té Hieuw actikci! en zijn helpers. Schoonhoven Binnenland Landbouw en Veeteelt Plaatselijk nieuws Burgerlijke stand Plaatselijk nieuws Opbouwdienst gaat inpolderen. Landbouw en Veeteelt Wetenschap en Techniek Rechtszaken Jongste kind kon later naar de ouderlij ke woning worden teruggebracht. Tien meter verder op het trottoir wer den opnieuw e§n paar spelende kinde ren gegrepen, zoontjes van de familie Hertogs. Eén van hen werd onmiddellijk gedood; het andere werd vrij ernstig ge wond een woning binnengedragen; zijn toestand was van dien aard, dat hij niet naar het gasthuis vervoerd mocht wor den. i DOODELIJKE MESSTEEK. Na twist tc Zwolle. In een hall van een automat'ek in de Luttekesup.at te Zwolle is iemand uit Kamptn door een bewoner van Zwolle doodelijk gewond en kort daarna in het Sophia Ziekenhuis overleden. Beide n annen hadden reeds eerder ©neenigheid gehad in een dancing, naar het schijnt cm een vrouw. B i ten hebben zij de twis; voortgezet,waarbij de Zwol lenaar den Kampenaar plotseling met een mes tn de borst stak. De dader is gearresteerd «n heeft aan de politie een4 bekentenis ovs- zijn daad en motieven afgelegd. tv VLIEGRAMP IN AUSTRALIË. Tien personen verbrand. De Brltsche scheepvaartomroep meldt, dat een verkeersvliegtuig, dat tusschen Melbourne en Canberra in Australië vldog, in de nabijheid van het vliegveld van Canberra is neergestort. Tien perso nen zouden daarbij verbrand zijn. Blijkens een Reuter-bericht, aldus ver neemt het D. N. B. nader, behooren de Australische minister van obrlog, Street, en de minister van luchtvaart, Fairbairn, tot de slachtoffers. Verder is ook gene raal Sir Cyril Buadeneli White, de chef van de Generale Staf van het leger, om het leven gekomen. De kabinetszitting, welke gisteren zou worden gehouden, is in verband met het ongeluk uitgesteld. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. M. Stekelenburg en M. J. Okhuijzen hoopt Zaterdag eert zeld zaam jubileum te vieren. Het ls dan 60 jaren geleden, dat hun huwelijk werd voltrokken. Beiden, geboren Schoonho- venaren, zijn voor hun leeftUd nog ge zond, hoewel de jubilaris reeds 86 en zijn vrouw 81 Jaren telt. De heer Stekelenburg is altijd een van <le vooraanstaanden geweest in het Ka tholieke parochieleven van Schoonhoven; zoo was hij Jarenlang bestuurslid van de militaire vereeniging, toen hier nog de Instructie-compagnie gelegerd was. Iede re Schoonhovenaar herinnert zich nog wel 1 Sept. 1938, de dag van de reünie der oud-volontairs; op die dag kwamen nog velen den ouden heer Stekelenburg begroeten, want er waren er maar weini gen, die zich dit trouwe bestuurslid niet meer konden herinneren. Ook was hij Jarenlang armmeester van de Bartholo- meusparochie en later kerkmeester, welke functie hij nog trouw vervult. We bewonderen in de Jubilaresse, dat zij op haar leeftijd nog zoo vaardig met 't handwerken kan opschieten, hetgeén, tot haar dagelijksche bezigheid behoort. Met dit diamanten huwelijksfeest valt samen het 80-Jarlg bestaan van de zaak, die de oude heer Steke'lenburg van jongs- af opgebouwd heeft. Het is te verwachten, dat het echtpaar dat steeds aan ledereen medeleven heeft betoond, thans wederkeerig uit ruime kring belangstelling zal ondervinden bij zijn diamanten feest. GESLAAGD. De heer J. F. Bunschoten slaagde te Gouda voor het door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen afgenomen examen Engelsche Handels correspondentie. FEGOZI VERGADERING. In hotel Jaarbeurs te Utrecht wérd gisteren de vergadering gehouden van de FeGoZi, de federatie ter behartiging van de belangen van den handel in gou den en zilveren werken: In de ochtenduren, vergaderden lde verschillende groepsonderdeelen afzon derlijk. Verschillende punten betreffende han del, fabricage en verkoop kwamen in het eerste deel* van het congres, dat van de afzonderlijke bonden (fabrikanten, gros siers, winkeliers) welke in huishoudelij ke vergaderingen besprekingen hadden, aan de orde. In deze bijeenkomsten bleek reeds dat het vraagstuk yan de toekom stige goud- en zilvervoorziening, de mees te befangstelling had. Na een gezellige koffietafel, aan geboden door de Utrechtsche collega's, werd in de namiddag een bezoek ge bracht aan het Nederlandsche Waarborg museum. Dit bezoek was zeer geanimeerd en viel zeer in den smaak. Met voldoe ning werd kennis genomen van alles, wat hier in betrekkelijk korten tijd op het' gebied van de edelmetaallndustrle ls sa mengebracht. Omstreeks vier ujir veree- nigden zich de leden en enkele aennodl*- den in een gemeenschappelijk samenzijn terwijl een gezellige maaltijd het geheel besloot. In de reünie werd aan enkele personen welke zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de goud- en ziiverindustrle, de eerepenning van de FeGoZi uitgereikt o.a. aan den oud-Schoonhovenaar, den heer B. J. J. van Baaren, controleur van den Waarborg, als oprichter van het