j SCHOONHOVENSCHE COURANT f TJES agen Geweldige aanval op Londen UTRECHT abonnees adrlet ZELFVERMINKING. r/.%. Omstreken Een begin der vergelding ---- aannchtten. Het andere gedeelte der Britsche gevechtsvliegtuigen probeerde, evenals in de vorige nachten, naar Ber lijn te vliegen. Zij werden echter door de geconcentreerde afweer in het Westen tot omkeeren, reap, tot het vroegtijdig neerwerpen van hun bommen gedwon gen. Alleen in een kerk te Hamm richt ten de bommen schade aan SEPTEMBER 1940 eusden OORLOGSKOSTEN. ENGELANDS K. waren reeds tien andere BEAUFORT. E RUYTER. ke Belastingen, inzenden aan et Accountants- drulven blauw 15 bozen 1—1.20, prul' L00 kg.; meloenen 6 paprika 89, alles den eskaderleidfer bekende „Halfisch”-eskader tie heeft de haven van Aden gebombar deerd en In een luchtgevecht een vijan delijk Jachtvliegtuig neergeschoten. Aan zijde werden geen verliezen gele- welke staatsge- de duur van de BBk« aagal wt eoMMnbtedingca. eidrtjvendcn), m van niat om nt N.I.v.B. Telef. 2978 igd: OKKtfüIG. E JONG - Bergam- In zijn uitge bet Ne- te Per dag 36 millioen dollar. Het A.N.?. meldt uit New York, dat volgens &n bericht van het Amerikaansche blad „New York World Telegram de oorlog Enge land dagelijks een bedrag van 36 millioen dollar kost, ongerekend de verliezen van de luchtmacht en de door de Duitsche bommen aange richte schade. te koop. kt v. dekking van dere doeleinden, n bij W. OOMS, >roek a 33, woude. Een Juist en goed woord heeft dr. Colljn Eaterdag in het Kurhaus te Schevenin- gen gesproken, toen hij zeide, dat het er nog altijd zoovelen zijn, die een veroor delend vonnis uitspreken over het Ne derland van voor Mei 1940. In de eerste dagen heeft ieder van ons wel eens wat geschreverf of gezegd, wat hij nu niet meer op die wijze zou uitdrukken, zei de oud-premier, maar het verwonderde hem dat men nu nog voortgaat het Neder- landsche verleden te veroordeelen. Het is van ouds een fout in het derlandsche karakter om gaarne af breken alles wat het eigen land betreft en nu kan men lezen en hooren met een zekere felheid en wellust toogd wordt, dat in ons land niet goeds aangetroffen werd, dat het wrakke en achterlijke boel het goed is dat vreemden, die achc bladzijdenmaandag 9 September jsw n« JAARGANG. NIEUWSBLAD VDOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT F versehtyht Maandag, Woensdag I en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta- I ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f IJS; per post 1.50. ford Vrachtwagen >pen bak, goede ban- Chevrolet, groote be- prima etaat, prima -rachtwagentje, open i banden. GARAGE >UDENBERG 184, Schoonhoven heden, van U Aanvallen op andere plaatsen. Engelsche Andere aanvallen waren gericht tegen de groote olleopslagplaatsen en dokin- -tegen de springstoffenfabrieken van Chatham en het vliegveld van Hawkings. Bovendien vielen gevechtsvllegers industrie- en ha- >e Bilt lieuwersluis. msterdam. /ijk b. Duurstede vcredieten. ind., 6 mnd. lude Hiv«n 11, Porthmouth, Portland plaatsen aan. De vijand vloog wederom des nachts naar Duttschlanc^. Een golf vliegtuigen vloog naar Zuj^west-Dult'chland en wierp hier en'^iv bommen, die geen schade Stipte geheim- luiten. Een gebruikte, doek i zijnde naaimachine 15.-; een eikea mahoniehout, opge- 12.50. Spoed. Te zien G. A. DE GROOT,’ echt. - wartb. 