SCH00NH0VEN5CHE COURANT |W Aanvallen op Londen duren voort. ■JES Binnen en buiten de Grens het hoten, jrkvan looten! Jan Brouwers Radio Haven 63 - Tslef. 113 Schoonhoven Havens, dokken, fabrieken en centrales bestookt. Telef unken service! Philips en Telefunkenl SEPTEMBER 1940 ACHT BLADZIJDEN. Be. MM- WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 SCHOONHOVEN, Telef. VAN Postrekening TeL-Adree: Vannootcn. Contante en gemakkelijke betaling. ELEN ZN FRUIT Nieuwe duikboot-successen. ike regel m«c i taan biedingen, rtjvenden), g«- van niet meet Wekeltykzche terugblik /de i en millloe- aan de kou- DE VRIES, kerk 256. VRACHTWAGEN DE BRUIJN, Lopik. a tie Lopik. volk, ge- «OOP, liggen onde stal, geen reist. 20. TeL-Adree: VannooUn. S. W. N. VAN NOOTBN. SCHOONHOVEN, HAVEN SS. Postrekening 13783. [plaatst ;els f 1.30, derde Adver- ge- l riavaulan, witte beenen, n 5OUMAN Mzn., :e prijzen; 420 m». 110, handel kalm, htere kalveren f8 gere prijzen; 370 rammen résp. f 22 ggen f 8—15, han- )rijzen; 100 magere >er stuk, handel In !t hoogere prijzen, inderd; 260 weide- stuk, handel re- irtfzen. Een onderzeeboot onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Prien, van wien op 8 September reeds een gedeelte lijk resultaat van 33.400 br.t. was gemeld, heeft op een tocht in totaal zes gewapen de vijandelijke koopvaardijschepen, me tende 40.250 br.t. tot zinken gebracht. Een ander schip werd beschadigd. Een andere onderzeeboot heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijsche pen met In totaal 15.500 br.t. vernietigd. Een Dultsche hulpkruiser heeft een neutraal schip in het gebied rondom de Britsche eilanden dat door Dultschland tot gesloten gebied voor de scheepvaart Is verklaard, opgebracht. schil op te merken: destijds gold een nieuwtje, dat weldra tot manie werd, die oud en jong uit liefhebberij naar den fotograaf snellen, om in klein formaat, Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post f 1.50. ept. Groentenvel- De prijzen waren: lers) f 44.50, ge- roene sav. 34.5Q olauwe) 6—11. roo* razle 3—10, staak- 1—18.50, staaksnlj’ -11, Dultsche boo- kboonen 6.508.50, er 10 Okg.; bloem- B en C 2—8. am en witte komk. 1« t 3.30, 3e soort 2— •18, or. ananas 6— 5; druiven 12—13. -0—5.70, CC 4. allee 180—1.20, pieterse- ritpunt) 1.60, wor ker 100 bos; selde- Branden, welke tot in verre omtrek zichtbaar waren, wezen onzen vliegers de weg. Andere luchtaanvallen troffen eeni- ge havenwerken aan de Westkust van ingeland en aan de Oostkust van Schot land. De verliezen van den vijand bedroegen Maandag 44 vliegtuigen. Daarvan wer den ar twee door luchtdoelgeschut, een DAGELIJKSCH LEVEN TE LONDEN VERSTOORD. Winkels worden bestormd. Uit Stockholm meldt het DN.B.: Het 72e JAARGANG. NIEUWSBLAD VODRZUID HOLLAND EN UTRECHT zijn gevlogen, ernstige indruk heeft ge* maakt. Het is nog betrekkelijk warm, maar hoe zal het worden, wanneer bij de naderende winterkoude steeds nieuwe bombardementen tenslotte -de laatste vensterruiten zullen vernielm nen menschen onbescherma a de zijn blootgesteld? De correspondentie van meenlng, dat deze overweging vele Engelschen doet huiveren voor de voort zetting van de oorlog. Sept. Haagsche groenten N.V. De or: Br. hardy I 12 de vienne I 12— orite I ft—13, II 5 7—8, II 4—6, fr. 68, Williams I 5 eren I 7—81/», II 4 -17, II 5—9, sln- II 7ft, dr. lebrun div. stoofperen 5— icelles I 12—17, U 2, II 6—8, grave- öellefleur 57, le- jaradijs 56, kers- ppels 5—7, bloeme v. zoete 