nes I SCH00NH0VEN5CHE COURANT ktuwi HERZIENING VAN ONDERWIJS. De strijd om en boven Engeland. Engeland op zoek naar hulp. Tie MARnANG, No. 851®. TIEN BLADZIJDEN. P. B. I Woensdag zeven 1 De vrouwelijke stadsjeugd, die in de Wieringermeer bij het landbouwwerk Is komen helpen, maakte al spoedig kennis met de geheimen van dit vak. Zelfs ie tra^tos werd beproefd. (Foto-Pax-Holland; t veld de to Pax-Holland) *ïKE ROEIBOOT Adres: A. ROOS, rdrecht. ?E KAA8BRIK, ?r winkelier of der- KETTTNGEG. Te A. BRANDWIJK U jeland no. 151. - fd: Een In goeden (EUKENFORNUIS. .TVELD - Vlist. srtentlën: 16 rer J meer t._. halve prijs, worden TE MAASTRICHT) Elke regel neer lataanbiedingen. drijvenden), g*. van niet meer Da Ondernemer w. Kompier T«lefoon 19 Haastrecht Naar meldt, oorlog, Churchill, gevoerd en gezlnspeell samenwerking tusschj Vereenlgde Staten. I Zorgt tijdig voor uw kachel Voor de le klas F W Haarden en Haardkachels - Haard-kookkachels, 3 modellen II»»üoudkachele Fornuizen t G. TROMPETTER Lopikerstr, 49 - Schoonhoven pelljk optreden van deze landen m de Stille Oceaan met de grootste belang stelling volgen. TOÉIO ROEPT DIPLOMATEN TERUG. Als voorspel tot tal van belangrijke mutaties In de diplomatieke dienst, wel ke de Inleiding zullen vormen van een Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden IJS; per poet 1.50. klngen tusschen Canada en de Vereenlg de Staten over een gemeenschappelijke verdediging zijn hiervan het begin ge weest. Volgens een niet genoemden zegsman zou een bondgenootschap de gemeen schappelijke verdediging van Canada en de andere Engelsehe bezittingen op het westelijke halfrond moeten behelzen en de grondslag leggen voor een „gemeen- sdhappelijke diplomatie der twee landen in het Verre Oosten na afloop van de Europeesche oorlog.” Credieten voor In- en Verkoop- bank en een voor bewapening. Het Huis van Afgevaardigden heeft het voorstel aangenomen, waarbij In overeen stemming met Roosevelts eisch Latijnsch Amerika te beschermen tegen „economi sche druk van buiten af”, 500 mlllioen dollar wordt toegestaan voor de In- en Üitvoerbank, ter beleenlng van de ex portoverschotten der overige Amerikaan- sche staten. Voorts wordt In het wetsontwerp 1 milliard dollar toegestaan ter financiering van de uitbreiding der Amerikaansche in dustrie voor bewapeningsdoelelnden. Een amendement om het crediet voor de In- en Üitvoerbank te schrappen werd met 185 tegen 140 stemmen verworpen, evenals een toevoeging, waarbij econo mische leenlngen voor Fransche of Brit- sche bezittingen op het Westelijk half rond met Inbegrip van Canada zouden worden verboden. zonden naar de Senaat. Washington ontkent. Op een vraag in verband met de ge ruchten over een Engelsch-Amerikaansch bondgenootschap heeft het departement van Buitenlandsche Zaken der Vereenlg de Staten verklaard, dat dlenomtre. Er wordt veel gesproken over „nieu wen geest”, den „nieuwen tijd", over her vorming in Nederlandschen zin. Maar men vergeet daarbij, dat, wil men ons volk werkelijk in Nederlandsche zin op voeden en dan wel zoo, dat het daarbij ook in het veranderde Europa zijn weg zal kunnen vinden, het allernoodzake lijkst'is, dat de jeugd in dien geest wordt opgevoed. Het Is een oud probleem, dat al vele Jaren lang, onafhankelijk van de gebeur tenissen in Europa, de deskundigen jheeft bezig gehouden. Wij herinneren 'onS dat enkele jaren geleden het Alg. Ned. Ver bond een enquête heeft ingesteld, om een Indruk te krijgen In hoeverre ons onder wijs (lager, middelbaar en hooger) van een nationalen geest doortrokken was. Het resultaat was bedroevehd. De