Gewichtigl R-23 en zjin helpers. Gemengd nieuws Landbouw en Veeteelt] DE KAASVERKOOP. Rechtszaken Wetenschap en Techniek de engelsche kroon- JUWEELEN. Brief uit Berlijn: Alleen voor Vrouwen Raad van de Voedingsraad. Gemengd nieuws LICHTEN VOOR VOETGANGERS. De vraag, welke lichten de voetganger mag gebruiken, wordt behandeld in een bij de Rijksinspectie der Luchtbescher ming beschikbaar een boekje met „voor schriften voor voetgangerslantaarns met beperkte lichtultsr^ling". Hierin deelt de inspecteur mede, dat hij heeft vastge steld, dat zoolang de overheid het ge bruik van normale openbare verlichting verbiedt, voetgangers van zonsondergang tot zonsopgang geen andere verlichting mogen voeren, dan die welke wordt ver kregen: le. door juSt gebruik van een voet gangerslantaarn (zak- of handlantaarn) met beperkte lichtuitatraling, behooren- de tot een door den Inspecteur goedge keurde soort, voorzien van een gloei lamp voor wit licht, vtn het op de voét- gangerslamp aangegeven vermogen. In dien hanglampen worden gebruikt, moe ten deze aan de voorzijde van de romp van den voetganger worden aangebracht 2. door gebruik van kleine, van licht gevende verf voorziene voorwerpen, zoo als knoopen, roze ten, schildjes, gordels, e.d. Op de voetgangerslantaarns met be perkte liehtuitstraling moet zijn aange- gegeven: een fabrieks- of handelsmerk, een aanduiding van het type. een goed- keuringsmerk en het nominale vermo gen in watts van de gloeilamp. De lan taarns moeten jsoodanige optische eigen schappen hebben, dat in het donker en bij goed zicht, van een hoogte van B00 m. boven het aardoppervlak geen rechta- streeks uitgestraald en geen gereflecteerd licht kan worden waargenomen. Voorts mag geen verblinding zijn te duchten en moet een doelmatige wegdekverlichting worden verkregen. Dl NEDERLANDSCHE UNIE. Het algemeen secretariaat Ten gevolge van een misverstand had het A.NP. gemeld, dat mr. H. J. Rein ink, chef van de afdeeling hooger onderwijs aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dezer da gen sou aijn benoemd tot algemeen sec retaris der Nederlandeche Unie. Mr. Reinink is echter van de aanvang der stichting van de Nederlandsche Unie tot heden toe tijdelijk als haar alge meen secretaris opgetreden; nu dr. H. G. W. van der Wielen, leider der volks- hoogeschool te Bakkeveen, bereid ls ge vonden het algemeen secretariaat defi nitief op zich te nemen, heeft mr. Rei nink zijn functie overgedragen. Dt Kersten en de Uale. In het Staatk. Geref. dagblad „De Banier" schrijft de hoofdredacteur, het Kamerlid ds. G. H. Kersten, over de Red. unie om.: „Voor eenheid van 't Nederlandsche volk hebben wij steeds geijverd, maar Voor een eenheid, die gebouwd is op de raste fundamenten van Gods Woord. De Nederlanden zijn tot een zelfstandig volksbestaan onder leiding van Willem van Oranje door Gods almachtige arm gekomen uit de bange strijd voor het geloof. De ziel van de tachtigjarige oor log was de strijd voor de dienst van God naar Zijn Woord. En die strijd heeft de Heere gekroond met een zegenrijke overwinning. Op de onwrikbare rots der reformatie gebouwd, stond ons volk iterk en weerstond eiken vijand." De schrijver besluit: „Deze eenheid be- geeren wij niet! De kracht van ons volk ligt niet in een gemaakte Unie, maar in het steunen op Gods Woord. Op dat Woord gebouwd, zal het alle stormen kunnen trotseeren. Maar met de verza king er van delft men zijn graf. WIJ kunnen tot deze Unie niet toetreden." de opbouwdienst. Heden, 18 dezer, zijn in het geheel 8400 korporaals en manschappen en 450 onderofficieren, die thans met groot- verlof zijn, maar omtrent wie van den burgemeester van de plaats hunner in woning bericht ls ontvangen, dat zij niet voldoende dopr arbeid in eigen on derhoud kunnen voorzien, voor de Op- bouwdienst opgeroepen. Dl KINDEREN IN DE OOSTMARK. WU stellen het goed; heimwee is uitzondering. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat ook de laatstvertrokken Nederlandsche kinderen goed in de Oostmark zijn aan gekomen. Alle kinderen maken 't goed. Zij gevoelen zich over het algemeen zeer op hun gemak bU de pleegouders. De Nederlandsche ouders behoeven zich over hun kroost geen zorg te maken; de kin deren hebben het goed. Het ls waar, dat enkele gevallen van helmwee onder de kinderen voorkomen of voorgekomen zijn Dat is geen ongewoon verschijnsel bij kinderen, die voor eenige tijd van huis zijn, maar men heeft aan verschillende kinderen reeds gemerkt, dat het over gaat. indien zij maar wat langer in de voor hen nieuwe omgeving hebben door gebracht. De pleegouders doen al het mogelijke om de kinderen, die weieens blijkgeven dat zij naar huis verlangen (het zijn uit- zonderingen) over dit gevoelen heen te helpen. Van de ouders in Nederland wordt uit den aard der zaak verwacht, dat zij in hun correspondentie met hun VRIJDAG 16 AUGUSTUS kinderen mogelijk heimwee niet aan moedigen, maar integendeel meewerken om hun kinderen in de gezinnnen waar zij zijn opgenomen op hun gemak te zetten. Brieven