Waarborgmuseum. TEEKENEN DE8 TIJDS. De oorlogs- en blokkade-omstandighe den hebben niet nagelaten, op allerlei ge bied hun stempel op het leveft te dr ukken Zoo zijn daar bijvoorbeeld de veidutste- ringsmaatregelen, die het al zeer moei lijk maken, zich 's avonds te oriënteeren zoowel in huis als op straat, waar alles0 in het jonker is gehuld. Doch ook hierin is uitkomst. De heer J. Brouwer heeft ^en groote collectie phosphoriseerende 'voor werpen, band, speldjes, pijlen, ringen, enz. Men kan deze kleine lichtgevende artikelen op de borst spelden, ze aan trapleuningen bevestigen of anderzins ge bruiken om te voorkomen dat men bot singen krijgt. De doelmatigheid van deze nieuwigheid wordt wel bewezen door 'n bestelling die de heer Brouwer van de gemeente mocht ontvangen yoor het vervaardigen van speldjes met als op schrift „Politie" en a'ndere met L(ucht) B(escherming). Als de verschillende ambtenaren 's nachts deze speldjes dragen, zal dat de 'legimitatie veel ver eenvoudigen. Een ander nieuw artikel, dat ook al uit de nood der tijden geboren is, vormt een klein, handig apparaatje, dat aan elke kraan bevestigd kan worden en, op het llchtnet aangesloten, direct lauw heet of bijna kokend water geeft. Het ls geen omslachtige en in het gebruik dure geyser, maar een keurige, kleine warmwaterleverancier. Het stroomver bruik is miniem en deze nieuwe vin ding zal in de komende tijden van brandstoffendistributie en schaarschte aan petroleum zeker goede diensten kunnen bewijzen, al UJlct ze ons ook in normale tijden zeer practisch. Wij verwijzen voor uitvoeriger Inlich tingen naar de advertenties in dit num mer en naar den adverteerder zelve. IN DE VOORHAVEN GEREDEN. Drie jongedames uit Culemborg kwa men Maandagmiddag met de Reederij- boot ln Schoonhoven aan om hier bij fa milie te logeeren. Zij brachten fietsen mee en het eerste tochtje leidde van de boot naar het logies. Op de Voorhaven schijnt het plaveisel van onze straten, dat ln verband met de riolee ringswerken tijdelijk een heuvelachtig karakter draagt een der meisjes parten te hebben ge speeld, dat toen ze, al fietsend en stoeiend in een dal terecht kwam, verloor zij het beheer over haar stuur. Het gevolg was, dat zij met een groote zwaai op het water afstevende en tot ontsteltenis van eenige ooggetuigen van de hooge kademuur in de Voorhaven reed. Het water was niet hoog, doch de vaart van de flets deed het meisje zoo ver van de kant terechtkomen, dat haar toestand niettemin critiek was. Het ge bruikelijke „geluk bij een ongeluk" wilde echter, dat er spoedig goede hulp bij de hand was. De heer C. E. zag het ongeval gebeuren; hy greep snel de sluishaak, stak die het meisje toe en hielp haar zoo naar de kant, waar zy zonder le vensgevaar kon staan. Bovendien waren eenige gemeente-werklieden bezig met het metselwerk aan de tegen overgelegen kademuur. Eén hunner, de heer A. Woudenberg, sprong van de stel ling te water, zwom met een paar for- sche slagen naar de drenkelinge en voor kwam verdere ongelukken. Inmiddels schoten collega's van den metse laar met een boot, die in de Voor haven lag, te hulp. Toen het meisje in de boot was geheschen, bleek, dat zy niet het minste letsel had opgeloopen. Ook de fiets had het er goed afgebracht en een manteltje werd nog door haar opgehaald. In een wat getemperde vacantiestemming voegde de wielrydster zich bij haar vrien dinnen en fluks reden zy onder veel be- kyks naar haar bestemming. Later heeft de sluisknecht H. Vermey nog met veel moeite een handtaschje met de portemonnale van het slachtoffer en een paar schoenen, die uit haar fiets- tasch waren gevallen, weten op te vls- schen. MARKTDIENST OP ROTTERDAM. De garage Van Iperen, die steeds des Dinsdagsmorgens een autobusdienst placht te ryden van Loplk en Schoonho ven naar de markt te Rotterdam, heeft dat onlangs tydeiyk moeten staken. In een advertentie ln dit nummer maakt zy nu bekend, dat de dienst l.ervat is. BOTERMARKT. Op de hedenmorgen gehouden Boter markt werd besteed voor Goêboter f 0.85, voor Welboter f 0.80, beide per half K.G. Handel vlug. EIEREN VEILING. Loplker^traat. Kippeneieren f 4.9Q— f 5.30 per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent onderstaande nevond»n werpen zyn inlichtingen te bekomen aan helft van de vorige week, toen de eisch het Bureau van Politie; van honderd procent van grooten invloed Padvindersriem, waaraan eenige voor- was op de marktaanvoer in verschillen- werpen. de plaatsen. EXTRA SUIKER-RANTSOEN. Van morgen af verkijgbaar. 