R-23 en zijn helpers. I Sct^onhoven Telegrammen Gemengd nieuws Plaatselijk nieuws Kerk en Schoofl hebben wederom vergunning tot het vervoer van personen van September tot 30 November 1940. GEBRS. IJZERMAN Marktberichten BENZINE EN WANDELAARS PGemengd nieuws m*. MAANDAG 1 SEPTEMBER 1940 van bij verkoop aan de handel de op 9 Mei geldende prijsmarges van groot- en kleinhandel moeten worden afgetrokken. Door deze maatregel is thans «aan de strijging van de zomerprljs voor eieren een einde gekomer DE BETWISTE BABY. DEN HAAG, 2 Sept. Vandaag heeft het gerechtshof te Den Haag in hooger be roep uitspraak gedaan in de bekende baby-procedure. Zooals bekend betwistten twee gezinnen elkaar deze baby, na de verwarring, ontstaan door de bominslag op 10 Mei. In kor^ geding heeft de president van de rechtbank het kind, dat zich ten huize van de familie v. d. W. bevond, toegewe zen aan de familie Van 8. Het was reeds toen overwogen, dat het van zeer groot belang moet worden geacht, dat is ko men vast te staan, dat het gevonden kin derlijkje dat was van een kind van zaal 9. Het hof heeft de uitspraak aangehou den, omdat (lit nog moet worden bewe zen. Het verhoor zal op 6 September plaats hebben. VARKENSPEST. MIJDRECHT, 2 Sept. De varkenspest heeft zich hier in de afgeloopen week opnieuw uitgebreid. Bij tien veehouders toeerscht thans deze gevaarlijke ziekte. NEDERLANDSCHE STAATSLOTERIJ. DEN HAAG, 2 Sept. Heden zijn de vol gende hoofdprijzen uitgeloot: 1500: 15522 2000: 19077 1000: 10841 14303 400: 21875 23468 f 200: 19150 100: 2279 4114 7962 13820 15075 20420 20016 LUCHTAANVAL OP BERLIJN. Twaalf dooden. BERLIJN, 2 Sept. Het aantal dooden als gevolg van de Engelsche luchtaanval op Berlijn in de nacht van 28 op 29 Aug. is, naar de bladen melden, tot twaalf ge stegen. De door de Engelschen gedoode burgers der rijkshoofdstad, worden he den- en morgenmiddag plechtig begra ven. Naar achteraf bekend wordt, zijn gis teren- in de dierentuin verscheidene bom- treffers gevonden. Daar nog niet is vast gesteld of daar niet ontplofte bommen liggen, zijn eeklge straten voor het ver keer gesloten. LUCHTALARM IN ZWITSERLAND. GENEVE, 2 Sept. In de nacht van Zondag op Maandag hebben Brltsche vliegtuigen opnieuw boven Zwltsersch ge bied gevlogen. Te Geneve werd. driemaal luchtalarm gemaakt. De eerste kort voor middernacht, de tweede om half twee en de derde maal om drie minuten over twee. Ook in Lausanne werd luchtalarm ge maakt. BRITSCHE BOMMEN OP FRANSCHE STAD. PARIJS, 2 Sept. De „Matin" meldt, dat op 31 Augustus Engelsche bommen op het centrum van de stad Chartres geworpen zijn. Een van deze bommen kwam vlak bij de kathedraal terecht. Twee Fransche burgers werden gewond. ROOSEVELT ROEPT STAATSPOLITIE OP NEW YORK, 2 Sept. President Roose velt heeft 60.000 man staatspolitie voor 1 Jaar diensttijd opgeroepen. MEER WERKLOOZEN IN AMERIKA. NEW YORK, 2 Sept. Volgens een ra ming van de National Industrial Confe rence Board is het aantal werkloozen in Juli met 54.000 tot in totaal 8235.000 toe genomen. Dit is de eerste stijging nadat de laatste vier maanden een daling was waal-genomen. LUCHTRAMP IN AMERIKA. Vijf en twintig dooden. In de Ver. Staten is een Amerikaansoh passagiersvliegtuig in de nacht van Vrij dag op Zaterdag -tijdens een onweer neergestort, doordat h^t, een half uur na dat het .uit Washington vertrokken was, tegen een bergtop vloog. De botsing was zoo hevig, dat de machine geheel werd vernield en de inzittenden met enorme kracht werden weggeslingerd, waarbij enkelen op een afstand van meer dan honderd meter terechtkwamen. De "ier leden der bemanning en 21 passagiers werden allen gedood. Onder de slacnt- offers bevond |zlch de bekende Amerl- kiansche senator Lundeen. De ramp vond plaats op 50 kilometer ten Noord westen van Washington. ZIJ is het erg ste ongeval ,dat de Amerikaansche lucht vaart in de laatste 17 maanden getrof fen heeft» GESLAAGDE WANDELMARSCH. Groote, enthousiaste deelname. De mooie omstreken van Schoonhoven blijken een aantrekkelijkheid te vormen voor wandelaars. Dat kwam tot uiting, toen de wandelsftortvereeniging uit Nieuwpoort een marsch organiseerde met als uitgangspunt Schoonhoven en het is wéér gebleken, toen gisteren de „Globe trotters''' een marsch uitgeschreven hid den. Mede door het zilveren kruisje, dat was uitgeloofd, was het aantal deelne mers buiten verwachting groot. Men moet daarbij ook verschillende bezwarende omstandigheden in aanmërking nemen. Zoo werd de marsch gehouden op Zon dag, zoodat christelijke vereenigingen niet konden deelnemen. Verder warende vervoersmogelijkheden beperkt, zoodat het voor vele wandelaars moeilijk werd, op tijd Ün Schoonhoven te zijn. Wij berichtten reeds Vrijdag, dat men rekende op een deelname van ongeveer 400 wandelaars. Hoewel dit cijier met eenig optimisme was berekend, is niet temin het aantal werkelijke deelnemers bijna zoo groot geworden, nJ. 380. Dank zij het ideale wandelweer schreven bij de start nog evenveel groepen in als van te voren |iun deelname bekend