Kort bestek. Binnenland MCUWS Binnenland De vacantia is weer voorbij! M. NORT FEUILLETON. a VRIJDAG H SEPTEMBER lm partement van oorlog en dat van marine, de laatste tijd betrouwbare berichten bit Londen hebben ontvangen, volgens wel ke een kleine, maar invloedrijke kring in de Britache financieele wereld en bij de Britsche admiraliteit streeft naar ,een compromisvrede met Duitschland. Aan deze beweging, waarvan ook de £meri- kaansche ambassadétir, Kennedy, deel zou uitmaken, zouden de volgende feiten ten grondslag liggen. In kringen van Britsche marine-offi cieren vraagt men zich steeds af, of En gland's wanhopige strijd tegen Duitsch land niet in laatste instantie de belangen der Vereenigde Staten dient. Voorts vraagt men zich af of Engeland, zelfs wanneer het aan een Duitsche invasie mocht ontkomen, niet zoozeer leegge bloed zal zijn, dat de geheele economische en strategische oogst van de na-oorlogs tijd door de ongedeerde Amerikaansche vloot zal worden thuisgebracht. Verder betwijfelt men in Britsche ma rinekringen, of de Vereenigde Staten be reid zullen zijn in het a.s. voorjaar bom menwerpers en gevechtsvliegtuigen ter beschikking van Engeland te stellen. De vernielingen, door bommen aangericht, in de Britsche industrie, zouden aanzien lijk ernstiger zijn dan in de pers wordt toegegeven. De dagelijksche stijging van de door de Duitsche bommenwerpers ver oorzaakte millioenenverllezen doet thans reeds met zekerheid voorspellen, dat het herstel van de economische verliezen Jaren zal kosten, naar uit Engeland ver luidt. De overeenkomst tusschen Roosevelt en Churchill zou in Londen aanzienlijke cri- tlek ontmoeten, waarbij vooral van be lang is, de verdenking, dat Engeland door de afstand der waardevolle steunpunten op het Westelijke halfrond een al te hoo- ge prijs heeft betaald. De ervaring toont, dat een kleine, maar hooggeplaatste groep in Engeland onder bepaalde om standigheden een beslissende invloed kan verwerven op de politieke oriënteering. Het Amerikaansche blad acht het der halve raadzaam met aandacht deze vre desbeweging gade te slaan, in het bijzon der wanneer het vernietigende Duitsche bombardement aanhoudt. DE ENGELSCHE BOMMEN OP BERLIJN Een in de tuin van dr. Goebbela. Het bombardeeren van de Duiteche Rijksdag, de Brandenburger Tor en an dere symbolen van het Duitsche volk, waarvan wij Woensdag melding maak ten, heeft in Berlijn in alle lagen der be volking een hevige verbittering gewekt. Daar bij het nachtelijk neerwerpen van de Engelsche dynamiet- en brand bommen tevens ook turnlokalen, het ka tholieke Hedwigszlekenhuis, het gebouw der Duitsche Ingenieurs, dus over het ge heel genomen niet-militaire doelen, zijn getroffen, blijkt volgens het D.NJB., aan ledereen duidelijk de militaire zinloos heid van deze aanvallen der Royal Air Force; zij lokken dezelfde verbittering te gen Engeland uit als het massaal neer werpen van zelfontbrandende brand plaatjes, gericht tegen de Duitsche oogst- voorraden en bosschen en tegen boeren hofsteden. Deze plaatjes worden alleen uitgeworpen in plattelandsstreken en nooit op militaire doelen. Deze soort oor logvoering tegen de vreedzame boerenbe volking van Duitschland wordt in Ber lijn zoo arglistig en misdadig geacht, dat algemeen de wensch naar 'n nieuwe uit breiding van de vergeldingsactie van het Duitsche luchtwapen hoorbaar wordt. Een woordvoerder van de Amerikaan sche legatie deelde volgens de U. P. me de, dat behalve de drie brandbommen, die in de buurt van de legatie zijn inge slagen, in den tuin van het gebouw twee bommen zijn gevallen. Deze hebben groo- te kraters in de grond geslagen, maar sijn niet ontploft. Leden van de Duit sche luchtbescherming zijn thans bezig #e bommen te onderzoeken. Een bomsplinter of een granaatscherf Van het luchtdoelgeschut is door 't raam van de kamer van den eersten gezant schapssecretaris, dat op de Hermann Göringstrasse uitziet, geslagen. Oeen 1500 meter van de legatie verwijderd is de plaats waar een bom van 500 kg. is in geslagen. Naar wordt verklaard, heeft een scherf van deze bom de muur van het gezantschapsgebouw getroffen, zonder echter verdere schade aan te richten. Het D. N. B. verneemt voorts, dat op drie meter afstand van de woning van den minister voor propaganda, dr. Goeb- bels, gelegen ln de Hermann Göringstras se een zeven kilogram zware brandbom is gevallen. Zij veroorzaakte ln de tuin van den minister een groot gat en be schadigde een groot rozenpark. In welingelichte kringen te Berlijn wordt voorts verklaard dat de Britsche luchtmacht, behalve Berlijn en eenige steden aan de Belgische kust ook Ham burg en andere steden asn de Noordkust van Duitschland ln de ntcht van Dins dag op Woensdag heeft aangevallen. VOLTREFFERS OP HET BERLIJNSCH STATION? Getuirenis van 4l/l millioen inwoners. