De Duitsche houding tegenover Nederland. Telegrammen Schoonhoven Plaatselijk nieuws Sportnieuws j Binnenland Wetenschap en Techniek 4 HAASDAO 29 AJli 1M| dat een goede kern overblijft, waaruit de stapel later weer kan worden opgebouwd De mogelijkheid zal worden opengelaten, dat partieulieren, die tot nog toe kippen hielden, enkele kippen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Deze inkrimping heeft tot gevolg, dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor wor den gezorgd, dat daarvoor een behoorlij ke prijs kan worden gemaakt. Een ge deelte zal in koel- en vrieshuizen kun nen worden geplaatst. De opslagcapaci teit is echter beperkt. Een groot gedeelte zal naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd. Indien mogelijk tal ér voor worden ge zorgd, dat na de inkrimping van de pluimveestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de Inkrimping voor de dlrect-betrokkenen voor een deel zouden worden opgeheven. Ook de eendenstapel zal een zeer ster ke inkrimping moeten ondergaan. Daar bij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de hui dige omstandigheden zooveel meer moei lijkheden oplevert dan die van kippen eieren. •OOK EENDENSTAPEL MOET WORDEN VERMINDERD. In aansluiting op het bericht betreffen de de inkrimping van de pluimveestapel verneemt het A.N.P., dat ook de eenden stapel een zeer sterke inkrimping zal moeten ondergaan. Daarbij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de huidige omstan digheden zooveel meer moeilijkheden op levert dan die van kippeneieren. kele bekendmaking kon vroeger zonder bezwaar voor het venster gehangen wor den, doch dat is nu niet meer mogelijk, omdat dan weldra de ruiten van politie bureau vol zouden hangen. Daarom heeft men tegenover het po litiebureau in de Stadhuiastraat een pu blicatiebord geplaatst, waarop thans de verschillende bekendmakingen worden aangeplakt. A. VAN DER VLIST. f Na een langdurig ziekbed ls Zaterdag^ avond te Utrecht op bijna 42-jarige leef tijd overleden, de heer A. van der Vlist. Met hem is iemand heengegaan, die niet aMeen voor zijn gezin een trouw man en vader was, doch op velerlei gebied heeft getoond over groote energie te beschik ken. Als hij zich gaf, dan gaf hij zich ten volle en veel vereenigingen in de stad zullen zijh heengaan dan ook be treuren. Gedurende 18 Jaar ls de heer van der Vlist bij de N.V. Vernis-, Verf- en Lak fabrieken H. A. Schreuder en Co. admi nistratief werkzaam geweest. Van het Bchoonh. Ziekenfonds is hij van de oprichting af bestuurslid geweest en hij heeft de belangrijke functie van administrateur tot het laatste toe punc tueel vervuld. Op de jaarvergadering van dit fonds, die op 8 April gehouden werd, nam hij. nog een krachtig aandeel aan de werkzaamheden en reeds de daarop volgende nacht vertoonden zich de eer ste verschijnselen der ziekte, die spoedig daarna opname in een ziekenhuis noo- dig maakte. Van dit ziekbed is hij niet meer opgestaan. De afdeeling van de Gerefcrm. Bond verliest in hem haar penningmeester, te vens administrateur van het'Chr. Ver- eeniglngsgebouw in de Oranjestraat. Voorts was de overledene lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk, maak te deel uit van de notabelen dier ge meente, was lid van het bestuur deran- ti-revol. kiesvereen, bibliothecaris van de Chr. Leeskring en bestuurslid en me de-oprichter -van de afdeeling der Chr. Kantoor- en Handelsbediendenvereeni- ging en van de Chr. Besturenbond. Na mens de laatstgenoemde organisatie had de overledene zitting ln de steuncommls- sie 1981. jarenlang was de heer v. d Vlist ook nog werkzaam als leider der Knapenver- eeniging „Samuel". GESLAAGD. MeJ. M. E. v. d. Bergh ls te Utrecht ge slaagde voor de acte Fransch l.o. U.L.O.-DIPLOMA. Van de Chr. UL.O.-school slaagden voor het B-dlploma: A. Timmer te Schoonhoven en voor het A-diploma J. Blanken te Bergambacht, H. den Oud sten te Groot-Ammers en J. Schouten te Polsbroek. KORDATE REDDING. Toen Zaterdagmiddag de heer A. Bak ker op zijn wandeling van de Opweg naar de Nieuwe Singel liep, zag hij aan de kant van de Groote Gracht drie klei ne kinderen spelen. Juist toen de heer B. passeerde, bemerkte hij hoe twee der kinderen zich verwijderden en de derde met zijn kraiwagentje in het water viel. Hoewel hij hevig geschrokken was, aarzelde de heer B. niet en snelde, on danks zijn 78 jaren, naar de waterkant, waar hij den jeugdigen drenkeling op de kant wist te trekken. Het ventje, dat het vierjarig zoontje van den heer A. d. Laan bleek te zijn, was ilatuurlijk hevig geschrokken, maar heeft van zijn bad geen nadeellge gevolgen ondervonden. PUBLICATIEBORD. De laatste tijd namen de publicaties, dfc* de gemeentepolitie doen moest, steeds meer la aantal en omvang toe. Een en- MIUTAIRE AUTO TE WATER. Vier inzittenden verdronken. AMSTERDAM, 29 Juli. Vannacht om tion minuten over half een ls bij de pont Valkenweg te Amsterdam-Noord een gesloten personen-auto van de Duitsche weermacht, waarin vijf militairen zaten, te water gereden. Het was op die tijd zeer duister en het regende. De