hadden ge maakt, zoodat tenslotte niet minder dan 14 groepen mëeliepen. Voorts was er een groot aantal individueele tippelaars op gekomen uit alle streken van hét land. Zoo was de verst komende deelnemer, die daarvoor een prijs ontving, de heer Die- mers uit Krommenie. Verder waren er onder de groepen zoowel Jeugdgroepen als gemengde groepen. Bij de eerste ca tegorie waren nog kleine wandelaartjes, die moedig de heele tocht volbrachten, doch ook het andere uiterste werd be reikt door een deelnemer van 79 Jaar, den heer W. Wels uit 's-Gravenhage, die daarvoor ook een extra prijsje ontving. Om 12 uur werd ln 't Nutsgebouw de ze wandeldag geopend door wethouder C.Peerbolte, die namens het gemeentebe stuur alle wandelaars welkom heette en de hoop uitsprak, dat zij bij een volgen de marsch niet alleen weer zouden opko men, maar ook de roem van Schoonho ven als wandelcentrum zouden uitdra gen, zoodat de deelname een volgende keer nog grooter zou zijn. Vervolgens sprak ook nog de maraeh- leider, de heer J. W. F. van Os van de Abeelen, die enkele aanwijzingen gaf voor de marsch en de wandelaars een prettige dag fcoewenschte. Men stelde zich daarna in de Koestraat op voor de marsch door de stad met vooiop de verschillende groepen en daar achter de individueele deelnemers. Op die manier trok een lange stoet door Schoonhovens straten in de richting van de Utrechtsche Dijk voor het eerste deel van het parcours, namelijk het Gat rond. Reeds spoedig ging toen de volgorde ver loren en werd de afstand tusschen de eer ste en laatste wandelaars grooter. Het volgende deel van het parcours, dat even- volgorde van het parcours, dat even- 123 als het eerste voor de deelnemers aan de 20 KM. marsch en aan de 25 K.M. marsch hetzelfde was, leidde door Bonrepas, langs de smalle zijde van de Vlist tot de Vrouwebrug en vandaar langs de brcede zijde terug tot de Fransche Kade, waar de rust werd gehouden. Daar, dus ongeveer halverwege de marsch, was het veld reeds ver uit elkaar. De tijd, die verstreek tus schen het voorbij marcheeren van de eer ste en de laatste wandelaars, was reeds gestegen tot ruim een uur. Ondertusschen was het weer wat dfukkender geworden, doch dat is vrijwel geen Invloed geweest op de prestaties. Er werden zeer mooie tijden gemaakt, zoowel voor de grootere als de kleinere marsch en zoowel door Jonge als oude deelnemers. Aan het slot van de marsch dankte de algemeen leider, de heer B. Kara, allen voor de prettige, sportieve geest, die de ze dag geheerscht had en hij kondigde aan, dat op Hemelvaartsdag van hetvpl- gend jaar wederom een marsch zal wor den georganiseerd, waarvoor een zilveren ster met het wapen van Schoonhoven zal worden uitgeloofd. De leiding toonde zich ook dankbaar voor het werk ,dftt verricht was door de jury, de heeren mr. J. Slager, mr.. O. G. W. Schrijver en J. Scheljgrond en de transportcolonne van het Roode Kruis, onder leiding van dokter Oroesbeek. En kele dankbetuigingen van deelnemers bewezen de Instemming met de beslis sing van de Jury. Ook voor het mooie parcours met het natuurschoon langs de Lek en Vlist en de goede organisatie van de marsch konden de leiders van vele deelnemers dankwoorden ontvangen. Tenslotte komt de politie een woord van dank toe voor de medewerking en regeling bij de marsch door de stad. De uitslagen van de wandelmarsch zijn: Afd. Jeugdgroepen: le prijs „Tempo", Ameide, met 109 punten. Beste leider was ook de leider van „Tempo", Ameide. Postzegeldoos met vloeiblad, Groote groepen: 1ste prijs ,B,e&trix", Jutphaas, met 113 X punt; 2de prijs „Quick", Delft, met 100 punten; 3de prils „Zoek de zon op", utrecht, 108 punten; 4de prijs „WJC.V.", Delft, 107 punten. EEN GESCHIL OMTRENT DË ARMENWET. Op 3 November van het afgeloopen jaar vestigue z.ch in onze gemeente een gezin uit Beigamoacht, waarvan het hoofd scmlaersgezei was. Een week daar na, op 11 November werd de man werk loos, met het gevoig, dat hij op 20 No- vemoer werd beirokaen in de ondersteu ning vanwege het Burgerlijk Armbestuur alhier. Intusschen bleek, dat de schilder op 28 October, toen hij dus nog te Berg ambacht woonde, zich daar tot den burgemeester had gewend met de mede- deeiing, dat hij binnen enkele dagen zijn woning zou moeten verlaten. Hij kon een woning te Schoonhoven huren, maar verwachtte binnenkort werkloos te zullen worden. Om niet het gevaar te loopen, ln Schoonhoven buiten de steun te worden gesloten, verzocht hij den burgemeester te bevorderen, dat Schoonhoven hem in dat geval ln de steunregeling zou opnemen. De burge meester van Bergambacht zegde toe, daarvoor zijn best te zullen doen, waar op de verhuizing naar Schoonhoven door gang vond. B. en W. van Schoonhoven legden dit geval voor aan Gedeputeerde Staten, die op 27 Februari beslisten (zulks met toe- passing van artikel 40 der Armenwet) dat de kosten van ondersteuning van het betrokken gezin, gedurende een Jaar te rekenen van 20 November 1939 af, ten laste van het orgaan der Armenzorg te Bergambacht moesten komen. Van deze