SCHODNHOVENSCHE COURANT I □ES Oorlog rondom de Middellondsche Zee Front- on front-wand Haarden Sn Haardkachels G. TROMPETTER jke stand De onderneming als gemeenschap. TIEN BLADZIJDEN. 72e JAARGANG. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1940 NIEUWSBLAD VOOR ZUIDTHJLIAND EN UTRECHT ie van textiel- MO. M). E aan voor terstond: DE ITALIAANSCHE ACTIE IN ENGELSCH-SOMALILAND. vierbeddingen ITALIAANSCHE ACTIE TEGEN ADEN? AUO* OS' J Een dag om het Sueakanaal n; bij aankoop zonderlijk vast- b personen met een aanvraag- het distrlbutie- oover deze niet worden op ver- ma.ILA^d van geslachts- itributiekantore’ E R K 8 T E R. chlkbaar. Brieven, 5, aan het Bureau Mstrlbutledienst: i’ENHUISEN. - o ea EHGCLStH n e’.tw» Elke regel meer niuunlxedingen. Idrijvenden). g— i van niet meet UGUSTU8 1940 REN. Behalve Itaiiaansch doordringen in Britsch Somali-land ook elders moeilijkheden. MORGEN BEZETTING VAN BERBERA? Engelsehen verrast Uit Aden wordt volgens het D.Nt>. ga meid, dat men in militaire kringen in deze Britsche kolonie het ergste vreest voor de toestand der Britsche strijd krachten in Somaliland. Dit feit heeft voor Europa en voor het geheels Oosten een ontzaglijke beteekenis. kan ontwikkelen. Italië aal waarachljn- jrootere successen boeken dan de En - :hen verwachten.” De uiteindelijke beslissing over de Arlkaansche aangele genheden zal echter ,Jn de groote be slissende slag aan de Theems vallen’’. komen over de verkoop van de wapens van haar leger aan Engeland. Dat men van Engelsche zijde ondanks de antl- Britsche reactie aan deze maatregel vast houdt, wordt, naar de koerier mededeelt, niet in de eerste plaats verklaard door het gebrek aan wapens van de En?el- schen, doch meer door de noodzakelijk heid voor de Britsche autoriteiten om een herhaling van de in de laatste tijd voorgekomen botsingen tusschen het Egyptische leger en de Britsche troepen onmogelijk te maken. Tegelijkertijd is overal een passieve te- i plaatsgebrek: [en, seer sterk, 4.-. I, als nieuw, 11.-. leerenrijwiel, half torpedonaaf, voor u Te zien en tê be- L DE GROOT, O 404 iLluch 5' ziet men de Engelsche vesting Aden, waarop de Italianen een aanval schijnen te willen doen. Zeila, dat veroverd is, Is op een na dè grootste stad van de Engelsche kolonie. Het is een belangrijke haven en een steunpunt vgor het lucrftwapen. Ook als centrum van het karavaanverkeer is het van groote beteekenis. De bezetting van Zeila maakt het den Italianen mogelijk over de straatweg langs de kust naar Berbera op te ruk- lijk gi ken en daardoor de taak te verlichten gelsct van de twee andere colonnes, die van de Abessinische grens oprukken. Voorts wer den duizenden kameeien buitgemaakt. NKNECHT, Ie melken en met innende gaan. Brie. EIJDAM - A 403, wordep. zijn rekt BRITSCH-EGYPTISCHE BETREK KINGEN. Sterk verscherpt. Een Zweedsche koerier,'die te Instan- boel is aangekomen, heeft mededeelin- gen gedaan over de toespitsing der be trekkingen tusschen Engeland en Egyp te. Aanleiding hiertoe is voornamelijk de ontwapening van het Egyptische le ger, die, zonder dat acht wordt geslagen op de tegenstand van de Egyptische ge nerale staf, door de Britsche autoriteiten wordt doorgezet, nadat de Egyptische re- geering tot een vergelijk, heeft moeten circulatie, bewezen vorigen winter, hun voorsprong, groote verwarming, bij laag brandstof gebruik. Zorg tijdig voor uw ver warming, daar de aanvoer zeer beperkt is. c met F en F W circulatie. Haard-Kookkachels, twee in een. Huishoud-Kachels, Fornuizen. Haard- en Kichelhandel Lopikerstraat 49 - Schoonhoven, Electrische Smederij Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling; voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; per