AANPAKKEN. Binnenland VARIA Postbestellingen Landbouw en Veeteelt Sportnieuws Predikbeurten Gemengdnieuws~| Plaatselijk nieuws] Uit de pers. Rechtszaken Sambo de 6 MAANDAG 15 JULI IMP Geen herstel van het oude. Ons land heeft gewacht op den man, die in deze tijd de zware, moeilijke, maar schoone taak, op zich wil nemen om leiding te geven aan de stroomingen in het volk. En nu is hij gekomen. Het ia Mr. J. Linthorst Homan, de commis- aaris van de koningin in de provincie Groningen. In een korte brochure richt hij zich tot zijn landgenooten met de uitroep als titel van het boekje „Aanpakken. Eeft hartekreet van een jongen Nederlander". Wij zijn allen nu er van doordrongen, dat het uit moet zijn met de onderlinge verdeeldheid, waarover de Duitsche auto riteiten verbaasd gestaan hebben. Wij beseffen nu allen en ten volle, dat wij een eendrachtig en onsplitsbaar geheel moeten vormen en daarop dringt de schrijver dezer brochure aan. Uit het boekje laten we enkele gedeelten vol gen. Het oude is voorbij, misschien niet in ieder opzicht, doch wel zóó, dat herstel gelijk het vroeger was door ons volk te recht niet meer zal worden geduld. Wie daarenboven nog ziet en over denkt, hoe groote wereldveranderingen gaande zijn, zal zijn idee van herstel van het oude wel voorgoed van zich afzet ten! Br zijp er ook di.e algeheelen nieuw bouw willen. Ook dat acht mr. Linthorst Homan verkeerd, omdat het oude veel goed en bruikbaars ja en omdat het niet zeker is, dat eeh eiders passend systeem ook hier, in ons volk en in ons land, zou passen. Ten slotte opidat de geleidelijkheid wat iets anders is dan de traagheid, ge lijk bedaard overleg Iets anders ls dan onverzettelijkheid in de thans bij ons bestaande verhoudingen het beste recept is. Grootè gedachten stroomen in tijden als deze over de wereld; zij laten geen enkel land onberoerd. Nu Europa deze ge dachten verwerkt, zal en wil ook Neder land zijn oogen niet sluiten. Nu anderen toonen, wat energie vermag, wil ook Ne derland zijn energie doen gelden. Maar gaat het niet naar Nederlandschen aard, dan kan het slechts teleurstellin gen brengen; de ingewortelde verschei denheden, ook territoriaal, laten slechts waarlijk Nederlandsche uitwerkingen toe. Een goad programma voor ons land moet een Nederl&ndsch programma zijn. Het moet in den besten zin des woords in Nederlandschen bodem zijn wortels hebben, gegloeid ep niet overgeplant. Voorbij la de tijg, waarin goede din gen vooral werden beoordeeld naar het punt van herkomst en niet allereerst en voornamelijk naar de intrinsieke betee- kenla Voorbij ia de tijd, waarin voor sommigen onzer gemakkelijke wegen zich schenen te opentp. Voorbij ia de tijd, wdarirt de economie zóó strikt werd hooggehouden, dat het sociale vraagstuk er geheel door werd overschaduwd. Mr. linthorst Homan besluit zijn har tekreet met de volgende woorden over het werk, dat moet worden verricht en waarvoor vele Nederlanders elkander reeds hebben gevonden. Gevelvernieuwingen voor een wankel gebouw zijn krachtverapilllng en zelf misleiding. Maar anderzijds zijn onze fundamenten hecht en goed; zij kun nen worden gebruikt voor een fllnken en deugdelijken bovenbouw. Deze oud? fundamenten dienen ons nieuwe gebouW te dragen. Aarzelt nu toch niet, pakt aan! Pakken wij niet allen gezamenlijk aah, dan kunnen wij niet bereiken, dat ohs volk sterk en flink zijn taak tegemoet gaat. Voor -stukwerk ls het nu te laat ge worden. Wij moeten toonen het offer waard te zijn, dat onze gevallenen voor ons heb ben gebracht Wij vullen er weldra meer van boo ten. I»<H' 'I'I— WEGENAANLEG IN UTRECHT. Morgen komen de Provinciale Staten van Utrecht in eerste zitting bijeen en daarin zullen verschillende zaken over de aan te leggen of in aanleg ztjnde wegen van het provinciaal wegenplan behan-, deld worden. Ged. Staten hebben daartoe aan de Provinciale Staten enkele mededeelingen doen toekomen, waarin o.m. gezegd wordt: In de weg de Meem—Oudewater wordt van het gedeelte Meerndljk een vak ter lengte van 1 k m. hersteld en versterkt. Nabij Montfoort worden twee hinderlijke bochten verbeterd (waarvoor onlangs de toestemming van het Regeeringacommis- sariaat voor den Wederopbouw werd ver kregen); in de gemeente Hoenkoop (na bij Oudewater) wordt een weggedeelte verbeterd, waarbij het van rijwielpaden wordt voorzien. Met betrekking tot de wegen van het provinciale wegenplan zijn om. plannen ontworpen tot verbetering van gedeelten van de weg de Meern—Oudewater, nabij de grens van Willeskop en Hoenkoop, als mede van de weg BenschopUsselatein, in de gemeente Benschop. Zoodra de voor de$e verbeteringen be- noodigde toestemmingen van het Regee- ringscommissariaat voor de Wederop bouw zullen zijn ontvangen en de eigen dom van de noodige gronden zijn ver regen (of althans toestemming om deze gronden te gebruiken) zullen bovenbe doelde werken kunnen worden ter hand genomen. INTREKKING COLPORTAGE- VERBODEN. