R-23 en zijn helpers. Telegrammen OPROEP „NEKRLANDSCHE UNIE". WEDEROM BOMMEN OP ONS LAND. Schoonhoven Plaatselijk nieuws] Bommen op een weiland. Predikbeurten J Marktberichten Brief uit België: Landbouw en Veeteelt Plaatselijk nieuws Sportnieuws Gemeenteraden Oieuen-Nieuwkerk. Rechtszaken 4 WOENSDAG 84 JULI nu NATIONALE SAMENWERKING. DEN HAAG, 24 Juli. De reeds bij na me bekende „Nederlandsche Unie", ver tegenwoordigd door een driemanschap, bestaande uit de heeren mr. L. Eintho- ven, mr. Linthorst Homan en prof. dr. J. E. de Quay, heeft zich thans met de vol gende oproep tot het Nederlandsche volk gewend: Landgenooten: „Uit de nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij noodigen U uit met ons deze taak op te nemen. Wij roepen U op met eigen kracht en overeenkom stig onze eigen Nederlandsche aard ge zamenlijk door kordate arbeid naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid te streven. Allereerst is noodig erkenning van de gewijzigde verhoudingen. Natio nale samenwerking op de allerbreedste grondslag, harmonisch economische op bouw met samenbinding van alle ar beidskrachten in ons volk. foetale recht vaardigheid opdat er kome werk voor allen en arbeidsvreugde voor allen, voor Jong en oud, voor den sterke en den zwakke, bezieling van de jeugd in Va- derlandsche zin, dit willen wij verwe zenlijken op Nederlandsche wijze, eerbie digende de traditioneele geestelijke vrij heid en verdraagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in contact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettingsautoriteiten. Nederlanders, geeft aan ons streven Uw aller krachten. Wie zich afzijdig houdt, schaadt de Nederlandsche zaak. Bluit U aan!" wg. Einthoven. Linthorst Homan. De Quay. Het voorïooplg adres van de „Neder landsche Unie" is Alexanderstraat 20, Den Haag. Naar aanleiding van deze oproep heeft het A-N.P. zich tot den heer Linthorst Homan gewend en nog de volgende bijzonderheden vernomen: „De „Nederlandsche Unie" wil een zelf standige Unie zijn, die op eigen kracht en eigen gezag haar actie zal voeren. Of schoon de onderteekenaars door, van al lerlei kanten ontvangen, sympathiebetui gingen, de zekerheid hebben verkregen, dat zij op de steun van personen uit ver schillende kampen afkomstig, zullen kunnen rekenen, zullen zij zelfstandig zonder eenig mandaat een nieuwe weg inslEum. Zij zullen daarbij gaarne con tact opnemen met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijge staan door een raad van bijstand, waar- In belangrijke personen deskundig op economisch en sociaal gebied, zitting zullen nemen." Naar hetANP. verneemt zal mr. Linthorst Homan de wordingsgeschiede- l nis van de .Nederlandsche Unie" vast leggen in een tweede brochure, welke te gen het einde van deze week zal verschij nen. SEES DOODEN TE AMERSFOORT. Velen gewond. AMERSFOORT, 24 Juli. Bij een door het nachtelijk duister begunstigde aan val van Engelsche vliegers, heeft een dichtbevolkte woonwijk van Amersfoort 't moeten ontgelden. Een woning werd door een voltreffer verwoest. Hierbij werden vijf personen gedood. Zij allen behoorden tot het gezin van den sigarenmaker E. J. D. Verder werd een leerling-machinist der Ned. Spoorwegen M., die zich naar zijn woning begaf, door een granaat scherf getroffen en gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. In andere straten is een aantal woningen door brandbommen getroffen en vernield. Van talrijke woningen zijn ruiten ge sprongen en dakpannen van de daken ge rukt. In verschillende straten is een groote ravage aangericht. BOM OP EEN ZOMERHUISJE. Twee dooden, twee zwaar gewonden. BERGEN, 24 Juli. In de afgeloopen racht is tijdens een bomaanval door En- gellache vliegers te Groet, in de omge ving van Bergen (N.H.), nabij een nood- slachtplaats een bom neergekomen in een zomerhuis, waar de familie l. ha.v vacantie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25?jarige dochter wer- den,, gedood, terwijl twee huisgenootcn ernstig en één licht werden gewond. VERKEERSONGELUK. BREUKELEN, 24 Juli'. Op de Amster- damsche straatweg is gistermiddag om streeks half zes door het breken van een koppeling de aanhangwagen van een tractor los geschoten. Drie wielrijders uit Utrecht werden gegrepen. Twee van hen werden ernstig gewond naar het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht, de ander naar het St. An- thonlus gasthuis te Utrecht. De derde werd licht aan het hoofd gewond. HITLER'S REDE IN ENGELAND VERSPREID. Onder soldaten, matrozen en arbeiders. LONDEN, 24 Juli. In het afgeloopen et maal is in vele Engelsche steden op schudding verwekt door het verspreiden van vlugschriften. In vele duizendtallen werden trcchures verspreid met de groote Rijksdagrede van Hitier, waarin dus ook het vredesaanbod stond afge drukt. Behalve dat de vlugschriften bij de fabrieksuitgangen en de kazernes uitge deeld werden, zijn zij ook over de post als brieven en couranten bezorgd. De brochures kwamen voornamelijk, in han den van soldaten, matrozen en arbeiders o.a. in de steden Manchester, Sheffield, Chesterfield, Leicester, Liverpool, Bristol. Southampton en New Castle. Twee studenten zijn gearresteerd, toen zij betrapt werden bij het uitdeelen vau de geschriften. