i DISTRIBUTIE Bevestiging van de successen in Somaliland. WEK UW LEVER-GAL OP Kort bestek. nieuws Binnenland Rechtszaken Bespiegelingen. FEUILLETON. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 19|| genstand, ook onder het Egyptische ambtenarencorps tegen het Britsche le ger merkbaar, zoodat allq kwesties, die maar iets met de Britsche commando posten hebben te maken, sleepend wor den gehouden. HAIFA VOOR DE DERDE MAAL GEBOMBARDEERD. Legerbericht no. 59 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Onze luchtformatles hebben voor de derde maal het petroleumcentrum Haifa gebombardeerd. Er ontstond brand in petroleum-opslagplaatsen en ook de ha- renwerken werden getroffen. Al onze toe stellen zijn op hun basis teruggekeerd. Volgens berichten uit betrouwbare bron heeft dp brand, welke bij het eerste bombardement van Haifa ontstaan is, verscheidene dagen geduurd. De bij het tweede bombardement vernielde raffina derij ia die van de Shelf. ENGELAND EN DE DUITSCHE AANVAL Waakzaamheid. De eerste Lord der Britsche Admirali teit Alexander, heeft in een rede voorde marine, als zijn meening uitgesproken, dat de verdedigingsplannen van Groot- Brittanniè rekening houden met elke mogelijke wijze van aanvallen. Voorts wees hij er op, dat Engeland waarschijnlijk nog zware slagen moet opvangen, zwaar op de proef zal worden gesteld en dat zich gebeurtenissen van bedenkelijke aard zullen voordoen. Daar om moet Engeland voortdurend waken voor zijn veiligheid. Angst. De Amarikaansche radio heeft in een bericht uit Londen de angst bevestigd, die in verantwoordelijke Britsche krin gen heerscht over een massale aanval van het Duitsche luchtwapen. Britsche regeeringskringen hebben, zoo verklaar de de spreker, het Britsche volk opnieuw In Noord-Afrika zijn vijandelijke kam- gewaarschuwd, zich geen verkeerde voor- pen ten zuiden van Solium en de spoor- stellingen te maken over de hevigheid lijn AlexandreMarsa Matrouh gebood- van een Duitsche massale aanval. Het bardeerd. Een viermotorig Engelsch vliegtuig van het type Sunderland is door onze jagers nabij Tobroek neefge haald. In Oost-Arika- zijn de marinebases van Aden en Berbera doeltreffend gebombar deerd en is een vijandelijke machine neergeschoten. De grens van Britsch So- cnaliland is op verscheidene punten door onze afdeelingen overschreden. Legerbericht nr. 60 van het Italiaan- eche hoofdkwartier luidt als volgt: Een onzer colonnes, die drie dagen ge leden de grens van Britsch-Somaliland had overschreden, is aan zee aangeko men en heeft Zeila bezet. In Oost-Afrika hebben onze bombar dementsformaties het vliegveld van Waijr aangevallen en drie vliegtuigen op de grond vernield, terwijl ernstige scha de werd aangericht en branden gesticht In de installaties der basis. Tijdens een gevecht werd een vijandelijk jachttoe- stel neergehaald. Vijandelijke luchtaanvallen op Dire- Schip gezonken. Yeovil vliegtuigfabrieken, bij Plymouth Officieel wordt medegedeeld, dat bij Industriecomplexen, alsmede luchtdoel een aanval van een duikboot op een En- en schijnwerperstelllngen bij Manches- gelsch konvooi aan de Iersche kust het ter, Cardiff, Dorchester en Plymouth met Britsche schip Accra (9337 ton) tot zin- bommen bestookt. •9 «rit morgMM alt M oprtagoa, gereed om bergea te verzette*. lederen der moet uw lever een liter lever- KI In uw inrewenden doen vloeien. Waaneer ce «troom van lever-ral onvoldoende la, ver teert uw voedeel niet. het bederft. TJ voelt u opceblaaen. u raakt veratopt. Uw lichaam Ie verslftifd. a voelt a beroerd en elleodic, u Biet allee iwart. De meeete laxeermiddelen vtin slechte Ie tv middelen. U moet CARTERS LEV ER-PIL LETJES nemen om deae liter lever-gal vrt) te doen vloeien en u aul t a «en .geheel and er nwanrh voelen. Onschadelijk, plantaardig, nacht, on- evertroffen om de lever-gal te doen vloeien. EUcht Carter'a L#v«r-Pliletjee bij apothekers m drogisten. L 0.76. Duitsche luchtwapen heeft tot dusver in geen geval erg geleden, zoo wordt in de officieuze Britsche verklaring gezegd, en het moreel van de Duitsche vliegers is, naar uit het gedrag van gevangen geno men piloten blijkt, door de verliezen ge heel ongeschokt. De oorlogsleeningen. De Daily Mali meldt, dat de Britsche regeering zich erover beklaagt, omdat op de Engelsche ooriogsleening niet Vol doende wordt Ingeschreven. Het weke- lljksche lnschrijfresultaat is gedaald tot daoèa en Massaoea hebben geen belang- 10 400 000 pond, na aanvankelijk 16 mil- rijke schade aangericht. 1Iocn P°nd bedragen te hebben. Het blad In het Oosten van de Middellandsche z'e' daarin de bevestiging, dat het land niet zich de ernst van de toestand nog bewust is. Mijnenveger gezonken. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Engelsche mijnenveger River Cly de op een vijandelijke mijn is geloopen en gezonken. ken ia gebracht. Meer dan 450 overle venden zijn in een Britsche haven aan land gezet, 25 personen worden vermist. Het schip zonk in een half uur. Het ver lies aan menschenlevens is veroorzaakt, doordat een motorboot in de branding kenterde. De Duitsche ring. De Londensche correspondent van de „New York Times" schrijft naar aanlei ding van de publicatie der Britsche ad miraliteit over de Engelsche scheepsver- liezen, dat de stijging van deze verliezen klaarblijkelijk het resultaat is van de Duitsche bezetting van de Fransche steunpunten voor de luchtstrijdkrachten en de marine. Te Londen wordt toegegeven, dat de Duitsche blokkade ernstig moet worden opgevat. Verlies van de Oswald. Eerst thans bevestigt dé Britsche ad miraliteit hst verlies van de Britsche duikboot Oswald in de Middellandsche Zee. De geheele bemanning bestond uit vijf officieren "en vijftig matrozen. 52 man werden dodr de Italianen gered. DUITSCHE SUCCESSEN TER ZEE. Twee legerberichten. Het opperbevel der Weermacht maakt bekend: Een Duitsch oorlogsschip heeft scheeps- rulmte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 30.000 brt. in overzeesche wateren tot zinken gebracht. Onze gevechtsvliegtuigen hebben vlieg velden aangevallen bij Tynemouth en St. Athan, benevens vliegtuigfabrieken van Vickers en Armstrong in Chester en installaties der bewapeningsindustrie In Swansea, waar bommen op geworpen werden. Britsche vliegtuigen, welke in de nacht van 6 op 7 Augustus boven Nederlanden West-Duitschland in gering aantal ver schenen, wierpen op verscheidene plaat sen bommen zonder noemenswaardige schade aan te richten. Het jongste Duitsche legerbericht luidt: Een van onze duikbooten heeft drie gewapende vijandelijke koopvaardijsche pen met ruim 16.000 bruto reglsterton inhoud tot zinken gebracht. Duitsche vliegtuigen hebben in de nacht van 7 op 8 Augustus voor verscheidene Engelsche havens mijnen gelegd en aanvallen on dernomen op verschillende wapenfabrie ken, alsmede op luchtdoel en schijnwerper stellingen. Zoo werden in Leyland moto- renfabrieken, bij Chester de motorenfa- brieken van Vickers Armstrong en bij Bee is een vijandelijk convooi van vijf vrachtschepen, geëscorteerd door oor logsbodems, gebombardeerd door ons luchtwapen. Twee vrachtschepen wer den geraakt en ernstig beschadigd. CUkraltar zal Spaansch wordan. „Gibraltar zal Spaansch worden", zoo schrijft het Spaansche blad „Madrid" in een commentaar op de boodschap van den „symbolischen" burgemeester van Gibraltar aan Franco. Het blad consta teert, dat de Engelsche houding ten aan zien van Gibraltar voor Spanje kwetsend is. Juridische' noch moreele bezwaren kannen Engeland er toe brengen om met het oog op de critieke toestand een door verraad geroofd bezit terug te geven aan dje ware eigenaars. Ofschoon Engeland er zich tan bewust moet zijn, dat het Zich door deze houding nog een vijand ep de hals kan halen, gebeurt niets in deze richting. Engeland toont berouw noch boete en denkt er in het geheel niet aan onrecht weer goed te maken. Dat Gibraltar weer naar Spanje zal terug keeren, daarvan kan Albion zeker zijn! Het radicale blad Arriba" schrijft „Eerst was Spanje neutraal, vervolgens niet-oorlogvoerend en thans staat het aa.n de vooravond van de strijd" Het blad doet dan een aanval op En geland en schrijft: „Trots de officieele 6paansche politiek heeft het Spaansche volk een houding aangenomen, die men als „een moreele oorlogvoering tegen En geland" zou kunnen bestempelen. ENGELSCHE VERLIEZEN TEGEN ITALIË. In verband met de beweringen van het Britsche ministéfie van voorlichting, dat Engeland onkwetsbaar en onoverwinne lijk is, wijst het Italiaansche blad „Teve- re" op de nuchtere taal der getallen in de Italiaansche legerberichten. Daaruit blijkt, dat het Italiaansche luchtwapen en de luchtafweer tot dusverre 295 vij andelijke vliegtuigen hebben neerge schoten of op de grond vernield, 'erwijl de Italiaansche verliezen beperkt bleven tot 43 vliegtuigen. Wat de verliezen ter zee betreft, heeft Engeland sedert het begin van de oorlog een kruiser, zeven torpedobooten en elf duikbooten verlo ren. Voorts zijn de slagschepen Hood en twee van het type Warsplte, twee vlieg kampschepen, acht kruisers, drie torpe dobooten en twee duikbooten zwaar be schadigd. Daarbij komt het verlies van vier tank achepen en een vrachtschip. De Italiaansche verliezen daarentegen bedroegen slechts een lichte kruiser, drie waar uit gootsteenwater gas wordt gefabriceerd. De Amersfoortsche reini- torpedobooten, zevén duikbooten en een gingsdienst gaat metaangas vervaardigen uit het slib, dat van de zuivering