PfëuillêtonT DISTRIBUTIE nieuws Kort bestek. Gemengd nieuws Nederland vroeger, nu en in de toekomst MAANDAG 9 SEPTEMBER» IMë adig. Dedoor- nks; die voor Pax-Holland) geevacueerdfe Pax-Holl&ad) regeering „ln Fransch-Afrika «eer uitge breide volmachten gekregen om de ver dediging en de veiligheid van het Fraji- sche koloniale rijk te waarborgen. Door de opdracht tot deze missie, de verdedi ging in Afrika te centraliseeren, heeft de regeering bewezen, dat zij vastbesloten ls, zich met alle middelen te verzetten tegen de intriges, die erop genpht zijn, het moederland en de koloniën van elkaar te verwijderen en de eenheid van Frankrijk la gevaar te brengen. ACCOORD INZAKE DE DOBROEDSJA. Bezetting begint 20 September. In de Bulgaarsehe hoofdstad wordt be vestigd, dat te Crajowa het Roemeensch- Bulgaarsche accoord over de Zuidelijke Dobroedsja is onderteekend. Naar het D. N. B. verneemt, bepaalt het verdrag, dat de Roemeensche be- atuursdistricten Kaliakra en Dorostolo aan Bulgarije worden afgestaan. Het ge bied omvat 7726 vierkante kilometer en let _in totaal 378.000 inwoners, waarvan het grootste gedeelte uit Bulgaren be staat. De Roemenen nemen in het gebied eerst de derde plaats in. Het zal tuspchen 15 en 20 September ontruimd en door de Bulgaarsehe auto riteiten in bezit genomen worden. De mi litaire bezetting door de Bulgaarsehe troepen zal eerst op 20 September aan vangen en in vier etappen geschieden. Ten slotte voorziet het verdrag in de Uitwisseling van ongeveer 100.000 Roe menen uit de Zuidelijke Dobroedsja en ongeveer 45.000 Bulgaren uit de Noorde lijke Dobroedsja. HOE KONING CAROL HEENGING. Eenige generaals gearresteerd. Omtrent de jongste belangrijke ge beurtenissen in de Roemeensche hoofd stad is het volgende bekend geworden, zoo meldt het D.N.B. Gen. Antonescu heeft in de loop van Donderdag verder geïnformeerd naar de houding van het leger en van toonaan gevende kringen jegens den Koning. Hij kreeg overal ten antwoord, dat koning Carol moest aftreden. Vrijdagmorgen om half vijf deelde Antonescu den koning het resultaat van zijn enquête mee en be paalde, dat de koning voor zes uur moest Antwoorden. In die tusschentijd hadden verscheide ne, door Carol begunstigde, generaals ge probeerd hem een ander beeld van de toestand te suggereeren. Generaal An tonescu verklaarde in een brief, dat dit een verdraaiing van de werkelijke toe stand was: het geheele land en het le ger verlangden aftreden, daar anders stroomen bloed zouden vloeien. Boven dien kwam ter kennis van den koning, dat de commandant van de gardetroepen weigerde, op lieden van Roemeensche na tionaliteit te schieten. Daarop deelde de koning om tien minuten voor zes zijn besluit om af te treden mede. Generaal Antonescu heeft de gene- E-ls, die den Koning hebben probeeren mislaiden, terstond doen arresteeren. der hen bevinden zich de chef van de generale staf, Mihail, de voormalige pre mier, generaal Argetoianu, en de ex- minister van luchtvaart, generaal Teodo- rescu. De IJzeftn Garde verspreidt thans de vltigkchrlftert, die twee dagen geleden voor het eerst verschenen en waarin de abdicatie van koning Carol geëischt werd. Een vlugschrift van Horia Sima, gedateerd 1" September, bevat verklarin gen van Condreanu van 1936 tot 1939, waarin hij wees op de komende cata strofe der Roemeensche buitenlandsche politiek. In dit vlugschrift wordt de ko ning ervan beschuldigd, dat hij, nog in de laatste oogenblikken voor de beslis sing van Weenen, steun buiten de spü gezocht heeft. Er gaat aldus dit vlugschrift slechts één roep uit het volk op: hij moet afstand doen, de agent van de vrij metselarij en van hef jodendom, de man van Engeland en van de aftakelende de mocratieën; de vernieler van het land moet van de Roemeensche troon ver dwijnen. Bima spoort dan het volk en het leger aan de beginselen van de )e- gionnairs te aanvaarden in de nagedach tenis van Codreanu. Naar verluidt, werd de leider der IJzeren Garde, Hoira Sima, Vrijdagmiddag uit Kroonstad komende, te Boekarest verwacht, waar hij een on derhoud zou hebben met generaal Anto nescu. Kroonraad afgeschaft. De Roemeensche regeering heeft de in stelling van de Kroonraad afgeschaft. De Kroonraad was een speciale instelling ter adviseering van den Koning. Hij was in het leven geroepen na de invoering van de autoritaire koninklijke groniwet van Februari 1918. IJzeren Garde in de regeering. De leider van de Uzeren Garde, Horia