SCH00NH0VEN5CHE COURANT pr Ordening op de Balkan. Vraagstukken worden definitief opgelost. DE UNIE VAN NEDERLAND. a deken J. K. SNOEI it paard SDAG M JÜU lm M «AARGANG. TURN BLADZIJDEN. VBUDaGM KMI 1M. WC NIHIWSBIADVD0R2UIIHI0LIAND EN UTRECHT ■■tanten van >or de verhw 43,Schoonhov on ge le verkeer EEN KRUIWAGEN, nieuw. - Kadijksch». ergambacht. w VRACHTWAGEN, 2 reserve wielen; I» bij G. KOETSIER I 190. het ver- Het tot de der De taak, Een ia iet te laat isII Rijwielen vanaf f 40.-. Buitenbanden vanaff 1.35 Jasbeschermers vanaff 0.80 Stuurlasschen vanarf 0.60 Naaimachines vanaff 55.— 5 Tandems voor de verhuur! Stadhuisstr. 7-9,Lopikerstr. 43,Schoonhoven in alle daallng.nl In verband met deze berichten wordt gewezen op het recente communiqué van den Franschen minister van defensie, waarin werd verklaard, dat het Fransche leger in de Levant, in strijd met de Brit- sche beweringen omtrent massa-deser» ties, volkomen intact is. K. Het voorlooplg adres van de Ned. Unie Is; Alexanderstraat 20, ’s-Gravenhage. VIJF BRITSCHE SCHEPEN VER NIETIGD. Een zesde in brand. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Woensdagmiddag mede: „Vanochtend hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen een Brltsch convooi van vijf koopvaardijschepen, tezamen meten de 17.000 ton. vernietigd. Bovendien ia een MOSSOEL-OLIELEIDING BEDREIGD. Fransche troepenconcentraties In de Libanon. Berichten uit Aleppo maken melding van troepenconcentraties van het Fran sche Levant-leger in de Libanon, vooral in de streek tusschen Beiroet en Tripolis. Daar Haifa het doelwit van talrijke succesvolle aanvallen der Italiaansche bombérdementseskaders is geworden, ver wachten de Fransche militaire autoriteis ten, dat de Engelschen zich vroeg of l£at van het Syrische deel der Mossoel-olie- leldlng, die bij Tripolis eindigt, meester willen maken. Iedere nieuwe Italiaansche luchtaan val op Haifa, zoo verklaart men In Syri sche kringen, verscherpt de positie van de Britsche vloot in het Oosten van de Mlddellandsche Z?e en vergroot de nood zakelijkheid voor de Engelschen, zich door de ongeschonden Syrische ollelel- dlng een aanvulling te verschaffen voor de brandende tanks van Haifa, colling» pattent t wielen. □SEfiOOM, k BW, Gouderak. geputte politieke, economische dale toestand geweest. Thans Maandag werd op deze plaats geweten op het veel te groote aantal bewegingen, dat in actie is om leiding te geven aan de richtingen en stroomingen in het volk; Woensdag namen we het bericht op van de vorming van een drieman schap, dat zich aan het hoofd stelt van een Nederlandsche Unie, „een zelfstan dige Unie die op eigen kracht en eigen gezag haar actie zal voeren". Zijn we daarmede waar ze zijn moeten? We hopen het, maar we zijn er niet Beker van. De overige 10 a 12 bewegin gen zullen haar actie niet staken, men zal ten opzichte van de Unie „het pro gramma” af wachten, want wij zitten nog wel zoo vast aan het nabije verleden.dat we ons geen groepeering kunnen voor stellen zonder een programma van actie, met de uit de verkiezingsdagen bekende lijst van beloften. De Duitsche leider van de Nederlandsche pers, dr. Janke, heeft sprekende over nationale concentratie gezegd: „Beter is het dat men afziende van dergelijke theoretische punten en uitgaande van de feiten het welzijn van het volk voorop stelt”. Het is echter te vreezen, dat vele landgenooten met zoo danig programma niet tevreden zullen gijn, want onder de politieke partijen, die elkaar voorheen bestreden, was er geen enkele, die niet In haar programma voor