beslissing van Gedeputeerde Staten zijn B. en W. van Bergam bacht in beroep gekomen. Zij voerden daarbij aan, dat de burgemeester van Bergambacht den betrokkene herhaal delijk heeft gemaand, om toch vooral in zijn gemeente woonplaats te houden, aangezien anders bij eventueele werk loosheid zijn steunuitkeering in groot gevaar zou komen. De man hield er echter aan vast, dat ln Bergambacht voor hem geen enkele geschikte woning was te vinden, hoewel heift op de ge meente-secretarie zes leegstaande hui zen waren aangewezen, waarvan de meeste in zeer g$ed bewoonbare toe stand verkeerden. Ze voldeden echter niet aan de eischen van den betrokkene, aangezien ze minder waren, dan de nieuwe woning, waarin deze tot duéver huisde. De verhuurder van de woning, welke hij verlaten moest, had uit goed heid in Bergambacht twee woningen gehuurd, waarvan de schilder er een zou kunnen betrekken. Hij wees ze echter beide met groot gebaar van de hand, om dat hij ze voor hem niet geschikt acht te, hoewel ook deze naar de meening van B. en W. zeer goed bewoonbaar wa ren. Het dagelijksch gemeentebestuur van Bergambacht meende, dat de man zich derhalve moedwillig in de omstan digheid heeft gebracht, niet tijdig een ander huis te kunnen verkrijgen. Toen het eindelijk tot hem doordrong, dat hij werkelijk uit zijn woning zou worden gezet, is hij, diep onder de indruk der omstandigheden, bij den burgemeester gekomen onder mededeeling, dat hij in Schoonhoven een huls kon huren en met het verzoek of de burgemeester er voor zou kunnen zorgen, dat hij in ge val van werkloosheid te Schoonhoven in de steunregeling zou worden opge nomen. Gedreven door medelijden heeft de burgemeester de hierboven reeds ver melde toezegging gedaan, omdat voor de gemeente Schoonhoven aan de uit- keering slechts geringe kosten verbonden zouden zijn. Ook toen heeft de burge meester hem echter nog gewezen op het groote flnancieele gevaar, dat hij zou loopen als hij niet in de steunregeling te Schoonhoven werd opgenomen. De burgemeester heeft niet in het minst vermoed, zoo voerden B. en W. van Bergambacht aan, dat deze handeling van hem zou worden aangemerkt als het jlitoefenen van invloed in de zin van artikel 40 der Armenwet en ook B. en W. waren van meening, dat de burge meester een dergelijke Invloed niet had uitgeoefend. De secretaris-generaal van het de partement van Blnnehlandsche Zaken heeft dezer dagen op het beroep van B. en W. van Bergambacht een beslissing genomen. Daarin wordt uitgesproken, dat zich hier inderdaad een geval, als bedoeld in het desbetreffende artikel van. de Armenwet, voordoet en dat Ged. Staten mitsdien terecht aan dat artikel toepassing hebben gegeven. De secretaris-generaal heeft derhalve, be sloten, het beroep ongegrond te verkla ren, zoodat het betrokken gezin voor een Jaar ten laste van Bergambacht moet worden ondersteund. AmmentoL Zaterdagmorgen had B. de Graaf, werkzaam op de scheepswerf van Gebr. Ooms, het ongeluk een voorhamer tegen het gelaat te krijgen. Zijn neus „werd getroffen, zoodat' de dokter er aan te pas moest kómen. Zaterdagavond, bij het sluiten van een zwaar hek, viel T. Gouwens, doordat een plank brak van de beschoeiing waar op hij stond, van een meter hoogte en bleef bewusteloos liggen. Nadat weer de hulp van doktér Muller ingeroepen was, werd de man per ziekenauto naar het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda ver voerd. VARKENSSMOKKELAAR BETRAPT. Vermoedelijk besmette dieren. Frauduleus vervoerd. Bergambacht. De verduistering, die de politie eenerzijds veel moeite en beslom meringen verschaft, blijkt haar aan de andere kant ook wei eens in de kaart te spelen. In de nacht van Vrijdag op Za terdag hleided rijks- en gemeentepolitie te Bergstoep een personenauto aan, om dat deze het verbod, na tienen te rijden, overtrad. Behalve de bestuurder, v. d. H. van Oroot-Ammers, bleken zich ln de auto tien varkens te bevinden: een der dieren was dood en de negen andere wer den er van verdacht, te lijden aan var kenspest. Het voorloopige onderzoek wees uit, dat de varkens alle uit Bergambacht af komstig waren. Behalve Van der H., waren een vee handelaar, D., en een veehouder bij deze zaak betrokken, want het verhandelen van aan besmettelijke ziekte lijdend vee is verboden en zoowel van het optreden dezer ziekte als van het sterven van een varken bad aangifte moeten worden ge daan. Na een voorloopig verhoor moest de auto met de ongewone lading van het gemeentehuis worden overgebracht naar een garage. De auto van v. d. H. reed daarbij ach ter een wagen, waarin de politie was ge zeten. Aanvankelijk haperde er wat aan de smokkelauto, zoodat het transport slechts in een zeer langzaam tempo kon plaats hebben, maar op een oogenblik, dat v. d. H. blijkbaar geschikt voorkwam, was het defect eensklaps verholpen en als een pij] uit de boog ontvluchtte hy zijn bewakers. Natuurlijk heeft dit op treden slechts tot gevolg, dat v. d. H. be halve voor het rijden in verboden tijden voor het frauduleuze vervoer óok nog be keurd