C Plaatselijk nieuws Sportnieuws Sliedrecht. lEoop der bevolking Burgerlijke stand j Plaatselijk nieuws VARIA Rechtszaken Wat geeft de radio: Loop der bevolking Burgerlijke stand MAANDAG 2 SFT"TF'V»» Bergambacht. Gevonden voorwerpen: Rijwielbela&tingmerk bij W. van Buren, Benedenberg; beenpljp, pakje spaar- zegels en een mes in schede ,te bevragen bij den gemeente-veldwachter. Vergadering „Nederland en Oranje". Capelle a.d. IJssel. De A.-R. Kiesveree- tiiging „Nederland en Oranje II" hield Woensdagavond een drukbezochte verga dering in de Chr. School aan de LJssel- mondsche Laan, onder leiding van den voorzitter, den heer G. Koedoot. Na de gebruikelijke opening en een in leidend woord van den voorzitter, werd het woord gegeven aan den heer Th. Heukels, lid van Ged. Staten van Buid- Holland, die sprak over: „Onze houding in deze tijd". Spr. wees er op, hoe 10 Mei was gekomen, hetgeen door velen was gevreesd en afgebeden, dat ons land in de oorlog werd betrokken, en daarmede is ook gekomen een tijd van geestelijke verbijstering, vooral voqr hen, die alleen geloof hechtten aan de zicht bare dingen, en twijfelmoedig vragen: „Wie zal ons het goede doen zien." De A.-R. weet daarop het antwoord, omdat zijn geloof hem in staat stelt, bij de puinhoopen te aanvaarden de leiding Gods, die ook in het schrikkelijke gebeu ren van vandaag »ljn Raadsplan uit werkt. Hij is blind in de toekomst, maar ziende op het gebod des Heeren, begeert hij Gods wil te doen. Hij weet, dat hij zonder den Heiland niets doen kan, maar hij weet ook, dat Christus door de ge beurtenissen van 1940 heen zijn Konin krijk zal doen komen. Daarom adviseert spr. voort te gaan in het oude voetspoor,' daarbij de oude beginselen toegepast op de nieuwe tijd. Spr. aCht het gewenscht, ln de Interimtoestand, die de staatkun dig doormaken, ons naar dat positieve recht te gedragen. Bij de Haagsche con ventie van 1907 zijn ons ook gewaar borgd: eerbiediging van godsdienstige overtuiging en vrijheid van eeredlenst. Verder wordt nagegaan de totstand koming van de Ned. Unie, en de bezwa ren. die deze oplevert voor de godsdienst vrijheid en vrije jeugdvorming, terwijl in haar program vin georganiseerde in vloed van het volk bij de regeering geen •prake ls. Na debat, sluit, met een woord van dank aan den spreker, de voorzitter de vergadering. De heer Heukels ging in dankgebed voor. PLOTSELINGE DOOD. Lekkerkerk. De heer Jan van Limborgh oud ruim 79 Jaar, was Vrijdagmiddag in zijn tuin aan het werk en toeh men hem wilde roepen voor theedrinken, vonden zijn huisgenooten hem dood.Hij was t kerkvoogd der Ned. Hervormde Gemeen te en een der oprichters der Gymnastiek vereeniging Kracht Door Oefening. Door dat hij vroeger manufacturier was, was hij ln de geheele gemeente algemeen be kend. Sliedrecht. De directeur der gemeente werken van Utrecht heeft aanbesteed het leggen van een centrale rioleering in de Weerdsingel, Westzijde, de Leeuwstraat en de Nieuwe Daalstraat, van de Wester- brug tot de Eerste Daalschedijk en bij komende werken. Laagste inschrijfster was: Fa. Gebr. Visser. Sliedrecht, voor f 62.900. lijk na de aftrap kwam Schoonhoven al tot het Bergambachtsche doel, maar de aanval werd afgeslagen. Direct daarop wist Schoonhoven het eerste doelpunt te scoren. Lang hebben de tegenstanders de ze voorsprong niet gehouden, want al spoedig wist de B.-voorhoede de gelijk maker te scoren. Na een spannende strijd kwam de rust met een verdiende 32 voorsprong van Bergambacht. Na de rust was het spel niet zoo vlug als in de eerste helft. Schoonhoven stel de in het begin alles in het werk om de achterstand in te halen, maar de achter hoede van Bergambacht hield stand. Na ongeveer een kwartier spelen bracht B. de stand op 42. Nu was de nederlaag van Séh. zeker. De enkele aanvallen, die B. nog kreeg, werden met gemak afgesla gen. Het spel had veel van zijn aantrek kelijkheid verloren. B. wist nog eenmaal te scoren, zoodat het einde kwam met een 5—2 overwinning voor B., welke zeker verdiend mag worden genoemd. Lekkerkerk. Voor het eerste elftal van L.F.C., dat in de Nederlandsche Voetbal Bond speelt, begint de competitie Zondag 8 September en voor het tweede, derde en vierde elftal, die in de Goudsche Voet bal Bond spelen, op Zondag 15 Sep. GOUDSCHE VOETBALBOND. Uitslagen Juninrencompetitle. Afdeeling A: QJS.V. AO .NA. B 4—3 OJïA. A-O.N A. B 11—0 Gouda BG.S.V. A 9—2 Bodegraven AGouda A 22 Gouda B-^-O.N.A. B 7—2 Moordrecht AG.S.V. A 4—1 Afdeeling B: Zwervers ANieuwerkerk A 03 O.N.A. C—Gouda C 1—1 Nieuwerkerk A—Gouda D 