op had staan: het Welzijn van het volk. Verder dan de bovenaangehaalde rnede- deellng is de Duitsche overheid nog niet gegaan en wel heeft zij te verstaan ge geven, dat zij ons vrij wil laten In de sa menstelling van de concentratie. Zij heeft geen voorkeur voor de eene partij boven de andere en de Deutsche Zeltung schreef „Het wordt nu tijd dat het sprookje verdwijnt als zouden wij de Ne derlanden tot een nationaal socialisme willen bekeeren. Het nationaal socialis me te geen export-artlkel”. Het Is ook wel gebleken dat de Duitsche overheid hier geen straatterreur duldt. De hoop van een bepaalde groep om de staat te veroveren vla de straat, zooals op een vergadering te Amsterdam werd gezegd, Is ijdel. Ons volk staat dus op het oogenbllk ander vijandelijk koopvaardijschip 4000 ton in brand gebombardeerd.” VLIEGTUIG BRENGT DUIKBOOT TOT ZINKEN. Het frontbericht van het D.N.B. luidde Woensdag: Het is een Duitsch gevechtsvliegtuig wéér eens gelukt een Britsche duikboot te vernietigen. De dramatische strijd, die In het legerbericht van Woensdag wordt vermeldt, was slechts kort. Tijdens de gewapende verkenning boven het Noor den van de Noordzee werd op 23 Juli de duikboot ten Oosten van de Schotsche haven Aberdeen door het Duitsche bom bar dementstoestel ontdekt. Vóór de tegenstander kon onderduiken en zich In veiligheid brengen, Het de aan valler zijn toestel dalen tot op 80 meter hoogte en rekende met drie bommen af met de duikboot. Twee der bommen sloe gen kort voor en achter de duikboot in, de derde trof het scheepsllchaam vlak achter de toren. Eenlge minuten daarna stak de boeg van de duikboot uit water, drie of vier minuten later dween de bodem loodrecht In zee. Duitsche toestel bleef nog geruime tijd ter plaats» om uit te kijken naar schip breukelingen en eventueel maatregelen Ml bekeken. oertje, zegt het lusj» iar tegen het klein» rijl se hom de po», i mama afneemt, ilet hebben. Dat ge- en dames; heem h. te nemen om ze te 'doen bergen. Behalve wrakstukken van een reddingboot, olie vlekken en ronddrijvende brokstukken was echter niets .meer te ontdekken. GROOT LUCHTGEVECHT BOVEN THEEMSMOND. Donderdagmiddag hebben, volgens te Londen binnenkomende berichten, Duit- sche bommenwerpers, die door jacht vliegtuigen begeleid werden, bij de Theems-monding een aanval gedaan op een konvooi. Meerdere escadrilles Engelsche jagers stegen op en er ontstond een luchtge vecht, waaraan volgens deze berichten ruim honderd vliegtuigen deelnamen. He taantai aanvallen, dat de Duitsche luchtmacht bij daglicht onderneemt, is grooter geworden. Volgens Engelsche be richten zijn op verschillende plaatsen in het Noordwesten en Noordoosten van Engeland, alsmede in het Zuidwesten van Schotland, bommen geworpen. Aan de Zuidoostkust hebben bovendien twee aanvallen op schepen plaats gehad. Bij een van deze aanvallen hebben zes Duitsche bommenwerpers naar schatting een honderdtal bommen geworpen. Het Britsche ministerie van Lucht vaart deelt nog mede, aldus Reuter, dat ook in de nacht van 23 op 24 Juli op verschillende plaatsen aan de Britsche kust bommen zijn geworpen. Hierbij wa ren ge endooden te betreuren, slechts en kele personen werden gewond. VAN FRANSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN. Ook Daladier? De Fransche ministerraad, die in Vichy is bijeengekomen, heeft besloten, dat al le Franschen die tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder speciaal bevel en zonder een voldoende reden naar het buiten land zijn gegaan, van hun nationaliteit vervallen worden