N IILL SCHOONHOVENSCHE COURANT TJES aéen RAAST 59 abonnea .v.NOOTEN inhovan DE JONG eementee, iSn en alia HEFTIGE AANVALLEN OP ENGELAND Ruzie in brandende stad. ÏES BLADZIJDEN. Na. MH MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 9 AUGUSTUS IMt ver- rijzen ran en ver swaar verlies te Branden te Portland. KANAALKUST: K da De ver- het BOVEN GROOTE Utmeester, 31 j. ont- is op de ndvUt, 78 J, p*n i» een p levens- ed« g*ld- zoover zijn we nog lang reeds en LUCHTGEVECHTEN HET KANAAL. vliegtuigen heeft jachteskader, Messerschlmtt-jacl^toestellen, neergeschoten en zelf slechts stellen verloren. Vele kleine schepen stelden ENGELSCHEN TREKKEN TROEPEN TERUG. ENGELAND KOMT ZIJN BELOFTE NIET NA. teeken positie eigendom Landbouw i aankoop •le ELEC- RTISCHE IS TEN in lerken en anbieden. Hte mzenden aan et AccounUnts- Elk« iwori w enitaanbiedinflen. ddrtjvenden). g®- m van niet met it 1 van 14 jaar, zaamheden. Brieven, aan het Bureau van aanval weekbe- c.a. mgelegenhedenoni >nze drukkerij be* oege men zich voor 1MBACHT igent, den heer Drukwerk ent N.Lt.B. TeleE. 2978 Stipte geheint- Iten. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden IJS; per poet 1.5Ó. rteland, 27 J. en A. d. Wiel, 31 J. en O aan menschelljkheid, maar i partijgeest is niet milder pogingen in het werk om de bemanningen van de neergeschoten Britsche vliegtuigen redden. fats, 21 J. en O- 1 rteland, 27 j. en A. en 75 En enkei uit 22 toe- In d< ten GEARRESTEERD. Uit Ottawa wordt gemeld, dat de lei der der Fransche Canadeezen, die een anti-Engelsche propaganda voerde, is ge arresteerd en voor de duur van de oor log is geïnterneerd aan prestige voor Engeland genoemd. De bladen spreken van een laasten „kunst greep” tot herstel van betere betrekkin gen met Japan en zien overigens in de Engelsche maatregel een teeken der steeds slechter wordende positie van Groot-Brittannië. „DE STRIJD IN ERNST BEGONNEN". [~Ro«m«nlë stoot gebied aan Bulgari)* ai. door verge zeld, werden door enkele formaties Stu- ka’s en bommenwerpers aangevallen. De ze Dultsche aanval, aldus D.NB., zou echter, in vergelijking met die op Port land, met naar verhouding geringe strijdkrachten zijn uitgevoerd, daar het hier slechts een bijkomstige opdracht voor de Dultsche luchtstrijdkrachten gold 72e JAARGANG. NIEMIAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT aers op ten einde de verkregen superio riteit in de lucht boven het Kanaal te behouden. Van de door de Dultsche jacht- gevechtstoestellen neergehaalde gelsche vliegtuigen heeft een Duitsch jachteskader, bestaande er twee ke Dobroedsja) bekende gebied, dat vonr de Balkanoorlog van 1913* aan Bulgarije toebehoorde, terug te geven. Dit vruchtbare gebied is ongeveer 6C kilometer breed en 125 k.m. lang, het grenst in ’t Oosten aan de Zwarte Zee. In de zuidelijke Dobroedsja liggen drie betrekkelijk groote steden, waarvan twee thans aan Bulgarije zullen toebehooren. Kazarzlk (Dobric) en Turtucais (Tutra- kan). De Donaustad Silistra blijft daar entegen aan Roemenië. it wsrkpssrd or alle werkzaam- lak langs de weg. n bij K. ORAVt- lonouwen, Stolwijk. scheepsruim te, de beschadiging van ze ven andere koopvaardijschepen en de vernietiging van 51 Britsche vliegtuigen op één en denzelfden dag zijn het laat ste teeken, dat de Dultsche aanval op Engeland niet alleen in vollen en doo- delijken ernst is begonnen, maar ook nu de laatste beslissende phase tegemoet gaat.” Aldus schrijft de militaire medewerker van het D.N.B., Oberstleutnant Matthaei in een weekoverzicht en hij vervolgt: 't Geheeie Britsche eilandenrijk ligt thans binnen het bereik van het Dultsche luchtwapen. Heal Groot-Brittannie is gevechtsgebied geworden en niet alleen maar, zooals in den afgeloopen winter 1 geval was de kusten van Z -Engeland. Het feit, dat de Britsche kusten en uit gestrekte gebieden in het binnenland thans reeds in brand staan, valt na de berichten van het opperbevel der Duit sche weermacht niet meer te