DISTRIBUTIE Vele Britsche bommen in ons land. meuws Kort bestek. Binnenland Kerk en School j Gemengd nieuws FEUILLETON. WOENSDAG 14 AUGUSTUS 19|| Het resultaat van de bespreking was, dat de zending van den oud-minister van koloniën, generaal Kolso, die als speciale gezant naar Ned. Indië zou vertrekken, voorloopig, met het oog op den onopge- helderden toestand inzake Engeland en Amerika, alsmede vanwege den oorlog in Europa, werd opgeschort. DE VREEMDE TROEPEN IN CHINA. Nanking wil ook de Amerikanen zien verdwijnen. Zonder veel aandacht te besteden aan het Britsche motief tot het terugtrekken van de troepen uit Tientsin, Sjanghai en Peking, begroeten militaire kringen te Tientsin deze gebeurtenis als een daad, die zal bijdragen tot het vestigen van de „nieuwe orde'' in China. Verder hopen sij, dat andere mogendheden het Brit sche voorbeeld zullen volgen. De Japansche regeering te Nanking stelt de eisch dat ook de Amerikaansche troepen uit China worden teruggetrok ken. Hun verblijf te Sjanghai is, zoo wordt verklaard, even onwettig als de stationneering van de Britsche troepen in China. Deze eisch van de regeering te Nanking heeft eenig opzien gebaard, daar zij de wensch van Japan te boven gaat, dat slechts de troepen van oorlogvoerende mogendheden uit Chipa zouden worden teruggetrokken. De „Daily Mail" schrijft naar aanlei ding van het terugtrekken der Britsche troepen uit Sjanghai voor gebruik el ders: „Deze mededeelingen van het mi nisterie van oorlog zijn geen goede tij dingen. Wij houden niet van deze soort van „terugtocht". TURKSCH DAGBLAD VERBODEN. Toenadering tot Duitschland bepleit. Het grootste Turksche dagblad, de Cumhuriyet, dat uitgegeven wordt door den afgevaardigde Nadi, is bij besluit van den ministerraad verboden. Het verbod geschiedde op grond van de perswet, krachtens welke couranten we gens publicatie, die de algemeene lands- politiek schaden, verboden kunnen wor den. In perskrjngen veriuim.^dat bat verbod te wijten is aan een reeks artikelen van Nadi over de noodzakelijkheid, dat Tur kije rekening houdt met de nieuwe orde ning van Europa en naar betere en bree- dere betrekkingen jegens Duitschland zal streven. Deze reeks artikelen heeft een scherpe polemiek verwekt in de Engelsch gezinde Turksche pers en het misnoegen opgewekt van vooraanstaande kringen die door den afgevaardige Sadak in het blad Akschram lieten schrijven, dat er geen aanleiding bestaat tot een wijziging In de bultenlandsche politiek van Tur kije. Dit laatste standpunt wordt nu door het verbod van de Cumhuriyet met na druk vastgesteld. De Fransche regeering heeft een op bouwprogramma voor woonhuizen, land bouw en industrie uitgewerkt. Daarvoor is 550 millioen francs uitgetrokken. In 20 Fransche haven, waaronder Cher bourg, Rouen, Le Havre en Marseille, die door luchtaanvallen bijzonder hebben geleden, is het werk reeds begonnen. In Mexico is een geheime zender ontdekt, die propaganda tegen de re- geering maakte. De zender was in het be zit van een zuster van den gestorven rebellen-generaal Cedillo. Drie personen zijn gearresteerd. De beweringen van de Amerikaansche pers, dat deze zen der voor Duitsche belangen zou werken, eijn hiermede weerlegd. Blijkens de Fransche radio is te Mar seille een toenemende anti-semlefclsche stemming merkbaar. De radio geeft hier »;an als oorzaak het optreden van talrij ke Fransche en buitenlandsche Joden, die te Marseille wachten op een gelegen heid om naar overzee te vertrekken. De verontwaardiging der bevolking heeft reeds geleid tot verschillende handtas telijkheden tegen het Joodsche element. De Amerikaansche onderstaatssec retaris van Buitenlandsche Zaken, Sum ner Welles, heeft aangekondigd, dat de Amerikaansche ambassadeur te Rome, Phillips, Donderdag te Washington wordt verwacht. Hij zal als de eenige der te ruggekeerde Amerikaansche diplomaten zijn post weer innemen. Vooral Amiterdam gotroifon. Eén slachto«*r. Gisternacht hebben kört voor twee uur Engelsche vliegtuigen talrijke brand- en explosieve bommen op verschillende ge deelten van de hoofdstad geworpen, waar door in de omgeving van de Da Costa- kade, Jacob van Lennepkade, de Kxnker- straat en het Paramariboplein talrijke branden, naar schatting 20 tot 25, zijn ontstaan, zoo meldt het A.N.P. Aan de overkant van het IJ in den Ko metensingel (Oostzaan) is een explosie ve bom in het water terecht gekomen, waardoor de wegberm is beschadigd en ruiten en deuren van omliggende per- ceelen werden vernield. Slachtoffers val len hier niet te betreuren. Op het Paramariboplein zijn 2 percee- len door brandbommen getroffen en in brand geraakt. Op het Surinamepleln zijn een of meer brandbommen in de grond geslagen. Het perceel Paramaribo plein 22 is door een bom geraakt, welke door het dak naar binnensloeg en op de benedenverdieping is blijven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tijdbom is, waarom de omgeving van het huis over een afstand van 50 meter is ontruimd en afgezet. Ook hier vallen geen slachtoffers te betreuren. De meeste bommen, in