DISTRIBUTIE ENGELAND IN DE OORLOG. I Gemengd nieuws Frankrijk uit de Volkenbond. Rechtszaken MCUWS FEUILLETON. Gemengd nieuws Uit de pers WOENSDAG 31 JULI 1940 vooien behoorde. Bijna alle vernielde koopvaardijschepen waren bewapend. De oorspronkelijke afwerende werking van het convooistelsel is thans geheel in haar tegendeel gaan verkeeren. De concentratie van talrijke handels schepen tot convoolen spaart de Dult- sche onderzeebooten kennelijk de vaak zeer moeizame en dagenlange Jacht op loonende afzonderlijke doelen. De vor ming van 'convoolen heeft de uitwerking van de duikbuit-handelsoorlog en ook van de Duitsche luchtoorlog tegen de Britsche koopvaardij belangrijk ver groot." CONVOOI- EN PANTSERCOLONNE aangevallen. De Italiaansche legerberichten Het legerbericht No. 50 van het Itali- aansche Algemeene Hoofdkwartier luidt: Eenheden van onze luchtmacht heb ben vijandelijke formaties pantserauto's met groote en kleine bommen tot over de grens van Cyrenaica achtervolgd endaar bij talrijke pantserwagens ernstig ge- |roffen. Tijdens luchtgevechten werden twee vijandelijke toestellen van het type Blen heim neergeschoten. Twee van onze toe stellen zijn niet op hun basis terugge keerd Schepen getroffen. Het 51e Italiaansche legerbericht luidt: Gisteren hebben de geheele dag tal rijke formaties vliegtuigen vele malen een vijandelijk convooi gebombardeerd, dat in het Oosten der Middellandsche Zee voer, geëscorteerd door oorlogsschepen om. een vliegtuigmoederschip. Verschei dene eenheden werden ernstig getroffen; een schip vloog in brand. Tijdens een luchtgevecht tusschen bombardements toestellen en vijandelijke jachtvliegtui gen, die van het vliegtulgmoederschip waren opgestegen, werd een Jager neer geschoten. Eén van onze vliegtuigen keer de niet terug. In Oost-Afrika in onze be zetting van Kurmuk uitgebreid en is een volledige vijandelijke ravitallleerings- eolonne met levensmdidelen, wapens en munitie buit gemaakt. De haven van Aden werd doeltreffend gebombardeerd •n een schip kreeg een voltreffer. OVERAL MOEILIJKHEDEN. Slechte berichtgeving. Het ministerie van voorlichting, en Wel voornamelijk de minister Duff Coo per zelf, worden in de Engelsche pers steeds heftiger aangevallen. Men krijgt het gevoel, dat zijn voorlichting een sys tematische campagne is. Het aftreden van Lord Perth als chef voor de buiten- landsche propaganda wordt hier be schouwd als een eerste stap naar groote veranderingen in het ministerie van voorlichting. De News Chronicle schrijft, dat „de offlcieele berichten en commentaren die het ministerie van voorlichting aan de bultenlandsche pers verstrekt, volkomen hun doel missen en bedroevend mlslel- 0#nd *ün." De Daily Mail levert vooral critiek op het ministerie van voorlichting, omdat het het bericht over het tot zinken bren gen van de Lancastrla heeft achterge houden. Dit bericht is pas in de Engel sche pers gepubliceerd, toen men het reeds in de Amerlkaansche bladen gele zen had. Deze vertraging versterkt de opvatting, dat ook andere Engelsche ver liezen geheim worden gehouden. Opstandigheid. Passagiers en leden van de bemanning van het Amerlkaanschq s.s. President Polk, dat na een wereldreis te New York dat de Kaapstad een zeer sterke anti- Britsche stemming heerscht, vooral on der de Zuid-Afrikaners van Nederland- sche afstamming. 4 De passagiers mochten te Kaapstad niet aan land gaan. Een lfd van de be manning zeide: „Kaapstad staat aan de vooravond van een revolutie, omdat een groot deel van de bevolking van Zuid- Af rika niet voor Engeland wil vechten." Naar de „Glomale d'Italia" meldt, heeft de Britsch-Indische Congrespartij na een bespreking, die acht uur heeft geduurd, met 95 tegen $7 stemmen het op 7 Juli door het Congrescomité in New Delhi genomen besluit geratificeerd. Dit besluit eischt van Engeland als eerste stap naar de volledige onafhankelijkheid van Indië de toestemming tot het on middellijk vormen van een natlorfale In dische regeering. Gibraltar. Maandagmiddag heeft zich in Gibral tar een geweldige ontploffing voorge daan, die op groote afstand te hooren was. Men kon waarnemen, dat de brand weer gealarmeerd werd en dat zieken wagens op de plaats van het ongeluk aankwamen. Ofschoon van Engelsche zijde beweerd wordt, dat alleen een ben zinedepot in de lucht is gevlogen, ver neemt men van betrouwbare zijde, dat een munitieopslagplaats door onbekende oorzaak ontploft is. Vier Engelsche sol daten zouden zijn omgekomen, talrijke gewond. Stefanl verneemt, dat het commando van de vesting Gibraltar ten zeerste de houding der Engelsche vloot betreurt, die bij Italiaansche luchtaanvallen geen an dere zorg heeft, dan zich op open zee in veiligheid te stellen, in plaats van aan de verdediging mede te werken. Men heeft opgemerkt, dat de Engelsche zoek lichten de