ken nis van onze geschiedenis was volstrekt onvoldoende, de kenpls en het hanteeren van onze eigen taal konden niet aan mi nimum eischen voldoen, het ontbrak aan nationalen zin, aan begrip van de beteekenls onzer volksgemeenschap voor het leven van elk individu. Ons volk staat voor een zware proef In deze dagen. Het zal zich diep moeten be zinnen op de werkelijke waarde en be teekenls zijner nationaliteit, wil het de innerlijke kracht kunnen vinden tot een vernieuwden opbloei onder de gewijzigde omstandigheden. Maar op dit punt zijn wij slecht voorbereid; te veel hebben wij in het verleden onze nationale uitingen alleen In ulterlljke dingen gezocht, te weinig hebben wij geleerd te kijken naar wat werkelijk de kern van ons elgen- wezen als volk uitmaakte. Nu wreekt zich deze nalatigheid In ernstige mate en vooral bij de Jeugd. Nog altijd wordt het Onderwijs gegeven op een wijze alsof er de laatste 10 Jaar plets veranderd was In de wereld en de resultaten van dit on derwijs zullen in het volgende geslacht blijken. De tijd gaat snel; en wanneer ENGELAND ONDER DE LUCHT AANVALLEN. Amerikaansche meenlngen. Volgens een bericht uit Washington aan de New York Herald Tribune zijn de Amerikaansche luchtvaartkringen van meening, dat men zich over de afloop van de oorlog tegen Engeland aan geen illu sies meer behoeft over te geven, daar hij in elk geval gunstig voor Dultsehland zal zijn. Engeland is niet in staat de Dultsche luchtaanvallen doeltreffend te weerstaan. De doorslag geeft, dat de luchtgevechten boven Engeland en niet boven Frankrijk of Dultsehland plaats hebben. De fhllitalre medewerker van de New York Times schrijft, dat Engeland onder een voortzetting van de Dultsche lucht aanvallen van de huidige sterkte moet ineenstorten. Kenmerkend is, dat de re- geering-Churchlll zwijgt over alle aan klachten van de pers. De crttlek der bladen betreft tn hoofd taak de nederlaag der Engelsehe strijd» krachten In Britsch Somaliland. treek huisden nneringsboekje fr. p.p. f 0.66 stglro 77178 DE VERDEDIGING VAN ENGELAND. Zoo noodig In twaalf dtotrleten De Brltsche regeerlng heeft beslo’ten, geheel Engeland tot oorlogsgebied te ver klaren en bijzondere, verstrekkende vol machten tob te wijzen aan twaalf regio nale eorpmlssarlssen. Te Stockholm, al dus het DN.B., worden deze besluiten be schouwd als een aanduiding, dat de En- gelsche regeerlng. voor het geval van een Dultsche Inval of zelfs maar blf het voortduren van de huidige luchtaanval len, er in hoogere mate rekening mee houdt, de verdediging van het geheels land niet meer uit een centraal punt te kunnen leiden. De 12 bijzondere regiona le commissarissen moeten, In geval van nood, voor hun districted In de plaat* der regeerlng treden en het verzet zelf standig organlseeren. In deskundige kringen te Stockholm wijst men er op, dat de uitvoerbaarheid van dit plan, in aanmerking genomen het karakter van de moderne technische oorlog, in hoogs mat.* n’dfn t.wllfpl nn'dprhpvio' is REORGANISATIE VAN HET BRITSCHE KABINET? Goedlngellchte Engelsehe kringen te New York voorspellen, aldus meldt Asso ciated Press uit Londen, een vergaande reorganisatie van het Engelsehe kabinet die spoedig na verdaging van het parle ment, welke Donderdag plaats had. zou worden uitgevoerd. Te verwachten Is het aftreden van Chamberlain en het ver dwijnen van den minister van Bulten- landsche Zajcen, lord Halifax, zoo heet het. Verder wordt gerekend op het af treden van den minister voor de Voorra den, Morrison, en van den minister van Voorlichting, Duff Cooper. Duff Cooper, meldt Associated