1^4 jarige TIER roede melklijst. ERSTOEP. i 15, Gouderak. hoe be veel een was, waarvan komen opruimen. De regeering, de staatsinrich ting, de werkloozen-regeling, de politiek, niets van dat alles deugde, voor de in dustrie haalde men de neus op, de land bouw was in andere landen veel moder ner, de handel was slap en slaperig en men begrijpt niet goed, hoe zij, die zoo spreken, nog iets kunnen verwachten van een volk, dat zoo achterlijk, indolent en verpolitiekt is. Misschien zijn er bij, die hopen door te schelden op de vroegere toestanden, een wit voetje te halen bij den bezetter, maar daarin bedriegen zij zich terdege. Als Duitschland na de oorlog de ordening van Europa op zich zal nemen, dan zal het medewerking vragen aan de volken, die door fiere en zelfbewuste houding ge toond hebben hun toestand te begrijpen en van wie men mag yerwachten, dat zij als gelijkgerechtigde deelnemers de lijnen zullen uitzetten voor de toekomst. Voor hen echter, die niet moede zUn uit te roepen, dat wij niet waard zijn om op eigen beenen te staan en die ootmoedig opblikken naar den bezettenjom van hem bevelen te vragen, kan de overwinnaar der van hun huiswaarts STRATEGISCHE DOELEN BESTOOKT Het opperbevel van de DulUche weer macht deelde Zaterdag mede; Eén, rookwolk van hot centrum tot do Thoomimond Luchtdoelgeschut nutteloos Het D.NB. meldt: Het luchtwapen heeft Zaterdagmiddag de stad en de haven Van Donden voor het eerst met sterkere krachten aangevallen. Dit geschiedde als vergelding Voor de In versterkte omvang gedane nachtelljke aanvallen van de laatste weken door de Royal Air Féroe op niet-militalre doelen fa het Duitsche rijksgebied. Zaterdagavond om half tien aterke afdeelingen Duitsche gevechts vliegtuigen nog bezig, aan de grootsche aanval' op militaire doelen in de stad en de haven van Londen. Formaties Duit- sche jacht- en torpedovllegtulgen maak ten het Engelsche luchtdoelgeschut nut teloos. In onregelmatige volgorde en over ver- schillende hoogten verdeeld Jagen de Duitsche bommenwerpers geconcentreerd hun aanvalsdoelen tegemoet, zoo ver volgde het bericht. Overal vallen bofn- men en vlammen laaien op. Rookwolken vormen zich boven de daken van de grootste stad ter wereld. Ontploffingen zijn tot In de Duitsche vliegtuigen te vernemen. De moeite van het Britsche luchtdoelgeschut is vergeefsch. Steeds nieuwe golven komen aanzetten, terwijl een deel Duitsche vliegtuigen, ontdaan bommenlast, reeds weer vliegt. geen respect hebben en zeker geen ver trouwen om met hen samen te werken. We hebben onlangs uit de Deutsche Zei- tung fiir die Niederlande aangehaaid, hoe vol bewondering een Duitscher schreef over hetgeen hij in ons land had waarge nomen en als we nu daartegenover stel len hoe een Nederlander, de majoor W. G. de Bas, in zijn brochure „Slikken en Schikken” oordeelt over zijn landgenoo- ten, dan moet leder, die eenig zelfrespect heeft, scherpe wrevel in zich voe len opkomen Jegens gen Nederlander, die ons zoo lasterlijk beschrijft. Majoor De Bas zegt o.a.: z „Als er ’s Zondags geen voetbalmatch is, weet men met zijn leegen tijd geen raad. Mannen hangen in hemdsmouwen voor de raamkozijnen en zoeken heil in de kroeg; vrouwen kletsen en roddelen aan deuren en vensters of loeren achter gordijntjes naar buurtnleuws. Zichzelf bezighouden, ho maar! Men mist daartoe een ondergrond; zelfs zij, die het voorrecht hebben zoo’n basis wél te bezitten in den vorm van verworven diploma’s^zijn te sloom, te lui en te lam lendig om een kostbaren schat als hun vrijen tijd te vergrooten en rendabel maken. Ledigheid is nog steeds des dui vels oorkussen.” Tot zoover deze Nederlandsche officier, die niet zegt: zulke tafereelen kan men wel eens bij ons, evenals in elk ander land, waarnemen, maar die duidelijk be doelt