46, zuur i 15—18, H 7—12, ure kwetsen 9—14 Nu ook Ook daarvan ontvangen wij alle schema’s, documentaties, onderdeden en lampen. Wij leveren u thans 2 wereldmerken radio met 100 pCt. service! Vraagt proef plaatsing, prijscouranten en afbeeldingen door marineartlllerie en de overige in luchtgevechten neergeschoten; 21 onzer eigen toestellen worden vermist. In mistig weer naderden in de nacht van 9 op 10 September eenlge lichte vijan delijke oorlogsvaartuigen de Fransche kust en vuurden lukraak verscheidene salvo’s af, die In het achterland- insloe gen, zonder schade aan te richten. De vijand werd door het vuur van onze ma- rlne-artlllerle verdreven. en eigen land, natuurlijk te Utrecht, de aandacht. Het is begrijpelijk, dat in een tijd, waar in de voedselvoorziening meer dan ooit in het midden der belangstelling itaat, landbouw en veeteelt er een grootere plaats hebben ingenomen, dan ten onrechte tot nog toe het geval was. Met de krachtige medewerking van het departement is de agrarische afdeelinger deze keer een geworden, die de voile be langstelling der landbouwers dubbel en dwars waard is.” Van het nieuws, dat ons van buiten de landsgrenzen bereikt, wordt de voor naamste plaats opgeëischt door de ver slagen omtrent de machtige aanvallen, waaronder het Dultsche luchtwapen de Britsche hoofdstad gebukt doet gaan. Als een enorme moker daalt het meedoogcn- loos neer op de trotsche wereldstad, die trilt en siddert onder de zware slagen, zoodat de wereld met spanning afwachc, hoe lang Engeland deze afstraffing zal kunnen verduren. In Roemenië heeft de nieuwe orde tot een troonswisseling geleld. Konlng Carol II heeft onder de druk der jongste ge beurtenissen de kroon afgestaan aan zijn zoon, Michael, die nu 19 jaar is, doch die haar ook als 6-jarlge knaap reeds heeft gedragen. Bij de dramatische aftocht van den ex-konlng is een ernstig Inci dent hem niet bespaard mogen blijven. Juist voordat hij het land verliet, heb ben eenlge honderden leden der Ijzeren Garde op zijn trein een aanslag gepleegd en ternauwernood heeft de afgetreden vorst nog ongedeerd Joegoslavië kunnen bereiken. Een smadelijk einde. „Tip-tip-top, zoo klinkt langs alle wegen, Holland heeft de tip-top-koorts [gekregen.” Aan dit verheffende lied, dat ongeveer dertig jaren geleden overal In ons land weerklonk, worden wij herinnerd, nu ons volk op het punt staat, door een nieuwe portretjes golf te worden overstroomd. IntUMchen Is In het wezen dezer beide tlp-top epidemieën een aanzienlijk ver hef een pure deed maar in (root aantal, zijn conterfeitsel te beko men en het vervolgens te ruilen voor dat van familieleden en vrienden, zoodat men spoedig een verzameling van foto's had, die thans nog menigeen tot jeugdherin nering strekt. De geschiedenis herhaalt Uch, maar thans is het geen sponta ne fotoliefde, die de Nederlanders heeft aangegrepen, doch een onderdeel van de nieuwe, ingrijpende maatregelen, die de Dultsche autoriteiten hier, in het bezette gebied, hebben afgekondlgd. Van 1 Oc tober af, dus reeds over drie weken, zul len alle Nederlanders boven 15 jaar steeds een officieel legitimatiebewijs bij zich moeten dragen en dat gewichtige bin- nenlandsche paspoort zal van een foto van den eigenaar moeten zijn voorzien. Opnieuw krijgen de fotografen dus druk werk en wij voorzien bovendien een hausse In plakmiddelen en handige etui's. Tot de overige nieuwe voorschriften behoort een vliegerverbod, dat voor het geheele land geldt en dat