Bima, die de laatste dagen in de provin ce vertoefde, is op uitnoodiging van An tonescu Vrijdagmiddag naar Boekarest teruggekeerd. Nog des avonds had hij het eerste on derhoud met generaal Antonescu over de deelneming van de Uzeren Garde aan de nieuwe regeering. Overal in de stad zijn biljetten der IJzeren Grade aangeplakt, waarin den ex-koning het verwijt wordt gemaakt.dat hij het land heeft uitgebuit en Roemenië een Joodsch land heeft gemaakt. De ge schriften eischen zijn veroordeeling. Prins Nicolaas keert terug. Het blad Porunca Vremi meldt, dat prins Nicolaas, de broeder van ex-koning Karei, Uit zijn verbanning in Italië naar Roemenie zal terugkeerep. Prins Nicolaas heeft in de zomer van 1937 van al zijn rechten als lid der ko ninklijke familie afstand gedaan en la ter heeft hij op grond van de meenings- verschillen met Karei het land moeten verlaten. Voor de buitenwereld was het voorwendsel het burgerlijke huwelijk van den prins, die toen de naam Nicolaas Brana heeft aangenomen. Prinses Helena terug. Antonescu heeft aan de in Italië wo nende moeder van koning Michael een telegram gezonden, waarin hij haar ver zoekt naar Roemenië terug te keeren om den jongen koning terzijde te staan. Het Roemeensche volk heeft, naar hij in het telegram verklaart, eenstemmig en geest driftig met de troonsbestijging van haar zoon zijn instemming getuigd. Daarna heeft koning Michael een vlieg tuig naar Florece gezonden om zijn moe der, prinses Helena, naar Boekarest te rug te halen. Ex-koning Carol had zich, naar me« weet, in 1928 van haar laten scheiden en in 1930 verhuisde prinses Helena naar Florence. - TELEGRAMMEN AAN HITLER EN MUSSOLINI. Minister-president genergal Antonescu zond telegrammen aan Hitler en Musso lini. Het telegram aan den Führer luidt als volgt: Excellentie. De eerste gedachte van de Roemeensche natie op deze his torische dag, waarop de gezonde kracht is teruggevonden, geldt het uiten van trouw aan het groote Duitsche volk en zijn grooten leider, dit in de zekerheid van het heden en het vertrouwen in de toekomst. Aan Mussolini heeft Antonescu getele grafeerd: Excellentie. Op deze dag waar op de Latijnsche ster van het Roemeen sche volk herrijst, zendt het Roemeen sche volk zijn bekentenis van trouw aan het Italiaansche volk en zijn grooten Duce. TREIN MET EX-KONING BESCHOTEN. Na een avontuurlijke reis door Roeme nië is ex-koning Carol, via Joegoslavië en Italië, gistermiddag vijf uur te Lugano aangekomen. Op de tocht door Roemenië neeft zich dlcfat bij de Joegoslavische grens een ernstig incident voorgedaan, zoo meldt het D.N.B. Enkele honderden leden van de IJzeren Garde hebben getracht een aanslag te plegen op de speciale trein, ws^rmede Carol de reis maakte. Toen het hun, na een vuurgevecht met het mili taire escorte, niet gelukte de trein tot stilstand te brengen, zetten enkele der aanvallers «net een losse locomotief de ♦achtervolging in. Anderen sprongen in een auto om te trachten de trelh bij het grensstation Hatzfeld (Jimbolia) in te halen. De achtervolgers konden echter niet beletten, dat de ex-koning en zijn gevolg ongedeerd de Roemeensch-Joego slavische grenk passeerden. De pogingen om de trein tot stilstand te brengen, werden eerst opgegeven toen het Joegoslavische grensstation Bola was bereikt. Ondertusschen werd onophoude lijk gevuurd. Eenmaal zou het gelukt zijn de trein van den ex-koning te doen stoppen, doch het militaire escorte zou de aanval heb ben afgeslagen. AMERIKA'S DEFENSIE. Geen verdrag met Au»tralie. Te Washington is op een persconferen tie den minister van BuitenJandsche Za ken, Huil, de vraag gesteld, of de regee ring der V. 8. met het oog op de ontwik keling in het Verre Oosten ook met Australië (evenals met Canada) een de fensief verbond wilde sluiten. Huil ant woordde, dat op het oogenblik geen plan nen voor zulk een verdrag bestaan. Verbindingsweg met Alaska. De plaatsvervangende chef van den Canadeeschen marinestaf, Murray, heeft te Ottawa verklaard, dat de onlangs door Roosevelt in het leven geroepen Caha- deesch-Amerikaansche verdedigingsraad o.a. plannen zal bespreken voor de aan leg van een door Canada leidertöe stra tegische verbindingsweg tusachen de Ver. Staten en Alaska. Amerika voor belangrijke beslissing. Verklaring van Myron Taylor De persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt bij het Vaticaan, Myron Tay lor, die Zaterdag uit Lissabon te New- York is