SCHOONHOVENSCHE COURANT E®,.. TJES Toestand in Londen wordt hachelijk. Verduisteringsvensters goedgekeurd, zonder inzetteq vanaf 20 cent! Vele branden; verkeer en bedrijven ontwricht, f GEEN GEVAAR VOOR VOEDSELTEKORT. rrle paard TIEN BLADZIJDEN No. 8525. 72e JAARGANG. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 EPTEMB^R HHO NinnmvDORzuiD hólland en utrecht BAZAR over- 1940 de waar- waren iven, Havtn 63 Erkends Servies ps snTslefunken STINGPLAATJE Zaterdagavond H gen toll JO SCHEP, 'ambacht. op de wegen een groote drukte vanmen- schen, die Londen verlaten willen en al konden ge- troepen gd: 4 A C H IN E. DE JONG - Berf- 837» 858» en billijk in prijs, k en lederwaren. 1NOSPAPIEM. Elke regel enstaanbiedingen. eldrijrenden). g»> u van niet meet Hohner mondorgels in vele soorten Jeveha Gloeilampen bij J. K. SNOEI Rijwiel- en Naaimachinehandel Stadhuisstr. 7-9 Lopikerstr. 43 Schoonhoven 0835 0534 10247 10644 10727 10082 11261 11686 1108» 12201 12550 12773 13074 13431 13748 14332 14527 14888 15260 15654 15875 16078 16364 16535 16924 17168 17450 17842 18070 18274 18502 18766 185 653 857 1130 1470 1787 2082 2200 2620 3038 3248 3547 3857 4136 4483 4816 5167 5417 5638 5083 VLIEGTUIGFABRIEK IN SOUTHAMP TON ZWAAR GETROFFEN. VREDESACTIE IN ENGELAND? Kleine, maar invloedrijke kring, De bekende Amerikaansche communis» ten Drew Pearson en Robert Allen in een opzienbarend bericht uit Washington in de New York Dally Mirror, dat het da* Geen reizigersverkeer uit en naar Londen. „Stockholms Tidningen" meldt uitLon- Een den, dat de autoriteiten than» een ver bod hebben uitgevaardigd om zich naar Het schip kan als verloren worden be* schouwd. Van bevoegde Duitsclie zijde te Ber lijn wordt hieromtrent verklaard dat, of schoon bij de Dultsche luchtmacht niets hiervan bekend Is, het in het geheel niet ónmogelijk is, dat een verdwaalde bom in de tuin van Buckingham Palace Is te recht gekomen. Was het de bedoeling van de Dultsche vliegers geweest om het pa leis te bombardeeren, dan zou de «aak geheel anders zijn en dan zou niet slechts een verdwaalde bom daar zijn térechtge- komen, aldus de Dultsche commentaar. VLUCHT UIT DE HOOFDSTAD HOUDT AAN. Van belang in dit verband is nog, dat den boeren in geen geval toestemming zal worden verleend, om het vee graan bij te voeren. Daarmee zouden natuurlijk de gevolgen van het gebrek aan het ge bruikelijke krachtvoer getemperd kunnen worden. Alle graan, voor menschelijke consumptie geschikt, moet echter voor den mensch gereserveerd worden. De mo gelijkheid bestaat, dat men ten deze zelfs een I n.l. zal bepalen, dat het voeren van graan aan het vee als een misdrijf wordt be schouwd en berecht. Vrij gunstig is de toestand, wat de koningin beschadigd, vleeschproductle aangaat. Wel is te ver- De bom is Maandagmiddag om half wachten, dat ook voor regels f 1.30, leer 0.20; derdf prijs. Adver- «e- havenwerken aan de West- en Zuidkust van Engeland. j In de mondingen van de Theems het[4 bij gevechtsvliegtuigen een konvooi aan gevallen. Een torpedojager en vier koop vaardijschepen werden getroffen en ge raakten in brand. vaardljschepen kregen treffers. In het verloop van de aanvallen op een nijpend karakter, overigens reeds maatregelen welke het vervoer van aan bederf onder hevige producten fruit? mogelijk maken. Ir. Dorst heeft er nog eens op gewezen welk een wijs beleid het is geweest, dat in de geduchte crisisjaren (1929 e.v.) de J TelM. 30, TeL-Adre»: Vannooten. S. W. N. VAN NOOTSN, SCHOONHOVEN, HAVEN IS. rctfekenlng 13783. [plMtot In „De Oorcumef. Men zou hierdoor een einde willen ma ken aan de ongeregelde massavlucht, welke belangrijke