1 SCH00NH0VEN5CHE COURANT iwi! TJES Na een jaar oorlog. - iKEN N.V. Onderlinge Oorlogsmolest Verzekerings Mij. De positie der N.S.B. AUGUSTUS 1M4 72e JAARGANG.’ MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 ACHT BLADZIJDEN. No. 8520. NIEUWSBLAD VOORZUMLLAND EN UTRECHT en te bezichtigen es den betaaldag, If LUCHTAANVALLEN OP ZUID- EN MIDDEN-ENGELAND. Vele gevechten. Zaterdag maakte het opperbevel van dagen grond IMERVEER biljetten, bij del gbaar. Bfce Mffai m iien*ta*n biedingen, deldrijvenden), ge- ties van niet BMC De Lotharlngers keeren naar hun haard steden terug. Bij het passeeren der treinen reiken de leden der N.S.V. op de stations levensmiddelen aan de reizigers uit (Foto Weltbild). •nt vnchtwigentja x 1.60 m. prima KR1ER open bak uwe banden, f 54. WOUDENBERG 84, Schoonhoven tweedehands BRIA ■n b|j - Jaarsveld 282» KRANENBURG uda zal op I September ’40 ur (lomertljd), tehuis van J. d, Isbroek, verkoopeni F. BOON STOPPEL loorende WOONHUIS WUWIAND II b r o k, en 148. groot ruim I tentiën plaatst angerak 189, be- beleefd aan voor van i»ten fruiten ardappelen. nde prijzen v. nette wordt ingestaan. J Teler. 30. Tel.-Adre»; Vatmooten. S. k W. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Poetrekenlns 13763. [plaatst 4n „De Oorcumer". bewaren. e en Uurwerk re- tsluitend dit adres ir Lang» üroenendaal bij de arkti Oouda. we Kaisernaaima- ;ebr. naaimachnes ir Uw bode jf bri«fkaft- Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vopruitbeta- ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post f 1.50. Onderlinge Brandwaarborg Mij. Molenaarsgraaf e.o. gevestigd te Molenaarsgraaf. thans dat door verkrijgen Uitsluitend voor plattelandsrisico’s Een goede en betrouwbare ver zekeringsmogelijkheid is daardoor voor U geopend. Geef U daarom op als lid!! Ook niet laden kunnen zich hierbij aansluiten. jrtentiën: 1—6 regels f 1.30, 1 meer 0.20; derde prijs. Adver- gratis ge- ircnmer" Wat Duitschland reeds bereiktë7| de zal uitvechten, daarover kan reeds bij den terugblik op het juist geëindigde oor logsjaar geen twijfel bestaan.” Het overzicht vermeldt voorts eenige cijfers. De marine en de luchtmacht tpzamen hebben van het uitbreken van de oorlog tot 31 Juli 4.986.860 br. r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht, waarbij geen reke ning is gehouden met de door de mijnen behaalde resultaten en de tonnage van beschadigde vijandelljke oorlogs- en koop vaardijschepen buiten beschouwing is ge laten. In de loop van het eerste oorlogsjaar werden vernield: 1.050 Duitsche vliegtui gen in luchtgevechten of door luchtdoel geschut, 3100 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en 3.850 door luchtdoel geschut of op de grond, zoodat het tota le aantal der vliegtuigen, die de tegen standers van Duitschland in deze-oorlog verloren hebben, de 7000 nadert. Twee Duitsche eskaders hebben reeds meer dan 300 vliegtuigen neergehaald, 7 Duitsche vliegers elk reeds meer dan 20 toestellen. volk in de toekomst zal moeten gaan, met behoud van de socialistische waarden, die in moeizamen strijd zijn verworven, ons door niemand ook niet door den on bekenden schrijver in „Volk en Vader land” kulleri laten storep. Ons volk staat thans voor nieuwe we gen en nieuwe mogelijkheden. Het wroe ten in het verleden en het wraken van oude daden, onder geheel andere om standigheden begaan, is niet alleen zin loos, maar werkt afbrekend, in plaats van opbouwend. Indien de schrijver van het artikel niet in staat is, die nieuwe toekomst te zien, jlient hij te zwijgen en niet de arbeid van hen, die ruimer van blik zijn, te storen.” Tot zoover de Arbeiderspers. We geven nu het woord aan een evenknie van Ir. Mussert, n.l’ Arnold Meijer. Onder de titel „Waar samengaan on mogelijk is”, schrijft Arnold Meijer, de leider van Nationaal Front, in De Weg: Van alle kanten geworden ons ultnoo- diglngen tot éénheid en concentratie. Wij hebben ons daartegen nooit