aangekomen, heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten binnenkort in in ternationale vraagstukken beslissingen van vitale beteekenis voor de toekomst^, van dat land zouden moeten nemen. Taylor weigerde, er zich nader over uit te laten, van welke aard deze vak**atu,w De werkzaamheden aan de Maastunnel te Rotterdam vorderen gestadig, gang onder den Westzeedijk. Rechts: de opgang voor wielrijders; links: het autoverkeer. (Foto ken waren. Voorts weigerde hl), een ver klaring af te leggen over ztfn missie bij het Vaticaan. JAPAN EN INDO-CHINA. Amerika waarschuwt. De minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat de re geeringen van de Vereenigde Staten en van verscheidene andere staten, waar onder Japan, de laatste maanden uit drukking hebben gegeven aan haar wenich, dat in de Stille Oceaan en in zonderheid in Nederladdsch-Indië en Fransch Indo-China de tegenwoordige toestand behouden blijft. Daar een officieele bevestiging van be paalde geruchten omtrent een zooge naamd Japansch ultimatum aan Fransch Indo-China ontbreekt, heeft de Ameri- kaansche regeering er bezwaar tegen aan deze geruchten geloof te hechten. De politieke situatie en het voorwerp van deze geruchten zijn evenwel een aange legenheid, waaraan de Amerikaansche regeering beteekenis toekent. Het is dui delijk, dat, indien deze geruchten ge grond mochten blijken, de uitwerking op de openbare meening van de VJ3. „onge lukkig" zou zijn.^ Het Zweedsch ministerie van Bui tenlandsche Zaken deelt mèoe, dat giste ren te Moskou een overeenkomst over de goederenruil, een betalingsaccoord en een credietovereenkomst tusschen Zweden en de Sovjet-Unie zijn ondeteekend. In het eerste Jaar der overeenkomst zal de wederzijdsche goederenruil de waar de van 150 millioen kronen bereiken. Zweden verleent de Sovjet-Unie voor den tijd van vijf jaer een crediet van 100 mil lioen kronen tegen een rente van 4V« pro cent per jaar. Amerikaansche legerkringen bevestigen volgens Associated Press, dat 229 tanks uit de wereldoorlog naar Canada zullen worden overgebracht voor opleidings doeleinden. Slechts een enkele tank is hiervan te gebruiken. De andere zijn ge heel verroest en moeten grondig nage keken worden. Hieraan zou eenzelfde ruilovereenkomst als met de torpedooboot- jagers ten grondslag liggen. De Amerikaansche Senaat heeft het Wetsontwerp, waarbij een crediet ten be drage van 5,2 milliard voor de Lands verdediging beschikbaar wordt gesteld, aangenomen. Het totaal van de in deze zittingsperiode voor bewapeningsdoelein den toegestane of bestemde gelden gaat aldus de 15 milliard te boven. Volgens een bericht van het Ameri- kaansch blad New World Telegram, kost de oorlog Engeland dagelijks 36 millioen dollar 72 millioen gulden) ongerekend de verliezen aan luchtvaart-materiaal en de door de Duitsche bommen aangerich te schade. ENGELSCHE BOMMEN. Zondagmorgen «ijn twee bommen ge vallen in het land van den landbouwer H. Stuyt te Heer Hugowaard. De projec tielen kwamen 300 meter achter de boer derij neer en troffen daar vijf schapen. Twee waren terstond dood, twee ande ren moesten worden afgemaakt. Zaterdagnacht hebben Engelsche bom menwerpers in de omgeving van ■■-Her togenbosch drie bommen neergeworpen. De projectielen kwamen terecht in een polder te Orthen. Een door deze polder loopende kabel van het electrisch net werd getroffen, tengevolge waarvan de kabel niet meer functionneerde. GROOTE BRAND IN ROGGESCHUUR. Geen bluschwater. Zondagmiddag omstreeks zes uur werd de Oosterbeeksche brandweer gealar meerd voor een ernstige brand, die was uitgebroken in een groote voorraadschuur van de boerderij Boschhoeve aan de Boschweg onder Buunderkamp bij het dorp Welfheze. De schuur was tot de nok gevuld met rogge. In een Oogwenk stond de groote loods in lichterlaaie en 't vuur sloeg nog over naar twee roggemijten, die op eenige meters afstand stonden. Waterstand: Schoonhoven hg. water 0 10 uur, 1.45M. Eerste Kwartier. Op 15.53, onder J 0.47. Volle Maan 16 September. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduistertngsvoor- schriften, wijzen wij erop, dat heden 9 September de zon ondergaat om 20 uui 10 min Opkomst morgen 10 September 7 uur 06 min. Tusschen deze beide tijd stippen ia dus alle lichtuitstraling ver boden. De brandweer vanOosterbeek, die ge assisteerd werd door de brandweer van Welfheze en die van Renkum, stond te gen de geweldige vuurzee machteloos, omdat in de omgeving geen water aan wezig was. Zij kon zich er slechts toe be perken de boerderij, die eveneens gevaar liep, met emmers water, die van 'n pomp aangedragen moesten worden,i nat te hou den. Voor alle zekerheid was het huis raad reeds in veiligheid gebracht. De boerderij kon echter, mede dank zij giylstige windrichting, behouden blijven NACHTELIJKE BRAND TE MAASSLUIS In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is het sigarenmagazijn Speier aan de Markt te Maassluis, dat bewoond werd door den heer H. van der Berg, door een korte doch felle brand geheel vernield. De bewoners, man, vrouw en kind, wisten zich, door uit een ruim drie meter hoog raam te springen, in veiligheid tt stellen. Ook de bewoners van de belendenas perceelen moesten hun woningen verla ten. De brandweer slaagde er in, uitbrei ding te voorkomen en het vuur tot ge noemd pand te localiseeren. De oorzaak van de brand ls neg nlei bekend. De schade, die door verzekering wordt gedekt, is vrij aanzienlij k. ROTTERDAM VROEQ NAAR BED. Half tien sluitingsuur. Aangezien het met ingang van heden allen niet rijks-Duitschers verboden is zich tusschen 22 en 4 uur in de open lucht op te houden, overweegt de burge meester van Rotterdam de cafe's en open bare vermakelijkheden om halftien ta doen -sluiten. PARAGUEESCH PRESIDENT EN ZIJN VROUW OMGEKOMEN. Jlii vliegongeluk gedood. De president van Paraguay, Estigarrl- bla, en zijn vrouw zijn bq een vliegonge luk om het leven gekomen. Het toestel is vermoedelijk in een dikke mist tegen een rots gevlogen. Het werd bestuurd dooi een ervaren gevechtsvlieger uit de Cha» co-oorlog. Het stoffelijk overschot van den ver ongelukten president wordt reeds heden in een plechtige staatsbegrafenis ter aar de besteld. Daarom is deze dag tot een nationale rouwdag verklaard. IN BELGIE AARDAPPELEN EN MELK OP DE BON. België heeft de lijst van levensmiddelen welke onder de distributiebepalingen val len, met twee posten uitgebreid; Van he den af is het verbruik van volle melk op een halve liter per hoofd en per dag gesteld en van aardappelen krijgen de Belgen dagelijks een half kilogram per hoofd. Wat betreft het aantal gedistribueerde voedingswaren is Nederland thans door Belgie voorbijgestreefd. In het rantsoe nenstelsel zijn sinds eenige tijd o.m. ook chocolade (reepen etc. 4 gram per dag) en zout (40 gram per dag) opgenomen. Schoenlappers aan den arbeid in de Centrale Werkplaats te Delft, waar ten oenoeve van de 1800 geevacueerdfe Rotter dammers, die sdc* nae steeds ia Delft bevinden, pngeveer 2000 paar oude schoenen weer als nieuw gemaakt wolrden. (Foto Pax-Holi&ad) w HfüWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHTJSchoonhnvenschf Courant MAANDAG 9 SEncMBgR 1946 OVERSCHIETENDE BROODBONNEN. Slechts twee dagen geldig. Van 9 September tot en met 15 Sep tember sljn de met „5" genummerde bon nen van het broódbonboekje geldig. De bonnen, welke de consumenten 15 September nog niet gebruikt hebben, zul len niet zooals tot nu toe het geval was nog vier dagen geldig zijn, doch Slechts twee dagen, en wel tot en met Dinsdag 17 September. De detaillisten, kunnen deze bonnen vervolgens tot eni met Donderdag 19 September ter inwis seling tegen toewijzingen inleveren bij de plaatselijke distributiediensten. LEVENSMIDDELEN VOOR HOTELS, CAFE'S, ENZ. De secretaris-generaal van Landbouw en VisscherJJ deelt mede: In verband met een billijke verdeeling van de beschikbare voorraden is het noodzakelijk bleken de toewijzingen aan hotels, café's," restaurants, lunchrooms, cantines en dergelijke instellingen te be palen op vijftig procent van het verbruik gedurende de maand September 1939. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van de bovenbedoelde regeling in het al gemeen niet zal kunnen worden afgewe ken, soodat het geen sin heeft klachten HET GOUD VAN DE EEMZAHE HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER. Maar de korte man had Brazo snel en scherp aangekeken. Hij liep maar een paar voet voorbij de plek, waar zij tegen elkaar botsten, stond stil, keerde zich om en keek Brazo na, tot deze de deur van de herberg binnenging. Toen trad de korte man den kappers winkel binnen en knoopte een gesprek aan met den kapper. „De stad gaat vooruit", zei hij. „Dat is zeker", stemde de kapper toe. ,De menschen stroomen toe," zei de korte man. „Het is niet zooals in de meeste steden, waar men iedereen kent. zy komen hier te snel, om ze te kennen. En