5—0 ZWEMMEN. Bergambacht. Doordat het weer niet goed ijenoeg was, om de zwemwedstrijden die Zaterdag in het bad te Bergstoep zouden worden gehouden, doorgang te doen vinden, zijn deze uitgesteld tot Za terdag 7 September. VOETBAL. Bergambacht. Het eerste elftal ging Zondag het veld in tegen een combina tie van Schoonhoven. De wedstrijd, die voor Bergambacht een 5—2 overwinning bracht, was door het tamelijk goede spel .van Bergambacht wel interessant. Dade- GEMEENTERADEN. Ameide. Vergadering van de gemeenteraad op Donderdag 29 Augustus. Na opening van de vergadering door den VOORZIT TER, burgemeester C. W. Luijendijk, werden de leden, die allen aanwezig wa ren, als volgt toegesproken: „Aangezien dit de eerste vergadering is na de oorlog, kunnen we dankbaar zijn dat we allen gespaard zijn en dat we weer kunnen vergaderen. Het ligt niet in mijn bedoeling, hetgeen achter ons ligt, nog eenft dp te halen, we zijn te dankbaar, dat hiér geen enkel menschenleven te betreuren is. Hartelijk dank ik den ingezetenen voor de gastvrijheid door hun verleend aan de vluchtelingen uit Wageningen en tevens dank ik den ambtenaren der gemeenten Wageningen en Ameide en die ingezete nen, die ln de moeilijke dagen hebben medegeholpen om het vele werk vlot te doen verloopen. Ik denk daarbij vooral ook aan de tot heden vlot verloopende luchtbeschermingsdienst. Laat ons moedig arbeiden aan de we deropbouw van ons land en overal de or de en rust bevorderen. Thans verzoek ik U, van Uw zitplaat sen te willen opstaan om met een oogen- blik van stilte de voor ons Vaderland gevallenen te herdenken. Nadat de aanwezigen weder zijn ge zeten, worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Eenige besluiten tot wijziging der be grooting zijn goedgekeurd terug ontvan gen. Het uitbreidingsplan wordt Ingevolge Nederland op de Leipzigermesse. Prachtige bloemenschatten en kostelijke fruitcollec ties verkondigen op de Najaarsmesse te Leipzig den roem van den Hollandschen tuinbouw. (Foto Weltbild) Provisie voor den winter. De lnnaak van boonen is ln vollen gang en in de fabrieken van den Langendljk heerscht de Jaarlijks weerkeerende drukte. (Foto P&x-Holl&nd.). advies van Ged. Staten gewijzigd. Behoudens enkele bezwaren wordt met de begrooting 1941 van de vleeschkeu- ringskring Vlanen accoord gegaan en wordt er tevens mede accoord gegaan, dat de noodslachtplaats te Ameide wordt op geheven, zulks ln verband met de gerin ge noodslachtingen en het vrij hooge on derhoud en huur van deze slachtplaats. Hierna worden eenige besluiten tot wij ziging der begrooting goedgekeurd. Vervolgens dient de VOORZITTER de rekeningen der gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur over 1939 in en benoemt de raad een commissie voor het nazien dezer rekeningen. De Verordening lig-, laad-, los- en op- slaggeld wordt vastgesteld. Daarna sluiting. Blttkensgraaf. Woensdag 28 Augusuts kwam de ge meenteraad in openbare zitting bijeen. Voorzitter burgemeester Dekking. Aan wezig alle leden. De vergadering wordt met gebed ge opend, waarna de secretaris de notulen leest, die zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. Verschillende ingekomen stukken, w.o. de goedkeuring door Ged. Staten van de aankoop van noodwoningen worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt in behadeling de voorloo- pige vaststelling der gemeenterekening dienst 1939. Deze bedraagt in gewone dienst: ontvangsten f 38.381,50, uitgaven f 30.851,11; kap. dienst ontv. f 6430; uit gaven f 13.251.99. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening goedgekeurd. De gelden voor het openbaar onderwijs wonten vastgesteld op f 14.40 per leer ling, zoodat de bijz: school recht heeft op f 1468,80, berekend naar 102 leerlin gen. Bij de rondvraag bepleit de heer C. VLOT de noodzakelijkheid van het aanbrengen van een noodklok, daar deze gemeente nu van elke tijdsaanwijzing is verstoken. Besloten wordt een uurwerk te plaat sen nabij het postkantoor. De heer K. AANTJE8 vraagt of er bezwaar bestaat, om op de plaatsen, waarvan de gemeente door onteigening eigenares wordt, noodwoningen te plaat sen. Bedoeld wordt een strook grond langs de Graafstroom. Het bouwen van zoo'n noodwoning is dan geheel voor re kening van belanghebbende. De leden hebben hiertegen geen be zwaar, mits de noodwoningen onmiddel lijk worden opgeruimd, zoodra de ge meenteraad dit noodig oordeelt. Hierna sluiting. In de Woensdagavond gehouden raads vergadering, was de heer J. van Hemert afwezig. Aan mej. W. H. Dekker werd wegens het bereiken van de 