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. NEW YORK, De hittegolf in de Veree- nigde Staten duurt voort. In verschillen de streken in het midden-westen steeg het kwik tot boven de 40 graden Celsius. Het aantal menschen, dat door de warm te om het leven is gekomen is gestegen tot 52, terwijl bet aantal personen, dat bij het baden verdronk, opgeloopen is tót 165. In Nebraska zijn de boeren ern stig bezorgd voor de graan en maisoogst, wanneer ten minste niet spoedig regen begint te vallen. In Illinois zijn bijna al le jonge aanplantingen verdord. Het gras op de weiden is verdroogd. Ook hier loopt de maisoogst gevaar. SCHOONHOVEN HEEFT BELANG STELLING. Twee bladen over deze stad. Twee bladen hebben elk een uitvoerig artikel aan Schoonhoven gewijd, „De Te legraaf" en „Nederlandsch Fabrikaat". Het eerste blad toont er in de reeks „De glorie van het ambacht" zich opgetogen over een bezoek aan de vakschool. De di recteur, de heer Bosch, vertelde den re dacteur o.a.: „Het aantal van zijn leerlingen is de laatste jaren énel gestegen. Er is weer liefde voor het ambacht gekomen en die liefde kan nergens beter dan onder de zen deskundige tot ontplooiing Worden gebracht. „Er is sedert jaren gebrek aan goede vaklieden," zegt de heer Bosch. „Voortdurend krijg ik aanvragen van ju weliers, van fabrikanten, van allerlei in stellingen, waar men menschen wil heb ben, die hier hun diploma behaalden. Leerlingen van deze school werken in de Munt ais graveur, bij de mijnen voor de klokken; ik heb mijn leerlingen zien uit zwermen naar Indië, naar Curasao, naar Genève, naar Duitschland, Frankrijk, En geland. Verleden jaar kon ik achttien graveurs plaatsen, maar ik had er maar twee. Op het oogenblik zitten de tijdsom standigheden een beetje tegen, doch dat is van voorbijgaanden aard. De mensch zal altijd van sieraden blijven houden, vooral als ze mooi gedreven, goed ge maakt zijn; de mensch zal altijd 'willen weten hoe laat het ln zijn wereld is. Dus zijn mijn menschen altijd noodig. Daar om komen ze ook uit alle deelen van het land, uit Maastricht, zoo góed als uit Groningen en Middelburg. Neen, voor mijn leerlingen heb ik geen zorg; die komen altijd terecht." In Ned. Fabrikaat geeft de heer H. M. Lugard historische herinneringen aan de Zilverstad en stipt ook aan de gobelin- industrie, welke hier korte tijd is be oefend en de zalmvisscherij. Na de op komst der zilver-nijverheid te hebben ge schetst, verhaalt de heer Lugard: „In latere jaren, toen de zilverindustrie zich ook elders ontwikkelde, er groore be drijven ontstonden, ook voor massa-werk, behield de Schoonhovensche nijverheid haar eigen chachet. Artikelen als broodmanden, lepels, roc ken, enz. worden overal gemaakt, maar het feligraln-draadwerk, speciaal Sehoon- hovensch handwerk, blééf de aandacht en de kooplust trekken en blééf de re- nommé van het stadje en aia voor eeuwen beijveren zich nog steed» vele nijvere handen, om het massieve zilver om te tooveren in ragfijne draden, waar van zoovele sierlijke artikelen gemaakt worden als broches, Zeeuwse he knoopen bakjes, doosjes, armbanden, schaaltjes, lijfsieraden en wat niet al! In de Zestiger Jaren, den 4jd, dien men terecht of ten onrechte, maar in elk geval nog gaarne bestempelt met „dien goeden ouden tijd", ging de Scnoonhoven- sche fabrikant-reiziger zijn afnemers in den lande per paard en rijtuig of per diligence bezoeken. Zoo gebeurde het eens Inderdaad historisch - dat deze genoodzaakt was des avonds om 10 uur „te starten" zou men thans zeggen tóen: „met de diligence af te rijden", waarop onze zilverkoopman des nachts om 12 uur in de volgende pleisterplaats aankwam, waar een half uur oponthoud noodzakelijk was om andere paarden aan te spannen. Aangezien onze man ter plaatse één klant had, benutte hij zijn tijd om daar op dat middernachtelijk uur de klopper op de déur te laten val len. Na eenig wachten werd de boven- Overspannan unuwtn Mijnharde s ZenuwCabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. deur opengedaan en de slaperige klant vertoonde zich in nachtgewaad, de slaapmuts met pluim op zijn hoofd wie gende. Nog half in den dut gaf hij te kennen, dat dit nu niet het meest ge schikte uur was om zaken te doen, het geen de fabrikant met tal van veront schuldigingen beaamde, doch uitlegde, dat hij anders zooveel tijdverlies zou hebben door nogeens extra te moeten te rugkomen: daarom verzocht hij vriende lijk hem heden te willen helpen. Men werd het eens en over de onder deur-heen werd toen een flinke order ge noteerd ln dit nachtelijk uur! Kort daar op klonken op de Markt de belletjes der postpaarden: de winkelier deed zijn bo vendeur weer op het nachtslot, schoot schielijk onder de wol, terwijl de reiziger welvoldaan ln de postwagen kroop om twee uur later in de volgende stad in een hotel zijn welverdiende rust te genieten: de eerste order was dien dag reedt ge boekt! Kom d'r nü erels om! GESLAAGD. Mej. P. J. Kuylenburg is te 's-Graven- hage geslaagd voor de acte handen arbeid. M.U.L.O.