de jeugd ver vult met spijt over de te laat ingezette vliegercampagne, want er waren toch ook in de vacantie zulke aardige briesjes voor dit spel! Erger wordt de kuststreek die in het Zuiden des lande zelfs Rotterdam en alle eilanden omvat getroffen door het verbod, om des avonds na tien uur het hoofd buiten de voordeur te steken. Had den de verdulsteringsbepallngen reeds een stil winterseizoen voorspeld, in het gebied waarvoor deze nieuwe maatregel is uitgevaardigd, ziet het er voor de uit gaande wereld nu nog heel wa*= slechter uit. Men moet alle uitvoeringen, verga deringen en wat dies meer zij zóó vroeg doen beginnen, dat de bezoekers vóór tienen veilig binnen kunnen zijn. In elk geval voorspelt dit middel een sterke op bloei van de huiselijkheid; wie weet, hoe zeer het uit dien hoofde straks nog tot navolging zal strekken in andere deelen des lands Voor hen, die een trekkend beroep uit oefenen, wordt het kustgebied een onher bergzame'streek, want dit bedrijf is daar geheel verboden. Het gevolg zal zijn, dat de rest van het land wat rijker bedeeld de AANVALLEN VAN MAANDAG. Naar het D.N.B. verneemt, zijn de Dultsche luchtaanvallen van Maandag middag buitengewóón doeltreffend ge weest. De aanval geschiedde in golven met tusschenpoozen van 30 tot 40 minu ten. Ruim driehonderd vliegtuigen wier pen een regen van ijzer op de brandende haven- en industrie-installahes ten Noor den en Zuiden van de Theems neer. Daar laaiden nieuwe branden op. De dikke rookwolken trekken tot aan de monding van de Theems. Men heeft de Indruk te vliegen over een zee van vlammen. Ter wijl de eerste golven tejrugkeeren, vliegen reeds andere formaties uit het Zuid-Oos- ten, het Zuiden en het Zuld-Westen naar Londen. De Dultsche vergelding voor de Engelsche aanvallen op de Dultsche bur gerbevolking is onverbiddelijk. Van af weer Is nauwelijks iets te bespeuren. De schoten van het afweergeschut zijn slecht gericht. Jagers zijn zelden te zien. Ook na het aanbreken van de nacht, golfden de aanvallen der Dultsche vlle- gersformatles voort tegen de militair be langrijke doelen van Londen. Urenlang duurde in de hoofdstad het luchtalarm. Behalve de aanval op Londen heeft het Dultsche luchtwapen Maandag ook aan vallen ondernomen op militair belangrij ke doelen van Canterbury, welke met bommen werden bestookt. BIJ de luchtgevechten boven Londen en Kent verloren de Engelschen ruim 40 vliegtuigen; 16 Dultsche toestellen keer den niet terug. zal worden met dergelijke ondernemers. Een onaangename verrassing voor iedereen is de mededeeling van het de partement van financiën, dat met Octo ber de omzetbelasting met 2 wordt verhoogd; bovendien zal voor eenige ar tikelen de vrijstelling vervallen. De voetballiefhebbers beleefden een stil weekeinde, doordat de N.VB. genood zaakt was, al zijn wedstrijden af te las ten. Aan het begin van het seizoen vra gen de voetballers en hun supporters z'ch onwillekeurig af, of deze winter de com petitie overigens wel ongestoord door gang zal kunnen vinden, een vraag, waarop wij vooralsnog het antwoord schuldig moeten blijven. In alle stilte is Zondagmorgen de Nederlandsche ambulance, die eenlge maanden lang zulk verdienstelijk werk heeft verricht in Finland, op vaderland- sche bodem teruggekeerd, hoewel nog niet volledig. Het gezelschap bracht de warme dank der Finsche bevolking mede, zoowel voor zichzelf als voor ons dat de uitzending mogelijk heeft maakt. Naast de jaarbeurzen te Leipzig te Weenen, vraagt