SCHOONHOVENSCHE COURANT HTJES Engeland steeds verder in het nauw st paard De Dcdkatilwestic. VERWOESTING EN OPBOUW. - VRUDAG 28 JULI ACH1 BLADZIJDEN. NO. 8505 T»e JAARGANG. MAANDAG 29 JULI IMS NIEUW VOOR ZUIDIiOLLAND EN UTRECHT SIC. AMSTEROAM-O Het Dr. VERVIERS. I-1 RUDER van in Sen in roeden staal „Ideaal” ROERMACHINE, «en pril». B. MAR1CTI mwoude. -* r» VRACHTWAGEN, st 3 reserve wielen; ta t, bij G. KOETSIER, B 190. HUISEER MACHINE ig, merk The wondei - W. DEN HARTOG, t-Ammers. lanOM na otet meer colling* patent st wielen. >OSEBOOM, ijk BQ9, Oouderik, ansehoden. Een par- PARKIETJES, VOOS prijs. Lengte 44 cM, M diepte 22 cM, W| )ER MARK, Langerü 154. Telef. 20. TeL-Adres: Vannooten. B. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. |j Dan komt het omdat de welvaart Is toegenomen en in verband daarmede de overheid zooveel méér nyttlg werk ge daan heeft. Ook niet, want het volksin- komen per hoofd bedroeg f 359 in 1913 en f 416 in 1935. Uitgedrukt in dezelfde koopwaarde ia het in die jaren zelfs ge daald van 100 tot 85. De tot ongeveer 350 pCt. gestegen open bare uitgaven, drukken dus op een in koopkracht met 15 pCt. gedaald volksin- komen. kaliber sloeg door het dak van de fa briekshal en verpletterde twee ovens voor metaalgleten. Het uitstroomende gloeien- de staal zette het geheele gebouw in brand. Aangewakkerd door de sterke wind, sloeg het vuur over op de daar naast gelegen draaierij en vernielde ook dit gebouw bijna volkomen. In de giete rij zijn '24 arbeiders door de bomontplof fing en door het uitvloeiende staal om het leven gekomen. Het besluit van de Brltsche regeering Ijlings twaalf munitie-fabrieken in Canada Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag, Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1J5; per port f 150. regels 1 30, teer 0.20; derde „Jve prijs. Adver- worden gratis ge- - ''irr’iimer" In 1913 bedroegen de openbare uitga ven rond 23 pCt. van het voiksinkomen; in 1935 was dit 54 pCt. en is sedert nog opgeloopen. Bij het uitbreken van den oorlog be droegen de openbare uitgayen meer dan de helft van het Nederlandsch voiksin komen, zoodat iedere huisvader op elku twee uur ruim één uur voor den fiscus, en nog geen vol uur voor vrouw en kin deren werkte. Intusschen 'is een begin gemaakt met het besparen van tijdelijk of blijvend overbodig geworden uitgaven en deze te voeren naar het wederopbouwfonds. Wij hebben den indruk dat de bezettings- autoriteiten langzaam maar zeker deze bezuinigingen in alle onderdeelen der rijks-provinciale en gemeente-adminl- straties zullen doorvoeren. Hoe hoog het bedrag der beslist over bodige of schadelijke openbare uitgaven is, kan moeilijk worden aangegeven. Vast staat dat het totaal bedrag van alle open bare uitgaven met één derde, of onge veer 600 k 700 millioen gulden per j$ar, moet verminderen, wil ons volk weer be hoorlijk kunnen leven. De mogelijkheid bestaat dus, dat de heele materieele oorlogsschade vergoed wordt, zonder dat dit één cent aan den Nederlandschen belastingbetaler kost. Éen gunstig voorteeken is In alle ge val dat de Rljkscommissaris het herstel der oorlogsschade aankondigt, zonder te spreken over belastingverhooging. Ook aan Nederland hebben de „vre desjaren” 1919 tot 1924 heel wat meer gekost dan de oorlogsjaren 1914—1918, toen wij toch ook groote schaden leden en eene zeer dure mobilisatie moesten bekostigen. Tijdens de vier oorlogsjaren bedroegen de openbare uitgaven gemid deld f 223 per hoofd der bevolking per jaar. Tijdens de daarop gevolgde zes vre desjaren bedroegen zij f 352 per hoofd