verklaard. Het besluit is ook van toepassing op de echtgenoo- ten en kinderen der betrokkenen. De eigendommen der van hun nationaliteit 1 vervallen Franschen kunnen in beslag genomen worden; de opbrengst wordt iu de staatskas gestort. De Fransche radio heeft, naar United Press meldt, commentaar geleverd op het besluit van de Fransche regeerlng. De spreker gaf In dit verband een op somming van de namen der ministers en afgevaardigden, die in Juni uit Bordeaux zijn gevlucht aan boord van het oorlogs schip „Massilla. Hiertoe behooren de ge wezen ministers Daladier, Mandei en Camplnchl. ZIJ hebben er toe bijgedra gen, dat Frankrijk aan Dultschland de oorlog heeft verklaard en zouden daar om hun nationaliteit verliezen. Dit zal waarschijnlijk ook gebeuren met den vroegeren minister van Onderwijs Delbos en minstens twintig andere bekende af gevaardigden. De Fransche radio vermeldde voorts, naar D.N.B. meldt, speciaal vier Kamer- ledep, o w. de vroegere onderstaatssecre- Jafls van Buitenlandsche Zaken, Vietnot, die, toen zij Frankrijk verlieten, nog in militaire dienst waren. Zij zullen In staat van beschuldiging worden gesteld. Uit Vlchy verluidt, dat de toenp -sing van de wet on het verlies van de Fran sche nationaliteit niet automatisch schiedt. Voor elk geval Is een speciaal decreet nood’g. GEEN NIEUWE RUSSISCHE EISCHEN Aan Finland. Naar aanleiding van het bericht van United Press over Russische elschen aan Finland, die het karakter van een ulti- Het nut der snelle booten. Het D.NB. geeft op het legerbericht de volgende toelichting: De Duitsche snelle booten hebben de laatste weken herhaaldelijk kunnen be wijzen, dat zij buitengewoon geschikt zijn voor de oorlog ter zee. Zij hebben thans een nieuw succes van bijzondere beteekenis behaald door aan de Britsche Zuidkust ter hoogte van Portland, een zwaar gewapend vijande lijk koopvaardijschip van 18.000 ton met torpedo’s tot zinken te brengen. Het ligt voor de hand, dat juist voor de snel le booten het bezit van de Fransche Ka naal- en Atlantische kust bijzonder voordeellg Is. ZIJ kunnen daardoor ope- reeren In de wateren die tevoren slechts konden worden bereikt door de Duitsche dulkbootvloot In verre tochten. Ook de luchtmacht heeft, In weerwil van het zeer slechte weer, den handelsoorlog te gen Engeland met succes kunnen voort zetten. ALEXANDRIE GEBOMBARDEERD. Italiaansche duikboot vermist Het Italiaansche legerbericht van Don derdagmiddag luidt: Onze luchtformaties hebben doeltref fend de marinebasis van Alexandrlé ge bombardeerd, alsmede het petroleumcen trum van Haifa. Opslagplaatsen en raf finaderijen werden getroffen en geraak ten In brand. Ter hoogte van Malta werd een viermotorig Engelsch vliegtuig door onze Jagers aangevallen. Het toestel werd getroffen en ernstig beschadigd. In Noord-Afrlka werden tijdens een poging van den vijand, om boven Bardia te vlie gen, welke poging door onze jachtvlleg- drle Engelsche onze Oost- M. T.l.-AdrM: Vinnooten. W. N. VAM MOOTBM, SCHOONBOVBN, flAVBN U. Portrokenlng U7«3. |plMtrt In „Nae ;elegentheyt vantyden’,. nog volkomen vrij In zijn keuze, het wordt niet In bepaalde richting gedron gen, de overheid oefent geen dwang uit en geeft ook niet te verstaan aan welke groepeering zij eenlge voorkeur geeft. Nog kunnen wij zelf kiezen, maar men beseffe wel, dat het niet zoo zal blijven, dat de Duitsche autoriteiten niet zullen blijven wachten, niet zullen blijven luis teren naar het praten, schreeuwen en werven. Op zeker oogenblik zal deze ru moerige vergadering opgeschrikt worden door