Italiaansche toestellen bij een aanval niet konden bereiken en dat het afweergeschut op goed geluk en zeer verward schoot. Sabotage. In Transvaal hebben zich, zooals ge meld, een reeks ontploffingen ten gevol ge van bomaanslagen voorgedaan. Te Roodegoort werden daarbij vele winkelruiten vernield. Ook te Heidelberg vond een ontploffing plaats. De spoorlijn tusschen Nigel en Heidelberg is over een afstand van ongeveer 100 meter vernield. De politie zoekt de daders. Geld geblokkeerd. De Fransche radio deelde mede, dat de Engelsche regeering de blokkeering van alle Fransche saldi in Engeland gelast heeft. Als antwoord is de Fransche re geering overgegaan tot het blokkeeren van alle tegoeden van Britsche staats burgers in Frankrijk en het Fransche ko loniale rijk. Noren dienstplichtig. Uit Londen wordt gemeld, dat alle in Engeland wonende Noorsche staatsbur gers gedwongen zullen worden militaire dienst te verrichten. Dit bericht heeft, zoo zegt het Noorsche telegraaf Agent schap, in Noorwegen groote verbittering gewekt. i Chamberlain ziek. Het D.N.B. verneemt uit Londen: Naar verluidt is Chamberlain ernstig ziek. Hij ligt in het ziekenhuis en moet geopereerd worden. Later werd gemeld dat Chamberlain een darmoperatie had ondergaan en dat deze goed verloopen was. Torpfedobootjager gezonken. Officieel wordt toegegeven, dat de tor- pedobootjager „Wren" tengevolge van vijandelijke actie verloren is gegaan. De „Wrerf" is, tijdens een gevecht, door een bom uit een vijandelijk vliegtuig getrof fen en gezonken. Het schip had een wa terverplaatsing van 1120 ton en een snel held van 34 knoopen. Het was bewapend met vier stukken geschut van 12 c.m., vier luchtdoelkanonnen, vier machine geweren en zes torpedollanceerbuizen. De toestand in de havens. Volgens een D.NB.-bericht uit New York heeft de „New York Daily News", uit particuliere kringen te Londen ver nomen, dat de Engelsche admiraliteit in verband met de aanhoudende Duitsche luchtaanvallen de haven van Londen voor de scheepvaart geheel heeft geslo ten. De kapitein van een uit Engeland te- rugkeerende Portugeesche kolenboot heeft .verklaard, dat de havenwerken van Cardiff door de Duitsche bombarde menten ernstig beschadigd zijn. Boven dien ligt in de haven een groot aantal zwaar getroffen schepen, die niet meer op eigen kracht kunnen varen. Ook in de havens van Newcastle, Hull en Southampton ligt de scheepvaart bij na geheel stil. De haveninstallaties en de omgeving van Southampton zijn door de Duitsche luchtaanvallen zwaar bescha digd en de bevolking is bijna geheel ge- evacueerd. De tarieven der scheepsverzekeringen zijn reeds met 20 verhoogd en de prij zen van een deel der uit de Vereenigde Staten ingevoerde goederen zijn reeds met 150 gestegen. De Engelsche regeering heeft, naar uit Londen gemeld wordt, medegedeeld, dat een commissie van zeven leden is inge steld tot reorganisatie en vereenvoudi ging van het ministerie van oorlog, wiens verouderde bureaucratische werkwijzen zelfs door Churchill aan de kaak zijn ge steld. Patrouille-vaartuig gezonken. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het patrouillevaartuig „Staunton" op een vijandelijke mijn geloopen en ge zonken is. De Britsche admiraliteit heeft met groote moeilijkheden te kampen bij het in dienst stellen van de in Engelsche havens in beslag genomen Fransche oor logsschepen. Toen onlangs een Fransche torpedo jager uit Blackpool vertrok, moest hij na twee uur naar de haven worden terug gesleept, wegens een machinestoring. Op de werf werd geconstateerd, dat er zand in de turbines was geworpen. Ook werd averij geconstateerd op een lichte Fransche kruiser en een torpedo jager waarbij belangrijke machinedeelen door onbekenden waren verwijderd. Het zal geruime tijd duren, voor deze sche pen weer kunnen worden gebruikt. Op grond van deze gebeurtenissen is de nog op Fransche schepen aanwezige bemanning van Fransche nationaliteit aan een zeer strenge controle onderwor pen. Veertien leden der Fransche mari ne, onder wie verscheidene ingenieurs. zijn naar een concentratiekamp overge bracht. Relletjes te Haifa. Het D.NH. meldt: Uit Aleppo komt het bericht, dat na de laatste Italiaansche luchtaanval op Haifa onder de bevolking ernstige onge regeldheden zijn uitgebroken. Verschei dene Joodsche winkells werden bestormd, terwijl in de Joodsche plantages de ar beiders werden overvallen. De oorzaak van deze relletjes worden gezocht in de gebrekkige luchtbescher ming voor de Arabische bevolking. Kabinetswijziging? De correspondenten te Londen van de Stockholmsche bladen maken allen mel ding van wijzigingen in het Engelsche kabinet, welke voor de deur zouden staan. Afgezien van Churchill is er op het oogenbllk géén kabinetslid, dat werkelijk TANKSCHIP door ENGELSCHEN GETORPEDEERD. Het kleine Grieksche tankschip Her- mione is bij kaap Sunion aan de zuide lijke punt van Attika door de Engel- scben getorpedeerd. De Hermione wa? met een lading mo torbrandstof onderweg van Albanië naar het Italiaansche eiland Patmos. Hoofdpl|n an Kiaipl|n. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd ,,inillt8rdl)ll" Doos 10en50ct. FRANKRIJK ZOEKT SCHULDIGEN. Aan de nederlaag. De Fransche ministerraad heeft beslo ten tot de instelling van een speciale Voor de zilver- en goudsmederijen is het een verheugend feit, dat de Keurkamer weer open is. Hierboven het oogenblik waarop te Schoonhoven de producten van een der groote edel-smederijen weer worden gekeurd. rechtbank, die tot taak zal krijgen aan klachten te behandelen tegen personen, die ervan beschuldigd worden Frankrijk de catastrophe van de nederlaag in de strijd tegen Duitschland, te hebben ge stort. De voornaamste processen zullen ge voerd worden tegen Daladier, Blum, Ga- melin, Reynaud, Mandei en Cot, doch daarnaast zal het hof zich bezig houden met een aantal persoonlijkheden, die minder naar voren zijn getreden, o.a. met den minister van Luchtvaart onder Daladier, Guy la Chambre. Dezen laat- sten wordt verweten, dat het Fransche luchtwapen onder zijn beheer den laag- sten stand bereikt heeft, die ooit is vast gesteld. stevig in het zadel zit. Kingsley Wood slaat een slecht figuur met zijn begroo ting en zijn dagen als minister van fi nanciën zullen waarschijnlijk wel ge teld zijn. Duff Cooper's werkzaamheid als chef van het ministerie van voorlich ting heeft zoo'n strodm van critiek en gelach uitgelokt, dat hij op het punt staat te verdwijnen. Ook Eden vermag als minister van oorlog geen geestdrift te verwekken. N«»g een patrouilleschip verloren. De admiraliteit betreurt hette moeten mededeelen, dat het patrouillevaartuig „Gulzar" Maandag na vijandelijke lucht aanvallen is gezonken. De bemanning kon gered worden. BOMMEN OP VLIEGKAMPSCHIP. De speciale verslaggever van Stefani meldt omtrent de aanval op een Britsch vliegtuigmoederschip, dat de Italiaan sche luchtmacht een vliegtuigmoeder schip heeft aangevallen, terwijl Engel sche jachtvliegtuigen van het schip op stegen en de Italiaansche vliegtuigen aanvielen. Een Britsch vliegtuig werd neergeschoten. Het vliegtuigmoederschip wrd door twee brandbommen getroffen. Eenige minuten later zag men er rook zuilen uit opstijgen. DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Bommen op kerkhoven. Over het lukraak werpen van bommen door de Royal Air Force boven het ge bied van het Duitsche rtfk zijn nog de volgende bijzonderheden bekend gewor den. In de nacht van de 22e op de 23e Juli hebben Engelsche vliegers verscheidene bommen geworpen op het kerkhof van een plaatsje in Noord-West-Duitschland. Hierdoor werden vier graven vernield In de nacht van 25 op 26 Juli werden op de doodenakker van een tamelijk groote stad in West-Duitschland door 7 explo sieve bommen zelfs meer dan honderd graven volkonfen verwoest. Bij een an dere luchtaanval troffen de bommen het dak van een dorpskerk en vernielden een herberg naast de kerk. Hierbij wefd een burger geyond, terwijl verschillende stuks vee werden gedood. In een West- Duitsche stad viel een Engelsche bom op da binnenolaats van een sciiooL nen vereenigen, dat Engeland de weg over Birma, waarvan voor het vervoet naar China gebruik werd gemaakt, ge. sloten heeft. (Door deze sluiting is, naar men weet, aan het leger van Tsjiang Kai-Sjek de voornaamste toevoersweg voor oorlog», materieel afgesneden). Een Chineesch ambtenaar uit de re- geering Tsjiang Kal Sjek heeft ver- klaard dat, nadat de weg door de Birm» op Japansch bevel door Engeland wu gesloten, China thans zijn voorraden ver- voert met dertig duizend kameelen, die door Thibeth de benoodigde materialen uit Sovjet-Rusland halen. AMERIKA EN DE OORLOG. Volgens Ford geen deelname De automobielkoning Henry Ford heeft gisteren zijn 77sten verjaardag gevierd. In een intervleuw sprak de jarige de overtuiging uit, dat de Vereenigde Sta ten niet in de oorlog betrokken zullen worden, hoewel zekere zelfzuchtige krin gen, die van de bewapeningsindustri» denken te profiteeren, een enormendruk uitoefenen. Het volk der Vereenigde Sta ten weet uit ervaring, zoo zeide Ford, dai slechts enkele personen, die financieel» belangen hebben, van oorlogen profitee ren. „Volgens „Stockholms Tidningen' meldt de „Daily Mail", dat de vroegere secre taris-generaal van de Volkenbond, Ave nol, zijn post op aanwijzing van den Franschen minister van buitenlandache zaken, Baudoin, heeft neergelegd. Deze zou hem hebben meegedeeld, dat Frank rijk zich niet langer als lid van de Vol kenbond beschouwt. Tevens wordt in het blad meegedeeld, dat de bankrekening van de Volkenbond op het oogenblik vijf millioen kronen be draagt. Geen land