en per Jaar. Sedert 1919 zijn we economisch zoo diep dn de ellende geraakt, dat we bij het uitbreken van de nieuwe oorlog den on dergang nabij waren en nog vele jaren noodig zullen hebben om deze „vredes- schade" te boven te komen. Een schade die we veilig kunnen stellen op f 20 mil liard, of meer dan 20 maal oorlogsscha de. Nu moeten wij er ons voor hoeden te wachten tot de Duitsche overheid maat regelen neemt om de arbeid tot herstel der schade te organlseeren en wij een blok aan ’t been van den bezetter wor den. Zelf moeten we de hand aan de ploeg slaan en onze onafhankelijkheid opnieuw verwerven en verdienen door op de puinhoop van het oude en nieuwe Ne derland te bouwen. Een fier welvarend en vrij Nederland van ruim 8 millioen menschen is een factor van beteekenis bij het sluiten van de vrede. De betoogers zouden vooral te velde zijn getrokken tegen de onderdrukkerij van de zoogenaamde landsverraderfjke meening, dat voortzetting van de oorlog gelijk staat met zelfmoord. Nieuwe oproeping. Alle Engelschen van de lichting 1908 (dat zijn dus mannen van 34 jaar) moe ten zich thans voor de militaire dienst melden. Verder werden de lichtingen 1903 tot 1905 voor de keuring opgeroepen. Papiertekort. De schaarschte aan grondstoffen neemt in Engeland zoo dreigende /armen aan, dat volgens te New York door het D.N B. ontvangen berichten uit Londen, de En- gelsche minister van de voorraden thans zelfs een oproep tot de Engelsche vrou wen heeft gericht haar ..liefdesbrieven ter beschikking van de autoriteiten te stellen, daar papiermaterlaal voor de ver vaardiging van laadproppen van patro nen dringend noodig zijn. Oorlors-rechtbanken. Het Lagerhuis heeft in derde lezingen zonder stemming het wetsontwerp aan genomen, dat vóórziet? in het oprlcnten van speciale civiele rechtbanken in oor logsgebieden. Deze rechtbansen zullen hebben te oordeelen over zware vergrij pen en misdaden, die de nationale veilig*’ heid in gevaar brengen. Torpedojager gezonken. Reuter meldt uit Londen, dat de Brlt- sche torpedojager Boreas is getorpedeerd en gezonken. Het schip mat 133] ton. Wachtschip vergaan. De Brltsche Admiraliteit deelt mede, dat het Engelsche wachtschip Fleming tijdens een Dultschen luchtaanval op het scheepvaartverkeer in het Kanaal door voltreffers tot zinken is gebracht. Niettegenstaande de in de nabijheid kruisende Engelsche schepen onmiddel lijk te hulp kwamen, kon "an de beman ning niemand gered worden. Lendgenooten beschoten. Het „verijdelen van een eerste Dült- sche landingspoging in Engeland" heeft een verrassende ontknooping gekregen. Een patrouille van het Brltsche leger zag in de morgennevel aan de Kanaal- kust in de buurt van^Yartmouth een aan tal vaartuigen, die de kust naderden. Toen de vaartuigen geen antwoord gaven op signalen, alarmeerde de patrouille het garnizoen. Het vuur werd geopend, waar op de vaartuigen zich verwijderden. Later op de dag kwamen in Exmouth acht red dingssloepen binnen van een groot Britsch koopvaardijschip, dat'in het Ka naal door een Duitsche duikboot was ge torpedeerd. De schipbreukelingen, die zeer uitgeput waren, vertelden, dat zij reeds bij Yart- mouth getracht hadden aan land te ko men, doch door de een of anderen dwaas zoo hevig waren beschoten, dat zij weer moesten omkeeren. Door dit schieten zijn twee menschen gewond. De kapitein van het schip heeft bij de plaatselijke mili taire autoriteiten zijn beklag ingediend. De toestand in de havens. Een Duitscher, die in Engeland was ge ïnterneerd en later gedwongen werd in de mijnen en de havens te werken, is na