'S-GRAVENHAGE, 14 Aug. Zooals be kend, wordt ten behoeve van de inmaak een extra rantsoen suiker beschikbaar gesteld. Dit ls verkygbaar tegen inleve ring van bon 74 van het alg. distributie bonboekje, welke gedurende het tydvak van 15 tot en met 30 Augustus recht geeft op/1»/» K.G. suiker. De aandacht wordt erop gevestigd dat de geldigheidsduur van bon 66, welke was aangewezen voor het tydvak van 26 Juli tot en met 23 Aug., is verlengd tot en met 30 Aug. DE BETWISTE BABY. Uitspraak in tragische zaak. DEN HAAG, 14 Aug. Vandaag heeft de president der Haagsche rechtbank uit spraak gedaan in het kort geding tus schen de families S. en Van der W.be- treffende de baby, die op 10 Mei na de bominslag in de Bethlehemkllniek te Den Haag in ontvangst is genomen door de familie van der W., doch waaromtrent de familie S. beweerde, dat de baby haar kind ls, Het vonnis van den president was zeer uitvoerig geargumenteerd en de voorlezing daarvan duurde byna een half uur. De president heeft op gerond van de talryke getuigenverklaringen de afgifte van het kind aan de familie S. bevolen. OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA. ASHEVTLLE (Noord-Carolina, Amerika) 14 Aug. Wolkbreuken hebben in het Wes ten van de staat overstroomingen ver oorzaakt, waardoor geweldige aardver schuivingen ontstonden, bruggen werden weggeslagen en aan straten, woonhuizen en industrieels installaties voor een aan- zieniyk bedrag schade i» aangericht. In Aaheville, de grootste stad in het Wes ten van Noord-Carolina, dreigt, ale ge volg van het springen der waterleidingen gebrek aan "water te ontstaan. Verschil lende dalen zyn door de hooge water stand geheel geïsoleerd. NOODWEER IN SPANJE. MADRID, 14 Aug. Boven verscheidene provincies van Spanje heeft zieh giste ren een hevig onweer voorgedaan, ge paard gaande met hevige regens en ha gel. Vee vee wertt door de bliksem ge dood. De beken, die door de langdurige droogte byna geheel droog stonden, zwollen zoo op, dat zy bulten de oevers traden. TWEE RRITSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN. LONDEN, 14 Aug. De Admiraliteit deelt mede, dat de mynenvegers Tama risk en Pyrope by een vyandeiyke luchtaanval zoo groote beschadigingen hebben opgeloopen, dat zij gezonken zyn. JAPAN EN NEDERL. 1NDIE. TOKIO, 14 Aug. On'der leiding van den directeur van de Mitsoei-maatschappy, Moekai, is heden een Japansche econo mische missie naar Nederlandsch-Indië vertïokken. Inzake de benoeming van den vroegeren minister van koloniën, Koiso, tot buitengewoon gezant in Ne derlandsch-Indië, wordt binnenkort een beslissing verwacht. Naar verluidt, zou de minister van buitenlandsche zaken als gevolg van de snelle verandering van de internationale toestand, deze kwes ties nog eens met de ministers van oor log en marine bésproken hebben. AARDBEVING IN JAPAN. TOKIO, 14 Aug. Het centrale meteorolo gisch observatorium heeft medegedeeld, dat vannacht om 12.37 uur in West-Ja pan e.en hevige aardbeving is gevoeld. De bevolking heeft de huizen verlaten. Tot dusverre is nog melding gemaakt van materieele schade. Het epicentrum ligt op 60 k.m. ten N.W. van Himisaki. VEEMARKT ROTTERDAM. Binds de vorige week wordt van de veemarkt te Rotterdam geen noteering gepubliceerd. wy hopen, dat het spoedig weer mo gelijk zal zyn. dit belangrijke marktbe richt regelmatig op te nemen. y DE KAASMARKT. Aanvoer te Amersfoort normaal. Gisteren was te Amersfoort de aan voer op 4e kaasmarkt normaal. Nu de kleinhandel verboden is, brengen de boe- 5CHTINGEN YOOR DUITSCHE WEERMACHT. Aanvragen van vergoedingen. Krachtens de verordening van den Rykscommissaris betreffende de ver goedingen voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche weermacht moeten de verzoeken om vergoeding voor deze zoo genaamde r.-verrichtingen worden inge diend by de Nederlandsche gemeente binnen welker gebied degene, die recht op vergoeding heeft, zyn woonplaats heeft, of, wanneer de gemeente zelf iets verricht, door deze by den commissaris van de provincie. De indiening dezer verzoeken moet ge schieden ten aanzifen van de r.-verrlch- tingen, welke tot en met 30 Juni zyn ge schied, ln het tydvak van-ï Juli tot en met 31 Augustus; ten aanzien van overi ge r.-verrichtingen. uiteriyk op de 15e van de maand volgende op die, waarin ze zyn geschied. Op verzoeken na afloop van de hierboven vermelde tydstippen wordt geen acht geslagen. Voor r.-verrichtingen, welke in de maand Juli zyn geschied moet derhalvxe uiteriyk op 15 Augustus een verzoek tot vergoeding zyn ingediend. Gouda. De heer H. L. van Vliet slaag de te Utrecht voor de acte Engelsch L.O. Gouderak, Terwyi de melkhandelaar H. zyn klanten bediende, en zjjn bak fiets dus onbeheerd op de weg stond, kregen eenige jongens het idee om te gaan fietsen; dit liep echter slecht af. Het voertuig ging van de dyk en kwam tegen het woonhuis van den heer V. te liggen, waardoor een gedeelte van de melk verloren ging. Motorongeval. Groot- Ammer». Maandagmiddag had een motor-ongeval plaats, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Burgemeester Dek king van Btreefkerk kwam met zyn mo tor uit de richting Groot-Ammers met zyn dochtertje achterop de duo. Ongeveer bij de garage van den heer Van der Wal, moest hy een paar stilstaande wagens