aan de kinderen dienen als volgt geadresseerd te zijn: Op de bovenste helft van de envelop pe schrijve men: Kinderaktion Niederlande-Ostmark, Kneuterdijk 20, Den Haag. Daaronder trekke men een flinke ho rizontale streep over de volle breedte van de enveloppe en onder deze streep schrij ve mpn het adres van het kind met het Vires van de pleegouders in wier gezin het is opgenomen resp. het kinderhuis, waar het logeert. Brieven verzonden door ouders, die buiten Den Haag wonen, moeten met 5 eent gefrankeerd zijn. Voor de doorzending naar de Oostmark wordt vanwege het comité gezorgd. Postpaketten voor de kinderen moeten op dezelfde wijze geadresseerd worden als brieven, dus ook met een In tweeën verdeeld adres. Ook voor zulke pakken geldt het Nederlandsche porto. Levens- middelenpaketten zullen niet meer ver zonden of afgeleverd worden. Wel zul len de ouders eens in de veertien dagen een klein pakje, niet zwaarder wegend dan een pond, kunnen zenden, dat lek kers of ln geval van een verjaardag een geschenk bevat. Levensmiddelenpakket ten zijn dus verboden, men beperke zich tot lekkers, e.d. Van de 7000 kinderen, die naar de Oostmark zijn vertrokken, zijn er 37 te ruggekomen. Deze kinderen zijn terug gestuurd, omdat zij onzindelijk waren, ofwel zich dermate bandeloos gedragen hadden, dat het hun pleegouders on mogelijk was. hen te houden. BUNDER PURE CHOCOLADE. In de chocolade-industrie is een gebrek aan grondstoffen ontstaan, doordat de aanvoer van cacaoboonen stopstaat. Een commissie uit de industrie heeft nu overleg gepleegd met de autoriteiten om in dit tekort te voorzien. Voorloopig zal men trachten de chocoladefabrieken op gang te houden door de productie van pure chocolade te laten vervallen en meer melkchocolade en gevulde chocoladepro ducten te gaan vervaardigen. DE TABAKSVOORRADEN IN ONS LAND De verdeeiing. De onderhandelingen met de Dultsche instanties, betreffende de verdeeling van de voorraden tabak aanwezig bij de han del en de Importeurs, schijnen thans be ëindigd te zijn. Deze voorraden zijn naar waarde en gewicht geregistreerd. Een gedeelte ia voor de industrie bestemd, terwijl het overblijvende deel door de Dultsche en Nederlandsche handel naar Duitsehland wordt uitgevoerd. De onderhandelingen met de Neder landsche tabakscommissie hebben niet tot overeenstemming geleid, waarna deze commissie haar bevoegdheid heeft neer gelegd en de besprekingen met het be treffende departement zijn voortgezet. Volgens de tot stand gekomen regeling zal in waarde van 60 van de voorraden in Nederland naar Duitschland worden gezonden. De voorraden worden geraamd op f 12 millloen, zoo de waarde van de uitgevoerde hoeveelheid f 7.2 mlllioen bedraagt. GEVAARLIJK VACANTIEVERMAAK. BU wijze van vacantievermaak bracht te Naarden een clubje van zes jongens de tijd zoëk met het doen ontploffen van patronen. Eindelek is de Naardensche politie er door een toeval achter geko men. Een der jongens heeft nu bekend, dat zij in de kazerne en oude forten heb ben rondgesnuffeld en daar vele doozen patronen hebben buitgemaakt. Deze hebben ze op verschillende plaatsen in de heide en ln het bosch verstopt, ter wijl één hunner negen doozen met in totaal negenhonderd patronen thuis had verborgen. Het blijken hoofdzakelijk sein patronen uit de mobilisatie van 1914 te zijn. De andere jongens hebben op aan wijzing van den eerste ook de diefstal bekend. Twee hunner zijn al eens ge snapt wegens het stelen van rijwielplaat jes en geld. DE OOGST IN EUROPA. Bevredigende vooruitzichten. Terwijl volgens Engelsche verwachtin gen het Euroupeesche vasteland door een slechte oogst en de Britsche blokkade een hongersnood zal doormaken, wordt, naar de „Dienst aus Deutschland" meldt, van Dultsche zijde vastgesteld, dat noch in Duitschland noch elders in Europa de oogst slecht zal zijn. Veeleer kan een ge middelde graanoogst verwacht worden en, wat de h&kvruchten betreft, zelfs een zeer groote oogst. Dit ls te danken aan het vochtige weer en aan het feit, dat in Groot-Dultschland veel grond voor de teelt van hakvruchten gebruikt is. De „Reichsn&hrstand" heeft er reeds bij de landbouw op aangedrongen, voor een vol doende varkensstapel te zorgen, opdat de rijke voederoogst ten volle gebruikt kan worden. Het Internationale landbouwinstituut te Rome heeft verklaard, dat in geheel Europa een goede gemiddelde oogst te yerwachten is. Roemenië bijvoorbeeld meldt een normaal tot goede oogst en denkt een uitvoeroverschot van 400.000 ton ter beschikking te zullen hebben. Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de oogstcij- fers ongeveer overeeftkomen met het ge middelde der laatste Jaren. Ook in Hon garije verwacht men een goede gemid delde oogst. Alleen in Zuld-Slavië en Griekenland schijnt de oogst tamelijk ongelijkmatig te zijn, doch tegenover een achteruitgang van sommige producten zal wel een stijging voor andere staan. ZWITSERLAND VERWACHT GROOTE KOLENSCHAARSCHTE. Van gezaghebbende zijde te Bern wordt te Bern medegedeeld, dat de a.s. winter op een aanzienlijke kolen- schaarschte gerekend moet worden, en dat dientengevolge een beperking van de aflevering zal moeten volgen. Tot nu toe hebben de verbruikers slechts 26 van hun jaarlijksch verbruik ontvangen en men gelooft ln goedingelichte krin gen, dat dit percentage ten hoogste tot de helft van het normale gebruik zal stijgen. STIJGENDE OMZETCIJFERS IN DUITSCHLAND. Hoewel de oorlog de rantsoeneering van bepaalde verbruiksartlkelen noodza kelijk heeft gemaakt, blijkt toch uit de cijfers van den Duitschen kleinhandel over 1939 dat de omzet van talrijke goederen aanmerkelijk is gestegen. Daar door is het bewijs geleverd, dat de le vensstandaard ln Duitschland ls verbe terd. Tot Juli 1039 stegen de omzetcijfers van den kleinhandel aanmerkelijk. Se dert 1934 toont ieder volgend jaar tegen over het voorgaande een stijging van on geveer 10 De eerste zeven maanden van 1039 vertoonen zelfs tegenover de eerste zeven maanden van 1938 een stij ging van 15 In Augustus en Septem ber werd een nog aanzienlijker stijging waargenomen. Augustus 1939 vertoonde een stijging van 21 en September van 32 Het laatste kwartaal van dat jaar gaf een sterke daling te aanschouwen. Over het geheele jaar gerekend steeg de omzet van den kleinhandel ln 1939 met 11 Vergelijkt men hiermede de zesjarige periode van 1933 tot 1939, dan komt men binnen de grenzen van het oude rijksgebied tot een stijging van den omzet van 80 In enkele gevallen nam de omzet van levensmiddelen zelfs met meer dan 100 toe; de omzet van textlelwaren steeg met 90 en die van meubelen met bijna 200 DOODVONNIS TEGEN TWINTIG POLEN De bijzondere rechtbank te Posen heeft twintig personen ter dood veroor deeld, die wegens wreede mishandelin gen en moord op twaalf weerlooze Volks- duitschers terecht stonden. Onder de be klaagden, die grootendeels leden van de beruchte Poolsche burgerwachten wa ren, bevonden zich voor het eerst ook vier personen, die vroeger deel uitmaak ten van een Poolsch regiment vliegers. Aan het misdadige optreden waren zij medeplichtig. DE WATERSNOOD IN DE TER. STATEN Als gevolg van de reeds vermelde over stroomingen die door aanhoudende wolk breuken in de bergachtige streken van Noord-Carolina, Georgia, Tennessee en Virginia zijn veroorzaakt, zijn in totaal twintig personen om het leven gekomen. De materieele schade zou meer dan tien mlllioen dollar bedragen. Talrijke land wegen zijn door aardverschuivingen ver sperd. Vele plaatsen staan nog onder water. Honderden menschen zijn dakloos. DE GELE RIVIER WAST. Duizend«n dooden. De Gele Rivier in China, waarvan het peil de laatste dagen op ontstellende wij ze was gestegen, is bulten haar nieuwe bedding getreden, ten gevolge waarvan duizenden personen zijn verdronken. Een groot aantal boerderijen ls door de aan stormende watermassa's weggevaagd. Op verscheidene plaatsen van de Wes telijke Oever van de Nieuwe Oele Rivier is de dijk bezweken. Het geheele gebied tusschen den Loenghai-spoorweg en de Oude Qele Rivier staat onder water. PRODUCENT EN ZUIVELBOND. In het Maandblad van de Zuid-Hol- landsche Zulvelbond bespreekt 8(chreu- der) de dezer dagen tot stand gekomen samenwerking inzake de verkoop van kaas tusschen de op dit gebied werkzame vereeniging „De Producent" te Gouda en genoemde bond. In de titel van zijn artikel noemt S. deze samenwerking „Een belangrijke ge beurtenis". Hij schrijft dat reeds vele Ja- in het voorjaar: ren biJ de coöperatieve zuivelfabrieken ln de Zuid-Boil. Zuivelbond de behoefte ge voeld werd aan een of ander orgaan dat zich zou kunnen belasten met de ver- k°op der producten, ln de eerste plaats 0. ,n«.ndlgo 0I9a„en, B,0'.d a vaft de kaas. Dit vraagstuk was niet ge- ver.n, VERSTOPPING, ovattollig v„. makkelijk op te lossen, omdat hierbij 'Reumatische pijnen doen verdwijnen «lakp vele moeilijkheden van allerlei aard ®n gifstoffen uit het lichaam verwijderen do? moesten worden overgenomen. ?®n 9r°ndi9® kuur «"«t Dr. Sc Kleffer. Tot voor kort was de toestand feite- '„«j*;«I FUcon f I.M. Dubbele flacon f 1.71 veKOioaiite* der Haagse he politie, vergezeld van twëi rechercheurs der Kinderpolitie, zich iu de woning vervoegde, om den kleine odu eiachen. Met tact hebben de politiemannen hia taak uitgevoerd en den kleine per uta naar de woning aan de Gouvemeurtun overgebracht, waar hij met biydabcsn werd ontvangen. EEN GEVAL TAN DESERTIE. Twee jaar geëucht. Woensdag had zich voor de Krtjgarud te Utrecht een dienstplichtige uit Rot- terdam te verantwoorden, die tijdens de oorlogsdagen te Woudenberg zijn po* had verlaten om, naar hij later verklaar- de, zijn voeten te laten behandelen. iftt het verhoor bleek, dat deze soldaat m dertien Mei, terwijl zijn post door herig lijk zoo, dat de verschillende coöpera tieve zuivelfabrieken, vooral in de tijd dat de grootste hoeveelheden kaas wer den geproduceerd, elkaar min of meer beconcurreerden in de afzet. Op bepaalde momenten moest men zijn kaas kwyt; de een wegens gebrek aan ruimte, de ander wegens gebrek aan middelen om de groo