60-jarige leeftijd, met ingang van 1 November, eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan school VI, met dankbetuiging voor de in deze functie bewezen diensten. Van den heer A. v. d. Giessen werd een stookje grond van plm. 36 M2. aange kocht voor f 100 voor dijkverbreeding. Op voorstel van B. en W. werd, in af wachting van een schadevergoeding van Rijkswege, besloten de kosten van her stel en wederopbouw aan de bouwveree- nigingen, in verband met de geleden scbadA aan verschillende harer wod'tv gen tengevolge van bominslag voor te schieten en Wel aan „Beter Wonen" f 15.000, „Sliedrecht" f 830, „Banienoe" f 467. Aan N. Verwoerd te Hardinxveld en P. Visser werden verkocht een perceel bouw grond aan de Hugo de Grootstraat ter breedte van ongeveer 63 M. langs die straat voor f 7.50 per M2. met de ge bruikelijke reductie. De rekening over 1939 van de Vereeni ging voor Schoolvoeding werd goedge keurd op een totaal, ontvangsten en uit gaven, van f 192.55 met een exploitatie tekort van f 2.60Vi. Eenige discussie had vervolgens plaats over het voorstel tot wijziging van het ambtenarenreglement. Het kwam B. en W. redelijk voor. dat voor alle overwerk, door ambtenaren en werklieden verricht, eenzelfde gedrags lijn wordt gevolgd en mitsdien aan al len overwerk wordt betaald, zoodra zij meer uren dan normaal werken. Zij stellen dan ook voor, artikel 24 van het ambtenarenreglement in deze zin te wijzigen, waartegen de heer LANSER zich verzette. Hij was van meening, dat de ambtenaren wel eerst 44 uur per week kunnen werken, alvorens men hen extra betaling voor overwerk geeft. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht, wordt met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Lanser, De Groot, Van der Vlies en De Koning. Zonder eenige discussie werd besloten tot wijziging van de verordening, rege lende de rangen enz. van het politieper soneel. Wat langer werd stilgestaan bij het voorstel tot wijziging van de verordening tot indeeling van de gemeente voor de heffing der personeele belasting. Eeni ge tijd geleden besloot de raad, de ge heele gemeente te rangschikken in de 6e klasse der personeele belasting, waarte gen Gedeputeerde Staten zich verzetten. Thans kwamen B. en W met het voorstel de Uitbreiding binnendijks en de Kwitan tiestraat te rangschikken in deze klasse. De heer SMEDING verzocht het college, alsnog te willen bevorderen, dat ook de Stationsweg in de 6e klasse wordt gerangschikt en gaf verder ernstig in overweging het volgend jaar alsnog te trachten, zij het mogelijk met gewijzigde omstandigheden, de geheele gemeente te rangschikken in de 6e klasse. •Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aanvaard. Voorts werd besloten, de door de ge-' meente van gemeenteleeningen verschul digde couponbelasting bij de uitbetaling van de rente aan de daarop recht heb benden, af te houden. Bij de rondvraag vroeg de heer VAN DER STEL of B. en W. willen trach ten, de halte Baanhoek ti.t. weer inge steld te krijgen. De VOORZITTER antwoordde hier op, dat het college zich eenige maanden geleden tot de Ned. Spoorwegen had ge wend. Hoewel inwilliging ven het verzoek aanvankelijk veel kans van slagen had, ls dezer dagen een brief ontvangen van de directie der N.S., dat de halte Baan hoek bij openstelling van de lijn Dor drechtSliedrecht niet in gebruik zal worden genomen. Tenslotte deelde de VOORZITTER nog mede, dat pogingen in 'twerk wor den gesteld, bij opening der voornoemde lijn, het stationsbusje van den heer Har- tog weer te laten rijden. Hierna volgde sluiting. Tienhovtn. Vergadering van de gemeenteraad op Donderdag 29 Augustus. Na opening van de vergadering door den VOORZIT TER, burgemeester C. W. Luijendijk, spreekt deze een korte herdenkingsrede uit, waarin hij den ingezetenen dan* brengt voor de gastvrijheid door hun ver leend aan de vluchtelingen uit Wagenin. gen. De voorzitter gaat dan voort: Laat ons moedig arbeiden aan de we deropbouw van ons land en overal de or de en rust bevorderen. Uit deze gemeente is een Jong leven gevallen voor 't Vaderland, ln Didam ii hij reeds in de vroege morgen van de 10de Mei gesneuveld en begraven. Ik hoop, dat de ouders en de familieleden van den gesneuvelde gesterkt mogen worden in hun zware verlies en dat de ingezetenen dezer gemeente eenmaal de handen in elkaar zullen slaan om den voor het Vaderland gesneuvelde ingeze tene een eervolle begrafenis te bezorger in deze gemeente. Thans verzoek ik U, van Uw zitplaatsen te willen opstaan om met een oogenblik van stilte den gevallene dezer