-EXAMENS. Van de Ghr. UJLO.-achool slaagden nog voor het A-diploma de leerlingen: J. Ph. Hooykaas te Schoonhoven; C. An ker te Bergambacht; P. H. Verhoef te Lopik en O. Drinkwaard te Goudrlaan. Van de Openbare UU.O.-8chool slaag de nog voor diploma A: N. Wesdorp, G. A. van Zeideren en P. de Jong te Schoon hoven; A. Hueting en L. Kuik te Am- merstol; O. van der Ham te Groot-Am- mers; J. Borsje te Brandwijk; P. Mac- daniël te Willige-Langerak. NAAR DE OOSTMARK. Evenals in de meeste andere plaatsen, maken ook te Schoonhoven eenige ouders gebruik van de gelegenheid om hun kin deren van een gezonde vacantie in de Oostmark te doen genieten. Tot nog toe zijn geen kinderen van hier vertrokken, doch we mogen aannemen, dat binnen kort ook onze stad aan de beurt zal ko men. Op het oogenblik staan hier 6 kinderen voor uitzending ingeschreven. Er heeft zich een grooter aantal aangemeld, doch niet allen kwamen in aanmerking. In- tusechen zullen nog wel eenige aangif ten kunnen worden verwacht. EIERENVEHING. Lopi kerst raat. Eieren vanaf f 4— tot t 4.80 per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bal, tennisracket. Inlichtingen hij de Politie. Een kalf gedood. Bergambacht Deze nacht is ons dorp aan de beurt geweest, om door de bom men, die de Engelsche vliegers boven ons land uitstrooien, uit de slaap te worden opgeschrikt Te ruim drie uur hedenmorgen wierp op groote hooge 'n passeerend vliegtuig bommen uit, vlak bij de kom van het dorp. Twee kwamen er terecht in pefreee- len welland aan de Kadijksche Laan, waar zij enorme gaten sloegen. Daarbij werd een kalf zoo zwaar gewond, dat het moest worden afgemaakt. Behalve de weilanden, waarin de bommen ontplof ten, hebben ook de omliggende percee- len eenige schade opgeloopen. Waarschijnlijk is in het hoenderpark van den heer P. Stout, een derde bom gevallen, die echter niet ontploft is. Persoonlijk© ongelukken kwamen niet voor. Wéér dienst Bergambacht. Waren de burgen wegens de aanwezigheid van Duitsche militairen, ontheven van het waarnemen van uit kijkpostdiensten op de toren voor de luchtbeschermingsdienst, thans echter, nu de militairen plotseling zijn vertrok ken, worden de burgers weder tot hun plicht geroepen om gemelde dienst weer waar te nemen. Werkleozeft naar Duitschland. Bergambacht. Bij een bespreking met een ambtenaar van de districtsarbeidsbeurs te Gouda, met een Duitschen ambtenaar, waarbij de agent der arbeidsbemiddeling tegenwoordig was, werden 3i werkloozen uit deze gemeente onderhouden, over hun bereidheid om te gaan werken in Duitsch land. Daarbij werden 4 werkloozen aan gewezen voor arbeid aldaar; 7 weigerden en werden dezelfde dag uit de zorg ont slagen; 3 zullen ontheffing krijgen wan neer zij een behoorlijk attest kunnen overleggen van den gemeen te-arts, terwijl de overigen werden vrijgesteld van uit zending wegens te hooge leeftijd, te veel kinderen of andere omstandigheden. Bergambacht. Het vee van den heer G. v. d. Werken is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. Geslaagd. Capelle a.d. IJssel. De heer J. Boons- ma Jr. alhier is geslaagd voor het exa men hoofdacte. Capelle a.d. IJssel. Bij de te Rotterdam gehouden mulo-examens slaagde C. J. Moorman voor diploma a. Gftuda. De heer H. I. den Breje ls te Delft geslaagd voor het candidaatsexa- men civiele-ingenieur. Krimpen a.d. Lek. B. en W. hebben den gemeenteveldwachter C. P. Korenblom gemachtigd tot het afgeven van vergun ningen tot het visschen met een hengel vanaf Tiendweg en Schoolstraat. Het vis schen zonder vergunning zal niet meer veroorloofd zijn. Kapitein J. de Groot, van de motor boot „Weltevreden 5" der N.V. Houthan del Boogaerdt geraakte met één zijner beenen tusschen het hout bekneld, zoo dat hij zich onder behandeling van dok ter von Llndem moest stellen, die een bloeduitstorting constateerde. Wegens uitbreiding van de werk zaamheden bij de distributiedienst, ls tot ambtenaar bij die dienst benoemd de heer L. Brandwijk te Krimpen aA IJssel. De heer P. A. d. Heul slaagde voor het examen meester in de rechten. Als bijzondere