hoofdzaak brandbommen, zijn terecht gekomen in de omgeving van de Van Lennep- en Da Costakade. Een perceel op de Da Costa- kade werd door een brandbom getrof fen, welke door de 3e, 2e en le verdieping heensloeg en een uitslaande brand ver oorzaakte. Drie hoog was onbewoond, de bewoners van twee hoog zijn gevlucht, van de bewoners van een hoog is niets bekend. In de benedenverdieping was een café gevestigd. Dit perceel heeft groote brand- en waterschade opge- loopen. Een in de Da Costakade liggen de kolenschuit werd eveneens geraakt en Vatte vlam. Een perceel op de Jacob van Lennep kade heeft brandschade aan de 3e ver dieping opgeloopen. Op den hoek van de Jac. van Lennepstraat en de Da Cos takade heeft een brandbom een 2e en 3e verdieping doen uitbranden. In een per ceel Jac. van Lennepkade is een brand bom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e verdieping. De bewoners konden met behulp van water en dekens de bom on schadelijk maken. Een perceel in de Kinkerstraat is eveneens door brand bommen geteisterd, evenals de percee- len Kinkerstraat 74 tot 80. Voorts werden aan de Da Costakade 4 perceelen getroffen. In een perceel viel de brandbom in de slaapkamer van drie kinderen. De ouders van de ze kinderen hadden zich nog niet ter ruste gelegd en waren in staat met hun kroost veilig het huis te verlaten. De woning brandde geheel uit. Wilheimi na gasthuis gebom bardeerd. Li. v„,t bij dit bombardement een slachtoffer te betreuren. Het is de 61- jaj;|ge werklooze J. de Kruif, wonende Da Costakade 201, die zich reeds met zijn vrouw te ruste had begeven, toen de brandbom enkele centimeters naast het ledikant aan zijn zijde inslöeg. De man werd door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem sliep, kreeg slechts enkele brandwonden aan de armen. Het Wilhelminagasthuis, zoo meldt het A.N.P. voorts, is bijzohder hevig ge- bombardeerd, hoewel het een groot roode-kruisteeken op het dak heeft, dat door de vliegers gezien moet zijn door middel van de door hen uitgeworpen lichtbommen. Het ziekenhuis werd ge troffen door een groot aantal brandbom men, waardoor vooral de oogheelkundi ge en de tandheelkundige kliniek zwaar beschadigd werden, Groote bommen- trechters. van twee tot vijf meter mid dellijn, zijn geconstateerd. Het mag eeft wonder heeten, dat niet talrijke men- schenlevens te betreuren zijn. Fr was een groot aantal brandweer wagens op de verschillende punten ge concentreerd. Bovendien waren de mo terspuiten van het nieuw gevormde brandweercorps van de luchtbescher ming aanwezig. In de tuin van perceel Da Costaka de 130 werd een begin van brand door een brandbom geernstateerd Het vuur was spoedig gebluscht. Da costakade 169 is een brandbom op de 2e verdie ping in een bed terechtgekomen en heeft daar brand veroorzaakt. Deze is door de luchtbescherming gebluscht. In de Bilderdljkstraat heeft een bom in het asfalt een gat geslagen. Van het perceel hoek BilderdljkstraatKinker straat ls de 3e verdieping door brand beschadigd. Van de Bilderdljkstraat het perceel 182 ls de slaapkamer, hulska mer, het magazijn en de werkplaats uit gebrand, bovendien een binnenbrandje in perceel 198 Bilderdljkstraat. Uiteraard bood de duisternis de brand weer groote moeilijkheden. Het was val komen onmogelijk een overzicht van het gebeurde te krijgen en dit vereischte af zonderlijk optreden, waardoor zeer veel matêriaal ingezet moest worden. Onder de bewoners van de van Len- nepbuurt heerschte de grootste versla genheid. Zoo goed en kwaad als het ging, werden de bewoners van de ge troffen perceelen bU buren onderge bracht. De branweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Ook wiernan Engelsche vliegtuigen vier bommen ln de Noorder IJpolder. In volks tuintjes, nkbij Tuindorp Oostzaan, waar een tuinhuisje geheel en enkele andere gedeeltelijk werden vernield. Drie bom men explodeerden terstond, een vierde was niet tot ontploffing gekomen. Vele plaatsen opgeschrikt. Ook zijn Engelsche bommen neerge komen te Castricum, Noord Schermer en Assendelft. Wat Castricum betreft werd de vrou wenkliniek „Duin en Bosch" onder Bak- kum aangevallen. Er worden daar in hoofdzaak geesteszieken verpleegd. Van de vier bommen dié geworpen werden, waren twee voltreffers. Twee vrouwen werden gedood, twee zwaar gewond en nog zeven patiënten kregen verwondin gen. Het gebouw zelf werd zwaar be schadigd. Het droeg het kenteeken van een ziekenhuis op het dak. In Noord- Schermer kwamen 20 bommen neer in een weiland, in Assendelft vielen eenige bommen in het water. Ook te Den Helder ls het, naar het AJJP. meldt, onrustig geweest. Om ongeveer elf 'uur begon Maandagavond het afweergeschut te werken. Het gelukte telkens de vlieg tuigen te verjagen. Toch zijn nog enke le bommen op het terrein van den heer Oortgysen, bij de Fabrieksgracht te recht gekomen en die hebben de noodige ravage teweeg gebracht. Honderden rui ten moesten het weer ontgelden Zoowel aan de Fabrieksgracht en het gedeelte Ruighweg grenzende aan het terrein van den heer Oortgysen, als aan de