gemeente en de gevallenen van ons Vaderland te herdenken. Nadat de aanwezigen weder zijn geze ten, worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Het raadsbesluit tot verlenging van de verzekering der gemeentegelden is goed gekeurd terug ontvangen. De begrooting vleeschkeuringskrini Vianen wordt goedgekeurd en er wordt tevens besloten, de kleine nóodslacht- plaats te Ameide op te heffen, gezien het aantal noodslachtingen dat daar voor komt en de te hooge kosten voor onder houd en huur van deze slachtplaats. De VOORZITTER biedt de reke- ning der gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur over 1939 aan en de raad benoemt een commissie voor het nazleo dezer rekeningen. Hierna sluiting. PAPENDRECHT. Ingekomen personen: K. Jansen en ge zin, van Zierikzee naar Havenstraat 23; N. de Groot, van Sliedrecht naar Veer plein 1. Vertrokken personen: G. van Dalen van Noordhoek 42 naar Rotterdam, 01- mendeel 38; G. A. Slaakweg, van Bosch 22 naar Dordrecht, Hooftstraat 67; J. C Gesink en gezin, van Eilandstraat 5 naai Katwijk aan Zee, Havenstraat 2. GOUDERAK. Geboren: Johannes Jan, z. van D den Hertog en E. Schouten. Liesje, d. van J. Brand en A. A. Mol. Overleden: K. v. d. Lecq. 50 j. P« Macdaniël, 1 J. PAPENDRECHT. Geboren: Gerrit Cornells, z. van R. Faas (overleden) en G- Noorlander. Ondertrouwd: D van Oudenaarde, 25 j., an C. Hofweg*» «1 l MAANDAG Z SEPTEMBER Ia40 BESTEED AANDACHT AAN KREUPELE KOEIEN. Het komt in de zomermaanden nog al eens voor, dat koeien kreupel gaan ioo- pen. Vooral wanneer er zoo oppervlak kig beschouwd niets bijzonders aan het dier te zien is, is men onwillekeurig ge neigd om aan verstappen of verspringen of iets dergelijks te denken en de zaak verder maar op zijn beloop te laten in de hoop dat het vanzelf wel weer ln or de zal komen. Toch is dit iets, vooral wanneer het dier maar steeds kreupel blijft, wat «niet verstandig is, daar de kreupelheid vaak een aanduiding is dat er zich in de klauw iets afspeelt dat niet ln de haak is. Het wil namelijk wel voorkomen, dat er zich onder de hoorn aan de zooizijde van de klauw een zweer begint te ont wikkelen. Wanneer nu niet tijdig inge grepen wordt, gaat die verzweering langzaam aan in de diepte woekeren en veroorzaakt daar dan een ontstekings proces, dat in vele gevallen niet meer te genezen is en een afzetten van de zieke klauw noodig maakt. Dit komt dan door dat de dieper gelegen pezen en tenslotte ook het klauwbeen zelfs aangetast ra ken, waarbij de ontsteking zich dan te vens langs de om de pezen gelegen slijmbeurzen steeds hooger uitbreidt. Dat een en ander zeer zeker niet zal nalaten op de dieren een ongunstige in vloed uit te oefenen in de vorm van achteruitgang in de melkgift en minde re vleeschvormlngj- behoeft zeker geen nader betoog. Wees daarom verstandig, neem liever het zekere voor het onzekere en laat kreupele dieren, vooral als de kreupel heid wat lang aanhoudt, door den die renarts onderzoeken Want door een eenvoudige behandeling, namelijk het geheel weg snijden van alle zieke weef sel en een doelmatige nabehandeling van de wonde, is de zaak meestal, wan neer men er tijdig bij ls. spoedig weer ln orde en voorkomt men veel narigheid en schade. (Nadruk verboden) Dr. P. W B. Uit de gemeente-rekening. Bergambacht. Blijkens de voorloopig vastgestelde gemeente-rekening, dienst jaar 1940, hebben de 75 opcenten op de grmeente-fondsbelasting opgebracht f 14 845,89 (geraamd f 11 999,99), de 38 opcenten op de vermogensbelasting f 2535.58 (geraamd f 2070). de 70 opcen ten op de personeele belasting f 11.702,78 (geraamd f 11.300), de 80 opcenten op de bebouwde eigendommen f 4573.09 (ge raamd f 4571). en de 20 opcenten op on gebouwde eigendommen f 2085.65 (ge raamd f 2000). Aan vefgunnings- en ver- lofrecht f 235. De hondenbelasting bracht op f 616.50. De wegenbelasting f 1059.31. De schoolgelden voor het openbaar ge woon lager onderwijs bedroegen f 081,27, die van de bijz. lagere school f 801,97. Aan andere gemeenten moest worden bijgedragen f 2066,40 voor H.B.8., f 226,80 voor gymnasium. Gieeeen - Oudekerk. De speldjesdag bij het concert, dat door het fanfarecorps „De Bazuin", werd gegeven op het dorp, bracht ruim'jf 43 op. Werkverschaffing. Gouderak. Reeds het vorige jaar be sloot de polder „Kattendijk" zijn lande rijen in werkverschaffing te laten, ver beteren. wat echter uitgesteld werd, tot September. Thans is men met dit werk begonnen; een tiental werkzoekenden uit deze gemeente is daar geplaatst. Lekkerkerk. Veilingvereeniglng Lek ke-kerk en omstreken. Aanvoer 