aan te geven: zoo is ons volk, sloom, lamlendig, lui. Laat ons toch met vole overtuiging, gaan beseffen, dat wij niet minder zijn dan welk ander volk ook, en dat wij al - leen kunnen behouden, wat ons dierbaar is, als we ophouden met die zelfvernede ring en met het on voorwaardelijk ver werpen van tradities, cultuur en sociale instellingen, waarin ook voor de toe komst heel veel goeds is. i Sept. Groenten- i ren: andijvie le srt. AA 9—13, A 7—10. en witte koiwk. irt 3.80, 3e soort I M -18, oi;. ananas 9— gele sav. kool 3.80 xntimen 6—11, roo- izle 5—10, s ta aksui- 50—18.20, staaksnlj- stamsulkerboonea onen 69.50, Duit- pronkboonen 5 20— s per 100 kg.; krop- rop; kroten 1—1M en 6—4.50, alles per -0.24 per dozijn; to- >0—5.80, CC 4.— P®r bodems was reeds in de Duitsche weer* machtsbericht van Donderdag gemeld. BRITSCHE TANKBOOT GETORPE DEERD. Twee koopvaarders en een kruiser zwaar beschadigd. Het weennachtsbericht van het Itall- aansche hoofdkwartier luidde Zaterdag: Tankinstallaties van het petroleum centrum Haifa zijn opnieuw door onze vliegtuigen gebombardeerd. Uitgebreide branden werden veroorzaakt. In Noord-Afrika bombardeerden onsa vliegtuigformaties de spoorlijn Alexandria naar Mersa Matroeh. Toen onze bom menwerpers door vijandelijke jagers wer den aangevallen, schoten zij in het ge- 1 vecht twee toestellen van het type Glos ter neer. Drie andere werden waarschijn lijk neergescho'ten. In de Roode Zee werd een vijandelljke tankboot door een onzer dulkbooten tot zinken gebracht. Onre luchtmacht ontmoette een con- vool, geëscorteerd door drie kruisers, «a bombardeerde dit. Twee koopvaarders en een kruiser werden getroffen en zwaar beschadigd Al onze vliegtuigen zijn naar hun basis teruggekeerd. ENGELSCH OORLOGSSCHIP GEZONKEN. Zondag werd in het weermachtbericht van het Italiaansche hoofdkwartier o.tn. gemeld: Een van onze dulkbooten heeft een En- gelsch oorlogsschip, dat in de omgevinc van de zeeëngte van Gibraltar patrouil leerde ,tot zinken gebracht. Eenheden bombardementsvliegtuigen, die van Jachtvliegtuigen werden verge zeld, hebben het arsen^pl van Malta aan gevallen, waardoor branden en verwoes tingen ontstonden. Ook werd een vijan delijke duikboot, die in het dok lag, ge troffen. In de Roode Zee is een vijandelijk kon vooi door ons luchtwapen aangevallen. Een schip werd getroffen en zwaar be schadigd en is door de bemanning verla ten. Een andere Italiaansche vllegtulgforma- J Telet 10. TeL-Adree: Vunoolen. A a W. N. VAN NOOTKN, SCHOONHOVEN, HJtVK^.25 Poelrekemn, 1I7SS. De vijand verloor bij de gevechtshan delingen van gisteren 94 vliegtuigen; 26 eigen vliegtuigen keerden niet terug. De ondergrondsche getroffen. Het geheele yerkeerscentrum van Lon den is bij de aanval in het ongereede ge raakt. Schachten van de ondergrondsche spoorweg zijn, naar men heeft kunnen constateeren, ïngestort. Twee gasfabrie ken vlogen In de lucht en groote entre pots en graansilo's vielen aan de Duit sche machines ten offer. Tot lang na middernacht hielden de aanvallen der Duitsche vliegers tan. Daar 's nachts niet zooveel toestellen kunnen starten, werden de operaties door afzon derlijke groepen, méestal uit 100 bom menwerpers bestaande, uitgevoerd. Londen is onbeschermd. De opeenvolgende Duitsche aanvallen op Londen nebben, naar DN3. van mili taire zijde verneemt, bewezen, dat En geland niet in staat is, zijn hoofdstad te gen Duitsche luchtaanvallen te bescher men. Van Engelsche zijde is steeds ver klaard, dat alle Duitsche aanvallen op Londen afgeslagen waren, rrt’aar in wer kelijkheid