hul zen aan de Sluisdijkstraat is veel scha de aangericht aan panden en ruiten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Dezelfde nacht ls op het Westerdeel van Wieringen een Engelsche bom gevallen, welke veel schade heeft aangericht. Houten wo ningen werden het zwaarst getroffen. De 16-jarige zoon van de familie Speur werd op slag gedood. De heeren Speur en Kamst werden zwaar geworul naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De heer Kamst verkeert in levensgevaar. Andere huizen in de omtrek werden zwaar beschadigd. Verschillende bt»/o- ners daarvan werden licht gewond. Fr zijn geen militaire objecten in de nabijheid. Boerderijen afgebrand. Voorts zijn om half één, Vermoedelijk tengevolge van een luchtgevecht tus- schen een Engelsch en een Dultsch vliegtuig eenigifcj brandbommen uit het Engelsche toestel neergekomen in het dorp'Staphorst nabij Meppel. Hierbij wer den twee boerderijen door brandbommen getroffen. De hewoners konden zich in nachtgewaad ln veiligheid brengen. Eenige kalveren en varkens kwamen in de vlammen, welke weldra uit de boer derij opsloegen, om. De geheele inboedel ging verloren. De Staphorster brandweer slaagde er in, een derde perceel, waar van het dak vlam had gevat, te behou den. Verder hebben gisternacht Engelsche vliegtuigen een aantal bommen op de ge meente Leenen aan de Vecht neergeworpen. In de buurt en ook wijd in de omtrek is geen enkel militair doel aanwezig, zoodat de bommen lukraak werden uitgeworpen. Gelukkig kwamen de bommen in een weiland terecht, waar slechts geringe schade werd aangericht. Daar men vermoedt, dat er tijdbom men zijn uitgeworpen, heeft de pólitie het weiland algezei. RIJKSBUREAU VOOR NON-FERRO METALEN. Inschrijving tan ondernemingen verplicht. Blijkens een drietal beschikkingen, op genomen in de Staatscourant van 7 Aug. zijn thans alle ondernemingen, die hun normaal bedrijf maken van het bewer- kenj verwerken .of vervaardigen van of de handel in non-ferro metalen, waaron der begrepen vertind blik- in blad- en bandvorm, verplicht tot het doen van een verzoek om inschrijving bij het Rijksbureau voor non-ferro metalen (Prlnsessegracht 21, 's-Gravenhage) Nadrukkelijk zij erop gewezen, dat on der deze categorie van ondernemingen ook de loodgietersbedrljven vallen. Het verzoek tot Inschrijving moet worden in gezonden uiterlijk 17 Aug. en wel op for mulieren, die bij het bovengenoemde Rijksbureau kunnen worden aangevraagd De verplichting tot lnschfljving geldt ook voof die ondernemingen, welke reeds bij het Rijksbureau voor metalen waren in geschreven. SCHOENEN ÉN TEXTIEL WAREN VOOR DUITSCHE MILITAIREN. Geen aangifte zonder bon. De secretaris-generaal van Handel, MJ verheid Scheepvaart deelt mede. dat een regeling ls getroffen met betrek king tot leveranties ten behoeve van de lndividjueele militairen van de Duitsche weermacht in Nederland, leden van po litie of 8.8. van de versterkte grenswacht dienst, van de Duitsche RIJkspost of van de Duitsche Rijksspoorwegen van textiel- goederen en schoenen, welke krachtens de distributiebepalingen slechts tegen afgifte van een bon of schriftelijke ver gunning afgegeven mogen worden. De aflevering van bovenbedoelde goe deren aan Duitsche lndividueele militai ren, leden van 8.8. enz., mag uitsluitend geschieden tegen afgifte van een door de Duitsche militaire autoriteiten onder- teekende bon, waarop de soort en de hoe veelheden der aan te schaffen goederen staan vermeld. Deze bon dient door den leverancier te worden bewaafd en kan met de distri butiebons of vergunningen mede worden opgezonden ter verkrijging van een nieu we toewijzing voor de aanvulling van zijn voorraad. De kooper moet de bon «Bezug- schein) aan de achterzijde ingevuld en onderteekend hebben, daar hij anders niet geldig is. DE TELEFOON WORDT DUURDER. Locael tarief wordt 3 cent. In de gemeenteraad van Den Haag heelt wethouder de Vries uit naam van B. en W. medegedeeld, dat krachtens be schikking van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken op voorstel van den Directeur-Géneraal der P.T.T., en met goedvinden van de Duitsche be zettingsautoriteiten, het gesprekkentarief voor de locale telefoon met ingang van 1 September wordt verhoogd van 2 op 3 ct. Teneinde op andere onderdeelen mede meer eenheid te verkrijgen met de rijks tarieven, achten B. en W. zich gemach tigd ook andere wijzigingen in hët tele foontarief s^an te brengen, o.a. door het vaste recht van f 54 tot f 48 te vermin deren. De mededeeling van den Haagschen wethouder ls de aankondiging van een maatregel, die niet tot het telefoon district Den Haag beperkt blijkt te zijn, maar op het telefoonverkeer in het ge heele land betrekking heeft. Daar het intercommunale tarief wordt opge bouwd uit veelvouden van het locale gesprekkentarief, ligt het voor de hand, dat de verhooging ook op dit gebied zal doorwerken. HERKENNINGSK AARTEN VOOR OPBOUWDIEN8T. In de laatste dagen heeft men eenige malen kunnen lezen, dat personen, ge kleed in dé uniform van de opbóuwdienst inkoopen kwamen doen