5321 eleven. Prijzen: Kipeleren f 0.35—7 per 100 s-uks; groenten: kroten f 2.502.55, uien 5 45—5 50. bospeen f 5—6, waapeen f 2.70—2.75, komkommers A f 4.45—4.50, idem B f 3, tomaten A. B en C f 5.45— 5.50, idem CC f 2, savoye kool f 5.76— 5.75, roode kool f 5.25—5.50, bloemkool f 911.50, stokprincesseboonen f 1617, stamsplncesseboonen f 910, snljboonen f 17-13, spekboonen f 10—12. stoktros- Jes f 12—13 per 100 KG fruitafdeeling: clapp's favoriet f 670—875, kruitappels 1 2.70—2.75, groot hertogin van wtesba den f 8.20—8.25, beurré f 5.70—5 75. Wil liam's I f 4.70—f 475. idem II f 6—3 10. jutteperen I f 5—7.75. Idem II f 5.45— 8 50, blanke beurré f 6.20—0 25. triumph de vienne f 10—10.50, beurré merode 4.70 —4 75, vienne de esperen I f 4.70—4.75. Wem D f 3 45—3 50. beurré de fleur I f 4 40 —4.55/ idem n f 2.70—2 75. zoete kandij t 370—3.75. oranje reinetten (val) f 3. frlomf I f 7—8, idem n f 5 70—5 75. «meUappej f 2—3 sinjeur de esperen M8-AA. Wur* ameb t 4.4&-4.50 per 100 K.G.; pruimen: reine victoria f 2.75—4.50. burbank f 5 20—5.25 per 100 pond; suiker meloenen t J4—14 50 per 100 stuks. Ruime aanvoer. Handel vlug. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De Jaar- lijksche collecte van de Unie „Een School met den Bijbel", was reeds in verschillende wijken van de Prins Alexanderpolder in volle gang. toen plot seling een verbod voor de collecte af kwam. Het blijkt nu. dat de door de schoolbesturen aan B. en W. gevraagde en toegewezen vergunning niet voldoen de is. Men zal z.ch moeten wenden tot den procureur-generaal tot het verkrij gen van een collecte-vergunning. Asphalteering. Ouderkerk a.d. IJ wei. Nu het wegdek van de IJsseldyk aan de Groenendijk en „De Nesse" geheel voltooid is, zal het ook voor de herfst nog van een asphaltiaag worden voorzien. De benoodigde tee.*- voorraden zijn reeds ter plaatse langs de weg gestationeerd, zoodat bij droog weer met het werk kan worden begonnen. Giessendam. Onder voorzitterschap van den heer J. A. van Mill, hield de afdee ling Giessendam—Hardinxveld van de vereeniging tot bevordering der bijen teelt ln Nederland, haar jaarvergadering in de zaal van den heer T. den Toom. De rekening van den penningmeester werd. nadat deze was nagezien, goedge keurd met een batig saldo van f 1.38. Naar aanleiding van een ingekomen stuk werd besloten te adviseeren tot splitsing van de Kring 8 ln de Kring Noord-Hol land en een dito bijenvolk voor bijen- voedering beschikbaar werd gesteld te gen 12Vt cent per K G. Besloten werd een hoeveelheid suiker te bestellen, terwijl tevens werd bepaald, dat de leden zoo veel mogelijk zelf voor suikerzakken moeten zorgen. Besloten werd de contributie van f 1.40 te verlagen tot f 1-30. Besloten werd aan eenige gemeentebe sturen een adres te zenden om bij het planten van boomen langs de wegen en in de plantsoenen, zooveel mogelijk ho- ninggevende gewassen aan te planten. Tenslotte werd nog besloten om zoo mogelijk onder leiding van een leeraar in de bijenteelt, een praatavond te hou den. gevolgd door een practische les in het voorjaar. Daarna sloot de voorzitter de goedbe zochte vergadering. De gemeente ln 1939. Reeuwljk. De gemeente-ontvanger heeft aan het gemeentebestuur de rekening der gemeente over 1939 aangeboden. De gemeente-rekening sluit als volgt. Ge wone dienst ontvangsten f 242.071.15, uitg. f 238.597,92. batig slot f 8.273.23. ka- pitaaldlenst, ontvangsten f 25.882,77, uit gaven f 35.207,83, nadeelig slot f 9.325,06. Electrleiteltsbedrijf: gewone dienst ontvangsten f 32.290,65, uitgaven f 31.117,09, batig saldo f 1172,90; kapi- taaldienst inkomsten f 9587,48, uitgaven f 13.728,37, nadeelig saldo f 4140.91. Waterleidingbedrijf; gewone diexst ln- nadeelig slot f 1188.32; kapltaaldlenst komsten f 17.787.08, uitgaven f 18 975.40, inkomsten f 19.238.42. uitgaven f 21.749,77 nadeelig slot f 2511,35. Bouwbedrijf. 20 woningen: gewone dienst inkomsten f 4J92.78. uitgaven f 8697.59. nadeelig slot f 4504.81: kapl- taaldienst inkomsten en uitg. f 3583.05 Bouwbedrijf. 