lijkt bereid te zijn nieuwe bedragen op de rekening van de Volkenbond te storten. FRANKRIJK DEMOBILISEERT. Koloniale troepen. D edemobilisatie van de Fransche le gers in Syrië en Noord-Afrika, waartoe krachtens de wapenstilstandsovereen komst reeds eenige weken geleden op dracht werd gegeven, is thans afgekon digd. De demobilisatie werd onderbroken in verband met de moeilijkheden van het transport over de Middellandsche Zee. JMen gelooft, dat nog vele soldaten in Noord-Afrika zullen moeten blijven, tot der vijandelijkheden weder veilig zal zijn. dat de Middellandsche Zee na de staking CHINEESCHE TOEVOERWEGEN. De waarnemende Amerlkaansche mi nister van bfcitenlandsche zaken, Sum ner Welles, H^eft Maandag tegenover persvertegenwoordigers verklaard, dat de yereenigde Staten zich er niet mee kun- MOORDAANSLAG OP ZIJN GASTVROUW Dader voortvluchtig. Dinsdagnacht is in een woning te 's-Gravenhage een moordaanslag ge- pleegd op een vrouw. Veertien dagen geleden vervoegde zich aan het huis een 17-jarig jongmensch, die beweerde een vluchteling uit Duitsch land te zijn. Hij wist het medelijden vu zijn geloofsgenooten op te wekken, werd in het gezin opgenomen en verzorgd. 's Nachts was de heer des huizes uit- stedig, wegens zakenbelangen. Toen is et een moordaanslag gepleegd op zijn 34-ja rige echtgenoote. Met een hakmes wer den haar verschillende slagen toegebracht op het hoofd, waardoor ze bewustelooi geraakte. Later bijgekomen, wist ze naar de voordeur te kruipen en verder te krab belen naar de overzijde van de strut Daar geraakte ze buiten bewustzijn. D» buren waarschuwden de politie. De wouw werd naar het ziekenhuis gebracht; haar toestand is zorgwekkend. Zij kon echter aan de politie mededee len, dat het Jongmensch de bedrijver van de wandaad was. De motieven van daad zijn niet zeker bekend, doch liggen voor de hand. Later werd gemeld: Dinsdagavond laai ls de dader van deze moordaanslag te Utrecht gearresteerd en op transport naar Den Haag gesteld. Hij heeft een volledigi bekentenis afgelegd. De toestand van de zwaar gewond! vrouw* is nog ernstig. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL Op de Haarlemmerdijk te Amsterdam is gistermiddag een 50-jarige wielrijder bekneld geraakt tusschen een groenten- wagen, welke hij wilde passeeren en een juist voorbijrijdende vrachtauto. De ma kreeg zware inwendige kneuzingen en is, terwijl hij naar het Binnengasthuil werd overgebracht, overleden. AANDEELEN IN HET WATER. Gisteren meldde zich aan het politie bureau te Amsterdam een vijftienjarige Jongen met een groot pak onder den arm. De jongen had dit pak op de Nieuw» Meer drijvende gevonden. Uit nieuw»- gierigheid had hij het opgevischt en mee genomen. Toen hij het opende, kwam hij tot de ontdekikng, dat het pak 334 aan- deelen bevatte. De aandeelen vertegen woordigden nog vele honderden gulden» De eigenaar heeft zich nog niet gemeld OP ZUN KAMERAAD GESCHOTEN. Wegens poging tot doodslag is de 21- jarige gewone dienstplichtige soldaat A C. M., indertijd door den Bosschen krijgs raad veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee Jaar en zes maanden met sf- trek van de voorloopige hechtenis. Op 27 December van het vorige Jsar had hij te Babberich (gemeente Zeven* aar) twee schoten gelost op een kameraad J. K., met wie hij de wacht moest ba* trekken. M. had den vorigen dag oneenig' heid gehad met K. Gistermorgen heeft M. in hooger b* roep terecht gestaan voor het hoog mi litair gerechtshof. De advocaat-fiscaal eischte thans drie jaren gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechter^ In zijn requisitoir zeide de advocaat-fi** caal, dat het opzet blijkt uit het feft dat beklaagde tweemaal heeft geschoten; deze heeft bovendien niet in drift ga* handeld, daar hij een geheele dag gehad heeft om tot kalmte te komen. Beklaagde's raadsman concludeerde, di» hier alleen sprake kan zijn van valM- handeling. Het hof zal later nitspraa* doen. 3 tweede blad. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhavanscha Coarant WOENSDAG 81 JULI 1»4# WAT VERKRIJGBAAR IS. ARTIKlL EN BON HOEVEELHEID OELDIO Brood Bloem Bon no. 81 t/m 90 a Bon no. 90 Boteren Vgt ponno.01 tm04 boterkaart Bon no. 01 en 02 (vetkaart) Bon no. 03 en 04 (vetkaart) Rijst Bon no. 95 Maïzena, enz. Bon no. 105 Macaroni Bon no. 110 Havermout Bon no. «100 Suiker Bon no. 66 Koffie, Thee Bon no. 85 Petroleum Zegel Periode 3 100 gram per bon K p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weitmeel Vi pond boter M pd. margarine, vet of boter Yi pd. boter m. 10 ct. reductie V» pond rijst of rijstemeel 1 ons maïzena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli V» pond havermout, gort of grutten 1 kilogram X ons thee of H pd. koffie 2 liter t/m 4 Aug. t/m 9 Aug. t/m 23 Aug. t/m 23 Aug. t/m 23 Aug. t/m 11 Aug. t/m 