SCH00NH0VEN5CHE COURANT TJES Voortdurende aanvallen op Engeland ruinessen UTRECHT Omstreken eis en rken KUNST EN GEMEENSCHAP. II vrachtauto prima staat, goed len, met beste C TERLOUW, ergambacht. No. 8517. ACHT BLADZIJDEN. USTUS 1940 72e JAARGANG. MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 NIEUWSBLAD VOORZUIDtiOLLAND EN UTRECHT schoten en op eusden te BEAUFORT. E RUVTER. aangeboden: ids Damesrljwltl hands gsgoten JHR. J. A. BOREEL MAURÉGNAULT. ELINK Smederij e Bilt teuwersluis. msterdam. f ijk b. Duurstede md.g 6 mnd. I‘/S%. )ud« H»»»n 11, Bik, a^l snacaanbéedingca. tWrijvwdeak vMi niet meer halve prijs. worden gratis In „De Gorcumer". it Uw Uurwerken n 'n reeds jaren be lt nn den TRAAF Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; per post 1.50. Duitsche bommenwerpers richten groote schade aan. I BRITSCH KOOPVAARDIJSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Engeland verliest in 8 dagen ruim 100.000 ton scheeps- K ruimte. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht meldde Zaterdag: Duitsche zeestrüdkrachten hebben In Australische wateren het bewapende En- aanval krachtig effect te sorteeren. De gelsche koopvaardijschip Turakina (8706 br.t.) tot zinken gebracht. Het duikbootwapen heeft de laatste 8 dagen weer ruim 100.000 b.r.t. vijande lijke scheepsruimte tot zinken gebracht, waaraan een duikboot heeft deelgeno men voor een hoeveelheid scheepsruimte van 15.000 b.r.t Een andere duikboot heeft de bewapende Britsche koopvaar dijschepen Severn Leygh (5242 b.r.t.), de Brockwood (5100 b.r.t.) en nog een an der bewapend koopvaardijschip van 4000 b.r.t. tot zinken begracht. Een derde on derzeeër heeft een bewapend vijandelijk koopvaardijschip van 11.00Q, b.r.t. getor pedeerd. Berg GOUDA 1874. Let s vp. op res: KJeiwegstr. 30 Wie in den loop der jaren met aan dacht het artistiek leven heeft gevolgd, zal hebben opgemerkt, dat er een groeien de verwijdering te constateeren is ge weest tusschen kunst en volk. De kunst heeft zich langzamerhand hoe langer hoe sterker ontwikkeld in een richting die de persoonlijkheid van den kunste naar op den vóórgrond schoof, zjjn per soonlijke uitingen als het belangrijkste zag en zich niet bezig hield met de vraag of de kunst een taak heeft te vervullen In de volksgemeenschap. Niet meer gedragen door de groote, al les verbindende idee van den dienst aan de gemeenschap, heeft het artistieke le ven duizend vormen aangenomen, die allen overeenstemmen met de persoon lijke opvattingen van elke actieve deel nemer aan dit artistieke leven. Daarbij waren het juist door dit principe van dè belangrijkheid der indi- vidueele uiting niet steeds de besten die het artistieke leven beheerschten. Wel waren het vaak de technische knap pe artisten die op den voorgrond traden, die met hun angstig-knap werk eenieder verbluften, doch wier werk zelden die groote zuiverende kracht bezat, die steeds de wezenlijke groote kunst kenmerkt. Integendeel, ook Nederland kent zijn ontaarde kunst; in schilderkunst, in lit teratuur, In muziek, overal is de invloed te vinden van de Freudiaansche zlelsont- ledlng; zou men een symbool voor de zoogenaamde moderne kunst willen zoe ken, dan zou dat het ontleedmes van den chirurg moeten zijn. Het gevolg is dat hoogste doel van de kunst werd: het zoo knap mogelijk weergeven en ontleden van abnormale en vaak weerzinwekkende toestanden en personen. Het volk heeft zich van deze kunst (die eigenlijk dien naam niet verdient) afge keerd en terecht, want een en ander oop: »onder»t®l*SB naat 19 X 500) en enwagens met en. ü.l Middelkoop