FJES Groote verliezen aan scheepsrulmte SK Door duikboot- en luchtaanvallen. Brief uit Parijs. JAN BROUWER 1 15 JULI 194» M. 85M. ACHT BLADZIJDEN. dat advertentie ar schoolkinderen Elke regel meet nt (aanbiedingen. Idrijvenden). g«* i van niet meet Over een dat recht aan wijze up: ra Startkar an likte Malkkar. e ruilen. Jt DE JONG, tiers. ARDENTUIGEN, buw. Te bevragen SEM - Noord - k. - de tot van SR Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; per post f 1.50. S nacht van Maandag op Dinsdag weder om In Noord- en West-Dultschland op eenige plaatsen bommen neergeworpen, zonder schade aan te richten. vliegtulgmoederschip Ark Royal Is door een bom getroffen, waardoor het aan den WOENSDAG 17 JULI LM# Tte JAABGAWO. NIMIAD VOOR ZUIOHOLLAND EN UTRECHT SCH00NH0VEN5CHE COURANT f J TeleL 20. TeL-Adrea: Vannooten, B. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13753. Ie deuren zichzelf slemaal geenkost- ■den aangebracht, ikt, als de onder maat twee of drie de deuropeningen is dan de boven- i natuurlijke val- c op gelet worden, geval verder dan n gaan. Dit wordt ;evige klos in den ,an tegenaan slaat. 3H jarig uin paard, oeten en klein i tuig en voor lachines. Adres n, Bergambacht l.postSchoonh. *ede KAPWAGKN, ir Bakker of Wln- tprijs. Te bevra- N DAM.tetolwük, DUITSCHLAND IN EEN TWEEDE OORLOGSWINTER. Varkens worden niet af geslacht! De „New York Times” heeft kortgele den ten aanzien van de Duitsche voed selpositie verklaard, dat de tweede oor logswinter veel ernstiger zal worden dan de eerste, omdat in Dultschland de tar- wevoorraden en de geheele tarwehandel zouden zijn verdwenen en omdat boven- dieia’door het tekort aan veevoeder groo te aantallen varkens worden geslacht. Ten aanzien hiervan wordt van des kundige zijde medegedeeld, dat het Duit sche ministerie voor voedselvoorziening nog kort geleden heeft bekend gemaakt, dat Duitschlands voorziening van tarwe voor het komende Jaar volkomen is verzekerd. Evenmin kan er sprake zijn van schaarschte aan veevoeder en van een massa-afslachting van varkens. Sedert jaren is de verbouw van veevoeder in Dultschland geweldig uitgebreid. Paral lel daarmee ziet men een belangrijke stij ging van de aantallen varkens en ander vee. Deze aantallen gaan ook thans nog zonder terugslag voortdurend omhoog. Daarom ziet niemand In Dultschland een tweede oorlogswinter met eenige bezorgdheid tegemoet. ITALIAANSCHE SUCCESSEN TE LAND, TER ZEE EN IN DE LUCHT. Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceert in het legerbericht en een bijzon dere mededeeling o.m. het volgende: Een onzer formaties luchtstrijdkrach ten heeft in Palestina de basis van Haifa gebombardeerd, eèn belangrijk petroleum centrum. Verscheidene opslagplaatsen, een raffinaderij en andere installaties werden getroffen. Er ontstonden gewel dige branden, welke onze vliegers, die al len naar hun bases terugkeerden, nog op de terugweg op een afstand van onge veer 200 k.m. nog konden zien. Tijdens luchtaanvallen op Tobroek, die zonder resultaat bleven, werd een En- gelsch vliegtuig neergehaald. De inzit tenden werden gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze troepen, dank zij een schitterende actie de plaats jes Doekeila, Terkelle, Tagana, Kokaya, Dula en Dandula bezet in Somaliland in de richting van Dolo, waardoor ’t. front >p: i 8i«oya- «n ikoolplantan. Kerkweg B 173 Schoonhoven. niet i ook slecht» de mobilisatie van de overige wereld te gen het Europeesche vasteland beteeke- nen. Het tweede doel is de eindelooss verlenging van de oorlogstoestand. Het Duitsche toekomstbeeld van wereld berust op een versterkt en rust gebracht Europa, te midden welstand vriendschappelijke betrekkingen met En geland te onderhouden. DE BOMMEN OP EMDEN. Uit Londen werd Zondag gemeld, de aanvallen van de Britsche luchtmacht op Emden in de nacht van 12 op 13 Juni zeer succesvol zijn geweest. Petroleum- opslagplaatsen, fabrieken en pakhuizen zijn zwaar gebombardeerd. De doelen wa ren duidelijk te onderscheiden, daar het zicht buitengewoon goed was. Van Duitsche zijde wordt naar aan leiding hiervan verklaard, dat in werke lijkheid 40 bommen