ver zet; integendeel, steeds hebben wij ons bereid verklaard alles te doen, wat tot die eenheid kan voeren. Men moet echter niet het ónmogelijke van ons vragen. Wij zijn overtuigd van de goede bedoelingen van hen, die zich opwerpen, deze eenheid te werksteiligen. Het wordt echter lichtelijk lachwekkend, wanneer wij moeten ervaren, dat de con- centratiecommlssies, die de laatste we ken ontstaan zijn en die met ons ver binding gezocht hebben, aanzienlijk grooter in aantal zijn dan de organisa ties, welke men zou wlllén vereenigen. En het wordt nog moellljker, wanneer wij zien, dat allen zich er op beroepen, de wenk van de Duitsche instanties met deze concentratiepogingen te vervullen. Wij weten, dat in het bijzonder vele Om onze leden de gelegenheid te geven zich voor oorlogsschade te verzekeren is, in samenwerking met een groot aantal over het ge- heele land verspreid zijnde Onderl. Brandwaarborg-Maafschappijen, be sloten tot oprichting over te gaan van een artikel talrijke citaten worden aangehaald, beglnsel-vastheid als het fundament van het nationaal-soclalisme heeft geken schetst. Met deze vaststelling is ook in dit opzicht over den schrijver van het ar tikel alles gezegd. Er Is echter nog meer. Negen jaar lang Jieeft de N.S.B. van haar Joodsche leden offers geïnd. Wij leggen aan deze Beweging de vraag voor wat zij thans met die Joden denkt te doen. Wij zouden den schrijver van het ar tikel de raad willen geven om de hand in eigen boezem te steken en wij willen hem tevens verzekeren, dat wü ln het zoeken naar de nieuwe wegen, die ons id Isvarbaar: irmkapjes ir voor de rijwiel- ilARKUS, Rijwiel- lerkenwoude Britsche hulpkruiser getorpe deerd. In 3 Vagen ruim 100.000 ton. Zondag maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Een duikboot heeft de moderne Brit sche hulpkruiser Dunvegan Castle, groot 15.000 br. reg. ton, tot zinken gebracht. Dit succes meegerekend, heeft het Duit sche duikbootwapen binnen drie ruim 100.000 br. reg. ton in de geboord. Op 31 Augustus en in de nacht van 31 Augustus op 1 September hebben onze gevechts- en jachtvliegtuigen verrassen de aanvallen op de Britsche eilanden on dernomen. Vliegvelden in de graafschap^ pen Kent en Essex, haveninstallaties en dokken aan de monding van de Theem. en te Liverpool en vliegtuigfabrieken in de Duitsche weermacht bekend: Vrijdag hebben Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen verscheidene verras sende aanvallen op het Britsche eiland ondernomen. Daarbij werden verschil lende vliegvelden, hangars en schuilplaat sen door bommen zwaar beschadigd. Een troepenkamp in Zuld-Engeland kreeg verscheidene treffers van middel matig kaliber. In de loop van deze aan vallen, alsmede bij de doorbraak van de versperring jagers aan de Engelsche Zuidkust ontwikkelden zich talrijke lucht gevechten. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag deden afdeellngen gevechtariiegers, vallen met bommen op ha ven werkerTëft fabrieken van de bewapeningsindustrie In Midden-Engeland. Aan de monding van de Theems wer den petroleumopslagplaatsen en dokken krachtdadig met bommen bestookt. In de aangevallen doelen ontstonden zware branden. Britsche havens werden op nieuw met mijnen versperd. Aanvallen op Duitschland* In de nacht van Zatérdag op Zondag zetten Britsche vliegtuigen hun aanval len op Berlijn en andere doelen In het rijksgebied voort. Een aantal bommen viel In de binnenstad, alsmede in arbei derswijken van de rijkshoofdstad. Hier en op andere plaatsen van het rijk Is de aangerichte materieele schade onbetee- kenend. Er vallen geen dooden te be-p, treuren. Eenige burgers werden gewond. Engeland verloor bijna 100 toestellen. In de luchtgevechten van Vrijdag wer den 93 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Bij de nachtelljke aanvallen werden een Britsch toestel door ’t lucht doelgeschut en twee door nachtjagers neergehaald. Met twee andere door de