loochenen. BOTSINGEN IN ALBANIË? le\ buitenlandsche pers zijn berich- v^rspreid over botsingen tusschen Omtrent de uitwerking van de bom aanval op Portland deelen ooggetuigen mede, dat de kademuren zijn ingestort, nog nog reeds EEN TENTWAGEN ren; zoo g oed al* vragen bij de Wed. te Stolwijk. - vliegveld ten Noorden van Bristol woest. Enkele vijandelijke vliegtuigen zijn in de loop van de dag Noord-Frankrijk, België en Nederland binnengevlogen’s nachts kwamen zij naar West-Duitsch- land. Militaire doelen zijn in het Rijks gebied niet aangevallen, daarentegen zijn verscheidene burgers gewond eenige gebouwen beschadigd. Twee eigen vliegtuigen worden mist. Met de vernietiging van de vijan delijke vliegtuigen heeft het Dultsche luchtafweergeschut het totaal aan neer geschoten vijandelijke vliegtuigen op 1500 gebracht. over programmapunten, die niet gierig azen op critiek op het bestuur en er ze ker van zijn, dat zij het zelf veel beter zullen doen. Neen, zoover zijn we nog lang niet. Naast de Ned. Unie zijn reeds eenige groepen, die niet meedoen en verder staan er de oude partijen, die willen aï- wachien, die niet kunnen besluiten hun afgeslotenheid open te stellen, die af wachten, in de hoop dat er nog wel Iets zal gebeuren, waardoor het partijschap gered wordt. De Ned. Unie heeft reeds ver over het millioen leden en dat is verheugend-, want het blijkt wel, dat er honderddui zenden landgenooten zijn, die de partij twisten beu zijn en die haken naar een enkele band, welke allo Nederlanders kan omvatten. Maar dat millioen of de twee millioen zyn op zichzelf met sterk genoeg, als naast hen partijen blijven bestaan die demonstreeren, dat Neder land nog steeds niet in staat is een een heid te vormen. Men zal tenslotte moe ten beproeven een concentratie van de concentraties te vormen, een fusie van de partijen, die reeds bestaan en van die welke zich nog voortdurend aandie nen, omdat zij het op 't een of ander punt niet met de Ned. Unie eens zijn en niet by machte zich over dat verschil heen te werken. Zij gaan voort met hun krakeelen en schelden tegen hun buren en bemerken niet dat de stad in brand is geraakt, dat men eendrachtig zich moet samenvoegen om maatregelen te nemen, pogen iets te redden van wat hun dierbaar Is. Zij letten niet op de vuur gloed boven de hulzen, maar ze staan met de handen in de zij tegen elkaar te razen en de andere buren toonen zich belangstellende hoorders. duikboot meldt het tot zinken hebben vllegtulgforma- brengen van een gewapenden koopvaar- &er yan S700 Onze vliegtuigen hebben Britsche wa penfabrieken. havens, werven, evenals vliegvelden en stellingen van het lucht afweergeschut aangevallen. Daarbij ge lukte het o.a. de vliegtuigfabriek te Ro- jacht- en torpedo-for- neer. Port- ploffingen werden veroorzaakt. Een groot aantal bommen tot havenwerken te New Castle en de staats werven van Sheemess en Chatham wr-’ien. Voorts Is de startbaan van een tijd- BVip MVOVWMINV WdUVAS, ««WWVU MV DUit- «UUMVW 1AQVCAJ sche vliegers In totaal 89 Engelsche vlieg luchtdoelstellingen In tuigen neergeschoten. Bij de aanval op Portland zijn de tank Installaties en de havenwerken In brand tig worden voortgezet, gebombardeerd. Een Daarenboven ties nog successen behaald bij een aan val op een konvooi ten Oosten van Har wich. Drie koopvaardijschepen, in totaal circa 17.000 ton, werden tot zinken ge bracht, een torpedojager en drie koop vaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid Chester en de buskrultfabriek te Favers- schoten onze jacht- en torpedo-for- ham met succes met bommen te besto- matles 17 vijandelijke vliegtuigen neer. ken. waardoor hevige branden en Terwijl de luchtgevechten bij land zich tot een slag ontwikkelden, die zich over het geheeie Kanaalgebied aan Dover uitstrekte, stegen, zoo meldt D.N.B., opnieuw Dultsche Jachteska- Aan Japan. De woordvoerder van het Japansche de partement van marine heeft verklaard, dat volgens een door hem ontvangen in