van mijnenveger. het gootsteenwater huizen der stad overblijft De vijand vloog in de nacht van 7 op 8 Augustus met eenige toestellen Noord en West-Duitschland binnen en wierp bommen uit zonder schade van beteeke- nis aan te richten. In een voorstad van Essen, alsmede bij Datteln werden woon huizen beschadigd. De ontstane branden konden door de luchtbescherming snel gebluscht worden. Een schuur brandde af, twee vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. ENGELSCHE VROUWEN IN DE STRIJD. Het D.N.B. meldt uit Londen: „Vrou wen, wanneet- vijandelijke auto's en mo torrijders komen, werpt dan flesschen en glasscherven op den weg. Daardoor wor den zij opgehouden en zoo wordt aan het Engelsche leger de mogelijkheid ge boden ze in te sluiten." Met deze oproep wendt het blad „Dai ly Sketch" zich tot de Engelsche vrou wen om deze te bewegen tot een actief deelnemen aan den oorlog. Verder dringt het blad er op aan, dat de Engelsche vrouwen zich ook tegen de tanks keeren, door het spannen van prikkel- en ander draad over de wegen. „Wanneer ge ech ter niet den moed hebt tegen den vijand op te treden, sluit Uw huis dan en vlucht in 't meest nabije bosch. Den volgenden dag is de vijand waarschijnlijk weer voorbij en kunt ge terugkeeren," aldus luidt deze oproep verder. GISTING IN CANADA. De arrestatie van den burgemeester van Montreal, Houde, heeft niet alleen in Canada, maar ook in de Vereenigde Staten opzien verwekt. In de kringen der Fransch-Canadee- zen heeft het overbrengen van Houde naar een concentratiekamp het verzet tegen den algemeenen dienstplicht al leen nog maar doen toenemen. Sedert het verdwijnen van Frankrijk uit de rijen der oorlogvoerende mogendheden is de afkeer van de Fransch-Canadeezen tegen de voortzettingen van de oorlog voortdu rend toegenomen. De pogingen van ge neraal de Gauile om in Canada 'n vrucht baren bodem te vinden voor de voortzet ting van de oorlog zijn, naar men hier zegt, gedoemd te mislukken. De overwe gende meerderheid van de Fransch-Ca nadeezen is van een conservatieve ge zindheid en heeft sterke sympathieën voor de regeering van Pétain. WEER EEN ZEEGEVECHT? Bij Z.-Amerika. Te Victoria, aan de Brazlliaansche kust heeft men Dinsdagavond zwaar kanon vuur gehoord, waarschijnlijk afkomstig van een zeegevecht. Het Braziliaansche sa. Araraogua heeft gerapporteerd, dat het gewapende schepen had waargeno men. Te Rio de Janeiro neemt men aan, dat dit zeegevecht ten nieuw treffen is ge weest tusschen de Britsche hulpkruiser Alcantra en de Duitsche hulpkruiser, die het Britsche schip ongeveer een week geleden zoo zwaar beschadigde, dat het de haven van Rio moest binnenloopen om gerepareerd te worden. DE ORDENING OP DE BALKAN. Besprekingen begonnen. De Roemeensche gezant te Rome,, Bos sy, die uit Boekarest in de Hongaarsche hoofdstad is aangekomen, heeft Woens dagmiddag een semi-officieel bezoek ge bracht aan den minister-president, waar graaf Teleki en de minister van buiten- landsche zaken, graaf Csaky met hem een onderhoud van een half uur hebben gehad. Bossy zou gisteren naar Boekarest terugkeeren. Turkije gereed tot de strijd. United Press meldt uit Istanboel: De terugkeer van den Turkschen president den premier en verscheidene ministers naar de hoofdstad Ankara zou, naar men te Istanboel TOronderstelt, verband hou den met een belangrijke beslissing van de Turksche regeering inzake de nieuwe ordening op de Balkan. Van betrouwbare Turksche zijde werd verklaard, dat Turkije „zonder op de ontwikkeling op de Balkan acht te slaan bereid is naar de wapens te grijpen wan neer het noodzakelijk zou blijken te zijn voor de Turksche rechten te strijden". Duitsch-Italiaansche eisch? De berichten, dat Dultschiand en Ita lië de gemeenschappelijke eisch aan Turkije zouden hebben gericht, zijn hou ding ten opzichte van het plan der as- mogendheden tot een nieuwe ordening in iZuid-Oost-Europa nauwkeuriger te deflnieeren, werden van gezaghebbende zijde tegengesproken. DE JAPANSCH—BRITSCHE SPANNING. De geheele Japansche pers en in de voorste rij de bladen te Tokio, spreken zich uit voor samenwerking met de re geering in de kwestie van de arrestatie van Japanners door de Britsche autori teiten. De bladen publiceeren een reso lutie, waarin gezegd wordt, dat de pers bijzonder gewicht toekent aan de arres tatie van den vertegenwoordiger van Do mei te Singapore. BURGERLIJK BESTUUR IN ELZAS LOTHARINGEN. Bürckel benoemd. Krachtens twee decreten van den Führer zal het geheele burgerlijke bestuut in Elzas-Lotharingen en Luxemburg in het vervólg niet meer in handen van ml- litaire autoriteiten zijn, maar in die van chefs der burgerlijke administratie, die onmiddellijk onder den Führer ressor- teeren. De