1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT SOMALILAND JAN BROUWER WINKELS IN DUISTER. Verduistering dtóC de tüduMtnd! l> AUGUSTUS No. «515. ACHT BLADZIJDEN. ivendelstraat 3, be- lammeren, welde- glammeren f 16— ug, hoogere prlj- probeert zi~h te troosten met dachten, dat bet definitieve Brltsch-Somaliland op andere tooneelen beslist zal worden. derkonlng, den hertog van Aosta, te Ad dis Abeba, het volgende telegram gezon den: vlam en vuur bestreden, werden gedood. Ongeveer 60 anderen werden gewond. plaatsen bedwon- werden neer- gunsti» dat df dat van ■mbinatie. ik ben van mee- indarts niet moet i manicure. ït? stie krijgen, wordt ibben! jouw te helpen, >ngens mede bij len verfrisschen. to Pax-Holland) ten dragt straati Hij dicht bij tegenover FRANSCHE TORPEDOJAGER VERGAAN. Vele dooden en gewonden, de Btéze” een het vlleg- het be- BRITSCHE DUIKBOOT VERLOREN. De Brltsche admiraliteit heeft het vol gende communiqué uitgegeven: Tot ons leedwezen moeten wij mede- deelen, dat de onderzeeboot Orpheus aan zienlijke vertraging heeft en waarschijn lijk als verloren moet worden beschouwd. De verwanten der opvarenden zijn ver wittigd. taleghorn men öud. illige-Langerak. IEDI WAGENS •agd Kipper, ■ens van ton Haven 63 telefoon 113 Schoonhoven WOENSDAG tl AUGUSTUS IMP 7U JAARGAF NIEUWSNADVDORZUKHiOUAND EN UTRECHT Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden 1J5; per post 1J0. brengen aan geheraal Nasi, aan velhebbers'van de afdeelingen, aan de officieren, de onderofficieren, de natio nale en de koloniale troepen. ZIJ allen hebben een schitterend bewys gegeven van dapperheid en vasthoudendheid, waardig den soldaten van het fascistische Italië. Na een vereischte pauze zult ge u naar andere doelen begeven met de vol harding en moed der troepen, die het rijk beschermen en het grooter maken In grenzen enmicht. zal zich in deze tijd in het donker op straat begeven, als dat niet dringend noo- dlg is en nog minder zal dat het geval zijn als het weer niet meer tot wandelen lokt. Het zal in de kleine steden en inde dorpen zeer stil zijn op de straten, als de duisternis is ingetreden en voor die en kele voorbijgangers voor die weinige klan ten gedurende eenige maanden, zal de winkelier groote kosten moeten maken. Zijn die niet te vermijden? Niet wan neer men alleen blijft zoeken naar een middel om het licht uit de winkel niet naar buiten te doen stralen, maar wel wanneer men kloeker rekening houdt met de omstandigheden. De omstandig heden zijn, dat met de lange avonden weinigen zich in het duister buiten zul len begeven, dat het misschien wel eens zal voorkomen, dat iemand in ’t donker naar een winkel strompelt, maar zoo weinigen, dat daarvoor de winkelier geen lichtsluls behoeft te bouwen en geen in richting om zijn wilkelraam te verduis teren. De enkeling die nog wel eens zijn woning zal verlaten om te trachten een winkel te bereiken, zal dat nalaten, wan neer hij weet, dat de winkeliers besloten hebben deze winter hun zaken om 5 uur te sluiten. De vraag of het noodtg zal zijn in de dagen voor Sint Nicolaas en Kerstmis daarop uitzondering te maken kan over wogen worden, hoewel we niet inzien dat duistere étalages en donkere straten zul len lokken tot het doen van Inkoopen na zonsondergang, terwijl de kosten voor die enkele dagen dezelfde zijn, als voor een geheel winterseizoen. ENGELSCHE BOMMEN OP ZWIT SERLAND. Het D.N.B. meldt uit Bern: Naar de Zwltsersche generale staf to verband met de nieuwe schending van het Zwltsersche luchtgebied In de nacht van 18 op 19 Augustus nader mededeelt, zijn 'tusschen Diessenhofen en Schlatt (provincie Thurgaui op 19 Augustus des ochtends tusschen 0.24 en 100 uur bom men geworpen op de spoorlijn. De rail» werden onder het puin bedolven, doch niet beschadigd. Telefoon- en telegraaf lijnen werden vernield. Zonder twijfel zijn de vliegtuigen, dia deze bommen hebben uitgeworpen, En- gelsche machines, die systematisch