SCHOONHOVENSCHE COURANT ggngs vief. 20. TeL-Adrea: Vannooten. S. A W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. [fcumer riES sturf ien. De groote slag wordt voorbereid. VAKMANNEN OF POLITICI? (BOEZEM uxe merrie ime ssultoten 'eC KOOPT NU!! G 29 JULI NM 72e JAARGANG. ACHT BLADZIJDEN, WOENaDAU al AiPaO Postrekening 13763. S. W. N. VAN NOOTRN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. aan IJMEGEN Engelsche ïinnen anderhalve aan vliegtuigen raten en voeten; 7 jaar. :S, Bergambacht ooth, (President). toonhoven.' strijd tegen Engeland. De Rljksmaarschalk verklaarde In ver band hiermede: „Mijn luchtmacht staat geheel klaar en wacht slechts op het be vel van den Führer. Ik kan u de verze kering geven, dat de aanvallen, welke wij kon niet i Hongarije en de gebledsdee- ook de ver- l dat hij tgaan. Voor desa pr|ja dit materiaal Elke regel neer nMaanbiedlngen. Idrijvenden). g®- van Biet mee» aagd, een moderne RWAGEN Br. J. H. DE JONG cht. PERMANENTE VREDESTOESTAND OP DE '^BALKAN. Naar aanleiding van de besprekingen, die Hitler heeft gevoerd met de ministers der Balkanlanden, wordt nog het volgen de bekend gemaakt: Men is in Dultschland van oordeel, dat de Balkan problemen in vrije overeen komst door de Balkanvolken zelf moeten worden geregeld, zoodat de reorganisatie in Z.-O.-Europa niet tot een bron van nieuwe wrokgevoelens en eventueels la tere verwikkelingen kan worden. Het is in strijd met de opvattingen van Dültsch land en Italië dictaten te scheppen. In welingelichte kringen te Salzburg verklaart men ten aanzien van de bespre kingen met de Bulgaarsche staatslieden, dat Dultschland het nooit onder stoelen of banken heeft gestoken en juist thans geen aanleiding heeft te verzwijgen, dat Dultschland sympathiek staat tegenover de verstandige eischen vpn Bulgarije ten aanzien van d meer, als wtf nieuwe veor- raad In motten DE KOMENDE EINDSTRIJD. Luchtmaebt beslissend. De Duitsche generaal der luchtmacht, Quade, publiceert in de „Berliner Börsen- Zeitung” een artikel over de rol van het luchtwapen. „In de komende eindstrijd met Enge land,” aldus het artikel, „zal het lucht wapen wederom een beslissende rol spe len. Wellicht dè beslissende rol. Het En gelsche volk weet dat en is er bang voor. Het weet ook, dat de tot dusver onder nomen verkennlngs- en aanvalsvluchten slechts speldeprlkken zijn vergéleken met wat komen kan en komen zal." ien, die deze landen na Versailles Roemenië moesten afstaan. Het is tijd, dat de onzinnige verschijn selen, die tot voortdurende oorlogen leidden en konden lelden, spoedig en de finitief worden weggenomen. De Roemeenen verkeeren niet meer in het onzekere over het feit, dat de duide lijke ongerechtigheden, die Hongarije bij de vorming van Roemenië, werden aan gedaan, een permanente aanleiding tot gevaarlijke spanningen vormen, en dat zij uit de weg moeten worden geruimd, wanneer een voor belde volken vrucht bare vredestoestand In de Donauvlakte zijn intrede moet doen. DE GROOTSTE LUCHTSLAG UIT DEZ1 OORLOG. me van de Vanti spoedig moge lijk kozen hiervoor aanwijst, zoowel onderzoek bracht elezen en daarna werden zoo zwaar getroffen, dat met hun verlies gerekend moet worden. Bij deze aanvallen ontstonden hevige luchtgevech ten met vijandelijke jagers, in welker verloop twaalf Britse he vliegtuigen yan het type Spitfire en drie van het type Hurricane, alsmede drie eigen toestellen werden neergeschoten. Tijdens gewapen de verkenningen gelukte het verder een kruiser van ongeveer 10.000 ton en een koopvaardijschip van 1000 ton tot zin ken te brengen en een ander koopvaar dijschip zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen vlogen in de nacht van 29 op 30 Juli Noord- en West-Duitschland bin nen. Met hun bommen troffen zij uitslui tend nlet-militalre doelen. Zoo werden te Dussdorf vijf huizen zwaar bescha digd. Branden in de daken konden door de luchtbescherming snel gebluscht wor den. Bij Offenbach aan de Main werden twee hulzen zwaar en twee andere licht beschadigd. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 2 maanden 1.25; per post 1.50. Luchtgevechten. van de weermacht tot dusver op Engeland hebben gedaan, slechts gewapende verkenningen waren en niets anders." ;hee!e land uit te belangrijkste deel Haven versperd. Aan het frontbericht van het D.N.B. is het volgende ontleend: BIJ de luchtaanval op Dover, die in het legerbericht wordt 'genoemd, is het tot talrijke dramatische, afzonderlijke acties gekomen. De duikbommenwerpers vielen de haveninstallaties van Dover met groot succes aan, zoodat waarschijnlijk be- Jangrljke deelen van de haven voor lan ge tijd onbruikbaar zijn. De vier getrof fen schepen kunnen niet alleen als ver loren beschouwd worden, doch hebben tevens de Engelsche haven in hooge ma te geblokkeerd. De Britsche jachtvliegtuigen, die de dulkaanval op Dover niet konden ver hinderen, waren eveneens inferieur aan de Duitsche begeleidende jachtvliegtui gen, zooals blijkt uit het aantal neerge schoten vliegtuigen. Tegenover een ver lies van 15 Engelsche vliegtuigen van het type Spitfire en Hurricane die boven Do ver zijn neergeschoten, staat een verlies van slechts drie Duitsche jachtvliegtui gen. De hiervan afwijkende opgaven van de Engelsche berichtendienst zijn on juist. HET VAREN IN CONVOOIEN. Geen voor- maar nadeel. Naar aanleiding van het legerbericht, waarin gemeld wordt, dat Duitsche duik- booten meer dan 78.000 ton vijandelijke sch^epsruimte hebben vernietigd, merkt het D.N.B. op: „Dit succes is des te opmerkelijker omdat het grootste deel van de betrok ken schepen tot krachtig beveiligde con- OLIE VOOR DE AS. De petroleumvoondenlng van de as mogendheden voor oorlogsdoeleinden is door de Duitsche synthetische productie en door de stijging van de Roemeensche productie verzekerd. Het normale exportcijfer van Roeme nië van 100.000 vaten per dag zal bin nenkort belangrijk worden verhoogd en wel eenerzijds door nieuwe boringen, an derzijds doordat de Roemeensche regee- rlng buitenlandsche maatschappijen in eigen beheer heeft genomen. Deze pro- ductlevergrooting komt uitsluitend de as-mogendheden ten goede. gevraagd: N BAKFIETS. iEN, Dijklun 231 ^ambacht -8,-capucijners 13— kool, groene 2.50— lts 2.50—7.40, peulen prinkboonen H— snijboonen t buitenlandsche zaken o.a. het volgende bekend gemaakt: De correspondent van Reuter te Tokio Cox, die verdacht van splonnage, door de politie Is gearresteerd, heeft zich, toen hij verhoord werd, uit het raam van de derde verdieping van het hoofdbureau van politie geworpen. De ambtenaren trachtten tevergeefs hem tegen te hou den. Cox is drie kwartier later aan zijn verwondingen bezweken. Cox was. tegelijk met vier andere Brit sche staatsburgers, voor het meerendeel vooraanstaande zakenlieden, gearresteerd onder verdenking van splonnage. Hij heeft er blijkbaar niet aan getwij feld hoe het onderzoek dat naar hem was Ingesteld, zou afloopen en dat hij een veroordeellng niet kon ontgaan. ENGELAND PROTESTEERT EN DREIGT. Ernstige gevolgen te wachten. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat de Britsche gezant te Tokio dtalgle aan den Japanschen minister vah buitenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering de arrestatie van 12 Britsche onderdanen in Japan als een ernstig incident be schouwt. Cralgie zou den minister te ver staan gegeven hebben, dat nieuwe arres taties politieke gevolgen zouden hebben, om van de technische gevolgen maar te zwijgen. Voorts zou de gezant de formee- le verzekering hebben gegeven dat de Britsche kolonie In Japan over geen en kele politieke organisatie beschikt. Toch nog meer arrestaties. Naar verluidt is het Japansche minis terie van Onderwijs voornemens, in ver band met de ontmaskering van het En gelsche splonnagenet, 5000 buitenland sche onderwijskrachten door Japanners te vervangen. Bovendien zullen de mis sies onder scherpere contröle worden ge steld. De gendarmerie heeft een onbekend aantal personen, verdacht van buiten landsche splonnage, gearresteerd in Ku- rume. Volgens door het D.N.B. uit Korea ont- Engelsche kranten brengen beschrij vingen van een luchtslag, welke Maan dag aan de Zuidoostkust ^an Engeland heeft plaats gevonden. De slag moet de grootste geweest zijn, die sedert het be gin van de oorlog boven Britsche bodem gestreden is. Ongeveer 100 Duitsche vliegtuigen, waaronder 55 Stuka’s, namen er aan deel. Een woedend afweervuur verwel komde de Duitsche machines, doch hoe wel de eerste twee Duitsche toestellen door granaten van het luchtdoelgeschut in stukken gescheurd werden, trokken de Duitsche vliegers zich van het Engel sche vuur in het geheel niets aan en vlo gen zij met ongelooflijke onbezorgdheid door de rondom hen ontploffende pro jectielen. Engelsche jachtvliegtuigen vielen later de Duitsche machines aan en boven zee werden de gevechten van machine tegen machine verder uitgestreden. DE LUCHTAANVAL OP DOVER, we wetsontwerpen, maar zij regelen de productie en de afzet, waardoor dolle concurrentie en te lage prijzen dwijnen. Het is niet te zeggen of het corporatie ve stelsel in ons land zal worden inge voerd, maar als dat zou gebeuren, zou ’t niet moeilijk zijn dat stelsel hier tot stand te brengen, omdat orif land vrij wel in alle vakken goed georganiseerde vereeniglngen heeft, bereid en In staat de nieuwe taak op zich te nemen. Er zijn vakken, o.a. bij de drukkers, waar de collectieve organisatie en federatie reeds in zoo gevorderde staat verkeert, dat zij zonder eenige wijziging tot corporaties aangewezen kunnen worden. De regeering wordt dan toevertrouwd aan mannen, den, die niet gebonden zijn door politieke af spraken en niet zich bij elk oordeel op een politiek standpunt plaatsen, maar aan hen, die de doeleinden van de maat schappij als eenheid kunnen verwerkelij ken. Evenals in de rechtspraak de eigenrich ting verboden is, d.w.z. dat men in geen geval zelf als rechter mag optreden, zoo zijn ook in de corporatieve staat alle zelf verdediging, zooals werkstakingen, uit sluitingen, boycots, e.d. verboden. In de samenleving brengt men twisten en ge schillen voor den rechter en dus ook in arbeidsaangelegenheden. Dit beteekent niet, dat de arbeiders zich niet meer mo gen laten gelden, want de klasse-<gani- satle wordt daarbij gehandhaafd, ^och zij wordt aan het algemeen belang on dergeschikt gemaakt. Geen eigenrichting meer, maar wettige en gewettigde ver dediging van de sociale groepen. Het bovenstaande beoogt niet te zijn een aanprijzing van het corporatieve stel sel, het is niet anders dan een zeer korte Indruk van de staatstheorie van dat systeem, zooals prof. Alfredo Rocco dat heeft uiteengezet. Het opperbevel maakt bekend: Duitsche Stuka-eenheden hebben een aanval op de haven van Dover onderno men. Vier daar liggende schepen, met eetf gezamenlijke Inhoud van 32.000 ton. No. 8506. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDflOLLAND EN UTRECHT TURKIJE DRAAIT BIJ. Na het sluiten van de Turksch-Duit sche handelsovereenkomst laat de Turk- sche pers thans ten opzichte van Dultsch land een vriendelijker geluld hooren. Het blad „Ikrdam” schrijft: „Turkije heeft er geen belang bij de vijand van Dultschland te zijn." la deze net een doch DE DUITSCHE MEENING. Het D.N.B. schrijft over de bijeenkomst van Amerlkaansche ministers van bui tenlandsche zaken: „De conferentie in Havanna heeft niets anders gebracht dan het feit, dat men aan de overkant van de Oceaan En geland al voor zoo zwak houdt, dat men zich reeds zorgen begint te maken over zijn nalatenschap. De bezittingen van Engeland zijn inde oogen van Amerika rijp voor een man daat. Dit Is een feit, waarmede geen zelfbewuste Brit gemakkelijk genoegen zal kunnen nemen en dat zeker er niet toe geschikt Is het prestige van Enge land in de wereld te verhoogen.” EUROPEE8CH BEZIT IN AMERIKA. Regeling getroffen. De conferentie van alle ministers van buitenlandsche zaken van het Amerl kaansche vasteland heeft een reeks reso luties aangenomen. Daarbij wordt o m. bepaald, dat „wanneer eilanden of ge bieden in Amerika, die thans in het be zit zijn van nlet-Amerikaansche naties, gevaar loopen voorwerp te worden van gebiedsuitwissellng. Moch, het nemen van onmlddellijke maatrtgelen zoo dringend worden, dat de