passeeren, doch opeens kwam achter de auto het zoontje van den heer Alblas, dat achteruit loopende de dyk zou over steken. Dit was oorzaak dat de burge meester-motorrijder hem niet kon pas seeren zonder aanryding. Hoewel de mo-" Onmisbaar in elke huishouding- Vooral nu bezuinigd moet wor den op gas petroleum en andere brandstof. Oralis inlichtingen. Wederverkoopers gevraagd. Brieven onder No. 4105 bureau van dit biad. torrijder onder zyn motor terecht kwam en het jongetje werd weggeslingerd, be kwamen beiden slechts flinke schaaf wonden, op zichzelf wel zoo zwaar, dat de hulp' van dokter Flohil moest worden ingeroepen, die de wonden heeft verzorgd Het dochtertje van den heer Dekking had zoo'n tegenwoordigheid van geest dat zy tegeiyk met de aanryding van de mo tor sprong en by den heer K. v. d. Wal in huis vluchtte zonder eenig letyel. Ook de motor bleek hoegenaamd geen schade te hebben. Waterstand: Schoonhoven hg. water 3.55 uur, 125M Eerste Kwartier. Op 18.45, onde/ W 2.51. Volle Maan 17 Augustus. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisj;eringsvoor schiften wyzen wy erop, dat heden 14 Augustus, de zon ondergaat om 21 Uüt 08 min. Opkomst morgen 15 Augustus 6 uur 22 min. Tusschen deze beide tijd. stippen is" dus alle lichtuitslraling ver. boden. Grondonderzoek. Ouderkerk a.d. Ijssel. De afd. Krimpe- nerwaard van de Chr. Boeren- en Tuw- dersbond vond den Rykslandbouwconsu- lent, ir. H. de Groot, bereid tot het doen verrichten van een grondonderzoek. Bij voldoende deelname van de leden, zijn de kosten gering. Dit onderzoek zal kun nen uitwyzen, aan welke kunstmeststof fen het land behoefte heeft, zoodat door aanwending van de juiste kunstmest stoffen een besparing vooi' dé veehouder» te bereiken zal zyn. Zevenhuizen. Gevonden: een dames* taschej. Inlichtingen by de gemeentepo litie. Binnenkort zal in deze gemeente een tweede veldwachter worden, aangesteld. Deze zal zyn standplaats krygen aan de Rotte. CAPELLE ad. USSEL. Geboren: Jan, z. van A. H. van O» en S. Bruinstroop. Gerrlt, z. van H, de Pater en L de Graaf. Ondertrouwd: J. Krijgsman, 87 J, en M. C. Donders, 28 J. Getrouwd: A. de Rrulter, 22 J., en li v. d. Lek, 21 J. Overleden: M. van der Sluis, 2 J. - W. Terlouw, 77 J., wed. van P. van Vlij men. GOUDERAK. Getrouwd: W. Donker en M. M. 0 Ouwersloot. KRIMPEN a d. LEK. Geboren: Johanna Adriana, d. van A van der Velden en J. A. Vrijenhoek. Bernard ,z. van B. Boogaerdt en J. W. E. Pannevis. Getrouwd: C. M. Slob, 22 J., en I* Groeneveld, 20 J. Overleden: C. Roodenburg, 27 J. LEKKERKERK. Geboren: Cornelia, d. van J. |den Boon en N. A. Lolkua. Jacoba, d. vsa B. van Herk en G. van Dam. Overleden: A. Noorlander, 24 J.( echt» genoot van A. Mudde. LEXMOND. Geboren: Teuntje Maria, d. van C. ds 'Jong en H. J. Schep. Overleden: H. de Jong, 51 J., echtge- noo tvan G. v. d^ Linden. M. van Doorn, 81 j., echtgenoote van A. d» Jong, eerder weduwe van B. van Wour- den. OUDERKERK a.d. USSEL. Geboren: Leendert Dhk, z. van D Speksnyder en M. van Ryswyk. Frans Teunis, z. van T. van Herk en G van Meyeren. Ondertrouwd: F. Slappendel, 36 j„ en A. Goudriaan, 25 J. E .Oudijk, 33 J« en T. Horsman, 23 J. Overleden: P. Stoppelenburg, 79 j. B. J. de Jong, 6 J. C. Hoek, 75 U weduwe van J. C. de Mik. ZEVENHUIZEN. Ondertrouwd: A. van Vliet, 25 J-, e® C. Schmidt, 21 J. Getrouw:d J. A. Kaars, 25 j., en A Pols, 23 j. Overleden: G. K. Buzink, 62 1-, echtge» nootjp van P. Visser. ren liever hun heae op de markt, waar In de kaesen van de proeftuin van het ZuldaHolandache glasdiatrict te «""r ook de pril gen loonend 4Jn. De vorde- wijk, worden thans papaja's gekweekt, De papaja of carlca la een tropiscna -••-en van da «astrale bedroegen da sappige vrucht, gelijkend op meloen. (Foto Pax-Holland) WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 ■■"w-*waNavw«~ Bij Papendrecht en Sliedrecht. Sliedrecht. De Opbouwdienst meldt: Reeds zyn hier en cjaar de corpsen in de omgeving varj hun standplaatsan met de arbeid begonnen, waarbij werd aan gevat, wat de hand te doen vond. Reeds U een begin gemaakt met de werkzaam heden op het terrein, waar straks het eigen sportcentrum verryzen zal. Maar dit is toch nog niet wat de leiding Ziet als de eigeniyke taak van de Opbouw dienst. Het streven is allereerst gericht op het aanpakken van productief natio naal werk, dat, gezameniyk verricht, van direct groot nut is voor de volksgemeen schap ln haar geheel. Met zoo'n werk zal Vrijdag wonden begonnen en men kan zicA dan ook voorstellen, dat de Opbouwdienst, ln al zyn geleidingen, hierin het blij begin van zyn eigeniyke arbeid begroet. Het werk zal worden uitgevoerd aan de noordeiyke oever van de Merwede tusschen Papendrecht en Sliedrecht, waar buitendijksche gronden in een to tale oppervlakte van 80 H.A. zullen wor den ingepolderd en omgeschapen in vruchtbaar akkerland. Het 13e corps van de Opbouwdienst (commandant majoor