in de laatste nachten de Zwltsersche neutrali teit hebben geschonden. TANKS EN HAVENS IN ENGELAND BESTOOKT. Nieuwe duikbootsuccessen. In het weermachtsbericht yan gisteren maakt het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Het duikbootwapen heeft, nieuwe suc cessen behaald. Een duikboot heeft het 4578 brt. groote bewapende Brltsche koopvaardijschip „Ampleforth” alsmede een ander vijandelijk koopvaardijschip van 6680 brt. tot zinken gebracht. Een andere duikboot onder leiding van lui tenant ter zee eerste klasse Coh&uss, waarvan reeds een resultaat van 32.300 brt. was gemeld, heeft in totaal 41.000 De dagen worden merkbaar korter, niet lang na 9 uur begint men nu de verduis- teringsmiddelen in actie te brengen om tot verlichting te kunnen komen. Over weinige weken, als de zomertijd geëin digd is, zullen de winkeliers het vraag stuk moeten oplossen, hoe te handelen jnet de étalages en de winkelverllchting. Een zeer moeilijke kwestie. Er zijn wel oplossingen, doch alle brengen hooge of tamelijk hooge kosten mee. Wanneer in de donkere maanden omstreeks 5 uur het licht aan moet ditmaal 40 minuten later dan voorheen, omdat wij middel- europeesche tijd behouden dan zullen de winkelramen onverlicht moeten blij ven en de winkelier zal er zorg voor moe- eji, dat bij het openen van de ir geen licht naar buiten valt. jfjK dus voor de ingang een lichtsluls sten laten bouwen, wat in kleine win kels bezwaarlijk is, omdat noch de ruim te, noch het geld er voor beschikbaar zijn. Bovendien zal hij aan zijn winkel raam een zoodanig verduisteringsmiddel moeten laten aanbrengen, dat het des avonds geen straaltje doorlaat van het licht, dat in de winkel moet branden; een verduisteringsmiddel dat gemakkelijk kan worden weggenomen en aangebracht. WIJ hebben bij deze bespreking nlft het oog op de groote steden, maar op de gemeenten in deze streek. In de groote steden zal men wel maatregelen nemen om het verkeer na het Invallen van de duisternis voortgang te laten vinden, maar het is de vraag of in de kleine ge meenten en in de dorpen het gemeente bestuur afgeschermde straatverlichting zal doen aanbrengen. Immers niemand DE ONDERGANG VAN DE GLORIOUS. Londen meldt: 1204 slachtoffers. Het verlies van het Brltsche vllegtulg- moederschip Glorious, dat zooals bekend, in Juni door de Duitschers in de Noor- sche wateren tot zinken is gebracht, wordt thans, naar het Duitsche nieuws bureau verneemt, officieel door Londen erkend. Volgens een mededeeling van de Brit- sche admiraliteit zijn hierbij 1204 man omgekomen. Onder hen bevindt zich de commandant van het vliegtulgmoeder-1 scnlp, kapitein G. Doyly Hughes. OMVANGRIJKE VEBKENNING8- ACTIE. Maandag, in de middaguren, zpo meldt fDJNJB., is het op eenige plaatsei^ in het Zuiden van Engeland tot kleinere lucht gevechten gekomen, toen Duitsche zinken gebracht. In het kader der gewapende verken ning bestookte het luchtwapen wapen fabrieken, opslagplaatsen voor brand stof, spoorweginstallatles, havens, vlieg velden en troepenconcentraties, met na me in de? graafschappen Suffolk, Norfolk en Oxford met succes met bommen. Des nachts waren onze aanvallen ge richt op vliegvelden 'in Zuid-Engeland alsmede op haveninstallaties en gfoote tanklnstallaties aan de Brltsche Zuid en Zuidwestkust Het schip bevond zich naar schatting een mijl uit de kust, toen de verschrik kelijke ontploffing plaats had. Alle dok ters en verpleegsters uit de omtrek wer den gealarmeerd. Ziekenauto’s brachten de gewonden naar de ziekenhuizen, waar geestelijken de stervenden de laatste sa cramenten toedienden. Na de eerste ont ploffing werden nog verschillende klei nere explosies gehoord. Nadat het vuur was uitgewoed zonk het schip, de voor- steven het eerst, in de diepte. De torpedo jager, die in 1932 werd voltooid, telde 220 opvarenden. kapjes, lampen, lantaarns, (met en zonder batterijen): lichtgevende speldjes, band, verf, en aanduidingen voor ieder