vorming van een noodregelmg niet kan worden af gewacht, dan heeft iedere Amerlkaansche republiek het récht op te treden op een wijze, welke noodzakelijk is voor de verdediging van het eigen land of van het Amerlkaansche conti nent. In dit verband heeft Argentinië het voorbehoud doen vastleggen, dat deze verklaring geen betre^g heeft op de Falkland-eilanden.' eangezlen deze geen kolonie of bezitting van een ï’iropeesche natie ,maar een deel van het Argentljn- sche gebied vormen. (De Falklandehan- den zijn op het oogenblik door Engeland bezet. Argentinië heeft echter gedurende de geheele conferentie sterk geageerd te gen deze bezetting, daar de eilanden, vol gens den afgevaardigde, Argentljnsch zijn. Ook was Argentinië scherp gekant tegen een overdracht van de eilanden aan de Vereen. Staten van N.-Amepika. Red.). Een andere resolutie van de conferen tie heeft betrekking op hel „Optridon, dat door het buitenland gericht wordt tegen inheemsche Instelling an”. De resultle verklaart, dat mocht de vrede in een of andere Amerlkaansche republiek door een dergelijke activiteit worden bedreigd, de Amerlkaansche re- geertngen terstond met elkander in over leg zullen treden, wanneer de rechtstreeks ■betrokken staat dat wensch'. GOERING SPREEKT OVER DE OORLOG Aanval op Amerika. Rljksmaarschalk Göring heeft den be kenden Duitschen Amenkaanschen jour nalist K. H. von Wiegand een interview toegestaan. Goring verklaarde in de eerste plaats, dat hij een inval in de Vereenigde Sta ten, zoowel van de zijde van de Atlanti sche als van de Stille Oceaan, als een militaire onmogelijkheid beschouwde, ja, dat zulk een denkbeeld bepaald belache lijk was. Met zijn reusachtige „vestinggracht” van 3.000 tot 5.000 zeemijieL breedte, waardoor het aan beide zijden omgeven is, kon Amerika, noch van <de zee, noch van de lucht uit worden aangevallen. In militair opzicht was een inval volkomen onzinnig. Over de ervaringen met s bet luchtwapen oorlog verklaarde Göring, dat beslissende factor is geweest, men dient in het oog te houden, dat het luchtwapen in zijn massa niet neerdalen en veroveren kan. Dultschland bezit op het vasteland de heerschappij in de lucht en zal haar houden. De Duit sche luchtmacht is thans sterker dan op den lOen Mei en wel op grond van haar betrekkelijk geringe verliezen en de uit stekende Duitsche vliegtuigproductie. De Duitschg vliegtuigproductie is al tijd nog grooter dan de Engelsche, de Amerlkaansche leveranties er bij gere kend. Overigens zijn sedert het begin van de oorlog meer dan 2000 ten volle te ge bruiken vliegtuigen buitgemaakt, die echter in hoofdzaak alleen voor oefening gebrwfkt worden. Rljksmaarschalk Göring vertelde nog, dat Dultschland In de landen van het Westen een hoeveelheid brandstof buit gemaakt heeft, die dubbel zoo groot Is als die, welke de Duitsche luchtmacht redert de 10e Mei verbruikt heeft. De Rljksmaarschalk uitte zijn veront waardiging over de Engelsche bomaan vallen op nlet-militalre doelen en schreef te toe aan het ontbreken van elk systeem bij de aanvallen. Ten slotte kwam het gesprek op den komenden Spionnage.affaire in Japan. Engebchman pleegt zelfmoord. De Japansche ministeries van oorlog en Justitie hebben gezamenlijk een ver klaring uitgegeven, luidende; „Met het oog op de steeds toenemende activiteit van buitenlandsche organen van splonnage en samenzwering in dit land, is de militaire politie als eerste stap overgegaan tot de arrestatie van hen, die deel uitmaakten van het Brit sche splonnagenet, dat over het geheele land was gespannen.” De correspondent van Reuter te Tokio die verdacht was in de spionnage-a-ffaire betrokken te zijn, heeft een einde aan zijn leven gemaakt. Naar aanleiding van deze zelfmoord is door het Japansche departement van snijboonen 10—A tuinboonen 7. uien 0, zllverulen 3—11» D4, peterselie 10—20, ten 8-19.20, bosch- n 64—66, druiven, -82, frambozen 25- kruisbessen 6—26, e bessen 1036, z* g. Paprika 7—9, me* m 1—20, pruimer peren: bonne louis* rienne 411 P- 1 p. 100 st. vangen berichten, zijn aldaar nieuw! restaties verricht van