midden op Emden zijn neergeworpen, Daarbij zijn slechts twee woonhuizen verwoest en verschei den beschadigd. Vijf burgers werden ge dood en 16 gewond. EEN ZWAK VREDESGERUCHT. Voor de verwoesting begint. De N.R. Ct. schrijft: Toen Hitler tien dagen geleden naar Berlijn reisde, om daar Ciano te ont moeten, heeft men tot uit de Duitsche hoofdstad het gerucht vernomen, dat hij zich over het hoofd van Churchill heen met een laatste vredesaanbod tot het Engelsche volk zou wenden. Dat is niet gebeurd. Het was ook niet zeer waar schijnlijk, nadat Hitler in het begin van October nul op zijn toemallg request ge kregen had. Maar zooals in het geheele nationaal- socialistische tijdvak de energieke maat regelen, waarmee Dultschland zijn po sitie in Europa hersteld heeft, voorafge gaan en gevolgd werden door nadrukke lijke betuigingen van een evenzeer on miskenbare vredeswil, zoo zijn er ook thans nog teekenen, dat Dultschland den vrede toch een kans wil laten. Zoo al thans meenen we de laatste zinsnede te mogen verstaan van een redactioneel ar tikel in Das Reich van deze week, waar wordt gezegd: „Engeland zal deze oorlog, die z'jn machthebbers ontketend hebben, alleen moeten uitvechten en doorstaan, wan neer de Engelsche regeering er werke lijk toe besluiten zou, het laatste te ris- keeren en het gevaar óp de koop toe te nemen, niet slechts de eilanden, Jftr het heele imperium in de ramp te be trekken.” Engeland heeft dus nog een kans. Het krijgt niet nogmaals vrede aangeboden, maar het ziet zich nog een mogelijkheid gelaten om om vrede te vragen. En dat is de eigenlijke vraag, waarvoor het op het oogenblik staat. Het gaat er nog niet om of Londen verwoest zal worden of niet. De vraag is: om de voorwaarden van de vrede en dan ditmaal van de ger- manlca pax (Duitsche vrede) te vragen of dit ook nu niet te doen. Zacht zullen deze voorwaarden niet zijn: „zoo is En geland thans economisch geblokkeerd, politiek geïsoleerd en zellfs van de hulp bronnen van het imperium afgesloten,” concludeert Das Reich en zoo beoordee- len de Duitsche en Italiaansche pers de positie van Engeland algemeen. Wan neer het In die positie gedacht wordt, heeft het van de voorwaarden voor vrede niet veel te verwachten. De buit van één duikboot. Bommen op Engeland. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt in het legerbericht van gisteren het volgende bekend: Een duikboot meldt, dat zij scheeps rulmte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 23.600 bruto registerton tot zinken heeft gebracht. Een tweede duikboot heeft een vijandelijke tankboot van 9000 ton, die In een sterk beveiligd konvooi voer, In de grond geboord. Bij herhaalde luchtaanvallen op 15 Juli op het Engelsche scheepvaartver keer in het Kanaal, gelukte het drie koopvaardijschepen met een totale In houd van 18.000 bruto registerton tot zinken te brengen en nog vijf koopvaar dijschepen met bommen te beschadigen. In de loop van den dag viel het lucht wapen verder de Britsche vliegvelden van Pembroke, St. Athanatan, Plymouth en Bicester, de haveninstallaties in Car diff en Brighton, benevens een vliegtuig fabriek In Yeovil aan. De neergeworpen bommen deden talrijke branden en ont ploffingen ontstaan. Enguacbe vliegtuigen, hebben in de Advertentiën: 1—6 regels f 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst In „De Gorcumer”. Gas oorlog? De Britsche radio heeft op 15 Juli be weerd, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag gifgas vervaardigen, waaraan de ironische opmerking werd toegevoegd, dat Dultschland zeker spoe- Amerika een noodsprong beteekenen en ge- zljn het Amerikaansche vaste- verwikkelingen te bezorgen, die (Van een specialen berichtgever). Sedert twee weken ben ik in Parijs. In het begin scheen mij alles zoo onwerke lijk toe. Althans de rit hierheen met Berlljnsche autobussen. Zwaar schokten de toerauto’s over de stoffige wegen van België en Frankrijk. Van tijd tot tijd hielden wij even stil om ons een blik te gunnen op de „slagvelden". Maar waar waren die. Men toonde ons boomkronen, welke in de schoonste herfstkleuren praalden. De bladeren waren helgeel, doch