SCHOONHOVENSCHE COURANT f TJES Binnen en buiten de Grens agen maken! lucht houdt aan. Offensief uit de abonnees Afrika. NOOTEN Philips NIEUWE Radio JAN BROUWER acht bladzijden. ,X0. 8521. 1U JAARGANG. WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1940 NIEUWSHAD VD0R2UIIHI0UAND EN UTRECHT ge- goede re- reclame gelegen, joede verhoudingen erking. ling w van elk drukwerk. Engeland voortdurend in staat van alarm it N.Lv.B. Celef. 2978 Wekelijksche terugblik Coventry en ver sware pier ramen da- en heeft de KOOL- J. UITTENBOO- wijk nog in zijn be. lig. igd: HEERENCOSTUUM Brieven, onder No ureau van dit Blad Karavaancentrum bezet. atke r«gd meer etwtunbiedtngen. eldrtjvenden), g*> n van niet meer DIENSTBODE, ist. Adres: No. 103, Noordeloo» .000 pond best gewonnen EHOOI If. bij Ioh.KORT- it-Ammers, Tel. 6 eet verzorgd door Advertentie elke regel plaatsing tentiën plaatst Wet. 20. Tel.-Adree: Vannoeien. S. W. X. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13703. bra- dito 1.00—1.10, prui- meloenen 70, paprika 10—11 De oorlogscorrespondent van het D l voor het Middellandsche Zee-get meldt, dat het Italiaansche koloniale ger na de verovering van Britsch maliland een nieuwe opmarsch in Zi Oostelijke richting heeft ingezet. ke Belastingen, inzenden aan >.t Accountants- Noord-Londen bestookt. Ook gisternacht hebben Dultsche vlieg tuigen naar D.N.B. verneemt, een aanval op de Britsche eilanden gedaan en mili taire werken in het Noorden van Londen bestookt. Daarbij is het herhaaldelijk tot luchtgevechten gekomen. Offensief duurt voort. De Dultsche luchtaanvallen op de Biit- sene eilanden hebben, naar het D.N.B. verneemt. Dinsdag ook des middags voortgeduurd. Duitsche gevechtsvliegtu - gen hebben verscheidene militaire doelen in Zuld-Engeland met bommen aange vallen. Er ontstonden hier en daar weer lucht gevechten, waarbij volgens de tot dus- ZAL CHAMBERLAIN AFTREDEN? In Londensche politieke kringen houdt men het, volgens een bericht van het Zweedsche blad Dagens Nyhetei thans voor zoo goed als zeker, dat Cham berlain weldra het kabinet zal verlaten. Zijn aftreden zou, naar de meening van deze kringen, tot een reorganisatie van de regeering leiden, welke zou neerko- Verschljnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 1.25; per post 1.50. EN EIEREN. 31 Aug. Aan d« aterdag aangevoerd nen 1170 stuks ka- G. Prijzen: met 39—40.50, idem 2» l matig. PELEN EN FRUIT Ver. Groenten- en els 3—8.10 per 100 0, bloemkool 2—24, nkommers geel 2— sla 1.00—2.50 per ppelen 3.203.40, n 1.00—4.10, dito lers 27, doperwten -5.80, roode kool 2 1.70, postelein 3— iboonen 4.20—10.00, ionen 618, snij- j winter 811, dito i 1021, uien 2.10— champignons 64— selderie 1024, to en 30—1.20, dauw 1616, tl Amerlkaintche torpedojager» voor Engeland. Ruilovereenkomst gesloten. Naar officieel verluidt is tusschen En geland en de Vereenigde Staten een over eenkomgt gesloten, waarbij de Vereenig de Staten talrijke vloot- en Irchtbases en Britsche bezittingen in d? Atlantische Oceaan voor 99 jaren pachten en daar voor Engeland de onmlddellijke beschik king over 50 verouderde torpedojagers geven. Naar Associated Press meldt, is voofto officieel medegedeeld, dat Engeland de regeer.ng der Vereenigde State i de defi nitieve verzekering heeft gegeven, dat het de Britsche vloot nooit zal overgeven of tot zinken brengen, war nee., de wa rren om de Britsche eilanden voor de Engtische oorlogsschepen onhoudbaar zouden worden.De vloot zal eventueel als laatste redmiddel naar de Overzee-, ache g'ewesten worden gezonden ter ver dediging van andere deel?n van het rijk. stand kwam, doch thans door de Italiaan sche inval wordt bedreigd. Door de bezetting van Buna zijn de Italiaansche troepen 90 KM. in Kenya doorgedrongen. De grensstreek tusschen Abessinié