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandache za ken, heeft aan de burgemeesters mede gedeeld, dat zijn ambtgenoot van justitie den procureurs-generaal bij de gerechts hoven heeft verzocht te bevorderen, dat de straatverkoop (colportage) van nieuws bladen en andere periodieken wordt vrij gelaten. In verband hiermede noodigt hij de burgemeesters uit te bevorderen, dat, voor zoover in hun gemeente een ver bodsbepaling van kracht is, deze ten spoedigste wordt ingetrokken. Het voren staande geldt voor bepalingen, waarbij de straatverkoop zoo wordt beperkt, dat zij practisch niet kan worden uitgeoefend. Voorts is den burgemeesters verzocht, de politie opdracht te geven om handha ving van de hier bedoelde bepalingen, in afwachting van haar intrekking, achter wege te laten. GOUD BESCHIKBAAR VOOR TAND ARTSEN. Door de verordening over het ten ver koop aanbieden van onbewerkt goud aan De Nederlandsche Bank, was het onzeker geworden of tandartsen zouden kunnen doorgaan met de goudbewerking van tanden en kiezen. Het deviezeninstituut heeft echter, naar verluidt, besloten, dat de tandartsen met de normale goudbewerking kunnen door gaan en dat voor hen goud, in de hoe veelheid, die zij voor de uitoefenihg van hun beroep noodlg hebben, beschikbaar zal worden gesteld. Binnenkort zal de officieele regeling van de toewijzing bekend worden ge maakt. Zeker da in ieder geval, dat de tandartsen hun werkzaamheden op de gewone voet kunnen voortzetten. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR OOSTENRIJK. Zeer veel aanvragen. In de laatste dagen is ds stroom van aanvragen voor uitzending van kinderen naar de Oostmark dermate toegenomen, dat de 5000 aanvragen zijn overschreden en gezien het tempo waarin de aanvra gen binnenkomen, het aantal snel naar de 6000 loopt. Er is zelfs reeds sprake van dat fla Rijkscommissaris er toe zal over gaan de maximum-grens van 6000, die hy zich aanvankelijk had voorgesteld, iets naar boven te verleggen. Er moest echter een grens worden ge steld. Daarom is bepaald, dat het heden, 15 Juli, onherroepelijk de laatste dag ls, waarop aanmeldingen nog in behande ling kunnen worden genomen. Het eerste transport van kinderen naar de Oostmark zal op 20 Juli vertrekken. De reis wordt gemaakt door 900 kinderen uit de volgende plaatsen: Den Helder, Alkmaar, Velzen, Zandvoort, Haarlem, Leiden, Leiderdorp, Wassenaar, Voor burg, Rijswijk, Den Haag, Delft, Vlaar- dingen, Enkhuizen, Edam, Gouda en Amsterdam. Deze kinderen zullen in het gezonde Salzkammergut in een rustige omgeving worden ondergebracht in vacantlehulzen en hotels. Het ls de bedoeling dat niet alteen Salskammergut doch zoo noodig Tirol en Karinthië, die in rust en sehoon heid voor Salzkammergut niet onderdoen de kinderen zullen opnemen. HET VERGAAN VAN DE WERELD «OOI Dr. B. LEONARD. De hieronder volgende beschouwingen over een vergaan van de wereld, bespre ken uitsluitend de vraag welke moge lijkheden bestaan voor die catastrophe, maar zij laten bulten beschouwing op welke wijze en wanneer dat einde zal ko men. Zij zijn dus in gaen enkel punt in strijd met hetgeen de Bijbel hierover zegt. Als een roode draad loopt het geloof aan den ondergang der aarde, welke steeds weer wordt voorspeld, door de ge schiedenis der eeuwen heen. Als oorzaak van den ondergang werd in de eerste plaats gedacht aan het tegen elkaar a too ten van onze planeet en een ander hemellichaam. Dergelijke gebeurtenissen zijn in werkelijkheid achter ondenkbaar, daar de zonnen, manen en sterren een vaste baan beschrijven, waarvan zij nooit afwijken en die hen nooit in de onmid dellijke nabijheid van de aarde brengt. De kometen gehoorzamen aan dezelfde onnaspeurbare wetten, terwijl deze alleen al tengevolge van de lichte materie, waar uit zij bestaan, onze planeet geen schade kunnen toebrengen Duran langer. De post heeft tegenwoordig lan- ger tijd noodig voor het over- rengen van poststukken dari vroeger. Het is nu niet meer: *5 avonds gepost, 's morgens bezorgd. Wij ontvangen dagelijks advertenties en berichten, her stemd voor een bepaald nummer, die hier aankomen de dag na die verschijning. Wij brengen dit onder de aandacht van inzenders van advertenties en berichten. Wij