe het binnenlandsch verbruik op te voeren. Daartoe zal, naar verluidt, de marga rine voor een aanmerkelijk deel door boter vervangen worden. Er zijn dan ook maatregelen ln voorbereiding, die er toe zullen lelden, dat de meer koopkrachti ge margarine-consumenten tot boterver- bruik zullen overgaan en dat alleen de mlndergegoeden nog margarine mogen gebruiken. Zelfs bij deze categorie zal het boterverbruik worden bevorderd door een gereduceerde prijs. Ook zullen café-res- tauranta en bakkers voor da bereiding hunner producten slechts roomboter mogen gebruiken. Vermoedelijk zullen deze maatregelen worden ingevoerd na afloop van de voor- loopige distributie-termijn van twee weken. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Eemnes-Blnnen Ds. J. H. Koster te Montfoort. OEREF. KERKEN. Beroepen te Roden Candldaat H. van Rhijn te Waddlnxveen. OEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Nieuwerkerk a d, Ussel en te Oiessendam Candldaat C. van' de WoestlJne te Rotterdam. CHR. OEREF. KERK. Beroepen te Oosterbeek Candldaat P. Van der Bijl te Sliedrecht. Tweetal te Nieuw Vennep Candldaat P. van der Bijl te Sliedrecht en Candl daat H. van Leeuwen te Rijswijk (Z.-4 H.)tweetal te P&penórecht Candldaat P. van der Bijl te Sliedrecht en Candi- daat H. van Leeuwen te Rijswijk. GEREFORMEERDE ZENDINGSBOKD. Te Katwijk aan Zee zal op Donderdag 18 juli ln de Nederlandsche Hervormde kerk ten zendingsdag worden gehouden "Vanwege dé Gereformeerde Zcndings- bond. Als sprekers treden op ds. G. J. Koolhaas te Huizen, ds. W. L. Mulder te ndaal, ds. P. Pras te Katwijk, ds. F.*% Steenbeek te Oudewacer en ds. J. J. itkunex te Ermelo. ERNSTIG V ERKEERSON GELIJK. ZWOLLE, 15 Juli. Zondagmorgen is op De Lichtmis, tusschen Meppel en Zwolle, door nog niet opgehelderde oorzaak een auto, waarin vier manschappen der Ko ninklijke Maréchaussee te Groningen za ten, in volle vaart tegen een boom gere den. De marechaussee J. Boxma uit Assen, die naast den bestuurder zat, werd ern stig gewond. Met een schedel en een been fractuur werd de man opgenomen. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer per ziekenauto nhar het 80- phia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Zijn toestand ls zorgwekkend. De overige drie inzittenden kwamen er met lichtere verwondingen af. De auto werd totaal vernield. VLUCHTELINGEN KEEREN TERUG. BREDA, 15 Juli. }let vier autobussen is Zondagmiddag een nieuwe groep vluchtelingen- in Breda teruggekeerd. De ze groep bestond ln hoofdzaak uit Bre- dasche gezinnen, in totaal 52 personen; daarenboven waren er nog verschillende personen uit Amsterdam bij. Een aantal Nederlandsche schippers, met dit tran sport meegekomen, is in Antwerpen ach tergebleven. Deze groep was afkomstig uit Nantes, uit welke stad thans alle daar onderge brachte Nederlanders zijn teruggekeerd. t)e autobussen zullen Dinsdag naar Frankrijk terugkeeren, om opnieuw Ne derlanders naar het vaderland te kren gen. ITALIAANSCHE AANVALLEN OP MALTA. ERGENS IN ITALIË, 15 Juli. Een spe ciale correspondent meldt: Onze Jacht formaties leggen door hun voortdurende aanvallen op het vliegveld van Malta het plan ten uitvoer betref fende de systematische vernieling van de Britsche luchtstrijdkrachten, wien zU zeer aanzienlijke verliezen toebrengen. Telkens wanneer öe Britsche Jagers op treden lijden zij .verliezen aan manschap pen en toestellen.. Trouwens de Britsche Jachttoeatellen komen eerst tusschenbel- de wanneer de Italiaansche formaties haar taak reeds hebben voltooid. AMERIKAAN SCHE VLUCHTELINGEN. NEW YORK, 15 Juli. Het Amerikaan- sche stoomschip Washington, dat kort ge,leden op instructie van het Amerl kaansche ministerie van Bultenlandsche Zaken zijn laatste reis naar Ierland heeft gemaakt om Amerlkaansche oorlogs vluchtelingen weg te halen, is Zaterdag met 1610 passagiers, onder wie zich 273 niet-Amerikanen bevonden, te New York aangekomen. Aan boord van de Washing ton bevond zich ook de negenjarige zoon van den Engelschen minister van Voor lichting, Duff Cooper, die op bevel van zijn vader het einde van de oorlog in Amerika moet afwachten. Naar het D.NJB. uit Lissabon meldt, is het Amerlkaansche passagiersschip Man hattan met circa 1000 Amerlkaansche vluchtelingen uit Frankrijk, België en Nederland uit Lissabon vertrokken. De Manhattan wordt begeleid door Amerl kaansche oorlogsschepen. Geslaagd. Berkenwoude. De heer G. Oudenes Az. slaagde te Hillegersberg voor het Mid denstandsdiploma. De heer B. Markus stelt zich dit Jaar wederom beschikbaar voor het in zamelen van oude rijwielmerken ten ba te van de Vereen, tot Bevordering der Belangen van t.b.c.