Langerak. wier- uit in West- Duitschla’nd, welke geen uitwerking van beteekenis hadden. Vrijdag werden drie vijandelijke vliegtuigen door jagers en 4 door luchtdoelartillerie neergeschoten. Twee eigen toestellen worden vermist. Aanvallen op vele objecten. De Duitsche vliegtuigen hebben op 23 Augustus en in de nacht op de 24e Au gustus in heel Zuid- en Midden-Enge- land havens en dokken, vliegvelden, fa brieken der bewapeningsindustrle en troepenconcentraties aangevallen Tijdens de bewapende verkenningen overdag wierpen zij o.a. bommen uit op een mhiWefabriek in Banbury, waar branden en hevige ontploffingen werden waargenomen. Door talrijke nachtelijke bomaanvallen werden vooral in de ha vens van Bristol, Avonmouth, Devonport en Great Yarmouth, alsmede op 't vlieg veld van Cambridge tot op groote af stand zichtbare branden en ontploffin gen veroorzaakt. Benige vijandelijke vliegtuigen pen des nachts bommen uit in Telef. 30. Tel-Adres: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTBN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13763. plaatst verrassende wijze 'n aanval op Engeland te ondernemen en een reeks vliegvelden in de graafschappen Kent en Essex, als mede de ooriogsnaven Portsmouth, bombardeeren, zoo meldt het AJ4.P. De installaties der vliegvelden, waarop de aanvallen waren gericht, werden gron dig vernield. Ook te Portsmouth wisten Duitsche gevechtsvliegtuigen bij hun havenwerken staan in brand, terwijl hetgeen waargenomen is de brand ook op de stad is overgeslagen. Volgens tot dusverre ontvangen be richten zijn vijftig vijandelijke vliegtui gen bij felle luchtgevechten neergescho ten. Achttien eigen toestellen zijn tot nog toe niet teruggekeerd. In de loop van de avond werd gemeld dat de gevechtshandelingen boven Enge land nog voortduren. Verscheidene aanvallen zijn op mili- tair-belangrijke doelen in het Zuidoosten van Engeland ondernomen. O.a. werden eenige vliegvelden, met name die van Cantenbury en Manston, met succes ge bombardeerd. In de haven van Great Yarmouth werden pakhuizen en hallen vernield. Hierbij ontstonden luchtgevech ten, waarbij de Engelschen 35 vliegtui gen yerloren. AAUU UUpl. U.V, l&M Tegenstand der jagers verzwakt |jeweerd WOrdt, deze belangrijke fabriek beschermen, heeft men niets bemerkt. Ongestoord konden de vliegers poolshoogte nemen en de bommen zoo goed mogelijk plaatsen. De aangerichte vernieling zal waarschijnlijk het bedrijf voor een groot deel stil liggen en voor langen tijd de to tale productie belangrijk verstoren. Ver wonderlijk was de geringe af weer van Engelsche kant. Wel zochten zoeklichten onrustig de hemel af, doch zij konden de Duitsche vliegtuigen niet goed in hun bundels krijgen. De afweer vuurde slechts nu en dan, zonder eenig resultaat. Nacht- jagers verschenen in hetgeheed niet, wat des te vreemder is, omdat de Rolls Royce fabriek buitengewoon belangrijk is voor de Engelsche vliegtuigindustrie. Vliegveld Manston ontruimd. Bij de aanvallen op de vliegvelden in het gebied ten Noordoosten van Dover kon geconstateerd worden aldus het frontbericht dat de Engelschen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meermalen gebombardeerd is, reeds ontruimd hebben. Onderkomens en loodsen zijn volkomen vernield. Bijzonder heeft geen enkel verband met de volks ziel meer. Deze soort kunst spreekt ge lukkig niet tot het’ volk en werd eigen lijk alleen nog „genoten" door enkelen, die, hetzij uit zucht om mee te doen, het zij omdat zij hun zelfrespect verloren hadden, zich daarmee bezig hielden. Het volk vraagt iets anders. Het be grijpt