zonder daartoe bevoegd te zijn en op die wijze winke liers dupeerden. Dit zal nu binnenkort niet meer mo gelijk zijn, want aan het geheele perso neel van de opbouwdlenst zullen her- kennlngskaarten worden uitgereikt, ZU bevatten gegevens over naam. voornaam geboortedatum, onderdeel en de hand- teekening van den houder van de kaart. Voorts zijn zij voorzien van een stem pel en de handteekening van den com mandant. Men kan verwachten, dat begin Sep tember het geheele personeel van de op- bouwdienst deze kaarten ln zijn bezit zal hebben. PROV. STATEN ZUID-HOLLAND. Als opvolger van mr. E. Hamburger, die zich uit de Prov. Staten van Zuid- Holland heeft teruggetrokken, is tot lid van dat college benoemd verklaard de heer A. W. de Landgraaf te Sliedrecht. OUDE MATERIALEN EN AFVAL STOFFEN. Rijksbureau ingesteld. Thans is een Rijksbureau voor Oude Materialen en Afvalstoffen ingesteld, ge vestigd te 's-Gravenhage, Palelsstraat 7. De leiding van het Rijksbureau berust by een directeur, die daarby de aanwy- zlngen van den secretaris-generaal van he tdepartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in acht neemt. Alls direc teur is aangewezen de heer J. H. P. vari Haaren. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Noordeloos cand. H. H. Grosheide, hulppr. te Delft. ZILVEREN PRIESTERFEEST. Cabauw. De geheele parochie heeft Zaterdag, Zondag en Maandag op fees telijke wijze het zilveren priesterfeest van pastoor A. H. Oerbekke gev.erd, hoewel veel uiterlijk vertoon ln vei band met de tydaomstandigheden achterwege ls ge bleven. De viering van dit juoileum begon Za terdagavond, toen de pastoor de versier de parochie werd ingehaald. Zooals ge zegd ls hierby het gebruikelijk vertoón van versierde rytulgen eh fietsen ach terwege gebleven, doch dat neemt niet weg, dat, hoe sober ook de piechtighéid een waardig begin waa van de viering. Bij de kerk werd de jubilaris toegespro. ken door den voorzitter van het feest comité, den heer o. btraver van Pqjs. broek, waarna in de kerk een plecnug lof volgde. Voor de H. Hoogmis van Zondagmor gen werd pastoor üoerbekkë om kwart over tien afgehaald van de pastorie m een groote stoet,* die gevormd werd door koorknapen, het feestcomité, kerk- en armbestuur, een zestigtal bruidjes, oe zusters van de Majella-Stichting, de as. sisteerende geestelijken en de familie van den jubilaris. Om half elf begon daarop de indruk- wekkende» plechtigheid in de mooi ver sierde Jcerk, waarby de Jubilaris een h. Mis opdroeg, geassisteerd door^ verschil lende geesteiyken vap parochies uit de omgeving. De kerk was geheel gevuld en de koe ter had moeite allen een plaatsje te bie den, daar ook vele niet-Katholieken van hun belangstelling bhjk gaven. Op de autoriteitenbanken zaten o.m. het vol ledige college van burgemeester en wet houders van Wlllige-Langerak en dokter C. V. A. W. Blankensteyn van Lopik. Voor al de prachtige Mis. meertftemmig ge zongen door het parochiale koor, heeft niet nagelaten indruk op de vele aanwe zigen te maken. Na de Mis was er receptie, waarop druk gebruik gemaakt werd van de gelegen heid den jubilaris geluk te wenschen. Des avonds werden de feestelijkheden voor die dag besloten met een groote openluchtbyeenkomst in de tuin van de pastorie, waarby vier of vyfhonderd pa rochianen aanwezig warsn. Onder het gezellig samenzUn voerden de amateur- artisten uit de parochie episoden op uit het leven van den pastoor, waarbij dik wijls humoristische oogenbllkken waren. Het overige deel van de revue was ge- wyd aan het priesterschap. De voorzitter van het feestcomité, de heer Straver, bood met enkele welgeko zen woorden het door de parochie bij eengebrachte geschenk onder couvert aan zoodat pastoor Oerbekke daarover nur eigen goeddunken kan beschikken. Het geheel stond onder leiding van den ce remoniemeester, den heer J. de Vos. Tenslotte waren Maandagmorgen df schoolkinderen aan de beurt om hun hulde aan den Jubileerenden priester tl brengen. Op school werd den pastoor toegezongen en boden de schoolkinderen een staande klok aan d'e gekocht wal van 't geld byeengehracht uit de spaar potjes van de kinderen. De leerlingen hadden ook een biyde morgen, doordat hun een verrassing werd aangeboden. Nog steeds is het dorp en de kerk, evenals de pastorie versierd, getuigend! van de feestelijkheden, die od sphere, doch plechtige wijze gevierd werden ,ter. gelegenheid van dit geestelUk jubileum DS. L. R. VAN DEN BROEK HERDACB1 Berkenwoude. In de morgendienst vsn gisteren in de Ned. Herv. Kerk waarin prof. dr. P. A. H. de Boer van Leiden, ging, werd ds. L. R. van den Broek, dli 7 Aug. te Enschede is overleden, her dacht. Ds. Van den Broek stond van 1921 —1929 te Berkenwoude en diende daar na de gemeenten van Hoorn, Drachtei en Enschede. Op 39-jarige leeftyd werf hy door God opgeroepen. Prof. de Boer sprak enkele herdsn- kingswoorden naar aanleiding van Hebr. 4. 