te voorraden te financieren; soms speel den belde oorzaken een rol. Weer een ander maakte zich op een bepaald mo ment angstig over het toekomstige markt verloop en trachtte daarom zijn voor raad kaas zoo spoedig mogelijk op te ruimen, ten koste van de prijs. Ook an deren ondervonden hiervan de nadeelige terugslag. Naast de zulvelbond bestaat echter reeds Jaren een gunstig werkende coop, vereeniging, die zich bezig houdt met den verkoop van kaas, nJ. De Producent te Gouda. Deze vereeniging was aanvan kelijk alleen opgezet voor de verkoop van boerenkaas,- maar moest al spoedig ook artillerievuur werd bestookt, te vost nut de verkoop ter hand nemen van fabrieks elders waa vertrokken. Onderweg werd fax kaas. door een Roode Kruis-auto opgenomen. Deze nu vormde reeds een zeer groot z^n ■•cttecommandant deelde ter dt. deel van de omzet. Ze werd gekocht op mede- da* verdachte indentasd marktbasis oa. voor een groot deel bij de v^etbczwaren had en dat hij niet coop, zuivelfabrieken van de Zuid-Hol- landsche Zulvelbond. Waar nu aan de zijde der fabrieken de behoefte aan een afzetorganisatie steeds meer werd gevoeld en aan de an dere zijde De Producent belang had bij 'tie verkoop van de kaas dezer fabrieken, was een samengaan van beide logisch. Dit nu ls geschied en dit beteekent voor zuivelbereidend £uid-Holland een belang rijke gebeurtenis. Het beteekent voor de coöperatieve fabrieken het hebben van een eigen organisatie voor de verkoop en het beteekent voor De Producent een eigen product voor de verkoop. Dit kan niet anders dan gunstig werken voor beide partijen met als gevolg een gunsti ge invloed op de melkprijs, hetgeen voor de veehouders van direct belang la. De samenwerking ln los verband be stond reeds sinds 1 Maart. Op 29 Juli zijn de laatste formaliteiten verricht en ls de Verkoopvereeniging van de fabrieken van de Zuid-Hollandschen Zulvelbond in feite opgericht, in de hoop en het ver trouwen dat ze den veehouders ten goe de zal komen. r" - - If -n 111 u-ijTn.iwi-i_-injin.il i_-r.~ y DE BETWISTE BABT. Familie d. W. in hooger beroep. Zooals in ons vorig nummer is ge meld, heeft Woensdag de president van de Haagsche rechtbank uitspraak ge daan in het kort geding tusschen de fa milies S. en Van der W. betreffende de baby, die op 10 Mei, na de bominslag ln de Bethlehem kliniek in Den Haag, in ontvangst is genomen door de familie Van der W., Bij dit vonnis werd het kind toegewezen aan de familie 8„ die beweert dat de baby haar kind is. Mr. ir. Smalhout, de procureur van de familie Van der W„ heeft thans van dit vonnis hooger beroep aangeteekend bij het Haagsche gerechtshof. Inmiddels is Donderdag de baby aan de familie overgegeven, toen een ispecteur schikt was om groote marschen medt M maken. Hij heeft echter geen toesteoh ming gekregen zijn werk, het aandragen van munitie, op te geven en moest da als deserteur beschouwd worden. Zelf gaf hij toe, dat hij ten onrechte ni verdwenen, maar hij vreesde vermeent* ring van pijn en wilde zich daarom lata behandelen. De auditeur-militair van de Neder» landsche Krijgsraad meende, dat hia sprake was van een zeer ernstige daai Verdachte heeft onder hevig artillerie* vuur van den vijand zijn stelling verU- ten. Ondanks zijn verzwikte voet Mg hij wel kans twee kilometer te loopea Het heele geval wijst op een vlucht 8pt vond een flinke straf gemotiveerd a elachte twee jaar. De krijgsraad veroordeelde den deeer» teur tot twee en een half Jaar gevang», nisstraf. OP DEN DREMPEL VAN DEN NIEUWEN TIJD. Dr. Colijn schreef een brochure gett teld „Op de grenzen van twee werelden", het boekje van den heer J. H Lonkhui zen ,dat bovenstaande titel draagt be handelt dezelfde onderwerpen. De uit komst, echter, waartoe de schrijver komt is niet dezelfde als die van Dr. Colijn De heer Lonkhuizen zet uiteen, dat egoïstisch schijnen, doch het inderdaad niet zijn, maar dat wij onder de ban zilo gekomen van het meervoudig individua lisme en dat daardoor de staat de soa is geworden der egoïstische individuen. De schrijver verlangt, dat men tot een daad overgaat en aan de bezettend! overheid het verlangen voorlegt van: la vorming eener wettige voorloopig» Ne derlandsche regeering, 2e. verwerping van de partij enstaat en aanvaarding van de organische volksstaat; 3e. Instel ling eener commissie tot voorbereiding van de totstandkoming eener volksverte genwoordiging op organische grondilsg en van een minister-president met rui me regeeringsbevoegdheid. 