werd voor het zich onttrekken aan het onderzoek. Op de auto is later beslag gelegd. Waterstand: Schoonhoven hg. water 7.10 uur, 1.34 M Keulen stand 2.55 M., val 0.14 M. Maastricht 31 Aug. 40.98 M., was 0.14 m. Eerste Kwartier 8 September. Nieuwe Maan. Op 7.12, onder 20.20 HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisteringsvoor schriften, wijzen wij erop, dat heden 2 September de zon ondergaat om 20 uui 27 min. Opkomst morgen 3 September 6 uur 53 min. Tusschen deze beide tijd stippen is dus alle lichtuitstraling ver» boden. arriveerde mede op de plaats des onheila, doch behoefde geen dienst te doen. Burgemeester Schreuders was bij het blusschmgswerk tegenwoordig. Van de hooivoorraad gjng <joor ver» branding en bluschwater een groot deel verloren. Met het loswerken en nablus- schen van de Smeulende massa was d» heele Zaterdagavond gemoeid. Verzekering dekt de schade. Polsbroek en Vlist. Bij de spreekbeur- ten van den heer Asmus, de vorige Zon dag ln de Ned. Herv. Kerk gehouden, werd gecollecteerd voor de inwendigi zending op Gereformeerde grondslag. D# opbrengst bedroeg ruim f 92.—. De ondergeteekende Antoverhnur, Telef. 27, Brandwijk Lekkerkerk. Bij de N.V. Touw- en Staaldraadfrabriek „Holland" zijn Zater dag weer 15 arbeiders ontslagen. In een Vrijdagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Lekkerkerk van de Ned. Middenstandsbond is in ver band met de verduisteringsvoorschriften besloten, om de sluitingstijd van alle winkels als volgt te bepalen. Gedurende de maand September zullen op alle werk dagen de winkels des 's avonds om 7 uur gefeloten zijn. Des Zaterdags zbilen de winkels om 9 uur sluiten. tfoor de maand October zal de sluitingnog een uur eer der plaats hebben, zoowel op werkdagen als des Zaterdags. I Daarna werd nog besloten om, in over leg te treden met de directie van het ge meentelijk electriciteitsbedrljf te Dor drecht om reductie te verkrijgen op de vastrecht- en winkeltarléven, waarna de vergadering gesloten werd. Nieuwpoort. Zaterdag is alhier ln het zwembad h^ jaarlijksche diploma-zwem men gehouden. Daarbij slaagden: G. Ro- zendaal, J. te Hennepe, B. Bochanen, W. Blom, C, Blom en J. Stout te Nieuw poort, G. den H&rtog te Langerak, L. Verveer te Oroot-Ammers. Hedenavond hoopt de Damclub „Kijk Uit", haar speelavonden weer te hervat- ten. HOOIBERG VERBRAND. Polsbroek. Door onbekende oorzaak ont stond Zaterdagmiddag om vier uur brand in de hooiberg van den veehouder J. Bassa De vlammen sloegen hoog op uit de met riet gedekte kap van de berg, zoo dat de in de nabijheid staande bouw manswoning, die eveneens met riet ge dekt ls, groot géVaar 'liep. Aan het kor date optreden van enkele omwonenden die het dak voortdurend nat hielden, is het te danken, dat de woning kon be houden worden. Toen 'de motorspuiten van Polsbroek en van de Onderlinge' BrandverzekeringmaatschappiJ te Vlist op het terrein verschenen, was de brand spoedig gelocaliaeerd fn het gevaar voor uitbreiding geweken. Da handhrandanuit van Polabroekerdam AAN DE GEMEENTE GODS, DIE TE VLAARDINGEN IS Ds. J. Grootjana te Vlaardingen schrijft ln de (Hervormde) „Zondagsbode" van den ring Schiedam en het Westland over het eenheidsstreven. Hij zegt daarbij on» der meer het volgende: Ge hebt gelezen van de actie van iemand, die de Hervormde en Gerefor meerde kerk weer wilde samenbrengen tot een kerkelijke eenheid. In dat ver- langen zal iets van het helmwee van Gunning zitten naar de Una Sancta. In derdaad, de gescheidenheid is maar al te groot, droef groot. Stel U eens even voor dat de apostel Paulus een brief had ge schreven: Paulus, een dienstknecht van Jezus Christus, aan de gemeente Gods die te Vlaardingen is. Waar had die brief bezorgd moeten worden? Waar had de post zich moeten vervoegen? Bij de kerkeraad van de Her vormde gemeente, of bij de Gereformeer de kerken, of bij de Christelijk Gerefor meerde gemeente, de Gereformeerde ge meente, de Vrije Gereformeerde gemeen te, de Oud-Gereformeerde gemeente, di Vrije gemeente, de Remonstr. Geref. ge meente, en, die mag ik toch ook nlel vergeten, de Roomsch Katholieke kerk? Ik denk: die brief werd nergens afge geven. De bezorger zou de kluts kwijt raken. Voelen wij in deze dingen wel, dat het toch niet in orde is met de kerkelijke en dus met het geestelijke leven in ons volk. En hebt ge er groote moed op, dat ln al deze dingen er nu zoo maar een ritseling zal gaan door de dorre doodsbeenderen? Eén ding staat voor ons toch wèl vast: niet door wat opgeschroefde mênschellj- ke actie kan hier genezend gewerkt wor den. Wij hebben ons te verootmoedigen en te bidden: Och, dat Gij de hemelen scheurdet en nederkwaamt. Venl Crea tor Splrltls: kom, Heilige Geest, en hen schep Gij onze harten. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Uitgetredenen uit d« Ned. Herv. Kerk. Woensdag 4 September, 's avonds 7 uur, Ds. Blaak, van St. Filips- land. HAASTRECHT. Donderdag 5 Septem ber, n.m. 3 uur, Ds. W. de Voogd van der Straaten. Huwelijksinzegening. KRIMPEN a.d. IJ SS EL. Evangelisatie Noorderstraat. Dinsdag 3 September, 's avonds 6.45 uur, de heer Miras, van Axel. LEGER DES HEILS. SCHOONHOVEN. Koestr. 