men zou toch graag sommigen ervan kennen. Bijvoorbeeld dien kerc), die hier Juist uitkwam. Zeker een vreemdeling?" „Ik ken hem niet." „Heeft hij niet toevallig zijn naam ge- eoemd?" „Heelemaal niet." De kapper glimlach te. Meestal noemen zij hun naam niet," vervolgde WJ. „Zei hij niet waar hij vandaan kwam?" „Hij deed zijn mond alleen open om te zeggen, dat ik zijn haar en baard moest knippen." „Had hij een baard, zoo? Hm. Veran dering van uiterlijk. Dat ziet er verdacht ®lt. zeker ziek geweest." „Ja, dat schijnt wel." *Nu, ziekte verandert de menschen of verzoeken te dier zake tot het Centraal Distributiekantoor of de plaatselijke dis tributiekantoren te richten. PETROLEUM-RANTSOEN VERMINDERD. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de duur van de eerstkomende dis tributie-periode voor petroleum, in ver band met het beschikbaarhouden van een zoo groot mogelijke voorraad gedu rende de wintermaanden, wordt gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van 9 Septem ber tot en met 3, November zal de met „periode 6" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. BIETEN- EN AARDAPPELROOIERS. Extra rantsoen brood. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dat aan mannelijke arbeiders belast met het aardappelen- en bietenroolen tot 1 No vember as. extra broodrantsoen op ba sis van 100 pCt. mogen worden verstrekt. Deze tijdelijke extra verstrekking heeft alleen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode heel wat." De korte man ging naar buiten. Hij liep de straat door en de herberg in waar Brazo binnengegaan was. Het was eon groote tent en er waren verscheidene mannen in, maar Brazo was er niet bij. De korte man liep de straat weer op. Hij ging de heele straat door en keek met waakzame blik rond, terwijl hij de eene herberg na de andere Dinnengir.g. Eindelijk vond hij, in een iets deftiger gelegenheid, den man, die hij zocht. Het gebouw was gemaakt van lood recht geplaatste dennenplanken. Er wa ren geen latten over de voegen en de zon scheen er doorheen. De Inrichting had een ruwen houten1 vloer en geen zolde ring, behalve de dakplanken en dwars balken. Een ruwe toonbank liep langs den eenen kant, met een plank waarop verschillende flesschen stonden, een houten hamer om kranen in biervaten te slaan, eenige whiskey- en bierglazen en een reusachtige Colt-revolver. Aan den muur boven de plank hing een ovaal spiegeltje. De bovenkant van de toonbank be stond uit twee "dennenklanken van on geveer een voet breed. Deze waren voch tig van het bier, dat er op geknoeid was en dampten van de verstikkende hitte. Een orgel tegen den muur aan den over kant der toonbank galmde de tonen van „de Spotvogel". De mannen stonden in een dubbele rij voor de toonbank, ter wijl de 2 herbergiers, zoo vlug zij kon den, glazen vulden met schuimend bier. Brazo had een glas whiskey gedronken HIJ had het warm gevonden en van minderwaardige kwaliteit en hij ver langde niet naar meer. Maar er waren maanden voorbij gegaan sedert hij in de stad was geweest en het gaf hem een zeker genoegen om deel uit te maken van andere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmerking. RAAD VAN DE VOEDINGSRAAD- STOOFPOT MET TOMATEN EN SLABOONTJE? (maaltijd voor 45 personen). Gewoonlijk wordt het geven Van twee groenten min of meer als luxe beschouwd. Dit is het ook zeker als beide groenten apart toebereid en opgedaan worden, want behalve twee pannen en £wee dek schalen, gebruiken we immers ook twee gasvlammen, of andere warmtebronnen 't Wordt een ander geval als we beide groenten tezamen bereiden en opdoen, hetgeen zoo nu en dan mogelijjc zal zijn. Zelfs kunnen we ook de aardappelen wel eens samen met de groenten gaar ma ken, zoodat we een echt eenpansgerecht koken. Het van ouds gewende stampen, laten we soms eens achterwege, hiervoor in de plaats komt dan luchtig omschud den, waarbij eveneens alle bestanddeelen worden vermengd. de menigte. Het was de eerste maal, dat hij een goudgravers-stad bezocht en hij amuseerde zich over de gesprekken der inwoners. De korte man was binriengekomen en stond nu naast het orgel. Zijn hoofd lag een weinig opzij, alsof hij beter naar de muziek wilde luisteren, die uit het in strument kwam, maar zijn blik rustte op Brazo. Eenmaal keerde Brazo zich om en be trapte den korten man, toen de laatste naar hem keek. Brazo's oogen werden een weinig dichtgeknepen. Het gelaat van den korten man leek hem