SCHOONHOVENSCHE COURANT Engeland vnnrtdurend uit de lucht bedreigd. ihoven DE POLITIEK HERLEEFT. omen ikken!! No. 4 Duitsche aanval duurt voort sinds Zondag. “I DE GROOTSTE LUCHTSLAG VAN DEZE OORLOG. i el n t Zorgt tijdig voor uw kachel I 14 AUGUSTUS 194* TOW BLADZIJDEN N*. KIS 72e JAARGANCk VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1MA, me hali door bedraagt het landteekening) TAN Cal- pruimen -108, (Achterzijde) 1940. 1940. r War® er goederen ti gegen Entrlchtung ipfangen zu haben. tegen betaling der hebben ontvangen. 1940. i behoeve van mill- 1, leden van politie van de Duitsche >orwegen. kroten f 0.80 prei f 2.5O-- ftlTEMENT VAN VAART. r SCHUHWAREN. SCHOENWAREN. Bijlage. (Voorzijde) nleu- men de dag van heden te zijn geweest. Op vele kustplaatsen zijn branden en ontploffingen waargenomen. Eenlge Duitsche bommenwerpers zijn In noordelijke richting naar Bristol door gevlogen. Engelsche 60 dagen. minister het luchtmacht verneemt, ge- an- kon- Duit- niet Sta- vol- oude stuk rij ift) (Handtekening^ dagbladen versche- m den bon voor le- tn van de Duitsche z., welke krachtens i een bon of schrifjk n der Duitsche Weer» festen hebben toegezonden over de nood zakelijkheid, de oorlog terstond te doen eindigen. In deze manifesten wordt er op gewezen, dat de Engelsche arbeiders de voortzetting van de oorlog ónmogelijk achten, omdat in vele wapenfabrieken reeds gebrek aan grondstoffen heerscht en het moreel der arbeiders veel te wen- schen overlaat. Een der organisaties kon digde in haar manifest stakingen en op standen aan voor het geval van het ka- binet-Churchill den oorlog tegen Duitsch- land voortzet. Het is een feit, dat zoowel Citrene als Bevln geweigerd hebben deze manifesten aan de Engelsche minister raad voor te leggen. dat grootste van de Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bfj vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden IJS; per post 1J0. nsulkerboonen f n f 11, pronkbooneö kg.; andijvie le srt. AA f 9—12, A f 6 30 oene en witte kom* 4.40—4.90, 2e soort netmeloenen f perziken le soort 1416, tomaten A, 0 r 100; 1.20, piei i ir 100 bos selderij 21 Ier Deutechen Wehr» lit werden. ist unter Angabe dee opgave der prijxen WEM DEMI Z.O.Z. lung) (Rang, Dienst- betrekking) De politiek beeft in Nederland garen een slechten naam gehad. Dat lag ©iet aan de politiek zelve, maar aan de iwljze waarop zij werd bedreven en aan ude personen, die aan politiek deden. Er Las feitelijk in breede kringen van ons kolk geen belangstelling meer voor de ipolltiek. Voor zoover het de bepaalde partij-politiek betrof wekte deze slechts de belangstelling van die groepen, felle veerstanders waren van een Voor de le Ma» F W Haarden en Haardkachels - Haard-kookkachei», 3 modellen Huiahoudkachel» Fornuizen t G. TROMPETTER Lopikerstr, 49 - Schoonhoven Haard- en Kachalhandel Aug. Eigenheimer! v .kool f 3 80—4,80. imen f 10—17, rood! ie f 5—7, staaksui* —19 50, staaksnijboO- DE VOEDSELTOESTAND IN FRANKRIJK. MiUioenen burgers dea hongerdood prtfsgegevenT De Fransche minister van buitenland- sche zaken heeft tegenover persvertegen woordigers een verklaring afgelegd over de voedseltoestand in het nlet-bezette Frankrijk, welke door de Engelsche blok kade in gevaar wordt gebracht. De Brit sche regeering, zoo zei de minister, dient te overwegen, of zij millioenen burgers, waaronder zich vele gewonde frontstrij ders bevinden, wil prijsgeven aan de hon gerdood. Indien Engeland rekent