een avontuurlijke reis ontsnapt. Met een primitief zeilbootje voer hij het Kanaal op, waar hij na drie dagen door een Duitsch oorlogsschip werd opgepikt. De vluchteling deelde mede, dat het gebrek aan havenarbeiders en scheepspersoneel in Engeland buitengewoon groot is. Voor al nu de havens aan de Zuidwestkust bijna dagelijks door Duitsche vliegers ge bombardeerd worden, wil niemand daar meer werken. De verzorging der Engel sche arbeiders is in de laatste twee we ken opnieuw aanzienlijk slechter gewor den. g.; andijvie I f 1—1.44 den I f 9—16, per 101 13—20, idem II f 9- I, alles per 100 stuks; >er 100 bos; gele sar. 5.60, witte komkom- idem n f 4—4 20, id. oene komkommers I I f 4, idem IH f 3 30, j; kropsla 1 per 100 roten f 1.50—170 per nen f 18—28, oranje 24-32, perziken I f 3JO stuks; pieterselie per postelein f 812.40, er 10Ö kg.; rabarber I —1.70, roode kool per selderij per dozijn 7 erboonen (zonder dr.) oonên f 18—19, stam- 0—14, stamsnijboonen kboonen (Enkhuizers) kg.; tomaten per 100 per 100 kg. t 4 50—A Pos f 47, wortelen —7'20, zwarte bessen Bommen op Malta. Legerbericht no. 48 van het Itallaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: De marinebasis van Malta is tijdens de nacht hevig gebombardeerd. Behalve een vliegtuig van het type Gloucester, dat in Noord-Afrika is neergeschoten, werd nog een tweede vliegtuig van hetzelfde type vernietigd. Van &e overige fronten valt niets bij zonders te vermelden. Een bijzondere correspondent van het agentschap Stefani meldt d^t van 1 uur ’8 nachts tot het aanbrekeri van de dag talrijke Italiaansche luchtformaties ach tereenvolgens aanvallen hebben onder nomen op militaife doelen van Malta. Het luchtafweergeschut trad krachtig in werking. Het luchtalarm duurde de ge heele nacht tot de ochtend, als gevolg van de verkenningsvluchten der Itali aansche toestellen, die de in de loop van de nacht gebombardeerde doelen foto grafeerden. Er werd zeer aanzienlijke schade en vernieling aangericht. Zoo werd o.a. een hevige brand geconstateerd die verschei dene uren duurde. Alle Italiaansche ma - machines zijn regelmatig op hun bases teruggekeerd. ITALIAANSCHE LUCHTAANVAL LEN OP ENGELAND. Als tegenmaatregel. Naar aanleiding van een artikel ineen Londensch blad, waarin met het bom- bardeeren van Italiaansche steden en industriecentra gedreigd werd, merkt men in Italië op: „De Engelsche luchtmacht had tot dus ver slechts de gewoonte, de weerlooze bevolking van Hadramaut en andere landen in Afrika en Azië te bombardee- ren. Maar wij willen er de aandacht op vestigen, dat aanvallen op Italië niet ongestraft zullen blijven. De Italiaansche luchtvloot heeft nog slechts Engelsche vloot- en luchtbases gebombardeerd, doch zij is klaar zpo noodig ook ‘Engelsche ste den aan te vallen. Voor iedere Itallaan- sche stad, die door bommen getroffen zal worden, zullen onmiddellijk represail les genomen worden, die gericht zullen zijn tegen de belangrijkste centra van ingeland. De Italiaansche vliegers kun- te bouwen, wordt aan de schade gewe ten, welke de Duitsche bommen de laat ste weken aan de munitiefabrieken iir Engeland hebben toegebracht. Veertien munitiefabrieken zijn volgens te New- York ontvangen berichten het slachtof fer van de bommen geworden. De ver woestingen worden buitengewoon ernstig genoemd, daar in acht fabrieken groote munitievoorraden ontploften. Er zouden vele dooden te betreuren zijn. Door deze Verwoestingen is naar schatting 12‘/« van de Brltsche oorlogscapaciteit op het gebied van de munitievervaardiging uit gevallen. I EN