toegangswegen dreigt MAAT te Nieuw st vast PAARDEN- cht KAASBRIKJ1. TTEN WAGEN met tn. - Haast 172 520 B04 103 450 695 078 278 614 028 227 532 349 115 470 807 155 UB 113 ns 148 6274 181 6486 712 6718 >21 7068 195 719» 143 7456 734 7 73» )52 7958 101- 560 - 583 8711 >70 9022 >33 - 529 >37 >34 542 717 >64 239 57S >83- 178 12291 121 1255C 770- >54 115 168 ÖO il» rso 168 149 159 >82 160 529 1 65 35 >23 16924 117 17168 129 17450 136 17842 >19 18079 >64- 100 742 >85 19135 W»T9273 131 19449 130 19658 119 20127 03 20347 182 20588 2» 20800 86 moet ijksmerk, wegendl rijksmerk le soort 38—39 met rljks- 40.50. Handel vlug Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1-25; per port f 1.50. De Nederlanders maken elkaar angstig met geruchten over de hongerperiode die voor de deur staat en over het tekort aan allerlei levensbehoeften. Die geruchten zijn onjuistI Wij mogen op dat punt voorlooplg ge rust zijn, zeker voor de aanstaande win termaanden. Dit is geen losse bewering, maar een verklaring van een deskundi ge, van iemand die weten moet hoe de voedselpositie van ons land Is, n.l. de voedselcommissarls In Zeeland, ir. J. D. Dorst. Deze heeft o.m. het volgende ver klaard: Broodgraan hebben we voldoende tot de volgende oogst. Dat wil dus zeggen, dat we het op den grondslag van de hui dige broodrantsoeneering nog minstens een jaar kunnen uitzingen. Zulks dan ondanks het feit, dat de oogstopbrengst dit jaar aan zienlijk lager Is geweest dan in 1939. Nu was 1939 een „top-jaar", maar ook als men die omstandigheid in rekening brengt, kan de oogst nog niet middelma tig genoemd wordèn. Hetzelfde geldt voor de peulvruchten. De natte en koude zo mer heeft de opbrengst daarvan zeerna- deelig beïnvloed. Toch mag men er op rekenen, dat de te verstrekken rantsoe nen behoorlijk zullen zijn. Het slechts, wat de oogst betreft, staat bet met de aardappelen. D» aardappelgewassen hebben ontzettend van de beruchte ziekte te lijden gehad. Economisch beteekent dit in het bij zonder voor den boer een strop. Maar voor de voedselvoorziening hoeft men er al weer geen ernstige gevolgen van te vreezen. Aan aardappelen zal in geen ge val gebrek komen. Terwijl de natte zomer voor de akker bouw dus uitermate ongunstig was, heeft hij bij wijze van een geluk bij een on geluk de boeren in de weidestreken en op de zandgronden een voordeeltje be zorgd. Er is n.l. een geweldig groote gras- oogst geweest, zoodat men veel hooi en kuilvoer beeft kunnen winnen. De ruw- voederpositie mag uit dezen hoofde zeer gunstig heeten. Een buitengewoon geluk kige omstandigheid, aangezien het er met het krachtvoer (waarvoor ons land hoofd- zakelijk op invoer is aangewezen) heel slecht voorstaat. Tot 1 Februari van het volgend jaar wordt voor het melkvee geen krachtvoer meer toegewezen. On danks de gunstige ruwvoerposltle staat dan dok wel vast, dat de melkopbrengst deze winter aanzienlijk lager zal zijn dan den vorigen. Toch Is er geen reden, om hieruit ang stige gevolgtrekkingen voor onze vetvoorzienlTig te maken. Ir. Dorst verwacht, dat het ook hiermee wel zal losloopen, al kan het dan uiteraard allerminst een vetpot zijn. De vetvoorzienlng baart den grootsten zorg, maar men mag hopen, dat een eigenlijk tekort zal worden voorkomen. De t---o twee 'gevallen, doch daar zij eerst de vol gende morgen ontplofte zijn er geen doo- den of gewonden te betreuren. De ko ninklijke familie was noch tijdens de inslag, noch tijdens de explosie in het paleis aanwezig. nak in tuig, voor len geschikt. Te kdijk 270 bij r* Jaarsveld. nant Jemisch, wiens gedeeltelijk resul taat van 21.000 br. reg. ton reeds gemeld is, heeft op een tocht in