11 Sept. t/m 11 Sept. t/m 11 Aug. t/m 23 Aug. t/m 2 Aug. t/m 11 Aug. TURFVERKOOP ZONDER VERGUNNING VERBODEN. Nu bet verbod tot het verkooper\ en afleveren van turf is opgeheven, is een nieuwe regeling in werking getreden, waarbij het verboden is turf van welke soort ook te verkoopen, af te leveren of te vervoeren, zonder vergunning van den directeur van het Rljkskolenbureau. Voor het verkrijgen van een zoodanige rergunnlng dient men zich te wenden tot de N.V. Verkoopkantoor Fabrieksturf te Assen. Overtreding van dit verbod kan ge- itraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 4 jaren of geldboete van ten hoogste f 10.000. DISTRIBUTIEKAARTEN IN VACANTIE. Wie met vacantie gaat en buiten zijn woonplaats verblijft zal zich afvragen hoe men de distributiekaarten moet bekomen welke uitgereikt worden als mei}. afwezig is. Wanneer men maar zijn stamkaart mee neemt, kan men ook elders waar men tijdelijk vertoeft aan het distributiekan toor daar ter plaatse de desbetreffende nieuwe kaarten verkrijgen. GOEDKOOPER BOTER. Op vetbonnen. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van' Land bouw en Visscherij ls bepaald, dat aan dengene, die tegen inlevering van be paalde nader aan te wijzen bonnen van de vetkaarten boter koopt, uit het Land- bouw-crlslsfonds, gedeeltelijk restitutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van f 0.10 per 250 gram boter. VLEESCH IN BUK. Naar het Hbld. van bevoegde zijde ver neemt ls htans ontheffing verleend van het verbod van de fabricage van ham in blik, schouderham in blik en leverpastel HET 60UD VAN DE EENZAME HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER. Zij zou verwachten Henley te vinden. Henley was natuurlijk haar broeder. In die betrekking moesten zij tot elkaar staan. Zij zou graag met haar broer in dit huisje wonen, maar wat zoii zij doen, als ze ontdekte, dat het bewoond werd door een vreemdeling? „ZIJ moet toch ergens wonen," besloot Srazo. „Zij kan niet in de stad wonen en vij kan niet buiten kampeeren. Zij kan niet hier alleen blijven, terwijl ik buiten slaap en er niemand in de buurt is om op haar te passen. Ik geloof dat er geen andere uitweg is." Brazo begon nu het pad naar Comey In het oog te houden. Tweemaal per dag reed hij naar den top van den zuidelij ken rotswand en keek in de wijde zuide lijke wereld. Dikwijls reed hij verscheide ne mijlen naar het Zuiden, in de rich ting van Comey. Zij zou over Comey komen. Zij moest van dien kant komen, omdat al de brieven, die zij van Henley ontvangen had, het poststempel Comey droegen en zij zou weten, dat er geen uidere stad dichterbij was. Maar Mei ging voorbij en zij kwam niet. De zachte, warme winden kwamen m beroerden dalen en hoogten met haar 'ooverstaf. De dagen waren droomerlg, ie nachten ademden romantiek. Brazo begon te denken, dat zij mis schien niet zou komen. De wind tn d* in blik. Echter is de aflevering van deze producten in blik nog verboden. Wel mogen ze, evenals zulks tot dusver het geval was, vrij worden verkocht. MIJNEN IN DE NED. ZEEARMEN. Schip gezonken. Eerst thans wordt bekend, dat Zater dagavond op het Hollandsch Diep onder de gemeente Numansdorp het motorschip Janna Marina uit St. Philipsland op een mijn geloopen en gezonken ls. De schipper J. Vermeij met zijn vrouw en vermoedelijk 5 kinderen, kwamen hierbij om het leven. EINDHOVEN GEBOMBARDEERD. Vier dood en. Te laat voor ons vorig nummer bereik te ons Maandag de tijding, dat Eindho ven was gebombardeerd. Een Engelsch vliegtuig heeft zestig brandbommen uit gestrooid, welke grootendeels buiten de stad neerkwamen, doch voor een deel ook de slapende burgers in hun huizen verrasten. Twee hulzen zijn verwoest en een aantal andere hulzen ls beschadigd. Dit bombardement heeft aan twee vrou wen en twee kinderen het leven gekost en twee personen zijn zwaar gewond. De luchtbeschermingsbrandweer en de gemeentelijke brandweer van Eindhoven hebben uitbreiding van de branden we ten te voorkomen. Ook op andere plaatsen vielen bommen zooals te Alkmaar en bij Zeist; schade werd niet of weinig aangericht. ONDERWIJS COMEDIE. In Mulderberg ls nu de laatste tijd al zeer onfortuinlijk met de benoeming van een onderwijzeres (wachtgeldster). Nada't B en W. met ingang van 10 Juni voorloo- pig mej. A. W. hadden benoemd, moest zon zouden hau teint bederven. Mis schien was zij wel naar Comey gekomen en bad zich, toen zij de verlatenheid en vuilheid der plaats zag, vol walging af gekeerd. Brazo zou het haar niet erg kwalijk kunnen nemen. Comey was niet veel bijzonders. Maar Brazo héd haar niet in ernst op gegeven, niettegenstaande hij volkomen op de hoogte was van de onaantrekke- lijkheid van het land. Er waren hier din gen, veel belangwekkender dan iets, waar zij aan gewend was, onverschillig waar zij woonde. Kon er