9 en 10 „Er blijft een sabbats- rust voor het volk van God en laten w< er dus ernst mede maken om tot dl» rust in te gaan". DE PAUS DRINGT AAN OP NAASTEN LIEFDE. Tydens de plechtige ontvangst van del nieuwen ambassadeur van Bolivia, Quin- tavilla, die zyn geloofsbrieven kwaffl overhandigen, heeft Paus Pius XII in dl Spaansche taal een toespraak gehouden waarin hy verklaart, dat een ware vredi zonder rechtvaardigheid en naastenlief de niet mogelijk ls. Steeds heeft de H. Stoel er naar ge streefd, dat de menschen de oplossing van hun twistpunten ln de sin dezer ech te broederiykheid vinden. „WU zullen niet ophouden." zoo sprak de paus, „om dit met vaderiyken nadruk allen en vool al hun in herinnering te Brengen, die of hun schouders de vreesëiyké verantwoor ding dragen voor de toekomst van dl volkeren." Ten slotte herinnerde de paus aan dt woorden van den H. Augustlnus, dat God zoowel de vorsten leidt als beslist over de afloop der oorlógen en dat er daarom geen twyfel ovef kan bestaan, dat ook heden de Ooddeiyke Voorzienigheid haar doeleinden zal verwerkeiyken. Hy spoor de echter allen aan, de roep van de kerk te volgen, die er de mensehen toe bren gen wil, de menschheid van de schrik van de oorlog te bévryden. ladere automoblllit kan a dadalljk vartaflar», koavaal kilometer per uur aljn wagan haalt, maar ilachti wainlgan watan, hoavaal meier sa wal noodig habban om mat dia vaart to «toppan I - 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Conrant WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 HM 7 VERKRIJGBAAR IS. ARTIKEL en bon HOEVEELHEID OELDIQ Brood Bons no 1 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon t/m 18 Aug. Bloem Bon no. 40 H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weitmeel t/m 6 Sept. Boter en Vet Bon no.01 tm 04 7j pond boter t/m 23 Aug. boterkaart Bon no. 01 en 02 (vetkaart) H pd. margarine, vet of boter t/m 23 Aug. Bon no. 03 en 04 (vetkaart) H pd. boter m. lóct.reductie t/m 23 Aug. Rijst A, i. Bon no. 14 Jdaizena, effiüT~Bon no. 105 Vi.pond rijst of rijstemeel t/m 6 Sept. 1 ons maïzena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca t/m 11 Sept. Macaroni Bon no. 110 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli t/m 11 Sept. Havermout Bon no. 27 V» pond havermout, gort of grutten t/m 6 Sept. Suiker Bon no. 66 1 kilogram t/m 30 Aug. Koffie, Thee Bon no. 53 Yt ons thee of H pd. koffie t/m 30 Aug. Petroleum Zegel Periode 5 2 liter t/m 8 Sept. GEEN VRIJE LEVERTRAAN MEER. Alleen op een bon. Levertraan mag krachtens beschikking van heden aan verbruikers alleen wor den afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een door een arts al gegeven bon. Voor het afgeven van deze bons gel den de volgende rlchtiynen: a. Een grootere hoeveelheid levertraan dan 200 c.c. per hoofd en per week is plet toegestaan; b. De arts mag per bon niet meer le vertraan ujtschryven dan noodig is voor twee weken; voor meer personen uit een zelfde gezin kan met één bon worden volstaan; c. De arts mag de bonnen slechts af geven, indien hy het verstrekken van levertraan op goede medische gronden noodzakeiyk acht. Desbetreffende bonboekjes worden be schikbaar gesteld door het Ryksbureau voor genees- en verbandmiddelen, Tes- ielschadestraat 8, Amsterdam. DE VETDISTRIBUTIE. Zooals men weet geven gedurende de periode van 29 Juli tot en met 23 Aug. de met 01 en 02 gemerkte bonnen van de z.g. „vetkaart" recht op het koopen van een half pond margarihe of boter, of, voorzoover de voorraad strekt, een half pond gesmolten vet. De met 03 en 04 gemerkte bonnen geven voorts uitslui tend recht op het koopen van boter. Ten einde er de verbruikers van mar garine en vet tijdig van op de hoogte te stellen van welke rantsoenen zy ge durende de volgende distributieperiode kunnen rekenen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze periode acht we ken zal duren. Voor deze periode, die der halve loopt van 24 Augustus af tot en met 18 October, zullen -acht bonnen van de vetkaart geldig worden verklaard. Vier daarvan zullen elk recht geven op een half pond boter, drie elk op een half pond margarine en één op een half pond gesmolten vet. In verband met het bovenstaande en met 't doel om bederf van de in de win kels aanwezige voorraden te voorkomen, zyn bepaalde maatregelen genomen be treffende de wyze, waarop de winkeliers met behulp van de gedurende de eerste distributieperiode Ingeleverde en nog ln te leveren bonnen hun voorraden kun nen aanvullen. In ons vorig nummer hebben wU onder de officieele publica ties een uitvoerige uiteenzetting hierover geplaatst. BRAND STOFFENDISTRIBUTIE IN VOORBEREIDING. Registratie verbruikers. Teneinde de distributie ven vaste brandstoffen voor te bereiden, is het noodzakelijk brandstoffenverbruikers te reglstreeren. Daartoe worden de verbruikers in de volgende groepen onderscheiden: Groep a: particuliere woningen; Ofoep b, openbare gebouwen; Groep c, warenhuizen, winkelsl, hotels, pensions, kantoren, lesruimten; Groep d. gebouwen voor publieke ver makelijkheden; Groep e. kleine Industrie met een jaar- ïyksch verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton. Voor iedere groep bestaat een afzon derlijk