VEE. Vee. Aangevoerd H 'aarvan 435 slachtvafr :ent per pond; 87 blf- rsche biggen f 18—H m f 8-14, 39 bokkH andel vlug. .s en eieren. Coop. Zuld-Hollan* L (C.ZH.E.) te Gouda t 25 Juli. Aanvottl 3, prijzen; 56-58 U kg. f 3.90—4.05, 60-B 82-70 kg. f 4.15—4.H 4—4.50, kleine eierti er 100 stuks. Aan voél zen: f 3 per 100 stok! Kaas. Aangevoerd SN met rijksmerk f 42- 0, extra zware f 46.50. at. Handel matig, d 113 pond. Goébotsf K>ter 85—90 cent P« Advertentiën: 16 elke regel me plaatsing hali ten tién plaatst in „De Gorcumer". GROOTE SCHADE DOOR DUITSCHE BOMMEN. Aan Engelsche fabrieken. De Londensche correspondent van de „Chicago Daily News” meldt, dat de Duitsche luchtaanvallen op Engeland, die thans op groote schaal worden on dernomen, groote schade aanrichten. Terwijl Engelsche officleele kringen Voorgeven, dat Engeland met het oog op rijn geweldige scheepstonnage, tempo en doorzettingsvermogen de bomaanvallen kan uithouden, bestaat er in werkelijk heid geen twijfel, dat voortdurende aan vallen, zooals bijvoorbeeld die van Don derdag, tenslotte op de een of andere wijze gevolgen zullen hebben. Volgens berichten, die een neutrale di plomaat te New-York heeft ontvangen, zijn alle haven- en dokwerken van Sout hampton en belangrijke militaire objec ten in het gebied van Southampton door vliegtuigbommen zoo goed als geheel ver hoest. De bomaanval van Duitsche vliegers Van Woensdag heeft, naar uit Londen gemeld wordt, in de gieterij van de bekende wapenfabriek „Vickers and Armstrong” aanzienlijke •chads aangericht. Een bom van zwaar VAN WAAR HET GELD KOMT Vele menschen, die de oorlogsverwoes- öngen in ons land, vooral in Rotterdam, met eigen oogen aanschouwd hebben, suilen zich wel met bezorgdheid afvra- F gen: hoe moet dat allemaal weer in orde komen en wie zal de groote kosten van herstel betalen? I De oorlogsschade in Nederland is in I vergelijking met de schade in België en F Frankrjjk betrekkelljk gering. Hoeveel de I schade bedraagt, is nog niet vastgesteld, i Naar ruwe schatting zal de rechtstreek- sche schade aanzienlijk minder dan f 1000 millioen zijn. Hoe zal dit op zichzelf kolossaal be- j Brag gefinancierd worden? De Rljkscommissaris Dr. Seyss-Inquart F heeft op 29 Mei een hoogst belangrijke R maatregel aangekondigd, namelijk instel- t ling van een wederopbouwfonds voorbe- strijdlng der oorlogsschade en Dr. H. F Fischbock, die dit fonds moet vullen, I heeft In een persconferentie daarover eenige mededeelingen gedaan. Onder die middelen, welke aan het Fonds toe- I vloeien, vallen in het bijzonder die be- I Bragen, welke door de nieuwe staatsrech- I teUjke verhoudingen niet meer de vroe- «ere bestemming kunnen volgen. Als voorbeelden noemde Dr. Fischböck F vrij komende posten van onze oorlogsbe- «rooting, ook wegens vertrek der regee- I ring naar het buitenland, zoodat ver- F. schillende hoofdstukken der Begrooting i een aanmerkelijke vermindering kunnen I ondergaan, o.a. Buitenlandsche Zaken. I Verder het batig saldo van het Egallsa- tlefonds en tenslotte leeningen. Voor den Nederlandschen belastingbe taler is het van belang te weten, dat de hoofdmiddelen van het Fonds bestaan uit tijdelijke of blijvende bezuinigingen pp openbare uitgaven. De openbare uitgaven zijn de laatste 80 Jaren in Nederland voortdurend veel en veel te hoog geweest. De uitgaven van rijk, provlncieën en gemeenten tezamen bedroegen in de Jaren 1910 ’tot 1913 ge middeld rond f 450 millioen per Jaar; in jaren 1930 tot 1936 was dit bedrag op geioopen tot gemiddeld f 2000 millioen per Jaar. De openbare uitgaven zijn in twintig