bekend. Maar de korte man ontmoette Brazo's blik slechts vluchtig, gaf geen teeken van herkenning en daarom besloot Brazo, dat zijn herinnering hem parten speelde. Maar er was een vreemde gteed in de oogen van den korten maiv zichtbaar blijk van een gemoedsbeweging die haar weerga vond in Brazo's bewustzijn. Hij herkende de gemoedsbeweging als twij fel en hij wist, dat de man probeerde om zich hem te herinneren. Brazo had den korten man ergens, bij de een of andere gelegenheid ontmoet, dat stond voor hem vast. Hij was er zeker van, dat de korte man hetzelfde dacht. Maar het was vreemd, d»t Brazo'» twij fel gepaard ging met vijandelijkheid. Deze gevoelens gingen beslist samen. Brazo was er zeker van, dat, welke be kendheid hij ook aan den anderen man had, deze verbonden was met zijn vij andschap. Maar zijn herinnering begaf hem. Zijn contact met den man was ze ker een toevallige Wik geweest en dé man zelf eigenlijk niet de moeite waard. Brazo keek niet meer naar den man. Hij bleef een poosje aan de toonbank staan en toen liep hij de straat op en bezichtigde de stad. We laten een recept volgen van een smakelijke „stoofpot", met tomaten en alaboontjes. Kaas vervangt dit maal ter afwisseling het vleesch. 2 kg. aardappelen, 1)4 pond slaboon- tjea, 1 pond tomaten, V» pond Jonge kaas, 1 eetlepel zout, 2 kopjes water, 80 gram boter (4 afgestreken eetlepels), desge- wenscht 1 ui. Haal de slaboontjes af en breek ze doormidden. Zet ze op met het water en het zout en kook Ze half gaar (ongev. 20 min.). Boen intusschen de aardappelen schoon met een pannenspons of een harde borstel. Snijd ze doormidden en doe ze bij de half gare slaboontjes. Voeg, als de aardappelen een kwartier gekookt hebben, de gewasschen en in vieren ge sneden tomaten toe. Doe de in blokjes ge sneden kaas erbij als de aardappelen gaar zijn; giet overgebleven kooknat af (maar bewaar dit) en schud alles luch tig door elkaar. Laat de boter in de koe kenpan bruin worden (desgewenscht on der toevoeg ng van een fijn gesnipperde ui» en voeg hierbij het afgegoten kook nat. Oeef deze Jus bij de stoofpot. verwondert wel. Spr. blijft nog altijd van oordeel, dat ons land onder de volken van"Europa met eere mocht worden ge noemd, aJ is hij geenszin blind voor de gebreken, die in ons staatsbestel zich hebben geopenbaard en waartegen spr. reeds twintig jaar geleden zijn stem heeft verheven. De toestand van Nederland, nu het land door den overwinnaar bezet is, wordt gekenmerkt door een roep van alle kan ten om hervorming, om herstel, om ver nieuwing. Uit welke hoek deze vernieu wingsdrang ook komt, In één opzicht is hij vrijwel gelijk, n.l. in zijn afkeer van degenen die vroeger het land hebben be stuurd. Het merkwaardige daarbij is ver der, dat de vernieuwers in Nederland waarschijnlijk onder elkaar niet minder verdeeld zijn dan de oude politieke par tijen waren. Wat spr. betreft, hij zou buitengewoon verblijd zijn, wanneer wij op het gebied van sociale wetgeving, woningbouw, volks gezondheid, onderwijs, geestesvrijheid, zullen kunnen houden, wat wij hadden en Indien degenen, die na ons komen, ons koloniaal bewind in de toekomst op even voortreffelijke wijze zullen voeren als in het verleden het geval was. Alleen ons staatsbestel zal, ook als wij volledige onafhankelijkheid verkrijgen, op de helling moeten. De politieke Wilsvorming in Nederland werkt te langzaam, de daadkracht liet vaak te wenschen. Spr. is echter van oor deel, dat men gedurende de bezettings tijd zich niet kan bezig houden met her vormingen in ons Staatswezen. Dat zal tot later moeten wachten. Velen meenen, dat men wat moet doen vooral om gevaren, die men dueht, te keeren. Uit zulk een onbestemde vrees voor toekomstige gevaren is de Neder- landsche Unie geboren. Zeker is het, dat de tweede Ned. Unie een soort schuilkelder geworden is voor hen, die bevreesd zijn voor de groep, die door den heer Mussert wordt geleld. Spr. zette nogmaals Uiteen, waarom zijn geestverwanten zich met de opzet der tweede Ned. Unie niet kunnen ver eenigen. Op zichzelf erkent spr. de wenschelljk- heid van een algemeeqe uiting van d» geest des volks voor zoover deze niet met het Nederlandsche extremisme meegaat. En dat is stellig 85 4 90 procent van het volk. Maar dat kan alleen slagen, wan neer men rekening houdt met de gecom pliceerde geestelijke structuur van het Nederlandsche volk. Op dat doel had de eerste Ned. Unie zich ingesteld en daarmede