verzoeken hun hiermede rekening te willen houden en voor hun briefkaarten en of brie- ven langer tijd van bezorging rekenen. Toch komt het in het heelal inder daad voor, dat werelden vergaan zoo- wat een dozijn per jaar waarbij door ontzettende gasontploffingen vreemde hemellichamen vernietigd worden, pe zonnen en sterren, die ten offer vallen aan dergelijke natuurcatastropherr, zijn echter zoo ver van de aarde verwijderd, dat deze zélfs nooit er bU betrokken kan worden. Bovendien bezit onze planeet in zijn dampkring een dusdanig beschutting dat zelfs de sterkste springstoffen uit het heelal hun kracht verliezen, voordat zy deze pantseruitrusting doorbroken hebben. Slechts in heel zeldzaam voor komende gevallen zijn tot nu toe meteo ren in compacte massa neergekomen; meestal versplinteren zij op zekere hoogte tengevolge van de wrijving, die de aard- atmospheer veroorzaakt en dalen dan langzaam als onschuldige, gloelènde stofdeeltjes op de aarde neer. Ook als eens onze goede, oude maan ,4n stukken valt", wat de wetenschap niet al te onwaarschijnlijk acht, sullen de stukken door den dampkring worden opgevangen en onschadelijk worden ge maakt. Een ander, gewichtig probleem betreft de vraag, of de menschheid als geheel zal omkomen ten gevolge van overmatige afkoeling, toenadering of verhitting der zon. Mpn vergeet meestal bij zijn be schouwingen. dat de natuur nog over energiebronnen beschikt, waarvan wij ons nauwelijks een' voorstelling kunnen maken en die tot nu toe in ieder geval technisch nog niet konden worden be nut. De zon alleen ontwikkelt, afgezien van windkracht, eb en vloed, Jaarlijks een hoeveelheid enefgie van niet minder dan 850 septiloen kilowatturen, waarvan 150 quadriljoen aan de aarde ten goede komen. Er blijven dan ook vóór het vergaan van de wereld feitelijk slechts drie mo gelijkheden over; die een ernstige be schouwing waard zijn, nJ ouderdoms zwakte van het menschelijk geslacht, een nieuwe „zondvloed" of gebrek aan koolstof. Sommige anthropologen van naam zijn de meening toegedaan, dat de mensch, die nu ongeveer twee mlllloen Jaren op de wereld rondwandelt, reeds meer dan de helft yan zijn levensweg heeft afgelegd. Zij gronden deze meening op de resultaten verkregen bij het on derzoek naar de ontwikkeling der levens vormen. Deze hebben honderden millioe- nen jaren noodig gehad om zich te ont wikkelen; anderen zijn als het ware met één slag ontstaan en spoedig weer ver dwenen. De mensch hoort nu blijkbaar tot den tweeden levensvorm, die thans reeds „overgecultiveerd" is en het hoog tepunt van zijn bestaan heeft overschre den. Wat den nieuwen zondvloed betreft, deze moet men niet vergelijken met dien uit den Bijbel. Hij zal namelijk niet door overstroomingen of geweldige wolkbreu ken te voorschijn worden geroepen, doeh het onophoudelijke knagen van den tand des tljds zal de oorzaak zijn. Sinds roil- lioenen Jaren wordt door den uit de ber gen komenden neerslag het rotsgesteen te afgeschuurd, maar ook de aarddeelen brokkelen af en komen in de zee terecht. Als het nivelleeren van de aardopper vlakte op deze wijze in het thans beken de tempo doorgaat, aal over 6—4 millioen jaren het laatste restje vasteland in zee verzonken zijn Maar de mensch heeft toch altijd nog 200 tot 800 mniloen Jaren te leven, aangenomen, dat hij door gebrek aan koolstof moet ondergaan. Dit gebrek kan daardoor ontstaan, dat de kringloop van de koolstof in de huishouding der natuur door binding aan gesteenten en kolen- lagen ernstig wordt gestoord. Deze lang zame vermindering van den koolstof- voorraad ontstaat op twee wijzen: eener zij ds door afzetting van dierlijk koolzuur in het carbonaatgesteente; anderzijds door afzetting van koolzuurhoudende substanties in de aardkost. Tot nu toe ls reeds drievierde van de op onze planeet aanwezige voorraad koolstof op deze wij ze in vasten vorm gebracht, waardoor het voor het grootste gedeelte aan de circulatie is onttrokken. Maar ook over deze mogelijkheid van het vergaan der wereld behoeven wij ons werkelijk geen zorgen te maken. Nieuwe uitvindingen en vorderingen van de tech- niek zullen den mensch ongetwijfeld het gevaar van een Zondvloed en van gebrek aan koolstof doen overwinnen. Tegen de „ouderdomszwakte" van het menschelijk geslacht echter, dat .een zuiver biologisch probleem is, is geen kruid gewasschen. indien de menscheld hieraan werkelijk over milUpenen Jaren te gronde gaatf dan ls dit het natuurlijke einde, dat voor bestemd |s voor ieder levend wezen. (Nadruk verboden). Kanjcn vereischt vergunning. Aantal