prestatie kan worden vermeid, dat de heer v. d. Heul bij de studie zijn volle dagtaak als gemeente-ambtenaar te Rotterdam vervulde. Nu de militairen de school met den Bijbel hebben ontruimd, is na de schoonmaak der school het onderwijs op de oude voet hervat. Vanaf Maandag wordt er thans weer in beide scholen op normale dagen en uren onderwijs gege ven. De muziekvereeniging „Excelsior" heeft haar repetities hervat. Het leden tal ls ondanks de oorlogstijd onveran derd gebleven. Ook de zangvereeniging „Hosanna", welke dit jaar haar repetitie lokaal zoo langen tijd ten behoeve van de militairen moest missen, zal volgende week haar repetities weer hervatten. Tengevolge van de regenval heeft het graan dit jaar zeer geleden. De mees te perceelen legeren en sommigen liggen al geheel plat. Van het laatste» graan komt reeds schot in de aar voor. Een spoedige verandering van weer kan nog veel doen terecht komen, doch de schade blijft groot. Inzonderheid de erwten heb ben zeer veel geleden. Nieuwerkerk a.<L IJssel. De heer H. de Jong ls bij het te Delft gehouden exa men geslaagd voor carvdid&ats-examen civieel ingenieur. ONGEVAL MET DOODELIJKE AFLOOP. Noordeloos. Het 9-jarig zoontje van den veehouder T. Blokland, dat vorige week van een hooizolder is gevallen, is Maan dag aan de gevolgen overleden. De muziekvereeniging „Volharding" welke met de oorlog de repetities had stilgelegd, is weer begonnen met repetee- ren. Het ligt in de bedoeling pm bij ver kregen toestemming binnenkort een con cert te geven. Ouderkerk ad. IJsseL J. M. de Vries slaagde te Rotterdam voor mulo-diplo ma a. WUlige-Lsngerak. Gistermorgen ls de dienstbode van den burgemeester, mej. G. 8., nadat zij met zorg wat appels uit de Vliet had gehaald, die de kinderen er spelenderwijs hadden ingegooid, in de Vliet gevallen, toen zij om een hekje ging dat afbrak. Ze wist zichzelf op het droge te helpen, maar zij moest aanzien, dat de appeltjes weer in de Vliet dreven. Waterstand? Schoonhoven hg. water 9.45 uur, 1.47^ Volle Maan. Op 23.32, onder 11* Laatste Kwartier 27 Juli. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisteringatoor. schriften wijzen wij erop, dat heden 34 Juli, de zon ondergaat om 21 uur 45 min. Opkomst morgen 25 Juli 5 uur 48 min. Tusschen deze beide tijdstippen is <fo, alle lichtuitstrallng verboden. Zevenhuizen. Zaterdagavond gaf de gymnastiekvereniging „Tarzan" haar jaarlijksche openluchtuitvoering op het tèrrein van de V.V. BlauW-Wlt. De ver- schillende nummers werden zeer goed uitgevoerd en de leider der vereenigim de heer Kompeer, kan dan ook met vol. doening op deze avond terugzien. De p*. blieke belangstelling was niet zoo groot, als voorgaande jaren. Wellicht was het koude weer hieraan debet. Gevonden: een portemonnale met inhoud en e^n ceintuur. Inlichtingen bU den gemeente-veldwachter. Gedeputeerde Staten hebben de r* kening van het gemeentelijk electriciteiu bedrijf over 1938 vastgesteld. De wind over' dat jaar bedroeg f 546.23. GEVAARLIJKE VONDST. Eenige jongens vonden ln een boech nabij de Beetslaan te Amersfoort een ge- weerpatroon. Zij gingen er zoo onvoor zichtig mee om, dat het projectiel ont plofte. Een der Jongens zal vermoedelijk een hand moeten missen. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AU. IJSSEL. BermweglMn; Woensdag 's avonds 7 uur Ds. H. Vlot. CAPELLE AU. IJSSEL. Da CosUtstrj Donderdag 's avonds 7.30 uur Ds. A. v. Zon. EVANGELISATIE. CAPELLE AU. IJSSEL. Herv. Geref. Bermweg 382. Donderdag 's avonds 7J0 uur de heer W. van Dijk. Bermweg 240. Donderdag 's avonds t uur dhr. C. Spreeuwenberg. BOTER. KAAS IN EIEREN. WOERDEN, 24 Juli, Aanvoer 331 par tijen kaas. Prijzen: Met rijksmerk 1# zware tot f 46. Handel matig. PAARDEN EN VEE. AMSTERDAM, 24 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 269 vette kal veren, le kwal. 66—72, 2e kwal. 58—M; 3e kwal. 50—56 per K.G. levendgewicht; 66 nuchtere kalveren t 10—14 per stuk. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FKUI1 SCHOONHOVEN, 24 Juli. Veiling Fruit. Yellow, transp. I 16—20, II 1216; diks telen I 8—12, II 6—8; wortelen 4# —6; komkommers 4—6; aardappelen 5- 8; dubbele stamboonen 1416. ZWUNDRECHT, 22 Juli. Groentenvd. ling. Aalbessen (roode) f 10—16, aard appelen (blauwp.) f 3.60—6.00, dito Juli- aantjes f 4.80—5.00, augurken f 2.00- 18.00, kroten f 1,50—2.50, kruisbessei (gele) f 9.00—14.00, roode kool f 3.80- 4.30, staaksuikerboonen (zonder draad) f 1923.00, staakspijboonen f 17.00- 20.00, stamsulkerboonen f 10.5011.40; stamsnijboonen f 10.00—11.70, tuinboonea f 4.20—5.40, uien f 5.30—6.50, witte kool f 2.80, wortelen (waschpeen) f 5.00—7.01 per 100 K.G.; andijvie I f 1.10l.