thans die in DE SLACHTOFFERS TE LONDEN. In een officieel Brltsch communiqué wordt, naar het D.N.B. uit Stockholm meldt, medegedeeld, dat bij de luchtaan val van Zaterdag te Londen 306 men schen om het leven zijn gekomen en 1337 zaar gewond. Dat het aantal slachtoffers niet grooter is, wordt beschouwd als een bewijs voor het feit, dat de Dultsche aan val op strategische objecten gericht was. Omtrent de luchtaanval in den nacht van Zondag op Maandag wordt officieel medegedeeld, dat in Londen 268 perso nen zijn gedood en ongeveer 1400 zwaar gewond. Dinsdagmorgen werd in een communi qué van het ministerie van luchtvaart en het ministerie van binnenlandsche vei ligheid gezegd: Bijzonderheden over de door de luchtaanvallen op Londen in de afgeloopen nacht aangerichte schade zijn nog niet bekend, doch enkele cijfers kun nen thans reeds worden gegeven. De aan vallen waren zeer hevig en zij hebben geduurd zoolang het duister was. Er werd ernstige schade aangericht. Het aantal slachtoffers kan thans nog niet geschat worden, ofschoon volgens tot dusver ont vangen berichten het cijfer van Zaterdag niet zou overtreffen. Reuter meldt uit Londen, dat naar men vermoedt bij de nachtelijke aanval in een straat In het Oostelijk deel van Londen vijftig personen gedood zijn. BRITSCHE VLIEGERS BOVEN DUITSCHLAND. Bommen op Hamburg. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat in ris nacht van Zondig op Maandag geen en kel Engelsch vliegtuig getracht heeft tot boven Berlijn te komen. Om toch nog lets van zich te doen hoor en, kozen de De zenuwproef. De Londensche correspondent van de „New York Times’’ meldt in een uitvoe rig bericht, dat het onophoude’ijke den deren van de motoren der Duusche bom menwerpers en het loeien van de neerval lende bommen op de duur, naar de En- gelsche regeering zelf toegeeft, een de- moraliseerende uitwerking moeten heb ben. De correspondent van het blad, die zelf ternauwernood aan een bom is ontsnapt en een herhaling van een dergelijke ze nuwproef in geen geval hog eens wil be leven. citeert een Londenschen collega, die het einde van Warschau heeft mede gemaakt, en die verzekert dat niets te vergelijken is met datgene, wat Londen op.het oogenblik begint door te maken. Enkele omgevingen van Londen gelijken thans op de toekomstfantasieën van den schrijver H. G. Wells over de verwoesting van de moderne wereld. Het bericht eindigt met de opmerking dat hoewel de beschadigingen zeer tal rijk zijn, de Dultsche bomaanvallen on mogelijk willekeurig kunnen worden ge noemd. Vele getroffen kantoren bevon den zich onmlddellljk naast absoluut mi litaire objecten. „Een tweede Carthago*. Londen zal spoedig een tweede Cartha go zijn, schrijft de Japansche Nltsjl Nltsjl Het valt zeer te betwijfelen, of Engeland de hevige Dultsche luchtaanvallen zal weten te weerstaan. De aangerlcht4 schade is buitengewoon zwaar. Ook de Yomloerl Is van meenlng, dat Engeland tenslotte zal moeten capltuleeren. Advertentiën: 16 reg< meer 0.20; halve prijs, worden gratis in „De Gorcumer”. Bovenstaande kaart geeft het kustgebied weer, waarvoor de bepalingen geiden, dat men er zich tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur 's morgens niet buitenshuis mag begeven en dat reizende kooplieden enz. er hun beroep niet mogen uit oefenen. Zooals uit de groote kaart blijkt, vallen ook eenlge plaatsen aan de Holl. LJssel en aan de Oostzijde van de Noord binnen de kustzone. Branden wijzen vliegers de weg. Het