uit zich zelf dat kunst niet een van het leven losstaand waardegebied is; doch dat integendeel de kunst in de ge meenschap een onmisbare taak .heeft namelijk de taak om de mensch inner lijk te zuiveren, te veredelen en hem te ontdekken aan zich zelf in den besten zin van het woord. Verwacht het dan een soort van kunst A la van Alphen: tot leering en stichting van de lieve Jeugd? Neen geenszins; het verwacht geen morallseerende verhaal tjes, geen zoetelijke praatjes. Maar het verwacht en het heeft er recht op: een kunst die In de levensverschijnselen de eeuwige waarden, de blijvende schoon heid weet te ontdekken. Maar, zoo zal men zeggen, indien het volk dan nu het verband met de kunst kwijt is (en dat is al Jaren lang het geval) dan zal het toch eerst weer tot de kunst moeten worden opgevoed. Inderdaad, en dit is de arbeid die een kunstenaarsorganisatie, die In den nieu wen tijd zijn taak- begrijpt, zal moeten verrichten. Het volk zal de scholen, uni- versltelten en daarbuiten in het dage- lijksch leyen door lezingen, concerten, tentoonstellingen, waar vooral goede voor lichting en regelmatige opklimming in moeilijkheid der stof moeten zijn, moe ten worden teruggebracht tot het ver staan van de kunst. Laat ons hopen dat de kunstenaars hun roeping in de gemeenschap zullen verstaan. hevig en doeltreffend is ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd. De verwoes tingen op de startbaan konden met ze kerheid worden waargenomen. Vërder heeft een eskader Duitsche vlieg tuigen Zaterdag in de avonduren een groot troepenkamp in de buurt van Do ver aangevallen. Het eskader, dat door jachtvliegtuigen begeleid werd, kwam op ongeveer 1000 meter hoogte uit de wolken te voorschijn en wierp ongeveer 70 bommen midden in het troepenkamp. De soldaten in het kamp waren zoo verrast en alles ging zoo snel in zijn werk, dat afweermaatregelen in het geheel niet genomen konden wor den. Terstond nadat het de bommen ge worpen had, trok het Duitsche eskader zich weer in de beschermende wolken te rug. Uit de laatste vliegtuigen kon /nog waargenomen worden, hoe uit verschei dene gebouwen de vlammen omhoog sloegen. Noch op de heenvlucht, noch op de thulsvlucht, hebben de Duitsche vlieg tuigen iets van Engelsche afweer gemerkt Alle Duitsche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Brand in de oorlogshaven en Portsmouth. REEKS VLIEGVELDEN GEBOM BARDEERD. In weerwil van de ongunstige weers omstandigheden zijn de Duitsche vlieg tuigformaties er Zaterdag in geslaagd, op UWE kaasbrik» voor winkelier of der* en KETTINGEG. Tl H. A. BRANDWIJK te Gijbeland no. 151. - Een Duitsch vliegofficler, die Zater dagmiddag van een vlucht naar Enge land terugkeerde, verklaarde, dat hetge- vechtsbeeld de laatste dagen een belang rijke wijziging heeft ondergaan. Terwijl de Engelsche jagers tot voor kort bij iedere aanval van Duitsche gevechts- of jachtformaties op het tooneel verschenen en met groote inspanning trachtten te verhinderen, dat de Dultschers hun op drachten uitvoerden, is de tegenstand der Britsche jagers de laatste dagen zeer zwak geworden. De jachtvliegers, die thans in den strijd worden gebracht, aldus de offi cier, schijnen nieuwelingen te zijn en weinig ervaring te bezitten. Terwijl de Duitsche gevechtsvliegtuigen bij de Zaterdagmorgen op Zuld-Enge- land ondernomen bomaanvallen nog op zwakke Engelsche jachtvliegtuigafdee- lingen stietten, die bijna zonder uitzon deringen werden neergeschöten, konden die middag militaire doelen in de nabij heid van Londen worden gebombardeerd, zonder dat tegenstand van Britsche