«0t bloemkool f 13.20—17.00, dito n f 8.20- 13.20, dito III f 4.509.30, witte komkom mers I f 5.30—6.00, dito II f 4 00—5.20; dito III f 3-303.70, groene komkommen I f 5.405.60, dito n f 4.40, dito Hl f 3.30; meloenen I f 19.00—34.00, perziken 1 f 1.206.00 per 100 sttlks; bosuien f 1.M —2.00, pieterselie f 1.00—1.10, rabarber! f 1.50—1.80, wortelen f 4.00—5.80 per 101 bos; druiven f 26.00—29.00, tomaten f 7.01 —9.00 per 100 pond; frambozen f 0.07- 0.11 per doosje; kropsla I f 1.30—2.00 pel 100 krop; selderij f 0.12—0.15 per dozjja KOOP GEEN ZWAKKE PLANTEN. BU het koopen van planten moet men delste plant te zien geeft, waarborgt goe- goed uitkijken, dat men geen zwakke de resultaten. Planten in pot gekweekt planten krijst, want dan zal men er in moeten eveneens een flinke, vaste kluit de meeste gevallen weinig of geen plel- zier van beleven. Of een plant sterk en gezond ls, kan men vooral aan de wor tels beoordeel en. Koop geen planten met lange, dunne wortels (links). Een flinke, goed doorworteldt kluit, zooals de mid- hebben (afb. rechts). Planten die te lang in den pot hebben gestaan, deugen ech ter evenmin. Zij krijgen een te dikke laaf van wortels, die niet gemakkelijk aan slaan, omdat er geen haarwortels mee* aanwezig zijn» (Nadruk verbod©»*- 5 WOENSDAG 24 JULI 1040 Met krankzinnigen opgesloten. (Van een specialen medewerker). Vlaamsche vluchtelingen, die het Noorden van Frankrijk in zijn gegaan en die, na dagenlange omzwervingen en ontzettende ontberingen, ih Vlaanderen ierug konden keeren, vaak met de hulp van het Duitsche leger, dat vrachtauto's en soldaten ter beschikking stelde deze vluchtelingen raken niet uitgepraat. Ve len onder hen zijn in Calais, Boulogne, zelfs tot Abbeville doorgedrongen. Een Vlaming, jaren geleden lid van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor- bardop lachten en brieschten, digers, deed mij een kleurrijk verhaal over zijn verblijf in Boulogne. Het was het mikpunt van de Duit- sche aanvallen, zoo zeide hij. De stad zat stikvol vluchtelingen, was bezet door Fransche en Engelsche troepen, ook eeni ge Belgen en werd herhaaldelijk door zware artillerie beschoten en uit vlieg tuigen gebombardeerd. Meer dan 24 uur heb ik in den kelder doorgebracht van een zeer oud en solide gebouwd huls, op- getrpkken uit blauw-harde natuursteen, waar het mij veilig toescheen. Het was er kil en somber. Het vocht liep van de muren; zilt water stond ook op den vloer waardoor het verblijf nog onaangenamer werd. Licht kon in dezen kelder niet aangestoken worden; des avonds en des nachts zou dat trouwens, wegens de ver duistering, niet hebben gekund. In een zeer beperkte ruimte zaten, stonden of lagen we met zooveel menschen bijeen, dat men zich letterlijk niet verroeren kon Wanneer men een hand uitstak, raakte men dadelijk Iemand anders aan; wilde men zich even verplaatsen, dan trapte men op 'n lichaamsdeel van een buur man. Er werd geweeklaagd en gejam merd ln deze gevangenis, die een folter kamer geleek. Boven ons het aanhoudend neerdonderen van bommen en granaten, het sissen en fluiten van projectielen, het gehuil en geschreeuw van gewonden, het rohken van vliegtuigmotoren en het tergende geratel van machinegeweren. In onzen kelder steeg de wanhoop «1 de vertwijfeling met ieder uur. Er wa ren er onder ons die schreeuwden en huilden als wilden zij het lawaai, dat van buiten kwam, overstemmen. Zij werden ten slotte schor en heesch en voor zij van opwinding en physieke uitputting neer zonken, werden zij afgesnauwd en uit gescholden door anderen, die stilte ver langden, ze hier niet vonden, op den duur buiten zichzelf Taakten van inge houden woede en uitbarstten als bezete nen. Ze maakten zich driftig tegen men schen die ze niet kenden of bereiken konden en sloegen wild ln het rond, niet wetende waar, op wie of op wat. Soms vreesde ik dat het hier op een moorddadige vechtpartij zou uitloopen, doch dan klonken opeens gebiedende stemmen van meer bezadigden of sloeg een neerstortende muur in onze nabij heid allen met stomme ontzetting. Zoo laaiden de gevoelens der gevangenen in onzen kelder met golvingen van haat te gen elkaar, van angst, schrik en vertwij feling op, tot ergens in een hoek plotse ling twee menschen krankzinnig werden, iedereen uitscheldend, stampend en vloekend. Da delijk werd onze heele kleine gemeen schap hun vijand. Wij voelden, dat wij ons, uit zelfbehoud, te weer moesten stel len tegen hen en drongen ze zoo stevig mogelijk in een hoek vast, aldus een muur van levend verzet vormend tegen den waanzin die verstikt moest worden. Na eenigen tijd zwegen hun stemmen. Er kwam stilte eindelijk, stilte der gelaten heid die geen bezinning was, maar vrees. Die stilte werd in een anderen hoek ge stoord door het steeds sterker wordend klagen van een vrouw in barensnood en die eenigen tijd later, in deze duistere hel, het leven schonk