-patienten in Ne derland. De opbrengst van de groene busjes bij ds uitgang in de Ned. Herv. Kerk Stolwijk. Deier dagen slaagden voor het middenstandsdiploma „Algemeene Handelskennis" de heeren: A. R. v. d. Berg; A. J. Zijderlaan, D. van Buren, A. Kleyn, H. v. d. Heuvel en J. Scheer. Zevenhuiien. De heer L. P. W. Groe- neveld slaagde voor het eind-examen H.B.S. A te Alphen a.d. Rijn. In deze gemeente werden twee jon ge bunzings gevangen. Hoewel de huid momenteel niets waard is, zijn de kip penhouders met deze vangst gebaat. Men. wordt ernstig gswaarschuwd tegen het aanraken van wapenen en munitie. Bij het vinden van dergelijke voorwerpen waarschuwe men de politie. tegen zeer lage prijzen! bedroeg over de laatste drie maanden f 45. HBS.-diploma. Gouda. Voor het eindexamen A zijn aan de R.H.B.S. geslaagd: de dames N. Korff, M. Lafeber, L. Maurita, A. van de Pavoort, G. van Vegten, P. Veldkamp, W. Winkel, allen te Gouda, C. Kool te Gouderak en E. van Wessem te Wad dlnxveen en de heeren P. Dljkxhoom, A. Mighout, J. Mulder, P. Tuythof, J. Wagner, P. Wamders, allen te Gouda en W. Drapers te Krimpen a.d. Lek. Afgew. twee cand. Geen klokgelui. Hei- en Bosicop. op last van den bur gemeester is den klokluider aangezegd, den torenklok niet meer te luiden. Dit geldt zoowel voor het middagluiden als ▼oor sterfgevallen en kerkdiensten. Het paardenpad. Hei- en Boeicop. Nadat er sedert gerui me tijd klachten waren ingekomen bij het polder- en gemeentebestuur betref fende de op somfolge gedeelten in de Hoofdweg voorkomende gevaarlijke plaatsen, doordat het daar gelegen klin kerpad boven de weg uitsteekt, waardoor reeds meer dan een leelljke val per rij wiel werd gemaakt, is thans het Polder bestuur er toe overgegaan deze verhoog de gedeelten er uit te doen halen en op een lager niveau te laten brengen. Dit zal vooral met het oog op de spaarzame verlichting van rijwielen en voertuigen een groote verbetering beteekenen. Coloradokever. Hei- en Boeicop. Met de controle op de bespuiting van de aardappelengewassen, ter bestrijding van de coloradokever is de heer T. den Hartog te Vlai.cn weer belast. Gevonden: een jongensjasje; tol. gem.-veldwachter. Lekkerkerk. De 11-jarige Marie Mudde schoot met haar voet van de trapper van haar fiets en viel zoo ongelukkig, dat zij een been boven de enkel brak. Na door dokter Koumans verbonden te zijn en per auto naar huis was gebracht, werd zij later, ter verdere behandeling, naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. INBREKERS AAN DE 8LAG. Meerkerk. In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn 1 of meer inbrekers ln ons dorp op buit uit geweest. Op "verschillen de plaatsen zijn ze echter door 't geblaf der honden weer vertrokken, o.a. bij schilder de Z., den heer K. en den heer B. Bij kapper d. V. wisten ze echter vermoedelijk door een raam binnen te komen, waar ze eenige toilet-artikelen ontvreemden. Ook bij den heer F. brach ten ze 'n bezoek in de schuur, maar daar wordt niets vermist. De politie is van één en ander in kennis gesteld. GOUDSCIJE VOETBAL BOND. Uitslagen Zondag 14 JutL 2e klase A: Waddinxveen 2—Bosk. Boys 2 1—6 G.8.V. 4—Gouda 5 6—3 Uitslagen Junioren-competitie 13 Juli. Af deeling A: Gouda a—Bodegraven a 31 ON.A. a—Moordrecht a 52 GB.V. a—Gouda b 1—7 Afdeeling B. Groep 1: Lekkerkerk aAmmerst. S.V. a 4—1 Groep 2: Gouda d—ONA. c 2—4 Nieuwerkerk a—G.S.V. b 20—0 Afdeeling C: ONA. d—Gouda e uitgesteld. Lekkerkerk. Zaterdagmiddag werd voor de junioren-competitie gespeeld Ammer- stol ALekkerkerk A. LFC wist met 4-1 te winnen en heeft daarmede de tweede overwinning in deze competitie behaald. Zondagmiddag werd vriendschappe lijk gespeeld Lekkerkerk I—Alblasserdam L hetwelk een mooie gelijk opgaande wedstrijd was. LFC wist in de eerste helft de leiding te nemen 1—0, maar kort na rust plaatste een LFC-er de bal ln eigen doel, zoodat de stand weer ge lijk was 1—1. Door een fout ln de ver dediging wist Alblasserdam de leiding te nemen 1—2, maar door fanatiek aanval len, kon LFC deze voorsprong weer te niet doen *i-|. Daarna deden belde par tijen hun best de leiding te nemen, maar de keepers wisten verder hun doel schoon te houden en toen de scheidsrechter, de heer J. W. van Zoest, het eindsignaal liet hooren, hadden de toeschouwers een aantrekkelijke wedstrijd gezien. PAARDEK EN TB. GORINCHEM, 15 Juli. Op de heden gehouden veemarkt was de aanvoer klein en de handel kalm. De prijzen wa ren: Zware kalfkoeien f 160—220, melk koeien f 150190, kalfvaarzen f 145 190, gulst evaarzen f 90—140, vaarkoeien f 120—160, fokkalveren f 8—12, drach tige varkens f 75125, natte zeugen f 60 80, overloopers f 15—32, biggen f 1425. ROTTERDAM, 15 Juli. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1378, waarvan 675 vet te runderen, 250 vette kalveren, 10 nuch tere kalveren, 339 schapen en lamme ren, 104 varkens. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kwaL 80—92, 2e kwal. 68—78, 3e kwal. 54—64; vette ossen 80—90, 2e kwal. 68—78, Se kwal. 5666; vette kalveren le kwal. 90 —105, 2e kwal. 75—85, 3e kwal. 60—70; varkens (leven I gewicht) le kwal. 66, 2e kwal. 64, Ie kwal. 62; schapen le kwal. 70, 2e kwal. 65, 3e kwal. 55; lam meren le kwal. 67, 2e kwal. 57, 3e kwal. 52. Prijzen per stuk: Schapen le kwal. 40, 2e kwal. 30, 3e kwal. 20; lammeren 2e kwal. 15. Se kwal. 9. Overzicht: Vette koeien en ossen aan voer korteif, handel redelijk, prijshou dend, prima 95; stieren aanvoer iets rui mer, handel levendig, prima f 1.16; var kens aanvoer gering, handel kalm; scha pen en lammeren aanvoer iets kleiner, handel tamelijk. BOTER. KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 15 Juli. Kaas. Aange voerd 16 partijen, 2700 stuks, 13500 K.G. Prijzen: Rijksmerk zware f 35, rijksmerk le soort f 3334, rijksmerk 2e soort f 30 —32. Handel matig. GROENTEN. AARDAPPELEN EN FRUIT ROTTERDAM, 15 Juli. Aardappel- markt. Brielsche ronde f 5.256, idem drielingen f 4.805.25, Geldersche ronds f 5.506, Idem drielingen f 4.855.75 Blauwputters, Geldersche f 8.50—7, al les per H.L.; Westlandsche eerstelingen f 5.105.80, idem drielingen f 4.805.75, idem ronde f 5.806.30, alles per 100 K.G. met voldoende aanvoer, trage han del. UTRECHT, 12 Juli. Vereen. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en omstreken. Rhabarber 1.004.30, wortels 4.00—9.10 per 100 bos; andijvie 1 001.80, bloem kool 217, komkommer geel 37.40, dito groen 36.20, sla 13 per 100 stuks; aardappelen 2.507.00, andijvie 2—4, augurken 5—17, capucijners 12—25, dop erwten 5—26, groene kool 2.50—4.70, roo- de kool 4.30—5.80, spits kool 3—6.10, peu len 921, postelein 3—S, pronkboonen 15 19, slaboonen 1438, snijboonen 14—27, zomer spinazie 2—7, tuinboonen 3—8^ uien (zilver) 8—10, waschpeen 5—8, chain pignons 68—102, peterselie 10—18, seld». rie 1022, tomaten 825.80, aardbeien 3076, boschbessen 3646, bramen 88, druiven blauw 72—88, dito wit 68—102, frambozen 25—56, kersen 660, kruis bessen 12—30, pruimen 26—116, roods bessen 10—28, witte bessen 10—28, zwarte bessen 35—40 per 100 kg.; pree." de tre- voux 318, meloenen 7—31, perziken 1— 12, pruimen 7.10—7.60, paprika's 2—10 per 100 stuks; yellow transparant 4—42 per kg.; clap's favorite 4—29 per stuk. BEHANDELING VAN TOUW. Bij het gebruik van touwwerk moet men er vooral op letten, dat het niet met scherpe gereedschappen ln aanra king komt. Meestal ontdekt men de ver nielde plekken als het te laat ls. Als touwen- om scherpe hoeken of kanten moeten worden geleid, dan moet het met een veerkrachtige laag stroo of stof worden omwikkeld. Van belang ls het touwwerk steeds na het gebruik onmid dellijk goed te reinigen en op een luch tige plaats te drogen te hangen. Om de levensduur van henneptouw té ver lengen kan men het drenken in dun vloeibaar gele houtteer. Alle uiteinden van touw moeten steeds om uitraffelen te voorkomen met bind garen meermalen worden omwonden. Hoe dit in zijn werk gaat, laat de lin- kerteekening op de tweede afbeelding zien. Wel heeft deze methode het na deel, dat mettertijd het omwindsel er af schuift, hetgeen te eerder gebeurt, als het touw bij het omwinden vochtig was. Men kan dit nadeel echter onder vangen door het windsel op zijn beurt met bindtouw aan het touw vast t* naaien, zooals op de rechter teekening van dé. tweede afbeelding te zien is. Het touw wordt dus eerst met een aantal windingen omwikkeld over een breedte, welke grooter moet zijn dan de door snede vanhet touw. Dan neemt men een driekante naald, zooals zeilmaker» gebruiken met een oog, wijd genoeg om het bindtouw er door te krijgen. Met deze naald naait men om de wikkeling heen, waarbij men er voor zorgt, tel kens een der strengetjes van het touw mee op te nemen. Als men op deze wijz» rond geweest is, haalt men het bind touw nog eenmaal onder een der strei* getjes door en snijdt het dan kort af. (Nadruk verboden). Ouderkerk a.d. IJssel Tijdens de ziek te van het hoofd der school is tot on derwijzer aan de Chr. School I benoemd de heer Mar. de Jong. Werken in Duitschland. Reeuwijk. Een 25-tal werkloozen, met- dienstplichtigen, uit deze gemeente, is door de plaatselijke arbeidsbemiddeling opgeroepen, om ln Duitschiandtewerk gesteld te worden. Geslaagd. Reeuwijk. De heer H. L. Vos, is, na hét rijkséxamen P.T.T. gedaan te hebben, geslaagd voor radio-telegrafist en tele- .