lichting het vervoer.van oorlogsmaterl- eel voor de Chineesche regeering te Tsjoengking vla Birina nog steeds door gaat. Wanneer deze inlichting jylst is, blijkt daaruit, dat Groot-Brittannië zijn belofte niet eerlijk nakomt. De woord voerder voegde hieraan toe, dat de toe stand zal worden opgehelderd. In rederskringen te New York verklaart men, naar de „New York Times” meldt, dat sinds het sluiten van den weg vla Bir ma, het Amerlkaansche oorlogsmateriaal voor Tsjoengking in Manilla wordt opge slagen, totdat een nieuwe weg van vervoer gevonden Is. Een schip onder Panamee- sche vlag heeft onlangs in Manilla 64 Amerlkaansche oorlogsvliegtulgen en dui zend ton minutle voor de Chineesche re geering gelost. EEN SCHEEPSKERK- HOF. Een Zweedsche journalist heeft met een Dultsche verkeersvliegtuig een. vlucht boven het Kanaal gemaakt. Hij vertelt daarover om.: „De Engelsche kust was een vplslagen scheepskerkhof. De meeste schepen, men kan zonder overdrijving zeggen alle schepen, gingen hun ondergang tege moet, toen zij waren blootgesteld aan het vernietigende vuur der duikbommen werpers. Wij zagen o.a. hoe een Britsche kruiser een voltreffer midscheeps had gekregen van een bom van zoo’n Stuka. De uitwerking hiervan was zöo geweldig geweest, dat het schip in twee stukken was gebroken. Wij zagen op dit scheeps kerkhof vele torpedobooten, kleine ja gers, kustwachtschepen en een aantal andere oorlogsschepen van verschillende typen, die alle ten offer waren gevallen aan Dultsche bommen”. ROEMEENSCHE BULGAARSCHE OVEREENKOMST. Bulgarije krijgt de Zuidelijke Dobroedsja. Het bericht, dat tusschen Bulgarije en Roemenië overeenstemming is bereikt over het Dobroedsjageschil, wordt m of- ficieele kringen bevestigd. Roemenië heeft zich bereid veririaari het onder de naam Cadrilater (Zuidelij- Vele schepen tot zinken gebracht TIENTALLEN VLIEGTUIGEN NEER GESCHOTEN. „Jubileum” van het luchtaf weergeschut. De legerberlchten van de laatste da gen hebben o.a. de volgende Dultsche successen in de oorlog tegen Engeland gemeld: Dultsche motortorpedobooten hebben een sterk beveiligd vijandelijk convool aangevallen. In weerwil van het hevige af weervuur van de begeleiden de vijandelijke torpedoboot jagers, van andere bewaklngsvaartuigen en van de zwaargewapende stoomschepen zelf wer den een tankschip van 8000 ton, een stoomschip van 5000 ton en een van 4000 ton tot zinken gebracht. Een kleinere tankboot werd in brand geschoten. Dultsche motortorpedobooten keerden onbeschadigd terug. De luchtmacht heeft In het Knaal een Britsch convool aangevallen. Daarbij zijn 12 schepen met een gezamenlijke In houd van 55.000 ton tot zinken gebracht en 7 schepen beschadigd. Tijdens de luchtgevechten, welke zich hierbij ont wikkelden, werden 5 Britsche jagers neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij andere luchtgevechten zijn nog 29 vijandelijke Jagers neergeschoten Twee eigen vliegtuigen gingen hierbij verloren. Het totale aantal van de Britsche schepen, welke op één dag tot zinken gebracht of getroffen zijn, bedraagt 28. Bij Dover vernietigden onze Messer- schmltt-vliegtuigen 12 vijandelijke sper ballons. In verband met de Dultsche luchtaan vallen ontwikkelden zich groote lucht gevechten, In welker verloop bij het eiland Wight en voor Dover in totaal 49 r De Duitsche luchtaanval, ondernomen Britsche vliegtuigen, waaronder 33 Spit- Albaneesche benden en Italiaansche troe tegen de Britsche oorlogshaven_ Port- fires, door Duitsche Jagers werden neer - - land (aan de Zuidkust van heeft zich in de loop van de Zondag tot een groote luchtslag ontwikkeld, welke zich weldra tot het geheeie Kanaal-ge- bied uitbreidde. Bij deze slag en tijdens J Telet. 20. Tel.