een hamerslag en dan de boodschap vernemen: u kunt allen naar huis gaan, wij zullen doen wat gij niet kunt. Dan zal ons de eenheid, waarover zooveel ge schreven en gesproken is, maar die wij niet konden tot stand brengen, worden opgelegd met de kans dat een partij, die niet de Instemming heeft van een groot d^el des volks, het heft In handen neemt. Daarom is ons advies: wacht en aar zelt niet langer of er misschien nog een andere constellatie komt als de Neder landsche Unie, of er een zal gevormd worden, die meer naar uw Indlvldueele smaak Is, of er een behoorlijk en tradi tioneel programma Zal ingediend worden, hoe hoog de contributie zal zijn en al die vragen, welke zich voordeden bij het ver nemen van een nieuwe samenstelling. Dit Is geen politieke vereenlglng, want de drie mannen, die aan het hoofd staan, zijn op politiek terrein gelukkig on bekend. Deze Unie Is evenals de Unie Utrecht, welke In 1578 werd opgericht „nae gelegentheyt van tyden” gevormd. Doet wat gedaan moet worden en twij felt niet. Begrijpt dat het een andere tijd is dan vroeger, dat het nu niet de vraag Is of de Unie In alle opzichten overeenstemt met uw principes en Ideeën, maar dat thans van u verlangd wordt om te toonen, dat ons volk eendrachtig kan zijn en wil zijn, nu het gaat om dat wat ons allen boven alles Hef Is: behoud van Vrijheid. Nog kunnen wij kiezen, doet het nu! regels 1.30, meer 0 20; derde halve prijs. Adver- rorden gratis ge- „De Gorcumer”. BRITSCHE VLOOT UIT SINGAPORE VERTROKKEN? Domei meldt, dat volgens een betrcïuw- baar bericht uit Sjanghai de Britsche vloot in de Oost-Azlatische wateren Singapore heeft verlaten. In leder geval ontbraken het vUegtulgmoederschlp Eagle (22.600 ton) en andere oorlogs schepen in de wateren bij Singapore. In het Verre Oosten beschikt de Britsche defensie daardoor, aldus Domei, vrijwel niet meer over schepen. VLUCHTELINGENLEED IN EGYPTE. Onbeschrijfelijke ellende. Uit alle Egyptische provincies komen berichten binnen over een onbeschrijfe lijke ellende der geëvacueerde bevolking van Kaïro en Alexandrlë, zoo meldt het D.N.B. Uit de laatste stad hebbep de af- geloopen weken 3000 tot 5000 menschen per dag moeten vertrekken. Meer dan 100.000 personen hebben de laatste drie weken Kaïro verlaten. Het Engelsche be vel tot evacuatie kwam zoo plotseling dat men geen tijd meer had om vervoer en onderdak te organiseeren. Tengevol ge van de overbelasting der spoorwegen, vooral voor militaire doeleinden, worden duizenden met primitieve ossenwagens vervoerd. De meeste vluchtelingen vinden geen tehuis en trekken van het eene dorp naar he tandere. Vele zieken en bejaar den blijven langs de weg liggen. De ge zinnen hokken bijeen onder hygiënische omstandigheden, die Iedere beschrijving tarten, zoodat overal besmettelijke ziek ten uitbreken. Groote gewapende koopvaarder getorpedeerd. Aanval op Vickers-fabriek. In het legerbericht van Donderdag middag maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Bij een aanval op de Engelsche Zuid kust heeft een van onze motortorped^- booten, ten Zuiden van Portland, met een torpedo een gewapend vijandelijk koopvaardijschip van 18.000 br. r. t. tot zinken gebracht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ondanks de slechte weerstoestand het Britsche scheepvaartverkeer in het Ka naal en aan de kust van Oost-Engeland aangevallen, evenals industrie-installa- tles in Zuldoost-Engeland en Schotland. Naar reeds bekend gemaakt is daarbij een convooi van 5 koopvaardijschepen met een toalen Inhoud varf 17 000 br. r. ton