totaal veertig duizend bruto register ton aan vijandelij ke scheepsruimte uit krachtig bescherm de convopien tot zinken gebracht, andere duikboot heeft een bewapend vij- andelijk koopvaardijschip van 7000 br. Londen te begeven of Londen te verla- registerton, eveneens uit een convooi, tot ten. Alleen in de dringendste gevallen zinken gebracht mag men op reis gaan, teneinde de be- uwe DAKPANNEN. ;n staat; moeten r. KUIK - LekdVk re plaatsen, aangericht. Dultsche gevechts-, jacht- en torpedo- eskaders hebben dag en nacht hun ver- geldingsaanvallen tegen Londen voortge zet. Inrichtingen van dok' en haven, welke door branden hel verlicht waren, gasfabrieken en electrische centrales, een kruit- en een wapenfabriek werden zwaar getroffen. Andere aanvallen wa ren in de loop van de dag gericht op een vliegtuigfabriek te Southampton, waarin zes hallen vernietigd werden, alsmede op de petroleumopslagplaatsen van Port Oordeel van den Aartsbis schop van Canterbury. De woorden van den aartsbisschop van Canterbury, dat hij hoopte nooit weer Twee andere, koop- twee nachten te moeten doorbrengen, zooals hij die tijdens de jongste Duitsche aanvallen beleefde, hebben, naar het D. mmaaxawaa ontstonden verscheidene verbit- N. B. meldt, te New York groot opzien terde luchtgevechten, waarbij 67 vijan- gebaard. delijke vliegtuigen werden neergescho- TT u - ten. Des nachts werden 6 andere Brit- sche vliegtuigen boven Duitsch gebied t~*I—on boven Duitsch Ctoor luchtdoelartillerie omlaag gehaald, worden, niet met tusschenpoozen, Het geschut der marine heeft 6 vijan- iedereminuut, niet wetend wanneer delijke bombardementstoestellen aan de kust van de Noordzee en een ander toe stel aan de kust van het Kanaal neer geschoten, zoodat de totale verliezen, wel- Talrijke branden en groote schade te Berlijn. Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte Donderdag bekend: Opnieuw hebben Britsche vliegtuigen in de nacht van Woensdag op Donder dag in Noord-Dultschland de woonwij ken van verscheidene steden, waarom- der Hamburg, Bremen en Berlijn met brisant- en brandbommen bestookt. Er ontstonden talrijke branden en veel schade werd aangericht in woonhuizen en arbeiderswijken. Veertien personen werden gedood en 41 gewond. Welgericht afweervuur, gedisciplineerd optreden van de bevolking en doeltreffend ingrijpen van de luchtbeschermingsdienst verhin derden in de rijkshoofdstad en in ande- dat grootere ^chade werd BOM IN DE TUINEN VAN KONINKLIJK PALEIS. Eenlge schade aangericht. Van officieele Engelsche zijde wordt aan United Press medegedeeld, dat Dins dag in de vroege morgenuren in de tui nen van Buckingham Palace een Duit- sche tijdbom is ontploft. Er is slechts ge ringe schade aangericht. Aan de Noordelijke gevel zijn tal van ramen gesprongen. Ook de muur toont kA.cAv. UttV A1AVA* vcli ucAc Bcuo de sporen van de explosie en aan een straffe maatregel zal uitvaardigen; kant is een gedeelte van het dak omlaag gestort. In het bijzonder zijn de zwem bassins der prinsessen, de werkkamer van den koning en de kleedkamer van de de regeering er bij wijze van waarschu wer maar over uoas ameer naa laten iqu- wing op gewezen, welke gevolgen een pen, zouden wij er op dit oogenblik heel dergelijke verstopping van de voornaam- wat erger aan toe zijn.. Een groot geluk ste wegen tijdens de veldtocht in Frank- is het geweest, dat ons geheele landbouw- rijk op de militaire acties heeft gehad, apparaat werkzaam bleef. Thans blijkt, De belangrijkste, wegkruisingen fcr**— welk een kostelijk nationaal bezit het toen niet voor militaire doeleinden vertegenwoordigt. BRITSCH CONVOOI AANGEVALLEN. Naar het