was Londen tot Zaterdagmid dag nog niet aangevallen. Op dat oogen- blik is het pas begonnen. De Duitsche vliegers hebben bewezen, dat het moge- UJk is, elke hoeveelheid bommen, die men wil, van alle soorten en alle kaliber, bij dag en bij nacht, op niet-milltlare doelen van Londen te doen peerkomen, Londen zal, zoo wordt verder gezegd, zóólang met mlllioenen kilogrammen bommen bestookt worden, als de aanval len van vijandelijke vliegers op nlet-mi- lltalre doelen in Duitschland voortgezet worden. Het hart van het Britsche wereldrijk Is-aan de aanval van het Duitsche lucht wapen blootgesteld. Een zoojuist (Zaterdagavond) ontvan gen radiobericht van der. eskaderleltrer van het luidt: ..Doorbraak schitterend gelukt, naderen het doel, zijn zoojuist vliegveld Haw kings gepasseerd, branden aan hangars waargenomen, verscheidene bomtreffers op startbanen. Boven Londen groote be drijvigheid van vliegers. Vliegen onge- 4 stoord op het doel af." De leider van de Duitsche -tychtvlie- gers heeft te 22 00 uur het eerste bericht bekend gemaakt, volgens hetwelk bij de Taaie verdediging. De Engelsche luchtversperring werd van het Zuiden uit doorbroken. Het was moeilijk door de gordel van afweer rond om Londen heen te komen; de Engel- schen verdedigden hun hoofdstad taaien verbeten. De geweldige schade welke aan het hart van het Britsche rijk werd ver oorzaakt, is met offers betaald moeten worden. Maar op dit oogenblik is het al- 'stallaties van Thameshaven^ leen van tfelang, dat het Duitsche lucht wapen op klaarlichten dag Londen met bommen heeft bestookt, aldus hex D.N.B. Militaire waarnemers te Berlijn zijn vendoelen In Liverpool, Manches» er, Bir- het erover eens, dat dit het begin van de mingham, Cardiff, Bristol, Southampton, luchttëvêèhten'in hei "gebied ten Zuidenvergelding U, welke Hitler heeft a»nge- Porthmouth, Portland en tien van Londen, alsmede boven Londen tot kondigd. dusver vijftien vijandelijke vliegtuigen waren neergeschoten en drie Duitsche vliegtuigen nog niet op hun bases waren Het gevechtseskader 220 meldde: „WIJ hebben met alle afdeelingen ha ven- en dokwerken van Londen aange vallen. Treffers in het Silverton-dok, branden in de nabij gelegen benzine- opslagplaats. Verscheidene loodsen en pakhuizen ingestort. Krachtige afweer van Jagers vóór het bereiken van Lon den. Boven de stad zelf minder last. Een andere afdjpeling heeft doelen ten Noord oosten van mij aangevallen. Zware rook wolken boven het Albert-dok en de gas fabriek van Becton waargenomen.” VLIEGTUIGEN VAN ALLE TVPES IN ACTIE. Het opperbevel van de Duitsche weer macht meldt nog, dat van het stadscen trum van Londen tot aan de monding van de Theems zich een enkele groote rookwolk uitstrekt. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 31 vlj-ande- lijke vliegtuigen in luchtgevechten neer geschoten. Zes eigen toestellen werden vermist. Volgens het DN.B zijn bij deze groote aanval alle vliegtuigtypes gebruikt, wel ke Duitschland bezit Heinkelbommen- werpers, Junkersvllegtuigen, Messer- schmitt-machines hebben verderf over het eiland gebracht. Elke machine droeg tweeduizend kilo gram ontplofbare stoffen haar den vijand. Verscheidene mlllioenen kilogram ijzer zijn enkele uren boven Londen losgela ten. I Advertentlën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver tentlën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer". Sueceeeen ter zee. Een duikboot heeft uit twee konvooien vijf bewapende vijandelijke koopvaaraty- schepen met een totale inhoud van 33.400 br. r. ton tot zinken gebracht en een