-•o --r/m «ifL 4 MAANDAG 15 XUtX It* WEGENS GEBREK AAN KRACHT VOEDER. Voor rundvee minder zorgen. De gewijzigde omstandigheden hebben in ons land tal van vraagstukken doen opkomen, welke van zeer groote mvloed kunnen zijn op de positie onzer bevolking in velerlei opzicht. Eén van de vraag stukken, welke hierbij op de voorgrond staat, is de veevoedervoorziening. Deze zal immers direct van invloed zijn op de samenstelling van de Nederlandscne vee stapel, welke weer ten nauwste verband houdt met de levensmiddelenvoorziening van ons volk. In verband hiermede heeft het A.N?. zich gewend tot terzake deskundigen, teneinde een indruk te krijgen van de toestand op dit gebied. Een onderzoek, reeds lang voor het uit breken van de oorlog ingesteld, wees uit, dat in Nederland, wanneer de invoer ge heel of gedeeltelijk zou vervallen, een groot tekort zou ontstaan aan kracht voer voor het vee. Onder «crachtvoer moeten hierbij hoofdzakelijk worden ver staan voedergranen, voederkoeken (bij producten van de olieberelding), voe dingsmiddelen van dierlijke oorsprong (diermeel, vischmeel en bloedmeel). In verband hiermede werden speciale regelingen getroffen om de beschikking te hebben over een voorraad van dezé producten, zoodat de veeatapel onder deze omstandigheden zoo weinig moge lijk zou behoeven te worden beperkt. In het afgeloopen oogstseizoen (van Sep tember tot September) is dit ook over het algemeen zeer goed gelukt, mede door het distributie-systeem, waarbij ▼oor de onderschelden diergroepen krachtvoeder in den vorm van meng voeder werd toegekend. In de komende tijd zal echter de in voer van krachtvoer uit het buitenland zeer waarschijnlijk niet mogelijk zijn. Men staat voor de situatie dat de voor raden nog slechts betrekkelijk gering zijn, terwijl een aanvoer door de afge sloten grenzen niet mogelijk is. WIJ zul len de komende tijd dus bijna geheel zijn aangewezen op de voortbrengselen van eigen bodem voor voeding van onze vee stapel. Onder deze omstandigheden ligt het dus voor de hand, dat een inkrimping van de Nederlandsche veestapel nood zakelijk is geworden. Bij de beoordeeling van de mate van deze noodzakelijkheid moet rekening ge houden worden met de volgende feiten: ten eerste de voorziening met brood graan van de bevolking moet veilig zijn; ten tweede: voor de paarden moet vol doende krachtvoer ter beschikking ge steld worden, daar paarden noodzakelijk zijn voor de bewerking van den bodem (te meer nu de machinale tractie is be perkt) en ook voor het vervoer. Het overblijvende kan dus worden be steed voor het rundvee, varkens en pluimvee. De rundveestapel zal hiervan niet zoo veel hebben te lijden als andere rubrie ken. Het rantsoen voor het rundvee be staat» immers voor een overwegend deel uit producten van eigen bodem. Ook in de winter is dit het geval, daar het mogelijk ls door hooi, kuilvoer en voederbieten, dus alles producten van eigen bodem, grootendeels té voorzien in de voederbehoeften vaja deze groep. Dat hieraan de volle aandacht wordt besteed, behoeft niet speciaal te worden gezegd. Daar ook het rundvee ln normale om standigheden met-krachtvoer werd ge voerd, hetgeen nu natuurlijk ook minder het geval zal zijn, zal de melkproductie wel iets verminderen, doch dit behoeft geen enkele nadeeligen Invloed te heb ben op de voedselvoorziening van ons volk, daar de melkstroom in de laatste jaren zeer groot was. Anders staat het met de varkens en het pluimvee. Hier zal een Inkrimping op de duur onvermijdelijk zijn, dfcar deze groepen ln hooge mate voor hun voeding aangewezen zijn op voedergranen. Hoe ver deze Inkrimping zal moeten gaan, kan thans nog niet met zekerheid wor den gezegd, doch onrustbarend is ook op dit gebied de toestand niet. Als resultaat kan dus worden gezegd, dat hoewel ook op dit gebied zorgen be staan, er geen reden is voor ongerust heid met