-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 28. Postrekening U7«. plaatst In „De Gorcumer". duover uitgeoefende rechten slechts aan de rechtmatige Chineesche regeering kunnen worden teruggegeven. De sterkte der Engelsche strijdkrach ten bedraagt te Peking 50 map Britsche troepen, te Tientsin 120 man en te Sjanghai 1570 man. De terugtrekking der Britsche garni zoenen uit China wordt door de Japan sche pers een nieuw SCHERPE MAATREGELEN TEGEN JODEN. In Roemenië twee van afge pen. Deze berichten worden te Rome te gengesproken en als tendentieuze anti- Italiaansche propaganda van Londen Sinds onheugelijke tijden, zoover als de geschiedenis teruggaat, hebben in ons land partijen bestaan en gewoed. Eerst sloegen de Schiejrlngers en Vetkoopers, de Heeckerens en Bronkhora*.en, de Hoekschen en de Kabeljauwschen el kaar dood, later brachten de Remon stranten en Contra Remonstranten el kaar in de gevangenis, daarop bevochten de Patriotten en Oranjeklanten elkaar metpapier en het laatste bedrijf was de Strijd der politieke partijen In en bulten de Kamer. Men ziet dat de bestrijding wint aan menschelljkheid, maar de scherpe partijgeest is niet milder ge worden. Kan men nu aannemen, dat deze eeuwenoude strijdgeest en splitsmg- lucht plotseling na 15 Mei was vervluch tigd als gas? Die geest en die zucht zijn nog even sterk aanwezig in ons volk als vroeger en dat blijkt wel uit de vele con centraties, die ontstaan. Vroeger heetten ze partyen, nu concentraties. We hoop ten dat de nood der tijden jnze landge nooten althans zooveel inzicht zou heb ben bijgebracht, dat zij hun behoefte aan partijvorming zouden matigen en dat naast de Nederlandsche Unie niet weer een aantal anderen zouden oprijzen, maar we hebben ons daarin nlsrekend. Alsof er niet» is gebeurd, alsof het oude leven voortgaat, zoo behandelen de par tijen en de bladen de Ned. Unie. Het be kende recept wordt weer nauwkeurig ge volgd: eindelooze critiek, gevit, wantrou wen, aanmaning om bij de eigen groep te blijven, aankondiging, dat men een nieuwe partij zal gaan samenstellen en er was geen blijk van besef dat het nu uit moest zijn met dat kleingeestig ge twist en gezeur, dat het nu eens tijd was voor breeder denkbeelden, dat men nu moest vormen één enkele groep van Ne derlanders die niet stuk voor stuk ruziën Wit, 65 J„ echtg C. V. <1. VU- 71 De Roemeensche koning heeft fundamenteel® wetten tot regeling het Jodenvraagstuk in Roemenie kondigd. De eene wet regelt de rechtspositie van de Joodsche bewoners van Roemenië, ’t Aantal Joden onder de bevolking van ’t geheeie land bedraagt tien procent. Wanneer in de toekomst een Jood tot het Christendom overgaat, zal dit geen wijziging van de rechtspositie van den betrokkenes met zich medebrengen. De wet verdeelt de Joden In Roemenië in drie categorieën. Tot de eerste cate gorie behooren de Joden, die na 30 De cember 1918 naar Roemenië zijn geko men. Tot de tweede categorie behooren die Joden, die vóór deze datum het Roe meensche staatsburgerschap hebben ver kregen, verder diegenen, die In oorlogen in het Roemeensche leger hebben ge streden, alsmede de invaliden en die genen, die zich bijzonder onderscheiden hebben en de nakomelingen van de in de oorlogen van Roemenië gesneuvelde soldaten. Alle overige Joden behooren tot derde categorie. Joden’van de eerste en derde categorie kunnen geen ambtenaar zijn of beroepen uitoefenen, die iets te maken hebben met de openbare autoriteiten, zooals no tarissen, advocaten, zaakwaarnemers e.d Ook is hun het lidmaatschap van ra den van beheer of particuliere onderne mingen verboden. Eveneens kunnen zij geen lid zijn van de weermacht, zy mo gen geen bioscopen, boek- en dagblad- uitgeveryen lelden of bezitten. Tenslotte mogen zy ook geen lid zyn van de Roe meensche sportverenigingen. De Joden van de eerste en derde categorie zullen, daar zy geen dienstplicht kennen, hier voor In de plaats een byzondere belas ting moeten betalen of tot een arbeids dienst kunnen worden opgeroepen. Geen enkele Jood mag onroerend bezitten. Het ministerie van wordt gemachtigd tot het onteigenen van dergeiyk grondbezit. Ook mogen de Joden voortaan in de landsgemeenten geen industrieele ondernemingen ver werven. Het