4 woningen: gewone dienst inkomsten f 522.58. uitgaven f 541.83. nadeelig saldo f 19.25; kapl taaldlenst. inkomsten en uitg f 4215. Burgerlijk Armbestuur, inkomsten en uitgaven f 27.239.151/». Een goede rlsscher. Reeuwijk. Toen de heer C. P. op zijn land in de Broekveldsche polder aan het werk was. zag hij, dat een blauwe reiger aan de waterkant een paling ving. Toen de heer P. naderbij kwam. ging de reiger er vandoor, zich geen tijd latende, om de paling mee te nemen. De reiger had een goede slag geslagen, want de .paling die de heer P. mee naar huis nam. woog lVt pond. ReeuwUk. Toen het zoontje van den heer G. in de afd. Middelburg een klee- dingstuk tusschen een wringer wilde stoppen, kwam hij met één zijner vin gers tusschen de wringer. Dit lichaams deel werd'hierdoor zoo ernstig verwond, dat de jongen ln het ziekenhuis werd opgenomen. Geen steun meer. Reeuwijk. Eenige werkloozen uit deze gemeente waren aangewezen voor uit zending naar Duitschl&nd. Zij hebben geweigerd, daar te gaan werken en zijn derhalve van verdere ondersteuning uit gesloten. Aanbestedingen. Sliedrecht. De rijkswaterstaat heeft het uitvoeren van baggerwerk in het kanaal van Amsterdam naar Bovenrijn met bij komende werken opgedragen aan de N V. Bagger Mij. Bos en Kalis alhier voor f 247.635. Usselstein. Gevonden en bij de politie gedeponeerd: twee ringen met sleutels. Er werd wederom tegen een tweetal ingezetenen proces-verbaal opgemaakt omdat zij niet als uitkijkpost op de toren hun verplichting nakwamen. De autobusdiensten op Utrecht zijn van vijf tot negen per dag uitgebreid Dit goldt ook voor de Zondag. In verband echter met de nieuwe bepaling, dat des avonds na 10 uur geen motorrijtuigen meer mogen rijden, komt de laatste dienst te vervallen. Zevenhuizen. Daar de rijvergunning van de Gebr. Buitelaar voor de dienst Goudar—Zoetermeer is ingetrokken, is deze dienst met ingang van heden stop gezet. Nog steeds laat het verduisteren bij verschillende inwoners veel te wenschen over Tot nog toe werden de bewoners ge waarschuwd. Dit is thans afgeloopen en bij overtreding ,zal procesverbaal vol gen. Heden worden de lessen aan de bij zondere school op het dorp hervat. HOEVEEL 18 EEN BRUTO REGIS TER TON? Acht goederentreinen ln een boot. Geregeld leest men hoeveel ton scheeps- rulmte werd vernietigd Dit wordt dan uitgedrukt in bruto-registertons. Wan neer de getallen in de tienduizenden loo- pen, dringt het ook tot den leek wel door dat het „zeer groote schepen" moeten zijn geweest; maar toch blijft het begrip „bruto registerton" -voor hem leta zeer vaags. Daarom ls het goed, er hier aan te herinneren, dat een BRT. gelijk staat aan 2.83 kub meter. Heel veel verder'komt men daar niet mee, als men niet ln een havenplaats woont en met schepen vertrouwd is. blij ven de getallen eenvoudig getallen. Men kan zich moeilijk een voorstelling maken van het schip of de schepen, die tot zin ken zijn gebracht en de hoeveelheid goe deren, die daarbij is verloren gegaan, wanneer het glladen schepen betreft. Wanneer een vijandelijk koopvaardij schip tot zinken wordt gebracht, wil dit niet alleen zeggen dat den tegenstander het verlies van een zekere hoeveelheid scheepsrulmte wordt toegebracht, doch ln tal van gevallen tevens, dat dienten gevolge een groote hoeveelheid goederen voor hem verloren gaat. Hier speelt het laadvermogen een rol; en thans wordt de kwestie duidelijker voor den leek, wan neer hij weet, dat een schip van 5000 BR.T. ongeveer 6000 ton (k 1000 kg.) la ding kan vervoeren, d.w.z. wanneer de lading bestaat uit z.g. „gestort goed".n.l. steenkolen of erts. Een tankboot van 5000 B R T. kan zelfs ongeveer 7500 ton petro leum transporteeren. BIJ stukgoed (ba len, kisten, enz.) gaat evenwel ln den re gel veel ruimte verloren. Het beste denkbeeld van den Inhoud van een schip kan men zich vormen door zich den Inhoud voor te stellen van het aantal goederenwagens, dat in de ruimen, wordt leeggestort. Een gewone goederen wagen kan 15 ton kolen bevatten. Een goederentrein, bestaande uit 50 waggons vervoert dus 750 ton kolen. Hieruit volgt dat voor het vervoer ov?r land van de lading kolen, aangebracht door 'n schip, dat 5000 BRT. meet, 400 goederenwagens noodig zijn, of wel 8 goederentreinen, elk bestaande uit 50 waggons k 15 ton. Aan de hand van dit voorbeeld kan men zich een denkbeeld vermen van de hoeveel heid scheepsrulmte, die elke week verlo ren gaat. ideecn. Als we uit de kerk komen, staan ze ons al op te wachten. De Officier eischt f 3 boete subs. 3 da gen hechtenis. Verdachte: Ik zou er de pen maar door halen. Ik verdién toch al zoo weinig; 3 gulden ouderdomsrente en me vrouw is dood. De Politierechtr maakt er f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis van. „Doe je afstand?" „Ja. we zulle het maar zoo houwé," zegt de oude baas en vertrekt. Kringloop der belangen. L. T. V. te Sliedrecht had op 24 Juni een rijksdaalder, waarvan hij wist, dat hij valsch was, aan mej. L. Boogaard gegeven. De Juffrouw had het muntstuk toevallig aan den zoon van den ver- dacte w.llen gëven ze