het oog op de voedselvoorzie ning van het Nederlandsche volk op dit gebied in de komende tijd. zorgt voor de winter 1 Bouwt silo's. Aan een circulaire van den rijkaland- bouwconsulent, dr. C. K. van Dalen, over bovenstaand onderwerp ia het volgende ontleend: Het mag verondersteld worden bekend te zijn, dat het de aa. winter met de voedselvoorziening van ons vee veel slechter gesteld za\ zijn dan de vorige winter; vooral zal er met een groote te kort aan eiwit-stoffen rekening gehou den moeten worden. De vraag dringt zich aan ons op, hoe wij op de grasland-bedrijven daarin het best kunnen voorzien. Het is bekend, dat het vee in de zomer zelfs bij de grootste melkgift in een goede weide steeds voldoende eiwit-rijk voedsel vindt Door dergelijk gras in een jeugdig sta dium ln te kuilen, kunnen wij bij goed conserveeren ervan de eiwit-voorziening ln de winter aanmerkelijk verbeteren. Zooals bekend, zijn er twee inkuilings- methoden. De Finsche- en de warme methode. Voor ons doel, het verkrijgen van een zoo groot mogelijke voorraad eiwit-stoffen geniet de Finsche metho de verre de voorkeur. Uit genomen proe ven toch is gebleken dat er bij die me thode een verlies optrad onverteerbaar ruw eiwit van 18 tegen een verlies van 58 bij de warme methode. De groote beteekenis van Finsche kuil voer naast goed hooi, vooral voor deze tijden, blijkt uit het feit, dat dieren, die 10-12 1. mel^ produceeren, aan 8 kg. hooi en 25 kg. Finsche kuil voldoende heb ben. Voor het toepassen van de Finsche methode moet men óver een betonnen silo beschikken. Toch geeft een silo ook aanmerkelijk minder verlies hij het toe passen van de warme methode. Den landbouwers wordt thans de ge legenheid geboden, gezamenlijk silo's te bestellen. Zijn de bestellingen binnen, dan worden de silo's pas aanbesteed, dit om de bouwkosten zoo laag mogelijk te houden. Dank zij de medewerking van onzen ▼oedselcommlssaris kunnen voor dit doel cement en Ijzéi beschikbar worden ge steld. De prijzen zullen ongeveer als volgt zijn: Hoogte Doorsnede Inhoud Prijs 2 m 3 m. 14 m3. f 80-100 2 m. 5 m. 4T m3 f 120-140 Met bodem respectievelijk f 30 en f 40 extra. Met opzetstuk idem f 100 en f 120 extra. Graaft men de kuil zelf. dan vermin dert dit de kostprijs, evenals een grooter aantal bestellingen. De silo's worden gebouwd naar de voor schriften van ir. W. D. J. Tuinzing. Het worden ronde massieve silo's, goed met betonijzer gewapend. De grootte van de silo wordt bepaald door hét aantal stuks vee. Bedrijven van minder dan 15 stuks vee nemen een kleine silo (voor de oogst van pl.m. 1 h.a.), de groote bedrijven een silo met een doorsnee van 5 m. (voor de opbrengst van 21/» ha.). Hoe aan de grootere hoeveelheid gras te komen? Door een gift van 200 a 400 kg. stikstof mest per ha. De Staatsmij nen zijn met de levering per schip weer begonnen. In hoeverre silo's te krijgen zal zijn ls nog niet bekend, dit ls zeker wie actief is, heeft de meeste kans. Vraagt daarom zegels aan Aanmeldingen voor silobouw recht streeks aan Dr. C. K. van Daalen voor 21 Juli, adres: Rljkslandbouwwinter- school te Utrecht Op de enveloppe ver melden: silo-bouw of door tusschenkomst van de landbouwonderwijzers, die ook verzoeken om Inlichtingen willen behan delen of doorgeven. ►ND Ameide. Oojc hier ter plkatse is bericht ontvangen dat het niet onmogelijk' ls, dat binnenkort een beroep op 'de ge meentenaren zal wordengedaan t€r huis vesting van Rotterdamsche vluchtelin gen. ZUID-HOLLANDSCHE BIJEEN. Gorinchem. Donderdagmorgen is hier onder leiding van den heer A. v. Houwe- ling te Peursum, een vergadering gehou den van de Zuid-Hollandsche Zuivelbond De zuivelfabrieken te Arkel, Bleskens- graaf, Genderen, Glessen-Nleuwkerk en Nieuwendijk waren vertegenwoordigd en de heer Geluk, secretaris van de Alge meene Nederlandsche Zuivelbond woonde de vergadering bij. De voorzitter besprak de vervoersmoei- luijkheden, die zich door dë benzine- schaarschte, vooral bi] de zuivelfabrieken sterk doen gevoelen. Bij verschillende fa brieken wordt reeds gebruik gemaakt van paarden tractie. De heer B. Schreuder te Arkel bracht verslag over het afgeloopen jaar uit. De rekening sluit met een batig saldo van f 389. Het reservefonds bedraagt f 2310. De heer Geluk deed eenige mededee- lingen uit de vergadering van de F.N.Z. Deze organisatie heeft, thans 458 leden. Breedvoerig schetste spr. de moeilijkhe den, die het zuivelbedrijf tengevolge van de omstandigheden