an der schip van 4000 br. r. ton beschadigd. In de nachtt van 6 op 7 September ont moetten twee motortorpedobooten een door torpedoboot jagers eh bewaklngs- vaartulgen zwaar beveiligd vijandélljk konvooi. Ondanks hevige afweer brach ten zij drie zwaar beladen schepen met een gezamenlüke inhoud van 11 000 br. r. ton tot zinken en keerden onbescha digd op haar steunpunten terug. Een door Duitsche zeestrljdkrachCen in overzeesche gebieden opgebracht vjjan- delljk koopvaardijschip is, toen een Brltsch oorlogschip werd ontmoet, door dé' aan boord zijnde Duitsche prijsbe- manning tot zingen gebracht. DE ENGELSCHE KONINKLIJKE FAMILIE. Gereed voor vlucht naar Canadaf Volgens In Zweden ontvangen berich- tertxdoen In de Ver. Staten ..hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke de Britsche koninklijke familie zeer binnen kort naar Canada ?ou verhuizen. ^De meeste leden vah het koninklijk huis hebben Londen verlaten en vertoeven op het oogenblik in Schotland. De Britsche Admfraliteit heeft‘nauwkeurige plannen uitgewerkt voor het overbrengen* van het Koninklijk Huis paar de Nieuwe Wereld. In verscheidene havens, van de West- Bchotsche kust worden twee groote krui sers en een groot aantal torpedojagers tot dit doel In gereedheid gehouden. Zou het vertrek noodzakelijk worden, dan zul len eerst de koningin-moeder en de kin deren van he^ koningspaar weggebracht worden. Het koningspaar zelf wil met het oog" op de stemming der bevolking zoo lang mogelijk blijven. Onder alle omstandig- -n, aldus het D N B zou de vlucht hét Koninklijk Huls pas dan aan het publiek worden medegedeeld, wanneer alle leden der familie veilig op Canadeeschen bodem zouden zijn aange komen. De koning zelf zal in dit geval waarschijnlijk Toronto als residentie kie zen. DRIE TORPEDOJAGERS VERLOREN. Londen erkent: De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de twee torpedoboot jagers „Ivan hoe” en „Esk" door den vijand zijn ge torpedeerd. De torpedojager „ExpressIs beschadigd, doch kon een haven binnen- loopen. De torpedeering via deze drie EL WERKPAARDEN- irvan 1 stel zwaar el. Adres: Berkenwoude. Vrijdag heeft het luentwapen belang rijke strategische doelen in het Zuidoos ten van Engeland aangevallen. De vlieg tuigfabrieken van Rochester en Weybrid- ge, de oliedepots van Theemshaven en het vliegveld van Kenley werden doel treffend met bommen bestookt. Van de vyandeiyke Jagers, die zich te weer stel den, werd een groot aantal neergescho ten. De nachtelijke aanvallen waren op ha vendoelen en installaties van de luchtbe- wapeningsindustrle gericht. Te Liverpool, Manchester en Derby, alsmede in eenige havenplaatsen aan de Zuidkust werd be langrijke schade aangericht. Een in konvooi varend Brltsch koop vaardijschip van 6000 br. r. ton werd lx» het zeegebied ten Noordoosten van Aber deen door bommen tot tinken gebracht. 'Voor verscheidene Britsche havens wer den mijnenUilt de lucht gelegd. BOMMENREGEN BUURT VOORT. GORING LEIDT ZELF DE OPERATIES. Enorme rookwolken boven het Kanaal. Bij zijn groote aanval van Zaterdag middag heeft het Duitsche luchtwapen het niet gelaten. Des nachts is het bom bardement van Londen voortgezet en ook Zondag zijn weer talrijke gevechts- en Jachtvliegtuigen opgestegen. 