had het niet bemerkt, dat het vervaischt was. en toen had de jongen haar gezegd, dat is de valsche rijksdaalder van van de week. Zoo was het feit aan het licht gekomen. Verdachte bekende. Hij had het geld stuk in ontvangst genomen en trachtte het zqo gauw mogelijk weer kwijt te ra ken. Via zijn zoo had de verdachte het muntstuk weer ontvangen. Mr. Vtaafcher wees er op. dat de maxi mumstraf voor een misdrijf als omschre ven in de dagvaarding, tot het in cir culaire brengen van een valsch munt stuk. waarvan men bij het ontvangen wist, dat het valsch is. 9 maanden ge vangenisstraf is. Daarmede wordt de handlanger van den valschen munter getroffen. Dit ia het geval niet met den verdachte; hij wist bij het ontvangen niet, dat de rijksdaalder valsch was Dit is strafbaar met maximaal drie maan den gevangenisstraf. In dit geval werd geëischt f 20 boete subs. 10 dagen hech tenis. De Politierechter veroordeelde V. con form de eisch. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE DORDRECHT. Zitting Politierechter van Vrijdag 30 Augustus. Spirituadrinker. W. 8. te Rotterdam was op 20 Juni door den gemeente-veldwachter J. de Rooij te 8chelluinen wegens openbare dronkenschap gearresteerd. 8. had zich daarbij als een wildeman aangesteld, had den veldwachter getrapt en had later de deur van zijn cel stukgetrapt. „Ik lees het wel in de courant", zal verdachte ge dacht hebben, want hij was niet ver schenen. Eisch: een maand gevangenisstraf Uitspraak conform. Getergd. T D. te Hardinxveld zou op 1 Juli de Jasbeschermer van de fiets van B. Swets hebben vernield. „Die dagvaarding luidt verkeerd." zegt dë verdachte, er staat in. opzettelijk en wedcrredelijk. das qus. En ze hebben mijn voor „Colijn" uitgescholden en dat werd ik moe Hij had zich verdekt op- gestelld, toen even later een paar jon gens op de fiets Ian".* kwamen, en een, steen naar hen gegoiVl Ongelukkigerwijs hadden de jongens niets met „Colijn" te maken. De jongen had voor de jasbe schermer een riks schadevergoeding ge vraagd en het d ng was een paar cen ten waard. Dat ls ooi: oplichting. En nou zetten ze in de dagvaarding of op om streeks 1 Juli. dat kan ook wel 29 J all zijn geween Het zi'n me Jnn de politie agenten wel! Als ik ga klag:n, zeggen ze b-n Je darr al weer? Politlerech r Je m. g niet met atee- nen gco'en. hoor. Verd VT-iaan neem ik een rotte aardappel. Die lui zijn ook van rotte BERGAMBACHT. Ingekomen: G. G. F. van Kluijve van Stolwijk op C 50; A. W. van Buren, van Stolwijk op C 50; K. H. Roest, van Ber- kenwoude op D 68; M de Vos, van Gr- Ammers op D 67; J. de Vos. van Oroot- Amraers op D 67. Vertrokken: J. A. de Jong. van E 182 naar Berkenwoude. B 32; J. M. Achter berg. van D 114 naar Hilversum, Leeu wenstraat 41. REEUWIJK.' Ingekomen. J. de 7ast, uit Gouda, in s-pravenbroekscheweg E 148; M. C. E. Moons, uit Oouda in Dorp D 119 Vertrokken: A. C. Verwaal naar Reu ver. Emmastraat 475b; G. Zietaraa, naar Bodegraven. Emmakade 42; J. van Schalk naar Ossendrecht, Huize O.L. „Ter Dul- ne"; J. P. v, d Wal naar Amsterdam. Den Texstraat 53 I; A. Edelman naar Vlanen. Voorstraat 25. ALBLAS8ERD AM Geboren: Sljgje Johanna, d. van J. C. de Jong en F. Flach. Maria Johanna Elizabeth, d. van P. J A. Versteden en C. A. Ouwerkerk. .Jan, z. van A. de Jong en A Kapoen. Geerif, z. van J. van Wijnen en A. J van Dijk. Getrouwd: J. Put. 19 J. en» N. van Ho- moet, 20 J. N Seton. 23 J.. en A. L. Slagboom. 19 J K Leensvaart, 30 J„ en P A. Vastenhout. 25 J. BENSCHOP Geboren: Jan Dirk, z. van D. van Roest en C. Verwelj. BERGAMBACHT Geboren: Dirk Jan, z. van M. Beze- mer en C. J. de With. Oijsje, d. van T Schilt en A. C. Schep. Adriana Gijs- bertje, d. van K. J. v. d. Heuvel en J. van Aken. Ondertrouwd: J. Bouter, 23 J. (te Or.- Ammers). en E Kok. 20 J. Overleden: G. de Bruijn. 79 J„ echt- gen. van C. Vlot. A. de Jong. 10 J., weduwnaar van O. O Berkouwer O Stuurman. 58 J., eehtgen. van W. van Buren. OOUDBRAK. Ondertrouwd: Joh Anker. 21 Jen N A. van den Broek. 24 j. (ta Gouda). GOUDRIAAN Overleden: F. Blob, 60 J., echtgenoot van O. de Hoop. HARDINXVELD. OeborenWlllemina Pletemella. d. van P A. de Ruiter en W. J. Havelaar. Jo hanna Maria, d van <T. de Jong en F van Gelder. Gerrigje Jacoba en Heil- tje Adriana. dochters van A. van der Kooij en A. A. Kamsteeg. Getrouwd: H Bisschop en A. van Hol ten. G. Bartol en A. van Houwelin- gen. HOORNAAR Oetrouwd: O Oraveland en O. Ver spui. KRIMPEN a.d. IJSSEL. Czboren: Jan, z. van P. de Bruin en A. Janren Daam. z. van J. H. Kraan en M. Rook. Oveileden: M. J Neef, 67 weduwe van W. v. d. Graaf. Dinsdag 3 September. Jaarsveld. 