vernietigd. Bovendien kregen nog drie andere koopvaardijschepen zoo zwa re bomtreffers, dat zij wel als verlóren kunnen worden beschouwd. Aangeval len werden verder o.m. de vliegtuigfa brieken van Vickers bij Weybridge, wagr op het fabrieksvllegveid vier vijandelijke vliegtuigen op de grond vernield werden, verder industrle-instaUatles bij, Great Yarmouth en bij Glasgow. Bij de aanval op de Britsche konvooien kwam het op verschillende plaatsen tot hevige luchtgevechten tusschen onze en Britsche jachtvliegtuigen, in de loop waarvan 6 vijandelijke vliegtuigen wer den neergschoten. In den nacht van 24 op 24 Juli hebben vijandelijke vliegtuigen wederom vluch ten gemaakt naar Noord-Duitschland. Schade werd door bomaanvallen niet aangericht. De totale verliezen van den tegenstander bedroegen Woensdag tien vliegtuigen; fl daarvan werden bij lucht gevechten, 4 op de begane grond ver nield. Zes eigen vliegtuigen worden ver mis revraagd: „WlKUNi BREIMACHINE”. G. BLONK, Julian». verschle. BESPREKINGEN TE BERLIJN. Ministerpresident Gigurtu en de mi nister van buitenlandsche kaken Manu- lescu zijn Woensdagavond uit Boekarest naar Dultschland vertrokken. Met de zelfde speciale trein reisde ook de Dult- »che gezant dr. Fabriclus, die de Roe meensche staatslieden op hun reis ver gezelt. Te Berlijn Is op een vraag dienaan gaande van bevoegde zijde aan de pers medegedeeld, dat de aanstaande bezoe ken van Roemeensche, Bulgaarsche en Slowaaksche staatslieden, in het alge meen ten doel hebben in het Zuidoosten de verhoudingen In vredelievende zin te ordenen en te stabillseeren. Economische vraagstukken zullen daar bij van veel beteekenis zijn. „United Press" meldt, dat het blad van Ciano, de „Telegrafo", op de eerste pagi na een bericht uit Boekarest publiceert, waarin gezegd wordt, dat de Roemeen sche premier Gigurta en de minister van buitenlandsche zaken Manulescu na de besprekingen te Salzburg zich naar Ro me zullen begeven, ten einde In contact te treden met de Italiaansche regeerlng. Herziening Roemeensch-H<m- gaarsche pers. In Roemeensche officieele kringen is men van meenlng, dat het voornaamste onderwerp van de besprekingen te Salz burg zal worden gevormd door een „rec tificatie” van de Roemeensch-Hongaar- Bche grens met een uitwisseling van de daartoe in aanmerking komende bevol kingsgroepen. Eveneens moet voor een algemeene op heldering van de toestand in het zuid oostelijk deel van Europa worden ge ijverd, in het bijzonder wat betreft de ruil van goederen als middel tot behoud van de vrede en in verband met het vol- ledig stilleggen van het verkeer ter zee. Gezant uit Londen teruggeroepen De Roemeensche regeerlng heeft haar gezant te Londen, Jiles, teruggergegen. DUTTSCHERS NAAR HUN LAND TERUG. In verband met de Duitsch-Russische onderhandeHngen over de verplaatsing der volksduitschersuit de Noordelijke Boekowlena en uit Bessarabié, verneemt de Correspondentle-dlenst aus Deutsch land, dat men voornemens is, de in Li- tauen wonende 30.000 volksduitschers naar Dultschland te doen terugkeeren. Eerlang zal dit voornemen tot uitvoe ring worden gebracht. Na voltooiing van de reeds begonnen poHtieke ordening in de Baltlsche landen en na afloop van de oogstwerkzaamheden zal hiermede een aanvang worden gemaakt. IN ONBEZET FRANKRIJK. Nog 5l/i millioen vluchtelingen, De Fransche minister van Binnenland* ■che Zaken, Marquet, heeft Woensdag avond een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij begon met te constateeren, dat de Franschen dusver onder de heerschappij van