zeifkarners wardt stork ingekrompen. In veHmnd met de in te voeren maat regelen ten aanzien van het boterver- bruik is de noodzaak gèblekén, weder om een hoeveélheldscontrole op dl be reiding Van boter in te stellen, gelijk bij 4* inwerkingtreding der Crisis-Zuivelwet 1982. Ten einde déze controle zoo effectief mogelijk te doen zijn, dient het aantal zelfkarnerg sterk te worden ingekrompen. Daartoe is met Ingang van 14 Juli het bereiden van bo ter slechts geoorloofd, indien men in het bezit ls va» een kamvergunnlng, welke uitgereikt zal worden door de Ned. Zuivel central*, gld. zuivel te^s-Gravenhage. Deze kamvergunningen zullen behalve aan zuivelfabrieken slechts in uiterste noodzaak worden verleend, n.l. alleen in die gevallen^ waarin geen andere moge lijkheid bestaat om de gewonnen melk productief te maken, zooals bij de melk veehouders, die de melk niet aan een zuivelfabriek of als eonsumptiemelk kun nen verkoopen. Ook zij, die gewoon zijn schapen^ of geitenmelk te verkamen, dienen een karn vergunning aan te vra gen. Bezitters van een karn, die niet ge rechtigd zijn om boter te bereiden, die nen deze karn onbruikbaar te maken of door een controleur van de centrale cri sis-controledienst te doen verzegelëfe Bovendien zal alle geproduceerde bo ter, met uitzondering van schapen- en geltenboter, van een merk dienen te zijn voorzien. Voor hen, die aangesloten zijn bij een onder Rljkstoezicht staand bofcer- controlestation zal het Rijksbotermerk voldoende zijn. Anderen zullen een nieuw merk, het z.g. boterdistributiezegel die nen te gebruiken. Zij dienen zich voor de verkrijging daarvan te wenden tot de afd. zuivelcontrole der Ned. Zuivelcen- trale in de verschillende provincies. Behalve de controle op de bereiding zal ook een controle worden ingesteld op bet verhandelen van boter. Daartoe ls be paald, dat ongeacht het voorschrift, dat boter dient voorzien te zijn van een merk, men geen boter zal mogen afleve ren of verhandelen, Indien men boven dien niet overlegt, hetzij een distributie bon of toewijzing, welke recht geeft op het koopen van boter, hetzij een uitvoer- eertlficaat, wanneer het exportboter be treft, Hetzij een door de centrale afge geven vergunning voor de opslag in koel huizen. Voorts dienen de boterhandelaren, die niet uitsluitend detaillist zijn, zich bij de centrale te organlseeren. Het ompakken van boter is slechts toe gestaan aan degenen, die bij de centrale zijn georganiseerd en toegelaten tot de groep boterompakkers en in het bezit zijn van een ompakvergunning. Voor de ze vergunning dient men zich te wen den tot genoemde centrale. Ze zal slechts ln beperkte mate worden uitgereikt. Het is verboden bij het verpakken van boter hieraan zout of ander vocht toe te voegen. DEZE ZOMER GEEN MELKGEBREK. Van bevoegde zijde wordt vertelaard, dat de voorziening met eonsumptiemelk in het loopende weideseizoen geen zorg baart. Gezien echter de bezwaren, die de verschaffing van het noodige veevoeder in de komende stalperiode zal opleveren, is het niet uitgesloten te achten, dat dan bepaalde maatregelen noodzakelijk zullen blijken. VLEKZIEKTE ONDER VARKENS. Te 's-Gravenzande is onder de varkens de gevreesde besmettelijke vlekziekte ge constateerd. De ziekte heeft een ernstig karakter. Reed» ls een tiental varkens er aan be zweken. VOETBAL. De WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN, „Stolwijk I" wint verdiend met I—t van „Sportclub'.' Schoonhoven. De gisteren op het Sport terrein gespeelde wedstrijd tusschen een „Sportclub"-elftal en het eerste van „Stolwijk", bracht eensdeels een teleur stelling voor de „Sportclub"-aanhangers, omdat hun elftal slechts van middelma tige kracht was, dat de strijd aanbond kampioen van de Goudsche Voetbal Bond. anderzijds, door het zeer zwakae spel van de Blauw-Witten. Een ieder had e«n sterker elftal op de been verwacht; dat was men toch verplicht aan de gasten, die met maar één inval ler uitkwamen. Nu werd het „Sportclub"- elftal een gewillig slachtoffer van de kampioenen, en de uitslag 3-—6, had voor „Stolwijk" nog veel hooger kunnen zijn, want de kansen voor hen tot doel punten waren vele. Iritusschen heeft „Stolwijk I" bewezen, momenteel geen slecht figuur te slaan in de Vierde Klasss K.N.V.B. Wat ook jyeer in deze vriend schappelijke wedstrijd opvoel en dat doet inderdaad veel afbreuk aan het spel ia, dat er van belde zijden zoo onder ling „gekankerd" werd. Over de wedstrijd nog het volgende: Het „Sportclub"-elftal kwam met ds volgende opstelling uit: Doel: L. de Lange. Achter: H. Patijn en J. Bouter. Midden: W. Rond, A. van der Horst ta H. van Putten. Voor: J. Boer, J. de Jong, P. Huijzer, C. Stekelenburg en A. Oskam. Onze stadgenooten wonnen de opgooi en de „Stolwijk'-mlddenvoor bracht de bal aan het rollen. Aanvankelijk ging het spel gelijk op en het was .Stolwijk", dat de leiding nam, doordat de linksachter van „Sportclub" kwam te vallen, en de rechtsbuiten van „Stolwijk" ongehinderd de bal goed kon plaatsen, en de rechts binnen de bal onhoudbaar Inschoot (0—1). Niet lang heeft „Stolwijk" pleizler van de ze voorsprong, want, nadat de bal eerst tegen de bovenlat was geschoten, kwam deze bij den linksbuiten, die de gelijk maker in de „Stolwijk"-touwen depo neerde (1—). Toen nam „8tolwiJk" eenlg overwicht, en doordat het ln de „Sport- club '-achterhoede niet al te best boter de, ontstonden eenige gevaarlijke momen ten voor het BJauw-Witte doel. Toch kon „Stolwijk" op een gemakkelijke wijze de leiding nemen, doordat de linksachter van „Sportclub" in eigen doel kopte (1— 2) en geen twee minuten later werd het 13, toen weer via het hoofd van den linksachter de bal in het „Sportclub"- doel belandde. De doelpunten waren op dat moment goedkoop, want bij een „Spörtclub"-aanval bracht de rechtsbin nen kort daarop de stand op 23, maar voor de rust ingihg, had „Stolwijk" er voor gezorgd, dat de stand met 2—4 in haar voordeel inging. In het tweede deel van de wedstrijd was het spelpeil nog minder dan voor de rust. „Stolwijk" was dan ook meesten tijds in de aanval, en had de voorhoede de kansen weten te benutten, dan had het er slecht uitgezien voor de Blauw-Wjfc- ten. Het duurde dan ook een kwartier na de rust, eer de middenvoor de „Stol wijk" op goede wijze er 2—5 van maakte. Onze stadgenooten kwamen daarna even wat meer in de aanval! en een dezer aan vallen bracht succes, doordat door over stappen de linksbuiten de bal keurig vrij kreeg en onhoudbaar inschoot 85. Maar „Stolwijk" beantwoordde dit doelpunt met een hevig offensief en de midden voor mocht dan ook het genoegen sma ken, met alleen de dbelman voor zich de stand op 36 te brengen. Met dezen stand kwam het einde en „Stolwijk" won dan ook zeer verdiend. Scheidsrechter was de heer D. Valk, tilt Oouda. CHR. ULO—ZWALUWEN JUNIOREN. Schoonhoven. Zaterdagmiddag heeft het voetbalteam „D.T.S." van de Chr. U. L.O.-school alhier een wedstrijd gespeeld tegen de junioren van „Zwaltiwen" te Bergambacht. Onze* stadgenooten wonnen met 6—1. Met de rust was de stand 1—0 voor Schoonhoven. Dit doelpunt werd ge maakt door den midvoor M. v. d. Brug ge. Na de rust volgden nog drie doelpun ten door M. v. d. Brugge en de andere twee scoorden J. van Dam en O. Brugge- man, waarna Bergambacht door een pe nalty den Schponhovenschen keeper wis tte passeeren. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen uit Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 16 Juli, 's av. 7.30 uur, Ds. W .Blaak, van St. Philips- land. CAPELLE a.d. US8EL. Herv. Geref. Evangelisatie. Bermweg 362. Donderdag 17 Juli, 's avonds 7J0 uur, de heer W. van Dijk. Herv. Geref. Evangelisatie. Bermweg 240. Donderdag 18 Juli, 's avonds 7 uur, de heer C. Spreeuwenberg. Qeref. Evangelisatie „Rehoboth", Nij verheidstraat 55. Donderdag 18 Juli, 's avonds 7.30 uur, de heer J. Kars. KRIMPEN a.d IJSSEL. Evangelisatie. Noorderetraat. Woensdag 17 Juli, 's af. 7.15 uur, Ds. W. Blaak, van St. Philip»» land. GEREF. GEMEENTEN. CAPELLE a.d. IJSSEL. De Ruyttf straat. Vrijdag 19 Juli, 's avonds 7 uur, Da. W. C. Lamain, van Rotterdam Zuid. OUD GEREF. GEM. CAPELLE a.d. USSEL. Bermweglaait Woensdag 17 Juli, 's avonds 7 uur, Ds. H. Vlot. Da Costastraat. Donderdag hi Jul. 's avonds 7.30 uVul Da. A. *an Zak. 7 MAANDAG 18 JT7LI IM6 n den Sultan afscl ir eindelijk zaten ze ot vlak bij het vlieg het vliegveld kwam piloten toegeloopen deeltelijk gestagneerd als gevolg van zware wolkbreuken, welke des nachts in het district van Osaka hehben ge woed. Op 26 plaatsen zijn aardverschui vingen ontstaan. GEEN TROEPEN NAAR EUROPA. Programmapunt der democraten. De Democratische Partij in de Ver. Sta ten zal waarschijnlijk in haar program de verzekering willen opnemen, dat geen Amerikaansche troepen naar Europa zul len worden gezonden. Dit nieuwe pro grampunt zal, naar men verwacht, de isolationisten tevreden stellen, zoodat de stichting van een derde partij zal kun nen worden vermeden. De Republikeinen hebben een dergelijke clausule nist in hun program opgenomen. ««.iMnwwVMw/ KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. Ameide. Ten huize van den assistent dlenstgeleider der directe