J. Malllnckrodt) zal er bezigheid aan hebben voor twee Jaar. Begonnen zal worden met de aan leg van een buitendyk, welke grooten- deels het beloop zal volgen van een be staande kade over een lengte van circa twee kilometer. Wanneer het werk voltooid is, zullen de rietgronden en graslanden, welke thans by hoog water onderloopen, ruim het drievoudige van de tegenwoordige waarde bezitten. Het gemeentebestuur van Papendrecht heelt het, met medewerking van de rijks waterstaat, mogeiyk gemaakt, dat de Opbouwdienst thans een maand na de stichtingsdatum, dit omvangrijk werk ter hand kan nemen. EEN VOLKSHOOGESCHOOL. Grond beschikbaar gestald. Reeuwijk. bestaat in ons land een .Vereeniging tot stichting van Volkshoo- gescholen en in de Friesche gemeente Bakkeveen, te Allardsoog, heeft zy sinds 1935 zoo'n hoogeschool gesticht. De ver eeniging wilde nu ook in het centrum des lands een school oprichten en haar oog viel daartoe op Reeuwyk. Het ge meentebestuur, dat het belang inzag van het verkrijgen van zoo'n onderwysin- rlchting, heeft op voorstel van den voor zitter der vereeniging een stuk grond gratis aangeboden ter grootte van 0.75 HA., waarachter nog 3 H.A, liggen, wel ke zoonoodig voor uitbreiding beschik baar bhjven. Deze hoogeschool zal onderricht ge ven in zaken, uitsluitend bestemd voor het platteland, cursussen ln land- en tuinbouw, bouwkunde, een school voor meisjeshuishouding, enz., een kamp voor Jeugdige werkloozen, een dagcursus, een centrale werkplaats. Het onderricht zal gegeven worden volgens het stelsel-Dal ton; dit systeem ls gericht 'op de zelf werkzaamheid der leerlingen, waarby de ze week- en maandtaken krygen in de verschillende vakken, welke onderwezen worden. De arbeid, die de leerlingen zelf aan de taken besteden, treedt ln de plaats van het gewone huiswerk, de tyd die zy op school daaraan kunnen geven wordt verkregen door alle vakken een deel der gewone wekeiyksche lesuren, af te staan voor deze vrye studie. Het feewone aantal klassikale uren wordt dus zeer verminderd en alleen het noodzake- iyke wordt daar behandeld. Het afwer ken der taken geschiedt in het byzijn der vakleeraren, maar deze geeft slechts Uitleg en hulp by de zelfstudie als die gevraagd wordt. De leerling, die zyn vakken in 9 a 10 maanden alle voltooid heeft, gaat automatisch, en dus zonder examen over naar de hoogere klasse. Voor Reeuwyk is (je totstandkoming van deze inrichting natuuriyk van groo te beteekenis en nadat de burgemeester een bespreking met den voorzitter van de vereeniging, Mr. van Poll, had gehad, heeft hy schrifteiyk machtiging van de raad gevraagd om tot aankoop van de grond te kunnen besluiten. Onder voor behoud van goedkeuring van de gedepu teerde staten is tot de koop besloten. De school zal worden ingericht voor 100 leerlingen, de bedoeling is nog deze zomer met het graafwerk te beginnen. DE VEEDICHTHEID VAN HET TYPE BEDRIJF. In 'n vorig artikel over de veestapel in de weidebedrijven en de beschikbare hoe veelheden veevoeder is erop gewezen, dat een ieder op z'n bedrijf dient na te gaan hoeveel vee hy zal kunnen houden. Het is niet zoo heel eenvoudig om een norm voor het aantal op te geven. Op het eene bedryf is de grond vruchtbaarder dan op een ander en bovendien weet de eene boer er meer uit te halen dan een an dere. Dit maakt het lastig om voor een zelfde type bedryf aan te geven hoeveel vee gehouden zou kunnen worden Men krijgt wel den indruk, dat velen de pro- ductiemogeiykheid van hun bedryf op timistisch bekyken, om nog maar niet te spreken van diegenen, die ze zeker overschatten. Ook worden de moeiiykhe- den voor de aanstaande stalperiode nog meermalen onderschat. Zelfs wanneer er spoedig vrede gesloten zou worden, ook dan moet er nog rekening mee worden gehouden, dat zeer weinig krachtvoer beschikbaar zal komen. Om echter nog eens duideiyk te i&teft uitkomen, dat het type van het bedryf Invloed heeft op het aantal stuks vee, dat per h.a. kan wor den gehouden, schreef ik dit stukje. Ik wil daarby de gemengde bedrijven verder buiten beschouwing laten, omdat het ieder wel duldeiyk zal zyn, dat daar verschillende producten van het bouw land beschikbaar zyn. By de weidebedrijven hebben we dan in deze streek te maken met 2 hoofd typen, n.l. het consumptiemelkbedryf en het bedryf van den zelfkazer. Op het typische bedryf van een zelf kazer is de melkproductie gedurende de stalperiode gering. In den winter be hoeft dus naast onderhoudsvoer betrek- keiyk weinig productievoer beschikbaar te zyn en dan nog voornameiyk in het begin en aan het einde van de stalperio de. De droogstand duurt betrekkeiyk lang. Het gevolg is, dat per dier voor den winter niet zoo'n groote hoeveelheid hooi en dergeiyke noodig ls en normaal de hoeveelheid voor het rundvee aangekocht voeder niet zoo groot was, terwyi toch per h.a. een vrij groote veedichtheid werd aangetroffen. Eenlgszins werd het aan