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt, heeft de afdeeling inlichtingen van het Brit sche ministerie van luchtvaart verklaard dat het Potsdamer Station, in het cen trum van Berlijn herhaaldelijk doorbom men van zwaar kaliber en door verschei dene honderden brandbommen is getrof fen. Dit was de loop van de aanval op Berlijn, welke de RAF. in de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft onderno men. Daaraan wordt toegevoegd, dat de ze aanval een karakteristiek voorbeeld is van de huidige verrichtingen van de R. A F. De aanval van Dinsdag op Woens dag was met groote nauwkeurigheid uit gevoerd. De bestuurders van de vliegtui gen die er aan deelnamen, zouden ver klaard hebben, dat zij voltreffers op het station hebben waargenomen en ook iri de buurt van het station. Naar aanleiding hiervan merkt het D. NB. op, dat 4Vs millioen Berlijners ge tuigen zijn, dat de nacht volkomen hel der was en dat noch het station zelf ge troffen, noch ln de omtrek bommen ge vallen 'zijn. Wat 4»/i milUoert Berlijners verder kunnen getuigen ls de „groote nauwkeurigheid" van de Royal Air Force. BRAND- EN DYNAMIETBÓMMEN OP HAMBURG EN BREMEN. Het D.N.B. meldt dat de Engelsche vliegers in de nacht van Woensdag op Donderdag bij hun aanval op Hamburg en Bremen wederom woonwijken hebben gebombardeerd. De vijandelijke vliegtui gen wierpen hun bommen o.a. op een ge bouw van een liefdadige instelling in een Noordelijke voorstad van Hamburg en voorts meer in de buurt van de stad. In totaal werden te Hamburg 36 woningen aanzienlijk beschadigd. Een school werd door dynamletbommen ongeveer ver woest, enkele kantoorgebouwen werden getroffen. Te Bremen werd een groot aantal brand- en dynamletbommen op de bin nenstad geworpen. Hierbij werden hout opslagplaatsen, kistenfabrieken en derge lijke ondernemingen, doch geen voor de oorlogvoering belangrijke of militair-be langrijke doelwitten getroffen. Te Hamburg werden vijf burgers ge dood. Bovendien werden drie burgers zwaar en twaalf licht gewond. Onder de gewonden bévinden zich vier kinderen. ENGELSCHE BOMMEN OP BRUSSEL. Naar Woensdagavond uit Brussel werd gemeld, hebben Engelsche vliegers ook in de nacht van Dinsdag op Woensdag we der op nlet-militaire doelen en vooral woonhuizen lukraak bommen geworpen. Zoo hebben zij in de omgeving van Brus sel in scheervlucht 8 bommen op woon huizen laten vallen, waarbij vijf burgers om het leven zijn gekomen, waaronder een gezin bestaande uit vader, moeder en twee dochters van 12 en 18 Jaar. De bommen hebben bovendien aanzienlijke schade aan hulzen aangericht. Tot ver in de omtrek van het Britache aanvalsdoel bevinden zich geen objecten van mili taire aard. Groote ontstemming heeft het onder de bevolking gewekt, dat de Engelschen ook nog de woonwijken on der mltrailleurvuur genomen hebben. Dinsdagmorgen hebben de Britsche vliegers hun bommen laten vallen op de gemeente Herstal bij Luik, waarbij ech ter geen schade werd aangericht. VLIEGVELD VAN CHARTOEM GEBOMBARDEERD. Aanval op Kaaaala afgeslagen. In het weermachtsbericht van Donder dag deelt het Itallaansche hoofdkwartier het volgende mede: De spoorwegwerken aan de Egyptische kust en de vijandelijke militaire werken te Solium en Sidi-Barrani werden op nieuw des nachts en overdag onderwor pen aan bombardementen uit de lucht, welke branden, ontploffingen en vernie lingen teweegbrachten. Vijandelijke pant serwagens werden gebombardeerd en be schoten. De vijand heeft gepoogd een luchtaan val te ondernemen op Derna, maar hij werd door jagers en luchtdoelgeschut op de vlucht gedreven. Een vijandelijk vlief- tuig van het type „Blenheim" werd neer gehaald, een ander toestel waarschijnlijk ook. Een Italiaansch vliegtuig ls niét te ruggekeerd. Onze vliegtuigformaties hebben het vliegveld van Chartoen gebombardeerd, waar een hangar werd getroffen. Ook werd een aanval gedaan op het spoor wegknooppunt van Hajla, waar de spoor weg. wagons en magazhnen werden ge troffen Op het vliegveld van Atbara wer den drie hangars getroffen en brak brand uit. Al onze vliegtuigen zijn terugge keerd. De jUand heeft verder gepoogd een aanval 