Jaar tljds dus ongeveer 4»/i maal hooger geworden. Dat komt door de uitbreiding der be volking, zal men zeggen. Neen, want vóór den wereldoorlog beliepen de totale open bare uitgaven ongeveer 74 per hoofd en de laatste Jaren ongeveer f 250 of 31/» I jnaal zooveel. dijschepen door inslaande bommen zwaar beschadigd, dat ztf verloren acht kunnen worden. Voorts werden de haveninstallaties Swansea en verscheidene vliegvelden Cornwall met bommen bestookt. Bij de nachtelijke vluchten van Engel sche vliegtuigen boven Duitschland wer den slechts weinig bommen neergewor pen. Zij hebben geen schade aangericht. Vijf Brltsche toestellen zijn boven Het Kanaal neergeschoten; twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Een met het Roode Kruis gekenmerkt „ongewapend zeenoodvliegtuir” is bij een poging om de bemanning van een boven zee neer gestort vliegtuig te redden, 'door de I^i- gelschen neergeschoten. In een extra-berlcht heeft het opfier- bevel van de Duitsche weermacht nog het volgende bekend gemaakt. Een duikboot onder bevel van kapiteip- luitenant Rollmann heeft uit een zwaar beveiligd Engelsch konvooi in zeer korte tijd vijf groote bewapende schepen, met een gezamenlijke inhoud van 48.000 ton, waaronder een hulpkruiser van 18.00 ton, tot zinken gebracht. Het konvooi werd uiteengedreven. Deze duikboot heeft bo vendien een bewapend Britsch koopvaar dijschip van 6000 ton getorpedeerd. In het frontbericht van het D.NB. wordt o.m. gezegd: Binnen zeer korte tijd heeft zich voor de vierde maal het geval voorgedaan, dat een Duitsch „zeenoodvllegtuig”, ondanks het Roode Kruis-kenteeken, door Engel sche vliegtuigen is neergeschoten. Het „zeenoodvllegtuig” werd, toen het tracht te de bemanning van een neergestort vliegtuig te redden, beschoten en ver nield. Engeland erkent derhalve het Roo de Kruis in den oorlog ter zee niet. Engeland voelt de oorlog. Relletjes. De Spaansche bladen berichten met vette koppen over relletjes in de straten van Londen en over toenemend verzet der Engelsche bevolking tegen de dicta tuur van Churchill. 8FIONNAGE OP BRIT8CHE DEPARTE MENTEN. Sabotage in het leger. De enkele dagen geleden door leden van het lersche republlkeinsche leger ge pleegd aanslag op de trein, waarin de minister van Oorlog, Eden, was gezeten, heeft naar uit Londen wordt gemeld, in regeerlngskrineen groote zenuwachtig heid veroorzaakt. Slechts een zeer gering aantal leden der regeering was van deze reis op de hoogte. Het feit, dat deson danks de mannen van IRA. het wisten, acht men een bewijs, dat de lersche re publikeinen op de ministeries spionnen hebben. Gevallen van sabotage wijzen er eveneens op, dat de daders in Engelsche militaire kringen handlangers hebben. SUCCESSEN VAN DUIK- EN MOTOR- BOOTEN. De leger be rich ten van Zaterdag. opperbevel van de weermacht maakt bekend: De Duitsche duikbooten hebben een reeks aanzienlijke successen behaald. Eén boot bracht 6 bewapende vijandelij ke koopvaardijschepen van tezamen 33,700 br. reg. ton tot zinken. Een andere boot bracht 26,338 br. reg. ton tot zinken, als mede de reeds gemelde Engelsche tor pedojager Whirlwind. Een derqia boot schoot uit een krachtig beveiligd konvooi het gewapende koopvaardijschip Sambre in de grond en verspreidde het convool. Bij een aanval van onze motortorpe- dobooten zijn vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijke Inhoud van 32,000 br. reg. ton tot zinken ge bracht en werd een ander koopvaardij schip van 32,000 br. reg. ton in brand ge schoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op de havenwerken