tal melkkoeien geremd door het aantal stuks jongvee, want dat werd in zooda nige mate aangehouden, dat aankoop van volwassen dieren alleen by uitzondering noodig was. Waar de aankoop van vee voeder betrekkeiyk klein was, zal ln deze bedryven weinig vee minder behoeven te worden gehouden, vooral wanneer de productie van het grasland iets opge voerd is en meer nog wanneer men bo vendien beschikt over gedroogd gras, dat juist ln het laatst van de stalperiode van zooveel belang kan zyn. Hiertegenover staat het consumptie- melkbedrijf, waar men tracht in de win terperiode eenzelfde melkproductie te be reiken als in de weideperiode. Men heeft steeds dieren, die pas hebben afgekalfd en op voilé productie zyn. De aanfok was veelal van weinig beteekenis, de aan- en verkoop van vee van des te meer be lang. De lactatieperlode is vaak lang. Op deze bedryven is naast onderhoudsvoer in den winter ook een belangrijxe hoe veelheid voor productie noodig. En waar de neiging bestond veel vee per h.a. te houden, wat langen tyd in de hand ge werkt is door relatief lage krachtvoerpry zen en dus eveneens als in de zelfkazen- de bedryven een belangrijk deel van het grasland als weiland dienst moest doen, kon per dier slechts een matige hoeveel heid wintervoeder uit eigen bedryf be schikbaar zyn en moest betrekkeiyk veel worden aangekocht. Zelfs al beschikt men thans over gedroogd gras en A.I.V.- gras, dan zal men toch zonder kracht voeder of althans met zeer weinig kracht voeder, die bedryfssysteem verder al leen in stand kunnen houden by een kleinere veedichtheid als tot nu toe het g§val was. En het zou m.i. onjuist zyn, dat systeem te veranderen, want dan zou dè productie van consumptiemelk in den winter nog verder gaan dalen. En deze verandering zal bovendien niet in eens, dan met groote bezwaren, zyn in te voeren. Door aanbouw van akkerbouwproduc ten kan men in sommige bedryven veel bereiken, in een deel zal er niet aan te ontkomen zyn, dat er minder vee wordt gehouden. Dit zal ook wel het geval zyn in die bedryven, die een overgang vor men tusschen deze 2 hoofdtypen, waar in den zomer kaas wordt gemaakt en in den winter consumptiemelk wordt gele verd. In de hier minder voorkomende indus- triemelkbedryven komt de toestand vaak overeen met het zooeven genoemde over gangstype, met dit verschil, dat men meestal niet een zoo groote veedichtheid aantreft. In verschillendé gevallen zal hier wel eenig vee minder moeten wor den gehouden. Sommigen meenen, dat hun bedryf di rect minder voordeel op zal leveren by een kleinere veestapel en waarby dan o.a. op het benutten van de aanwezige arbeidskracht wordt gewezen. Dit laatste bezwaar is niet steekhoudend in de meeste gevallen, daar voor een goede ver zorging van het grasland alleen al veel meel arbeid kan worden aangewend dan tot nu toe wordt gedaan. En vaak met voordeel! Ik behoef alleen maar te wy zen op het blooten, dat tot nu toe veel te veel wordt nagelaten. En dat het fl- nancieele eindresultaat er niet onder be hoeft te ïyden, is ook zeker, al zal dat evenals tot nu toe veel van de prysver- houdingen afhangen. De Rij kelandbouwconsulent, IT. H. DE GROOT. WIJ ZIJN VERRADEN. Eenige tyd geleden hebben we op deze plaats de uitgave besproken van een boekje getiteld „Tsjecho Slowakije, slachtoffer der Westersche mogendhe den", daarvan ls nu een nieuwe druk verschenen onder de hierboven afge drukte titel. De schryver, kolonel Mora- vec, klaagt Engeland en Frankrijk aan, die Tsjecho Slowakye stellige beloften gedaan hadden, maar die geen hand uit staken om het in de nood by te staan. OORLOG IN HET NOORDEN. By denzelfdén uitgever als boven staand boekje, W. J. Ort te 's-Gravenha- ge, is ook verschenen een geïllustreerd boekje over de strijd in Noorwegen, ge schreven door den bekehden Duitschen marine-officier Lützow. Behalve de oor log in Noorwegen wordt er ook in behan deld wat daaraan onmiddelHJk vooraf ging en van de houding die Engeland heeft aangenomen ten opzichte van oorlogsrecht ter zee. Het werkje is over- zichteiyk geschreven en met vele foto's verlucht. PROF. DEBYE. Onze landgenoot, de winnaar van de Nobelprys, Prof. Dr. P. Debye, hoogleer aar aan de universiteit te BerHjn en di recteur van het „Kaïser Wilhelm Insti- tuur für Physik" aldaar, die in Januari Beriyn tydehjk verliet, om aan de Cor- nell-unlversiteit te Itaka'in de nabyheid van Boston voordrachten te houden, en proefnemingen te doen, is nog niet in Beriyn teruggekeerd. Mevr. Debye, die te Berlijn is achtergebleven, heeft van haar echtgenoot ge«n bericht ontvangen; biyk- baar hebben de Engelschen dit onder schept. Het verbiyf te Itaka zou om streeks een half jaar duren. Men neemt aan, dat Prof. Debye naar aanleiding van zyn verbiyf te Itaka, een werk schrijft oyer de rönteng- en katodenstralen. DIEFSTALLEN TIJDENS DE EVACUATIE Toen in de oorlogsdagen de menschen uit het Orebbegebied