D.N.B. thans meldt hebben twee Duitsche watervliegtuigen op 11 September tusschen Morray Flrth en Aberdeen een convooi aangevallen. Een koopvaardijschip van 3000 ton werd mid scheeps getroffen. Een waterzuil van 120 meter hoogte kon worden waargenomen. toen niet voor militaire bruikt worden, omdat het den niet mogelijk was, snel genoeg door de massa’s vluchtelingen, die hen tegemoet stroomden, heeft te komen. In regeeringskringen maakt men zich geen illusies over een dergelijke ontrui ming van de Engelsche hoofdstad, aan- gezien er voor de acht millioen inwoners van Groot-Londen onvoldoende gelegen- Victoria. Nachtelijke aanvallen waren held bestaat om naar het begrensde ge- verder gericht tegen Liverpool en andere bied van het Britsche eiland uit te wij ken. Churchill over de „doldrieste” Duitsche onderneming. Volgende week zeer belangrijk. De Britsche minister-president Chur chill heeft Woensdagavond een radiorede gehouden, waarin hij volgens het D.N.B. verktaarae: „Op eik oogenblik dat het weer gunstig is, duiken boven het Brlt- sebe eiland heele golven Duitsche bom menwerpers onder bescherming van ja gers op. Menigmaal zijn het drie tot vier honderd Duitsche machines tegelijk. Zij komen in het bijzonder uit de richting van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met pogingen van de Duit- schers, de luchtheerschappij over Enge-, land overdag te winnen. Dit is natuurlijk een beslissende factor voor het geheele verloop van de oorlog. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijds in Juli bijjhet begin van de strijd in de lucht, want door de voortdurende actie wordt van de Dultsche gevechtevliegers veel gevergd en zij zullen, als dit nog tal rijke weken zoo voortgaat, uitgeput ra ken. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees Churchill op het drei* gende gevaar van een Duitsche inval, die hij „een zeer doldrieste onderne ming” noemde. De Duitsche voorberei dingen strekken zich langs de Europee- sche kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Dultschers ook maar zullen trachten te komen, doch niemand mag zijn oogen sluiten voor het telt, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voorbereid wordt en dal hij elk oogenblik tegen Engeland kan be ginnen. De volgende week moet, volgens Chur chill, als een zeer belangrijke Week in d« geschiedenis van Engeland worden be schouwd. Churchill spoorde vervolgens de bevol king aan, haar plicht te doen. Ter ge- rusj^telling verklaarde hij, dat de Engel sche vloot sterk was, hoewel de Engelsche luchtmacht numeriek in de minderheid was. Hij herhaalde, hetgeen hij reeds in vroegere redevoeringen over de paraat heid van de Britsche landstrijdkrachten had gezegd en wees er opnieuw op, dat geen civiele overwegingen zullen geiden. Hij verklaarde hier woordelijk: „Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elkf straat zal den vijand duur worden ver kocht.” De leden van de vrijwillige burger* wachten voor de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Chur chill evenzeer soldaten als de man schappen van het staande leger." ,De bombardementen op Londen,” zoo vervolgde Churchill, „zijn een deel van het Duitsche invalsplan.” Churchill stelde de Duitsche luchtaan vallen op militaire doelen in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gruwe lijk, op goed geluk" hun bommen uit wierpen. Na lastering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Vereenigde Staten besloot Churchill zijn rede met de En- gelschen nogmaals tot eenheid aan t» sporen. Havenuitgang van Dove» beschoten. Een ander Britsch convooi trachtte Woensdag de haven van Dover te verla ten. De