eigenaardig verschrompeld. Dit was geen wonder der natuur, doch de uitwer king van de vlammenwerpers. Hier en daar lagen omver geschoten boomen. Doode paarden, met afzichtelijk opge zwollen lichamen, lagen langs den weg, nauwelijks even terzijde gesleept, het algemeen genomen was het prachtige tocht door een heerlijk zomer landschap. Alleen werd de geur der ko renvelden van tijd tot tijd onaangenaam onderbroken door de lucht van onzicht bare lijken. Een paar honderd meter in snelle vaart en het was weder voor bij. Deze oorlog is een oorlog zonder slag velden. Diep in het woud heeft zich de strijd afgespeeld. Daar, onder de boo men en hier in de korenvelden liggen nog de lijken der gevallenen. In Sedan, in Rethel, in Soissons, Is de oorlog tot een zinsbedrog geworden. Wanneer men ze uit de verte ziet, zou men kunnen denken dat men hier nieu we steden aan het bouwen is, want een ingestort huls is op een afstand bijna niet te onderscheiden van een huls In aanbouw; maar van nabij is de uitwer king der bommen, die de Stuka’s hebben geworpen, ontzettend. Tal van wat een maal lange straten waren, vormen nu nog slechts bergen van honderdduizen den, van mlllloenen metselsteenen. Soms zijn brokken muur overeind blijven staan en geven dan den indruk van skelet achtige schoorsteenen.... In Sedan moest ik van den eenen hoop puin op den anderen springen, over ver bogen ijzeren binten en balken, met de handen balanceerend, terwijl ik onder het puin de ongeborgen lijken der omge- skomenen wist. Het was afschuwelijk. Maar wat nog de beklemmendste indruk maakte was de absolute verlatenheid. Tot op honderden kilometers van Gi- vet naar Parijs kwamen wij geen leven den ziel tegen. Koelen en geiten met ontzaglijk opgezwollen en blauw aange lopen uiers bewogen zich met zonderlin ge sprongen voort. Door de geopende deuren kon men In de huizen kijken. Deze waren bijna alle zorgvuldig opge ruimd. Wij zagen gedekte tafels, waar op de spijzen stonden te beschimmelen. Kinderspeelgoed, Teddybeertjes en giraf fen lagen voor de huisdeuren. In Givet moesten wij overnachten. Iéder onzer liep maar op goed geluk een huis binnen en zocht op het gevoel af een voorwerp, dat op een bed geleek. Iedereen sliep aangekleed. Den volgen- Door een uitgestorven land. den morgen eerst kon men zien, waar men den nacht had doorgebracht. Ik bij- voórbeeld op de eerste verdieping van de Place Méhul No. 20. Over den grond la- gen oude brieven verstrooid. Op een ta fel lag een blouse. In een open kast hin gen twee japonnen. Door het geopende venster keek ik op een binnenplaats, waar een houten kruis stond met een stalen helm er boven een versch ge dolven graf, waarin men een witte loos had gestqken. In Reims zagen wij geen mensch. Een gevoel van ontzettende troosteloosheid maakt zich meester van hen, die door de doode steden dwalen. Men hoort niets anders dan de echo van zijn eigen schre den, ergens knarst een deur, gordijnen fladderen uit de open vensters. Men ver neemt geen jeugdige stemmen, men ziet geen spelende kinderen. Meer nog dan door den aanbllk van doode menschen en dieren wordt men getroffen door de naargeestige stilte der gestorven steden en dorpen, welke zoo kort tevoren nog zooveel le ven, zooveel geluk borgen. De vensters, waarvoor zich geen gezichten vertoonen, zijn als uitgestoken oogen. Honderddui zenden, mlllloenen, zijn gevlucht. Men stelt zich de paniek voor. Men kan niets anders dan het allemoodlgste meene men; met bloedend hart moet men al he; andere achterlaten. De opwinding van de vlucht Is gevolgd door het zwijgen der eenzaamheid, dat zoo overweldigend is, dat zellfs de Duitsche soldaten zich dich ter aaneensluiten. In de veroverde steden worden stipt om 5 uur wandelconcerten gegeven. De klanken van de Pruisische marschen klin ken door de holle straten en breken te gen de hooge muren. Geen kind klapt in de handen. Geen mensch blijft staan luisteren. Het is leeg om den kring van muzikanten. Langzaam beginnen de menschen te rug te komen. Ik zag tegen het eind van den tocht van die terugkeerende vluch telingen. Voor het eerst viel het mij op, dat men er verbrand en