formulier. Deze formulieren zullen by de distri butiediensten verkrygbaar worden ge steld. De aandacht wordt er op gevestigd dat de formulieren alleen betrekking hebben op de volgende vaste brandstof fen: steenkolen, steenkoolbriketten, co kes, bruinkolen, bruinkoolbriketten, turf en petroleumcokes. Er zal in enkele gevallen twyfel over bestaan, welk formulier moet worden in gevuld, in verband waarmede hier eeni ge toelichting volgt. Onder groep a. Slechts de bezitters van een distributiestamkaart, voorzien van de gestempelde aanduiding „hoofd" die nen deze formulieren in te vullen. Wan neer deze personen echter in een hotel, een pension of kamers wonen, dan dient dit formulier niet te worden ingevuld. Wat voor hotel-, pensionhouders of kamerverhuurdersgeldt, is eveneens van toepassing op al degenen, die voor hun bedrijf of beroep in hun particuliere wo ning over een of meer vertrekken moe ten beschikken en voor deze vertrekken uitsluitend vaste grondstoffen gebruiken ten behoeve van ruimte- of waterver warming, zooals b.v. artsen, leeraren enz. Het kantoor aan huis behoort hier even eens toe. De groep e omvat de kleine industrie, doch voorzoover deze bedrijven een ge heel vormen met een particuliere wo ning .behooren zy tot groep c. Industrieën met een jaarverbruik van 240 ton vaste brandstoffen of meer die nen rechtstreeks bU het Rykskolenbureau Carnegieliaan 12 te 's-Gravenhage te worden ingeschreven. De plaatseiyke distributiediensten verstrekken verder alle gewenschte in lichtingen. PETROLEUMVOORRADEN OPGEVEN. By herhaling wordt er de aandacht op gevestigd, dat verbruikers, die beschik ken over een hoeveelheid van meer dan 200 liter petroleum, welke reeds voor 17 Juni werd gekocht, verplicht zyn, hier van vóór 15 Augustus schrifteiyk opgave te doen by het ryksbureau voor aard- olieprpducten. Zeestraat 100—104, te 's- Gravenhage. De opgave dient te vermel den de aanwezige hoeveelheid, uitge drukt in liters, alsmede de plaats en de wyze van opslag. Aangezien gebleken is, dat in vele ge vallen tot op heden niet aan de ver plichting tot opgave der voorraden is voldaan, wordt den betrokkenen in hun eigen belang aangeraden, zich alsdan onmlddeliyk van deze verplichting te kwyten. zy, die hiermede in gebreke bUJ- ven, stellen zich aan strafvervolging en inbeslagneming der voorraden bloot. VERLENGING VERVOERVERGUNNING. Vereenigde regeling Nog twee dagen tyd.' Officieel wordt bekend gemaakt dat de derde distributieperiode voor motor brandstof zal loopen van 1 September tot en met 30 September 1940. Belanghebbenden wordt erop gewezen dat met ingang van 1 September 1940 de voor de maand Augustus 1940 afgegeven bestelbonnen en vergunningen met cou pons niet mee? geldig zyn voor het be trekken van motorbrandstof. Evenmin zyn dan geldig de voor Au gustus door de ryksinspecteurs van het verkeer afgegeven vervoersvergunningen en voorruitdriehoeken. Houders van een vergunning tot het gebruik van een motorrytulg, die meenen na 31 Augustus voor een verlenging van deze vergunning in aanmerking te komen, kunnen deze aanvragen op een vereenvoudigde wyze indienen. By de plaatseiyke distributiekantoren zyn tot dat doel reeds van heden af, briefkaart formulieren gratis verkrygbaar, die, vol ledig ingevuld en onderteekend, uiteriyk 17 Augustus in het bezit van den rUks- inspecteur in het betreffende district moeten zyn. Bedoelde kaart-formulieren zyn ver krygbaar in de 4 verschillende soorten, n.l.: rood voor beroepsgoederenvervoer; blauw voor vervoer van eigen goederen; geel voor personenvervoer (uitgezonderd autobussen); wit voor overig vervoer. ,Voor ieder motorrytulg, waarvoor men verlenging van een vergunning verzoekt moet een afzonderlijke kaart worden in gevuld, van dezelfde kleur als de thans in bezit zynde vergunning. DE VERRASSING BIJ DE TEXTIEL- KAARTEN? Scheerzeephpiin.an? Reeds velen, die in de afgeloope'n da gen hun textielkaarten heboen gehaaid, hebben zich het hoofd gebroken<over 't doel van de vyf groene bonnetjes, die by wyze van toegift by de kleedingkaar- ten verstrekt werden. Degenen, die reeds op het distributie bureau bemerkten, dat deze bonnetjes alleen voor manneiyke personen van 15 jaar en ouder gevoegd waren, kregen, ln antwoord op hun vraag, van den distri butie-ambtenaar te hooren, zy het op eenigszins vervelenden toon door de vele herhalingen, dat deze bonnen nog een nadere bestemming zóuden krygen. Het is toen, evenals met zoovele ande re geruchten, ook hiermede gegaan, dat een veronderstelling by den een reeds een vermoeden was by den ander, en zekerheid by een derde. En zoo kreeg de verrassing van het distributiebureau de naam van scheerzeepbon. Niemand, ook de plaatsel yke distributie-ambtenaar weet echter niet waarvoor de bonnen dienen en als men vraagt of de verras sing inderdaad een verzameling bonnen ter verkryging van scheerzeep is, kan hy bevestigend noch ontkennend antwoor den. Men weet het niet, maar het is mogeiyk, dat het scheerzeepbonnen zyn. De definitieve bestemming zal binnen kort bekend gemaakt worden