aan een wicht dat aanvankelijk flauw kermde, maar spoe dig zweeg.... het had het levenslicht niet aanschouwd, al had het geleefd.... Dit zijn slechts enkele fragmenten, top punten van oorlogsleed van eenige men schen ln een kelder bijeen te Boulogne. Zoo waren er vele. Diegenen, die het er levend en gezond afbrachten zijn óf met stomheid geslagen, overmwid door hun gevoelens, stil en ingetogen, óf vertellen ln zenuwachtige opgejaagdheld uren achter elkaar. Toen de storm boven ons voorbij was, zei mijn zegsman verder, en Boulogne was Ingenomen, verlieten wij onze schuilplaats. Sommigen drongen als gekken naar den uitgang, iedereen weg stootend; anderen waren langzaam, wan trouwig, bedrukt en afgemat en konden niet verder, moesten door hulp bevrijd worden. Vier lijken werden uitgedragen, w.o. die van een jon ge moeder en een wichtHet is vreemd, zoo ging hij verder, hoe de men schen, aan den dood ontsnapt, weinig naar hun medemensch omzien. Men ver telde mij dat soldaten zoo weinig omzien naar hun gevallen makkers. Dat kon ik haast niet gelooven. Ik heb het nu erva ren na mijn verblijf ln dien kelder. Er was maar een enkeling die zich nog om het lot van de gestorven of ziek gewor den keldergenooten bekommerde; allen waren blij te leven, ademden de kalk- lucht in van het omringende puin als was het frissche berglucht en zochten gelegenheid tot leniging van hun nood druft in de menschenmaatschappij Botsing. Meerkerk. Maandag omstreeks het mid daguur kwam een Duitsch militaire mo or met zijspan in botsing met de bakfiets van melkboer Den H. alhier voor het si garenmagazijn van den heer Schakel. Bij het passeeren kwam tevens een auto van rechts en toen Den H. die wilde ontwij ken ,werd de bakfiets aangereden. Eeni ge flesschen melk en wat boter gingen verloren. Volontair ter secretarie. Reeuwijk. De heer J. Veerman, die als volontair ter gemeente-secretarie alhier werkzaam was en toen aangesteld werd als tijdelijk ambtenaar ter secretarie van Nieuwerkerk a.d. IJssel, is na beëindiging van deze tijdelijke functie weer als volon tair ter secretarie dezer gemeente werk zaam gesteld. Gevonden. Reeuwijk. Een portemonnale met in houd ,te bevr. bü den heer T. Boer, Mid- delburgscheweg 11; een alpinomuts, te bevr. ter gemeente-secretarie. R.V.C. Reeuwijk. De voetbalvereenlging R.V.C. I speelde een vriendschappelijke wed strijd tegen Alpbensche Boys I. R.V.C. I kon het tegen de Alphenaren niet bol werken en verloor met 52. AUTO-ONGELUK BIJ VREESWIJK. Militair ernstig gewond. Vreeswijk. Op de Rijksweg is Maandag avond een auto geslipt en in een sloot gevlogen. De auto kwam uit Utrecht en ging met groote snelheid in de richting Vianen. Nabij de Lekbrug vloog de wa gen links de dijk af en kwam onderste boven ln een sloot terecht, welke langs een parallelweg loopt. De eene inzitten de een tweede luitenant kwam op de berm terecht en had geen merkbare kwetsuren opgeloopen. De tweede, een sergeant-majoor, kwam onder de wagen terecht en kon slechts na veel moeite worden bevrijd. Doktoren uit Vreeswijk en Vianen, die met de plaatselijke politie aanwezig waren, verleenden de eerste hulp. Later arriveerden twee zieken auto's uit Utrecht, die de beide militai ren naar het militair hospitaal vervoer de. Aangezien daar echter geen plaats meer was, zijn zU tenslotte naar het-Dia- conessenhuis overgebracht. De sergeant- majoor, de 48-jarige H., bleek een sche- delbasisfractuur te hebben opgeloopen. Een suggestieve opname tijdens de race van de regenboogklasse, het traditio neele hoofdnummer van dit jaarlijksch zeilfestijn. SLACHTVERBOD VOOR VARKENS. In het Verordeningenblad van Zater dag is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal betreffende het slachten van varkens. In artikel I wordt gezegd, dat het slachten en doen slachten van varkens ls verboden. Artikel U bepaalt, dat het verbod niet geldt Indien de Nederland sche Veehouderijcentrale ontheffing daar van heeft verleend ^n de voorwaarden, zoo noodig aan deze ontheffing te ver binden, zijn nagekomen. Deze beschikking is dadelijk in werking getreden en eindigt 1 Januari 1941. Zij kan worden aangehaald als .Slachtver bod 1940 Varkens". GEEN NATIONALE VEE-TENTOON STELLING. Op een vergadering van het bestuur van de Nationale Ver. tot het houden van vee- en paardententoonstellingen, besloot men, in verband met de onder huidige omstandigheden bestaande on zekerheid, dit jaar geen nationale vee- en paardententoonstelling te organi- seeren. Wél werd in principe besloten om, Indien de omstandigheden het toe laten, een concours-hippique met spring concours uit te schrijven, een van de weinige in den lande welke zullen ge houden worden. Als beeld van deze tijd heeft het be stuur een nummer ingelascht voor aan gespannen bestel- en