van Car diff en Aberthow en Hastings. Er wer den tal van branden waargenomen. An dere aanvallen waren gericht tégen het spoorwegkruispunt Tunbridge—Weiss en tegen de groote petroleum-opslagplaatsen te Thameshaven. In de nacht van 27 Juli ondernamen Brltsche vliegtuigen vluchten naar West en Zuid West Duitschland. De enkele bómmen die werden uitgeworpen, richt ten» geen schade aan. Een Britsch vlieg tuig werd in een luchtgevecht, een an der door het luchtdoelgeschut neerge haald. Een van onze eigen vliegtuigen ging in een luchtgeveeht boven het Ka naal verloren. Een andere machine wordt vermist. nen niet alleen van de Italiaansche vlieg velden vertrekken, maar zij hebben ook nog de vliegvelden in Frankrijk en Vlaanderen, vlak bij het Kanaal, die in handen van hun bondgenooten zijn, tot hun beschikking. LUCHTAANVALLEN OP EEN CONVOOL Een ooggetuige-verslag. De Duitsche legerberichten van de laat ste tijd hebben herhaaldelijk gewag ge maakt van aanvallen op Brltsche con- vooien. Vooral in het Kanaal hebben de Brit- sche convooien het meermalen zwaar te verduren gehad. Een verslaggever van „United Press” was van de kust af oog getuige van een Duitsche aanval en hij kon duidelijk waarnemen hoe vijf koop vaardijschepen tot zinken werden ge bracht. De eerste Duitsche „Stuka”, die de aan val inzette, dook bij het werpen van zijn bommen zoo laag naar beneden, dat het scheen alsof hij de masttop van het schip raakte. De bom trof het schip vlak achter de schoorsteen. Een halve minuut later was niets meer van het schip te zien. Het eene vliegtuig na het andere wierp zijn bommenlast uit en vaak waren de schepen door de hooge waterzuilen, welke door de bommen wer den veroorzaakt, nauwelijks te zien. Aan hef firmanent dreven de donkerbruine wolken van de explosies. Het tweede schip, dat getroffen werd, kapseisde en zonk langzaam. Tien minu ten lang stak de boeg nog uit het water omhoog; toen verdween het in de golven. Het derde schip werd zoo zwaar be schadigd door een bom, die vlak in de nabijheid neerkwam, dat het langzaam met water volliep en zonder te kantelen ten onder ging. Bij een tweede aanval werd een vierde schip tot zinken gebracht en bij een der de aanval iets verder naar het zuiden een vijfde. De reddirtgbooten met overle venden, van wie velen waren gewond, voeren langzaam oye* het met een dikke olielaag bedekte water naar de kust. Het convool zette zijn tocht met onbekende bestemming voort. SUCCESSEN TER ZÉE EN IN DE Ll^TT. Tegen Engeland. Het opperbevel der weermacht maakt bekend; Ondanks het aanhouden van de slechte weersomstandigheden Is het aan het luchtwapen gelukt in Het Knaal en aan de Oostkust van Engeland een hulpkrui ser van 7000 ton, twee torpedobootjagers en een koopvaardijschip van 5000 ton tot zinken te brengen. Verder werden nog een torpedoboot jager en twee koopvaar- zoo ge- DE TOESTAND IN ZUID-AFRIKA. Scherpe tegenkanting. De spanning tusschen Boeren en En gelschen neemt, volgens de laatste be richten uit Zuld-Afnka, steeds concre ter vormen aan. In verband hiermede werden in het belangrijkste Zuidafri- kaansche vlootsteunpunt Simonstown, sterke Brltsche vlooteenheden geconcen treerd, die groote afdeelingen mariniers aan land hebben gezet. Alle belangrijke knooppunten en verkeerscentra der stad staan onder militaire bewaking om nieu we betooglngen te verhinderen. Er zijn talrijke arrestaties verricht. In het binnenland, vooral in de zuiver Boersche districten, heerseht een beslist opstandige stemming. Met verbazingwek-

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1