134. Woens dag 4 September, n.m. 5 uur, Heilsbijeen» komst voor de Jeugd; 's avonds 7.30 uur, Verlossingssamenkomst. PAARDEN EN VER. AMSTERDAM, 2 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 598 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kwal. 92— 100, 2e kwal. 78—90, 3e kwal. 64—74 pet K.G. slachtgewicht; 85 melk- en kalf* koeien f $20—300 per stuk; 54 vette kal veren 2e kwal. 78—85, 3e kwal. 60—66 p« K.G. levendgewicht; 47 nuchtere kalve ren f 1218 per stuk; 94 schapen en lam meren, schapen f 40—50 per stuk, lam' meren f 2026 per stuk. BOTER, KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 2 Sept. Aanvoer 90 par tijen kaas, 4050 stuks, wegende 20.250 kf Prijzen; X 37—40.50. Handel matig. 5 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1944 Sinds Dultschland begon met meer aandacht te schenken aan ons land heb ben de Nederlanders nauwer meegeleefd met de gemakken en ongemakken van het groote Dei de Rijk. Het zou te omslachtig worden die allemaal op te noemen en ifit te pluizen en dat is ook niet noodig. De Nederlanders kennen ln voldoende mate de voordeden en kunnen die dagelijks in eigen omgeving constateeren. Met de pe rikelen is het al hetzelfde. Ieder weet dat Nederland in de Engelsche blokkade is betrokken en dat zooiets niet louter overvloed ten gevolge heeft. Behalve aan het dagelij ksche geharrewar met vele distributiebonnen en dito punten, kan men dat ook constateeren als men een rustige wandeling maakt door het Au- gustuslandschap, dat reeds October symp tomen vertoont. Men kan toch bij zijn handelingen breed midden op de weg gaan staan om een vliegtuig of beter een vlucht vogels na te kijken. Vroeger was zooiets alleen maar mogelijk met een groot gebrek aan werkelijkheidszin of aan een groote ovèrmaat van roekeloos heid en schulden. Het is immers zoo dat als men vroeger met de handen op de rug een pijp in de mond en het oog omhoog gericht midden op de weg zou staan, men weldra onder een of meer auto's zou gelegen hebben, met al de nare gevolgen van dien. Als men nu ongestoord ln de zelfde houding op de weg kan staan zon der nare gevolgen dan moet er iets ver anderd zijn. Die verandering zit hem in het groote verschil van voor auto's be schikbare benzine tusschen het eerste kwartaal van dit jaar en thans. Dat ver schil is zelfs zoo groot, dat nu nog maar 18 van de benzine van de voor-oorlog- sche tijd gebruikt mag worden. Het zal dus niet veel schelen of er rijden ook nog maar 18 van de auto's. En aange zien die 18 niet allemaal op de weg rijdt waar men wandelt, is het daar stil. Nu zullen de ras-wandelaars daar in het geheel niet over klagen, behalve natuur lek als ze ergens ver van huis met groo te blaren op hun voetzolen langs de weg zitten en heftige verwenschingen uiten aan bus- en taxi-ondernemers, die niet rijden, maar die daar ook niets aan, kunnen doen. Doch de lieden, die eertijds niet hun leven waagden met wandelingen, maar in een auto langs die wegen stoven, klagen natuurlijk wel. ZIJ moeten nu op een veel omslachtiger manier reizen ln treinen, welke natuurlijk altijd vol zitten, zoodat ze moeten staan, of ze moeten zich een hartkwaal en een longverzwakking trap pen dbor op een fiets hun noodzakelijke reizen te doen. Zij zijn in het geheel niet aan f ietsrijden gewoon en vinden dan ook dat zij een auto noodig hebben. De Hollanders hebben altijd graag hun eigen meening gehad en die liefst ook niet onder stoelen of banken gestoken. Als nu maatregelen niet naar hun zin waren dan kon men daar het noodige over hooren van ontevreden betrokkenen Er waren natuurlijk altijd vele maatre gelen, vele betrokkenen en mitsdien vele ontevredenen. Het was zelfs zoo, dat er een apart werkwoord was ontstaan over het hier bedoelde mopperen, maar dat niet zoo maar ln de courant kan worden afgedrukt. Het is echter vooral door de mobilisatie een overbekend werkwoord^ omdat men den soldaten verweet dat zij altijd wat te khadden. Het is een gelukkig verschijnsel, dat dit Werkwoord nog steeds wordt vervoegd, omdat daaruit moge blijken dat de Hol landers de maatregelen niet zoo maar langs hun koude kleeren laten afglijden en dat zij hun Hollandsche geest nog be houden hebben. Op de diverse verkeersinspecties en het departement kan men meepraten over deze kende Hollanders, want er zijn niet minder dan 10.000 beroepsschriften binnengekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het niet afgeven van een rijvergunning voor auto's. Maar nu is het nog erger geworden of uit wandelaarsoogpunt bezien nog beter. Na 's avonds tien uur mogen geen auto's, autobussen, motorfietsen of andere ver voermiddelen, die met een motor worden aangedreven, op 4e weg komen. Er zijn enkele categorieën wandelaars, die bij voorkeur 's avonds na tien uur op pad gaan, die deze maatregel zullen toejui chen. Maar alweer zijn er ook de auto rijders, die dit lang