bedrijfswagens, waarvoor naar het meent zeker animo zal bestaan. VRACHTAUTO IN DE HAVEN. Gouda. Een.auto vai^ de besteldienst GoudaRotterdam van den ondernemer J. v. d. Meer alhier, stond Zaterdagavond op het begin van de Oosthaven bij de St. Jansbrug. Terwijl de bestuurder bezig was een paar pakken met goederen, wel ke bestemd waren voor een firma op de Oosthaven, af te laden, kwam de wagen plotseling in beweging. Vermoedelijk wa ren de remmen niet voldoende aangezet en daar de straat ter plaatse iets omhoog gaat begon het voertuig langzaam, doch geleidelijk wat sneller achteruit te rij den. De auto schoot tusschen de boom pjes door en naderde den waterkant. Daar zag de chauffeur nog net kans van den wagen af te springen. Van den wal kant stortte de auto in de haven. Hij bleef op de wielen staan en met de kap even boven water uitsteken. Een deel van de ladin* dreef weldra rond, terwijl ook veel in het voertuig bleef liggen. Het meeste werd evenwel door het water grondig bedorven en zoodoende vrijwel waardeloos. In de loop van de avond heeft men zooveel mogelijk van de lading gelost, waarbij gebruik werd gemaakt van roei- booten. Het op de kant brengen van de auto zal heel wat moeite kosten, aange zien de walmuur ter plaatse een aanzien lijke hoogte heeft. De totale schade is voor den heer v. d. Meer aanzienlijk, daar ze niet door verzekering wordt ge dekt. Het vervoer geschiedt voor eigen risico van den ondernemer. Giessen-Nieuwkerk. Aan de suppletie- kas van De Macht van het Kleine te Heemstede werd aan contributies uit de ze gemeente f 32.12 overgemaakt. Ten bate der diaconie werd Zondag in de Ned. Herv. Kerk een extra gift van f 10 gecollecteerd. De melkprijs is met één cent ver hoogd en bedraagt thans weer 10 cent per liter, thuisbezorgd. Voor het diploma A der Mulo is ge- geslaagd de jongeheer C. Schakel Adc» Even later scoorden de rood-wit ten op nieuw, maar weer was het, volgens den scheidsrechter, off-side. Met 33 kwam het einde van deze in goede verstand houding gespeelde ontmoeting. WANDELSPORT. Avond-Vierdaagsche te Nijmegen. Van officleele zijde is toestemming ge geven voor het organiseeren van de Avond-Vierdaagsche te Nijmegen, welke definitief op 15, 16, 17 en 18 Augustus gehouden zal worden. Op deze dagen worden respectievelijk 15, 20, 25 en 30 k.m. afgelegd. Majoor J. Breunese, commandant van den Opbouwdienst, heeft zijn bijzondere toestemming met deze Avond-Vierdaag sche betuigd en zitting genomen in het comité van aanbeveling. Gemeenteraadsvergadering op 17 Juli. Tegenwoordig aiie leden. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering met ge bed, worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van den heer H. de Baat, om de politieverordening in deze zin te wijzigen, dat het sluitingsuur wordt vastgesteld op elf uur. De VOORZITTER heeft persoon lijk hiertegen geen bezwaren, doch er zal gezorgd moeten worden, dat bij het ver laten van het café absoluut geen licht kan uitstralen, ln verband met de ver duisteringsvoorschriften. De heer KOOIMAN vraagt, hoe het moet met de woningen, welke ook hun deur op de vloer hebben? De VOORZITTER antwoordt hier op, dat er verduisterd moet worden. Wie het niet doet, wordt niet meer gewaar schuwd, doch onmiddellijk geverbaliseerd. Zaterdagavond, aldus spreker, heb ik nog ergelijke overtredingen geconstateerd, vanaf nu af geldt geen pardon meer. Zou dus de heer De Baat niet aan de voor schriften voldoen,, dan weet ook hij, wat hem te wachten staat. Met algemeene stemmen wordt het verzoek Ingewilligd, zoodat de politiever ordening zal worden gewijzigd en ter goedkeuring aan Ged. Staten worden toe gezonden. Het Provinciaal Bestuur bericht, dat enkele stukken nog wachten op goedkeu ring wegens drukke werkzaamheden Voorts ls van hetzelfde college bericht, dat de gemeenterekening 1939 moet zijn ingeleverd uiterlijk 15 Augustus. Volgt een verzoek van de N.V. Beton- dak te Arkel, om subsidie te verleenen op een ln te stellen wachtgeldenregellng. De VOORZITTER geeft hierom trent een uitvoerige toelichting, doch een voorstel van B. en W. is er niet, daar het verzoek te laat is binnengekomen. Op voorstel van weth. BOER wordt besloten, hieraan wel mede te werken, indien hét uitsluitend geldt voor gehuw den. Hierna volgt benoeming onderwijzer aan de O. L. School. De voordracht luidt: I. W. Tukker; 2. L. M. 