een beter atmosfeer zijn? Konden er mooier nachten zijn? Brazo ging gebukt onder een vreese- lijke eenzaamheid en dat gevoel was steeds erger geworden toen hij nacht op nacht op een boomstam, aan den rand van het bosch bij het smalle huisje zat en naar de sterren keek en de flauw stra lende lijn, die den top van den rotswand in het Zuiden afteekende, waarover Ella zou moeten komen, op weg van Comey. Twee weken lang was hij niet voor twee uur in den morgen naar bed gegaan De verwachting had een vreemde onge durigheid in hem opgewekt. Zijn ge dachten hadden ziclv zoo onafgebroken bij het meisje bepaald, dat hij haar ka rakter idealiseerde uit de brieven aan haar broer. Er waren oogenblikken, in zulke nachten als deze, dat haar beeld zooals hij dit ln den geest voor zich zag, zoo levendig werd, dat hij haar als het ware glimlachend voor zich zag staan. Zij was klein. Maar niet te klein. In werkelijkheid reikte haar hoofd onge veer tot zijn kin. En hsutr haren waren net strengen fijn gesponnen goud, dat schitterae in het licht der sterren. B*azo laAé» zichzelfy bespottende. „Dat komt er vmv «fis men aldoor aan de raad in zijn vergadering van 18 de zer die benoeming bekrachtigen. Echter was aan mej. W. Inmiddels reeds een ziekteverlof van 3 weken toegekend, na dat zij één week voor de klas had ge staan. Daags né haar benoeming, nog vóór zij daarmede officieel in kennis was ge steld, heeft deze wachtgeldster in een brief aan de raad meegedeeld, dat zij om gezondheidsredenen de benoeming met zou aanvaarden. Daar de officieele weg bewandeld moest worden ,is mej. W. op 18 dezer het benoemingsbesluit van 16 dezer thuis gezonden, waarbij haar te vens de vraag werd gesteld, of zij de be noeming aannam. Mondeling heeft de onderwijzeres daarop den burgemeester medegedeeld, dat zij verwees naar haar brief van 1Z dezer. De burgemeester heeft zich daarop naar Den Haag begeven en overleg ge pleegd met het betrokken departement, waarna van laatstgenoemde zijde aan het Mulder gemeentebestuur bericht werd, dat, nu de onderwijzeres haar be noeming niet had aanvaard, het ge meentebestuur gemachtigd werd, een voordracht op te maken buiten de lijst met wachtgeldsters om. Dochna ontvangst van deze mis sive gebeurde wel 't meest onverwachte in deze Muider onderwijs-comedie. Mej. W. had klaarblijkelijk alles nog eens "goed overwogen en zij schreef opnieuw een brief aan de raad, wagrin zij berichtte, de benoeming toch aan te nemen. Ook thans weer is het betrokken de partement van een én1 ander in kennis gesteld. NOG STEEDS SPOELEN LIJKEN AAN. Op Ameland. Dinsdagnacht zijn aan de Noordkust van Ameland 27 lijken aangespoeld, die ln zeer vergaande staat van ontbinding verkeerden. Voorts zijn op Ameland honderden pa len, zoogenaamde mijnstukken van één tot twee meter lengte, aangespoeld en door de strandvonderij geborgen. Bi) Noord wijk. Aan het Noordwijksche strand zijn 3 lijken aangespoeld, die In vergevorder de staat van ontbinding vérkeerden. Twee er van waren Franschen, van de derde kon de nationaliteit niet meer worden vastgesteld. Bi) Den Haag. Maandag is uit zee aan het Stille Strand, te 's-Gravenhage, het lijk aan gespoeld van een onbekende vipuw. Het lichaam verkeerde in verregaande staat van ontbinding, en kon plet worden her kend. VIJFTIENHONDERD MARK VERDWENEN. Uit envelop. Bij de politie is aangifte gedaan van verduistering of diefstal van vijftien honderd Mark aan Reichskassenscheine. Een te Den Haag wonende heer had aan een chauffeur, die naar België vertrok, een enveloppe medegegeven, waarin twee duizend mark zat. Deze zou door den chauffeur worden afgegeven aan *n ho tel te Brussel, waar de schoonmoeder van den opdrachtgever verblijf hield. Uit de correspondentie is echter geble'ien, dat de inhoud van de enveloppe bij aflevering slechts bestond wit vijfhonderd mark. één ding denkt," peinsde hij, terwijl hij op den boomstam aan den rand van het bosch zat en naar het ondiepe water der rivier keek, dat schitterde in den stra- lenden nevel der glanzende sterren. De rivier lag niet meer dan een honderd voet van Brazo af. Hij kwam vin een plek langs de donkere, sombere wanden van den rotswand, beschreef een scher pe bocht, liep langs de corral-heinlng en slingerde dan weg ln een groote hoef- vormlge bocht, kwam weer terug en liep langs het bosch. Vervolgens stroomde zij voort, midden door het bassin, tot zij ver weg bij het verlaten dorp verdween. „Een menach denkt al maar door. In hy gaat de dingen, die hij denkt, als waarheid beschouwen. De vermoed, dat dit de reden ls, waarom sommige men- schen hun eigen leugens geloovéh. Waar schijnlijk is zij beelemaal niet, wat ik denk, dat zij is. De heb mij zelf wijs ge maakt, dat zij mooi is. Misschien ls zij dat niet. Maar het ls waarschijnlijker, dat zij het niet