7 Van bevoegde zijde verneemt het DN. B., dat de buitenwijken van Londen den loop van Zondag met succes aangevallen. Tegelijkertijd z|jn breide verkenningsvluchten boven centrum van Londen gemaakt, waardoor de groote successen van de aanval van Zaterdag bevestigd werden. Rook en vlammen getuigen van de uit werking der Duitsche aanvallen. Van de Fransche kust wofdt gemeld, dat men door de enorme brand van Londen nie| alleen van de Kanaalkust bij Calais kon zien, maar zelfs langs de geheele bocht van de Seine tot aaifi Cherbourg toe. Even ver is overdag de geweldige rook- rnassa waar te nemen, jüe van Londen naar de kust trekt. De rookwolken sta pelen zich tot wolkbanken op, welke reeds verschelden duizenden xneters hoog xyn. De vernietigende uitwerking van de Duitsche luchtaanval vindt haar bevesti ging, zoo meldt D.N.B., In de berichten van Engelsche zijde Daarin wordt o.a. gezegd: Er kart niet verzwegen worden, dat de huidige aanvallen op militaire dcelen te Londen de felste zijn, die ooit 1 ondernomen zijn. Het alarm heeft Zater dagnacht 8'/» uur geduurd. De aangerichte schade Is groot. Zoowel In het Zuiden als het Oosten van Londen zijn de verkeersverbindingen ernstig ge stoord. pakhuizen en rivierschepen zijn in brand gevlogen. In andere doelen van Londen zijn branden ontstaan. De bran den In de oliereservoirs waren grooter dan ooit te voren. VELERLEI OBJECTEN^GETROFFEN. Gisteren meldde het opperbevel der weermacht: De aanvallen van ons luchtwapen te gen de voor de oorlogseconomie bijzon der belangrijke objecten van Landen, die in de nacht van 6 op 7 September zijn begonnen, werden ook op 7 September en in de nacht van 7 op 8 September met zeer sterke krachten en met gebruikma king van de zwaarste bommen, voortge zet. De Rljksmaarschalk leld| persoonlijk het optreden van Noord-Frankrljk uit. Zonder onderbreking vielen tot fiu toe meer dan een millioen kilogram bcynmen van alle kalibers op het haven- en In dustriegebied aan de Theems. Kade-in- stallaties, koopvaardijschepen, dokken en graansilo’s, electrische centrales, water leidingsbedrijven en gasfabrieken, als mede arsenalen, fabrieken en verke/rs- installatles werden getroffen en gedeel telijk door zware ontploffingen vernie tigd. Groote branden woedden in de om geving der dokken. Door krachtig optre den maakten Jachtvliegtuigen de weg voor de gevechtsvliegtuigen naar Londen vrij. onze den. Vijandelljke vliegtuigen hebben Buna gebombardeerd en in duikvlucht bescho ten, waarbij één inlander werd gewond. DALADIER, REYNAUD EN GAMELIN IN ARREST. Uit Vlchy wordt- gemeld, dat de vroe gere Fransche minister-president Dala- dier en Reynaud, alsmede de vroegert opperbevelhebber van het Fransche le ger, generaal Gamelin, zijn gearresteerd en ondergebracht In een kasteel In de buurt van Rlom, de zetel van het hoog gerechtshof. Het betreft hier vooreerst een voorzorgsmaatregel op grond van de onlangs door de ministerraad aangeno men wet tot handhaving van de open bare veiligheid volgens vaarlijke, personen voor oorlog in arrest kunnen worden gesteld. Nirrw BEWIND IN FRANKRIJK. La val blijft vice-premiep Het D NB. meldt uit Genève; De Frartqgjhe regeering is Vrijdagavond na een onder voorzitterschap van maar schalk Pétgin gehouden ministerraad af getreden. Er is daarna een Communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt; „Met het oog op de versterking panhel regeenngsgezag heeft maarschalk Fétain besloten, een ministerraad- te belasten met de taak, de leidende beginselen van de politiek der régeering vast te leggen en deze in wetten tot uitdrukking te brengen De leden van d£ regeering heb ben de volmachten van ministers Laval is plaatsvervangend minister-presiehilnt. Weygand heeft bijzonder» missie. Generaal Weygand heeft in xün hoe danigheid van generaal-gedelegeerde der

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1