post f 1.50. Om de beide elkander bestrijdende im peria staat de menigte toeschouwers der Arabische en Indische wereld geschaard, welke kan constateeren, dat de eeneslag na de anderen door Italië aan Engeland wordt toegebracht. Dit alles veroorzaakt reacties in de ziel van die menschen, die gewoon zijn den Engelschen wil te moe ten dulden, schattingen te betklen en Engeland te beschouwen als den gehaten heerscher, tegen wien niets gedaan kan Thans echter is het Italië, dat rening met Engeland vereffent. llrect door de com- Bile een snel tempo moeten alle zeilen nten te voorkomen. op zijn hoede, ze- unten redt hij nog. de, die ook alles nog te vergrooten, prachtig combinee- i hechte verdediging set alle aanvallen af de voorhoede der alen door te breken nldvoor te scoren, ordt wegens buiten- Wat er van beide irobeerd wordt, de it en met een 2—1 icelsior slaagde deze Afljd. Zwerver II van Kin gmldddag op bezoek te Zwijndrecht. Ult- e Lindt. t. voetbalwedstrijd tus- ren is geëindigd met van P. A.,Koorf- Italiaansche opmarsch naar de Golf van Aden. De Italiaansche troepen hebben de ha venstad Zeila in Br.-Somaliland ingeno men. In berichten, afkomstig uit Aden, wordt gezegd, dat de Italianen in drie kolon- nes, die 100 k.m. van elkaar verwijderd sijn, oprukken naar Berbera, de hoofd- itad en de grootste haven van Ëritsch- Somaliland. De Engelsche gemotoriseerde cavalerie die een tegenaanval deed, werd met zwa re verliezen teruggeslagen en zocht, voor soover dat nog mogelijk was, een goed heenkomen. Voor een deel zouden de Italiaansche kolonnes reeds de helft van de afstand tusschen de grens en Berbera hebben afgelegd. De eerste kolonne heeft reeds Zeila bereikt, dat slechts 25 km. van de grens van Fransch-Somaliland ligt. Telef. 20. Tel.-Adres: Vannooten. 8. ft W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, RAVEN 25. Postrekening 13783. Op bijgaande kaart zijn met zwarte pijltjes aangegeven de aanvalsrichtingen der Italiaansche troepen, o.a. naar Anglo- Egypt Soedan, Engelsch-Oost-Afrlka en Engelsch-Somaliland. De Italiaansche troepen hebben in Engelsch-Somaliland belangrijke vorderingen gemaakt, Zeila Is in hun handen, Berbera de hobfdstad van Engelsch-Somaliland wordt omsin geld. Bovendien zijn op de kaart aangege- Ven verschillende plaatsen, die regelma tig in de Italiaansche legerberichten ge noemd worden in verband met bombar dementen en aanvallen, zooals Massaoea, Kassala, Assak e.a. Tegenover Berbera d. van D Blob - Cornells Machiel, M. E. Vermeulen. js, 31 j. en B. StlgteL n Harten. 79 te onderschatten. Naast de bedreiging van zijn eilanden mag Engeland niet zijn moeilijke positie vergeten aan het Suez- kanaal en de Roode Zee. Over de aanval van de Italiaansche troepen op Britsch-Somallland, schrijft de „Popolo d’Italla” o.m.: Britsch-Somaliland vormt met Aden ep met het steunpunt Perim een verster- klngs-systeem zooals Gibraltar en Malta, waarmede Engeland getracht heeft zijn heerschappij te verzekeren en zijn be dreigingen van daar uit te ondernemen. Evenals in de Mlddellandsche Zee houdt Italië in de Roode Zee en de Indische Oceaan opruiming ónder het Brltache strategische systeem. In de „Giornalé d’Italla" schrijft Gay- da, dat de Italianen na de bezetting van Zeila een actie tegen Aden op touw zul len zetten. „Bij de bezetting van Zeila gaat het niet alleen om deze havenstad,” aldus Gayda, „doch de bezetting geeft den Italianen ook een steunpunt in de na bijheid van Aden, dat de sleutel is van het Engelsche verdedigingssysteem in de Roede Zee en de Indische Oceaan". De Londensche „Times” schrijft