1* ondernemen met pantserwa gens en artillerie van klein kaliber op het bruggehoofd van Kaseala. Onze ar tillerie heeft den vijand op de vlucht ge jaagd en na een gevecht dat een uur duurde. WIJ leden geen verliezen. Een andere aanval op onze Doebat-af deelin gen te Gherilli werd eveneens zonder ver liezen aan onze kant na een strijd van twee uur afgeslagen. Een Engelsch vliegtuig bombardeerde de woonwijk Assab, waarbij burgerwonin gen werdeh beschadigd Een inlander werd gedood; twee anderen werden ge wond Een andere vijandelijke aanval op de kamnén van Chachaman, ten Zuiden van Addis Abeba veroorzaakt# lichte schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten; de bemanning krijgsge vangen gemaakt. Vijandelijke vliegtuigen trachtten een aanval te ondernemen op de vlootbasis van Massaoea, waar het luchtdoelgeschut terstond ln werking trad. zoodat de toe stellen hun bommenlast in zee moesten laten vallen. Een duikboot is op haar basis terugge keerd, na in de Atlantische Oceaan 27 000 ton vijandelijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. TELEGRAFISCHE „BOM" UIT ALEXANDRIE? De bekende bultenlandsch-politieke medewerker van Telegrafo, Ansaldo, heeft bijzondere nadruk gelegd op de beslis sende strategische beteekenis van het Engelsch-Libysche front. Hetzou kunnen zijn, zoo verklaarde Ansaldo in een tot de Itallaansche weer macht gehouden radiorede, dat op zeker oogenblik aan de Londensche hemel een bom ontploft, die wellicht nog grootere uitwerking heeft dan de laatste bom men op Londen en die uit een telegram uit Alexandrie zou bestaan. Delke inhoud dit telegram heeft, zoo verklaarde An- salo, kan thans niet gezegd worden, doch dit kan men wel r^den. Roosevelt haat de oorlog. „Thans meer dan ooit". President Roosevelt heeft Woensdag avond zijn eerste verkiezingsredevoering gehouden voor de vakvereeniging van vrachtauto- en andere chaufieurs te Washington, zoo meldt het D. N. B. De Amerikaansche democratie, zoover- klaarde hij, werkt langzaam en bedacht zaam. Sinds 1933 ls er echter reeds veel bereikt, b.v. minimum-loonen en grenzen voor de arbeidstijd, alsmede het recht van den werknemer, ln georganiseerde groepen met zUn werkgever te onder handelen. Vóór 1933 was dar niet moge lijk. Roosevelt ging ,toen over tot de defen sie- en dienstpllchtkwestle en legde er de nadruk op, dat de regeering de fabrie ken zou overnemen, die medewerking weigerden. Tenslotte zeide Roosevelt: „ik haat de oorlog thans meer dan ooit. Ik ben vast besloten, alles te doen wat ik kan, om voor alle tijden dé oorlog van onze kus ten verre te houden. Ik sta met mijn partij op de grondslag van het té Chica go aangenomen program Wij zullen niet aan vreemde oorlogen deelnemen en wij zullen ons leger, onze vloot en ons lucht wapen niet buiten het Amerikaansche werelddeel naar vreemde landen ten strij de zenden, behalve ia geval van een aan val." DE DIENSTPLICHT IN AMERIKA. Geen uitstel bij invoering. De gemengde commissie van Senaat en Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten is tot overeenstemming, gekomen over het dlenstplichtontwerp. De Senaat bad de maximumleeftijd, waarop men nog dienst plichtig zou zijn, aanvankelijk bepaald op 30 jaar, het Huis van Afgevaardigden daarentegen op 44 jaar. Het compromis stelt die leeftijd op 35 jaar. De toevoeging van het Huis van Afge vaardigden, waarbij de invoering van de algemeene dienstplicht na het van kracht worden der wet, twee maanden werd uit gesteld om nog een proef te nemen met het vrljwllllgerssysteem ls geschrapt. Het compromisvoorstel gaat thans eerst naar den Senaat en vervolgens naar het Huls van Afgevaardigden. DË BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ZWITSERLAND. Engeland betuigt zijn diep leedwezen. Officieel wordt uit Bern medegedeeld: Tar beantwoording van de door het Zwitsersche gezantschap te Londen in gediende protesten tegen de schendingen van de Zwitsersche neutraliteit door de Britsche luchtstrijdkrachten heeft de re geering van Groot-Brittannië 8 Septem ber opnieuw uitdrukking gegeven aan haar „diepe leedwezen" over de voorge vallen „incidenten" en nogmaals de ver zekering gegeven dat de vliegers instruc tie hebben gekregen om het vliegen over Zwltsersch gebied te vermijden. De Zwitsersche gezant te Londen heeft opdracht gekregen, erop aan te dringen, dat deze instructies streng worden opge volgd en opnieuw de aandacht van de Britsche regeering op de ernstige gevol gen te vestigen, welke