23. „Maar eerst moeten jullie een eed afleggen." „Een eed!" Frits wat bijna te opgewonden om te kunnen spreken. „Precies. Alle rechercheurs hebben den eed moeten afleggen. Herhaal nu lang zaam wat ik zeg „ais „R-jongen be loof ik mij te gedragen volgens de wetten van mijn land, om mijn hersenen helder en >/hiijn lichaam in goede conditie te houden en op elke manier mede te hel pen om de orde en de tucht te handha ven." 24.0nzlchtbaar, omdat ze zich in het duister bevonden, stonden Frits en zooals een bliksemflits onthulde, ki<Ü houding met hun harkl omhoog, alsof zij een eed voor een denkbeeldig vaan del aflegden. Rustig herhaalden zij alle bei den eed. „Zoo, nu zijn jullie den van de geheime politie," verklaard! de man. .Mijnheer—", vraagt Frits aar zelend: „hoe heet U?" Sommige me* schen hebben geen naam," klonk zacbl het woord. „Hoe moeten wij u dan no* men?" vroeg Joop, „we kunnen toch nüt zeggen: .Hé.'" derde klad. NIEUWSBLAD VOOR £LiD HULLi»*-*! Lx..L^Li' Courant VRxjjuAG W iR.ytb'1'li» Hoe ze gestolen werden. De Engelsche kroonjuweelen zijn naar Canada overgebracht. Zelden heeft een land een zoo kostbare verzameling ede le metalen en edelgesteenten, tot de grootste en fraaiste kunstschatten ver werkt. gehad, als Engeland. De kroonjuweelen bevonden zich tot vdor kort in de Tower, een toren van de den mitsgaders den kostbaren bult buiten den Tower te komen. Ondanks dezen voorsprong echter werden ze achterna gezet door een kapitein en zijn solda ten, die gewaarschuwd waren door de hulpkreten van Edwards junior en zooals altijd gebeurt, de bewoners van de To- werbuurt, Öie niet tot de elite der hoofd stad behoorden, vonden het maar al te prettig om mee te doen edoch, men vergiste zich, want men zag in den ka pitein den schuldige en ranselde hem bijna dood. De soldaten haalden de geweldige elfde-eeuwsche vesting, omge- vluchtelingen echter in en toen laagst- «n van een geheimzinnig waas van genoemden kun kruit verschoten hadden duistere daden, dat het schitterende volgde een handgemeen, waarbij de ben licht der edelgesteenten zelfs niet ge heel vermag te verdrijven. De kroonjuweelen zijn bijna alle kost baarheden uit vrij recenten tijd, want de omwenteling gedurende de veertiger jaren van de 17e eeuw heeft danig huis gehouden onder de middeleeuwsche. Cromwel toch liet de oude koningskroon van Eduard den Belijder (circa 1004— 1066) en alle andere kroonjuweelen op breken of uit elkaar nemen en ten gel de maken teneinde de enorme onkosten van het leger te dekken, doch waar schijnlijk nog meer om de nagedachte nis aan het koningschap uit te wisschen. Wat wij heden ten dage hier konden zien, dateert bijna zonder uitzondering van na de restautratie van Karei II. Karei II liet een copie maken van de kroon van Eduard den Belijder, zoodat wij ten naastenbij weten, hoe die er uit gezien heeft. Deze kroon is de officieele, waarmede de Britsche koning door den aartsbisschop van Canterburry gekroond wordt. Doch zij is zoo zwaar, dat zij on middellijk na de plechtigheid van de kroonopzetting vervangen wordt door een minder zware, namelijk de keizer lijke staatskroon, die ook wel de diaman- tenkroon wordt genoemd. De St. Eduardskroon is van massief goud; de ring is bezet met groote edel- steenen en parelen en versierd met vier kruisen en vier fleurz-de-lis, alle met edelsteenen bezet. De vier kruisen torsen de gegrepen werd met het grootste deel van den bult, waarvan verschillende kostbare steenen tijdens de vlucht ver loren gingen en nooit teruggevonden werden. De epiloog ls echter minder fraai dan men in zijn wildste droomen had kun nen denken. De heele kliek werd vrijge sproken en Blood, wien Karei II ln ge heime audiëntie ontving, kreeg een aan stelling in 's konings lijfwacht en een jaargeld van vijfhonderd pond sterling. Karei was wel zeer ontvankelijk voor de humor van de heele vertooning of is het waar, dat zooals het Londen- sche buurpraatje uit dien tijd ons ver telt Blood gehandeld heeft in op dracht van den eeuwig op zwart zaad zittenden koning, die zijn, of liever 's lands, kroonjuweelen ten eigen bate liet stelen: Wie weet Zijne Britsche Ma jesteit was er heusch niet te goed voor! Nederlanders in Berlijn. HET BESTELLEN VAN PATRONEN. BU het heitellen van 'patronen steeds opgeven het nummer dat gedrukt staat onder de afbeelding en de verlangde maat. Bestellingen van knippatronen, welke Donderdag niet ln ons bezit zijn, kun nen eerst ln de volgende week ln be handeling komen. De prijs van dt patronen staat MJ de afbeeldingen aangegeven. Men kan bet bedrag overmaken per postwissel, in postzegels of flreeren op postrekening 13763 aan S. Sc W. N. van Nooten, Schoon hoven. spek of de warm gemaakte boterlicht bruin fruiten, steeds roeren om een ge lijkmatige kleur te krijgen, daarna ver mengen met de bloem en langzaam het groentenwater toevoegen ën een weinig azijn. Zout naar smaak, nadat het opge loste bouillonblokje is toegevoegd, daar na nog vijf minuten zachtjes doorkoken. Berlijn, 7 Augustus 1940. Het leven gaat hier weer z'n gewonen gang. Het is hier bijna zoo als anders in den komkommertijd. Er gebeuren wel op politiek en militair gebied groote dingen, maar Berlijn is er aan gewend geraakt. Het bericht over het tot zinken brengen van een Engelsche kruiser van 10 000 ton, de tijding over het in brand schieten van de petroleumhaven van Li verpool of telegrammen over toenemen de spanning tusschen Engeland en Ja pan boezemen de Berlijnsche bevolking weinig belang in. „Engeland verloor tot heden 5 millioen bruto registerton; al leen in