doel, 1, 2, 3 watt spaarlampen voor fitting en stopcontact. Voor verwarming en gemak electrische kachels, kookplaten, warm- water-apparaten (voor iedere kraan) Wij maken uw theelicht electrlsch I klectr. scheerapparaten, strijkijzers, stofzuigers, broodroosters enz. enz. Als u kan, koopt dan nul ELEN EN FRUT1 /ereen. Groenten recht en omstre- 10, wortels f 4— e f 1—1.50, bloem- ikommers 3—7.10, 40, alles per 100 —3.60, andijvie 1 bieten 2.10—4.3Ü erwten 24, groent ooi 3—8.20, splts- i 35, prei 5—11, slaboonen 6—21, nerspinazie 2—10, 3—8, zllveruienl selderij 1026, ibessen 26, bra- uw 24—40, wit 20 aardbeien 160, 6—44. roode bes- )0 kg paprika 4 perziken 1—16. -5, per 100 stuks, lug. Groentenvei- .50, bloemkool AA o B 4—8.30, gröe- sl 4.80—4.80, wit-- dito III 3.10, me- .4.00, dito oranje 100 stuks; augur- II 2.50—12.00. g* postelein 4.00— 00, roode kool 3.11 men 12.00—17.00 17.90, stameulker- sche boonen 11.W .00—7.00, uien 3.51 20, dito C 3.70— 7.00 per 100 kg.; 100 krop; kroten 0.70—0.80 per 100 per dozijn; torna- '0 per 100 pond, ug. Groentenvel- 1.40, bloemkool 11 en witte komkom- 0, III 3.10 per IOC 1.10 per 100 krop; ïoo stuks; stam- Duitsche boonen tomaten A. B, C uien A 3.104.10 LUCHTAANVALLEN OP DUITSCHLAND. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn Brltsche vliegtuigen in Duitsch ge bied binnengedrongen. Zij hebben onder meer een aanval gedaan op een woon wijk in een vrij groote stad in het Ruhr- gebled. Vier particuliere huizen zijn vol komen verwoest. Uit de puinhoopen zijn tot dusverre zes dooden en 25 zwaar- en lichtgewonden gehaald. Onder cie dooden zijn twee vrouwen en twee kinderen. In een West-Dultsche stad van 30.000 zielen Is door Brltsche explosieve bom men een geheele rij huizen vernield. De burgerlijke luchtbeschermtng kon de kleine branden, die door brandbommen waren ontstaan, snel blusschen. In deze stad zijn talrijke menschen ernstig ge wond. Op een andere plaats in Midden- Duitschland is door een bom een loods, die voor militaire doeleinden wordt ge bruikt, beschad'lgd. Twee soldaten wer- den licht gewond. EEN „SMARTELIJKE SLAG”. De „succesrijke ontruiming” van Britsch Somaliland wordt door de Times een „smartelijke slag” genoemd. Het presti ge is, zoo meent het blad, vooral in oor logstijd een zeerbelangrijke factor en het zou geen zin hebben, een prestige verlies te willen verkleinen of'teleurgestelde ver wachtingen te willen regeeren. Het blad de 'ge- Jot van oorlogs- Vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nacht van 19 op 20 Augustus op ver schillende plaatsen bommen op woonwij ken en open terreinen. Enkele burgers werden gedood en gewond, verscheidene huizen vernield. Dank zij het krachtige optreden van de veiligheids- en hulp- diJtist, alsmede van de eigen hulpdienst der bevolking, konden op vele ontstane branden snel worden gen. Vier J TtM. M. TeL-Adrw: VunooUn. A A W. X. VAM MOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVMN U. J>o.tteXeiUn< 1170. [plMtet In Ooremner'. vijandelijke vliegtuigen door jagers en luchtdoelartlllerle geschoten. Twee eigen vliegtuigen wor den vermist. Naar gisteren is medegedeeld, is Fransche torpedojager ,,Mailé (2.441 ton) in de nabijheid van West-Schotsche haven gezonken. Op het schip had eerst een ontploffing plaats, waarna het volkomen in geraakte. Verscheidene matrozen redders, die het niet te blusschen zyn, en verklaart, dan, dat de Brltsche kroon thans een kolonie van groote stra tegische beteekenis verliest Straat Bab-el-Mandeb en Aden. Britsch Somaliland, dat thans Itall- aansch is geworden, heeft een opper vlakte van ruim’ de helft van het Itall- aansche koninkrijk en bevat een groote veestapel, namelijk van 2* i mlllioen schapen, 2 mlllioen geiten en 1> mlllioen kameelen. Ten Oosten van Berbera staan nog on geveer 3000 tot 4000 man Engelsche troe pen, die echter van geen beteekenis meer zijn, nu Berbera is gevallen. Op zoek naar parachutisten. De