nieuwe schendin gen van de Zwitsersche neutraliteit met zich zouden kunnen meebrengen. IN ROEMENIE. Ontvangst van de koningin moeder. Het offlcieele programma voor de ont vangst van de koningin-moeder van Roe menië is thans gepubliceerd. Koning Michael zal heden-, Vrijdag avond naar he. grensstation Hatzfeld (Jimbólia) vertrekken, waar hij Zater dagochtend vroeg zal aankomen. Iets la ter, om 11,15, arriveert de koningin-moe der, die, gelijk bekend, in Italië ver toeft, bij dit grensstation. De jonge ko ning en zijn moeder zullen hierop geza menlijk nasx Boekarest reizen, waar zU door de regeering zullen worden be groot. In aansluiting hierop zal een plechtige godsdienstoefening worden ge houden in de patriarchale kerk, waaraan de koning, de koningin-moeder en de re- geering zullen deelnemen. De Belgische regeering in Frankrijk heeft tot ontbinding besloten. In het Mexicaansche staatsblad wordt de Invoering aangekondigd van de alge meene dienstplicht. Dienstplichtig zijn alle mannelijke inwoners tusschen 18 en 45 Jaar. De Hongaarse he troepen zijn gisteren Klausenburg, de hoofdstad van Zeven burgen binnengetrokken. In de stad werd druk gevlagd. De bevolking ontving de troepen met gejuich. Radio Londen meldt, dat 1700 Engel sche kinderen ln Nieuw-Zeeland zijn aan gekomen. Chamberlain heeft, naar Reuter ver neemt, zijn werkzaamheden hervat. De minister van Arbeid, Bevln, die eveneens afwezig was, is ook op zijn post terugge keerd. De indentitietsbewijzen. DISTRIBUTIE-STAMKAART KAN ERVOOR DIENEN. In een circulaire aan de burgemeesters schrijft de secretaris-generaal wnd. hoofd van het dep. van binnenlandsch» zaken o.a.: Als identiteitsbewijs ln den zin der ver ordening wórde beschouwd; a. Een geldig Nederlandse h paspoort, afgegeven door de bevoegde Nederland- sche autoriteiten; b. Een niet langer dan een jaar gele den ul<tgereikt bewijs van Nederlander schap, voorzien van een goedgelykend, met de" gemeentestempel gewaarmerkt portret. c. Een distributiestamkaart voorzien van e endergelijk portret; d. Een door of namens den burgemees ter voor den duur van ten hoogste een jaar afgegeven identiteitsbewijs; En verder identiteitsbewijzen, afgege ven voor personeel van de opbouwdlcnst, de posterijen, enz. Personen, die ln het bezit sljn van een bewijs van Nederlftrd- schap of distributiestamkaart, kunnen dat bewijs of die stamkaart persodftlljk aanbieden, hetzij bij de plaatselijke poli tie, hetzij ter secretarie (afdeeling be volking), ten einde het noodige voor het aif identiteitsbewijs geldend maken, te doen verrichten. Met nadruk wordt gewezen op de ver antwoordelijkheid van den ambtenaar en op de ernstige gevolgen, welke voor hem uit ontdekking van een vervalschlng, mystificatie of onrechtmatig gebruik van een aan een ander toebehoorend(e) be wijs of kaart, kunnen voortvloeien. DE PORTRETTEN. Voor de legitimatie-bewijzen moet iedereen voorzien zijn van een goedgelij- kende foto. Daaronder is te verstaan elke (pas) fo to, welke den persoon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de be volking, met het oog op de korte spanne tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in de weg worden gelegd met betrekking tot de elschen, waaraan een foto eigen lijk behoort te voldoen. Niettemin verdient hét aanbeveling dat zij, die voor het onderhavige doel toch z.g. pasfoto's moeten doen maken, reeds thans rekening houden met de eischen, welke bij de invoering te zijner tijd van eenvormige identiteitsbewijzen, aan een goed gelijkend portret zullen worden gesteld, te weten: afmetingen SVi c.m. breed bij 4Vi c.m. hoog; de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van de borst van den afgebeelden persoon weergeven; ze moet den afgebeelden persoon dui delijk en zonder hoofdbedekking weer geven; de afbeelding van het hoofd moet on geveer 2 c.m. in doorsnee of grooter zijn; de foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" naar rechts toonen, zoodanig, dat het linker oor duidelijk zichtbaar is; de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn, (geen wazige of z.g.n. kunstfoto's); gelijkmatige z.g.n. egale kleur; witte of grijze achtergrond; de foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen), geen nuis, geen landschap, geen hond, enz); de achterzijde der foto's moet zijn van wit papier zonder eenige stempelafdruk, opdruk of anderszins; de foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. WERKLOOZEN KRIJGEN KOLENBON, In afwachting