PAP. In dezen tyd van rantsoeneering vor men melkgerechten met hun hooge voe dingswaarde een ideale aanvulling voor ietwat schrale maaltyden en derhalve zullen de gedachten van vele huismoe ders thans in de eerste plaats uitgaan naar "het kosteiyke, oud-Hollandsch ge recht: de pap, waarin melk met een of andere graansoort tot een op voedings- gebied niet te overtreffen combinatie» zyn saamgevoegd. U laat karnemelsche pap met wat suiker of met een weinig van een zoetings middel gemengd in een schaal koud wor den. Hierop legt u b.v. bessen, die afge haald, fyngemakkt en met suiker ge mengd zijn of roert de bessen er door heen. Of u gebruikt pruimen, die gehalveerd gepit en daarna ongeveer 5 minuten ge-- kookt worden in weinig water met sui ker. De kooktyd is afhankeiyk van de soort pruimen. Met een schuimspaan haalt men de zacht geworden pruimen uit het vocht en schikt ze op de pap. Het sap wordt met aangemengd aardappel meel gebonden en over de vruchten ge goten. in den nacnt van Maanciag op Dinsdag hebben Engelsche bommenwerpers eenige woonwijken van Amsterdam bestookt. Een woonhuis aan de Da Costakade, dat ver nield werd. (Foto Pax-Holland). In den appeltyd bedekt men de pap met appelmoes of men kookt stukjes ap pel even in de pap mee, krenten en ro- zynen zyn hiervoor by uitstek geschikt maar gezien de byzondere omstandighe den houden wy ons liever by de be schikbare binnenlandsche producten. Ook kan men alle soorten Jam met iets water verdunnen, binnen met aard appelmeel en zoo noodig geurig maken met citroensap of citroenzuur (het sap van-! citroen is ongeveer geüjk aan 5 gram citroenzuur) en ln de pap ver werken. Verschillende pappen kunnen op deze wyze worden toebereid. Fruit is een noodzakeiyk onderdeel van de voeding en niet (Juur, als wy voor de vruchten den juisten tyd kiezen. Do bereiding eischt gemiddeld 10 minu ten extra werk DRIE DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK. Vijf gewonden. Te Bergen op Zoom is gistermiddag op de Nieuwe Parallelweg een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een auto kwam in vrij snelle vaart de Nieuwe Parallelweg af en reed eerst drie meisjes aan, van wie er twee van omstreeks elf jaar, resp. doch tertjes van de familie Verduit en Schet- ters werden gedood. Na deze aanryding reed de wagen het trottoir op, waar hy een kinderwagen omverreed. By deze botsing werden twee kinderen van de familie Videier ernstig gewond; beiden werden naar het Alge meen Burgergasthuis vervoerd; het HET GOUD VAH DE EENZAME HOEVE door 20 CHARLES ALDEN SELTZEK. „legen den morgen gingen zU weg en ik opende de deur van het huisje. Ik wist, dat ik moest zien om weg te ko- een man bU de deur op den grond zitten, met zyn rug tegen den muur van het huis. zy hadden hem blijkbaar daar ach ter gelaten om mij te bewaken. Maar hij was in slaap gevallen, ik ging naar bui ten en vonckeen paard. Ik reed langs de rivier naar een boschje. Jim had mij ge schreven, dat ^Battle's Basin precies ten Noorden van Co^ney lag, zoodat ik, toen de zon opkwam, naar het Oosten reed, daar ik mij herinnerde dat in den vroe gen avond, toen ik met Wolf Wilson meereed, de maan achter mU gestaan had. Natuuriyk beteekende dat, dat wij naar het Westen gereden waren. Ik probeerde om zoo dicht mogelijk bij de rivier te biyven, maar er waren plek ken, waar dit onmogeiyk was en daarom raakte ik, na een tyd je verdwaald. Maar ik bleef in Oosteiyke richting# gaan. Ge durende den dag hoorde en 'zag ik wel Sesmaal eenigen der mannen. Zy zochten my, maar ik ontweek ze tot even nadat het donker werd. Toen moest ik een open, vlak gedeelte over steken en een der mannen zag my. Het Was Wolf Wilson." „Daarna kan ik my alles niet zoo goed meer herinneren. Ik reed zoo snel ik kon gedurende verscheidene uren. naar ik dacht Df man die mij gezien had. kwam nader. Toen, terwyi lk over een rotswand reed, zag ik in de verte een licht. Ik ver moed, dat het licht in dit huis was. Ik reed er op aan. Het paard was de hel ling van den rotswand afgedaald en ren de door het gras, toen er iets met hem gebeurde en hij stond stil. Vervolgens liep hy weer door, maar was kreupel. Hij kon niet zoo hard draven als ik loopen, zoodat ik afsteeg en begon te hollen." „Ik rende een heelen tyd en dacht dat ik zou kunnen ontsnappen. Toen hoofde ik Wilson's paard achter mU, ik veelde, "dat hy mU greep. Dat moet gebeurd zyn, juist toen JU ons zag. Ik Winner mij niet, dat hy my met zijn vuist sloeg. Al* les werd donker." Brazo zei niets. Ella stond op en liep naar de deur. zy keerde zich om. toen zy de opening bereikte en keek naar Brazo. „Ben je bang voor Wolf Wilson en zyn mannen?" vroeg zy. Brazo ontmoette haar blik en nu was er geen verlegenheid in zyn oogen. „Bedoel je, dat je hier wilt biyven, als ik het niet ben?" vroeg hij. „Ja," antwoordde zy snel en beslist. „Dan zal Je biyven." antwoordde Bra- cZo. Hij stond op, liep naar de dfcuï en stak haar jijn hand toe. „Geef mij de hand, mevrouw." zei hU zacht en ernstig. Toen zy een snellen blik op hem wierp, merkte