niet naar de zin is. Zy behoeven nu echter geen protesten in te dienen, want het zou hen, en dat we ten zij, niets helpen. Er zijn nu eenmaal maatregelen, die heelemaal boven uit het fficieele bestuursapparaat komen, waar niets tegen te deen Ik Engelsche bommen op Nederland. BOMMEN BIJ SOESTERBERG. In de nacht van Donderdag op Vrijdag hebben Engelsche vliegers verscheidene malen getracht, een aanval op Soester- berg te ondernemen. Tot zesmaal toe weerklonk luchtalarm. Er werden eenige Dommen uitgeworpen, die in een open veld terechtkwamen en geen noemens waardige schade aanrichtten. Militaire doelen werden niet getroffen. Persoonlij ke ongelukken kwamen niet voor. De ge- heele nacht was het afweergeschut te hooren en tot ver in de omgeving loeiden de sirenes. Tegen drie uur was het ge vaar geweken.' Op het Kampereiland. Voorts zijn Vrijdag op het Kamper eiland bij het Kefceldlep eenige bommen gevallen, wkarvan er één ontplofte. Deze bom sloeg een gat ln de grond met een middellijn van zes meter en een diepte van drie k vier meter. In het geheel zijn er drie trechters in de grond geslagen. Men vermoedt dat er zich nog eenige kleinere, niet ontplofte bommen ln de nabijheid bevinden. Scherven rijn ge vonden tot op honderden meters afstand Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie heeft een groot gedeelte van de omtrek afgezet. Durgerdam gebombardeerd. Het ANP. meldt, dat het dorp Dur gerdam in Amsterdam-Noord in de nacht van Vrijdag op Zaterdag zwaar is getrof fen. Twintig vaft de 150 woningen wer den meer of minder ernstig beschadigd bij een aanval van een Engelsch vlieg tuig, dat vier bommen in deze omgeving heeft geworpen. Twee bommen kwamen in het Buiten-IJ terecht, een derde bom in een weiland en een vierde brisantbom kwam op de Waterlandsche Zeedijk tot ontploffing. Deze laatste bom heeft een ontzetten de ravage aangericht.Hij viel neer op nog geen tien meter van de dijkwonigen in het Westeinde van het dorp. Een geweldige explosie deed de huizen op hun grondvesten trillen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De voorgevels van de meest nabij staande woningen Fer" den zwaar beschadigd. Scherven drongen door dikke stfeenen muren en richtten groote verwoesting aan in de woon- en slaapkamer?. De dakpannen werden van de dak^n weggeveegd en honderden rui ten, zopwel aan de voor- als achterzijde van de hulzen, werden uit hun sponnin gen geslagen. Dé draden van het electri- sche nét kwamen op straat te liggen en leverdei) groot gevaar op voor de tal- Joozen, die zich geheel overstuur opde weg bevonden. Wanneer ooit het feit, dat geen per sonen gedood noch gewond werden een wonder genoemd mag worden, was het in dit geval. Slechts een dame moest zich wegens lichte hoofdverwondingen onder geneeskundige behandeling stellen Midden in de nacht verschenen de stut- en slopdienst, brandweer en G.E.W. ter plaatse. Doetinchem getroffen. In dezelfde nacht zijn bij Doetinchem enkele bommen uitgeworpen. Een bom kwam terecht in een stuk bouwland te Gaanderen onder Doetinchem. De ruiten van enkele omliggende huizen werden vernield, terwijl enkele bomscherven door de muren drongen en aan 't meu bilair schade toebrachten. Vermoedelijk zijn bommen terecht gekomen in de bos- schen van het landgoed „Slangenburg" doch ze zijn nog niet gevonden. Bommenregen op andere plaatsen. Bij Broek in Waterland en het Bilt in Noord-Friesland werden voorts door bominslagen boerderijen beschadigd Bij het laatste dorpje vielen niet minder d'an 13 bommen. Zy kwamen in het vrye veld terecht. Een koe werd gedood, een paar andere gewond. Ook bij Hoofddorp werden enkele bommen geworpen. De schade was hier eveneens onbeteekepend; een boerdery werd licht beschadigd. Bij Assendelft en Nieuwen- hoorn viel voorts een aantal bommen in weilanden, zonder schade aan te rich ten. Ernstiger waren de gevolgen in Schipluiden, waar de Engelsche bommen 5 koeien doodden en 5 andere dieren verwondden. Den Helder moest het voor de zoo- veelste maal ontgelden. Hier kwamen eenige bommen op reeds ontruimde wo ningen terecht; twee andere projectielen vielen ln het water. In Julianadorp sneuvelde een groot aantal ruiten, toen eenige bommen in een weiland bij een huizencomplex explodeerden. Ook hebben Vrijdag de Engelsche vlie gers getracht boven Den Haag bom men uit te werpen. Het is by een poging gebleven. Drie brandbommen kwamen ln een tuin t» het Noorden van de stad te recht, zonder schade aan te richten. Verder meldt het ANP. dat in de nacht van Zaterdag op Zondag bommen zyn gevallen in V e 1 p. Een seinhuis vlak by het station werd getroffen. De ar beider-telegrafist M. Meyer werd licht gewond. Het pension De Drie Eiken, dat ook in de nabijheid van het station staat werd eveneens getroffen. Het huis werd door vier bommen ernstig beschadigd. Hier kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Van vele huizen in de omtrek sprongen de ruiten en sjoegen de pannen van de daken. Er zyn geen militaire objecten ln de buurt. By B e r k e 1 (Z.