van bijslag, regeling. De secretaris-generaal van Sociale Za. ken heeft aan de gemeentebesturen moe- gedeeld, dat, in afwachting van een na der te ontwerpen regeling inzake de .ver strekking van een brandstoffenbljslag jn de komende wintermaanden, het g®. wenscht is reeds nu voorzieningen t« treffen om ln zorg zijnde werx'ov,en la de gelegenheid te stellen twintig procent, van hun wintervoorraad kolen over 1ö39ï 194(i ln te slaan. r" Goedgekeurd wordt, dat aan de itf on dersteuning zijnde werklooze g-huwde en ongehuwde kostwinners, alsmede aan hen, die een steun voor alleenwonendtn ontvangen, Indien zij over een of meer weken van de maand September in di steunregeling zijn opgenomen of in werk verruiming zijn geplaatst, een kolenboo wordt verstrekt. Deze kolenbon heeft een waarde van f 5 75, zijnde ongeveer een vijfde ge deelte van het totaalbedrag, dat gedu rende de winter 19391940 aan in on dersteuning zijnde werkloozen is uitge keerd aan brandstoffenbijslag, vermin derd met den extra brandstoffïnbyalag Aan werkloozen, die bij anderen een ka mer hebben gehuurd zonder hulseiyi verkeer, daarbij zelf de zorg voor hui voedsel dragen en voor het verkrijgei van brandstoffen op zichzelf z'Jn aan gewezen, kan een kolenbon worden ver strekt ter waarde van f 2.85, mits zij over een of meer weken van de maand Sep tember ln ondersteuning zijn. Indien werkloozen thans reeds ln het bezit zijn van de hun toegestane nocveelhcld .brandstoffen, kunnen zij niet meer voor bovenbedoelden bon in aanmerking ko men. DE AFSCHERMING VAN RIJWIEL- LAMPEN. Goedgekeurde en zelfgemaakt# kappen. De Rijksinspecteur voor de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen (Heerengracht 23, Den Haag), maakt, naar aanleiding en ter rectifica tie van tal van misvattingen en publica ties op het gebied van afscherming vaa rijwiellampen, het volgende bekend: 1. Ieder, die een afschermkap, voor sen rijwiellamp of een rijwiellamp met be perkte llchtuitetrallng bij de handel koopt, moet er op toezien, dat deze voor zien is van het door de rijksinspectie vastgestelde goedkeurlngsmerk (bestaan de uit een rechthoek met daarin de let ters I.LB., waaronder het nummer). 2. Andere dan goedgekeurde afscherm- kappen voor rijwiellampen mogen niet in de handel worden gebracht. 3. De vorm en uitvoering van een dooi de handel op de markt gebrachte goed gekeurde afschermkap of rijwiellamp met beperk^ lichtultstrallng behoeven met ln overeenstemming te zijn met de in d« verduisteringsverordening voorgeschreven afmetingen, spleet enz., ook deze anders vorm en uitvoeringen voldoen blljkeni het keur ten volle aan de bepalingen uU de verduisteringsverordening. 4. De controleerende politieambtenaar heeft slechts de aanwezigheid van dit keur te controleeren en niet de vorm en uitvoering van de goedgekeurde afscherm kap. 5. Alleen zij, die zelf een afschermkap maken en deze dus niet koopen, moeten de bepalingen betreffende de afmetingen en plaats van de spleet van de verduiste ringsverordening in acht nemen (da spleet 1 bij 3 c.rti. in de onderste helft van de kap). Goedgekeurde, ln de handel gebrachte uitvoeringen voor de afscherming van rljwlèllampen zijn dus altijd goed, ook al wijkt de constructie geheel af van dl#, welke voor de eigen gemaakte afscherm* kappen is voorgeschreven. DE NIEUWE ZENDERS. De nieuwe Nederlandsche omroepzen* der te Loplk voor de golflengte van 4 IS m., zal waarschijnlijk omstreeks half Oc tober (ter vervanging van de zender- Jaarsveld) in gebruik komen. Ongeveer zes weken daarna kan de nieuwe zendei voor de golflengte van 30.15 m. volgem DE TABAKSDISTRIBUTIE. Rijksbureau ingesteld, In de „Staatscourant" is opgenomen een beschikking van den Secretaris-Ge neraal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart inzake de distributie van tabaken tabaksproducten. Hierbij wordt ingesteld een Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten, dat t# 's-Gravenhage ls gevestigd. Bij dit bu reau moeten alle ondernemingen, betrok ken bij de bewerking of handel in tabak, doch met uitzondering van de kleinhan del, zich aanmelden door middel vaneen door de directie vast te stellen formulier. Na inschrijving ontvangt de aanvrager een inschrljvingsbewijs, aangevende den bedrijfstak, welken de aanvrager mag uitoeïenen. Hieraan zijn voorwaarden en beperkingen verbonden. j TWEEDE BMP. NIEUWSBLAD VOOR ZPID-HOIXANP EN UTRECHT ScBoonHownich. Cour.nt VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1940 WAT VERKRIJGBAAR IS artikel en bon Brood Bons no 5 Bloem .Bon no. 71 Boter en Vet Bon no.05 12 boterkaart Bon no. 05, 06 en 07 (vetk.) Bon no. 08 (vetkaart) Bon no. 09,10,11 en 12 (vetk.) Rifit Bon no. 41 Maizena, enz. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 54 Suiker .Bon no. 72 Koffie, Thee Bon no. 73 Zeep. Bon no. 115 (alg. dis Cr. bonboekje) Bon no. 116 (bi) textlelk. extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 HOEVEELHtlD 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon Vi p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weitmeel •/a pond boter H pd. margarine of boter Vt p. gesm. spijsvet of boter Vi pd. boter m. 10 ct. reductie '/i pond rijst of rijstemeel 1 ons maïzena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli l/j pond havermoüt, gort of grutten 1 kilogram Yi ons thee of H pd. koffie 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; öf 200 gr. zachte zeep: öf 250 gr. zeeppoeder; öf 125 gr. zeepvlokken; öf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen; öf 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor geztnswasch per acht Kg. droog waschgoed 50 gr. scheerzeep óf één tube scheercrême, öf één pot scheerzeep 2 liter OELDIQ t/m 15 Sept. t/m 4 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 4 Oct. t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. t/m 4 Oct. t/m 27 Sept. t/m 27 Sept. Belde soorten speciale toiletzeep zullen uitsluitend verkrijgbaar worden gesteld' op de bons voor „een rantsoen toilet zeep". Op een bon is een stuk van 75 gr. verkrijgbaar. GEEN ONGERUSTHEID OVER BRAND STOFFEN VOORZIENING. Ieder krijgt zijn deel. De Bond van Nederlandsche Handela ren in Brandstoffen schrijft: Bij een groot deel van de bevolking be staat nog steeds groote vrees, dat men het kwantum kolen, waarop men recht heeft, niet zal ontvangen. Met alle na druk moge er daarom ter geruststelling de aandacht op worden gevestigd, dat men er niet de minste schade van zal on dervinden, wanneer men op 1 October zijn 20 procent niet in huis zou hebben. Er is wel door het Rijkskoienbureau me degedeeld, dat degenen, die hun 20 pro cent vóór 1 October niet hebben ontvan gen na die datum geen recht meer heb ben op levering van deze hoeveelheid of het resteerende gedeelte daarvan, doch het schijnt de aandacht van velen te zijn ontdaan, dat in dezelfde publicatie ver meld werd, dat de bedoelde personen daarvan geen schade zullen ondervinden omdat „rekening zal worden gehouden met de dan aanwezige voorraad bij de verbruikers." Op deze laatste mededeeling moge alle nadruk vallen. Afnemers, die op 1 Octo ber dus hun 20 procent niet mochten hebben ontvangen, worden niet ten ach ter gesteld bij diegenen, die dat wel heb ben ontvangen. Zij zullen bij de per 1 Oc tober in werking tredende distributie regeling o.a. stellig de voorrang hebben, terwijl degenen, die reeds hun 20 procent ontvingen, dan zullen moeten wachten totdat ieder zijn deel heeft ontvangen. Hier komt het op aan. Er komt op 1 Oc tober een nieuwe regeling, welke reke ning houdt met de vraag of en hoeveel men tot die datum al dan niet ontvan gen heeft. In verband met het bovenstaande mo ge nog worden verzocht van de handela ren niet het onmogelijke te vragen. Het kan nu wel als een vaststaand feit wor den aangenomen, dat het niet mogelijk zal zijn iedereen vóór 1 October zijn 20 procent te bezorgen. Maar dit behoeft geen enkelen verbruiker zorgen te baren, omdat dit door de in te voeren distribu tieregeling vanzelf ln orde komt. Ieder blljve daarom bij zijn ouden leverancier, aangezien men dan zijn rechtmatig aan deel zal ontvangen. GEEN NACHTVAARTVERBOD VOOR KUSTSTROOK. Schippers moeten aan boord blijven. Blijkens een mededeeling van den inspecteur-generaal voor de scheep vaart, mag in het gebied, waarin men zich tusschen 22 uur en 4 uur niet buiten mag bevinden, de nachtvaart, voorzoo ver deze aldaar was toegestaan, onver minderd voortgang vinden, mits zorg wordt gedragen, dat geen der aan boord zijnde personen zich in genoemde tijd aan wal begeeft of aan boord stapt. t/m 24 Sept. t/m 31 Dec. t/m 3 Nov. NIEUWE SOORT ZACHTE ZEEP. In verband met de zeep-distrlbutie, deelt de Vereenlglng van Fabrikanten van Zachte Zeep ln Nederland mede, dat haar leden zijn begonnen met het a/le veren van een nieuwe zachte zeep. Deze zeep is geelachtig van kleur en ondoor schijnend en verschilt uiterlijk dus van de zachte zeep van de oude samenstel ling. Zij kan