met een uitwerking van de blokkade op Dultsch- land, Is dat een hoop op leemen voeten, want Dultschlands weerstand is ontzag gelijk. De levensmiddelen, die Frankrijk wü en kan invoeren, zijn uitsluitend bestemd voor de Franschen. Dultschland heeft zich bereid Verklaard te garandeeren, dat Ingevoerde waren uitsluitend ten goede komen aan de Fransche burgerbevol king. De Fransche regeering heeft Enge land bijzondere garanties aangeboden. Wanneer desondanks de stem van het verstand niet zou worden gehoord, zal niemand de regeering of de bezetting»- autoriteiten In Frankrijk daarvoor aan sprakelijk mogen stellen. SCHERPE TAAL TEGEN GRIEKENLAND Van Italië. Over de moord op den leider van de Albaneesche minderheid in Griekenland, Daut Hoggia, waaarvan wij in een vorig nummer berichtten, Is inmiddels nader het volgende bekend geworden. De „Glornale d’Italla” schrijft dat al les er op wijst, dat het hier een complot betrof, dat tot In onderdeelen methodisch was voorbereid. Hoggia Is in een huls vastgehouden. Daar heeft men hem ver giftigde spijzen aangeboden. Toen Hoggia het huis verliet werd hij overvallen door een plotselinge slaperig heid, wat hem dwong onder een boom te rusten. Hier is hij door de beide Griek- sche sluipmoordenaars, die hem waren gevolgd, overvallen. Met een bijlslag werd hem het hoofd afgehouwen. Met de moord op Daut Hoggin houdt zich Ook het Itallaansche blad Telegrafo bezig. Het schrijft o.a Niet alle Balkanpolitici schijnen t« hebben begrepen, dat thans de tijd van de stelselmatige onderdrukking der Al baneesche minderheden voorbij is. De moord heeft getoond, dat de Grleksche autoriteiten bijzonder weinig begrip voor de nieuwe feitjn toonden, Italië zal niet toelaten, dat Albaneesche mannen als vrij wild nagejaagd en als de ongelukkige Daut Hoggia worden vermoord, zonde» dat daarover rekenschap wordt verlangd GRIEKSCHE MIJNENKRUISER GETORPEDEERD. Door duikboot van onbekend# nationaliteit. Het D.N.B. meldt uit Athene dat, Don derdagochtend In de vroegte de op de reede van Tinos liggende Grleksche krui ser Helll door drie torpedo's van een onbekende nationaliteit is getroffen. De zwaar beschadigde kruiser probeerde te vergeefs op het strand te loopen en zonk, nadat de ketelinstallaties ware» ontploft. Bij de ramp Is één van de opvarenden gedood; 29 man zijn licht of zwaar ge wond. Ook enkele burgers liepen ver wondingen op bij de poging het schip aan de grond te zetten. Een vrouw aan de wal kreeg een beroerte. NIEIWD VOOR ZUID HOLLANO EN UTRECHT Tatet M. TTL-Adrw: Vunooteo. W. X. TAN NOOTBN, SCHOONHOVEN, BAVIN 15. PoMnkffiliK UW». |plMtrt In ,D« Gorëumer drachten, in de eerete plaats gewapende verkenningan boven het Kanaal en ver nietiging van versperringsballons aan de Zuid-Oostkust, ontstonden op verschei dene plaatsen hevige luchtgevechten, waarbij de vijand taaie tegenstand bood. Van ooggetuigen ter plaatse verneemt men, dat de geheele Engelsche kust van het Kanaal gealarmeerd is om in het wa ter gevallen Engelsche floten op te pik ken. Blijkens bei Doitsche weennaehtsberteht van Donderdag hebben Woensdag, on danks het ongunstige weer, afdeelingen Duitsche vliegers te Cardiff, Weston en Portland havenwerken, tusschen Brigh ton en Leve» een traasformatorgebouw en by Worcester en Salisbury wapenfa brieken doeltreffend met bommen be stookt In Zuid- so Oost-Bntstaad waren Ae bomaanvallen in hoofdzaak gericht op vliegvelden en op het legerkamp Aider shot. Bij deze