-H.) zyn Zondagmid dag ln de Boezempolder uit een Engelse h vliegtuig veertien bommen neergeworpen welke in een weiland terechtkwamen, waarby twee koelen werden gewond. De politie heeft de omgeving afgezet. In de omtrek zyn geen militaire doelen. ONRUSTIGE NACHT VOOR AMSTERDAM. Vier maal luchtalarm. Zaterdagavond en loop van de nacht op Zondag ls te Amsterdam vier maal luchtalarm gemaakt. Omstreeks kwart over tien kwam plotseling het luchtafweergeschut in werking, dat met ongekende hevigheid het vuur op vijan delijke toestellen opende. Het zware ge dreun der kanonnen en het ontploffen der granaten van groot kaliber in de lucht deed den wandelaar ijlings schuil plaatsen tegen neerkomende scherven opzoeken. Even later klonk voor het eerst sedert 15 Mei het luchtalarm. Vele menschen, vooral in de buitenwyken, waren echter zoo onvoorzichtig, buiten te gaan kijken, hun moest de 'luchtbeschermingsdienst bevelen, ln de hulzen te gaan. Voor twaalf uur is er nog tweemaal luchtalarm geweest. Het bleef die naqht echter niet rustig, want tegen halfeen werden de slapende hoofdstedellngen op nieuw door het luchtalarm gewekt. De luchtdoelartillerie vuurde zeer hevig, rondom de stad zag men op vele plaat sen het lichten der kanonnen. Om kwart over vier probeerden Engel sche vliegtuigen, die zeer hoog vlogen en die men nauwehjks kon hooren, voor 't laatst de hoofdstad te naderen. Drie kwartier lang dreunde en knalde het bijna onafgebroken boven de huizen. De Engelsche vliegtuigen slaagden er echter niet in, boven de stad te komen. Het ge schut dwong de toestellen op zeer groote hoogte te blijven en ten slotte om te kee- ren. Er zijn geen bommen op de stad ge worpen. Door granaatscherven Hepen echter drie personen lichte verwondin gen op. Vliegtuigen neergeschoten. Bü het overzetveer naar Griesbeek, achter het station De Steeg, is een En gelsche machine neergehaald. De drie in zittenden werden gedood. Ook by L o b i t h is een Engelsche ma chine omlaaggehaald. Voorts meldt het A.N.P., dat nabij Doetinchem, aan de weg tusschen Zelhem en Halle, een Engelsch bombar dementsvliegtuig is neergehaald. Het aan tal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vermoedt, dat vyf a zes personen om het leven zyn gekomen. Gisternacht is een Engelsch verken ningsvliegtuig door het luchtafweerge schut op het eiland Rozenbrug neer gehaald. Het toestel stortte brandend neer. Een der inzittenden wist ziciwnet een parachute te redden en ls gevtmgen genomen; de andere ls in het toestel verbrand. aangespoelde mijnen. Zaterdagavond zyn op het strand by de Waasenaarsche Slag twee mUnen aan gespoeld, welke Zondagochtend gede* monteerd 4jn en zonder ongelukken ver voerd. Zondagavond ls op het strand tusschen de Wassenaarsche Slag en Katwyk we derom een myn aangespoeld, welke ont ploft is, doch geen schade heeft aange richt. HET ONGELUK TE ZALT-BOMMEL. Waarschijnlijk 7 slachtoffers. In het eerste bericht, dat het A.N P. ons zond omtrent het ernstig ongeluk by het werk aan de spoorbrug te Zaïtbommei, b.ykt de omvang der geyolgen sterk te zyn overdreven. Te laat voor het num mer van Vrydag bereikten ons de nadere berichten. Daaruit vernamen wy nog het volgende: Het brugstuk, dat 1000 ton woog en 110 meter lang was, kwam op twee bak ken terecht. Hierop stonden ruim dertig arbeiders van de Nederlandsche Dok- Maatschappij te Amsterdam. Deze arbei ders, en zeven anderen, die op het brug stuk stonden, geraakten te water. Van deze laatste arbeiders hebben zes zich zwemmende in veiligheid weten te stel len. De zevende verdronk. Spoedig na het ongeluk heeft men twee dooden kunnen bergen. Het war n de ar beiders Th. de Laat uit Orthen by 's- Hertogenbosch en D. van Alp'n.n uit Am sterdam. Niet eif. zooa.a aananke gemeld, doch negen gewonden zijn ln h t ziekenhuis te Zaïtbommei ogenomen. Dit zyn lr. Van der Laan uit Santpoort en de arbeiders De Boef, Burgers, Groen, Bergstroom, Rykers en Mouthaan, allen uit Amsterdam, Verhey uit 811edrecht en De Graaf uit Hedel. Er worden nu nog vyf personen vermist, z eer vermoedeiyk zyn zy verdronken. Men neemt aan, dat het aantal dooden dus ln totaal zeven zal bedragen. Geldelijke hulp van Rijks commissaris. Om de ergste nood van de familieleden der slachtoffers te lenigen heeft, naar wy vernemen, de RUkscommissaris een aanzleniyk bedrag ter beschikking ge steld. Onderzoek naar de oorzaak. Teneinde een onderzoek te doen lnstel- llen naar de oorzaken van het ongeluk heeft de Rykscommlssarls een commis sie Ingesteld Tot leden van deze com missie heeft hy benoemd: Oberrelchs- bahnrat Grimm, den gevolmachtigde voor de waterwegen Oberbaurat dr. Bolle en den vertegenwoordiger van het Duit- sche arbeidsfront, Relchsambtslelter dr. Hellwig. PRIJSOPDRIJVING TE HAARLEM. De politie heeft een onderzoek inge steld in een sigarenwinkel te Haarlem, welke gedreven wordt door twee com pagnons. Behalve sigaren, vond de po litie ook een vat met 200 liter slaolie, doozen met toiletzeep, emmers met zachte zeep, een grooce hoeveelheid