Duitsche kustartillerie nam havenuitgang onder vuur, maar als ge volg van het slechte zich kon niet wor den geconstateerd of er treffers op de schepen werden geplaatst. Gevechts vliegtuigen bombardeerden de havenwijk en kaden van Dover, tan gevolge waar van branden ontstonden. Ook de lucht- doeibatterijen bij Dover werden met suc ces aangevallen en er werden treffers ia de batterijstellingen geconstateerd. het vleesch de distributie wordt afgekondigd, maar de voorraad schijnt voldoende voor een nogal ruim rantsoen. Het ligt voorshands in de bedoeling, om deze zaak te regelen via: overname door de Veehouderij-cen trale, welke dan aan de slagers de be- noodlgde kwanta zal toewijzen. Hoe het komt met de afslachting van een deel van onze veestapel (In verband met de precaire voederpositle) is nog niet te zeg gen. Deze kwestie wordt nader bekeken. Alleen la wel zeker, dat, wat de varkens betreft, men zal moeten rekenen op een Inkrimping van 30 40 van het hui dige totaal. Den kleinen bedrijven op de zandgrond, die altijd varkens hebben ge mest, zal dit uiteraard een geduchte strop berokkenen. Eenzelfde drama speelt zich hier af als in de klppenhouderij De bletenoogst zal uitstekend zijn, zoodat Algemeene evacuatie schijnlijk onmogelijk. ome snikervoorzienlng De stroom van vluchtelingen uit Lon- niet den minsten zorg baart. Alleen zijn den naar de provincie, aldus melden de er ten deze de moeilijkheden van het ver- Amerikaansche bladen, zwelt voortdu- voer, moeilijkheden welke overigens al- rend aan. Sedert Dinsdagmorgen zijn gemeen'voor het geheele landbouwbe- dientengevolge de treinen, welke uitLon- drijf gelden. Op het oogenblik is nog den vertrekken, overvol. Eveneens heerscht niet te zien, hoe ze tenslotte opgelost zul len moeten worden. Weliswaar hoeft men niet te wanhopen aan een regeling, maar het huisraad, dat zij kunnen vervoeren, op sommige punten heeft het vraagstuk met zich meeslepen. Hoofdzakelijk zoude Voorloopig zijn evacuatie zich tot vroipren en kinderen getroffen, beperken. Ip toonaangevende regeeringskringen (o.a. melk en zacht te Londen wordt naar men volgens een D. N. B.-telegram uit Stockholm van be trouwbare zijde uit de Britsche hoofd stad verneemt onder de indruk van de steeds meer toenemende Duitsche vergel- Nederlandsche landbouw in stand tferd dingsaanvallen, op het oogenblik overwo- gehouden, dat er niet is geluisterd naar gen, Londen door de burgerbevolking te zekere influisteringen, om maar een soort doen ontruimen. van afbraakpolltiek te gaan voeren. De *‘’“J ‘,_J* steun, welke van hoogerhand aan de landbouw werd verstrekt en waarover zooveel te doen is geweest, werpt thans te verstoppen. Militaire kringen hebben •zijn revenuen af. Indien men Gods wa ter maar over Gods akker had laten loo- U kunt zich nauwelijks voorstellen, ver klaarde de aartsbisschop, wat het be teekent, voortdurend gebombardeerd te maar ‘T en waar de volgende bom zal ’vallen. De aartsbisschop had nog kort voor het be ging van de Duitsche vergeldingsactie te- vova.ww.., ®en voor de 00rl°8 belangrijke doelen In ke de vijand leed 80 bedroegen; 20 eigen de Engelsche hoofdstad de Engelsche be- toestellen worden vermist. volking aangespoord, in de strijd te vol- Een duikboot onder bevel van lulte- harden, waarbij hij van oordeel was, dat het wel niet zoo erg zou worden. schadigde verkeersmiddelen niet matig te belasten. Londensche bladen getroffen. Volgens de jongste berichten uit Stock holm, zijn bij de luchtaanvallen op Lon den voltreffers in Fleetstreet ingeslagen, zoodat de meeste gebouwen der groote Engelsche bladen zwaar getroffen zijn. Bijzonderheden zijn tot dusver nog niet verkijgbaar, jnaar het staat vast, dat het gebouw van Reuter, dat pas verleden jaar gereed is gekomen, beschadigd is. SOMMIGE DEELEN VAN LONDEN ONHERKENBAAR. Vliegers namen 33 branden waar. Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben Donderdagmorgen vroeg geconsta teerd, dat het beeld van enkele buiten wijken en stadsdeelen van Londen van de lucht uit met meer te herkennen is. In totaal zijn 33 branden waargenomen, waaronder een brandhaard met een door snede van ongeveer 500 meter. De door Duitsche vliegtuigen uitgeworpen bom men hebben, met een tot dusver voor onmogelijk gehouden vernielende kracht, in de olie-opslagplaatsen van Port Vic toria, in de fabrieken, pak- en koelhui zen aan beide zijden van de Theems vreeselljke verwoestingen aangericht. Van de Silver-town dokken aan de beneden loop van de Theems kan de plaats al leen nog aan de hand van de oriëntee- ringskaarten worden nagegaan. Terug- keerende verkenningsvliegtuigen melden, dat nieuwe aanvallen van Duitsche ge vechtsformaties plaats vinden. Duitsche gevechtsformaties hebben Donderdag laat in de namiddag opnieuw de Zuid-Engelsche luchtdoelversperrln- gen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk, over de versper ringsballons heen te vliegen. Het Engel sche afweervuur trof geen doel. De Duitsche vliegtuigformaties konden boven Londen bijna ongestoord haar bommenlast uitwerpen. De militaire medewerker van de „New York Post” bespreekt in een artikel de uitwerking van de Dultsche luchtaanval len op Londen. Hij gelooft, dat die bom bardementen zoo effectief zijn, dat ont ruiming van de Britsche hoofdstad b®- nen afzienbare tijd moet worden over wogen en constateert dat de Dultsche vliegers in staat zijn, hun aanvallen naar believen voort te zetten, daar geen dobr- tastende afweer mogelijk is. Indien het mocht gelukken, de havens en fabrieken te verwoesten, waarvan een buitenge woon groot gedeelte in Londen Is gecon centreerd, dan heeft men de verlamming van de hoofdstad al voor het grootste deel verwezenlijkt De organisatie van de Britsche Indus trie wordt getorpedeerd, zoodra haar Londensche centrales bezwijken, de boe ken vernietigd, de kantoren ontruimd, het leidende personeel verstrooid en ar beiders op de vlucht zijn. ARTILLERIEVUUR OP DE BRITSCHE KUST. Woensdag is in de loop van de dag het Duitsche geschut aan de Fransche kust In actie gekomen tegen de Engelsche kust, zoo verneemt D.N.B. Aan de Zuidoostkust van Engeland zijn, naar Reuter uit Londen meldt, laat in |de voormiddag hevige ontploffingen gehoord. Tot dusver heeft men niet kun nen vaststellen, of deze ontploffingen veroorzaakt werden door bommen of door granaten, die door het Duitsche ge schut aan de 'Fransche kust werden af geschoten. Later zijn aan de kust nog meer ontploffingen gehoord. Kort na middernacht probeerde een afdeeling lichte strijdkrachten van de vijand de Fransche kust te naderen. Zij vuurde in het wilde weg tal van salvo’s af, die ver achter de Dultsche batterijen in het lanrt insloegen en geen schade aanrichtten. De artillerie van de Dult sche marine nam de vijandelijke eenhe den onder krachtig vuur, met het ge volg, dat zij verdreven werden. Eenlge Duitsche motortorpedobooten, die zich op patrouille bevonden, grepen in de strijd in. Zij zagen, dat uit een vijandelijke torpedobootjager een hooge steekvlam opsteeg, onmiddellijk nadat de Duitsche kustbatterlj het vijandelijk eskader on der vuur had genomen. Hierna staakte het eskader, waaronder zich zes torpedo- bootjagers bevonden, het vuren en ver dween in de duisternis.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1