echter worden gebruikt op precies dezelfde wijze en voor dezelfde doeleinden. De nieuwe zachte zeep ken merkt rich verder door een zeer groot reinigingsvermogen, terwijl zij, opgelost in warm water, een overvloedig en dik schuim geeft, zoodat deze zeep ongetwij feld ln dezelfde mate zal voldoen als de vroegers zachte zeep. DE TOILETZEEP. Tijdelijk drie soorten. Twee nieuwe soorten van eenheldszeep komen in het begin van de volgende maand in de handel. Onder eenheidstolletzeep wordt ver staan: de thans aan te maken toiletzeep ln stukkën van 75 gram met een vetzuur- gehalte van 40 procent. Deze zal 'ver krijgbaar zijn op alle bons voor zeep, d.wx. op de bons van het algemeen dis- Uw klndaran gaan wser naar school I Laat toch tijdig hun oogen onderzoeken I en zoo noodig koopt hun BRIL bij FIRMA I Gorincham, Oa«th(il«»traat 13 Talaf. 2789 trlbutiebonboekje, op de bons waarop staat „een rantsoen zeep" en- op de bons „een rantsoen zeep", waarop staat aan gegeven, gedurende welke periode de bon geldig is. Op één bon zullen twee stuk ken eenheidstoiletzeep van 75 gram ver krijgbaar worden gesteld. Onder speciale toiletzeep worden ver staan de toiletzeep van oude samenstel ling (verkrijgbaar zoolang de voorraad Strekt) en de thans nieuw aan te maken speciale toiletzeep in stukken van 75 gr. met een vetzuurgehalte van 80 procent. De KLM heeft in een der huizen van de Vondelstraat te Amsterdam een QP1®1" dln&Lchoolvoor haar Uitvaartpersoneel geopend. - Tijdens de les v^rradio telegrafisten. (Foto-raxj Bespiegelingen. Het is niet gemakkelijk in deze tijd van kentering en overgang, midden in de beroeringen, de wor ding der dingen duidelijk te zien en vast te stellen. De nieuwe we reld, die geboren wordt en het nieuwe leven, dat gaat komen, is voor velen meer een openbaring dan bewuste beleving. Het is ge makkelijker achter de dingen aan te loopen en achteraf te consta- teeren, dat de wereld anders is ge worden. Niet te ontkennen is, dat elke tijd er een is van overgang en dat de groei altijd in gang is, maar niemand zal tegenspreken, dat, die wij nu beleven, veel sterker overgangstrekken vertoont dan een vorige. Zulke tijden bieden aan hen, die bewust deze dagen en we ken en maanden beleven en die zich rekenschap geven van het geen rondom hen voorvalt, moge lijkheid van bewustwording van hoogere idealen en gesterkte wil. Wanneer wij gelooven in de wil en zijn macht, dan weten wij ook, dat ln tijden van kentering uit de be wogenheid der zielen iets groots geboren wordt. Wij zien het oude onvolkomen in scherpe belichting, wij zien vanwaar catastrophen 'moeten komen, waarom een oude wereld moet ondergaan en een" nieuwe zal verrijzen. Zekerder ge voelen wij ons gedragen door ideale overtuigingen en het weten in welke richting het leven zich i zal moeten bewegen. Wij beleven de worsteling van twee machten, die van de beper king en het zoeken van het eige ne en die van het üniverseele, die boven het beperkte uitgaat. In de oude wereld was jacht en strijd om het eigene, dringen en worste- 1 len om naar boven te komen en zich te handhaven ten koste van wie of wat ook. De leuze leder voor zich, bezielde de menschheid, men vond dat natuurlijk en van zelfsprekend. Nu is er worsteling en kentering in de geesten, nieu we geesten, nieuwe verlangens en idealen worden geboren en waar zij zich niet uitsluitend richten op materiele belangen, maar ook op samengaan en eenheid daar komt het diepere besef over ons, dat de menschheid zich van haar een heid bewust gaat worden, kos misch besef moet ontwaken, de gescheidenheid moet worden op geheven. Nog ligt de menschheid geklonken in hare ketens, nog ligt zij ln de verwarring, maar zij, die verder kunnen zien dan alleen wat naast en om hen gebeurt, we ten het al, dat het heengaat naar het diepere levensbesef en naar een wereld, waar men zich niet van gevoelens van eenheid en sa mengaan afmaakt met de oude vraag: Ben ik mijn broeders hoe der? K. HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER. S3 Een vreemde gemoedsaandoening maak te zich weer van haar meester toen zij den volgenden morgen haar kamerdeur opendeed en Brazo, ontdaan van zijn baard en het lange haar, bij de kachel zag staan. Zij was blU, dat Brazo haar niet aan keek, toen hij „goede«morgen" zei en merkte, hoe een snelle blos naar haar wangen s^Mg. Want op dat oogenblik wist zij, dat zij Brazo liefhad. Hij zag nog bleek door zijn ziekte, maar was toch knap. Zijn kin en mond waren