doormaakt. De con- densfabrieken verloren een groot afzet gebied en zullen hun bedrijf voorloopic geheel moeten wijzigen. De kaasprijzen zijn aanzienlijk gestegen, zoodat binnen kort de kaassteun voor de volvette kaas wel zal vervallen. De Friesche kaassoor ten deelen nog niet in die mate in de prijsstijging. Spr. wees op de moeilijkheden bij het vervoer van melk naar de fabrieken. Eenige fabrieken hebben reeds getracht door samenwerking iets te bereiken doch gen en ander stuit op verschillende be zwaren. E.H.B.O. Gouderak. Onder leiding van dokter H G. Werkman kwam ae plaatselijke afdeeling der E.H.B.O. Donderdagavond in de pastorie der Ned. Herv. Gem. bijeen teneinde -ie leden bake.id te maken m»t de handelwijze in geval van bomaanval len. Daartoe hield dokter Werkman e. n breedvoerige bespreking „Hoe te hande len". Spr. zette uiteen, wat in dergelijke gevallen de taak van de E.H.B.O, ls. Voorts werden de vesbandkoffers aange vuld en werd in beginsel besloten eenige openluchtoefeningen te houden. Veron dersteld zal dan worden, dat landarbei ders door een ongeval getroffen zijn, juist dit om het vervoer te land en over sloten onder de knie te krijgen. Ook zal op het water geoefend worden. Van de wal in de sloot. Gonderak. Bij den landbouwer V. ge raakte een paard, dat over het deksel der beerp'ut Hep, en daar doorheen zakte, met een been ln de put bekneld, waardoor het dier niet in staat was er zelf weer uit te komen. Met vereende krachten geluk te het echter om het ros uit zijn nete lige positie te bevrijden, doch hierbij sprong het dier in de sloot; na weinig moeite kon het echter weer gered wor den. Eindexamen H.B.S. Gouda. Voor het eindexamen RH.B.S. Afd. A. zijn geslaagd de dames: N. Korf, M. Lafeber, L. Maunts, A .v. d. Pa- voordt, G. van Vegten, P. Veldkamp, W. Winkel, allen te Gouda; C. Kool te Gou- derak en Eth van Wessem te Waddlnx veen; en de heeren P- Dijkxhoorn, A. Mig hout, J .Mulder, P. Tuythof, J. Wagner, P. Wamders te Gouda en W. Drapers te Krimpen a.d. Lek. Gouda. Aan de Canisiuacollege te Nij megen is geslaagd voor het HBS. diplo ma A de heer J. Wolff, van hier. Kind verdronken. Krimpen, a.d. IJssel Het 2-jarig zoon tje van den landbouwer B. geraakte spe lenderwijs in een sloot achter de woning te water. Toen men het kind weder op het droge gebracht had, bleken de le vensgeesten reeds geweken te zijn. De heer Hiterkamp. onderwijzer aan de O. L. School lil ls benoemd tot onderwijzer te 's-Gravenhage. Maandag j.l. ls de centrale werk verschaffing (het aanleggen van een weg door de Krimpernerwaard) weer be gonnen. Hierbij zijn uit onze gemeente 32 werloozen geplaatst. Voor het te Hillegersberg gehouden Middenstandsdiploma slaagden de heeren A. van Dam en A. Grtfcnendljk. Ook vorige week zijn wederom een tweetal arbeiders voor werkzaamheden naar Duitschland vertrokken, zoodat thans uit deze gemeente 5 arbeiders al daar werkzaam zijn. Zeer binnenkort zullen ongeveer 300 Inwoners van Rotterdam ln deze ge meente ondergebracht worden. Krimpen a.d. Lek. Zondag geraakte het dochtertje van den heer A. Westbroek te water. De nog jeugdige L. C. G. mocht het genoegen- smaken, hoewel met eigen levensgevaar, het kind te redden. Redder noch drenkeling hebben hiervan nadeeli- ge gevolgen ondervonden. De heer C.» W. van Cappellen, direc teur der N.V. Machinefabriek „Bolnes", zal een cantine voor het personeel ope nen. In verband hiermede is aan B. en W. dezer gemeente verlof B, volgens de drankwet, aangevraagd. Zaterdagavond werd in de tuin van Den Boer's Dierenpark een voorstelling gegeven door het variété-gezelschap J. J. Teuteberg te Rotterdam. Het program ma werd door de acrobaten keurig af gewerkt en dwong de bewondering af der talrijke bezoekers. De muziekvereeniging „Crescendo" dlrpéteur de heer C. Horsman, zal Zater dag a.s. haar eerste zomerconcert geven in de tuin van Den Boer's Dierenpark. Vreemde diefstal. Nieuwerkerk a.d. IJsseL Ongenoode gasten brachten een bezoek aan een schuur bij den warmoezier W. Kaptein aan de Hoofdweg. Van een vrachtauto werden op 1 na alle wielen met banden afgehaald. Toen K. 