Press, is in het Lagerhuis opnieuw scherp aan gevallen en wel over zijn propaganda‘in Spanje. Tegenspraak. Reuter bestrijdt bovenstaand gerucht. Het parlement is voor veertien dagen ver daagd. In een commentaar op het be gin van de parlementaire vacantle, schrijft Reuter, dat Chamberlain zich In goede welstand bevindt en de wensch koestert, zijn werkzaamheden te hervat ten. Op het oogenblik geeft niets aanlei ding veranderingen In de regeerlhg te verwachten. GEWAPENDE VERKENNING. In het weermachtsbericht van Woens dagavond deelt het Dultsche opperbevel mede, dat in het kader der gewapende verkenning het luchtwapen afzonderlijke voor de oorlog belangrijke doelwitten in Midden- en Zuid-Engeland heeft aange vallen. In het graafschap Suffolk werden een munitiefabriek bij Aldeburgh, een spoorwegknooppunt bij Southwold en de haveninstallaties van Great Yarmouth, alsmede een oorlogsschip in het zeege bied van Great Yarmouth doeltreffend met bommen bestookt. BIJ Cambridge, Eastchurch, alsmede bij Mansion en Deal bestookten Dultsche vliegtuigen vliegvel den met bommen en machinegeweer- vuur. Spoorwegstations aan de havens van Lowestoft en Exeter werden getroffen. In een fabriekscomplex bij Chelmsford wa ren zware ontploffingen waar te nemen. Haven- en werfinstallaties werden zwaar beschadigd, schepen zonken, petroleum- opslagplaatsen geraakten in brand. In het zeegebied ten Noorden van Ier land gelukte het een koopvaardijschip van 12.000 br. door een voltreffer tot zin ken te brengen. In de Atlantische Oceaan, ver van de Noord- en West-Iersche kust kregen drie koopvaardijschepen zware bomtreffers, een enkele maal kwam het tot luchtdoel- gevechten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen naar Frankrijk en Nederland. Boven 't rijks gebied hebben op 20 Augustus en In de nacht van 20 op 21 Augusti^geen vijan delijke vliegtuigen gevlogen. AANVALLEN OP 15 VLIEGVELDEN. Ook vele andere punten bestookt. Donderdag maakte het opperbevel van de Dultsche weermacht bekend: In het verloop van de gewapende luchtverkenning boven de Britsche eilan den werden op 21 Augustus talrijke in- dustriehavens en spoorwegemplacemen ten, alsmede vijftien vliegvelden m*t goed gevolg aangevallen. Bominslagen konden waargenomen worden in de fa briekscomplexen van Skegness, Great Yarmouth, Witney, Coventry en Bourne mouth, alsmede in de haveninstallaties van Bridlington. Op de werven van Sout hampton werd o.a. een schip, dat in het dok lag, getroffen. Bij een aanval op een konvooi aan de Oostkust van Engeland is het gelukt een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar te beschadigen. In de nacht van 21 op 22 Augustus hebben onze gevechtsvllegers vliegtuig fabrieken ten Z.O. ❖an Londen, alsmede een wapenfabriek bij Brighton, doeltref fend aangevallen. De in de nacht van 21 op 22 Augustus door den vijand in Noord-Duitschland geworpen bommen veroorzaakten slechts geringe schade. De vijand verloor 2.80 per 100 st.; cr.; kroten 1.26- enen 614, idem en 1—3.70, alles 0.80—1 per 100 nen 9—15, roods 100 kg.; selde- spinazie 6—8, dr. 14.30—17.20, 6.80, stamsuike- e boonen 10.50— tomaten A. B cn 100 pond.