Juli 878.000 ton tot zinken ge bracht", staat als kop boven de avond bladen. Maar de menschen op de terras sen der café's zuigen rustig verder aan hun rietje, zij zullen het straks wel nog eens door de radio hooren. De bladen worden den verkoopers niet meer uit de handen gerukt, zooals gedurende den „Blitzkrieg" tegen Polen, de operaties in Noorwegen en vanaf 10 Mei tot aan de overgave van Frankrijk. Wat de Berlijners alle bezig houdt, is de vraag, of er spoedig een aanval op Engeland zal worden gedaan. Iedere Ber- ljjner blijkt op dit gebied over ,.de beste inlichtingen" te beschikken, die elkaar natuurlijk tegenspreken. Het aantal werfcelijk ingewijden is uiterst klein, en men kan er op rekenen, dat deze hun mond niet voorbij praten. Van den oorlog merkt Berlijn ha^st niets. In de Diergaarde is dagelijks als van ouds een militair concert. Afwisse lend spelen er de kapellen der verschil lende wapens. Die van het luchtwapen speelt het best. Dan zitten er duizenden menschen van 3 tot 9 uur naar de mu ziek te luisteren. En het eenlg verschil Toezending geschiedt alleen na ont- vier breede bogen, die den rijksappel Tangat van bovengenoemd bedrag, dragen, ook alle met kruis dragen, ook alle met edel Steenen en parelen bezet. Daaronder ls als voering een fluweelen baret van ko ninklijk purper. De keizerlijke staatskroon werd voor koningin Victoria vervaardigd uit de dia manten van de vorige kroon en moet voor lederen koftlng veranderd worden om pasvorm te hebben. Niet minder dan 3095 parelen, waaronder de oorhangers van koningin Elizabeth (15331603) sie ren naast ontelbare diamanten en an dere edelsteenen deze kroon. Er bevindt zich ook onder de robijn van den Zwar ten Prins (13301376), de beroemde Stu art saffier, die, volgens de traditie, ln den kroningsrlng van St. Eduard zou hebben gezeten, voorts de Star of Afri- ea, die afkomstig is uit de beroemde Cullinan, en tenslotte de wereldbefaam- de Koh-l-nohr. De collectie bevat tenslotte, benevens de ampulla, de zalflepels, scepters, rijks appels en ringen, ook schitterende mas sief gouden borden en schalen, zoutva ten, fruitschalen, ordeketenen en de ta felversieringen, die bij plechtige gele genheden gebruikt worden. Men zou denken, dat al deze kostbaarheden, die ln den waren zin des woords van on schatbare waarde zijn, in een dik ge pantserde kluis zaten, dit ls allesbehalve waar, want ze worden of werden ln een glazen vitrine, slechts met dikke IJzeren staven beschermd, bewaard. Doch aangezien deze vitrine door een ingeni eus apparaat, zoodra het glas vernield wordt, onder een doodelijke electrische stroom komt en schermen oogenblikke- Ujk neervallen, zal de adspirant-dief zich wel tweemaal bedenken, aleer hij zijn snood plkn ten uitvoer tracht te bren gen. Toch hebben dieven zich eens mees ter gemaakt van een aanzienlijken buit. Het waren een brutale avonturier van een kolonel en 3 trawanten, Edwards, de schatbewaarder, zijn vrouw, zijn dochter en zijn onverwacht na twee jaren afwe zigheid terugkeerende zoon. Vermomd als dominee had kolonel Thomas Blood zich het vertrouwen van de familie Ed wards weten te verschaffen en had zoo doende gelegenheid te over om het land te verkennen. Toen ging dominee belang stellen in de dochter en betreurde het, 4at zoo'n strulsche maagd niet in den huwelijkschen staat was opgenomen. Hij wist raad en zou haar aan een zijner kennissen voorstellen. Den volgenden morgen om zeven uur kwam dominee met den adsplrant schoonzoon opdagen, doch deze bleef zelf buiten den Tower tot de weg geëffend zou zijn. Terwijl men op de dames wachtte, stelde do minee voor, dat de 77-jarige Edwards zijn vrienden de schatten zou laten zien, hetgeen geschiedde, maar nauwelijks ln de schatkamer of Blood sloeg den ouden man neer en stak hem een prop ln den mond. Men graaide wat men krijgen kon. de kroon van Engeland, die te zwaar was sloeg men daarom plat; de rijsappel ver dween ln de pofbroek van een der scha vuiten; en men was Juist bezig den scepter middendoor te vijlen, toen on raad gesignaleerd werd door den wach tenden ..schoonzoon", want de zoon des huizes daagde plotseling op! Het viertal zette het op een loopen. Blood schoot den schildwacht neer en wist met zijn 8PAZLE. (voor 4 personen). 250 gr. bloem; 1 ei; zout; 1 eetl. gries- meel; water. Bloem ln een pan doen en vermengen met griesmeel en zout, daarna het ge klopte ei toevoegen en zooveel water, tot dat een stevig deeg verkregen wordt, dat men zoolang met een houten lepel op klopt of met de handen kneedt, totdat zich blazen aan de oppervlakte vormen. Een breede pan met licht gezouten water aan de kook brengen, daarna snijdt men met een broodmes dunne reepen van het uitgerolde deeg af, die men aan het wa ter toevoegt en zoolang laat koken, tot ze aan de oppervlakte komen (1015 min.). Met een schuimspaan uitschep pen en op een schaal overbrengen, her halen tot al het deeg verwerkt is, daar na worden alle spatzle weer even ln het kokende water gedaan om goed warm te worden, in vergiet scheppen, uit laten lekken en warm opdienen, nadat men er gesmolten boter en wat geroosterd broodkruim over heeft gedaan. VOOR VLEESCHL0OZE DAGEN. Uiensaus. 