bestuurder heeft waarschijnlijk niet gezien, dat hij reeds op de afrit van de pont reed. De pont was juist vertrokken en halverwege het U. De auto, die een vrij groote snel heid moet hebben gehad, sloeg over de kop en verdween ln het water. Zij kwam op het dak te liggen. Drie der inzittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een deur te openen, waardoor zij uit de auto konden komen. Een van hen, een 28-ja rige Ober-gefreiter, die verwondingen aan hand cn hals had wist zich zwemmende boven te houden. Gelukkig meerde Juist de tweede pont, die van de De Ruyterka- de kwam. Ben varensgezel wist den dren keling met behulp van een politieagent op de wal te brengen. De andere mili tairen, die de auto hadden weten te ver laten, kon echter geen hulp meer worden geboden. De geredde ls naar het Wllhel- minagasthuis vervoerd en daar opgeno men. Om half twee kon de auto op de wal worden gebracht. De lijken van een vlieger-luitenant en van eqn Gefreiter konden worden geborgen. Beide andere slachtoffers zijn eveneens een luitenant en een Gefreiter. NOODWEER IN ROEMENIE. BOEKAREST, 29 Juli. Roemenië heeft gisteren de warmste dag van deze zomer gehad. In Boekarest steeg het kwik tot 49 graden Celsius in de zon en 42 graden in de schaduw, 's Avonds brak een zwaar onweer, gepaard gaande met storm en tegen los. Zoo fel was het noodweer, dat vensterruiten werden vernield, heggen werden omgerukt en een reeks ongeluk ken ontstond. Ook in de provincie deden zich wolkbreuken voor, waardoor ver woestingen werden aangericht. Ameide. De heer G. J. Versluis, marinier le klas, is benoemd bij de rijksvaldwacht en zal ter vooropleiding eenige tijd naar Apeldoorn gaan. Tot hulpcommies is benoemd onze plaatsgenoot de heer R. Pllezer, sergeant bij de infanterie met standplaats Maas tricht. Voor het machinisten examen bij de groote vaart slaagde de heer P. v. Halten De zalmvisscheHj. Ammerstol. Op de zalmvissehery „De Koekoek" werden ln de afgeloopen week 8 zalmen gevangen en wel 4 somerzal men en 4 Jacobszalmen. Bergambacht. Tot tijdelijk ambtenaar, toegevoegd aan de distrlbutiedlenst, ia benoemd de heer C. A. den Haan. Bij nader onderzoek van de aange richte achade veroorzaakt door de uitge worpen bommen in deze gemeente la ge bleken dat aan 15 perceelen min of meer schade is toegebracht, zooals stuk gesla gen pannen en ruiten. De totale schade beloopt een bedrkg van f 120. Bovendien moest een gewond kalf worden afge maakt. O Voor de TB.C. bestrijding kunnen ln deze gemeente de oude belastingplaat- tes worden Ingeleverd bij den beer Chr. Duhen, Hoofdstraat. Geslaagd. Capelle oA IJssel. Onze dorpsgenoot H. de Jong slaagde aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het examen civiel ingenieur. Luchtbeschermingsdienst. Capelle a.d. IJssel. Bij den luchtbe schermingsdienst zal een meldingsdlenst worden ingesteld, welke zal gerecruteerd worden uit vrijwilligers. JEUGDIGE GEVELACROBATE.. Groot-Ammers. Zaterdagmorgen vroeg, toen de heer C. Bakker in zijn kleerma kerij kwam en vandaar uit naar buiten keek, zag hij tot zijn schrik bij zijn over buurman ln de goot van het dak een kind loopen. Hij haastte zich naar bene den en riep het kindje toe, terwijl hfj er onder bleef loopen „Houd Je goed vast", doch het kind, dat het nog geen 2-Jaar oude dochtertje van kapper Teerds was, lachtte er om en had de grootste pret. Van dit roepen werden de heer Teerds en zijn vrouw wakker en zij misten het kind uit de slaapkamer. Daar het rtam openstond, keek de kanoer naar buiten en zag daar zijn dochtertje ln de goot staan. Hij greep het kind en bracht het veilig in de slaapkamer. Zooals te begrijpen waren de ouders deerlijk geschrokken en konden niet be grijpen, hoe het kind het raam was uit geklommen. De kleine had de grootste pret, ook toen het weer in de slaapkamer was Giessen-Nieuwkerk. Wegens de tijdsom standigheden zullen belde scholen, als mede de hier gevestigde vereenigingen, welke dit gewoon waren dit te doen, dit Jaar geen zomerreisje maken. De heer J. H. Robben heeft onder hands een woonhuis verkocht aan den heer D. A. de Bruin, welk pand zal wor den ingericht tot manufacturenwinkel. - Mejuffrouw M. Harrewijn Albd. is te Dordrecht geslaagd voor het M.U.L.O.- dlploma A. Mej. H. heeft naast haar stu die steeds baar werk vervuld. De heer D. J. van Houweling slaig- de te Delft voor het examen werktuig kundig ingenieur. Haastrecht. De klinl^erbestrating van de Hoogstraat ls nu voltooid. Thans wordt methet werk van de Breedeweg begonnen. Hoornaar. De fok- en controlevereenl- ging „Verbetering zij ons doel" besloot Vrijdagavond tot verkoop van den 2-ja rigen fokstier Hamster Bart. Verder werd besloten, behoudens goedkeuring der autoriteiten de fokveedag te laten door gaan en wel op 16 October. Lekkerkerk. Vellingvereen. Jakker- kerk en Omstreken". Aanvoer 7036 eie ren. Kipeleren f 3.90—4,25 per 100 stuks. Groenten: stokboonen 1 17.60—18.50; stamboonen f 13—14.50; tuinboonen f 5 f 6.10; stamdoppers f 15.20—f 15.25; komkommers A f 5.756; zilveruien f 11 f 15; bosuien f 