leugen hebben geleefd. Het uur waarheid heeft echter geslagen. De wa re oorzaak van de catastrofe is de uit en so- bevlndt Frankrijk zich onder de puinhoopen van het kapitalistische, liberale, parlemen taire systeem. Het uur der gerechtigheid en van de straf zal voor de politieke en miMtaire nalatigheden slaan. Maar eerst moet aan de wederopbouw gedacht wor« den. Nog steeds bevinden zich in het bezette gebied 1% millioen Belgische en 4 millioen Fransche vluchtelingen. regeerlng acht het haar eerste dezen weer naar huis te brengen, nieuwe en rechtvaardiger orde wordt In Europa geschapen, aldus besloot Mar quet, en Frankrijk zal zich hierin voe» gen. Tiles was bekend, aldus het D. N. B., om de agitatie, die hij te Londen tegen Dultschland voerde. Zoo zou hij voor het tot stand komen van de Duitsch-Róe- meensche handelsovereenkomst In Maart 1939 het bericht over een zoogenaamd Duitsch ultimatum aan Roemenie hebben, gelanceerd. Naar voorts te Boekarest volgens het D.N.B. verluidt, heeft de regeerlng der Sowjet-Unie haar bewilliging verleend voor de benoeming van Gafencu, den vroegeren minister van buitenlandsche zaken, tot Roemeensch gezant te Moskou. Engeland staat machteloos. De „Deutsche dlplomatlsche-polltfsche Korrespondz” schrijft: Alleen reeds het feit dat de leidende staatslieden van een aantal landen in Zuidoost-Europa naar Dultschland ko men om over de vraagstukken van hun landen In de geest van een tot oordeel strekkende samenwerking in het nieuwe Europa te beraadslagen, is een teeken voor den ommekeer, die dit deel van de oude wereld In enkele maanden heeft doorgemaakt. Thans zijn door het gewicht dér feiten eindelijk die mogendheden ultgeschakeld die wilden verhinderen, dat de gezonde krachten der volken in Zuidoost-Europa aan hun eigen belangen dienstbaar kon den worden gemaakt. De macht der As-mogendheden is er een garantie voor, dat Engeland, ook wanneer hetnog verder oorlog wil voeren niet meer in staat zal zijn, Europa te verhinderen de opbouw van zijn nieuwe orde vastbesloten ter hand te nemen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voqr Schoonhoven per 3 maande? f 1M; per poet f 1.50. tuigen werd verijdeld, machines neergehaald. Een van toestellen keerde niet terug. In Afrika werd een vijandelijk toestel neer gehaald tijdens een poging om boven Massaoea te vliegen. Onze vliegtuigen bombardeerden treinen en opslagplaat sen op het station Ghedaref, Soedan. Een Italiaansche duikboot is niet op haar basis teruggekeerd. Gebruikte In goede» srende DAMESFIETI, t prijsopgaaf, onder i het Bur. v. d. Blaj, gerst f 8.75—9.14 -9.65, haver f 7.7» f 11,75—12.25, paar- 50, groene erwten ten f 17—18, geel 13 alles p. 100 kg, >0 p. 50 kg. PPELEN EN FRUH ili. Groenten- M echt en omstreken ruil. Beauty of beti> I— 11, Janbazen 1— 019, perzlkr. to- terpeer 1—9, yellow sr 100 KG.; bosch- ozen 2848, kruis- i 20—38, roode bes sen 35—49, alles per —24 per 100 stuks. »n de fruitveilingen onderdag wederom ie. fereen. Groenten- en )rüzen waren: ra- rtelen 4—11.80, per 1.50, bloemkool 2— I, groen 3—5.40, sis lardappelen 3—5.40, n 5—28, bieten 2.11 capuctfners 14—26, 1 gele 4—8.80, groe- 4—6.50, spits 2 50— eleln 39, pronk- II30, snijboonen r 6—13, tuinboonen hpeen 811, zilver ig 9-23 per 100 kg. peterselie 10—28, en 8—24.60, bosch- 78, druiven blauw frambozen 2574, essen 12—34, prui- iessen 10—40, witte sen 35—50 per 100 erzlken 1—18, prul- 37, perc. de tre- s; yellow transp. fl »eauty of bath 13— a 0 per 100 stuks.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1