Führer hëeft voor Lotharingen den rijksstadhouder en gouwleider JosefBür- ckel, voor den Elzas, den rijksstadhouder en gouwleider Robert Wagner, voor Lux- emburg éouwleider Gustav Simon tot chef van het burgerlijk bestuur be. noemd. Hij heeft tegelijkertijd gouwleidei Bürckel op diens verzoek ontheven van de functie van rijksstadhouder en gouw- leider van Weenen met het voorbehoud dat Bürckel elders als rijksstadhouder kan worden benoemd. Tusschen den Volkscommissaris voor den Buitenlandschen Handel, Mikojanen den zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten te Moskou, Walter Thurston, zijn de stukken uitgewisseld over de verlenging van het geldende handelsaccoord tus schen de Sow jet-Unie en de Vereenigde Staten met een jaar tot 6 Augustus 1941 Zondag is het Noorsche sj. Toraa. groot 3318 brt., tengevolge van een ex plosie gezonken. Drie opvarenden zijn om het leven gekomen. De Engelsche Admiraliteit publiceert een lijst met de slachtoffers van de Cam pania, de Crestflower en den torpedoja ger Brazen. Op de Campania zijn U per sonen omgekomen en 3 gewond, op de Crestflower 2 personen omgekomen en 5 gewond, op de Brazen 1 omgekomen eu 4 gewond. Opvarenden van 't uit Kaapstad te Nei York aangekomen Amerikaansche u Pacific hebben medegedeeld, dat in d« haven te Kaapstad zeven schepen met Australische troepen lagen, toen de Paci fic vertrok. Bij een vechtpartij tusschen Australiërs, die aan land gegaan waren en inheemschen, zouden negen Australi sche soldaten gedood zijn en veertien ge. wond. Het Britsche ministerie van Binnen- landsche Veiligheid deelt mede: In den afgeloopen nacht hebben vUandelüta vliegtuigen In twee districten in Schot land bommen laten vallen. In de nabij- heid van Bristol zijn Vlugschriften neer» gekomen en eenige bommen gevallen. Kolonel Sato, chef van de commissi! van onderzoek, welke was Ingesteld In verband met het tusschen Japan en Fransch Indo-Chlna overeengekomen tij delijke stopzetten van leveranties van materiaal via Fransch-Indo-China aan de regeering van Tsjiang Kal-sjek, heefl den autoriteiten van Fransch-Indo-China schriftelijk verzocht het transportverbod te verlengen tot na 6 Augustus, welke dag was overeengekomen als vervaldag der overeenkomst. De Eclalreur de Nice meldt, dat di vroegere minister-president Daladier, Zondag met zijn zoon uit Algiers te Mar seille is aangekomen. Toen hij aan land ging, werden vijandige kreten gehoord. De beide Daladiers namen met een vriend onmiddellijk plaats in een auto, die, be geleid door een politie-auto, naar Orange reed, waar Daladier, naar men zegt, na dere instructies van de Fransche regee* ring afwacht. In een machinefabriek te Triëst heefl zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dal 5 dooden en 1 zwaargewonde heeft ge- ëischt. In de gieterij ontplofte het veiligheids ventiel van een smeltoven, zoodat het witgloeiende, vloeibare ruwe ijzer uit dpn oven spatte en de in de nabijheid weft» kende arbeiders zoo zwaar verwondde^ dat zij kort daarop overleden. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen zijn vijf EngeUche vliegtuigen aan de ballonversperringen der Engelsche luchtafweer ten offer ge vallen. Volgens dit bericht zijn derhalve door de ballonversperringen in ïngdund meer Engelsche dan Duitsche liegtulgen verongeluk^. Het Zweedsche s.s. Atho3, groot 1*306 ton, is op weg van Glasgow naar een Scandinavische haven op 3 Augustus ge zonken. Het stoomschip had ?2 man aan boord benevens zes passagiers. Len lid der bemanning is om het leven gekomen. Naar uit Esbjerg wordt gemeld, is we derom een Deensche vischkotter, die cp de Noordzee aan het visschen was, dooi een Engelsch vliegtuig aangevallen. Het vliegtuig wierp zes bommen neer en be schoot het scheepje, toen de bommen in het water vielen, met machinegeweren. Ken persoon werd aan het hoofd gewond 5 derde blad NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOI.LAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1340 WA7 VERKRIJGBAAR IS. ARTIKEL EN BON HOEVEELHEID OELDIO Brood Bon no. 91 t/m 100 100 gram per bon t/m 11 Aug. Bloem Bon no. 40 H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel of boek- weitmeel t/m 6 Sept. Boter en Vet Bon no.01 04 V» pond boter t/m 23 Aug. boterkaart Bon no. 01 en 02 (vetkaart) K pd. margarine, vet of boter t/m 23 Aug. Bon no. 03 en 04 (vetkaart) H pd. boter m. 10 ct. reductie t/m 23 Aug. Rijtt Bon no. 95 V» pond rijst of rijstemeel t/m 11 Aug. Maïzena, enz. Bon no. 105 1 ons maizena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca t/m 11 Sept. Macaroni Bon no. 110 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli t/m 11 Sept. Havermout Bon no. 100 l/j pond havermout, gort of grutten t/m 11 Aug. Suiker Bon no. 66 1 kilogram t/m 30 Aug. Koffie, Thee Bon no. 53 H ons thee of H pd. koffie t/m 30 Aug. Petroleum Zegel Periode 3 2 liter t/m 11 Aug. KINDERSCHOENEN ZONDER BON. Thans is de verkoop van kinderschoe nen in de maten van 1823 vrijgegeven. Voor den aankoop van deze kinderschoe nen behoeft men dus van te voren geen bon aan te vragen. EXTRA BROOD- EN VETRANTSOENEN Voor landarbeider*. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij deelt mee, dat landarbeiders, werkzaam in de hooibouw en landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, nog tot 1 September 1940 voor een extra brood rantsoen van 100 pet. In aanmerking ko men. Genoemde categorieën van landarbei ders kunnen gedurende deze periode ech ter geen aanspraak maken op extra bo ter- of vetkaarten voort „zeer zwaren" arbeid. Zij komen derhalve uitsluitend roor de extra boter- 'of vetkaarten voor „zwaren arbeid", dat is dus voor een ex tra boter- of vetrantsoen van 50 pet. in aanmerking. Na 1 September wprdt het extra brood rantsoen van genoemde landarbeiders tot 50 pet. verminderd. DE TEXTIELDISTRIBUTIE IN VOOR BEREIDING. Een doordacht systeem. Het Is heel wat gemakkelijker, boter Of suiker te dlstribueeren, dan textiel. Dat is de pers duidelijk geworden uit de uiteenzetting, die de heer H. O. Hey, di recteur van het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproducten gaf. Behalve, dat natuurlijk een zoo gelijk mogelijke behandeling voor alle catego rieën der bevolking moest worden uitge dacht, zoodat niet degene, die over wat of misschien zelfs veel contanten beschikt belangrijke voordeelen geniet boven den armere, en dengene, die ge wend is, zijn aankoopen te doen uit zijn maandelijksche of wekelljksche inkom sten. Maar de voornaamste moeilijkheid soiuilt bij deze distributie in het enorme aantal verschillende goederen, die alle onder het begrip „textiel" vallen. De al fabetische lijst van artikelen, die tot een aantal groepen moesten worden samen gebracht, loopt van Aanknooppakje tot worteldoeken, IJzergaren en zuidwesters. In Dultschiand heeft men al' langer met dit bijltje gehakt en voor dezelfde moeilijkheden gestaan. Men heeft daar allerlei bezwaren, die zich in de practijk der textieldistributie voordeden, moeten oplossen en met de daar opgedane erva ring konden onze Nederlandsche deskun digen dus hun voordeel doen. Dat beteekent niet, dat het Duitsche systeem klakkeloos is overgenomen. De regeling is hier in ons land geheel zelf standig ontworpen in overleg met de deskundigen uit handel en industrie, en aangepast aan Nederlandsche toestan den en gewoonten. Daarom is men bij voorbeeld niet overgegaan tot de invoe ring van eenheldskleeding. Zoowel wat vorm als kwaliteit en kleur blijven we dus vrij, om onze fantasie vry spel te la ten, natuurlijk binnen het raam van de ons allen toegewezen 100 punten. Om de bezwaren, die aan dit dlstribu eeren van textielgoederen onvermijdelijk voor de industrie, den handel en den kleinhandel verbonden zijn, zooveel mo gelijk te beperken, is er een groot aantal vrijgestelde artikelen gebleven, die men dus ook voortaan naar believen zonder eenige formaliteit kan blijven koopen. Bovendien zijn er een aantal artikelen, die alleen op een speciale vergunning kunnen worden gekocht, maar waarvoor die vergunning dan ook zoo eenlgszins mogelijk zal worden gegeven. Men 1 an bijvoorbeeld door een sterfgeval in de noodzakelijkheid komen, rouwkleedlng te koopen, of een bruid zal bruidskleedlng willen dragen, en in beide gevallen zou men zijn kleedingkaart geheel of groo- tendeels moeten uitputten. Voor zulke gevallen wordt een uitzondering ge maakt. Speciale kaarten worden ook vevstrekt aan hen, die hun inboedel of kleeding door de oorlogsomstandigheden hebben verloren, zooals verschillende inwoners van Rotterdam, Rhenen, Middelburg enz. Geheel vrij blijven de kleertjes, luiers en dergelijke voor kinderen tot drie Jaar, ook nadat op 12 Augustus de disinbutie in werking is getreden. Bij aankoop hier van moet de stamkaart worden vertoond, zooals tot nog toe verplicht was, en de bons moeten worden bewaard, omdat bijvoorbeeld luiers voor andere doelein den te gebruiken zijn, en dus gemaakt moet worden tegen al te ruimen aan koop. Dan zijn er nog extra kaarten te verkrijgen voor gezinnen met kleine in komens die Immers over het algemee n goedkoopere artikelen koopen, die min der lang meegaan en voor gezinnen met een groot aantal kinderen. Ieder zal, naar wij hopen, beseffen, hoeveel werk er gedaan moet worden om dit alles te doen kloppen. Men zij zuinig met zijn punten, want anders zou men, al is het aantal van 100 punten vo>r een half jaar niet zoo weinig, toch reeds spoedig tot de ontdekking komen, dat de kaart is uitgeput, en men noodzakelijke dingen niet meer kan koopen. VRACHTAUTO'S NIET VAN HUN STANDPLAATS. Langer dan vijf dagen. Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat over het verblijf bulten de plaats van hun werk zaamheid van vrachtauto's met een laad vermogen van grooter dan 1 ton. Blijkens dat besluit is het verboden om vrachtauto's met een laadvermogen grooter dan een ton, zonder toestemming van de bevoegde rijksverkeersinspecteurs langer dan vijf dagen buiten de tot de normale uitoefening van het bedrijf be- hoorende plaatp van werkzaamheid te la ten verblijven. De toestemming wordt door den rijks- verkeerslnspecteur geweigerd, Indien naar zijn oordeel in zijn district te wei nig vrachtauto's zouden overblijven. INLEVERING KLEEDING IN UIT RUSTING. In het tijdvak van 13 Augustus tot 12 September moeten de gedemobliiseerden van Land- en Zeemacht zoowel ais de vrijwilligers van de Bijzondere Vrij willi ge Landstorm, die kleeding en uitrusting in hun bezit hebben, deze inleveren bij den Indeelinga-districts-commandant. Datum en plants zullen voor elke ge meente bij openbare kennisgeving wor den bekend gemaakt. Men is verplicht om alle goederen, welke Rijkseigendom zijn, in te leveren, met uitzondering van het oorlogszakboekje en het herkennings plaatje. Ook is men verplicht om, nadat de of ficier, belast met het in ontvangst ne men der Rijksgoederen, deze goederen heeft ingenomen, een verklaring te on derteekenen, dat men alle militaire klee ding- en uitrustingstukken heeft inge leverd, welke men bij het vertfek van zijn korps heeft meegekregen; door het afgeven van een onjuiste verklaring stelt men zich aan straf bloot. Indien men wegens zeer bijzondere omstandig heden in de onmogelijkheid verkeert, om persoonlijk b'j de inlevering te verschij nen, moet de inlevering van goederen geschieden door een anderen persoon, die alsdan de vereischte verklaring moet onderteekenen. Ingedeelden bij den Op- bouwdienst zijn vrijgesteld van deze in levering. VOOR DUITSCH ONDEROFFICIER GESPEELD. Een 20-jarige zwervende muzikant, die voor de rechtbank terecht stond, had op een ergerlijke manier misbruik gemaak van de tegenwoordige omstandigheden. Hij had op 30 Juni in Houten een paar padvinders aangesproken in de Duitsche taal met de mededeèifcig, dat hij onder officier van de Duitsche weermacht was en van zijn luitenant de opdracht had gekregen om deze beide padvinders te arresteeren en naar de kazerne in Utrecht over te brengen. Op dat oogenblik kwamen er het ge beurde alles op den openbaren weg menschen aan en dat voor den pseudo onderofficier aanleiding om «eer plotse ling te verdwijnen. De officier van justitie, mr. Camphuys, wees op de ongunstge antecedenten van den muzikant, die in België ook al eens veroordeeld is en van zijn kennis van de Duitsche taal op deze wijze misbruik heeft gemaakt. De officier requireerde een Jaar gevan genisstraf. De verdediger wees op de Jeugdige leef tijd van verdachte, die eigenlijk meer een grapje hééft willen maken. De Jongen Is geen beroepsmisdadiger en verdient niet zoo n hooge straf als de officier thans eischt. POGING TOT DOODSLAG. Vijf jaar geëiacht. Ter zake van poging tot doodslag stond ▼oor de Bredasche Rechtbank terecht een achttienjarige bewoner van het dorp Rucphen. Hij zou op Tweede Paasch- dag een 16-jarig meisje onder de ge meente Etten. met een bijl zoo op het hoofd hebben geslagen, dat zy in levens gevaarlijken toestand moest worden op genomen in het ziekenhuis, waar zij drie weken bewusteloos heeft gelegen en twee maanden moest worden verpleegd. Het slachtoffer is nog steeds niet geheel her steld. Na verhoor van deskundigen, getuigen en verdachte, elschte de Officier van Jus titie tegen verdachte vijf Jaar gevange nisstraf met daarna ter beschikking stelling van de regeering. De verdediger vroeg in zijn pleidooi primair krankzlnnigverpleging en op neming in een krankzinnigengesticht en subsidiair clementie. Een verlegen en daardoor on handig mensch is voor de blij moedige omstanders een vroolijk verschijnsel. Zij gevoelen zich vei lig en kunnen zich vermaken met dtn verlegene. „Met dikke menschen heeft men weinig medelijden," zei Hildebrand, met bedeesden in het geheel niet." j Toch is het een zware beproeving voor wie zoo geboren wordt. Bij elke ontmoeting, die maar even bulten het gewone valt zich on- 1 handig te gevoelen, te struikelen J over het gladste vloerkleedje, dom- heden te zeggen, die anderen kwet- I sen, zonder dat men het dadelijk I beseft en steeds zijn zelfsbeheer- sching te verliezen, maakt het le- j van dikwijls bitter. Daarbij wor- j den zij nog schuwer en linkscher als zij zien, hoe anderen met be- f