2.45—2.50; kroten f 1.50 f 2; peen f 4—5; waspeen f 2.502.55; postelein f 7.257.50; roode kool f 5.20 f 525; bloemkool f 920—f 9.25; idem 3e soort f 6—7; kropsla f 2.20—225; an dijvie f 1.752,25; aardappelen keizerin nen f 7.70—7.75; aardappelen eigenhei mers f 6.45—6.50, idem poters t 420— f 4.25; suikerperen f 5.25—7, transparant f 18.70—18.75; mooie Neeltjes f 8.25—8 60 per 100 k.g.; zwarte bessen f 17.50—f 18; roode bessen f 6.50—6.55; kroosjes f 8 f 8.05 per 100 pond. Ruime aanvoer. Han del vlug. MeJ. K. T. van Laren, is te Gouda geslaagd voor het diploma Huishoud kundige. Moordrecht. Als gevonden voorwerpen lijn bij de gemeenteveldwachter aange geven een heeren glacé handschoen, br. overall, portemonnale met inh„ een pad- vindersriem. Onder de varkensstapel van de heer H. is varkenspest uitgebroken. Vele Rotterdammers komen hier de nicht doorbrengen. Door de goede bus verbinding komen zij 's avonds gemak kelijk hier, om 's morgens weer naar de Maasstad te vertrekken voor het vervul len van hun werkzaamheden. Van gemeentewege is ln de Veer- straat een nieuw bord aangebracht voor de publicaties. Men is begonnen met het opnieuw bestraten van verschillende deelen van de XJssekHjk. Nieuw-Lekkerland. Bij de firma J. enK. Smit te Kinderdijk wordt van 31 Juli tot 5 Aug. aan het personeel vacantia gége- ven met behoud van loon. Het mannenkoor. O.B.K. van Kin derdijk zal Woensdag 31 Juli een concert geven ln de muziektent op het dorp. Me dewerking verleent Ido's dubbel man- nenkwartet van H.I. Ambacht. Directeur van beide vereenigingen is de heer A.P. Sintnicolaas. Nieuwpoort Zaterdagmiddag heeft de geitenfokvereeniging „Nieuw Leven" een plaatselijke keuring gehouden. De Jury bestond uit de heeren L. Verhoeven, Den Haag, 8. de Jong, den Haag; en H. Roest den Briël. De uitslag was: Oude geiten: le prijs 7046 R. Neeltje, van Brouwer de Koning; 2e prijs 8665 8. Jannie, van dezelfde; 8e prijs 1932 Annie van A. Prins. Lammeren: le prijs J. V. R. 42 van D. Blob; 2e prijs M. Kroon. Ouderkerk a.d. IJssel. De gemeenteraad van Gouda heeft met 10 tegen 9 stem men tot onderwijzeres aan de O. L. School no. 7 aldaar benoemd mej. J. Appel, on derwijzeres aan de O. L. School aan de Kerkweg. Geslaafd. Ouderkerk a.d, UsseL Onze plaatsge noot W. Baas slaagde te Hilversum voor bet M.UJL.O.-diploma. Het uitbreidingsplan. Reeuwijk. Ter uitvoering van het uit breidingsplan dezer gemeente worden door het gemeentebestuur thans onder handelingen gevoerd over aankoop van pijn. SVi H.A. land van den heer A. van Spengen, gelegen tegenover het gemeen tehuis. Volgens het uitbreidingsplan zul len daar, na het bouwrijp maken van het terrein, middenstandswoningen worden gebouwd. De veehouder J. W. van Dijk aan de IGeuwdorperweg heeft pp 4Jn land 14 vreemde eendsn gevangen. De «tfaoaur is onbekend. Eierenveiling. Reeuwijk. Aan de eierenveiling werden aangevoerd 5000 eieren. De prijs was X 3.90—f 4.25 per 100 stuks. Stolwijk. Voor het diploma handenar beid slaagde te 's-Gravenhage de heer W. C. Spaan. Tienhoven. Mejuffr. C. Lakerveld en O. Buizert slaagden beiden aan de Chr. Kweekschool te Gorinchem voor de acte l.o. Thans zijn beiden als kweekelingen aan de Chr. School alhier werkzaam ge steld. Nieuwe industrie. Waddinxveen. De N.V. Louis Dobbel- man te Rotterdam heeft aan de Noord kade alhier een terrein aangekocht met de bedoeling op het terrein een fabrieks pand te doen bouwen. De aannemers, de firma Stuurman en Zoon, heeft daartoe tot de raad een verzoek gericht tot ver binding van de fabrieksterreinen met de Noordkade. Het gaat hier om het verlee- nen van een uitpad. Waddinxveen. De gemeente Waddinx veen overweegt, door de zich vermeerde rende polltie-diensten, over te gaan tot de aanstelling van een klerk bij de poli tie. Het politiecorps der gemeente met haar bijna 8000 zielen en haar oppervlak te van 3362 H_A. eischt absoluut uitbrei ding. In verband met de gewijzigde om standigheden zijn thans de 4 veldwach ters overbelast. De op arbeidscontract op een salaris van fl. 500 te benoemen klerk zal de bureau- en administratieve dienst (ook voor ds luchtbescherming) vervullen Het college van B. en W. adviseert de raad voor bovengenoemd doel een jaar- HJksch crediet toe te staan van fl. 500. Waterstand: Schoonhoven, hg water 2.^0 u., was lJln Ta Laatste Kwartier. Op 1.40, otvfc, JP 1627. Nieuwe Maan 3 Augustus. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisteringsvoor. schriften wijzen wij erop, dat heden, Juli de zon ondergaat om 22 uur 47 mia, Opkomst morgen 30 Juli 5 uur 56 i Tusschen deze beide tijdstippen is du» alle lichtuitstraling verboden. Geïllustreerd* advertentie VOETBAL. SPORTCLUB I—BREDERODES L Zondagmiddag speelde „Sportclub" te Vreeswijk tegen „Brederode I". De uitslag was 5—4 voor Brederode. UITSLAGEN JUNIOREN-COMPETITIE GOUDSCHE VOETBALBOND. van Zaterdag 27 Juli 1940. Afdeeling A: O N.A. Ar-G.S.V. A afgekeurd Moordrecht A—Bodegraven A afgek. Afdeeling B groep 1: A.S.V. A—Bergambacht A 5—0 Groep 2: O N.A. C—O.S.V. B afgekeurd Nleuwerkerk A—Zwervers A afgek. Haastrecht. Vrijdagavond speelden Bo degraven IHaastrecht I een wedstrijd, die eindigde met 0—7 in het voordeel van Haastrecht. Biedt zich aam Bekwame Correspondente Hoornaar. Voetbaluitslag: HBS—PW Giessen-Nieuwkerk 6—2 voor HB.8. Zwemwedstrijden. Krimpen a.d. Lek. In het zwembeé „Schuagt werden dezer dagen zwemwed strijden gehouden. Uitslag schoolwedstrijd voor jongens en meisjes 89 jaar; le pt A. v. d. Wouden; 2e pr. B. Stout. Jongens 10—11 jaar: le pr. Adri Stoot, 2e pr. Louw Broere, 3e pr. Gerrit Vugt Meisjes 10—11 jaar: le pr. Teuntje v. Zoest, 2e pr. N. v. d. Kreeke, 3e pr. W. d» Jong. Jongens 12—13 jaar: le pr. H. v. 4 Graaf, 2e pr. Jac. Twigt, 3e pr. J. v. Vuft Meisjes 12—13 jaar: le pr. Jannie dt Jong, 2e pr. Adri de Jong, 3e pr. N. .Trlgt. 50 M. schoolslag jongens 14—16 Jtsn le pr. N. Verhaar 48.4 sec., 2e pr. J. v. 4 Velden 49 sec., 3e pr. G. Rehorst 52 «ec Meisjes 1416 jaar: le pr. W Hoogen- boezem 47,2 sec., 2e pr. Fr. Dogterom 471 sec., 8e pr. Adr. v. d. Kreeke 48 2 sec. Uitslag gecostumeerd zwemmen: le pr, J. Mol (neger), 2 epr. W. Verhoeff (rat- tenvanger van Mamelen), 3e pr. Fr. Dog terom (boerin), 4e pr. J. Klip (Had je me maar), 5e pr. Groep van 3 personen, nl. W. Helleman, Arle Helleman en N v. d. Kreeke. De besturen van de Openbare Lager» School I en II hebben besloten dit jas» geen schoolreisjes te organiseeren. ZELFGEMAAKTE BETON BUIS. Van een goede bewatering van den grond hangt voor het groot ste deel het welslagen van onzen landbouw af. Ts groote droogte belemmert den groei, te veel vocht leidt tot rotting. Wij moe ten dus van den regen een zoo goed mogelijk gebruik maken en hem niet willekeurig in den tuin laten wegvloeien. Op onze teeke- nlng ziet men een practische af- voerleiding voor het water uit de dakgoot. Onder de goot is een betonnen vergaarbak met een maximum binnen wijdte van 30 bij 20 c.M. De bak ls 30 cM. diep en hst beton 8 c.M. dik. Onder den grond wordt aan deze ver gaarbak nu een betonnen afvoerbuis aangebracht. Men maakt deze door een greppeltje te graven, daarin een 'met pa pier omwikkelde ronde paal te leggen en deze dan met beton te omkleeden. Na een paar dagen kan men den stok uit het beton trekken en de buis is gereed. HET SPAREN VAN TREKKRACHT. Bij het wegrijden van zwaar beladen wagens of bij het naar binnenrijden van zware machines in de schuren worden vaak menschen en dieren boven hun kracht belast, vooral dan, als er terrein- verhoogingen moeten worden overwon nen. Dit gebeurt b.v. bij het rijden van mest, als de volle wagen uit de diepe mestput moet worden getrokken en de paarden op den met vette mest bedek ten grond geen houvast voor hun hoe ven krijgen. Hier kon men de zaak ge makkelijk verlichten, als men de wer king van een katrol aanwendt. Voor dit geval brengt men op ongeveer, tien meter van den mestput verwijderd in de rich ting, waarin de wagen moet gaan, een anker aan met een beweeglijken ring, die op den weg wordt vastgemaakt. Aan den boom van den wagen hangt men een katrol, waar over een ketting loopt. Het eene eind van den ketting wordt vastgeraakt aan den ring op den weg, aan het andere einde Nordt het paard fespannev De naar- den hebben op deze manier steeds vas ten, droogen grond onder de voeten en dank zij de werking van de katrol be hoeven zij slechts de halve kracht uit tfl oefenen om den wagen op den weg t» krijgen. Ook het dikwijls zeer vermoeiend» trekken van een dorschmachine in de maehineschuren wordt door gebruikma king van een katrol zeer vergemakke lijkt. Het wiel moet in dit geval aan üv,.i aCii^ro^.-v .-.i uvu ocuuuiwand worden bew g wornt'ain de dorschmae' vastgemaakt. Terwijl de paarden zich n* van den schuur verwijderen, rolt d» machine verder naar binnen. De illustraties geven een tnildeUJk beeld hoe de katrollen moeten worde* gebruikt, MAANDAG tf TTLI IMt Uitvoerig* red* van Dr. Seyss-Inquart voor de in Nederland wonende Duitschers. Oorzak.n en gevolgen van de bezetting van Nederland. Rijkscommissaris-rijksminister Seyss- Inquart heeft Vrijdagavond in de Haag- sche Dierentuin een rede gehouden voor de afdeeling Nederland van de buiten- landsche organisatie der N.SD.A.P., waarin hij begon met een uitvoerig over zicht te geven van de wedergeboorte van Duitschland en het Duitsche volk, vooral onder leiding van Hitier, waarop hij een breedloopige beschouwing gaf over de oorzaken en het ontstaan van deze oor log sinds het afsluiten van de wereld oorlog. Na gesproken te hebben over de strijd van Duitschland en Italië voor een nieu we ordening in Europa en de taak daar bij van de Duitschers in Nederland, zeide de rijkscommissaris; Ten aanzien van dit land wil ik nog eens vaststellen, dat naar onze wil en wensch het Nederlandsche volk in de strijd van deze tijd zijn land en aj)n vrijheid Voor de toekomst geheel gal weten te verzekeren en mannen uit het Neder landsche volk, die zich van hun verant woordelijkheid bewust zijn en zich geven willen, bet lot van dit land mogen bestu ren gedragen door het vertrouwen van het ganse he Nederlandsche volk. De po litieke wilsvorming ln