deelen van „buitenlandschen spionnagedlenst”. o Engelsch onderzoek. In verband met de arrestatie van En- gelschen in Japan schrijft de „Daily He rald”, dat de Engelsche regeering een uitgebreid onderzoek naar de geheimzin nige dood van den Reuter-correspondent te Tokio zal eischen. Engeland zal ver langen, dat Japan de aanklacht overeen spionnagedlenst duidelijk formuleert. ENGELSCHE SCHEPEN EN lïAVENS BESTOOKT. De Duitsche legerberichten Het Oppercommando der Weermacht maakt bekend In de zeeoorlog tegen Engeland bleven onze onderzeebooten successen boeken. Een bewapend Britsch koopvaardijschip van 6000 ton werd getorpedeerd. Een onderzeeboot heeft 18.750 ton vlj- andelljke scheepsrulmte ^an eeh krach tig beveiligd convool tot zinken gebracht. Een andere onderzeeboot gelukte het een meer dan 6000 b.r.t. metend bewapend vijandelijk koopvaardijschip voor de Britsche kust tot zinken te brengen. Gedurende de bewapende verkenning In de lucht werden op .28 Juli boven het Kanaal op tal van plaatsen luchtgevech ten geleverd. Zes vijandelijke vliegtuigen en één eigen machine werden daarbij neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben Britsche vliegtuigen boven Noord- en West-Dultschland slechts weinig bommen uitgeworpen, zonder schade aan te rich ten. Slechts te Hamburg viel eeh bom op een woonwijk. Door tijdig ingrijpen van de luchtbeschermingsorganisatie kofi echter grootere schade worden voorko men. BIJ vluchten boven Nederland werden twee vijandelijke vliegtuigen door jagers en een door luchtdoelgeschut neergescho ten. In Noord-Frankrljk en Noord-Dultsch- land een toestel door luchtdoelgeschut, zoodat de gezamenlijke verliezen van den tegenstander elf vliegtuigen bedroeg. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist. Philips Radio vanaf f 70 Gratnafooncomb. Stofzuigers Elec. Kookplaten Kachels Theelicht elementen Strijkijzers Scheerappan Dynamische zaklantaarns Gloeilampen Annode- en zak» batterijen Brandbiuschapp. Verduiateringskapjes Lampen en lantaarns Aan ee$ Kamerlid werden onvervulbare eischen gesteld, hij moest niet slechts be kend zijn met alle aan de orde komende zaken, maar hij moest er dermate in door kneed zijn, dat hij met beslistheid oordeelen wat voor het land al of goed was. Hij moest zijn voor of tegen laten hooren over de drooglegging van de Zuiderzee en over de vaccinatie, over de Boterwet en de Stoomwet, over de fensie en boschbouw, over vleeschkeu- rlng en luchtvaart, over winkelsluiting en vrachtverdeling, over de landbouwers en stuwadoors en over de talfooze onderwer pen, welke in de 4 jaren van zijn periode werden ingediend. Dat kon natuurlijk niemand en men vertrouwde daarom op de rapporten der deskundigen. Wanneer die tegenstrijdig waren, koos men deskundige die het dichtst bij de partij van het lid stond. Zoodoende werden juiste en onjuiste, goede en verkeerde be sluiten genomen, waarbij dan nog de ruilhandel der stemmen kwam. Partij A stelde partij B voor: als jullie voor dit ontwerp stemmen, dan zullen wij straks stemmen voor het ontwerp, dat jullie na aan het hart ligt. Zoo ging het en men wist dat en keur de het af,' maar men kon geen oplossing vinden. Nu is het parlement voorlooplg op non-activitelt gesteld en men bespreekt de kansen van het corporatieve stelsel. BIJ dat systeem wordt de regeering niet gevormd door een groep politici als wet gevers en ambtenaren als uitvoerders, maar door groepen deskundigen, dat wil neggen aan de organisaties der bij een ontwerp betrokken werkgevers en werkne_ mere, die dus over zoo’n onderwerp met kennis van zaken kunnen oordeelen wordt 1 voorgelegd. Zij zijn verantwoor delijk voor hun advies en besluiten, zoo wel tegenover de regeering als tegen over hun organisaties voor de genomen besluiten. Bovendien behandelen die or ganisaties of corporaties niet alleen nleu- JAN BROUWER Haven 63 - Telef. 113 - Schoonhoven Reparatie aan all* marken Radio (Phthpa Service) en elec triache apparaten. Contant, huur en gemakk. beuling' Inruil oude apparaten

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1