ja gers ontmoet werd. Ook de luchtdoelar- tillerie reageerde zwak waren slecht gericht. Iedere nieuwe aanval, welke Duitsche vliegtuigformaties op het Engelsche eiland ondernemen, bevestigt de opvat ting, die men in Duitsche militaire krin gen de laatste weken heeft gekregen aldus meldt D.NB. verder uit Berlijn over de toestand, waarin de verdediging van het Britsche eiland zich bevindt. Steeds weer brengen de Engelschen, zoo wordt van deskundige militaire zijde geconstateerd, nieuwe strijdkrachten naar Zuid-Engeland, worden afdeelingen na afdeellngen jachtvliegtuigen naar deKa- naalkust verplaatst zonder de Duitsche inval op eenige wijze te kunnen tegen houden. Steeds weer lijden de Britsche jagers groote verliezen. De Dultschers hebben aantallen vliegtuigen neergescho ten als in deze oorlog nog nooit is voor gekomen. DE RESULTATEN DER JONGSTE AANVALLEN. Van militaire zijde verneemt het DU. B., dat Zondag onderdeelen van de Duit sche luchtvloot III verrassende bomaan vallen ondernamen op het Zuidwesten van de Britsche eilanden. Hierbij ont wikkelden zich verschelden groote lucht gevechten, waarbij 51 vijandelijke toe stellen werden neergeschöten en 12 eigen toestellen vermist worden. Door aanvallen, die zich Zaterdag en Zaterdagnacht afspeelden, hadden voor al de havens Portsmouth en Bristol veel te lijden. Zondagochtend vroeg zagen Duitsche verkenners, dat de haven van Portsmouth, hoofdbasis van de Home Fleet, nog in lichte laaie stond. De overige doelen der Duitsche lucht macht waren voornamelijk vliegvelden, troepenkampen en vliegtuigfabrieken, o. a. de hoofdfabriek' van Rolls Roye, welke de motoren voor de Spittflres levert, werd zwaar bestookt. Ook de aanvallèn op En gelsche konvooien werden voortgezet. In verschillende berichten wordt geconsta- teerd, dat de Britsche afweer buitenge woon zwak was. Een Britsche torpedo '*ger is door een Dutsche duikboot tot zinken gebracht. De aanval op Portsmouth was een vol komen verrassing voor de Engelschen. Kaden, havenwerken, pakhuizen en in de haven liggende schepen werden door bommen getroffen. Voortdurend versche nen weer de Duitsche bommenwerpers en ook des nachts zetten zij hun vernielend werk voort. Ook boven Bristol. In belde havens ontstonden reusachtige branden, die de vliegtuigen, toen zij n^ar hun ba sis terugkeerden, nog van groote afstand konden zien. Het luchtafweergeschut in de buurt van de havens werd met bom men, maar ook in scheervlucht met suc ces aangevallen. Twee schijnwerpers wer den vernield en verscheiden stukken ge schut tot zwijgen gebracht. De aanval op Roils Royce. Uitvoerig bericht D.N.B. verder over de nachtelijke aanval op de hoofdfabriek van Rolls Royce, waar de bekende Mer- lin-motoren voor de Spitfires vervaardigd worden. De fabrieksterreinen hebben een reusachtige uitgestrektheid. Dicht op el kander liggen aan de Zuidoostelijke toe gang tot de stad de groote montagehal len en andere werkplaatsen.- Alleen al door haar opeenhooping bieden zij een loonenÜi doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moeilijkheden met de oriëntee- ring en niet door afweergeschut of jagers gehinderd, bereikten de Duitsche vliegers hun doel. Van sperrlngbalons, die, naar JPI BOMBARDEMENTEN OP MALTA IN AFRIKA. Weer Engelschen boven Zwit serland. Het Itallaansche weermachtberlcht van Zondag luidt als volg-t. Een onzer formaties vliegtuigen heeft de basis Halter op Malta gebombardeerd. Tien Britsche jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten de aanval te ver hinderen, doch zij werden onmiddellijk door onze ter bescherming