belastingen al hier bestaat de gelegenheid tot het aan vragen van kostelooze rijwielmerken op de volgende dagen: Zaterdag 13 Juli des nam. van 2—5 uur; Dinsdag 16 Juli van 7—9 uur nam.; Donderdag 18 Juli van 7—9 uur nam. en Donderdag 25 Juli van 7—9 uur. Giessendam. Tot het aanvragen van kostelooze rijwielplaatjes is gelegenheid Donderdag 18 Juli, nam. 79 uur; Za terdag 20 Juli n.m. 25 uur; Woensdag 24 Juli n.m. 79 uur en Woensdag 31 Juli n.m. 7—9 uur in het stempellokaal (achter het gemeentehuis). Hardinxveld. Op 17 Juli n.m. van 2—5 uur, 19 Juli n.m. van 68 uur en 20 en 27 Juli nam. van 78 uur is aan het stempellokaal (achter het gemeentehuis) gelegenheid tot het aanvragen van een kosteloos belastingmerk. Krimpen a.d. lJsseL Op 15, 16 en 17 Juli van 6 tot 8 uur zal zitting worden gehouden voor het aanvragen van koste looze rijwielmerken in het stempellokaal aan de Polderschedljk. Lexmond. Tot het aanvragen van kos telooze belastingmerken zal gelegenheid worden gegeven Donderdag 18 Juli n.m. 630830; Dinsdag 25 Juli n.m. 6.30— 8.30; Donderdag 25 Juli n.m. 6.308.30; Zaterdag 27 Juli n.m. 35; Dinsdag 30 Juli n.m. 6.308.30; Donderdag 1 Aug. n.m. 6.308.30 uur, telkens in het voor malig kantongerechtsgebouw of in de hal van het gemeentehuis te Vianen. Verzocht wordt, de oude bewijzen bij de aanvragen te overleggen. belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van oe acht slachtoffers van het luchtbombardement van Maandag door een Engelsch vliegtuig. Toen de schare lamilieleden op het kerkhof aankwamen, waren de kisten rïeds opgebaard. Onder de talryk aan wezigen, merkten we o.m. op het voltal lige college van burgemeester en wet houders ,het plaatsvervangend hoofd van de luchtbeschermingsdienst, alsmede een afvaardiging van de Duitsche weer macht. Toen de kisten in de geopende groeve waren neergelaten, ln welk tijdsverloop zich hartroerende tafereelen afspeelden, nam als eerste spreker burgemeester Ir. H. Popping het woord. Spr. memoreerde het droeve voorval in treffende bewoordingen. De oorlogs dagen waren voor Sliedrecht voorbijge gaan zonder ongeluk en wij konden onze gevoelens tot mting brengen in het ge ven van een mild.ofJer voor hen, die vie len en schade leden in andere gemeen ten. Wij leefden in betrekkelijke rjist en dachten, dat het gevaar sils geweken kon worden beschouwd. Den 8sten Juli bracht ons evenwel het noodlot. Wij wisten niet wat ons overkwam. Wat is onze bescha ving? zoo vraagt spr. zich af. Hoe is het verantwoofd, dat voor een mogelijk be trekkelijk klein oorlogsdoel da burger bevolking op dergelijke wijze moest bloe den. We hebben het evepwel te aanvaar den. Hoe moeilijk is zulk» voor de fami lieleden der acht slachtoffers. Wij bren gen thans onze laatste groet. De smart ls groot.. Spr. wenscht de familieleden stpek- te toe om het groote leed zoo goed mo gelijk te dragen. De tijd is steeds de bes te heelmeester geweest. Moge deze ook thans verzachting brengen en mogen ook tijden van rust. vrede en voorspoed aan breken. Tenslotte dankt spr. in het Duitsch de Duitsche deputatie voor de aanwezglheid op de doodenakker. Hierna sprak Dr. Prins, directeur van de Gem. HBS. te Dordrecht, die een leer ling heeft verloren in Janus Monster, die spr. schetste als een Hollandsche jongen met veel wilskracht en een gezond ver stand. Spr.'s laatste woorden waren: Bes te jongen, rust zacht. Vervolgens spraken nog juffr. Doets, voorgangster van de Vrijz. Herv. Vereen., Ds. Riekel, de heer Hoeflaak, Ds. Smits, die allen spraken naar aanleiding van een bijbelwoord. Tenslotte dankte de heer De Landgraaf voor de betoonde belangstel ling, waarbij hij nog gelegenheid vond. woorden van troost te richten tot de na bestaanden. Een droeve plechtigheid als gevolg van een wreed gebeuren, was ten einde. WAARDIGHEID EN VOLKSEER. „De Weg", orgaan van het „Nationaal Front", schrijft over volkseer en waar digheid o.m. het volgende. Wij begrijpen niet, dat de N8B., na de zware dagen, die achter ons liggen, nog maal altijd niet wil aannemen, dat zij Nederlandsch moet denken en voelen, om door ons volk verstaan te worden en dat zij dus onze Nederlandsche volkseer in vollen omvang heeft te respecteeren. Dat heeft ze reeds te doen, omdat zij een groep van Nederlanders omvat. Want voor leden of groopen van de Neder landsche volksgemeenschap is het een natuurlijke plicht de eer van die ge meenschap op te fiouden en te eerbiedi gen. Maar zelfs indien ze dit niet voelt hetgeen wijzen zou op een ontstellend gemis aan waarlijk Nederlandsch bewust zijn zou ze er zich reeds uit