en Kenya, die thans door de Italianen bezet is, is eenige dagen gele den, op bevel van den gouverneur-ge- neraal van Kenya, ontruimd. De Italianen rukken thans op door een droog en zandig woestijngebied. Pas veel Zuidelijker begint de rijke, vruchtbare hoogvlakte, die de Britsche kroonkolonie haar waarde verleent. Te Buna komen de weinige karavaanwegen van dit woestijn gebied samen, van daar leiden zij naar het 600 K.M. verder gelegen Nairobi. Het bezit van deze weinig begaanbare wegen is van groote strategische beteekenls. Op 150 kilometer ten Zuiden van Buna ligt het plaatsje Wajr. Van daar uit voert het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op Abesslnië en de Italiaansche posities aan de Indische Oceaan en de Roode Zee uit. Van strategisch standpunt bezien be gint de beslissende strijd om het bezit van Kenya eerst ten Zuiden van Wajr in het langgerekte stroomgebied van de Ta- na-rivier. De Engelsche tegenstand zou, naar gemeld wordt, slechts gering zijn. De strijd om de beheerschlng van de kroonkolonie Kenya, welke beslissend is voor het lot van het Britsche koloniale rijk in Oost-Afrika, is in leder geval thans in volle gang. Uit hetgeen tot dusver bekend is ge worden, omtrent de operaties, die de Ita lianen in staat hebben gesteld Buna te bezetten, blijkt, aldus de Italiaansche pers, dat de bevolking in het Britsche Kenya overal de Italiaansche troepen heeft ontvangen met sympathlebetoogin- gen, welke bevestigd werden door de on derwerping van chefs en notabelen, die zelfs aanboden te strijden tégen de En gelsche uitbuiters. SCHIP MET ENGELSCHE KINDEREN GEZONKEN? Berlijn wijst beschuldiging af. Zondagavond is uit Londen gemeld, dat een Britsch vrachtschip, dat zich met ge- evacueerde Engelsche kinderen op weg naar Canada bevond, door een Duitsche onderzeeboot getorpedeerd zou zijn. Hieromtrent verklaart men te BerMfn, dat bij bevoegde Duitsche instanties om trent dit voorval niets bekend is. Londen geeft noch de naam op van het schip, noch de positie, waar de torpedeerlng geschied zou zijn. De aandoenlijke Brit sche omschrijving van het bericht, vol gens welke er onder de kinderen geen paniek is uitgebroken, maar dat zij koel bloedig hun plaatsen in de reddingbooten Innamen, is te karakteristiek, dan dat men deze onopgemerkt voorbij kan laten gaan, aldus het D.N.B. De kinderen zou den zelfs volksliederen gezongen hebben en o.a. ook een lievelingslied van de sol daten uit de Dominions. Het „Athenla"-geval ligt* nog versch in het geheugen. Ook met dit nieuwe geval zou de openbare meening in de Vereenig de Staten op krachtige wijze beïnvloed moeten worden. Hierbij is echter nog in geen enkel opzicht bewezen, dat dit kln- derschip getorpedeerd» werd of op een mijn geloopen is. Vertegenwoordigers van de Engelsche regeering hebben zelf ver klaard, dat het onmogelijk is, practische uitvoering aan de kindertransporten te itipte geheim- luiten. Uit voorraad leverbaar door Philips erkende Haven Ó3 - Schoonhoven - Tel. 113 Prijzen van f 75.- tot f 385.- Contant en gemakkelijke betaling vanaf een gulden per week. Wij leveren U een wereldmerk Radio en 10U pCt. Service II SERVICE!! Een veel gebruikt, maar ook misbruikt woord, bij ons is „Service” geen ijdel woord, doch een werkelijke klantendienst. Daarvoor studeerden wij radiotechniek bij Instituut Steehouwer, R'dain en bezitten wij het geheele instrumentarium der I v.R. Wij zijn door de N V. Philips’ üloei- lampentabrieken gerechtigd ons „Erkende Philips Service” té noemen De nieuwste Philips meet-mstrumenten zijn in ons be zit; levens kunnen wij de bewijzen van radio-technicus overleggen. Bovendien zijn wij lid van hetlnst. van Erkende Radio Service Handelaren in Nederland en heb ben wij meer dan 14 j. practische ervaring. Alle merken radio kunnen nu binnen 2 x 24 uur gerepareerd worden onder volle gar. AANVAL OP VLOOTFORMATIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Britsche schepen zwaar ge havend. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Onze vliegtuigen hebben Maandag in het centrale gedeelte van de Middel landsche Zee herhaald» malen aangeval len. Het hevige afweergeschut en de felle gevechten met de vijandelijke jagers wa ren geen beletsel voor de strijdvaardig heid en de moed van onze afdalingen bommenwerpers en van onze „picchla- telli” (nieuwe formaties bombardements vliegtuigen) om merkbare successen te behalen. Een vliegtuigmoederschip werd aan de voorsteven zwaar getroffen, een slag schip, een kruiser en een torpedojager werden midscheeps getroffen en zwaar gehavend. Vier vijandelijke vliegtuigen werden tijdens de ‘gevechten neergescho- tcn. Deze resultaten werden door het fotografische materiaal gecontroleerd. Inmiddels is ook de vlootbasls Malta hevig gebombardeerd. Drie Italiaansche Vliegtuigen zijn niet op hun basis terug gekeerd. Een reddingsviiegtulg. dat voor zien was van het duidelijke Roode Kruis- teeken, is aangevallen en beschoten, toen het op zoek was naar in zee gevallen toe stellen. In Oost-Afrika wedden vijandelijke kampen en motorvoertuigen te Gadabi nabij de rivier Atbara in den Soedan ge bombardeerd. nnnm ■a vj' verscheidene plaatsen bommen uit. Be halve, dat een buitengoed vernield werd, ontstond er geen materieele schade en werd er niemand gedeerd. De vijand verloor Maandag in totaal 93 vliegtuigen. Daarvan werden 86 vijan delijke toestellen in de luchtgevechten overdag, een vliegtuig door nachtjagers, een door luchtdoelartillerle en een door luchtdoelartillerie van de oorlogsmarine neergeschoten, alsmede vier op den be- ganen grond vernietigd. 23 eigen ma chines worden vermist. Het eskader torpedovllegtulgen no. 76 heeft zijn vijfhonderdste luchtoverwin ning behaald. ‘Het verdrag van Weenen. Rljksiplnlster Von Ribbenrtrop (rechts» in gezelschap van den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken Manoilescu, op weg naar het slot „Belvédère”, waar de besprekingen „werden gehouden. (Foto Weltbilo) Indien werkelijk zou blijken, dat er waar heid in het verhaal over de torpedeerlng schuilt, dan moet dit, naar het oordeel van het Duitsche persbureau, t worden toegeschreven aan de onverantwoordelij ke lichtvaardigheid van de'Britsche ro- geering. ook op deze beroemde jaarbeurs zaaen zijn gedaan. De xnuede van September'beteekent 't einae van net vacanuestizoen en overal worat de arbeid met nieuwe energie her vat. In fnssene senoorgeoouwen, waaruit scmlder en stucadoor de laatste sporen van nun ujdenjKe oorlogsoestemming neb ben urtgewisene, neemt ae jeugd de st«i- cüe weer op en tnurs profiteert moeder van de weergekeerde rust, om zich met verdubbelde energie te werpen op de steeds omvangrijkere taak van de Huis vrouw. Haar xunctie wordt in deze gen met een hoofdletter aangeduld haar prestaties dwingen grootere bewon dering af, naarmate in de krant de lijst der distributiebonnen langer en in de kelder de planken leeger worden. In de afgeloopen week heeft de zeep haar Dolo en Daba in 'de Britsche kroonko nle Kepya waren, binnengedrongen, ht ben de belangrijke stad Buna bezet. V< het eerst in de geschiedenis van 1 Britsche koloniale rijk in Oost-Afri wordt Kenya door vijandelijke troep bedreigd. Kenya neemt een bijzondere plaats in de structuur van het Britsche kolon: le rijk in Afrika, dat zich uitstrekt v de Middellandsche Zee tot het hart van Afrika Kenya de centrale schakel te, den Soedan en het zich naar het Z den uitstrekkende Tanganyika (Duit Oost-Afrika), Oost- en Zuid-Rhodeslë de Unie van Zuid-Afrlka. Alleen het zit van Kenya waarborgt Engeland de verbindingslijn Cairo—Kaapstad, die