3 uien, 2 eetl. bloem; V» 1. groenten- water; 1 bouillonblokje; 1 eetl. vol boter of 50 gr. spek ljeetl. azijn. Uien schoonmaken en aan kleine stuk jes snijden, daërna in het uitgebakken VEGETARISCHE GULASCU. 1 biet (gekookt); 250 gr. wortelen; l'/« kg. aardappelen; 250 gr. bloemkool; 1 bos selderij; 2 groote uien; 2 a 3 appels; 2 zure augurken; bloem en 50 gr. vet. Groenten selderij, appels en uien was- schen, schoonmaken en fijnhakken met met vroeger is, dat ze thans gerstekoffie het aanhangende water gaar smoren in drinken en de taartjes zonder slagroom goed gesloten pan. Aardappelen ln de verorberen. De mooiste, voornaamste en duurste uitspanningen in de omgeving van Ber lijn zijn voorts tot hospitaal ingericht. Op deze hotel-restaurant wappert nu dus de roode-kruis-vlag. Zoo'n „Lazarett" moet men zich echter niet al te tragisch voorstellen. De meeste gewonden zijn nagenoeg genezen. Wanneer wij in Berlijn door Iemand ln het Nederlandsch worden aangespro ken, vragen wij: is u Nederlander. Het is ons dan tamelijk onverschillig, of de man Noord- of Zuid-Nederlander is. De ZORG VOOR DEFS^WINTER Maak nü groentet^nmet Nezo, het zuivere, hygiënisch bereide keukenzout van Boekelo! schil koken, huidje verwijderen en daar na in kleine stukjes verdeelen en bij de gaar gekookte groenten voegen, alles met elkander stoven, verder toevoeging van de boter. Voor het opdienen eventueel vocht met bloem binden en de aan stuk jes verdeelde augurkjes er aan toevoe gen. UIT DEN ZUIVlfcHOEK. Westlandsche schotel (maaltijd voor 4—5 personen); 2» i kg. aardappelen, 100 gram (1 ons) boter, 1 k.g. tomaten, 200 gram (2 ons) belegen kaas, pond uien, 1 eetlepel zout, 5 kopjes water. Snipper de uien fijn en laat een deel staatkundige grens tusschen de Noorde lijke en Zuidelijke Nederlanders bestaat voor ons Nederlanders te Berlijn niet, heeft nooit voor ons bestaan. De taal vereenigt alle Nederlanders. De taal grens is de door God gegevene; de staat kundige grens is van menschenhand en broos. De Nederlanders uit Noord en Zuid heb ben zich te Berlijn steeds leden uit één gezin gevoeld. Er was geen bijeenkomst der Nederlanders, of ook de Vlamingen, waren er bij tegenwoordig. In het werk voor de Nederlandsche beschaving in de Dultsche hoofdstad traden de Vla mingen, o.m .prof.'M. van de Kerckhove, prof. M. R. Breyne en prof. J. Haller von Zlegésar zelfs op den voorgrond. Wanneer dr. A. Borms, Felix Timmer mans of Wies Moes hier spraken, waren de Noord-Nederlanders even goed ver schenen als de Vlamingen, wanneer mevr Jo van Ammers-Kiiller, Dr. P. H. Ritter Jr.t Prof. J. van Loon, Prof. H. Westra, Prof. Jan de Vries, Prof. A. E. van Gif fen, Dr. F. J. Krop, Ds. A. G. H. van Hoógenhuyze, D. J. van der Ven of wij len Mr. Dr. H. H. A. van Gybland Ooster- hoff hier het woord voerden Zelfs zag men in de 'godsdienstoefeningen der stichting „De Nederlandsche Kerk te Berlijn" steeds ook een aantal Katholie ke Vlamingen. Terwijl, dit terloofl|k de zielzorger voor de R.K. Nederlanders en Vlamingen te Berlijn, Pater Anselmua Vriens O.C.S.O. eveneens de vriend van de Protestantsche Nederlanders was. In dezen tijd is de staatkundige grens tusschen Nederland en België min of meer een militair-technische scheidings lijn geworden, die om beheer- en tolre- denen nog in stand wordt gehouden. Daarom is het logisch, wanneer jdisl thans de Noord-Nederlanden wat mindet klein-Nederlandsch gaat denken. De Vader des Vaderlands trachtte den Ne derlander tot Groot-Nederlander op te voeden. Kerkelijke verdeeldheid en zucht 'voor stoffelijk gewin reten de Nederlan den uiteen. Thans stelt de Zuid-Neder lander Godfried Rooms in het „Schwarze Korps', het ambtelijk weekblad van de S Sreeds vast, dat het ideaal van Wil lem' den Zwijger in vervulling kan gaan: de eenheid der delta van Maas-Schelde- Rijn. Nederlanders, knoopt het ln uw oo*. Een volksch ontwaken is overal waar te TIEN BELANGRIJKE PUNTEN. Wanneer ge een pot verrukkelijk ver- sche thee had gezet en iemand zou tot U zeggen: „Laat die thee nu voortaan maar door den gootsteen verdwijnen en bladeren", dan zon ongetwijfeld geen al te hoogen ervan met 1 eetlepel boter 10 minuten krijgen van diens geestesvermogens. zachtjes smoren. Doe er dan het water, Toch gieten nog altijd de meeste huis de schoongeboende of geschilde, In vie- vroUwefi tegen de beginselen der heden- ren gesneden aardappelen en het zout daagSChe voedingsleer in groenten en bij. Laat deze 20 minuten koken. Voeg aardappelen af en werpen daarmede een de in vieren gesneden tomaten toe en schat van voedingswaarden weg, terwijl laat deze 5—10 minuten meekoken. Bak aneen het afgetrokken, uitgekookte pro- intusschen de rest van de uien ln de duet op tafel wordt gebracht, ter „ver koekenpan met de boter lichtbruin. Giet sterking" van het gezin? het vocht van de aardappelen en de to maten bij de gebakken uien. Strooi van het vuur de geraspte kaas over de to maten en schep alles luchtig door elkaar. Geef de uiensaus bij dezen stoofpot. Vleesch wissele men af met visch- en kaasgerechten. Houdt men bovendien nog de volgen de punten in gedachte: het is raadzaam het heele jaar door zoo veel mogelijk ver3Che groenten te eten hetgeen met een beetje overleg voor velen doenlijk is; u, j „«.