is. Hoe het zij, ik zal haar eerlijk behandelen." Hij had zijn geweer op zijn knieën lig gen. Nu legde hij het op den boomatam naast hem en haalde zijn pijp en tabak te voorschijn. Hij stopte zijn pijp, drukte de tabak aan tot zij gelijk was met den kop en greep naar den borstzak van zijn hemd voor een lucifer. Hij had naar de pijp gekeken toen hij haai- stopte en nu, terwijl zijn vingers ln zijn zak zoch ten, keek hij op. De pijp viel uit zijn hand; zijn vingers lieten de lucifers los, die hij gegrepen had. HU verstijfde, slaakte een diepen zucht van verbazing en zat onbeweeglijk te kUken. Het meisje kwam. ZU droeg een witte Japon, zooals hU baar meermalen in zijn De politie spoorde den chauffeur op, die tijdelijk in bewaring is gesteld. HU verklaarde, dat hij tijdens zijn rei3 door België verschillende verblijfplaatsen heeft gehad, meermalen in achuukelders vertoefde en soms zijn jas met de enve loppe in de cabine van zijn r.uto moest achterlaten. Het is dus zeer wel mogelijk dat een derde persoon het geld uit de enveloppe heeft ontvreemd. Thans aordt een onderzoek ingesteld naar deze moei lijke kwestie. PRIJSOPDRIJVING. Zware straf. Tegen F. H. te Rotterdam is de vorige week proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving van vet. Nog vóór de week uit was, bereikten de politie weder om klachten van slagers, dat de maui zich aan dit feijf schuldig bleef maken. De vethandeiaar werd nu in 't hoofd bureau opgesloten, een partU van 2500 kg. vet is in beslag genomen en het be- drijf van den arrestant ls onder controle gesteld. HUWELIJKEN EN GEBOORTEN IN DUITSCHLAND. Het Duitsche bureau van statiestiek meldt een aanzienlijke toenenüQk van het geboortental en wel ln het eerste kwartaal 52.491 meer dan in het overeen komstige tijdperk van 1939. In de Oost mark, de Sudeten-Duitsche gebieden en de stad Dcuitzlg vermeerderde het aantal met meer dan een derde. In het eerste kwartaal van 1940 werden 240,568 huwelijken gesloten tegen 164.174 ln denzelfde UJd van het vorige jaar. Er hadden toen nog zeer vele oorlogshuwe- Hjken plaats. DE DUITSCHE EX-KEIZER. Nog te Doorn. Vla Amerika is ln Engelsche kranten 't bericht verschenen, dat de Duitsche ex- keizer in alle stilte uit Doom naar Pots dam ls vertrokken, waar hU practlsch de gevangene is van de Duitsche autoritei ten. Te BerlUn wordt verklaard, dat dit bericht van elke grond ls ontbloot, daar de ex-kelzer nog steeds te Doom ver toeft en niet voornemens ls om van ver blijfplaats te veranderen. VOOR 50 MILLIOEN GAVEN. Amerika helpt! President Roosevelt heeft den minister van landbouw, Wallace, en den minister van financiën, Morgenthau, opdracht gegeven, voor de uit hun haardsteden verdrevenen of op eenige andere wijze door de vijandelijkheden dakloos gewor den Europeesche vluchtelingen, land bouwproducten, kleedingstukken, medi camenten enz. ten bedrage van 50 mil lioen dollar aan te koopen en door het Roode Kruis ter verdeeling naar Europa te doen vervoeren. Dit.bedrag was on langs door het Congres toegestaan. Op de vraag of de Engelschen deze transporten door de blokkade zouden la ten, antwoordde de secretaris van Roo sevelt, Early, dat 't probleem van de ver deeling alleen het Roode Kruis aanging. ANONIEME BEDRIEGERS. Laffe bestrijding» Er worden anonieme brieven en circu laires rondgezonden, welke den indruk wekken van de Nederlandsche Unie uit te gaan. De Nederlandsche Unie deelt mede, dat soortgelijke anonieme Stukken zonder haar voorkennis worden rond gezonden, zoodat zij uiteraard geen en- gedachten gezien had en zij was niet erg groot. Hij kon haar duidelijk zien tegen den donkeren achtergrond van het lan ge gras in het bassin van het fluweel blauw van den hemel op den top van den zuidelijken rotswand. Zij kwam snel naar hem toe want zij had blijkbaar het licht ln het huisje gezien. Zij was te voet en liep hard! Brazo stond op. Voorovergebogen, stond hij verbaasd en ongeloovlg te kijken. Zijn eerste gedachte was, dat zijn verbeelding hem een visioen van het meisje voor- tooverde, maar toen hij zag, dat haar haar wild om haar schouders golfde en dat zij met moeite voortsnelde, alsof zij van ver kw»un en bijna uitgeput was, wist hy, dat hy geen beeld der verbeel ding, maar een echt, levend meisje voor zich had. Toch was hij nog verbaasd. Hij stond nog onbeweeglijk naar ha&r te kij ken, zich afvragende hoe het meisje zoo ver de wildernis was ingekomen, terwijl zij bijna aan het eind van haar reis ge komen was. En toen zag hij, terwijl het meisje misschien nog een honderd meter van de rivier verwijderd was, de silhouet van een paard en ruiter zich losmaken van den donkeren achtergrond van den rots wand en voortepringen langs den blau wen hemelboog. Brazo's spieren spanden zich en ont spanden zich weer snel. Zijn geweer, dat hy even