eigenbe lang van moeten onthouden onze volks eer te kwetsen, wijl de Duitsche bezet tingsoverheid onmogelijk respect kan hebben voor een beweging van een vreemd volk, die dat eigen volk smaadt! Daarvoor zijn deze Duitschers te waar achtige nationalisten en eerbiedigen zij te zeer een gezond nationalisme van andere volkeren, zelfs dan wanneer ze die volkeren om redenen aan het Duit sche belang ontleend, hebben bestreden. De heer Mussert heeft het goed gehee- ten, dat N S B. ers bij den intocht der Duitsche troepen dezen begroet hebben met „Heil Hitler". Dat ls een slag in het gezicht zoowel van het Nederlandsche als van het Duitsche volk. Een slag in het gezicht van het Nederlandsche volk, welks gesneuvelden toen nog boven aar de waren. Een slag in het gezicht van het Duitsche volk, want „Heil Hitler" is de Duitsche groet, oprecht en vol betee- kenis wanneer zij uitgesproken wordt in Duitschland of bulten Duitschland door een Duitscher, onoprecht en vol wan klanken wanneer zij uit den mond komt van een niet-Dultscher. Men denke zich maar eens in hoe valsch „Heil Hitler" in de oore van een oprecht Duitsch natio- KANTONGERECHT DORDRECHT. De kantonrechter deed o.m. de volgen de uitspraken Motorrijtuig zonder behoorlijk werken* de remmen: P. BPapendrecht, f 2 of 3 dagen. -€ Zonder vergunning mengvoeder ver voeren: C. A. M., Nieuwpoort, f 1 of 1 d; idem C. M., idem, f 2 of 2 d. Zonder vergunning graanstroo vervoe ren: C. A. M., Nieuwpoort, 1 of 1 idem, C. M., idem, f 2 of 2 d. Op rijwiel gezeten een trekdier bestu ren: D. R.. Langerak, f 2 of 2 «J. Met motorrijtuig veiligheid van ver keer in gevaar brengen: J. v. 4* ®he* drecht, f 6 of 6 d. Niet zooveel mogelijk rechts rijden: A. V., Papendrecht, nietigverklaring der op roeping. Gesloten verklaarde weg berijden: J. G., 81iedrecht, f 2 of 2 d. Uitoefenen binnenviascherij tonder geldige acte en viesehen met wargaren: H. d. B., Papendrecht, 2 f 1 ef 2 x 1 4. Op hooiland liggen: J/ MSliedrecht, f 2 of 2 d.; idem, L. v. A., idem, f 1 of 1 d. Als bestuurder van motorrijtuig aan ander motorrijtuig Vasthouden: G. v. R., Slledrecht, f 3 of 3 d. GEREEDSCHAP OP DE KAR meenemen naar het land kan men hek veiligst door aan den opstaanden zijkant van den wagen tueachen voor- en ach terwiel een paar flinke oogen aan te brengen, waarin schop, vork en wat er verder noodig is, opgehangen kan wor den. Verliezen is dan uitgesloten en ook wordt beschadiging van het gereed schap (ombuigen van tanden, enz.) door deze wijze van vervoer voorkomen. DE ENGELSCHE BOMBARDE- MENTEN. STEEDS MEER SLACHTOFFERS. De lijst der slachtoffers van de Engel- sche bombardementen op ons land blijft regelmatig groeien. Sinds de gevallen, genoemd in ons vo rig nummer, vallen nog de volgende te vermelden: In alle vroegte is Woerden Vrijdagmorgen opgeschrikt door het in slaan van bommen. Vijf er van kwamen in de weilanden terecht, de andere drie richtten aan enkele woonnuizen belang rijke schade aan. Twee Dewoners, die niet ernstige verwondingen hadden op- geloopen door glasscherven, werden naar bet ziekenhuis overgebracht. Aan de andere zijde der stad was een begin van brand ontstaan, dat Vermoe delijk door een llchtkogel op het rieten dak. De bewoners konden zelf liet vuur bedwingen. Dezelfde nacht omstreeks halfvier zijn de inwoners van Sehiebroek onzacht uit hun slaap gewekt door acht explosies van Engelsche bommen. Een bom viel op een houten zomer huisje, staande ln het land achter een woning, waarin drie menschen sliepen, die het in eigen huis te Hillegersberg n et veilig hadden geacht en van de eigena resse van het huisje toestemming had den gekregen daar 's nacnts te slapen. Dit uit drie menschen bestaande gezin kwam aldus op tragische wijze orti het leven. De overige bommen vielen in het open land. Boven een ander stadsgedeelte van Rotterdam liet omstreeks vier uur een vliegtuig aan de rand der stad eenige bommen vallen op een aantal woonhuizen. Hier vonden twee vrouwen en een meisje de dood en werden twee personen ernstig gewond', die ln het ziekenhuis aan den Bergweg moesten worden opgenomen. Acht per sonen liepen kwetsuren van lichtere aard op. Een bom kwam terecht op een school in een gehucht bij Rotterdam, in gebruik bij de luchtbeschermingsdienst. Er zijn een doode en een zwaar gewonde. Te Zwljndrecht Werden dezelfde nacht bommen uitge worpen, waarvan een op tuinland terecht kwam. Er werd veel schade aangericht aan de gewaseen en ongeveer 600 broei- kasramen werden vernield. Een tweede bom kwam op een woonhuis terecht, dat geheel verwoest werd. De