tegelijkertijd ongezond kan uitzien. Een reusachtige stoet was onderweg, misschien wel 10 millioen zielen, onder wie 2*/ï millioen Belgen een derde van de bevolking van dit land. In België echter is het leven in de steden nooit onderbroken. Als een orkaan is de oorlog over het lachende land gegaan. Langs de wegen ziet men de granaattrechters roms tot tien meter diep; de versche, zwarte aar de en het okergele zand zijn omhoog geslingerd. Men zou kunnen meenen dat een orkaan de boomen heeft ontworteld en de huizen deed ineenstorten. Deze oorlog zonder slagvelden was het korte, maar moorddadige voorbijrazen van een cycloon. Een ontelbare menigte wmdho- zen zou dezelfde uitwerking hebben ge had. LÜCHTBESCHERMING I kapjes, lampen, lantaarns, I batterijen Dynamo lantaarns? Nooit geen batterijen meer! Koopt nu een Brandblusch-apparaat. Doelmatig. 25 jaar garantie en zeer goedkoop! Geen petroleum? Laat Uw olie of kaars theelicht electrisch maken! Koopt kookplaten voor electrisch koken, doe het nu! RADIOBERICHTEN Philips radio vanaf f 75.00 Huur en huurkoop f 1.— p. week. Radio-Centrale (3 stations) 50 cent per week. Reparaties aan alle merken radio apparaten. Haven 63, Tel. 113, Schoonhoven dig zal klagen over het gebruik van gif gas door Engeland. Het doel, dat de Britsche radio met dit bericht nastreeft, Is, naar van Duitsche zijde wordt verklaard, al te doorzichtig. Dultschland heeft de oorlog tot dusver strikt volgens de bepalingen van het vol kenrecht gevoerd. Thans willen de Brit ten blijkbaar opnieuw, zooals reeds zoo vaak te voren, een nieuwe schending van internationale overeenkomsten plegen. De motieven hiertoe zijn klaarblijkelijk de zoogenaamde Duitsche voorbereidingen voor de gasoorlog, die geheel en al ver zonnen zijn. „Wij waarschuwen Enge land”, zoo voegt men hieraan toe. CIANO OPNIEUW NAAR BERLIJN? Er gaan geruchten, dat de Italiaan sche minister van buitenlandsche zaken. Graaf Ciano, zich weer naar Berlijn heeft begeven. In de Italiaansche hoofd stad wordt dit ontkend; Ciano. zoo zéfk men daar gistermiddag, bevindt zich nog te Rome. De berichten blijven echter volhou den, dat hij binnenkort zal vertrekken, maar dat de datum later bekend zal wor den gemaakt. EUROPA VOOR DE EUROPEANEN, HET DOEL VAN DEZE OORLOG. Het „Hamburger Fremdenblatt” houdt zich bezig met de Engelsche plajnnen voor een Angelsaksische statengemeen schap. In een artikel daarover wordt o.a. het volgende gezegd: „De strategische, politieke en econo mische voorwaarden voor de eindstrijd tusschen Dultschland en Brittannië, zijn voor Dultschland te gunstig dan dat wij aanleiding zouden hebben ons eenigerlei zorg te maken over de afloop van de strijd. Het Engeland van Churchill be vindt zich in de kanslooze toestand van een man. die de reddende sprong meer kan maken. Wat Engeland voor plannen beraamt, het kan 1 in deze richting met ongeveer 300 kan. is bekort. Een poging van den vijand om een aanval te ondernemen op onze stellin gen in de zóne van het Rudolphmeer is afgeslagen met behulp van de plaatse lijke bevolking, waarbij de vijand verlie zen werden toegebracht. Van bijzondere beteekenis zijn de ge gevens over de bedrijvigheid, die door het Italiaansche luchtwapen in het Wes telijke en Oostelijke gebied van de Mid- dellandsche Zee is ontwikkeld, teneinde de terugtocht van de Engelsche eska ders naar Gibraltar en Alexandrië te be lemmeren. Volgens deze gegevens werd de vijand niet minder dan veertig maal aangevallen, waarbij de vijandelijke es kaders door vijftig bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, werden getrof fen en zichtbare schade opliepen Tien vijandelijke Jachtvliegtuigen werden neer geschoten. Uit ooggetuige-berichten, fo tografische documenten, de langzaam heid, waarmede de vijandelijke schepen zich op de terugtocht bewogen en het zwijgen van de vljahdelljke luchtdoelar- tillerle blijkt met zekerheid, dat deze schade aanzienlijk Is. Een torpedoboot jager en een vracht schip zijn, naar vaststaat, tot zinken ge bracht. Twee linieschepen, vier kruipers, twee vliegtulgmoederschepen en twee torpedoboot Jagers zijn zwaar getroffen. Van de vliegtuigen aan boord van de vlieg tulgmoederschepen zijn er ongeveer tien vernield of beschadigd. Het staat onom stotelijk vast, dat het linieschip Hood door drie bommen is getroffen en wel op de centrale vuurleiding voor ’t zwaar ste geschut en in de meetkamer. Het .