van strategisch en economisch belang voor de handhaving van het’ koloniale gebied is en eerst in de wereldoorlog definitief tot ENORME VERWOESTINGEN. Volgens te Stockholm ontvangen cente berichten uit Londen is de schade, die door de Duitsche bomaanvallen in verschillende steden van Zqid- en Mid- den-Engeland is aangericht, zoo groot, dat zij kan wor.den vergeleken met de verwoestingen te Warschau en Rotter dam. Boven een heele reeks Engelsche ste den hangt een ondoordringbare, breede rookwolk, afkomstig van brardap, die vuurzuilen van vele meters hoogte heb ben doen ontstaan. De aanblik van deze brandende steden is verschrikkelijk en heeft een verpletterend effect op de stemming der bevolking. 2 SEPTEMBER KANONNEERBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. De Britsche admiraliteit heeft Maandag avond, volgens Reuter, de ondergang ge meld van de Britsche kanonneerboot Penzance. De kanonneerboot Penzance was in 1930 van stapel geloopen en had een water- verplaatsing van 1025 ton. Haar wape ning bestond uit twee stukken luchtdoel geschut van 10.2 c.m., twèe kanonnen van 4.7 c.m. en acht machinegeweren. De bemanning in vredestijd bedroeg hon derd koppen. verre ontvangen berichten ó9 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen op Britsche vliegvelden wer den nog vijftien vliegtuigen op de grond vernield. Tot dusverre worden twaalf Duitsche vliegtuigen vermist. Voorts wordt vernomen dat te Londen vroeg in de middag luchtalarm is maakt. De oorlog is een jaar oud. In tegenstel ling tot de goede gewoonte, om bij de viering van een verjaardag den betrok kene „nog vele jaren” toe te wenschen, hebben wij in dit geval van den jarige hartgrondig gehoopt, dat hij deze Jubi- leumdag niet lang zal overleven. Gemak kelijker dan on? in dit opzicht aan een voorspelling te jvagen, kunnen wij, met een vluchtige térugblik over het afgeloo pen jaar, ons rekenschap geven van wat er in die tijd is'gep~™d cr. cenclv'*“■=■- ren dat het conflict karakter van v<|ior eenige maanden zijn kern is teruggebracht, zoodat thans nog slechts met een heel Aug. Groentenvei- genheimers) f 3.80 andijvie I 11.20, idem A 816, idem .00 stuks; druiven gele sav. kool 5.30 >epe en witte kom- I, witte 3.30, witt» i; kropsla I 1—1.30, 100 kg.; meloenen 15, perziken I 1.50— pieterselie 0.50—8-70 i 5—7 per 100 kg.; )os; pruimen 6—12, »r 100 kg.; selderij n; spinazie 3—7, d. 10.50—16 20, 0—15, stamsuiker- teksnijboonen 6— 10.50—10.70. pronk- 100 kg.; tomaten uien 3 90-4.30 per 1—6.80 per 100 bos. HAVENS, FABRIEKEN EN VLIEG VELDEN AANGEVALLEN. Vele zware branden. Het opperbevel van de Duitsche weer wacht meldt omtrent de operaties van Maandag: Op 2 September hebben onze afdalin gen gevechtsvliegtuigen en jagers aan vallen ondernomen op vijandelijke vlieg velden in het Zuiden van Engeland. In Homchuch, Gravesend, Eastchurch en Detllng werden hangars en schui.plaat sen door bom treffers vernield en deels in brand geschoten. Daarbij ontstond een reeks luchtgevechten, die voor onze vlie gers succesvol verliepen. Nachtelijke aanvallen van onze afdee- Hngen gevechtsvliegers dichtten zich te gen havenwerken aan de Engelsche West- en Zuidkust, tegen onderneming!-n van de wapenindustrie In Midden-Enge- land, en tegen vliegvelden. Zoo werden de havens van Liverpool, Swansea, Bristol, Plymouth, Portland, Poole en Portsmouth alsmede wapenfa brieken in Birmingham, Pilton met bonftmen bestookt. Op scheiden plaatsen ontstonden branden. Vuortgcgaan werd met h?t leggen van tnUnen in Brlteeho havens. Lritnche vliegtuigen wierpen des nachts m West- en Zuidv/est-Dultschland op jepasseerd en concludee- Ict uit zijn gecompliceerd tot we wat een voudiger zij het daardoor tevens bit terder strijd te doen hebben van Duitschland met Italië eener- tegen En