Ella, dat hU niet naar haar keek, maar dat zyn blik rustte op iets buiten. Hij liet haar hand los en stapten over den drempel, waar hy onbeweegiyk bleef staan, zyn armen slap langs zUn zijden, den rug naar haar toegekeerd. Ella kwam naar voren en keek over zijn schouder. Op niet meer dan twee honderd voet afstand reden twee ruiters. Zij waren blijkbaar uit het bosch geko men en reden regelrecht op het huisje af. Het waren cowboys, want ze droegen de gebruikeiyk schilderachtige kleeding en zy waren lenig, gebruind en zagen er flink uit. EUa zag, dat zy geweren aan hun zadels hadden hangen; zy zag de dreigende loopen van zware pistolen uit de holsters steken, die laag op hun heu pen hingen, zy was baog, dat het man nen van Wolf Wilson zouden zyn, maar zij kon het niet zeker weten voor zy dich- terby kwamen. En zoo stond zy ln span ning naar hen te staren, terwyi zij al nader kwamen. HOOFDSTUK XI. De ruiters brachten hun paarden in stap toen zy dicht by het huisje kwamen en toen zy nog een twaalf voet van Bra zo af waren, hielden zy stil en stegen af, waarna zij hun teugels op den grónd lie ten vallen. Beide ruiters waren Jong en beiden grinnikten, toen zy naar Brazo toekwa men. Ella Wainright vond hun glimlach eigenaardig arrogant, want zy zag geen enkele reden voor vrooiykheid. Toen merkte zy dat Brazo ook glimlachte en dat hy zyn strakheid had laten varen. „Verdraaid!" riep Brazo uit. „Dat is Lafe Apderson en Clay HardinI" Vrienden! Want hier was vriendschap aan het woord. Het sprak uit den toon van hun stemmen, uit den breeden glimlach, die hun gezichten vertrok; zy merkte het in een zekere reserve en verlegenheid, die hen weerhield om te veel plelzler over deze ontmoeting te toonen. Bhjkbaar hadden zij niet verwacht om Brazo in het huisje te zien, als hun vriendschap niet oprecht was geweest, zouden zy luid ruchtiger geweest zyn. zy waren ver- om een jongen vrouw bii hun vriend te zien en toch keken zy, na den eersten blik, niet meer naar haar, maar praatten met Brazo en keerden hun roo- de gezichten van de deur af. Ella ging naar haar kamer. Eerst toen zij voelde, dat zy beefde, merkte zy, hoe bang zy geweest was, dat de twee man nen leden van Wolf Wilson's bende zou den biyken te zyn. zy was overtuigd, dat zij hen herkend zou hebben als het Wil son's mannen geweest waren, want zU had al de mannen gezien, die by Wilson waren in den nacht, toen zU uit het huisje ontsnapte, waarheen zy haar ge bracht hadden. Nu was zy opgelucht en gerustgesteld. Want zy wist, dat zakeiyke karakter trekken mannen tot elkander brengt en zij voelde, dat Brazo's vrienden waren als hy. Want, evenals Brazo, waren zy verlegen geweest in haar tegenwoordig heid en zy koesterde weinig twyfel of zy zouden even handelbaar zyn als hij was geweest. Zy kwam al gauw terug uit haar ka mer en, zich wat terughoudende van de buitendeur, zag zy de drie mannen op den afgesleten boomstam aan den zoom van het bosch zitten. ZU lachten niet; hun stemmen waren gedempt; zU waren ernstig. Zy bleef een uur lang naar hen kUken en toen zy eindeiyk Brazo zag opstaan en naar het huis komen, ging zU weer naar haar kamer en sloot de deur. ZU wilde Brazo niet laten weten, dat zy hen bespied had. zy hoorde Brazo het huls binnenkopien en over den vloer loopen. Toen klopte hU. zy opende de deur en stond voor hem. Hij glimlachte en zyn houding was ver ontschuldigend. „Deze Jongens zUn vrien den van mij/' zei hy. „De lange ls Lafe Anderson en de andere is Clay Hardin. Ik reed drie jaar met hen op Slim Heli- man's Bar Ib rancho by Tombstone. Het zUn beste jongens. Zij zijn op zoek naai een baantje. Ik stelde ze niet voor, om dat ik niet wist, of je ze wenschte te ont moeten. zy zijn beschroomd, omdat zU niet veel van vrouwen afweten. Ik gelool dat zy niets tegen Je hadden kunnen zeggen, als ik ze voorgesteld had. Waar- schijniyk zouden zU daar met hun hoofd hebben staan knikken, terwyi zij pro beerden hun tongen in te slikken." „Wel," zei zè, „het is een groot voor recht dat zy een vriend hebben, die hef woord voor hen doet!" „Ik geloof, dat fk niet veel beter het woord kan doen dan zy," antwoordde Brazo. „Misschien ben ik niet bang voor Je, omdat ik langer by Je in de buurt ben geweest. Maar het zUn beste jongens mevrouw, zy zyn eeriyk en zU zijn ban» van niets dat beenen heeft." „En toch zUn zy bang om mU te ont moeten," zei ze. Brazo krabde op zyn hoofd. „Wel, dat schUnen zij inderdaad te zUn," stemde hij toe. „zfte je, zU hebben geen eten meer. Ik wilde dat zij hier zouden komen eten, maar zij drongen er op aan, dat ik hun wat te JSten zou brengen. Zij bewe ren dat zij je niet lastig willen vallen mevrouw." „Maar wat belacheiyk!" Zij liep naast Brazo en ging regelrephl naar den rand van het bosch, naar den boomstam, waar de beide mannen zate» ZU bleef by hen staan; beiden stonden op en bleven met hun hoeden ln de hand, vuurrood gelaat en neergeslagen oogen staan. „zyn Jullie bang, dat ik je zal opeten Jongens?" vroeg Ella. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2