aanvallen kwam het tot felle, geslaagde luchtgevechten. Door de weinige Britsche aanvallen in den nacht van 14 op 15 Augustus is bij Derichsweller een kerk verwoest; overi gens ward geen bijzondere schade aange richt. De Britsche verliezen bedroegen Woens dag 28 vliegtuigen. Daarvan werden er 22 In luchtgevechten en op zijn minst 6 op de begane grond vernield. Twaalf Duitsche vliegtuigen worden vermist. Ook bommen ap Londen. Blijkens een mededeelmg van het Brit sche ministerie van Luchtvaart zijn bij de Duitsche aanvallen van Dinsdagavond ook bommen op Londen geworpen. Er ontstonden tal van branden. Slechts en kele personen werden gedood. Ook wer- den bommen geworpen op het eiland Wight en in de districten Berkshire en Wiltshire. Talrijke vliegvelden in het Zuidoosten van Engeland werden met bommen bestookt. In een geval vielen verscheidene slachtoffers te betreuren. AANVALLEN NIET TB STUITEN. Ook Donderdag duurden de aanvallen op Engeland voort. Die dag heeft de Duit sche luchtmacht oa. aanvallen op mi litaire Installaties aan de benedenloop van de Theems gedaan. In de streek van Sheerness, Catham en Rochester, waar de marinewerven en tuighuizen zeer kwetsbaar liggen, hoorde men het vuur van het luchtdoelgeschut. Bij Tilbury kwam het tot hevige luchtgevechten. Te 17 uur toonden witte rookwolkjes van het luchtdoelgeschut, dat de Duit sche toestellen boven de Britsche hoofd stad vlogen. Het geheele Theemsdal was getuige van de doelbewuste en door niets te stuiten Duitsche aanval, die alle mi litaire objecten met vernietiging be dreigde. De luchtdoelbatterljen bij Cardiff, welks haven uiterst gevaarlijk ligt, zijn gealarmeerd, daar de Duitsche aanval ook Britstol met zijn vliegtuigfabrieken en Zuid-Wales bedreigt. Iq Middcn-Engeland zijn wederom talrijke vliegvelden en ha vens door Duitsche vliegtuigen aange vallen. De operaties van het Duitsche luchtwapen in Zuldoost-Engeland duren voort. Tusschen de bomaanvallen in hebben de Engelsche jagers, die de Duit sche vliegtuigen steeds weer in gevech ten pogen te betrekken weinig rust. Het falen van het Engelsche afweergeschut treedt steeds, volgens het D.N.B., duidelijker aan de dag. De trefr zekerheid van dit geschut is zoo ge ring, dat geen Duitsche formatie zich van de uitvoering van haar opdrachten laat afbrengen. De als laatste Engelsche nieuwigheid ingevoerde en veelbesproken netten, die in de lucht geschoten worden om de vliegtuigen van den vijand te ver strikken, blijken een kinderspelletje te zijn. Daar het luchtafweergeschut voor de verdediging van het Engelsche lucht ruim nauwelijks nog van beteekenis is, rust de geheele last van de afweer op de Britsche jagers. Ook boven Zuidwest-Engeland, Volgens de Jongste berichten is ook boven Zuldwest-Engeland de luchtstrijd ontbrand. Het middelpunt van de Duit sche doorbraak schijnt boven Southamp ton te liggen. Meer dan honderd bommenwerpers en jagers zjjn Engeland tusschen Portland en Portsmouth binnengedrongen en heb ben hun' bommen op het gebied ten noorden van genoemde steden uitgewor pen. Deze aanval schil nt de krachtigste van DE VERLIEZEN. Volgens de berichten, die tot nu toe bekend zijn, hebben de Engelschen Don derdag tot de middag 36 vlieguhgen ver loren. Hiervan zijn er 30 in de lucht en 6 op de grond vernield. Van de Duitsche vliegtuigen zijn vier niet teruggekeerd. In totaal moeten van 8 Aug. tot de avond van 15 Augusus 505 Britsche vlieg tuigen zijn neergehaald of op de grond