-V een wereld, waarin vrede en zich reeds hebben gevormd. Een Engelsche vlucht naar zou schikt land het vermijden wil. Men zal zich buiten Europa vertrouwd moeten maken met de gedachte, Europa aanstuurt op dezelfde matige doeleinden, waarmede het Amerika is gelukt, op vreedzame een wereldpositie te veroveren. De Duitsche strijd tegen de westelij ke mogendheden is van het begin af niet het eigenlijke doel geweest, doch die strlid wil een periode van economi sche opbloei van het continent openen die op den duur voor de Vereenlgde Staten en de Zuld-Amerikannsche re publieken veel belangwekkender zal zijn dan de politieke hersenschimmen van de Engelsche leidende klasse, die de oorlog reeds lang heeft verloren en nooit heeft gestreefd naar een echte vrede van rechtvaardigheid naar alle kanten. AMERIKAAN8CH PROTECTORAAT? Over Europeesche bexittingen. Te Santiago de Chili wordt van be trouwbare zijde gemeld, dat de Ambas sadeur der Vereenlgde Staten. Bowers, op het ministerie van buitenlandsche za ken een nota heeft overhandigd, waarin wordt voorgesteld op de conferentie te Havana de mogelijkheid te bespreken, een Pan-Amerlkaansch protectoraat in te stellen over de Europeesche besittin- bom° getroffen, waardoor het rechterboeg uitstekende gedeel te van zijn vliegtuigbaan werd vernield en zeven vliegtuigen werden vernietigd. Het vliegtulgmoederschip Eagle ver toont aan de boeg een groote scheur in de scheepswand. Uit het bericht met de bijzonderheden van den zeeslag blijkt, dat het vuur van de Italiaansche lintaWpen Cesare en Cavour, op een afstand van 2600 meter werd geopend en snel op het doel werd gericht, zoodat verachlllende treffers kon den worden waargenomen. Een van de vijandelijke schepen helde sterk voorover en. staakte het vuren. Ook het vuren van den vijand was goed gericht, want een 38.1 centimeter granaat heeft een Itali- aansch linieschip midden op het dek in de buurt van een schoorsteen getcoffem Hierdoor werd het Italiaansche linieschip echter niet gehinderd, het vuren met onverminderde snelheid voort te zetten, daar geen vitaal deel was getroffen. DE BLOKKADE VAN ENGELAND. Het frontberlcht van het D.N.B. luidt: Het Duitsche luchtwapen zet haar aan val op Engeland onophoudelijk voort. Overdag en ’s nachts bevinden zich Duit sche bommenwerpers boven het Britsche eiland, om militair belangrijke doelen aan te vallen. Het optreden van de lucht macht heeft tweeërlei doel; de reeds in Engeland merkbare uitwerking van de contra-blokkade voortdurend te ver scherpen en de militaire kracht van En geland door vernietiging van marine werven, vliegvelden, militaire kampen en belangrijke wapeningscentra te vermin deren. Dat de blokkade in Engeland reeds op pijnlijke wijze wordt gevoeld, blijkt hier uit, dat het Kanaal door Britsche con- vooien ook ten koste van groote offers, nog wordt gebruikt, omdat de belangrij ke Theemshavens voor den aanvoer van goederen niet gemist kunnen worden. Daardoor vindt het Duitsche luchtwa pen in de straat van Dover steeds weer gemakkelijke doelen. BRITSCHE TORPEDOJAGER VERLOREN GEGAAN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojager Escort in de Middel- landsche Zee is verloren gegaan. De Es cort werd getorpedeerd en zwaar bescha digd. ENGELAND*» POSITIE IN OOST-AZIE. Volledige terugtocht? Het toegeven van Engeland, inzake de afsluiting van de weg door Birma, zooals dat door Japan was geëischt, heeft inde nationale Chineesche pers een storm van verontwaardiging verwekt. De bladen schrijven, dat Engelands aanzien lp Chi na een zeer zware slag heeft gehad. Een der bladen verklaart de toegeeflijkheid van Engeland uit de toenemende ver zwakking van zijn Europeesche positie en houdt reeds rekening met een volledige terugtocht uit Oost-Azië, zoodat het voor China moeilijk wordt in het vervolg

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1