geevacueerd werden naar Usseistein, Gouda en Oudewater, zyn er rare dingen gfbeurd. Er kwamen tal van diefstallen voor en voor den Utrechtachen Politierechter werden ver schillende zaken behandeld. Een koop man uit Veenendaal had ln Jutfaas een splinternieuwe fiets gestolen. Hy zeide, deze te hebben gekregen van een soldaat die met zyn geweer een ruit van een fietsenzaak verbrijzelde. Ook had hy een pomp gekregen. De Politierechter kon zich begrypen, dat de fiets gegeven was, om er mee naar Gouda te ryden. Maar toen de verdachte naar Veenendaal te ruggekeerd was, had hy de fiets verbor gen gehouden, met de bedoeling zich de ze toe te eigenen. De Officier vroeg twee maanden gevangenisstraf en de rechter legde een maand gevangenisstraf op. Daarna stond terecht een zoon van den vorigen verdachte. Hy had een nieuw damesrywiel weggenomen uit de uitstal kast te Jutfaas en was ermee naar Oude water gereden. Toen ze naar Veenendaal waren terugvervoerd, waren de fietsen meegegaan. De politie te Veenendaal kwam informeeren, waarop ze het da mesrywiel aanwezen als afkomstig uit Jutfaas, maar de nieuwe fiets, welke de vader zich had toegeéigehd, werd aange duid als het besliste eigendom van den zoon. De Officier eischte tegen den jon gen een maand gevangenisstraf. De knaap zeide, dat hy zyn betrekking dan ver liest; hy moet zorgen voor het gezin. Om de gezinsomstandigheden te onder zoeken, werd de zaak tegen den zoon aangehouden tot 6 Sept. Een Inwoner van Jutfaas was zyn fiets kwytgeraakt ergens in IJsselsteln. Hy hoorde, dat een gebruikte fiets ergens was gevonden en had die meegenomen. Dat was een splinternieuwe flets, die was weggehaald en waarmee onbekenden te gen een boom gereden waren. Het voor wiel was verbogen, maar overigens was het rijwiel nog geheel goed. De man had aangifte gedaan, maar het doen voorko men, alsof het een oude flets was; eerst had het rywiel ln de schuur gestaan, la ter had hy het naar den zolder gebracht. Dat was kenneiyk met de bedoeling, dat de fiets in huis zou biyven, tot nie mand er meer naar vroeg", meende de Politierechter, die verdachte er op wees, dat hy de flets naar de politie had moe ten brengen. Dan had ik hem moeten dragen, zeide de verdachte. Nu, zou dat zoo erg geweest zyn? er moesten in die dagen' wel zwaarder dingen gedaan worden. De officier vroeg f 25 boete' subs, tten dagen hechtenis en conform den eisch werd verd. veroordeeld. V VAN DRIE EDAMMERKAASJES. A. M. S. uit Utrecht had op het station te Woerden drie Edammer kaasjes ge stolen, welke daar voor vervoer gereed stonden. Hy aeide, dat hy moest zorgen voor het gezin van zyn vader en moeder; er zyn vyftlen kinderen, waarvan er zes de deur uit zyn; verdachte staat dus voor negen kinderen en zyn ouders. Hy heelt veel spyt van het gebeurde. Twee kaasjes waren direct teruggegeven en al deze overwinningen brachten dèn Offi cier er toe, f 20 boete te vragen en twee maanden voorwaardehjk. De gevraagde milde straf werd den verdachte opgelegd. MISHANDELING TE IJSSELSTEIN. Dat was kwaad kerseneten geweest voor den Usaelsteiner J. P. Op 18 Juni was hy in een boomgaard aldaar gekomen en had kersen gegeten. Toen de eigenaar kwam en hem gevraagd had, waarom hy dat deed, had hy geantwoord: „Je zoon Jan heeft me gezegd, dat ik die tak mocht leegeten." Maar de vader was daarvan niet gediend en had gezegd: „Eruit". Inplaats van eruit te gaan, Ijad de jonge bakker den eigenaar van den boomgaard met de parapluie jop het hoofd geslagen. Later, op het politie bureau, had hy gezegd„Ik vond het ver velend om een groot mensch te moeten slaan en het was nog zonde van de para- plulé ook." „Er viel niets te slaan," zeide de poli tierechter, u had eenvoudig te doen, wat u gezegd werd; u had de boomgaard uit moeten gaan. Ook al was het waar, dat de zoon gezegd had, dat u die tak ker sen mocht afeten, dan had u nog weg moeten gaan, toeh de vader datf gelastte. Je hebt nog acht maanden gevangenis straf vooswaardeiyk, daarvan is pas twee Jaar proeftyd om en het is dus heel dom, wat Je gedaan hebt." De Officier, Mr. Camphuys, vroeg f 10 boete subs, vyf dagen hechtenis. De Po litierechter legde de gevraagde boete op en ried den Jongen bakker aan, om heel, heel voorzichtig te zyn, anders liep hy de groote kans, dat hij de acht maanden ook nog zal moeten uitzitten. KANTONGERECHT UTRECHT. Het Kantongerecht te Utrecht heeft veroordeeld wegens; Twee arbeiders te laat doen, arbeiden, herh.: A. V. Ut Jutphaas 2' maal 8 d. hech tenis. Een Jachtgeweer en patronen voorhan den hebben: A. van D. te Jaarsveld f 30 of 20 d. Een patroon voorhanden hebben: J. J. de O. te Jaarsveld f 16 of 10 d. RECHTBANK TE DORDRECHT. DRONKEN OP Dl MOTOR. By de middagzitting der rechtbank stond terecht de 40-Jarige P. L. B., won- nende te Rotterdam, die op 25 Maart van dit jaar op de Lekdyk te Groot-Ammers hoogst roekeloos en in beschonken toe stand met een