vernield. De Dultschers verloren, naar het DNB. meldt, in dat tijdvak 129 toe stellen. BRITSCHE HULPKRUISER GEZONKEN. Verder meldt het Duitsche weermacht» bericht van Donderdag, dat een Duitsche onderzeeboot op de Atlantische Oceaan de Britsche hulpkruiser „Tranzsylvanla" van 17.000 bxX tot zinken heeft ge bracht. De Britsche admiraliteit maakt even eens melding van dit verlies en bericht, dat daarbij dertig a veertig personen om het leven zijn gekomen. De overigen werden door andere schepen gered en in een Westelijke haven van Engeland aan land gezet. Volgens United Press aantal geredden 330. ENGELAND BEOOGT EEN OFFENSIEF. Radiorede van Eden. De Britsche minister van oorlog, Eden, heeft Woensdagavond een radiorede ge houden, waarin hij o.a. zeide: Een blik op de kaart van Europa zou voor Enge- ..d met recht verpletterend kunnen zijn, maar een blik op de wereldkaart toont, dat Groot-Brittannië altijd nog een beslissend woord heeft mee te spreken De positie van Engeland wordt geken merkt door een superieure vlootmacht, door de heerrehappij in de lu-ht, welk© het wil veroveren en door een steeds groetend leger. De minister beweerde voorts, dat er weger een expeditlectzps gereed staat dat een groot leger in op leiding te en dat de binnenlandsche weer- corpsen, die reeds meer dan mlllioen leden tellen, van een schitterende geest bezield zijn. Eden meende dat ter be scherming van de eilanden een offensief de verelschte tacuek te en dat dit ook in het voornemen ligt. KNOX OVER ENG ELAND’S TOESTAND. Spoedige nederlaag mogelijk. De Amerikaansche minister van ma rine, Knox, heeft Woensdag in de mili taire commissie van het Huis van Afge vaardigden, een sensationeele verklaring afgelegd. In zijn verklaringen drong Knox aan op het aannemen van voorstel tot invoering van de dienstplicht Hij motiveerde dit met de opmerking, dat de Ver. Staten ten slotte in de geheele Wereld geen vriend meer zullen hebben, Indien Engeland de nederlaag lijdt. Hij bidt God, dat dit niet moge geschieden, maar niettemin acht hij een nederlaag mogelijk binnen Geen Amerikaan heeft een nauwkeurig beeld van de strijd om Engeland, want Amerika verneemt niet de volle waar heid en kent niet de omvang van de werkelijke verliezen. Indien de Ver. Sta ten thans een vloot van drie millioen ton zouden bezitten, die de Atlantische en de Stille Oceaan zou kunnen contro- leeren, zou een enorm landleger noodig zijn. H«laas zullen de Ver. ten pas in 1946 over een vloot van doende om vang beschikken. Op de vraag van den republikein son of er voor de Ver. Staten oorlogsge vaar In het Verre Oosten bestaat, ant woordde de minister van marine, dat in deze gevaarlijke tijden niemand weet waar gevaren kunnen opduiken. Amerika moet sterk genoeg zijn om aan alle ge varen het hoofd te bieden. Over de At lantische Oceaan dreigt geen onmiddel- IHk gevaar, doch in geval van een ne derlaag van Engeland zou de positie ven Amerika slechter zijn dan ooit te voren. EEN ROEPSTEM OM VREDE. Uit Genève meldt het D.N.B.: /an een hoogen ambtenaar van het Internatio nale Arbeidsbureau, die zoo juist uit Londen Is teruggekeerd, verneemt men, dat zoowel de vakvereenigingen van En gelsche textielarbeiders als een comité van een der organisaties van mijnwer kers in Wales aan den Engelschen vak- vereenlgingslelder Citrine en den Engel schen minister van arbeid Bevln mani- AUO, JBUIUIVU 10—32 per 100 K.G4 645, perziken 0.54 -3.10, vijgen 0.40-- die be haalde politieke