schoolonderwijs voor Joden zal speciaal geregeld worden. De tweede wet verbiedt het sluiten van huweiyken tusschen Joden en Roe menen van zuiver Roemeensch bloed. Dergelijke huwelijken mogen ook In het buitenland niet worden gesloten. AANVAL OP ENGELAND. LAATSTE PHASE. Van twee zyden komen berichten dat de groote Duitsche aanval op Engeland nadert. De Dultsche ryksmlnlster Hess en plaatsvervanger van Hitler, heeft in een rede te Weenen o.a. gezegd, dat wijd verbreid In het Duitsche volk de over tuiging is, dat er geen rust in de wereld kan bestaan, vóór Engeland definitief zal zijn neergeslagen. Thans, nu alle machts middelen van Duitschland en het bonden Italië op Engeland kunnen wor den geconcentreerd, is zoo zegt volk het oogenblik gekomen, om ein delijk opruiming te houden en Enge- lands macht te breken tot het uiteen vallen van het geheeie wereldrijk. En terecht is ons volk deze overtui ging toegedaan. De superioriteit van Duitschland en Italië is zoo geweldig, dat aan het resultaat van zoo’n stryd niet de geringste twyfel kan bestaan. Engeland zal nog verbaasd staan, wat de Dultsche natie vermag te presteeren, wanneer alle krachten alleen op dezen oorlog worden geconcentreerd; bij de aanwezige fabrieken der bewapenlngs- Industrie komen nieuwe, In grooten ge tale. De heer Churchill kan er zeker van zyn: de Duitsche duikbooten nemen voort durend in aantal toe. Wat de vliegtui gen betreft, zal hij. wel geen twyfel meer voelen. En aan den anderen kant wordt Engelands scheepsrulmte voortdurend minder. Engelands wapenfabrieken ne men ook niet toe, maar verzinken steeds meer' in asch en puin. Mynheer Chur chill, hoe harder onze slagen worden, hoe dichter wij den vrede naderen. Eerst wanneer Engeland op de knieën zal zijn gedwongen, krygt de wereld den werke- Vjken vrede. Er zal een nieuw Europa opstaan. Daarin zullen de volkeren in rust kun nen arbeiden voor hun welstand en hun oude cultuur. Tot zoover minister Hess. Het tweede bericht over deze op Engeland lezen we In het richt van het D.N.B. Daarin wordt gezegd: „De laatste berichten over de vernie tiging van twee Britsche konvooien van In totaal zestien schepen, met 75.000 ton Wrakstukken van schepen steken boven water uit, terwijl er voorts enkele brandende schepen, die slagzij vertoonen gezien werden. De landingssteigers by CastletowR ver- tobnen enorme granaattrechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is Inge stort, terwyi andere loodsen In brand staan. Voorts werd een nieuwe aanval op een groot konvooi in het kanaal uitgevoerd. Zeventig koopvaardijschepen, die veertien oorlogsschepen werden teland maken. Des nachts deden Dultsche gevechts- afzonderlijke aanvallen op Britsche kon vliegtuigen aanvallen op de Britsche vooien, die ongeveer op hetzelfde tyd- vliegtuigindustrie om Liverpool en Bris- stip bestookt werden, hebben de Duit- tol alsmede op havens, vliegvelden en Li Zuld-Engeland. Het werpen van mynen uit vliegtuigen voor de Britsche havens kon stelselma- Port- fires, door Duitsche Jagers werden Engeland) geschoten. Tien eigen toestellen gingen verloren, 2 moesten een noodlanding op het vas- gekenmerkt. Stefani meldt uit Tirana, dat Grieken in het Albaneesch-Grieksche grensge bied een politieke moord hebben be dreven, waarvan een oud voorvechter van het Albaneesche Irredentisme het slachtoffer is geworden. De vermoorde streed voor de vereenl- glng van een Albaneesche provincie, die thans tot Griekenland behoort met Al banië. Uit China. De Britsche ambassade te Tokio heeft de Japansche regeering er van in ken nis gesteld, dat de Britsche troepen uit China worden teruggetrokken en wel uit Sjanghai, Peking en Tientsin. De In vroegere berichten genoemde mogeiykheid, dat Engeland zijn militai re rechten aan de Vereenigde Staten zou overdragen, wordt zoowel in Japan als In Amerika van de hand gewezen. Belde r-e^rineen verklaren, dat de tot

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1