meegezonden jagers aangevallen. Er volgde een ver woed gevecht, in de loop waarvan vier Britsche machines en één Italiaansch vliegtuig werden neergeschoten. In Noord-Afrika zijn twee Britsche torpedojagers, die des nachts de haven Bardia begonnen te beschieten, door on ze onmiddelijk ingrijpende bommenwer pers aangevallen en op de vlucht ge jaagd. Onze formaties hebben voorts lucht aanvallen ondernomen op vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten tusschen Sidi Barrani en de grens van Cyrenaifit, waarbij drie pantserauto's vernield wer den. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. In Oost-Afrika hfebben onze vliegtuig formaties de vliegvelden van Garissa en Waijr (Kenya) en vijandelijke stellingen te Daga River Post (Beneden Soedan) gebombardeerd. Irf de afgeloopen nacht zijn vijande lijke vliegtuigen boven Piemont en Lom bardije verschenen. Deze vliegtuigen kwamen telkens uit Zwitserland. Zij wer den door onze Jachtvliegtuigen verdre- en de De strijd in het Verre Oosten. Een J apansche landingsafdeellng rukt op tegen een kustbewaking in het Zuiden van China. uuw Weltbüd) ven, nadat zij drie bommen nabij Aniome (Borgosesia) en drie bij Alessandria had den laten vallen, ten gevolge waarvan in een boerderij een begin van brand ont stond. Tè Mariano Comense vielen onder de bevolking twee dooden, terwijl lichte schade werd aangericht aan woonhui zen, Tegelijk met de bommen werden de gebruikelijke strooibiljetten uitgeworpen PROTESTEN TE LONDEN. Ook van Zwitsersche zijde is mededee- ling gedaan van de schending der sou- vereiniteit door Engelsche vliegtuigen. Het Zwitsersch gezantschap te Londen heeft opdracht gekregen, terstond een krachtig protest in te dienen tegen de schending van de Zwitsersche souverel- niteit in de lucht, welke met terzijdestel ling van de op 20 Augustus door de Brit- sche regeerlng gedane toezeggingen, ge pleegd is. Het te Bern verschijnende blad „Bund" schrijft naar aanleiding van de nieuwe schending van het Zwitsersche luchtge bied door de Britsche luchtmacht: „Nauwelijks is de inkt droog van de Engelsche nota, waarin de verzekering werd gegeven, dat het Zwitsersche grond gebied in de toekomst niet zal worden geschonden, of Engelsche machines vlie gen opnieuw des nachts boven ons grond gebied. De verontwaardiging, welke door deze nieuwe «chendlng is veroorzaakt, wordt nog vergroot door de ontsteltenis over het pijnlijke feit, dat men niet op het door Londen gegeven woord blijkt te kunnen vertrouwen. Het is thans zoo ver gekomen, dat men het slechts kan goed keuren. indien naast de herhaalde pro testen van onzen gezant, ons luchtaf weergeschut tusschenbeide komt en den indringer schiet". OOK IN AFRIKA VLIEGVELDEN BESTOOKT. Itallaansche duikboot torpedeerd. Het hoofdkwartier van de Itallaansche weermacht maakte Zaterdag bekend: In Noord-Afnka is het vliegveld van Sidi-Barrani in de nacht van 22 op 23 Augustus aan heftige en langdurige luchtbombardementen blootgesteld, even als vijandelijke verdedigingsstellingen in de zone van Marsa-Matroe en de vloot- basis van Alexandrië. Overal was de uit werking van de bommen aanzienlijk en werden groote branden waargenomen Alle Itallaansche vliegtuigen zijn op hu» bases teruggekeerd. In de Golf van Bomba heeft een vij andelijke formatie van torpedo-vliegtui- gen een uitvarende Itallaansche duikboot met een torpedo getroffen. Het grootste deel van de beinannlng werd gered. De duikboot zal men nog kunnen lichten. Een vijandelijk vliegtuig is neergescho ten.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1