dit land is de zaak der Nederlanders. Wij behouden ons slechts voor onze po sitie daartegenover te bepalen. Vervolgens besprak de Rijkscommissa ris de houding van Nederland .welks neu trale gezindheid ln de laatste jaren hij op grond van tal van argumenten ern stig in twijfel meende te moeten trekken. Al deze dingen, zoo vervolgde spr., heb ben in onze oogen Nederland reeds lang niet meer als neutraal land doen voor komen. Wij kunnen ons in een oogenblik, waar op het lot van het Duitsche volk voor alle tijden beslist wqrdt, niet houden aan slechts met de lippen beleden standpun ten, doch wij zien in de harten en moe ten ons gedrag naar de werkelijke men taliteit van de anderen richten. Wij we ten thans, dat de Fransche generale staf op 9 April 1940 tot de inval ln België be sloten heeft met het duidelijke doel van een stoot tegen het Roergebied en deze stoot zou natuurlijk ook over Nederland heen zijn uitgevoerd. Hoe kunnen wij aan een werkelijke tegenstand in dit land tegen zulk een plan gelooven, wan neer alles militair tegen ons was voorbe reid en de deur voor de vijandelijke op hitsing tegen ons wijd open gesteld werd? Zoo staan wij thans hier als overwin naar en bezettende macht. Het wekt menigmaal den indruk, alsof wij te weinig als bezettende macht zijn opgetreden, alsof de Nederlanders niet duidelijk beseffen wat een bezettende macht kan beteekenen. De rijkscommissaris vergeleek de be zetting van Nederland met die van het Rijnland door geallieerde troepen na de vorige oorlog en vroeg: „Waar is ooit de weerga gevonden van een land, dat militair veroverd werd, ja, dat in de strijd met Engeland door de Engelschen voortdurend tot onmiddellijk aanvalsgebied gemaakt wordt, zijn eigen bestuur heeft met verregaande vrijheid voor politieke vergaderingen. Dat wij tegen een werkelijk Neder- landsch nationaal gevoel niets hebben, bewijst het beste het feit, dat wij geen bezwaar hebben tegen de Nederlandsche nationale vlag en dat wij aan de toekomst van Nederland denken, toont de zorg aan, dat wij voor de Ne derlandsche jeugd hebben, want de Jeugd ls de toekomst van het volk. Ik richt echter tot de ouders en leeraren de em-1 stige waarschuwing de jeugd niet in een verkeerd begrepen nationaal gevoel op een dwaalweg te brengen. Zekere verschijnselen zijn evenwei zorgwekkend, niet voor ons, doch voor de Nederlanders zelf. Hiertoe behoort bij voorbeeld de houding der Nederlanders tegenover onze RJJksduitsche volksgenoo- ten. Waartoe moet het bijvoorbeeld lei den, wanneer klaarblijkelijk diegenen on der ons, die Jarenlang hier loyaal mede- gearbeid hebben, op sommige plaatsen nu geboycot worden? Wat nu de positiekeuze ten aanzien der Koningin betreft, moet het volgende vastgesteld worden: de Koningin heeft de oorlogstoestand tegen het Duitsche rijk uitgeroepen, althans door haar autoriteit gedekt en is als vijandin van het Groot- Duitsche rijk naar Engeland gegaan. Bo vendien volhardt zij bij deze toestand, temeer waar ons niet bekend is, dat zij op eenigMTiet wij» protest tegen de van Engeland uit tegen Nederland onderno men bomaanvallen op niet-militaire doe len, waaraan in de eerste plaats Neder landers ten offer vallen, Indient. - Zonder de vraag van de staatsvorm in de Nederlanden aan te raken, zonder de verhouding van het Nederlandsche volk tot het Huls van Oranje op eenigerlei wijze te willen beïnvloeden, want dit zijn dingen, waarover het Ne derlandsche volk zelf in vrij besluit zal oordeelen, staat vast, dat een bezettings macht het zich niet kan laten welgeval len, dat voor een persoonlijkheid, zelfs als die de Koningin van een land is, die zich in de rijen der vijanden bevindt, be toogingen van welken aard ook, worden gehouden. Evenzoo spreekt het vanzelf, dat iedere bemoeienis met het bezette land voor de duur dezer bezetting wordt Uitgeschakeld. Ik onderstreep deze ver klaring met nadruk met het oog op toe komstige gedenkdagen, maar ook met het oog daarop, dat vermeldingen in po litieke vergaderingen of programma's door de bezettingsmacht niet kunnen worden te# kennis genomen. Alles, wat ik hier van de Koningin zeide, geldt in de gegeven omstandigheden ook voor het Huis van Oranje. Dit standpunt heeft met onze houding ten aanzien van de politieke wilsvorming van het Nederland sche volk niets van doen. Wat nu deze politieke wilsvorming betreft, zoo herhaal ik nog eens, dat wij niet in dit land gekomen zijn, om het Nederlandsche volkskarakter te onderdrukken of het onze wereldbe schouwingen op te dringen, integendeel, van het standpunt der bezettingsmacht ware het natuurlijk veel eenvoudiger, iedere politieke meeningtuiting, van wel ken aard ook, in woord en schrift, te onderdrukken. Dit is niet het geval. Als niet zware vergrijpen tegen de be slist in aanmerking te nemen belangen der bezettingsmacht voorkomen, kunnen nu en steeds alle bladen verschijnen, en zijn ook in hun inhoud slechts in hun eigen belang en in het belang van het Nederlandsche volk zoo ver slechts be perkt, als dit ten aanzien van de nood zakelijkheden der bezettingsmacht noo- dig