ca cao en 100 kg. suiker. De winkeliers ver kochten deze artikelen tegen te hooge piys. Zoo moesten de klanten voor een pond suiker 45 cent betalen. De politie heeft de slaolie, de cacao en de zeep mee genomen en ter beschikking gesteld van de dlstributiedlenst. Een gedeelte van de voorraad toiletzeep en suiker is in beslag genomen, daar deze artikelen waar- schyniyk afkomstig zyn van een te Heemstede gepleegde diefstal. Tegen de belde winkeliers ls proces verbaal opgemaakt. DUITSCHE LOF. Voor Nederlandsche administratie. Een medewerker van de Frankfurter Zeitung meldt uit Den Haag, ln een Ne derlandsche kring een afdeeiingschef by den Rykscommlssarls te hebben hooren zeggen: „Ik ken het oude Ooatenrijk- sche, Hongaarsche, Tsjechische en Pool- sche bestuur, geen enkel kan zich met het Nederlandsche meten. Het is een ge not met de algemeene secretarissen der Nederlandsche departementen van alge- nieen bestuur samen te werken. Het zUn zeer ontwikkelde mannen van degeUJke kunde, wier z&keiyke voorstellen van grondige kennis van de materie getui gen. Ze doen uitnemend werk ln' 'hun ambten en verlichten de samenwerking tusschen de Dultsche overheden en de Nederlandsche ambtenaren." PROF. DR. K. SCHILDER. Naar Arnhem overgebracht. Het Chr. Soc. Dagblad meldt, dat tyT dens een meeting van Oost-Geldersche Gereformeerde Jeugdverenigingen Za terdagmiddag ls medegedeeld, dat prof. dr. K. Schilder, van Kampen, aan zyn voornemen om op deze meeting te spre ken, geen uitvoering kon geven, wyi hU naar Arnhem was overgebracht. Met ontroering, doch kalme waardig heid, werd van dit bericht kennis geno men. Aan het einde^Wn de vergadering werd een telegram gezonden aan me vrouw Schilder, waarin haar en haar kinderen kracht en troost werd toegebe den. GEVAARLIJK SPEL. Drie jongens gewond. Zaterdagmiddag waren te Amsterdam drie jongens van omstreeks 15 jaar in een woning aan de Jacob Obrechtstraat bezig met het nemen van scheikundige proe ven, waarby zy kalium-chloraat, roode phosphor en houtskool gebruikten. Toen zy hiertay bovendien vuur gingen toepas sen, ontstond een ontploffing. Het ge luid veroorzaakte ongerustheid by de be nedenburen, die wisten, dat de jongens alleen thuis waren, zy belden aan en kregen geen gehoor. Daarop trapten zy de deur in en troffen het drietal gewond aan Een hunner werd in zorgwekkende toestand, de beide anderen waren er minder erg aan toe. Alle drie de slacht offer zyn naar het Wilhelminagasthula vervoerd en daar ter verpleging opgeno men met wonden aan het gelaat, handen en onderlichaam. De afbraak vin oud-Nymegen, welke ge- ruimen tyd geleden begonnen werd, doch weder was stopgezet, zal thans weer ter hand worden genomen. (Foto Pax-Holland). HISTORISCHE SCHATTEN IN EEN SLOOT. By de kostbaarheden, die in de oor logsdagen van Parys naar Zuld-Frankryk worden gebracht, hebben zich óok da driekante steek van Napoleon en enkele Juweelen van keizerin Joséphine bevon den, die men uit den Dóme des Invalidee in veiligheid wilde brengen. In die laatste helft van Juni stonden dan naby de atad Etampea aan he kant van de weg twee vrachtauto's. ZU konden voor- noch achteruit, bekneld als zy za ten ln de groote stroom auto's naar het Zuiden, die voor een groot deel door de bombardementen was vernield. De auto's hadden hun lading verloren. Die lading, die uit een aantal kisten bestond, lag voor een deel ln een sloot langs de weg. De Inhoud van de kisten lag in de omgeving verspreid. Twee da gen lagen de voorwerpen, die ln de kis ten waren geborgen geweest, ln de mod der, zonder dat Iemand zich er om be kommerde. Totdat een Duitsch officier bij zyn tocht langs de vrachtauto's aan de kant van de sloot een hoed zag l'ggen met er naast oude degens en tot zUn ver wondering ook met edelsteenen versierde ordeteekenen, paarlen, halssnoeren en smaragden. De kisten bleken genummerd te zyn en het opschrift te dragen: „DG- me des Invalides". 37. Oble zweeg, maar voelde zich niet op zijn gemak. „Vlug!" drong de chef aan. „Let goed op en loop geen on- noodig risico. Denk aan je veiligheid. Doe niets overyid en svrg, dat ze je niet ln handen krijgen blijf uit hun greep. Het zUn gevaariyke, niets ont ziende misdadigers." „M-m-mlsdadigers," stamelde Oble, terwyi hij met zyn oogen rolde. „In orde, chef," zei Frits, tenvyi hy naar de keuken liep om zyn regen- jo: te ha.cn. „Ga mee, Joop, en jy ook, Obie." 38. Tezamen duwden de jongens Obie naar buiten naar de poort, daar nam Frits de leiding; hy rende de straat door en verdween even later om den hoek van de zUstraat uit het gezicht. „Nu moet jij achter mij aankomen," fluisterde Joop tegen Obie, „maar even wachten hoor." „Maar mnlr Joop, ik „Als je niet doet, wat Je gezegd wordt, dan zal ik Mevrouw Bos vertellen, dat Je vanavond zonder het te vragen weg bent gegaan naar je meisje. „Jaamnir baas," zei Obie en gehoorzaamde. Het volgend» oogenblik stond Obie alleen bU de poort, zUn tanden klapperden en zijn knieën knikten.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3