- uien onze kinderen groot geworden zijn, zal de wereld er weer anders ultzlen dan in onze dagen. Maar de grondslag van hun ontwikkeling zal feitelijk nog dezelfde zijn als die van hun grootouders. Het diplomatiek offensief, heeft Matsoeoka, -ixwj de Japansche mmister van buitenland sche zaken, veertig diplomatieke verte genwoordigers telegrafisch uit het bui tenland teruggeroepen. DE AMERICAN LEGION. Gevaarlijk gebied gepasseerd. De Amerikaansche onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft medegedeeld, dat het uit Petsamo met Amerikanen aan boord ver trokken s.s. American Legion zich op 400 mijl ten Westen van de Britsche eilanden bevond. Het schip wordt derhalve buiten gevaar geacht. AMERIKA EN HET VATICAAN. foyron Taylor, de bijzondere vertegen woordiger van president Roosevelt bij het vaticaan, zal over enkele dagen naar de Vereenlgde Staten vertrekken. In krin gen van het Vaticaan zegt men, dat dit vertrek niet beteekent, dat de zending van Taylor geëindigd is. De ambassa deur, die onlangs ernstig ziek was, gaat met verlof om herstel van krachten te vinden. jlséhe betrekkingen Jan de Engelsehe re- Zij bemoeit zich -niets bekend is. VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1M0 NIEUWSBLAD VOOR ZUI&HOLLAND EN UTRECHT J Telef. 30. TeL-Adna: Vannooten. B. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. plaatst in „De Gorcumer Streven naar samenwerking met Amerika. AMERIKA PACHT TWEE BRITSCHE EILANDJES. Vlootbases in Stille Oceaan. Het Britsche ministerie van buiten landsche Zaken heeft, volgens een bericht Van „Associated Press” uit Londen, mee gedeeld, dat de Vereenlgde Staten de eilanden Canton en Enderbury in dc Stil le Oceaan voorlooplg voor 50 jaren als vliegtuigsteunpunten van Engeland heb ben gepacht. Londen en Washington zijn meer dan •en jaar geleden overeengekomen, de twee eilanden gemeenschappelijk te be sturen en aan Engelsehe of Amerlkaan- sche luchtvaartmaatschappijen, toe te staan er voor de burgerluchtvaart ge bruik van te maken. De „New York Sun” neemt daarom aan, dat de pachtovereen komst het vestigen van militaire steun punten beoogt. EEN STATEN-GEMEENSCHAP? Hore Belishsi doet een poging. Associated Press uit Londen heeft de vro Hore Belish in het L mate a£n twijfel onderhevig is. s- BRITSCHE VLOOT LIJDT SCHADE. Door Italiaansche aanvallen. Het Weermachtbericht van het Itali aansche hoofdkwartier luidde Donder* dag: Een van onze luchtafdeellngen heeft de militaire doelen van Gibraltar gebom bardeerd. Een van onze vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een van onze torpedo Jagers een duikboot tot zinken gebracht en heeft een van onze dulkbooten een torpedojager in de grond geboord. Een vljandelijke vlootafdeellng be staande uit kruisers is in het Oostelijk» bekken van de Middellandsche Zee door onzq luchtafdeellngen achterhaald en aan een hevig bombardement onderwor pen. Twee kruisers blijken verscheiden malen’getroffen te zijn. Al onze vliegtuigen zijn op hun uit gangspunten teruggekeerd. In Oost-Afrika is te Cocacla (Kenya! een Engelsch vliegtuig door onze Dubatg neergehaald. Japan op zijn hoede. In verband met de beweringen van Chuifchill over de betrekkingen tusscher. de Vereenlgde Staten en Engeland, zeg het Japansche blad Nitsji Nltsji, dat dez samenwerking In de Stille Oceaan waai schljnlijk tegen Japan zal zijn gericht Engeland en de Vereenlgde Staten heb ben tot nu toe altijd met een beroep op het verdrag van negen o/ van vier, de ontwikkeling met Japan gedwarsboomd. Daarom blijft J>pan het gemeenschap schoolleven heeft altijd den naam gehad niet snel genoeg de ontwikkeling der geestelijke stroomingen in de wereld te volgen; nu echter ontstaat er langza merhand gevaar in uitstel. In het belang van onze kinderen is het noodzakelijk dat men onverwijld begint met een herziening van ons onderwijs. Een herziening die niet allen het utter ly ke lesrooster betreft, maar vooral den geest waar In het onderwijs gegeven moet worden. Wij moeten van onzè kinderen