blijkt. In dit verband kom ik te spreken over maatregelen, die ten opzichte van de vrije vak vereenigingen en van de Marxis tische organisaties noodig waren. Bij de vraag aan wie ik het beheer over deze organisaties moest geven, was duidelijk, dat niet in aanmerking konden komen al die mannen, die langs de weg van par lementair -democratische compromissen met deze zelfde organisaties reeds een maal in verbinding hebben gestaan. Na deze beperking voerde de beschouwing van de persoonlijke eigenschappen en de ervaring op het betrokken gebied mij tot de gevallen keuze. Een ding zou ik evenwel willen zeggen: een binnenlandach-politleke beweging en wilsvorming kan haar sanctie nooit van mij als vertegenwoordiger der bezettende macht verwachten, doch moet deze uit sluitend daardoor verkrijgen, dat zij het Nederlandsche volk van de juistheid van haar richting overtuigt. Als ik hierbij nog iets zeg. dan is dat geen verordening, zelfs niet een wensch, maar ten hoogste een raad, gegeven op grond van de ervaring, welke wij in lan ge politieke strijd hebben opgedaan en welke niet blindelings moet worden ge ïmiteerd, maar waaruit toch nuttige ge volgtrekkingen kunnen worden gemaakt. De eenwording van de krachten ln een volk kan nooit het resultaat zijn van de concentratie van verschillende programma's. De con centratie van krachten van een volk, dat in een zyo bijzondere toestand verkeert als die waarin thans Nederland zich be vindt, zal slechts bereikt worden, indien: 1. Een duidelijk inzicht over deze toe stand is verkregen, terwijl dit inzicht verworven is mét het volledig geloof aan de Juistheid van deze ontwikkeling. 2. Uit dit duidelijke inzicht de onont koombare gevolgtrekkingen worden ge- .maakt volgens welke als hoogste te be schermen goed het volk, dat wil dus zeg gen het Nederlandsche volk en zijn wel zijn worden beschouwd. 3. Dit inzicht door een onverschrokken persoonlijke overgave wordt verdedigd, ook dan indien dat de breuk met zoo vele gewoonten en gebruiken beteekent. Wan neer deze voorwaarden zijn vervuld, zal het volk bespeuren ,waar het om gaat en zal geloovig den werkelijk geloovige vol gen en ook de bezettende macht zal de lta meunen 'nirt sleedt haar achting niet onthouden, maar ook aan hun argu menten het gewicht niet ontzeggen, zelfs dan niet het belang betwisten, indien in sommige vraagstukken meeningsverschil aan den dag zou treden. De zaak ligt zoo; Nederland kan op het oogenblik, dat grootmachten dezer wereld tot de strijd staan aangetreden, niet aan de rand der wereldgeschiedenis blijven staan. Wellicht hebben de Nederlanders over het hoofd gezien, dat deze beslissende strijd moest komen, wellicht hebben zy zich te zeer vastgelegd in de gedachten- gang van de eene partij ln deze strijd. Thans is het Nederlandsche volk en het kernland van het Nederlandsche rijk mee gesleept in deze crisis. De reconstructie van het continent kan niet voor de gren zen van Nederland halt houden. Boven de nationale staatsgedachte uit zal de idee van een nieuwe gemeen schappelijke orde ons in staat stellen de ons door onze geschiedenis gegeven ge meenschappelijke ruimte tot een nieuw geestelijk rijk te herscheppen. Het Europa van de productie volgens ëen vast plan, van arbeidsverdeling, dat over de modernste technische productie middelen en over een gemeenschappelijk over heel Europa ten uitvoer gelegd ver keerssysteem de beschikking heeft, zal nu opheffing van oeconomische en nationa listische remmende factoren zijn vaste fundament en een snel stijgende wel vaart vinden. Het zal voor tegenstanders geen verleiding meer vormen door oor logen en oeconomischen strijd zijn vrede te verbreken. Het opent voor de Europee- sche volken, niet in de laatste plaats voor de kleine, de allergrootste mogelijk heden voor hun technische, oeconomische en commercieele prestaties. In dit Euro pa worden alle handen gebruikt. Dat Nederland aan de nieuwe opbouw zal medewerken en wel als gelijkgerech tigde partner, ls de wenBch van het Duitsche volk. Het is duidelijk, dat bij deze reconstructie alle Nederlanders be trokken zijn. Maar niet de materieele dingen moe ten thans op de voorgrond gesteld wor den, zooals bijv. het feit, dat de knapste koppen op economisch gebied zich in spannen een plan uit te werken, op wel ke wijze en binnen welke tijd de Neder landsche economie op de nieuwe econo mische organisatie van Europa kan wor den ingesteld en daarin kan worden in gepast, op dat zooveel mogelijk krachten en waarden behouden en nieuwe kunnen worden verkregen. Over de werkloosheid sprekende, zeide dfv Seyss Inquart: Het is voor een natlonaal-socialist eigenlijk ontzettend het groote aantal aantal werkloozen in dit land te zien. Volkomen gaat het bewustzijn verloren, dat de arbeider een volksgenoot met ge lijke rechten, maar ook met gelijke plich ten is als ieder ander, dat primair het recht op arbeid tegelijk als een plicht tot arbeid bestaat en niet het recht op on dersteuning, kort gezegd, dat het begrip van de eer en waardigheid van de arbeid verloren gaat. De boer en zijn