vol gens het DNB. over de mogelijkheid van een verder doordringen der Italianen, ook in de Soedan. „Men kan voorop stel len,” aldus het blad, „dat de Engelschen niet zullen pogen door een sterke verde diging aan de grens tegenstand te bie den aan den Italiaanschen opmarsch. Italiaansch offensief In dit gebied mag echter niet al te lichtvaardig wor den opgenomen. De „New York Times” schrijft in een hoofdartikel, dat de Italianen vele moei lijkheden zullen moeten overwinnen en dat het „lange tijd zal duren voordat zich een 1 Advertentiën: 18 regels 1.30, elke regel meer f 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. CK. N van H. Visser en N. ia, d. van P. Brussee in. Adriana, d. /an freede. Geertrulda, en J. Verschoor. Borsje, 57 jaar en jaar. P. de Bode, ergen, 21 Jaar. :hoven, 24 jaar en B» De bezetting van Zeila aan de Golf van Aden kwam voor de Engelschen ge heel onverwacht. De weg langs de kust van Zeila naar Berbera vormt, afgezien van de weg over zee, de eenige mogelijkheid tot terug trekken. Hetdoor een Italiaansche colonne ver overde stadje Hargelsa lift reeds ver achter het Engellsche front. De tweede Italiaansche colonne be weegt zich van Quadreina langs de ri- omhoog in het gebergte naar de 1700 meter hooge Cahn Nibah, die Berbera beheerscht. De derde colonne marcheert langs de weg over Garrero eveneens op Berbèra aan. Men vreest te Aden, dat Berbera bin nen 48 uur zal vallen. De laatste weken ben ik met werkge vers in aanraking gekomen, die mij te kennen gaven: ik heb al jaren gevoeld, dat het met de arbeidsverhouding en met de onderneming een anderen kant uit moet, maar wat kon ik als eenling doen te midden der algemeene verwarring, die nog grooter in plaats van kleiner schijnt te worden? Eene firma gaf mij zelfs te kennen: wij hebben er al meermalen over ge dacht onze zaak om te zetten in eene instellirig van algemeen nut maar waar om moet nu in eens alle verandering on der den druk van het zwarte hemd ge beuren, en waarom zouden wij hier alles net eender moeten doen als In Duitech- i land? Ik heb geantwoord: gij moet de zaken Uwer onderneming en de verhouding tot Uwe arbeiders regelen, zooals onze Ne- i derlandsche volksaard en de Nederland- sche omstandighedenU Ingeven. Maar gij zult verstandig doen er rekening me de te houden, dat het maatschappelijk tempo thans versneld is èn dat gij U tij dig Instelt op een anderen geest in de onderneming, opdat Nederland in het nieuwe Europa niet achteraan komtsuk- l kelen, maar daarin eene zelfstandige en leidende plaats inneme. Vooruitziende mannen zijn het er al lang over eens dat de oude arbeidsver houding en de geest der oude onderne ming niet in orde waren. Het feit alleen dat er op een gegeven oogenblik, zonder eenige natuurnoodzakelijke oorzaak, in een klein land als Nederland 500.000 werkloozen komen en jaren lang blijven, en dat de grootste helft der onderne mingen jaren achtereen niet marcheert, zegt in dit opzicht voldoende. Nu de kapitalistische orde ten onder gang neigt en eene nieuwe orde van za ken baan breekt, kan het tet- oriëntee- ring wel van nut zijn de tegenstelling tusschen beide stelsels op het gebied van de onderneming wat nader uit te wer ken. Onder het thans afloopende stelsel zag men in den arbeid eene zaak van ge- bruikseigendom. De arbeider trad opals verhuurder van zijn arbeidskracht; de patroon trad op als huurder en had tij- dens de huur een gebrulkselgendom op de werkkracht van den arbeider. Onder de nieuwe orde zijn de arbeiders en de patroons gezamenlijk medewerkers aan eene gemeenschappelijke taak. In plaats van gebrulkseigendom is er spra ke van medewerking onder