men- schen maken, met karakter en een zoo harmonisch mogelijk ontwikkeld inner lijk niet alleen maar hen eenige pa rate kennis bijbrengen, die slechts een beperkte denkoefening verstrekt, maar weinig of niets geeft voor geest en hart. Ook de lichamelijke ontwikkeling Is van belang. Een evenwichtig ontwikkeld mensch behoort, zoo eenlgszlns mogelijk te beschikken over een gezond harmo nisch ontwikkeld lichaam, dat hij als een goed werktuig zal kunnen gebruiken In zijn leven. De lichamelijke opvoeding echter Is In ons onderwijs schromelijk verwaarloosd. Wat er nu op de lagere scholen van terecht k6mt een bespot ting en een schande voor het land. Wil ons volk werkelijk In staat zijn met open geest' de nieuwe vraagstukken te omvatten en op te lossen om opgewas- Huiihoi sen zijn tegen de stormen van dezen tijd, dan is het onze eerste plicht te zorgen, dat de kinderen behoorlijk voorbereiden niet geest en hart gericht op de toe komst, de wereld Ingaan. Onderwijsme thoden uit het elncLder vorige eeuw en leermiddelen van 10—20 jaar oud zijn daarvoor niet bruikbaar. s Gibraltar weer bestookt. De diplomatieke ^medewerker van het agentschap Stefani meldt, dat het Itall-* aansche luchtwapen opnieuw .de rotsen en haveninstallaties van Gibraltar hevig heeft gebombardeerd. Hierbij wordt voor al de aandacht gevestigd op het feit, dat vliegtuigen. Zes eigen toestellen worden vermist. HET MIJNENGEVAAR RONDOM ENGELAND. Naar het D.NJB. van militaire zijde ver neemt, neemt het mijnengevaar in de Britsche wateren dreigende afmetingen aan. In het Kanaal van Bristol worden de laatste dagen mijnenvegers gezien, die pogen, de mijnen, welke door Dult sche vliegtuigen zijn gelegd, op te vls- schen. Deze Engelsehe schepen doen te vens dienst als loodsbooten voor han delsschepen, die hier zeer langzaam moe ten varen en die vaak lange tijd stil lig gen tot de mijnenvegers vrij zijn om hun geleide aan te bieden. Gezien werd, hos een mijnenveger op een mijn liep, zwaai beschadigd werd en na eë'hlge tijd zonk. Het mijnengevaar In het Kaanal van Bristol, gevoegd bij de ernstige verwoes ting van de havenwerken ih de meests havens aan deze wateren door het Dult sche luchtwapen, beteekent een levensge vaarlijke aantasting- van de voorziening van Engeland m%t grondstoffen en le vensmiddelen. Press uit egere minister van i, na de rede van igerhuis het' woord 1 op een mogelijke n Engeland en de lij meende, dat de offers van de oorlog |-niet tevergeefs ge bracht zouden zijn, Wanneer een derge- Ujke statengemeenschap tot stand zou komen. De verhowdipg tot Rusland. Verder meldt het Dl.NH. uit Londen: De v Het wetsontwerp wordt thans doorge- minlster voor de Dominions, Lord Cal- decote, heëft In het Hoogerhuis een soortgelijke verklaijlng afgelegd als Churchill In het Lagerhuis. Hij besprak daarin ook de Brltsch-Russlsche betrek kingen en zelde oa., dat een verbetering van de Britsch-Rutólséhe betrekkingen steeds de aandacht van de Engelsehe re geerlng heeft gehad. niet met de regeeringsvormen. die bij an dere ijatles in zwang zijn, doch zij streeft naar het regelen van hangende vraag stukken. Lord Caldecote, zeldè te hopen, dat de bespreklngë|i binnenkort tot een Geoord zouden lelden. Een militair bondgenootschap? „Associated Press” meldt uit Londen, dat Engeland volgens nlet-officieele maar goed Ingelichte kringen naar een recht- •treeksch militair bondgenootschap met Vereeniade Staten streeft. De bespre- Z1 AUGUSTUS en radio technicus UWER Schoonhoven jen en documentatie, en gereedschappen

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1