's morgens ln de schuur kwam, stond zijn vrachtauto netjes'op kisten en ontdaan van banden en wielen. De politie stelt een onderzoek ln. Nieuwerkerk a.d. UieL De firma Kam steeg uit Usselmonde is begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de ophooging van de Kerklaan. Enkele plaatselijke arbeiders werden tewerkge steld. De sleutel van de noodslachtpla&ts wordt thans bewaard ter^. huize van den koster der GereL Kerk! die nabij de slachtplaats woont. Hiermede is dus een einde gekomen aan het vaak wachten en zoeken naar de sleutel. Uitgaande van de afd. „Het Groene Kruis" wordt ln deze gemeente een moe dercursus gehouden onder leiding van zuster Hattink; deze cursus zal Maan dag beginnen in een leslokaal der 2e Oi,. school a.d. s'-Gravenweg. Nieuw-Lekkerland. De afd. Kinderdijk van de vereeniging „De Macht van 't Kleine" heeft aan de stichtingen te Heemstede en Haarlem ln het afgeloo pen kwartaal f 23,78 aan contributie af gedragen. In de Ned. Herv. Kerk te Kinder dijk is Zondag een extra collecte gehou den ten behoeve van de kerkvoogdij, welke ruim f 38 opbracht. Tot controleur bij de aardappeibe- spuiting ter bestrijding van de colorado kever is benoemd de heer J. de Haan, alhier. Oudewater. De heer J. Th. Spruijt is met ingang van 16 Augustus benoemd tot 3e ambtenaar ter secretarie. De heeren J. v. Maanen en G. Gas- teleijn zijn te Woerden geslaagd voor het eind-examen HB.S. met 5-jarige cursus. Tegen een schipper uit St. Maar tensdijk heeft de politie alhier proces verbaal opgemaakt inzake overtreding der wet op de evenredige vrachtverdeeling. Ouderkerk a.d. IJssel. De speldjesdag ten bate van de Prot. Chr. Reclassee- ringsvereenlging „Het Hoogeland" heeft t 46.55 opgebracht. De speldjesdag heeft geen terugslag on dervonden van de pas gehouden collecte voor het nationaal hulpcomité, daar de opbrenst nog belangrijk hooger was dan die van vorig jaar. Opbrengst collecten. Papendrecht. De onder leiding van „De Princevlag" gehouden collecte ten dien ste van het oorlogsnoodenfonds heeft f 495.86 opgebracht. Ook op het gebied van meubelen en kleedingstukken zijn prachtige giften Ingekomen. De collecte voor de Nederlandsche Zeenianscentrale ten bate van de arbeid onder zeevarenden, heeft f 22.80 opge bracht. Papendrecht. De heer P. van Rees J.Wz. heeft bedankt als president-kerk voogd der Ned. Herv. Gemeente. De heer G. A. Meeuse slaagde t« Dordrecht voor het eindexamen afd. B der Gem. H.B.S. met 5-jarige cursus. Na een gedwongen sluiting, ln het voorseizoen, is de bad- en zweminrichting „De Sleep" thans weder voor het publiek opengesteld. Grooter gevaar. Schelluincn. Nu de stoomtreinen op de spoorweg vervangen zijn door Diessel- treinen, blijkt het gevaar van de^onbe- waakte overweg grooter te zijn gewor den, doordat men de treinen van thans, die maar weinig geluld maken, niet zoo gemakkelijk hoort aankomen. In enkele gevallen zijn reeds personen ternauwer nood aan groot gevaar ontsnapt. Schelluincn. Wegens de tijdsdrastan- digheden zal het schoolreisje van de leerlingen der openbare school dit Jaar niet plaats vinden. Voor het vervoer van zand naar de in aanleg zijnde wegen wordt thans over het Kanaal van Steenenhoek een twee de viaduct gebouwd. Gevonden voorwerpen. Sliedrecht. W. Verschoor ,C 138, een rij- wielbelastmgmerk; F. Prins, C 139, een rijwielbelastingmerk; W. v. d. Graaf, B 10, een actetasch; A. de Bondt, Stations weg lil, een huissleutel; D. van Hetéren, Stationsweg 2, een portemonnaie; A. Meijer, B 306, een portemonnaie; G. Eikelenboom, B 203, een bankbiljet; D. Klein, C 216, een gouden kettinkje; K. Feringa,, Oranjestraat 82, een regenjas; A. de Jager, Kroonstraat 28, een porte monnaie; H. van Trooijen, D 529, een hond; A. van der Jagt, D 230, een hand pomp; W. F. Sandljck, C 375, een rijwiel; J. v .d. Velde, C 138a, een fruitmesje; P. Netten, Dr. Langeveildplein 4, een regen- Jas; G. van Eek, Stationsweg 107, een baddoek; A. Vermeulen, Burg. Drijberpl. 32, een sleuteltje; C. van Rijsbergen, Mid- deidjiepstraat 91, «en zakmesje; A. de Rover, v. d. Houte Willemsplein 4, een kinderschoentje; R JCros, Julianastraat 79 een padvindersriem. ALBLASSERDAM. Geboren: Willem, z. van H. L. de Rui ter en A. Wellner. - Adrie ,d. van W. v. d. Kuljl en D. den Boer. Ondertrouwd: C. Bieren, 33 J„ en M. N. van Loenen, 27 J. A. Verhel], 22 J, en J. Herwig, 21 j. Getrouwd: Joh. van der Rhee, 31 J„ en A. Twigt, 30 J. BRANDWIJK. Geboren: Pietertje Johanna, d. van A. D. Mourik en J. Kortleve. Paulua, z. van W. van Rees en K. Meerkerk. Geertje, d. van G. de Wit en M. Köre- vaar. Getrouwd. A. Boele (te Bleskenagraaf) -▼ b A Vink. Dinsdag 16 Juli. Jaarsveld. 