koorhjke gemakkelijkheid optre- j den, rustig spreken en handelen, i zelfbeheerscht ln alle omstandlg- heden en hoe zij steeds het Juiste I woord en de goede houding vin- J den. Zonder veel verzet laten zij I zich terzijde duwen door hen, die door schuchterheid niet gekweld worden en die met zelfgenoegzame deernis neerzien op den verlegen stumper. Heel wat bedeesden en schuch- teren worden ln het leven op zijde geschoven, zooals het hun ln de gezelschap overkomt, hoewel hun waarde dikwijls vele malen hooger is dan die der Zelfbewusten. Men spot en grinnikt zoo graag om de verlegen menschen, men doet het onnadenkend, onopzette lijk en weet niet hoe fel men hen grieft. Al die stillen in den lande, die maar blij zijn, als men niet op hen let, al deze lichtgewapenden in de worsteling, die zoo onergden- kend zich bloot geven, wier gees tesleven zoo rijk kan zijn, maar die er luttel van openbaren, omdat zij alle opspraak duchten en bonte kleuren en schril marktgeschreeuw schuwen, men moet hen ontzien, met behoedzaamheid hen nade ren, zoeken en aanmoedigen. Niet in beschermende goedhar tigheid, maar in het besef, dat wij er zelf veel bij kunnen winnen, want onder die blooheid kunnen schatten verborge.n liggen. Niet uit eigengereid gevoel van kracht, maar omdat men door een be deesd menseh pijn te doen, veel edels kan verstikken. Lachen om verlegenheid kan «en zacflit, vriendelijk hart, bitter ma ken en het geloof in de menschen maken tot een sceptisch wantrou wen. Wij verlangen altyd wel begre pen te worden door anderen, maar beter is het, als wy ons er op toe leggen anderen te begrijpen en Juist te beoordeelen. wy begrijpen immers dlkwyi* ons zelve niet, hoe zouden we dan anderen wel kunnen begrijpen. Dat is uiterst moeiiyk, maar men kan er ten minste eerMJk naar streven. HET GOUD VAN ÓE EENZAME HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER. 18 Brazo merkte op, dat haar gelaat erg bleek was en dat zij zich stevig vasthield aan de deurstyien alsof zy door een plot selinge zwakte overvallen was. zy had haar gescheurd ïyfje by elkander getrok ken en hield het met een hand vast. ZU beefde. Brazo lachte. „Och wat. Ik geloof, dat lk een echte •tommerik ben, om zoo te schieten om er niet aan te denken, dat Je misschien sou schrikken. Maar het was niets. Niet veel bijzonders. Een Jakhals. Ik was bang, dat hy zou gaan hullen en Je aan het schrikken maken." zy sprak niet maar stond hem aan te kyken. Plotseling keerde zy zich' om en ging ln hethuls terug. Brazo hoorde de grendel op haar kamerdeur klikken, toen «y hem er af schoof. Brazo ging niet naar bed. In plaats daarvan, nam hy zyn geweer en pyp en ling in het boschje dichtby het huis, waar hy bleef zitten tot het dag werd. Hy was aan het spek bakken, toen hy de kamerdeur van het meisje hoorde opengaan. Hy keek niet om voor zy sprak en hem begroette met een zacht: „Goe- denmorgen. Ik heb honger I" verklaarde rij, terwyi ze naar het spek keek. „En je weet hoe je het knapperig moet bakken. En de koffie!" zy glimlachte tegen hem. dp de een ofi andere pianhr had zy de scheur ln haar ïyfje gemaakt. Haar haar vormde zachte golven en krullen. Haar oogen schitterden en zy had een hooge kleur, zy liep naar de open deur en stond naar buiten te kyken. „Dat is prachtig 1" verklaarde zy. zy zag het water van de rivier in de zon glinsteren en knikte er tegen. „Ik geloof, dat ik het me nu herinner," zei ze. „Daar gebeurde het, is het niet? Ik stapte juist het water in toen Wolf Wilson my bereikte." Zy ging naar bui ten en Brazo zag haar een schoonen handdoek van een iyn nemen, die hy van een hoek van het huis naar een boom gespannen had. Hy liep naar de deur en lachte tegen haar. „Het water is het helderst by den rots wand," stelde hy voor. „Maar biyf niet te lang weg, anders wordt het spek droog en koud. Het ls het beste, als het nog een beetje vochtig ls." Hij had de tafel gedekt toen zy terug keerde en zy nam een stoel tegenover hem met een gratie en gemak die niet natuuriyker geweest hadden kunnen zyn, als zy zoo al jarenlang tegenover hem gezeten had. Brazo toonde zyn bewondering en zyn vreugde niet. „Zy is een volbloed," dacht hy. zy at smakeiyk en toen zy klaar was, vouwde zy haar handen ln de schoot en keek hem recht in de oogen. „Ik geloof, dat het het verstandigst zou zyn, om Jim's goud in een wagentje te laden en zoo snel mogeiyk naar de naastbyzynde stad te rijden," stelde zy voor. „Zou je dat aanraden?' Brazo, die dacht aan Wolf Wilson en den man, die dezen nacht waarschyniyk hun gesprek in het bUgebouwtje had af geluisterd, antwoordde aarzelend van Ja. „Dit is geen plaats voor aan vrouw." vervolgde hy. „Dan was het geen jakhals, waarop Je gisteravond schoot," zei