Dultsche opperbevel maakte giste ren bekend: Britsche vliegtuigen hebben ook in de afgeloopen napht in Noord-Duitschland bommen geworpen op plaatsen, die ver van militaire doelen gelegen zijn. In de omgeving van Berlijn en In andere ste den werden enkele woonhuizen mln of meer ernstig beschadigd. Dultsche gevechts- en Jachtvliegers hebben hun onafgebroken vergeldings- aanvallen tegen militaire doelen van de Britsche hoofdstad voortgezet. Voor zoo ver de weersgesteldheid het toellet, wer den havens en dokken, gasfabrieken, wa terleidingen en electrische centrales, als mede pakhuisen en groote opslagplaatsen van petroleum met bommen van allerlei kaliber bestookt. Branden, welke ër. Groenten- en ht en omstreken, oarber f 1.703.40, andijvie f 1—1.60, ekselderie f 2—11, -5.30, groen f 2— 100 stuks; aard en f 3—38, bieten 19, kool gele f 2.90 roode f 24.30, eleln f 4—11, prei f 4—11.30, rapen snljbounen f 6— —6, zomer f 2—10, npeen f 4.10—8.10, •eterselle f 10—24, maten f 7—16.40, bramen f 32—36, wit f 24—53. abri- pruimen f 1—28, f 6—21, perziken -9, aubergines f 7 ken, ten einde bij volgende luchtaanval len een reserve In huis te hebben, heeft geleld tot een bestorming der levensmid delenwinkels. Vooral In de dichtbevolkte arbeiderswijken waren Maandag tegen de middag alle winkels totaal leeggekocht. De winkeliers konden niet mededeelen, wanneer zij nieuwe voorraden zouden ontvangen. De post is te Londen Maandag slechts in enkele wijken bezorgd, telegrammen kunnen slechts op enkele kantoren wor den aangenomen. De brandweer, die bij na 62 uur onafgebroken dienst heeft ge daan, zal thans versterking uit de pro vincie krijgén. Winterkoude en vernielde ruiten. De Londensche correspondent van het blad „World News Press” meldt, dat óp talrijke Engelschen ’t feit, dat miiiioenen vensterruiten in de loop leder geval met levensmiddelen te dek- van de beide laatste nachten in scherven Behoefte aan vliegers. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft per radio bekend gemaakt, dat het luchtwapen nieuw vliegerpersoneel noo- dig heeft, vooral piloten, radiotelegrafls- ten en waarnemers. Jongemannen van 18 tot 20 jaar worden opgeroepen zich aan te melden. De maximumleeftijd voor pi loten is verhoogd tot 30 jaar. Volgens te Rome ontvangen berichten heeft de Londensche bevolking reeds bij tienduizenden vluchtende de Engelsche hoofdstad verlaten. De massavlucht naar het Noorden des land neemt steeds grooter om omvang aan. De haveninstallaties wor den vaak zonder verder ingrijpen van de brandweer aan haar lot overgelaten en branden met al haar voorraden grond stoffen en levensmiddelen uit. Aangezien dezelfde vernietigende effecten der Duit- sche luchtaanvallen ook in alle andere militair belangrijke steden en havenin stallaties in Zuld-Engeland kunnen wor den waargenomen, kan reeds In de eerst volgende dagen een volkomen verlam- tweemaal op Londen gerichte zware bom- ming van een groot deel van het Engel- bardement heeft volgens hier ontvangen sche distributle-apparaat worden ver- berlchten een beslissende Invloed geoe- wacht, fend op het dagelijksche leven der stad. De vernieling van talrijke verkeerswegen en de versperring van vele straten heb ben den aanvoer van levensmiddelen naar Amerikaansche blad de stad gevoelig verstoord. De wensch der Loadeitaars om rich in lANl B UTRECHT DELFT» UKKH&iHOtK K R0TTERD*’few |p£ KUSTZONE 'tKHtUIU J yinX llSSf

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1