't Hart. De heer BEUSEKOM beveelt in het bijzonder nummer 1 aan, gezien de zeer gunstige informatiën. Met algemeene stemmen wordt de heer Tukker benoemd met ingang van 1 Augustus. Aangeboden wordt de gemeentereke ning 1939. Deze sluit met een batig slot van f 8916,59. De VOORZITTER geeft nog enke le toelichtingen op dit saldo, aangezien hier een post is inbegrepen, welke afge rekend moet worden met de gemeente Giessendam. Dat men steeds te laat is met de indiening, is zeer vervelend en stoorend. Na wijziging der begrooting 1939 komt aan de orde de restauratie der O. L, School. Voorheen was besloten, aldus de VOORZITTER, eerst het dak te ver nieuwen, doch de gang moet feitelijk voorgaan, gezien de achter ons liggende strenge winter, welke veel narigheid heeft teweeggebracht met het bevriezen van de waterleiding der W.C.'s enz. De begroo ting der kosten is f 1400. Na eenige discussie wordt besloten, het plan voor te leggen aan den heer inspec teur en alzoo op nader bericht te wach ten tot uitvoering der werkzaamheden. De heer KOOIMAN vraagt nog, of de vergaderingen nu blijven in de school, daar in café De Baat thans hiervoor een goede gelegenheid is. De ontruiming der school in dergelijke gevallen gaat we) eens wat hardhandig .aldus spr. Hierover zal later gesproken worden. De heer BEUSEKOM gelooft wel, nu de gelegenheid op het dorp zoo gun stig is geworden, daar de ouderavonden voortaan wel niet meer in dé school zul len worden gehouden. Hierna sluiting. RECHTBANK .TE ROTTERDAM. De verduisteringsirtoeUijkhedeu te Lekkerkerk. De politierechter te Rotterdam heeft vonnis gewezen in de zaken van den win kelier A. van G. en van den particulier A. B., beiden te Lekkerkerk, die zich aan overtreding van de wet tot bescherming tegen luchtaanvallen jouden hebben schuldig gemaakt, dóórdat zfl er niet voor hadden zorg gednfen, dat geen licht uit hun winkel en woning naar buiten kon uitstralen. De politierechter heeft in het geval van den winkelier de dagvaarding nietig ver klaard, omdat in het aan verdachte uit gereikte afschrift een omissie was ont staan. Ware de dagvaarding wel in orde geweest, dan zou de politierechter geko men zijn tot een ontslag van rechtsver volging, omdat hij, zulks in overeenstem ming met hetgeen door den verdediger is aangevoerd, van oordeel is, dat de be palingen van de wet op bescherming te gen luchtaanvallen door het in het leven roepen van een verordening van de be zettende autoriteiten buiten werking is getreden, ten minste vbor zoover de be palingen van de wet in strijd moeten worden geacht met die der verordening, waarbij nog van -belang is op te merken, dat de wet overtreding als een misdrijf opvat en met gevangenisstraf bedreigt, terwijl de verordening het feit als een overtreding beschouwt, waartegen geld boete of hechtenis kan worden opgelegd. Ook ten aanzien van den particulier A. B. is de politierechter niet tot een veroordeelend vonnis kunnen komen. B. werd vrijgesproken en wel omdat bet hem ten laste gelegde niet bewezen was. In de dagvaarding toch 4/&s als datum van het feit gesteld de nacht van 30 op 31 Mei, doch volgens de processen-ver baal was geconstateerd, dat het imd plaats gehad in de nacht van 31 Mei op 1 Juni. In verband met deze beslissingen is da zaak tegen den caféhouder W. de J., die voortgezet zou worden, voorloopig aan gehouden. VoetbaL Ammerstoi. Zondagmiddag had op het sportterrein een vriendschappelijke wed strijd plaats tusschen A.S.V. I en een sterke „Gouda"-combinatie. Gouda ver scheen met10 man, doch dank zij een reserve A.S.V.-speler, kon zij volledig het veld betreden. Er stond een straffe wind over het veld, die veel afbreuk deed aan het spel. AJ3.V. wist uit een goede aanval via de paal de bal in het doel te werken, doch de Gouwenaars maakten spoedig gelijk (11). Even later moest de A- doelman weer visschen (1—2). fier de rust intrad had A.S.V. de stand weer ge nivelleerd (22). Na half-time nam Gouda al gauw de leiding met een schot van dichtbij (23). A.S.V. kwam, on danks tegenwind, sterk ln de aanval en zij wist eenige malen het net te vinden, doch de scheidsrechter anuleerde deze wegens buitenspel. Eindelijk scoorde A.S. V.'s rechtsbinnen een geldige goal (3—3) 3. „Ik zal je even helpen ze binnen te halen," bood Jaap aan. Frits nam zijn regenjas van de kapstok, terwijl Joop er een aantrok, die van Frits' vader was. Aldus beschermd, liepen de beide jongens naar buiten, naar de poort. Ze hadden nauwelijks het huis verlaten, of het ge knars van de remmen van een automo biel klonk boven het geraas van den storm uit. Beide jongens keken verwon derd de straat af. 4. Twee felle lichtbundels schoven ge. vaarlijk dicht langs de lantaarns op den hoek, toen de auto over het natte asfalt slipte, doch met luid geknars van de versnellingen, schoot de wagen weer recht uit langs ffet huis en verdween aan het eind van de straat. „Dat scheelde ook een haar!" zei Frits, terwijl hij tusschen zijn tanden door floot. „Dat geloof ik ook!" stemde Joop toe. Terwijl ze zich omdraaiden, om de matten binnen ta brengen, hoorden de Jongens opnieuw pet geknars van remmen.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3