ze. „Ik geloof, dat je dit wel wist, anders zou je niet voorgesteld hebben om het goud dadeiyk weg te brengen," ant woordde hy. „Maar het was toch gedeel- teiyk waar," vervolgde hy. „Ik wilde Je niet laten schrikken." Hy glimlachte ernstig tegen haar. „Je wist al dien tyd, dat het geen jak hals was," vervolgde hy. „Je wist, dat het een man was." Zy knikte. „Terwyi je sprak, hoorde ik tweemaal buiten iemand bewegen, vlak by het raam. Hy moest langs den muur ge schuurd hebben; zoo klonk het geluid." „Ja, hy luisterde," zei Brazo, alsof hy zyn helmeiyke overtuiging van den vo- rigen avond wilde bevestigen „Ais hij luisterde, moet hy gehoord hebben, dat ik je mijn waren naam vertelde." „Ik vermoed van wel." Haar blik was vast. „Je bent hier dus onder een an deren naam bekend," zei ze. „Nadat je broer stierf, nam ik zyn naam aan," legde Brazo uit. „Wy leken op elkaar. Als je naar dat portret lüjkt dat hy in Comey liet maken kort nadat hy hier kwam, zul Je zien wat ik bedoel. Het idee beviel my niet en ik dacht er niet aan, om je om den tuin te lelden als je kwam. Zie Je, ik voelde, dat ik hier moest biyven. Er was niemand in den omtrek die het verschil kon kennen. Jim v/as niet erg bekend en daarom had lk er geen moeite mee. Ik ben een paar maal naar Corney geweest. Zonder ver dere verklaringen hielden zy my voor Jim." zy scheen te begrijpen, dat hy dit zoo wel terwille van haar als van hem zelf gedaan had. Zij stond op en ging in het gebouwtje, keerde terug met het por tret, gmg naast de tafel zitten en be studeerde het gelaat van haar broer, waarby zy nu en dan naar Brazo keek. „De geiykenis ls merkwaardig!" ver klaarde zij tenslotte. „Maar," vervo.gde zy, even aarzelende en hem met hali- dichtgeknepen onderzoekende oogen aan- kijkende, „er ls natuurhjk eenlg verschil. Jim was geen stoutmoedig man. Jij wel." Brazo vroeg zich af, of zy er op doelde dat hy haar uitgekleed had. Och wat. Dat was geen stoutmoedigheid geweest. Maar natuuriyk wist zy niet, hoe verle gen hy geweest was. En hy zou het haar natuuriyk nooit vertellen, want dat be- teekende terugkomen op een onderwerp, dat zy vannacht zelf had laten varen. Hy was onhandig geweest. Hy had haar dadeiyk tot vyand gemaakt. „Neen," vervolgde zy, terwyi zy hem nog altyd bestudeerde. „Je bent niet zoo als Jim. Ik geloof niet, dat je werkeiyk op hem ïykt. Ik weet zeker, dat ei hee- lemaal geen geiykenls zou zyn, als Je je baard afschoor. Je kin is strijdlustiger dan die van Jim. Je gezicht ls langer, je voorhoofd hooger, breeder, en er is een andere uitdrukking in je oogen. Jim was vriendeiyk en zelfverloochenend en vol komen zeker van zich zelf." Zij schudde haar hoofd met een langzame, ontken nende beweging, terwijl zy nog altyd Brazo scheen te bestudeeren. „Als ik niet gelezen had, wat Jim over je schreef, zou ik geneigd zyn om bang voor Je te worden," vervolgde zy. „Je hebt een manier om rechtuit te gaan en de dingen te doen, die Je wilt doen. zon der eenige consideraties voor de meenin gen en wenschen van anderen. Byvoor- beeld, Je» bouwde dat bygebouwtje. Van nacht, toen ik tot bewustzyn kwam, hoorde lk je hier gordijnen ophangen en Je legde deze nieuwe mat neer, Je poetste de kachel. Wat deed Je denken, dat ik hier met Jou ln dit huis zou blijven?" „Wel, mevrouw, je moest toch ergen» biyven," antwoordde hy, zóó verlegen, dat hy niet haar keek, maar naar da nieuwe mat zat te staren. „Nu ik er goed over denk, geloof lk, dat ik er heeiemaal niet by gedacht heb. Ik knapte den boel wat op, omdat ik dacht, dat je het pret tig zou vinden. Ik wilde, dat je liet ge» zellig zou hebben." Er volgde een lange stilte. Brazo bleef naar de mat zitten kyken, terwyi Eli» met strengen blik naar hem keek. „Waar leerde Je gordynen ophangen door ze vast te spykeren, zooals je een karpet zou vastspykeren?" vroeg zy. Hy grinnikte beschaamd. „Ik heb e« nog nooit een opgehangen," antwoordde hy en keek nog altyd verbaasd naar haar. „Dat is te zien. zy zyn vreeseiyk ge» kreukt ook." „Er was hier heel geen licht," verde» digde hy zich. „En natuuriyk moesten zy vannacht opgehangen worden!" zei ze. „Je kon niet tot morgen wachten." Daarop kon hy zich niet verdedigen Haar stem was zacht en onpersooniyk, alsof zy heeiemaal g«en belang stelde in de gordynen, maar enkel zyn aandacht er op vestigde, omdat er niets ahderr scheen te zyn om over te praten. „Als je een kachel goed wilt poetsen, moet je het politoer er geiykmatig op smeren," zei ze. „Is dit de eerste maal dat je een kachel poetste?" Brazo knikte. „Je hebt niet dp minste ondervlndinf van een huishouden?" „Ik heb meestai m het open veld ge leefd. mevrouw." iWordt vervolg*)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2