houdt de tweede Nederl. Unie geen rekening. Ook zij propageert d? eenheidsinstituten in staat en maatschappij en wijst de saam- bundeling van de bestaande organisaties af. Nu lelde men uit het feit, dat een al- gemeene volksbeweging niet naar buiten ls kunnen optreden niet af, dat men in het heden met de armen gekruist rustig moet blijven neerzitten. Dat doen wij ook niet. De Ned. Unie houdt vergaderingen en tracht het publiek voor haar inzich ten te winnen; hetzelfde doen de protes- tantsche christenen. En bovendien valt er een ontzaglijke hoeveelheid practlsch werk te doen, waar ieder op zijn wijze aan kan meewerken, zoodat men waar lijk niet bevreesd behoeft te zijn, dat men De open ruimte tusschen de beide rij en woningen was veranderd in een voet dik stof door de wielen van wagens cn andere voertuigen. Het lag in hooge hoo- pen en geulen, in bergjes en opeengesta peld. Het vloog hoog in de lucht. Het legde zich op de daken der gebouwtjes cn bekleedde ze met een grijs poeder. Er was geen wind om het weg te drijven. De gevestigde stadjes zooals Brazo die kende, hadden een zeer bepaalde atmos feer van gehechtheid. Hun gebouwen, hoewel niet zoo degelijk als zij konden zijn waren tenminste het beste, wat met het ter beschikking materiaal gemaakt kon worden. Ook waren de bewoners dier stadjes en dit was van meer belang gewoonlijk eerlijk en betrouwbaar. Het waren mannen, die men kende, zij wa ren bekend met de streek, zij hoorden er in thuis. De bewoners van Wainright waren slechts tijdelijke bewoners. Zij zochten geen tehuis, maar goud. Zij stelden geen belang in de stad, behalve dat zij haar beschouwden als een plaats, waar zij zekere levensbehoeften konden inslaan en hun verlangen naar eten en drinken bevredigen. Zij hadden geen gemeen schapsgevoel. Een dozijn tenten waren blijkbaar speelholen. Een massa mannen zwermden daar rond, spelend en verliezend aan de handige individuen die geleken op spin nen, die op den loer lagen. Restaurants, waarvoor myriaden vliegen gonsden, wa ren stampvol met menschen, die wed- IJverden met de gevleugelde plaaggees ten. De reuk van verschraald bier, ver mengd met de geuren van het kooken en den stank van gebrande hoeven uit een smederij hingen drukkend over dit alles. Marskramer» met allerlei waren schreeuwden om de aandacht te trek ken; een kwartjesvinder demonstreerde zijn tooverspel voor een gapenden cyni- schen maar belangstellenden kring toe schouwers. Een ander individu daagde hoorders op zoetklinkende toon uit: „De hand is vlugger dan het oog, mannen!" Voor hem, op een tafeltje lagen drie schelpen. Onder een ervan lag een bol letje en hij noodigde zijn gehoor uit om hun keus te maken. Zelden zoo al kozen zij Juist. Er waren verscheidene tenten, stamp vol met voorraden van allerlei aard. Een keurmeester bewoonde zijn tent, maar zijn fornuisje werkte slechts met tus- schenpoozen. Een bank was er vlakbij. De toonbank van den bankier was een ruwe, houten tafel, zijn safe een kleine stalen brandkast. Stapeltjes goud- en zilvergeld lagen op de tafel. Een man, met een geweer over zijn knieën, zat in een hoek op een kist. Een man, die deze bank zou berooven, zou de geheele stad tegen zich krijgen. Er waren geen kinderen in de stad, het was een stad van volwassenen, even begeerig als kinderen. Zij leefden ln een atmosfeer van onbegrensde vrijheid. Zak kenroller8 bewogen zich onder de menig te en verrichtten hun handwerk. Overal blaften honden. Geverfde vrouwen werk ten sluw. Er waren moorden gepleegd. Op de helling van den Zuidelijken rots- rand, stonden reeds houten Kruisjes. Goud! Brazo's belangstelling was niet groot In werkelijkheid was zij cynisch. Hij had genoeg gezien, daarom stak hij de straat over, liep naar zijn paard, steeg op en reed naar het Oosten, naar het huisje. (Wordt vervolgd) 3 tweede blap. WAT VERKRIJGBAAR IS ARTIKEL EN BON Brood Bons no 5 Bloem t Bon no. 71 Boter cn Vet Bon no.05 tm 12 boterkaart Bon no. 05, 06 en 07 (vetk.) Bon no. OS (vefkaartj Bon no. 00,10,11 en 12 (vetk.) Rijst - Bon no. 41 Maïzena, enz. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 54 Suiker Koffie, Thee Zeep. Bon no. 72 Bon no. 73 Bon no. 115 (alg. dlstr. bonboekje/ Bon no. 116 (bij rextlelk extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 HOEVEELHEID 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel of boek- weitmeel */j pond boter W pd. margarine of boter H p. gesm. spijsvet of boter H pd. boter m. lOct.reductie l/i pond rijst of rijstemeel 1 ons maïzena, gnesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli Vt pond havermöüt, gort of grutten 1 kilogram H ons thee of H pd. koffie 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep: óf 250 gr. Zeeppoeder; óf 125 gr zeepvlokken; óf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delenöf 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor gezlnswasch per acht Kg. droog waachgoed 50 gr. scheerzeep èf één tube scheercrême, öf één pot scheerzeep 2 liter GELDIG t/m 15 Sept. t/m 4 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 4 Oct. t/m Nov. t/m 1 Nov. t/m 4 Oct. t/m 27 Sept. t/m 27 Sept. t/m 24 Sept. t/m 31 Dec. t/m 3 Nov. De roep om vernieuwing Prof. Slotemaker de Bruïne en Dr. Colijn aan het woord. In het Kurhaus te Scheveningen zijn Zaterdagmiddag vergaderingen gehoude^ van de A R. Kieskringcentrale, te 's-Qrem venhage en de Kamerkrin^vereenlgini' der C.H.-Unie. In beide vergaderingëft hebben prof. dr. J. R. Slotemaker de Brume en dr. H. Colijn redevoeringen gehouden. Prof. Slotemaker de Bruïne zeide o.m.: De historie leert dat uitgebreide oorlo gen een enorme wijziging brengen op po- Mtiek, economisch en sociaal erf, ja, dat zij de gansche geestesgesteldheid omzet ten. Dit mag dus ook thans worden ver wacht. Als men nu echter de roep om ver nieuwing ontleedt, wordt men teleurge steld, want daarin is geen enkel nieuw element aanwezig. Spr. betoogde, dat op het gebied der economische ordening nieuwe dingen groeiende zijn. Volgens spr. is het geen fantasie, dit te voorspellen: doch hij acht dit onderwerp ongeschikt om er een grootsche volksbeweging mede te stu wen- Ten eerste ls alles in Europa nog groeiende en het is nauwelijks denkbaar, dat Nederland hier zal kunnen hande len buiten zeer nauw contact met het geen op het gansche continent groeit. Ten tweede la het zeer de vraag, of de cor poratieve ordening naar Italiaansch mo del, die onder ons gepropageerd wordt, de overtuiging weerspiegelt van de groote meerderheid van het Nederlandsche volk. Ten derde is 't onderwerp te materieel, te relatief en ook te oud om een nieuwe beweging te stuWen. Op staatkundig terrein is een dubbele vernieuwing onmisbaar. De versplintering in het partijwezen moet worden tegen gegaan. Echter pleit spr. geenszins voor de vorming vap één partij, die allen zou omvatten; een kunstmatige eenheid zou ons verarmen. Dat overigens het bestaan van meer partijen aan de werkelijke na tionale eenheid geen afbreuk behoeft te doen, is gebleken, toen de zes dusge naamde groote partijen elkander gemak kelijk vonden. Behalve de bestrijding der versplinte ring is bestrijding van de ontaarding der democratie onmisbaar. Naast een sterk regeergezag acht spr. volksinvloed on misbaar. Doch AR. en C.H. hebben én als Kamerlid èn als minister fel gestre den tegen het streven der Kamer, om op de stoel der regeering plaats te nemen. Hier vooral komt het er op aan, dat prin cipieel en niet uit tijdelijke berekening met het verleden wordt gebroken. Op staatkundig terrein ls grootsch vernieu- wing3werk te verrichten. Wie roept om gemeenschapszin tegen over individueel of groepsegoïsme, roept om een nieuwe geest. En deze kan niet verkregen worden zonder geestelijke krachten ln de diepe religieuze zin van dit woord. Daarmede is als onvoldoende afgewezen het streven om cultureel- geestelijk te helpen met verwerping van geestelijke kracht en het streven om de volkseenheid te bereiken door onder schikking van het geestelijke akn het na tionale. Tot een gezamenlijk werken riep spr. allen op, die de waarde der geestelijke goederen erkennen en branden van be geerte om het volksgeheel te dienen. Rede van dr. H. Colijn. Dr. Colijn bewoog zich in zijn rede rond drie punten: Nederland in het verleden, in het heden en UnHtf toekomst. Nog immer zijiMei/tfSlen, die een ver- oordeelend vonnw'tpiwreken over het Nederland van vnfoffityfel 1940. Dat zulks ln de eerste vervattende weken na 14 Mei het geval was/ behoeft geen verwon dering te wekker/. In die eerste dagen heeft ieder van ons wel eens wat gedaan, gezegd of geschreven, wat hij nu niet of althans niet op'die wijze zou hebben ge daan, gezegd of geschreven. Maar dat de veroordeeling 'van het Nederlandsche verleden, cultèreel, sociaal, zelfs wat het geestelijke leven betreft, aanhoudt, dat

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2