luchtdoelartillerie der marine aan de kust van de Noordzee neergehaalde ma chines bedragen dus de totale verliezen van den vijand Vrijdag 98 vliegtuigen; 34 eigen toestellen worden vermist. Een duikboot heeft ten Westen van de Hebriden éen krachtig beschermd kon vooi aangevallen en daaruit drie vijan delijke koopvaardijschepen met In totaal 29 000 b.r.t. Inhoud weggeschoten, waar onder een tankboot van 12.000 b.r.t. NOORD=ZEVENBURGEN KOMT AAiN HONGARIJE. RESULTAAT DER DUITSCH— ITALIAANSCHE ARBITRAGE. Het D.NB. meldt uit Weenen: De tusschen de ministers van buiten- landsche zaken van de mogendheden t van de spil aan de eene kant en de ver tegenwoordigers van Roemenië en Hon garije aan de andere kant gevoerde be sprekingen, zijn Vrijdagmiddag geëin digd met een arbitrale uitspraak van de spilmogendheden. De scheidsrechterlijke uitspraak werd gegeven op verlangen van de Hongaar- sche en de Roemeensche regeerlng. Bij deze uitspraak krijgt Hongarije een ge biedsuitbreiding van ongeveer 45.000 vierkante kilometer, welke Noord-Zeven- burgen, daarbij Klausenburg, en de drie Szekler-Komitaten omvat. In aansluiting op de scheidsrechterlij ke uitspraak zijn tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de spil eenerzljds en den Roemeenschen minis ter van buitenlandsche zaken anderzijds nota's uitgewisseld, waarin Duitschland en Italië de integriteit en onaantastbaar heid van het Roemeensche staatsgebied waarborgen en de Roemeensche regee rlng deze garantie aanneemt. Het volgens deze uitspraak aan Honga rije komende Roemeensche gebied wordt binnen een termijn yan veertien dagen door de Roemeensche troepen ontruimd en in ordelijke toestand aan Hongarije overgedragen. Alle Roemeensche burgers, die gevestigd zijn in het gebied, Roemenië wordt afgestaan, zonder meer de Hongaarsche nationali teit. Zij hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Roemeen sche nationaliteit te verkiezen. De per sonen, die van dit recht gebruik maken, moeten het Hongaarsche staatsgebied binnen een nieuwe termijn van een jaar verlaten en worden door Roemenië over genomen. De Hongaren van oorsprong, die de Roemeensché flaatonalUelb bezitten en wonen in het geMed, dat in 1919 Bw Hongarije aan Roemenië is afgestaan en dat thans aan Roemenië blijft, hebben het recht binnen een termijn van zes maanden de Hpngaarsche nationaliteit te verkiezen. Tegelijkertijd heeft de Rijksregeerlng met de Hongaarsche en de Roemeensche regeerlng een mlnderhedenaccoord aan gegaan ter bescherming van de Duitsche volksgroepen in de genoemde landen. De overeenkomsten hebben betrekking op de bekende, door de Duitsche volksgroe pen reeds lang naar voren gebrachte en nagestreefde eischen. O.m. heeft de Roe meensche regeerlng de verplichting op zich genomen om de leden van de Duit sche volksgroep in Roemenië in alle op zichten gelijk te stellen met de leden van de Roemeensche volksaard en de positie van de Duitsche volksgroep in de zin van de besluiten van Karslburg tot behoud van hun Duitsche aard verder tot ont wikkeling te brengen. Wanneer anderen, dus zij die bulten een nat. soc. beweging stflan, oordeelen over de houding en handelingen der N. BB., heeft het al licht de schijn van partijdigheid, en van een uiting van te genstanders. Doch wanneer gelijkgezin den daarover critiek uitspreken, kan men er zeker van zijn dat die niet geheel gezocht en niet onnoodig hard zal zijn. We geven daarom achtereenvolgens het woord aan het blad, dat onder lei ding staat van den bekenden N.S.B.-er mr. Rost van Tonningen en aan den lei der van een tweede fascistische beweging. Het N.S.B.