bewoners, een man, vrouw en drie kinderen werden ge dood. Een brandbom veroorzaakte brand in een loods van de gemeentelijke reini- ningsdienat. Drie paarden kwamen in de vlammen om. Boven Zeist hebben Krij dagnacht zeer hoog vliegende Engelsclie vliegtuigen bommen laten val len, zoowel brand- als explosieve bom men. Een huis in een der buitenwijken kreeg een voltreffer, waardoor de achter zijde volkomen werd vernield. Van de fa milie, welke dit huls bewoonde, werd de heer des huizes gedood, zijn vrouw ern stig gewond. De kinderen bonden worden gered. Een andere tijdbom kwam terecht op een huis, waarvan de bewoners m de kelder schuilden. Het huls is volkomen vernield. Voorts werden tal van huizen door scherven en luchtdruk zwaar be schadigd. In de omgeving van deze bom inslagen waren geen militaire od jee ten. Aan de gevolgen van de Engelsche bomaanval op Almelo zijn nog drie slachtoffers overleden. Er zijn thans zeven dooden, terwijl twee der gewonden in levensgevaar verkeeren. Voorts zijn op Wierinrtn twee bommen geworpen op twintig me ter afstand van een boerderij in de pol der Waard-Nieuwlana. Een ware ravage werd aangericht. Een zoon werd vrij ern stig aan het hoofd gewond. Verscheidene hoenders zijn gedood. KONING LEOPOLD'S KINDEREN. Het D.NB. meldt uit San Sebastian: Germraal Franco heeft den in het hotel Mala Cristina wonenden kinderen van den Belgischen koning aangeboden, ver blijf te houden in het historische konin klijke paleis San Ildefonso in Lagranza, ten Noorden van Madrid. ZWARE WOLKBREUKEN BU OSAKA. Ruim 106.000 huizen overstroomd. Zeven personen zijn gedood, velen ge wond, ruim 117.000 huizen zijn over stroomd eu de treindiensten zijn ge- naai-socialist zou klinken, wanneer hij morgen door de Franschen .aldus zou worden begroet! Op de hagespraak heeft de heer Mus sert de N S B.-klok weggeschonken aan generaal Goering, den schepper van de Duitsche luchtmacht. Generaal Goering is ongetwijfeld een groot man, een groot Duitsch staatsman Echter het lot heeft gewild, dat zijn luchtvloot, om redenen van Duitsch militair belang, Rotterdam heeft gebombardeerd. De bezettingsauto riteiten, vooraan de Rijkscommissaris Seyss-Inquart, doen alles om deze wondq zoo spoedig mogelijk te helen. De N.SB. rijt de wonde open! Men kan Goering als Duitsch staatsman en schepper van de luchtvloot toch heusch wel erkennen zonder hem daartoe een 30.000 kilo zwa re klok aan te bieden. Wij willen de laat- sten zijn om de Duitsche weermacht het noodige metaal te misgunnen, maar pok zonder de klok van den heer Mussert zal zij dezen oorlog wel winnen. Wat zal een man als Goering, die reeds vliegofficier was in den vorigen oorlog in zijn hart van zulk een zoollikkerij moeten denken?. Bpvendien doet de NBB. met zoo 10 handelen groote afbreuk aan de hoe lan ger hoe betere betrekkingen tusschen Nederland en de bezettingsautoriteiten. Wij, Nederlanders, hebben met waardig heid verloren, wij kunnen slechta tot een betere en ongetwijfeld goede vor standhouding komen, wanneer de Duit schers de Nederlandsche waardigheid respecteeren. Zij doen d»t. Zij onteten ons zelfrespect met alle tact, die zij blij ken te bezitten. De N.SB. echter gooit onze Nederlandsche eer telkenmale to grabbel. Moercapelle. Op 17 en 31 Juli van 19 tot 21 uur, zal ten gemeentehuize zitting worden gehouden voor het aanvragen van gratis rijwielbelastingmerken. IJsselstein. In het tijdvak van l^t.m. 1 Aug. zal de assistent-dienstgelelder. de heer J .de Gier, ten kantore aan de Ben- schopperweg no 6, des Dinsdags en Don derdags, 's avonds van 79 uur. zitting houden voor aanvragen van kostelooze rijwielmerken. TER AADEBE STELLING SLACHTOFFERS' 185. Niet larfg daarna was het dbgen- BOMAANSLAG. blik van afscheid nemen gekomen. De kisten met cadeaux werden op de trein Aangrijpende plechtigheid. gezet en een kamerdienaar moest met de Sliedrecht. Donderdagmiddag heeft te jongens meereizen, tot de plaats waar een Sliedrecht onder buitengewoon groote vliegtuig hen wachtte om hen naar hun Het viel de Jongen» een praatje met de jongens. HU va» Sultan afscheid te ne- de heele geschiedenis opAde hoogte. D» zaten ze in den auto, Sultan had het personeelfvan het vlieg- het vliegtuig bracht, veld doen inlichten, maar ook dekran- dadelijk een ten hadden er vol over gestaan» vertelde •o maakte de piloot land te zwaar van men. Maar die hen tot 166. Op het van de Etenstijd bij de Nederlandsche vluchtelingen, die op het Chateau de Partoucie te Lessac liefderijk waren opgenomen.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 4