vrij willigers; die in Engeland zich voor de ze speurdlensten hebben aangemeld, maken daartoe op de Theems gebrtük van kleine mptorboóten (Foto Wf«ltbild). GELUK WENSCH VAN HITLER. AAN MUSSOLINI. De Führer heeft haar aanleiding van de Itallaansche overwinning in Oost- Afrika het volgende telegram aan Mus solini gezonden: „Duce, ik bied U en Uw weermacht naar aanleiding van de groote overwin- brt. vijandelijke harföelsscheepsfuimte tot ning in Oost-Afrika mijn hartelijke' ge- lukwenschen en die van het geheele Duitsche volk aan. Uw Adolf Hitler.” Mussolini heeft deze gelukwenach antwoord. AANVALLEN OP VLIEGVELDEN. heeft de Duitsche de danval op het Brltsche plofflng doet vermoeden, dat de eenheid gezonken is. Mussolini dankt de troepen. Mussolini heeft als bevelhebber van de gevechten gekomen, toen Duitsche ver- Italiaansche strijdkrachten aan den on- kenningsvliegtuigen, gesteund door jacht- j u““a- vliegtuigen, in sterke eenheden hun op drachten uitvoerden. In militaire kringen noemt men deze methode, die van de Nu door de bezetting van Berbera de wapende verkenning. verovering van Somaliland een voldongen Om hun doelen beter te kunnen waar- feit is, verzoek ik Uwe Hoogheid mijn nemen, vlogen de Duitsche verkenners gelukwenschen te aanvaarden en die van boven Zuid-Engeland op geringe hoogte, het Itallaansche volk, dat met absolute waar zij ongehinderd waardevolle foto's zekerheid de tijdvakken van de zware konden maken. Vervolgens vlogen zij op strijd gevolgd heeft. Wil mijn dank over- groote hoogte boven de Engelsche Ka- brengen aan generaal Nasi, aan de be- naalkust, waar Spitfire-machines een .,«iu„uu—- versperring trachtten te vormen. Slechts in enkele gevallen getakte het den Brlt- schen jagers, de Duitschers in een ge vecht te wikkelen. Het DN B. merkt omtrent deze uitge leide verkenningsactle op, dat zij be oogt de uitwerking der bomaanvallen op Engeland nauwkeurig na te gaan. Ten einde de resultaten vast te stellen van de jongste aanvallen zijn daarom de Duit sche vliegtuigen ook in de buurt vpnhet Kanaal van Bristol verschenen. Gezien de hevige nachtelijke aanvallen op vele punten van de Brltsche eilanden, is voor deze verkenningsactle een groot aantal vliegtuigen ingezet. OOK FRANSCH SOMALILAND ITALIAANSCHT De diplomatieke redacteur van Itallaansche persbureau Stefanl schrijft, hoe de Itallaansche krijgsver richtingen ir. Somaliland met de val van Berbera op schitterende wijze bekroon^ NIEUWE AANVAL OP MALTA. Vliegvelden bestookt. Een speciale luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat Itallaansche vlieg tuigen gisterochtend een aanval hebben gedaan op de vliegvelden Alfara en Ml- cabba op Malta. Een sterke formatiè bommenwerpers, begeleid door jagers, viel belde velden achtereenvolgens aan en wierp eenige tonnen bommen op de installaties, die de Engelschen trachten te herstellen, doch die geleidelijk door de Italianen worden vernield. Het levendige luchtdoel- vuur ha» geen resultaat. Vijf Engelsche jagers konden evenmin iets bereiken, doordat de Itallaansche Ja gers de bombardementstoestellen snel bevrijdden. Een der Engelsche vliegtuigen werd neergeschoten, de rest van de pa trouille ging op de vlucht. Opnieuw kwam het luchtdoelgeschut in acti^doch wederom zonder succes. De bombarde mentstoestellen konden hun bommen op de vooraf bepaalde punten laten vallen en keerden daarna, zonder verliezen en weer begeleid door de jagers, naar hun bases terug. Twee jagers, die door ma- chlnegeweervuur getroffen waren, kon den desondanks eveneens terugkeeren. Churchill over de oorlog. „Voorbereidingen voor de veld» tochten van 1941 en ’42. Churchill heeft gistermiddag in het Lagerhuis een verklaring afgelegd, waar in hij ter inleiding een vergelijking maakte tusschen de oorlog van 1914—18 en de huidige oorlog. Engeland, zoo zei- de hij, is met open oogen deze oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogsmethode ligt