leiding. Er is een fundamenteel verschil in rechtspositie van de onderneming onder het oude en het nieuwe regime. Onder het oude regime was de onderneming een winstobject in handen van den eige naar; voortaan is de ondememnig een zuivere economische gemeenschap, waar in de verschillende categorieën van sa menwerkende genooten/ hun bijzondere rechten eïl tevens Mm eigen plichten hebben. V Bij deze gemeenschap zijn betrokken het personeel, de leider en de geldschie ter (s). Deze samenwerkende groepen hebben als samenwerkenden niet ieder een verschillend doel, en’hiog veel min der een onderling tegenstrijdig doel, zoo als uit de klassenstrijd gedachte voort vloeide. Doch zij hebben een gemeen schappelijk doel: fret verrichten van een èconomlschen dienst voor de volksge meenschap om door middel daarvan in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Wanneer men de zaak zoo scherp en duidelijk stelt, blijkt pas hoe hemels breed de nieuwe opvatting van onderne ming verschilt met die welkè onder het individualisme geldend was. Hier was de onderneming geen organisme maar eert mechanisch geconstrueerde rechtsper-» soon met een voorbijgaand doel: uiteene bepaalde economische situatie winst ha len voor de eigenaars. Het bewijzen van een economischen dienst aan de volks gemeenschap was geen eerste doel, doch Zeila is binnengerukt. Onmiddellijk daar na wordt in dit communiqué echter een vergeefsche poging gedaan dit succes te verkleinen, door te verklaren, dat déze colonne bijna geen tegenstand heeft ont moet, aldus Stefanl. Het communiqué vervolgt dan met te verklaren, dat op denzelfde dag belang rijke Italiaansche strijdkrachten, be staande uit tanks, artillerie, mitrailleurs en vliegtuigen, Hargelsa hebben ver overd. Ook deze nederlaag probeert het communiqué te verdoezelen. Ten slotte wordt nog toegegeven, dat in de ochtend van 6 Augustus de vijand Odweina heeft bezet met detachementen infanterie, ka nonnen en pantserwagens. In de verklaring van bevoegde Lon densche kringen wordt dan nog verder hoopvol verklaard, dat de Italianen, om Berbara te bereiken, over een kustweg van 200 km. lengte moeten trekken en dat dan de Britsche tegenstand in het bergachtige gebied van dit land zal be ginnen. De Daily Mail, aldus het D.NB., publi ceert een artikel van lultenant-kolonel Lowe, waarin deze de toestandder En gelschen aan de Micfdellandsche Zee en in Afrika zeer ernstig noemt. Lowe con stateert, dat de Italiaansche troepen in Libye en Abessinië superieur zijn aan de Engelschen in ëaptal en wapening en dat het zeer gevaarlijk is de Italiaansche doortastendheid Sombere toestand voor Engeland. hoogstens een noodzakelijk middel or* duurzaam winst te maken. Dat het personeel een veel belangrlj- ker functie in de onderneming vervult dan de geldschieters en dat het perso neelsbelang dus domineert boven het ka- pitaalbelang, vond in het algemeen geen erkenning. •Zelfs de zoo belangrijke positie der lei ding was in den regel niet eens behoor lijk verzekerd, tenzij ze in den vennoot schapsvorm toevallig de meerderheid dej aandeelen bezat of achter zich had. Hoe vele ondernemingen zijn niet het voorwerp geworden van beurscombina- r ties en speculaties, waarbij ie willekeu rig werden bijeengevoegd, gereorgani seerd of ontbonden, zonder dat het per soneelsbelang, het belang der leiding of het algemeen belang ook maar eenig ge wicht in de schaal legde tegenover het dividendbelang dat den doorslag ga,L Velen hopen dat In hét staatkundige het oude een beetje gefatsoeneerd zalte- rugkeeren en zoo zullen zij ook wel ver wachten dat het met vernieuwing op economisch gebied wel zoo’n vaart niet