-weekblad Volk en Vader land (leider Ir. Mussert) heeft een felle aanval gedaan op de S.D.A P. De schrij ver elschte het monopolie van het socia lisme voor zich op. De Arbeiderspers gaat hierop uitvoerig In en schrijft o.m.: „De N.B.B. het moet ons van het hart heeft noch In het verleden, noch In het heden, als geheel, socialistische prestaties geleverd, die in het Neder- landsche volk zullen verankerd blijven. Geen arbeider der S.D.A.P. zal er aan twijfelen, dat er onder de leden der N. BB. waarachtige socialisten schuilen, doch deze socialisten hebben niet alleen tot nu toe op de gang van zaken weinig invloed gehad, maar zij zijn telkens en telkens weer doodgeloopen, zoodra zij hun socialistische beginselen Wilden verwe zenlijken. Wij zouden de N.8.B. dan ook kunnen aanraden haar naam te veranderen in „Nationale Beweging”, als wij niet eer biedigen wat de eenvoudige arbeiders In de rijen der N.S.B. als socialistisch Ide aal In hun hart dragen. Het waarachtige socialisme verzorgt niet alleen het lichamelijk welzijn van de menschen, maar dok de cultureele ont plooiing van den arbeider. In dit opzicht kan de moderne arbeidersbeweging de N SB. met rustige zelfverzekerdheid in de oogen zien." De schrijver van dit artikel betoogt dan verder wat door middel van de S.D. AP. door den Arbelders-Sportbond, het jeugdwerk en de arbelders-muzlekver- eenigingen bereikt Is en constateert daar bij, dat in de N.S.B. geen organisatie van noemenswaardige beteekenls bestaat, die de sport en de cultuur der socialistische arbeldersmsasa’s eenige werkelijke bij drage heeft bezorgd. Hij vervolgt dan: „Als nu de N.S.B. er aanspraak op maakt de beweging bij uitstek van het nationaal-sociallsme hier te lande te zijn, dan zijn wjj zoo vrij op te merken, dat een beweging die noch cultureele, noch lichamelijke opbeuring van een volk in eenlgszlns belangrijke mate tot stand brengt, de fundamenten van het socia lisme ontbeert. Wij gaan nog een stap verder: als de N.S.B. zich in dit opzicht niet herziet, zal zij nooit eenige kans hebben om tot de ware draagster van de socialistische ge dachte te worden, die zij aanhangt. De N.S.B. heeft haar artikel den naam gegeven van „Het Jodenwerk der S.D.A. P.” en haalt het verleden van de S.D.A.P, op. Met een van felle haat getuigende Uitvoerigheid doet het weekblad van de ,/N.S.B. het voorkomen, alsof de Jodeh de Uitsluitende dragers waren van de socl- aljstlsche gedachte in de S D A P. ■*Het spijt ons alweer de N.S.B. te moe ten corrigeeren en wij kunnen met rus tige zelfbewustheid aan de N.S.B. de vraag voorleggen of zij ooit In haar gele deren een figuur heeft gekend als den rasechten socialist en Fries, Pieter Jelles Troelstra. Erger nog wordt dit gescheld op het verleden der SJD.A.P. echter, als men weet, dat de N.S.B. van den beginne af verscheidene Joden in haar gelederen telde. Wij meenen, dat de Leider van het Duitsche volk, van wien In het bewuste DE BRITSCHE VERLIEZEN TER ZEE. Overzicht in Italiaanscbe pers. Italiaansche bladen publiceeren een lijst van de verliezen van de Britsche marine van het begin der vijandelijkhe den tot 29 Augustus. Tengevolge van luchtbombardementen door torpedeering, ramming of andere oorlogshandelingen zijn Britsche oor logsschepen tot een totaal van 254.257 ton tot zinken gebracht. Voorts is een honderdtal kleine eenheden, zooals trei- lers, mijnenvegers enz. tot zinken ge bracht. De verliezen zijn ais volgt verdeeld: een linieschip (Royal Oak), twee vlieg- kampschepen (Courageous en Glorious), twee kruisers (Effingham en Calypso), een kruiser, tevens vliegkampschip, drie duikbooten, vijf hulpkruisers, één tank schip en vijf andere eenheden. De tonnage van de Britsche oorlogs schepen, welke sedert het begin van de krijgsoperaties beschadigd zijn, bedraagt 143.675 ton, verdeeld als volgt: twee li nieschepen, type Resolution en Iron Du ke, acht kruisers, elf torpedoboot jagers, twee duikbooten. twee kanonneerbooten. Inlichtingen verstrekt onze admini strateur, de heer P. VOGEL Jr. te Molenaarsgraaf. HET BESTUUR. EEN TERUGBLIK. In zijn militair weekoverzicht geeft de militaire medewerker van het D.N.B., ge neraal dr. H. C. Glalse-Horstenau, een terugblik, getiteld: „Een jaar oorlog". De generaal schrijft daarin