richting en steeds groo- ler werden de kringen, die zich begon nen af te wenden van een poll tieten •vrijd, die maar al te vaak de slechtste {eigenschappen van ons volk naar voren dead komen en die bovendien weinig .uitkomst meer bood op een doorslaand resultaat. Daarbij komt dat de nieuwere Igeeetelijke stroomingen welke voor den Looricc in de wereld hun invloed begon nen te doen gelden, de nieuwere inzich ten, ook op economisch gebied, die bij Lenhangars van verschillende levensbe schouwing begonnen door to dringen, ween plaats vinden in de In den loop Eer jaren gegroeide programma’s der po litieke partijen. Het gevolg kon dan ook |nle* with lij ven, dat een steeds groeiende massa In deze programma's geen aan- Iknooptngspunten meer vond, voor de zaken die haar toch nauw aan het hart Jagen. Het toenemende aantal blanco- stemmen bij de opeenvolgende verkie zingen sprak ten deze een duidelijk taal. Ons volk had verleerd politiek te den ken, en onze buitenlandsche politiek, iyoor zoover men zelfs van een bepaalde Lpoktiek” kan spreken, bepaalde zich Mot het streven om naar alle zijden Vriendschappelijke betrekkingen te on derhouden. maar volgde geen duidelijke ^uitgesproken eigen lijn. m-bt nu te er beweging ontstaan en ter zijn thans zelfs weer vier groepen, die om de voorrang strijden. Zooate van ouds {Br zijn de Ned. Unie, de NBB., het Na- Rionate Front en de oude politieke par- kijen, welke zich weer in het gelid scha- Op de vergadering te Amsterdam heb ben dr. Colijn en prof. Slotemaker het sinds pwrosi zMgegeven om geen aansluiting te zoeken bij de Ned. Unie, doch de eigen formatie te handhaven. Hoe zulten andere politieke partijen hierop reageeren? Hoe bijv, de Roomsch- Katholteke partij, die tot toetreding tot de Nederlandsche Unie geadviseerd heeft? Het te zeker niet de bedoeling der RJC staatspartij om tot ontbinding over te gaan. Wij vermoeden, dat men nu in JUe krin gen meer voor het standpunt van dr. Colijn en prof. dr. Slotemaker de Bruine zal gevoelen, dan voor de Nederlandsche Unie. We zullen dan allengs de politieke partijen weer stuk voor zien opstaan en hun plaats in de zien hernemen. En van de één millioen adhesiebetuigingen, waarover een publi catie der Nederlandsche Unie sprak zul len er hoe langer hoe meer afvallen. Zn het eindresultaat dezer ontwikkeling zou zijn, dat het aantal politieke partijen slechts met een of meer vermeerderd was en van de „eenheid" niets terecht kwam. Deze ontwikkeling kan ten gevolge hebben, wat noch oude politieke partij en, noch de Nederlandsche Unie bedoe len, nX dat de kansen van het Neder- landech nationaal socialisme er verbeterd worden. Ook in de arbeidersbeweging te we actie waarneembaar en toont weer belangstelling voor de grospeeringen Het is nog volkomen onzeker in welke richting de ontwikkeling zal gaan. Het zal nog vele malen moeten gebeuren, dat met vertrouwen en goede wil opge zette pogingen mislukken, omdat de deel nemers nog niet rijp zijn voor een nieu we vaste lijn. Teveel van de zucht al leen maar het oude te behouden, schuilt in allerlei vernieuwingspogingen. Er zul len nieuwe wegen gegaan moeten wor den In een nieuw Europa. Het te echter een groot verschil of men die nieuwe wegen gaat In doffe berusting, dan wel met een nieuw ontwaakten zin tot po sitieven arbeid en tot kritiek, die niet anders te dan de wensch door zoeken tot den juteten weg te komen. DE ACTIE VAN WOENSDAG. Ook Woensdag zijn de Duitsche aan