land. En wat de landbouw aangaat, zoo meen ik te kunnen zeggen, dat een boer, die minder van de opbrengst van de door hem bebouwde grond dan van de aan vullende premies van de staat afhanke lijk is, niet het gevoel van de vrijen boer op het vrije land kan hebben, ook dan als hij in een formeel democratisch land leeft. De boer die voor de producten van zjjn arbeid de afzet in een groot achter land en een overeenkomstige marktorde ning gewaarborgd weet, die dus een ze kere en rechtvaardige prijs voor zijn verken ontvangt, zal een geheel ander bewustzijn vap zijn beteekenis, maar ook een geheel andere bestaanszekerheid hebben. Geen opheffing zelfstandigheid. De rijkscommissaris behandelde voor zijn partijgenooten vervolgens de kwes tie van NederlandSch-Indië: De leiding van het Groot-Duitache rijk laat met de militaire bezetting van Ne derland evenmin een aanspraak gelden op een of ander deel van het Nederland sche Rijk buiten Europa „als zij een op heffing van de zelfstandige Nederlanden op het oog heeft. Ik kan u veeleer de verzekering geven, dat uit het verantwoordelijkheidsgevoel en uit het bewustzijn van een gemeen schappelijk lot Nederland die ondersteu ning zal kunnen verkrijgen, welke ertoe leidt en welke op een of andere wijze er toe kan bijdragen, dat het Nederland sche rijk in zijn geheel onverklelnd blijft. Hij vertrouwde, dat de Nederlanders voor de toekomstige positie van hun land als kameraden aan de zijde van Groot- Duitschland zullen staan. Daarbij waar schuwde hij tegen elke vijandige houding tegen Duitschland. Elke, ook maar geringste ondersteu ning van den vijand, wordt met de dood bestraft. Meer echter zal het Duitsche volk rru nauwkeurig in oogenschouw ne men, welke houding het Nederlandsche volk thans aanneemt. Hiervan zal het wezenlijk afhangen, welke plaats en wel ke beteekenis het lot in de toekomst aan Nederland inruimen zah DE NED. UNIE. Snelle groet Ruim 200.006 leden. Mr. Einthoven, een der drie oprichters van de Ned. Unie heeft medegedeeld: Wij vormen geen groep die wil gaan regeeren. Wij willen geen verkiezingen, geen politiek. Wij willen naar buiten brengen wat onder het volk leeft en dit kenbaar maken aan hen die thans over ons gesteld zijn. Wij hopen dat velen# zich om ons zul len scharen om uit hen nog meerdere medewerkers te kunnen recruteeren. In twee dagen tijds hebben wij reeds meer dan 100.000 adhaesiebetuiglngen ontvan gen. Voorop stellen wij het cultureele, bet volkseigene, dan volgt het sociaal econo mische. Er ls een algemeen seeretaris,, mr. H. J. Reinink, en een bureau waarvan ar chitect A. H. van Leeuwen directeur is. Dit bureau heeft uiteraard verschillende afdeelingen, zooals pers, propaganda enz. Er zullen in de provincies en de groote steden afdeelingen komen, welke vooral in den aanving, uit het centrum onder straffe leiding gesteld zullen worden om de zoo hoog noodige eenheid te verkrij gen. Een raad vah bijstand zal binnenkort gevormd worden, bestaande uit vooraan staande mannen op verschillend gebied. Het bureau is voorloopig gevestigd Alexanderstraat 20, 's-Gravenhage. Leden kunnen zich individueel aan melden of groepsgewijze. De deelnemers aan de Unie, welke den vorm van een Stichting zal hebben, worden verwacht naar vermogen bij te dragen. Teneinde alle Nederlanders in staat te stellen zich aan te sluiten is de minimum bijdrage vastgesteld op 50 cent per Jaar. Het gi ronummer is voorloopig 6532, ten name van de bankiersfirma De Bas Co. te 's-Gravenhage. Wij vertrouwen dat le steun, welke wij thans al van zoo verschillende zijden ontvingen, zich zal uitbreiden, zoodat onze stichting een ware unie zal vor men, die heel het Nederlandsche volk in al zijn geleidingen omvat. Tot zoover de rede van den heer Eint hoven. De R.-K. Boerenbond en Me- taalbewerkenbond treden toe. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft aan de Neder landsche Unie het volgende telegram ge zonden: De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattend 77.000 le den, daartoe speciaal gemachtigi door de gewestelijke organisaties, betuigt zijn sympathie met het initiatief van de Ne derlandsche Unie eji koestert de ver wachting, dat alle landgenooten zich daarin mogen samenvinden voor den op bouw van een schoone toekomst Van den Nederlandschen R.K. Metaal- bewerkersbond ontving de Nederlandsche Unie een telegram, dat luidt als volgt: „Aan de Nederlandsche Unie". Het hoofdbestuur van den Nederland schen R.K. Metaalbewerkersbond, verte genwoordigende ruim 23 000 R.K. metaal bewerkers, op Zaterdag 27 Juli 1940 ln vergadering bijeen, kennis genomen heb bende van de tot stand koming van de Nederlandsche Unie, juicht deze tot stand koming van harte toe, betuigt daarmede zijn volle instemming en zegt spontaan algeheele medewerking toe." Program van 4a Keier- landsehe Unie. De N.U. stelt zich tot taak de volks eenheid op staatkundig, cultureel en eo- ciaal-economisch gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christelijken geest in de samenlezing wil de NU.: Op cultureel gebied: Behoud van het volkskarakter