o.a.: „Terwijl Duitsche eskaders vliegtuigen dood en verderf zaaien over Groot-Brit- tannië en terwijl torpedojagers, duik-en torpedomotorbooten de ring om ’t eilan denrijk steeds nauwer sUiiten, is het een jaar geleden, dat de oorlog uitbrak en worden wij herinnerd aan gebeurtenis sen. waarvan de werkelijke afloop verle den jaar nauwelijks door iemand kon worden vermoed: de omverwerping van Polen in drie weken, dan, na een. half jaar van schijnbare rust maar onver moeide bewapening de verovering van Noorwegen, Nederland, België en van ge heel Frankrijk in nauwelijks tien weken. Niets in de geschiedenis kan met deze prestatie van Duitschland worden verge leken. De staatsman en veldheer, Hitler, heeft in tegenstelling tot de anderen ingezien, dat evenals In de politiek, stellingoorlog en afwachten slechts ontaardingen van de vorige oorlog zijn en dat de funda- menteele elementen van de oorlogvoering gelegen blijven in de verrassende aan val, gedragen door de fantasie van wer kelijke leiding. Vliegtuig, pantser en mo tor bedwongen millioenenlegers en vol brachten oorlogshandelingen van het soort als de slag in Vlaanderen. Bergja- gers streden bij Narvik, valschermjagers en landingstroepen uit de lucht kwamen strijdvaardig neer tusschen de kanalen en dijken van Nederland. De oorlog ter zee stond bij die te land en in de lucht niet achter. Het wonder van de landing in Noorwegen door een betrekkelijk kleine zeemacht vormt daar van het toppunt. De roemvolle Armada der Duitsche marine houdt thans teza men met het landleger gemeenschappe lijk de wacht aan een kust die reikt van het Poolgebied tot de Golf van Biscaye. Van de vijanden staat Engeland nog overeind. Alle andere zijn op het slag veld gebleven. De laatste week heeft de benarde positie van Albion van het wa ter af en uit de lucht weer aanzienlijk doen verscherpen. Het zal geen gemakkelijke strijd zijn, die nog uitgevochten moet worden. Maar dat Duitschland hem tot het harde ein- heid met Nationaal Front. Maar die eenheid Is niet mogelijk, wanneer de autoritaire gedachte niet wordt aanvaard en het partijenstelsel niet als afgedaan wordt beschouwd: de volksche gedachte: Vlaanderen-Noord- Nederland-één niet wordt aanvaard; de Joden niet als een apart volk worden beschouwd, waartegenover een apart standpunt noodzakelijk is; de Vrijmet selarij als in strijd met de totalitaire staatsopvatting niet ontoelaatbaar wordt geacht. Ook In de N.S.B. zijn er velen, die gaar ne een eenheid met Nationa'al Front zou den willen zien. Van de N.S.B. scheiden ons steeds de beginselen. Haar staats- absolutlstlsche opvatting; haar sociaal - economlsch program, tot uiting komend In haar arbeidsfront, zijn voor ons on aanvaardbaar. Maar meer, veel meer dan dit, is er een scheiding door de geestes gesteldheid van de N SB. Wanneer deze goed ware, dan zou de N.S.B. na de capitulatie ongetwijfeld de wind In de zeilen gehad hebben en het overgroote deel van het Nederlandsche volk in haar organisatie gebundeld heb ben. Nu zij het groote verzet en de haat van het Nederlandsche volk ervaren heeft, hadden wij gemeend, dat deN.S.B. daaruit leeren zou en het roer zou om gooien. De N SB. heeft echter blijkbaar niets geleerd. In haar organen en in haar op treden komt nog steeds tot uitdrukking, wat het Nederlandsche volk nimmer zal aanvaarden, zelfs niet, al zou het onder de zwaarste druk zijn. Nu de leiding van de N S B. zelf er vaart, dat zij geen weerklank vindt bij het Nederlandsclï denkende en voelen de volk, tracht zij, onder het democra tische piom van neutraliteit, overal bin nen te dringen. WIJ waarschuwen open lijk het Nedertandsche volk om goed toe te zien, opdat de N.S.B. het Nederland- tvjj wcvcm, sche volk niet voor feiten stelt, welke door Jongeren in de Nederlandsche Unia Wf geen waar Nederlander kunnen worden hun driemanschap aandringen op een- aanvaard.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1