tevoren op den boomstam had gelegd, greep hij. Zijn lippen vormden strakke lijnen. Een vreemd meisje, dat uit den nacht op hem kwam toerennen, mocht een schouwspel bieden, dat Brazö momenteel in verwarring bracht, maar zijn hersenen werkten vlug genoeg om te begrijpen, zooals hij deed, dat de ver volging van den man niets dan kwaad kele verantwoording voor den Inhoud op zich kan nemen. DE DUITSCHE REPRESAILLES. Naar aanleiding van de Duitsche maat regelen tegen Nederlanders, als repre saille voor de behandeling van de Duit- sche geïnterneerden in Ned. Indië schrijft de „Maasbode" (R.K.) o.m.: „Het is wel zeer betreurenswaardig, dai ten aanzien van de gemeenschappelijks pogingen van de Duitsche bezettings autoriteit en het Nederlandsche volk om een terugkeer van normale toestanden zooveel mogelijk te bespoedigen als spel breker dreigt op te treden een conflict, waaraan in wezen ons volk absoluul vreemd ia en dat het door de omstan digheden als het ware ls opgedrongen. Er is een kwestie-Indie Inderdaad; maar ook een kwestie-Nederland. Aao belde dient gelijkelijk aandacht t« wor den geschonken. Het is dan ook moeilijk in te zien, waarom men te Buitenzorg moet volharden bij maatregelen, die, ge geven de toestanden ln het moederland sinds lang voor wijziging, zoo niet alge- heele opheffing, in aanmerking kwamen Het meest tragische van het geval li wel, dat het de bevolking van ons land door de verwikkelde situatie van hel oogenblik aan een deugdelijk middel ont breekt, om ten deze eenige invloed t« oefenen. Van de andere kant zou zij on getwijfeld niets liever zien dan dit wrijf punt zoo spoedig mogelijk uit de weg werd geruimd." DE NEDERLANDSCHE UNIE. ïn de NR. Ct. schrijft' een inzender over de Nederlandsche Unie, die met de leiders daarvan gesproken heeft, o.m.: „De bezwaren, welke van sommige zij den tegen deze Unie zijn opgeworpen, zijn meestal niet steekhoudend of voor barig en het geopperde bezwaar, dat uit sluitend intellectueelen de leiding heb ben, weegt bij mij niet meer, nu ik hen heb leeren kennen als menschen met een open blik voor datgene, wat ons Neder landsche Volk in de klassenstrijd ge scheiden heeft gehouden en wat er ln ons omgaat. Ik heb de indruk gekregen, dat zij, al zijn zij geen menechen uit de volksmassa, een zoo ruime blik hebben, op datgene wat er in ons 'oma^at, dal wij ons met een gerust Yik&t aan hen kunnen toevertrouwen. De ben overtuigd, dat zoodra 0e plan nen der Nederlandsche Unie in hun ge heel en meer gedetailleerd onder onze al gemeene aandacht worden gebracht ieder zal moeten toegeven, dat dit de weg ls, ongeacht van welk geloof, stand, vak of groep hij of zy ook moge zyn. Ja zelfs zal iedereen moeten erkennen, dat et geen andere weg bestaat om tot Neder landsche eenheid te komenden dat langs deze weg de eenheid wordt tot stand ge bracht op 100 Nederlandsche- wyze." Steeds meer landgenooten sluiten zich in „De Nederlandsche Unie? aaneen en scharen zich achter het driemanschap mr. Linthorst Homan* prof. de Quay, mr. Einthoven. f Zoo meldt „De Tild", dat naar schat ting, Maandagavond het aantal men schen, dat alch reeds achter ,.De Ne derlandsche Unie" had geschaard, hel half millioen was gepasseerd! voor haar beteekende. Toch dacht Brazo er niet aan om te schieten, voor hy* zeker was van de be doelingen van den man. Deze laatste kwam snel nader en verkortte den af stand tusschen hem zelf en het meisje met verbazingwekkende snelheid, zoodal hy slechts een paar meter aqjiter haai was, toen het meisje, biykbaar van zwakte wankelend, den ran0 der rivie» bereikte. Het was duideiyk, dat het meisje wist, dat de ruiter vlakby haar was, want zU keerde zich niet om toe» zy het water bereikte, maar liep er in, waarby de zil veren druppels hoog ln de lucht vlogen. Maar de man was nu naast haar Hy had zich van zyn paard laten giyden, terwyi het dier nog ln beweging was en kwam, met een vloek, naar voren ge sprongen. Hy sloeg zyn armen om haar heen. zy werd opgebeurd,'* en van het water weggedragen, waarby *y schopte en naar het gelaat ran den man krabde, in zwygend gevecht. v Haar vingers hadden zeker zijn gezicht opengekrabd, want hy vloekte heftig, liet haar los, hield haar een eindje van zich af en sloeg toen met kracht toe. Het meisje viel, zonder een kik te geven, als een armzalig hoopje in het lange gras by het water neer. De man stond rechtop. Verscheidene seconden bleef hy onbeweegiyk staan, waarby hy zich een weinig voorover scheen te buigen, als of hy op het meis je neerkeek. Toen schoot er uit Brazo's geweer, dat even onbeweegiyk was als de boomstam naast hem, een vuurroods sl*aal recht naar de borst van den man De man richtte zich hoog op, kreund» en viel, zyn armen wyd uitgestrekt, vooi over ln het gr«« (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2