414 4 M. AVRO uitzending 8 00 Berichten ANP en Gramofoon; 8.3f Orgelspel; 8.50 Gramofoon; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Omroep Orkest; (11.0011 20 Huishoudelijke wen ken); 12.15 AVRO Dansorkest; 12.45 Be richten ANP, eventueel Gramofoon; 1.00 AVRO Amusements Orkest en Soliste; 2.00 Concertgebouw Orkest (opn.); 3.00 Zang, Piano en Declamatie;; 4 10 Gramo foon; 5.00 De vroolijke Vijf; 530 De Ro mancers en Soliste; 6.30 VPRO: Jeugd uitzending; 6 45 Gramofoon, 7.35 Cyclus: „Nederlandsche provincieschoon" (met re portages); 8 00 Berichten ANP; 8.15 Koor, Solisten en Orkest (8.358.50 Gramofoon); 9,00 AVRO Musette Ensem ble en Solist; 9.30 Gramofoon; 10.15— 10.30 Berichten ANP en Sluiting. Kootwijk. 1875 M. NCRV uitzending; 11.15—11.30 n.m. Berichten. 7.00 Berichten (Duitach); 7.15 Berichtep (Engelsch); 7,30 Oramofoon; 8.00 Be richten ANP; 8.15 Schriftlezing en Medi tatie; 8.25 Gewijde muziek (Gr.pl.); 8 35 Gramofoon; 9.30 Berichten (Vlaamsch); 9.45 Mol to Cantabile en Gramofoon; 11.15 Berichten (Engelscli); 11.30 Berichten (Vlaamsch); 11.45 Zang met Planobege leiding en Gramofoon, 12.30 Berichten (Duitach); 12.45 Éerichten ANP; 100 Jac. Btoffer's 8extet (1.45—2.00 Gramo foon; 2.00—2.15 Berichten (Duitsch); 2 45 Gramofoon; 3.15 Berichten (En gelsch); 3.30 Pianovoordracht en Gramo foon; 4.25 Gramofoon; 5.00 Berichten (Duitsch); 5.15 Amhemsche Orkest Ver eeniging en Gramofoon: 6.15 Berichten (Engelsch); 6.30 RVU: Psychologische le zing; 7.00 Berichten; 7.05 Amhemsche Orkest Vereeniging; 7.30 Reportage of muziek; 8.00 Berichten (Dultsch)i 8.15 Berichten ANP; 8.30 Berichten (Eng); 8.45 Berichten (Vlaamsch); 9.00 Gramo foon; 9.15 Berichten (Engelsch); 9 30 G«wijde muziek (opn.); 9.45 Berichten (Vlaamsch); 10.00 Berichten (Duitsch); 10.15—10.30 Berichten ANP en Sluiting; 11.15—11.30 Berichten (Engelsch). Woensdag 17 Juli. Jaarsveld. 414.4 M. KRO uitzending. 8.00 Berichten ANP; 8.05 Wij beginne* de dag; 8.15 Gramofoon; 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 Gramofoon; 11.30 Godsdienstige causerie; 12.00 Gramöfoon; 12.15 John Kristel en zijn Troubadour» (12.45—1.15 Berichten ANP en Gramo foon); 2 00 Vrouwenuur; 3.0Ó Tweede en Derde acte van de Opera „Rigoletto" (Gr. pl.); 4.00 Gramofoon; 5.00 Kinderitortje; 5.45 KRO-Nachtegaaltjea; 6.05 Gramo foon; 6.15 John Kristel en zijn Trouba dours; 7.00 Voor de Jeugd; f.15 Gramo foon; 7.30 KRO Groot Amusements Or kest; 8.00 Berichten ANP; «.15 Propa ganda, toespraak; 8.20 Rococo Octet; 8450 Oramofoon; 9.00 KRO Symphonie Orkest; 9.45 Gramofoon; 9 55 Letterkundige cau serie; 10.10 Wij sluiten tie dag; 10.15— 10.25 Berichten ANP. Kootwijk. 1875 M» AVRO uiteendingj 11.15—11.30 wn. Berichten. a 7.00 Berichten (Duitach); 7.15 Berichten (Engelsch); 7.30 Gramofoon (om 8.00 Be richten ANP; 9.30-78.45 Berichten (VI.); 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 De Palladiana (opn.); 11.15 Berich ten (Engelsch); 11J0 Berichten (VI.); 11.45 AVRO Amusements Orkest; 12.30 Berichten (Duitsch); 12.45 Berichten ANP; 1.00 Ensemble Malescu; 2.00 Be richten (Duitsch); 2.15 Omroep Orkeat; 3.15 Berichten (En|elsch); 3.30 Sylveatr# Trio; 4.15 Reportage; 430 Orgelspel; 5.00 Berichten (Duitsch); 5.15 Gramofoonmu- ziek met toelièhting; 5.45 AVRO Dansor kest; 8.15 Berichten (Engelsch); 6.30 Onderwijsfonds Scheepvaart! Technisch# causerie; 7.00 AVRO. Amusements Orkest en Oramofoon; 8 00 Berichten (Duitsch); 8.15 Berichten ANP; 8.30 Berichten (En gelsch); 8.45 Berichten (V!.); 9.15 Berich ten (Eng.)9.30 Pianovoordracht; 9 45 Be richten (Vlaamsch); 10.00 Berichten (Duitsch); 10.15—10.25 Berichten ANP; 11.15—11.30 Berichten (Engelsch). HARDINXVELD. Getrouwd: B. aan de Wiel en A. Ver woerd. A. de Haas en A. de Ruljter. Overleden. P. J. -Both, 58 J, echtge noot van J. Verbeek. MOLENAARSGRAAF. Geboren: Annigje Maria, d. van O. Tukker en P. etui]. Overleden: N. Koorevaar, 81 j., wed» we van A. Brouwer. H. Bot, 1% J. WILLIG E-LANG ER AK. a GeborenJan Dirk, I. Tart 3. D. Kool. man en A. Rljneveld. Getrouwd: J, P. van Ipènburg, 46 J„ (te Schoonhoven), en J. Kers, 26 j. Overleden; B. van Renma,*,j* duwe van P. Vermèilen. DSSELSTEIN. Geboren: Johanna Maria, d,. van A. Veldhuizen eh Th. M. van fcijk. ïver- dina, d. van 8. Ewald en T. Vroege. Cornells, z. van A. van der Louw en M. Timmerman. Remi Marcel Maria, x. van W. Geurts en E. W. Boef. Ondertrouwd: H. F van Doom, 25 en B. van Zoelen, 20 J. G. van Doom, 34 J„ en H. van den Hoogen, 33 J. Overleden: J. Larekamp, 82 J.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3