het Brltsche empire meer, en deze me thode is, „wanneer wij eenmaal geheel zijn bewapend voor Engeland ger. Vervolgens zeide Churchill, Engeland voorbereidingen treft voor veldtochten van 1941 en 1942. In verband met de voedseltoestand to Europa stelde Churchill vast, dat het Engelands voornemen is, de blokkads ook te richten tegen Frankrijk en te- gen alle andere landen, die in Duitsche handen zijn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot ondersteuning vart den landen het doorlaten van levensmidde len mogelijk te maken. Hij, ChurchiU wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans driekwart jaar verstreken sedert de huidige regeering de macht in Oroot-Brittannie heeft overgenomen „Welk een stortvloed v^n noodlottigs slagen is sindsdien over ons neerge daald”, zoo zei de premier Vervolgens stelde Churchill vast, Duitschland de geheele Westkust Dinsdagmiddag luchtmacht eiland voortgezet. Verscheidene vliegvelden in graafschap Kent, waaronder de velden Eastchurch en Southend, werden door Duitsche bommenwerpers met suc ces bestookt, zoo verneemt het D.NJ3. van bevoegde zijde. In het Zuid-Oosten van Engeland had den luchtgevechten plaats. Elders deden Duitsche bommenwerpers een aanval op munltie-lnrichtingen en andere doelen die voor de oorlogvoering van vitaal belang zijn. Sterke eenheden Brltsche jagers heb ben zich tegen dé Duitschers geweerd en hen in de omgeving van Dover aange vallen. Het luchtdoelgeschut opende op vele plaatsen aan de Zuidkust het vuur. Vergezellende Duitsche Jagers schoten reeds een aantal Brltsche machines neer. Van verliezen aan Duitsche zijde is nog niets békend. De gevechtshandelingen duurden des avonds nog voort. e BERBERA EEN DUINKERKEN IN *T KLEIN. Het agentschap Reuter meldde Maan dagavond officieel, dat Britsch Somali land door de Brltsche troepen „met suc ces” is ontruimd. Alle kanonnen aldus dit bericht zijn ingescheept, met uitzondering van twee, „die voordien verloren zijn ge gaan”. Van bevoegde Itallaansche zijde werd Maandag reeds aan het Itallaansche weermachtsbericht toegevoegd, dat, vol gens de Jongste berichten, de Engelsche eenheden waren begonnen met insche pingen in de haven van Berbera. „De tweede Brltsche verdedigingslinie, aldus dit bericht, loopt in de halve cir kel op ongeveer 20 a 25 k.m. om de stad, zoodat men de positie van de Engelschen met een Duinkerken in het klein kan ver gelijken.” Men wees er voorts op, dat Britsch Somaliland, buiten <Je havens van Berbera en Zeila dat zich reeds in Ita- liaansche handen bevond geen andere bruikbare havens heeft, en dat vooral de kust van Berbera uit naar het Oosten slechts uit zandduinen bestaat. De hoofdstad bezet. Inmiddels werd gisteravond in het weermachtsbericht van het Itallaansche hoofdkwartier het volgende gemeld: Na de laatste tegenstand van de vijan delijke achterhoede te hebben overwon nen, hebben onze troepen Maandagmid dag Berbera, de hoofdstad van Brltsch- Somaliland, bezet. Alvorens zich aan boord van de sche pen te begeven, hebben de Engelschen een deel van de stad in brand gestoken. Een geheele compagnie kameelrljders. goed bewapend en uitgerust, heeft zich tan ons opperbevel te Hargelsa overge geven en de wapens neergelegd. Te Gallabat heeft een van onze batal-- jons bjj verrassing een aanval gedaan op vijandelijke afdeelingen welke ver slagen werden, waarbij voertuigen en munitie werden bemachtigd en gevan genen gemaakt. De vijandelijke luchtaanvallen op Neg- helll, Mogadiscio, Bardla, Merca en Ge- nale hébben geen slachtoffers gemaakt en geen schade van beteekenis! aange richt. In Noord-Afrika heeft de vijand het hospitaal van Derna gebombardeerd, waarbij van de verpleegden e«n gedood en 22 gewond werden. Een duikboot van onbekende nationa liteit te op een van onze mljnversperrin- ?en in den Dodecanesos ge’-oopen. Een groote olievtok op de nitsx» van «it-

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1