„if era de producten van onzen bodem in een «t alleen de bladeren dan aoudt ge vorm_ z00als groenten, fruit, melk,"boter, kaas en ongebuild meel, heb ben in den regel veel meer waarde dan de zgn. „veredelde producten", zooals b.v. witte suiker en bloem; het weinige vocht, dat overblijft, wan neer men groenten op moderne wijze kookt, kan in den vorm van een sausje worden gebruikt; eten, dat lekker smaakt, wordt in vele gevallen beter v>rteerd dan eten, dat De volgende tien punten zijn door de tegenzin of onverschilligheid wordt Commissie voor de Voorlichting uit den nuttigd Voedingsraad samengesteld en verdie nen dus zeer zeker de bijzondere aar TWEE IN ééN PATROON. A 232 Prijs 40 cent. Vlot manteltje, dat op twee verschil lende manieren gemar kt kan worden. Rechts ziet men het met kraag en klei- dacht: In den regel is het gebruik van bruin brood te verkiezen boven dat van witte brood. De aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingsmiddel van dui tengewone waarde, dat in alle kringeiï dagelijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine C betreft, een zelfde beteekenis voor onze voeding als fruit. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe; zoo dit niet mogelijk is, kunnen radijs, ramenas. en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen. Een dagelijksch gebruik van 2'/» ons groente is voor een volwassene gewenscht Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert, en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groeitte rauw. Aardappelen en groente behooren zoo stof zonaer zijnaden gemaakt ^ort mogelijk te worden gekookt en met wordt, waarvoor niet meer dan weinig water, dat vrijwel niets be- éen lengte noodig is. Sluiting hoeft te worden afgegoten, met lange rij knoopen aan ds Melk ls niet alleen een belangrijk be- voorzijde. Opgestikte taille- standdeel van de kindervoeding. Het is band. allerminst kinderachtig, wanneer een vol Deze modellen zijn vooral wassene dagelijks melk of karnemelk bij practtsch om op de fiets ge- den broodmaaltijd gebruikt. Een hoe heid van 1 a 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedings oogpunt allerminst een luxe. Uiteraard kan men de melk ook in de koffie, in pap, in toespijs, in soep of in stamppot tot zich nemen; ook karne melk verdient in dit verband de volle KNIPPATRONEN. MODELLEN, DIE "WEINIG STOF VRAGEN. Succespatroon A 230. Prijs 30 cent. Practlsch vest, dat op kille dagen uitstekende diensten be wijzen zal. Men heeft er zeer weinig stof voor noodig, die naar eigen smaak of geruit ge kozen kan worden. Kraag en knoopen afstekend materiaal. Patronen in de maten 44 t.m. 48. Succespatroon A 231. Prijs 35 cent. Effen rok, die uit één breedte dragen te wo/den. Patronen ln de maten 38— 40—42. ne revers, terwijl de zakken laag opge zet zijn en het model langer is, terwijl aandacht. het linker manteltje kraagloos en kort ls. Kleine overslagjes die de plaats van zakjes aanduiden, zijn in tweevoud op gestikt. Patjonen in de maten 42 44-46. Kaas en eieren doen aan volledigheid „STATENDAM" NAAR DEN SLOOPER. Het eens zoo trotsche stoomschip „Sta tendam" van de Holland-Amerika-Lljn, dat gedurende ongeveer tien jaar op de lijndienst Rotterdam—New York heeft gevaren, is voor sloop verkocht aan Frank Rijsdijk's Industrieele Onderne mingen te Hendrik Ido Ambacht. De Statendam, die thans alleen uit gebrand en verwoest wrak voor de Wil- helminakkde te Rotterdam ligt, is in de oorlogsdagen in Mei ten onder gegaan. Voor de Nieuw Amsterdam was de Sta tendam. welke 28.290 b.r.t. mat, het groot ste Neuerlandsche passagiers- en vracht schip. Het had een accommodatie voor ongev^r 1400 passagiers. In 1920 werd 't schip te Belfast op stapel gezet, maar door de ongunstige omstandigheden duurde het tot 1927. eer men het afge bouwde casco naar Schiedam liet ver- sleepen. In 1929 was het schip bij Wilton afgebouwd en werd in de vaart gebracht De 8tatendam was het derde schip van de H.A.L., van die naam en een der fraaiste, comfortabelst ingerichte zee- kasteelen. LUCHTVERBINDING BATAVIA— MANILLA. Een geheime overeenkomst. Te Tokio wordt uit betrouwbare broi, vernomen, dat tusschen Nederlandsch- Indie en de Philippijnen een geheim» overeenkomst is gesloten, waarbij xvaaa CU Oicicu uucu aan ivrnvuigiiv.» van samenstelling nauwelijks voor melk luchtverblnding tusschen Batavia en Ma- onder. Het dagelljksche gebruik hiervan nilla, met aansluiting! op de Noora- kan daardoor in vele gevallen een be- Amerikaansche langrijke voedingsverbetering beteekener ingesteld. Pan-Paclfic-lijA word!

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3