en versterking der eigen schappen, waaraan het volk zijn kracht en plaats in de wereld te danken heeft; verheffing van het levensideaal boven materialisme en egoïsme; Bescherming en ontwikkeling van eigen beschaving en zeden; Vrijheid van godsdienst, kerk, levens beschouwing en opvoeding; Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur; Nauwe cultureele betrekkingen met Vlaanderen en Zuid-Afrika; Opvoeding van de Jeugd in nation alen sin; Vooruitziende verzorging der geestelijke en lichamelijke volksgezondheid; Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling. Op sociaal-economisch gebied wil de H.U.: Organische ordening der arbeidsge meenschap zonder klassetegensteilingen; Vooropstelling van de belangen van het gemeenebeet boven die van den enke ling; Doelbewuste leiding van de voortbren ging en verdeeüng van goederen; Dienstbaar maken van geld- en cre- dietwezen aan de elschen der volkswel vaart Erkenning van den plicht van lederen Nederlander om te arbeiden; Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht; Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van het grondgebruik; Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven; Beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. Op staatkundig gebied ijvert de N.Ü. voor een sterk Nederlandsch volk, ln nauwe verbondenheid met de overzeesch* gebieden. NOG MEER NEDERLANDERS GEÏNTERNEERD. Antwoord ep behandeling der Duitschei* in Indië. Zooals gemeld, heeft de Duitsche be zettingsoverheid dezer dagen bij wijze van tegenmaatregel wegens de behande ling, welke de Rijks-Duitschers in Ne derland tijdens de oorlogsdagen ln de overzeesche gewesten nog steeds onder vinden, eenige honderden Nederlanders naar Duitschland overgebracht. Naar thans bekend is gemaakt, zal een nog grooter aantal Nederlanders even eens naar Duitschland worden overge bracht. De behandeling van deze, zonder onderscheid van rang en stand, geïnter neerden zal volkomen gelijk zijn aan do behandeling, welke den Duitschers in Indië ten deel valt. Een en ander is niet het gevolg van eenige anti-Duitsche ge zindheid of handeling door .personen, doch uitsluitend bedoeld als antwoord op wat den Duitschers in Indië wordt aan gedaan. VERLOFREGELING OPBOUW- DIENST. Zondag is een verlofregeling ingegaan voor het tot de Opbouwdienst behoo- rende personeel, waarbij onderscheid ia gemaakt tusschen gehuwden en onge- huwden. Gehuwden krijgen eenmaal per veertien dagen verlof van Zaterdag, van de morgenmaaltijd en de daarna gehou den inspectie tot Maandagavond 24.00 uur. Woneh zij verder dan 30 k.m. van hun standplaats, dan krijgen zij vrij vervoer. Ongehuwd en krijgen elke week bewe gingsvrijheid van Zaterdag, na het eer ste, na 13.00 uur, te houden appèl tot Zondagavond 24.00 uur. Eenmaal per maand wordt hun hiervoor vrij vervoer verstrekt. Zij, die ln hun woonplaats ge legerd zijn, krijgen, of zij gehuwd zijn of ongehuwd, geen verlof, doch elke week bewegingsvrijheid. Kostwinners worden te dezer zake gelijkgesteld met gehuw den. TERUGKEER NEDERLANDSCHE MILI TAIREN UIT FRANKRIJK. Teneinde de ingestelde nasporingen te vergemakkelijken en de terugkeer van nog in Frankrijk vertoevende militairen te bespoedigen, wordt aan militairen, die reeds uit Frankrijk zijn teruggekeerd, verzocht alle te hunner beschikking staande gegevens ten aanzien van ver blijfplaatsen, webtand, enz. van wapen broeders, ten spoedigste bekend te ma ken aan het algemeen informatiebureau, Lange Voorhout 7 te 's-Gravenhage. Den sedert 1 Juli uit Frankrijk terug gekeerde militairen wordt bovendien verzocht aan het Algemeen Informatie bureau van hun terugkeer mededeeling te doen door middel van een briefkaart, waarop vermeld staan: naam en voor letters, geboortedatum, rang, onderdeel en particulier adres. GEEN PORTVRIJDOM VOOR MILITAIREN. Aangezien thans hier te lande geen militaire formaties meer bestaan de Opbouwdienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch dë thans onder het de partement van Justitie ressorterende marechaussee is hiermede het recht op gratis verzending van briefkaartenen couranten door en aan militairen verval len. Alle correspondentie, verzonden door of gericht aan bi] den Opbouwdienst of de marechaussee dienenden, moet der halve normaal worden gefrankeerd. DE STER VAN BETHLEHEM. Zeldzaam schouwspeL Sedert het midden dezer maand begin nen de beide groote planeten Saturnus en Jupiter elkander te naderen. Kort na middernacht treden zy aan de OosteHJ- ke hemel te voorschijn. Deze nadering duurt enkele maanden en is op 15 Aug. zoover gekomen, dat de planeten een groote ster schynen te vormen. In Oc tober en Februari zullen beide sterren nogmaals tot jslkander naderen. De evangelische berichtendienst voor Württemberg wyst er op, dat eenmaal in de 260 jaren de twee planeten in dezelf de positie komen als die, welke bestond ten tijde van Christus' geboorte. De „wij zen uit het Oosten" hebben in de samen- stand der planeten een wereldschokken- -gebeurtenis galeien.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3