zal loopen. Om dezulken in hun eigen belang tij dig uit den droom te helpen, zij er op gewezen, dat onder den druk der nieuwe denkbeelden de moderne individualisti sche onderneming evenzeer zal worden weggevaagd, als onder den druk van het humanisme de oude vorm van onderne ming verdrongen is, die vele eeuwen lan ger geheerscHt heeft dan de individua listische onderneming en die zelfs spo ren tot in onze dagen heeft nagelaten. Er zijn in Nederland, volgens de laat ste bedrijfstelling van 1930, nog 165.025 ondernemingen met 1—9 arbeiders en to taal 335.230 arbeiders of 23.6 va» het totaal, tegen 262 ondernemingen boven 500 arbeiders met totaal 393.925 arbel- ders of 27.7 van het totaal. In bedrijven tot 50 arbeiders werkten 43.5 van het totaal en in bedrijven tot 200 arbeiders 61.2 van «het totaal. De kleine en middelgroote bedrijven vormen dus nog altijd het belangrijkste onder deel van het bedrijfsleven. En het is ook gebleken dat de eerste categorie wat meer bestand gebleken is tegen crisis dan de categorie grootbedrijven. Het percen tage der in bedrijven tot 200 werkzame arbeiders is n.l. van 1930 tot 1933 opge- loopen van 61.2 tot 82 0 dat in bedrij ven boven 500 arbeiders Is teruggeloopev van 27.7 tot 25 8 In alle geval is het vraagstuk van den geest en de orde in de onderneming niet van de laatste jaren, maar heeft al eeni ge menschenleeftijden achter elkaar de geesten bezig gehouden. Nu het maat schappelijk denken in sneller tempo ver loopt, kan het niet uitblijven, dat ook de moderne onderneming, evenals zoovele andere instellingen, op de helling moet.’' En of men het met de nieuwe denk beelden al of niet eens is, zal ons niet worden gevraagd. Wie aan den druk der gedachte zal willen ontkomen, zal toch zeker bezwijken voor den druk der fel» ten. En die feiten zijn, dat de moderne on derneming als zoodanig in een crisistoe stand verkeert. Voor wie het feit der 500 000 werkloozen nog niet duidelijk voor het fiasco der moderne onderneming ge tuigt, spreekt misschien duidelijker het feit, dat het aantal faillissementen zich tijdens de laatste crisisjaren achtereen tusschen 4 en 5000 heeft bewogen met een passief, schommelend tusschen 50 en 70 mlllloen gulden per jaar. Waarschijn lijk zijn er de laatste jaren meer onder nemers en ondernemingen failliet ge gaan dan er nieuwe ondernemingen ge sticht zijn. De oude onderneming lijdt aan dezelf de kwalen als de oude Staat. Wij zullen daarom nog eenige gedachten en wen ken ter overweging aanbieden over den wederopbouw der onderneming. Dr. VERVIERS. In het officieels Britsche legerbericht wordt volgens een DNB.-bericht uit Londen bevestigd, dat de Italiaansche troepen de havenstad Zeila aan de Golf van Aden hebben veroverd. Intusschen verneemt men uit welinge lichte bron, dat in de streek van Hadra- maut, aan de Zuidkust van het Arabische schiereiland, talrijke stammen in op- stand zijn gekomen tegen de Engelschen. Dit verhindert het Britsche commando het garnizoen van Aden te gebruiken voor versterking der troepen in Somali land, die zich in een moeilijke situatie bevinden. Volgens het D.NJB. is te Londen offi cieel medegedeeld, dat de Italiaansche troepen in Britsch Somaliland ook Odwelna en Hargelsa hebben veroverd. Stefanl meldt uit Rome: Naar aanleiding van de opmarsch der Italiaansche strijdkrachten in Br.-Soma- llland heeft het officleuse Brjtsche tele- graafagentschap via de radio een nieuw officieel communiqué en een verklaring uit bevoegde Londen sche kringen gepubliceerd. In dit communiqué wordt gezegd, dat op 5 Augustus een Italiaansche colonne Me- ‘l*’

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1