motorfiets had gereden met het gevolg, dat hy C. D. de Jong, die aan de rechterzyde van de dyk stond, aanreed. Deze bekwam ernstig lichamejyk letsel, zoodat hy eenige tyd verhinderd was zyn werk als landbouwer te verrichten. Getuige De Jong vertelde, dat hy per fiets uit de richting Nieuwpoort gekomen was, hy was afgestapt, om met zyn buur meisje A. v. d. Wal te praten. Hij stond geheel rechts van de weg met de fiets aan de hand- Hy had wel ©en motorfiets hooren naderen, doch er verder geen gcht op geslagen. Plotseling had hy een schok tegen de zyde gevoeld en was hy bewus teloos geraakt. De dokter, was geroepen en deze had verklaard, dat hy e$n lichte hersenschud ding had bekomen. Verdachte had niets meer van zich laten hooren. Getuige had in geen vier dagen kunnen werken; hy verzocht een schadeveroeding groot f 32 voor dokterskosten en reparatie aan rij- w.el en kleeding. Verdachte zeide, dat hy niet bespeurd had, dat hy de man aanreed. Hy gaf toe, dat hy had gedronken voor hy ging mo torrijden. Mej. A. v, d. Wal bevestigde, dat De Jong en zy geheel rechts stonden, toen De Jong werd aangereden. Verdachte moest wel zeer snel gereden hebben, zy hoorde de juffrouw gillen, die by ver dachte op de duo zat. Ook verdachte was door de botsing gevallen; hy had niet» gezegd. De veldwachter van Nieuwpoort was toevajlig even later langs gekomen; de wielrijder was reeds wegg'Sbracht; ver dachte lag nog op de grond. Hy bloedde uit neus en niond; het motorrijwiel lag rechts van de weg, de man bevond zich op het linkerwegdek. Ook de juffrouw, die by den motorrij der was, rook naar drank. Zy zeide, dat zy voor haar echtgenoot met wilde we ten, dat zy met B. was mede/gegaan. De veldwachter had nog enkele café's na gegaan, waar het tweetal zich geamuseerd had. Een dokter had by B. een schedelbasis- fractuur geconstateerd. B.^was lgt*r,naar het ziekenhuis te Rotterdam overge bracht. President: Hoeveel had je gedronken? Verdaphte: Ik denk vyf of zes biertjes, maar ik kan er goed tegen. President: En de juffrouw? Verdachte: Ja, die had ook een glaasje op. Mej. Aaltje Kaat was met verdachte gaan toeren naar Gorinchem. Zy wist niet meer, hoeveel biertjes haar cavalier had gedronken en ook niet hoeveel con sumpties zy zelf had genoten. President: Wat deed u in Gorinchem? „De stad bekyken en zoo", Zegt de mo torengel. Ze zei verder, dat het haar niet was opgevallen, dat B. onzeker reed, de aan rijding had zy eerst bespeurd, t<?en het achter de rug was. Getuige R Bochanen had het tweetgl uit een café zien komen. De man had de arm rond de schouders van zyn vriendin geslagen; hy was kennelijk dronken. Verdachte: Dat zal een aardigheidje geweest zyn, omdat ik wat op had. Ik kan geen waggelende gang hebben ga- had. Get. A. de Boer had B. op de mol zien passeeren, hy reed in volle vaart j slingerde hevig, onderwyi zong' hy luf keels. Nu en dan gaf hij vol gas en even. later remde hy hevig, zoodat de juffroOW die achterop zat, er haast afviel. Getuige zag, dat het tweetal zich ging laven by de wed. De Bie, die een café houdt. President: Bent u geheelonthouder? Get.; Dat niet, maar als ik" ga motor rijden, drink ik niet. Verdachte houdt vol, dat hy niet com pleet beschonken was geweest; ik heb fr spUt van. Ik heb zelf wekenlang in hét ziekenhuis gelegen en heb dus al straf t» pakken. De Officier kende gasten ais dezs maar al te goed van het kantongerecht, zij het dan ook, dat daar de betreffende gevolgen vaak minder ernstig zyn. Mae)** ïyk is precies na te gaan, wat de ver dachte gedronken heeft. Doch ernstig H het geval van den man, die per auto of motor café's afdoet. Het O. M. was er van overtuigd, dat de man van deze zaak meer gedronken had dan vyf of zes gla zen bier. zooals hyzelf beweert. De Offi cier achtte de schuld bewezen en eischte voor dit groot gebrek aan verantwoorde- ïykheid rekening houdend met het feit, dat verdachte reeds aan den hjve de gevolgen van zyn daad heeft gevoeld, één maand gevangenisstraf. Uitspraak 22 Augustus. n 21. „Zoo, hebben Jullie myn zakken nagesnuffeld," beschuldigde de man hen. „Ik ben biy te merken, dat jullie een flink stel hersens hebt." „Wy waren bang, dat u er leeiyk aan toe was," zei Joop ver ontschuldigend. „Neen, jullie hadden het recht om uit te maken, wie ik was, als je dat kon. En luister nu eens, allebei. Ik heb besloten Jullie ln vertrouwen te nemen. Ik ben hulpeloos met dezen en kel en mogelijk, kunnen Jullie my een handje helpen." 32. „O, wat moet dat opwindend wezen om een reche'rcheur te zyn!" mompelde Fnts bewonderend. „Soms," antwoordde de man. „Zeg, Jongens ,ik heb een idee. Willen jullie beiden ook vopr de recher che werken ik bedoel als R-jongens?" „R-Jongens?" riepen Frits en Joop tege- ïyk uit. „Ja? Goed, luister dan". Dl stem klonk heel ejrnstig. „Jullie kunt R- jongens worden en my helpen."

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3