414.4 M. NCRV u.uendmg. 8.00 Berichten AN^. 8.10 Schril Lezing en Med.Latie; 8 25 Gewijde muz.ek (Gr.pl.) 8.35 Gramufoon. 9.30 Pianovoordracht; en Gramufoon; 1G.15 Gramofoon; 10.30 Mongendiensl; 11.00 Gramofoon; 11.15 Qu.nixiüa en Gramofoon; 12.00 Ber 12.15 Qulntolie; 12.45 Berichten ANP. 1.30 Gramofoon; 1.45 Zang met Pianobegelei ding en Gramofoon; 2 30 Voor filmlief hebbers; 3.00 Klarinet, Piano en Gramo foon; 3 40 Gramofoon; 4 00 Bijbellezing; 4.30 Gramofoon; 4.45 Apoilo Ensemble en Gramofoon (5.155.30 Berichten ANP); 6 30 VPRO: Jeugduitzending; 645 ..De 43e Nederiandsche Jaarbeurs", causerie; 7 00 Vragen van de dag <ANP); 7.15 Berichten; 130 Reportage of Mu ziek; 8 00 Berichten ANP, 8 15 Orgelcon cert; 8 55 „Geestelijke en lichamelijke op voeding onzer kinderen", lezing; 9.15 NCRV Klein Koor en -Orkeet; 10.05 Gra mofoon; hiejrna: schriftlezing; 10.15— 10.30 Berichten ANP en Sluiting.. Koolwijk. 1875 M. KRO uitzending. 7.00 Berichten Duitêch 7.15 Berichten Engelsch; 7.30 Wij beginnen de dag; 8 00 Berichten ANP. 8 15 Gramofoon; (11.15 11.30 Berichten Engelsch): 12 00 Roco co Octet. 1230 Berichten Duitsch; 12 45 Berichten ANP; 1.00 Gramofoon; 115 KRO Orkest (2.00-2.15 Berichten Duitsch; 3.00 Gramofoon (3.16—330 Be richten Engelsch); 5 00 Berichten Duitsch; 515 Berichten ANP: 5 30 KRO Melodisten en Solist; 6 15 Berichten En gelsch; 6 30 RVU: Cyclus „De natuur-, kunde Van het vrije veld"; $.00 Vragen van de dag (ANP)7 15 Gramofoon:' 8 00 Berichten Duitsch; 8 15 Berichten ANP; 8 30 Berichten Engelsch; 8 45 KRO Me lodisten en Solist; 9.15 Berichten En gelsch: 9.30 Musiquette, 9 55 Wij sluiten de dag; 10 00 Berichten Duitsch; 1015 Berichten ANP: 10 30—10 45 Berichten Engelsch en Sluiting: 11.151130, 015— 0 30 en 11 V-1.30 Berichten Engelsch. Woensdag 4 September. Jaarsveld. 414 4 M. VARA uitzending. 8 00 Berichten ANP en Gramofoon; 10.00 VPRO: Morgenwijding; 10.15 Declamatie; 10.30 Pianovoordracht; 11.00 Cgbaret- programma (opn.); *12.00 Berichten; 12 05 VARA Orkest (12.451.10 Berichte* ANP en Gramofoon); 2.00 Orgelspel; 2.30 Esmeralda: 3 15 Gramofoon; 330 Voor de kinderen; 5.15 Berichten ANP; 530 Esmeralda, en SoList; 6 15 Letterkundig overzicht; 6.35 Gramofoon; 700 Vragen van de dag (ANP); 7.15 Berichten: 7 20 Felicitaties 7.25 Volkszang; 7 45 Gramo foon. eventueel Reportage; 8.00 Berich ten ANP, 8 15 Puzzle-uitzending; 8 30 Bravour en Charme: 9.00 „Oisteren. van daag. morgen." toespraak; 9 06 Radio- tooneel; 9 25 De Ramblers; 9 50 Solisten- concert; 10.15 Berichten ANP. Sluiting. Kootwijk. 1875 M. AVRO uitzending. 7.00 Berichten Duitsch; 7.15 Berichten Engelsch; 7.30 Gramofoon (om 8.00 Be richten ANP); 10 00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Georg Stefanescu'a Roemeensch Orkest; 11.15 Berichten En gelsch; 1130 Georg Stefftnescu's Roe- meensch Orkest en Gramofoon; 12.30 Berichten Duitsch; 12.45 Berichten ANP; en Oramofoon; 106 AVRO Amusementi Orkest. 2.00 Berichten Duitsch; 2.15 Omroep Orkest. 8olist en Gramofoon; 3.15 Berichten Engelsch; 3 30 Omroep Orkest en Solist; 4.15 De Palladiani (opn); 5.00 Berichten Duitsch; 5.15 Be richten ANP; 5 30 Gramofoon; 6.15 Be richten Engelsch; 6.30 Onderwijsfond» Scheepvaart: „Taalles en Causerie: ,.D» vaarwegen in West-Europa". 7'00 Vra gen van de dag (ANP); 7.15 Gramo foon; 7 40 Oramofoon of Reportage; 8 00 Berichten Duitsch; 815 Berichten ANP; 8 30 Berichten Engelsch; 8 45 Zang en Orgel; 9 15 Berichten Engelsch; 9 30 Gramofoon; 10.00 Berichten Duitach; 10 15 Berichten ANP. 10.30—10 45 Berich ten Engelsch en Sluiting: "1115—11.30, 0.15030 en 1.15—UO Berichten En gelsch OUDEWATER. Getrouwd: C Borsboom. 28 J.. en M. J. vanu Zuijlcn. 27 j R. van Zetten, 26 J., en E A den Hartog, 25 J. REEUWIJK Geboren Jr. z. van K. J. van Triet en L. C de Leonardus F., r. van Th C. Verg-er en W J. Spruit Ondertrouwd: J. J. v d. Wouden. 35 j. (te Berkenwoude'. en A. Eikelenbo/i, 41 j. Getrouwd J. v d. Star. 44 J.. en E. van Wensveen, 44 J. IJS8EL8TEIN Geboren: Cornelia Hendrika. d van L. Verschuur en C. W van Oeveren. Ondertrouwd A. M van Hoeven, 30 J., en J. van Giü. 22 j. (te Alphen ad. Rijn). N A de Jong. 33 j (te 8oest>, en E. Werkhoven. 33 j J J van Leua- den, 27 J (te Vreeswijk), en M O. Bak kers. 24 J J H Kamperman, 25 U en N E Bleijenberg. ZEVENHUIZEN. Geboren Cornells, z. van B. Nobel e* N Breedveld. Ondertrouwd: C. Holder mans. 20 J, T Markus. 18 j. Getrouwd. J. van Rijn, 23 j., en H. de KnegL 23 J.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 4