vallen weer voortgezet. Die dag zijn in de middaguren havenwerken en vlieg velden aan de Zuid-Oostkust van Enge land opnieuw het doel geweest van hevi ge Duitsche bomaanvallen. Aan de Engelsche kust van het Ka naal ontstonden weer hevige gevechten. Britsche jagers boden weerstand aan de junker-duikbommenVerpers, doch den het binnendringen vai) de schers niet verhinderen. Op vele punten in de omgeving van Dover waren enor me branden te zien. Toch heeft de Duitsche Woensdag naar het D.N.B. maar weinig formaties in de strijd braakt- Ril tenui^vcarloaalniz d»r GEDENKWAARDIGE WOORDEN CHURCHILL. Op een feestmaaltijd, in 1934 gehouden «•prak Churchill de volgende, gedenk waardige woorden: „Geen enkel land is zoo kwetsbaar en geen enkel land zou een rijkere buit opleveren, dan Engeland fMet onze geweldige hoofdstad, de groot ste schietschijf ter wereld, als het ware (een groote, vette, welgedane koe, vast gebonden om een roofdier aan te lokken, Jverkeeren wij In een positie, welke In de leschledenls zonder voorbeeld te en zoo- ials geen enkel ander volk ter wereld ze (kent. Het gevaar uit de lucht daar aan kupnen wij ons niet onttrekken Waa* iwij ook zijn, wij zullen het onder ’t oog taoeten zien. Voor ons is geen terug- ftocht mogelijk. Wij kunnen Londen niet «ergens anders ne^rzetten. Wij kunnen de (reusachtige bevolking, die op de monding van de Theems Is aangewezen, niet over planten. Wij kunnen de vlootbases aan onze Zuidkust met haaf vele duizendtal len inwoners, die er hun levensonder houd vinden, niet verplaatsen.” Deze «woorden zijn op het oogenbllk van bijzonder belang, omdat ze de beteekenis schetsen van het offensief, dat de Dult- echers tegen Engeland hebben geopend. Het is te begrijpen, dat men te Berlijn met de grootste spanning de ontwikkeling van de grootste luchtslag boven Zuld-Engeland volgt. Er is hier Inderdaad sprake van een ontwikkeling, want het Is duidelijk, dat het hier geen reeks afzonderlijke aan vallen betreft, doch dat al deze aanval len te zamen één actie vormen, die men kan beschouwen als de grootste luchtslag welke sedert het begin van de oorlog heeft plaats gehad. Deze slag duurt nu reeds sinds Zon dag voort en speelt zich af boven de Zuid kust van Engeland, over een uitgesterkt- heid. van 506 bü 10C, kilometer. Hot slag veld reikt van Plymouth tot Dover, bo ven de monding van de Theems en van het eiland Wight tot Aidershot. Tot nu toe woedt de strijd het hevigst tusschen de monding van de Theems en Dover, tusschen Portsmouth en Aiders hot, het middengedeelte van het front, en tusschen Plymouth en Portland. Het zwaartepunt van ’t gevecht schijnt ech ter te liggen op de Oostelijke vleugel, in het gebied boven Dover. De nieuwe phase, waarin de strijd te gen Engeland gekomen Is, vertooht steeds duidelijker haar karakter en er kan geen twijfel meer bestaan omtrent het doel van dit offensief, waardoor Duitsch- land de volledige heerschappij in de lucht boven het Kanaal en boven Zuld- Engeland wil veroveren. Daartoe moeten niet alleen mogelijk Engelsche vliegtui gen worden neergeschoten, doch even eens moeten luchtafweerbatterljen, zoek lichten en versperringsballons, alsook Britsche vliegvelden vernield worden. Welke omvang deze luchtslag heeft aangenomen, blijkt uit het aantal neer geschoten Britsche vliegtuigen, dat, vol gens de tot op heden gepubliceerde Duit- draagt. sche cijfers, ongeveer drie honderd be-

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1