geland anderzijds. Zelfs is pas de vrees, d^ tenslotte de 'oorlog toch nog tot de - plaats opgeëischt onder de distributie-ar- Balkan zou worden uitgebreid, bezworen, nu, door bemiddeling van de as-landen, het probleem van Roemenië en Hongarije dat sinds het einde van de vorige oorlog Europa heeft verontrust, tot oplossing is gebracht, terwijl Roemenië en Bulgarije bezig zijn, om hun geschillen over de Dobroedzja definitief uit de weg te rui men. Onder deze 'omstandigheden haalt Europa, ondanks alles wat reeds gebeurd is en wat ons nog te wachten staat, al weer wat ruimer) adem. Het is nog niet heel lang geleden, dat een oppervlakkige blik op de wereldkaart, de indruk gaf, dat we al dieper en dieper in het moeras ge raakten. Hoe verkeerd die indruk was, beseffen wij thans, nu wij van elke dag kunnen zeggen, dat hij ons dichter tot het vurig begeerde einde brengt. Nederland slaat, met die wetenschap voor oogen steeds krachtiger de handen aan de ploeg om te werken aan zijn her stel en aan zijn toekomst. Het is opval lend hoe, onder omstandigheden, die in normale tijden zouden worden beschouwd als onoverkomenlljke hinderpalen voor ’t bedrijfsleven, alles weer zijn gang gaat en zelfs extra zware taken worden vol bracht. Een duidelijk bewijs, dat ons land njet versaagt, heeft de jaarbeurs te Leipzig opgeleverd. Tot veler verwondering ver scheen het zwaar geslagen Rotterdam daar met een frissche en aantrekkelijke reclame voor zijn haven. Een inzending van* qe pluimveehouderij, die er met Bar nevelders exposeerde, bleek voor de Dult- schers een openbaring: zij Rebben voor dief nooit geweten, dat bruine kippen ook bruine eieren leggen! Wat in Duitschland bijzondere waardeering genoot en wat men er uit ons land in het algemeen niet had verwacht, dat waren de producten van onze kunstnijverheid, waarmede dan jrtentlën: 1—6 regels 1.30, meer 0 20; derde halve prijs. Adver- worden gratis ge in „De Gorcumer”. tikelen en is het raadsel opgelost van het voorrecht dat wij, heeren der schepping van boven de vijftien, bij de uitreiking van de textielkaarten hebben genoten m de vorm van vijf extra bonnetjes. Eerlijk gezegd, is het een teleurstelling, dat ze inderdaad voor scheerzeep bestemd blij ken, want de man, geen andere nood druft kennende dan scheerzeep en tabak, had —dit in vertrouwen zich in die artikelen, reeds voor een aardig poosje gedekt. Op de kaasmarkten is, na een korte onderbreking, de oude bedrijvigheid terug gekeerd, maar aan de prijsstijging Is een einde gekomen door de vaststelling van maximum-prijzen, een attentie, die ook aan de eieren ten deel viel. Van de melk nu we eenmaal in het zuivelbedrijf be land zijn wordt in deskundige kringen een distributie niet waarschijnlijk ge acht en de vrees van velen, dat wij ons in de komende winter met taptemelk te vreden zouden moeten stellen, schijnt on gegrond. Voor een tweede geruststelling zorgde het departement van Landbouw en Visscherlj, door de mededeeling, dat ten aanzien van de aardappelen noch een distributie, noch een tekort te vreezen valt, aangezien de grootere consumptie, die wel terecht zal worden verwacht, niet kan opwegen tegen de afname van de export in dat artikel. Bij dat alles blijven er nog zorgen- van-qlle-dag te over. Een van de grootste en zeker van de meest algemeene is wel de verduistering. Naarmate de dagen kor ter worden, groeien de vellen zwart pa- en de platen triplex, waarmede wij en deuren blindeeren en onge veer dagelijks laten wij ons door nieuwe aanplakbiljetten en herhaalde waarschu wingen in de krant overhalen om er hier en daar nog een stukje bij te spijkeren, in de hoop, dat het er spoedig weer af mag. geven, zonder dat deze gevaar loopen. men op een verwijdering van de z.g

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1