juist, zoo ais zij ze in den geest door zijn baaid heen had gezien. Misschien waren zijn lippen iets sterker, dan zij verondersteld had, maar er speelde" een wonderiijk lachje omheen en Juist op dit oogenblik verkeerde hij in een eigenzinnige ge moedsstemming. Zijn haar, dat in den nek en aan de slapen kort geknipt was, golfde bovenop. Na den eersten blik, dien zij op hem wierp, maakte angst rich van haar meester. „Brazo I" riep zij uit. ,3razol" riep rij uit. „Wat heb Je ge daan?" „Je bedoelt zeker met mijn haar en oaard," antwoordde hij met zijn rug naar haar toegekeerd. „Ik had ze al zoo lang, dat ik ze moe werd." „Maar nu zullen ze Je herac%non, •*%- zo! De sheriff 1 IchmhI «1 t*t hem tellen! Zij zullen je komen halenI" „Dat is wel waarschijnlijk," antwoord- Zij ging ln een stoel bij de tafel zitten en staarde hem aan, „O, waarom deed je dat, Brazo? zei ze. „Het is zelfmoord! Weet je dan niet dat ze je zullen ophangen?" „Dat zouden zij zeker doen," zei hij. „Zouden?" zei ze hem na. „Wal? bedoel je daarmee?" „Zij zouden het doen, als ik hier bleef, was zijn antwoord. Zij hijgde naar adem. Zij sprak niet vóór zij er zeker van was, dat haar sterti haar opwinding niet sou verraden. Toen zei ze kalm: „Beteekent dit, dat je weggaat? „Zeker." „Wanneer ga je weg?" O ik heb geen haast. Over een paar dagen denk ik." Hij keerde zich nu om en keek naar haar en zij merkte op dat hij, voor de eerste maal sedert zij hem kende, haar kalm aankeek, zonder een spoor van verlegenheid. „Ik was niet van plan om zoo lang te blijven, als Ik gedaan heb," zei hij. „Ik ben hier langen tijd geweest. Ik beloofde Jim, dat ik zou blijven tot hij er boven op was en ik geloof, dat ik dat gedaan heb. Jullie zijn hier nu op orde en ik ge loof dat er voor mij nu niets meer te doen is. Je hebt goede menschen om je heen; het goud is in geld omgezet en het begin van Je veestapel is er. Je bent je rancho-huis aan het bouwen. Ik ge loof dat ik gedaan heb, wat ik aan Jim heb beloofd. Je zult je cheque-boek dat je mij gaf, op dezelfde plek vinden, waar je het neergelegd hebt. Voor ik ga, zal ik het op jou laten overschrijven." „Je kunt niet ver rijden, Brazo," zei M. »J# c' x niet onie-" Hij glimlachte. „Ik ben gezonder, dan je denkt. Rijden zal mij geen kwaad doen." Het was een nieuwe Brazo, die voor haar stond. Hij scheen zijn oude inden- titeit te hebben laten varen, tegelijk met het scheren van zijn baarden het af knippen van zijn lang haar. In haar te genwoordigheid was hij verlegen en schroomvallig geweest, terwijl hij nu vrijmoedig en doortastend leek. Hij scheen nieuwe vitaliteit gekregen te heb ben. Maar misschien was de vitaliteit er aldoor geweest en had zij hat niet be merkt. In ieder geval was er niets meer van den ouden Brazo in den man, die nu tegenover haar stond, niets behalve de persoonlijkheid van zijn veranderd uiterlijk. Een nieuwe, prachtige Brazo! Nu was zij het, die een kleur kreeg. Zij zat heel stil en keek naar het tafellaken voor haar. jDenk je, dat ze werkelijk om je zullen komen, Brazo? Ik bedoel de sheriff?" „Zeker. Wilson kent mij. Die man, waarop ik schoot, hoorde, dat ik jou over den moord op den betaalmeester vertel de." „Misschien zal Wilson het niet vertel len," merkte ze op. Zij zocht wanhopig naar een uitweg om hem te behouden. Zij wilde niet, dat hij gaan zou! „Hij zal het beslist vertellen." „Je zou je baard weer kunnen laten groeien. „Nooit meer." Hij lachte grimmig. „Voortaan scheer ik mij Iedere dag." Hij keek haar recht ln de oogen. Maar zij had Anderson vergeten en merkte het sarcasme in zijn woorden niet op. „Waarom?" vroeg zij. „Je zag er heel goed uit met dien baard, Brazo." Hij had haar nu kunnen vertellen, dat hij, terwijl hij een baard droeg, zich be wust was geweest van de bijzondere aan trekkelijkheid van Anderson. Dat hij Anderson's naam niet noemde, bewees, dat hij haar niet verlegen wilde maken. Hij wilde geen voordeel zien te behalen door een afbrekend woord over den man, dien hij dacht dat zij liefhad. „Och kom," zei hij enkel. Hij zette h'et ontbijt op tafel en ging tegenover haar zitten. Zij at weinig, want zij had geen trek in eten. Tevergeefs pro beerde zij een middel te bedenken om hem bij zich te houden. Zij kon hem niet brutaalweg vertellen, waarom zij- wilde, dat hij bleef, want haar trots ge doogde dat niet. En zij kon niets anders bedenken, dat invloed op hem zou heb ben. Toch moest hij blijven! Zij wou hem niet laten gaan! Brazo sprak niet, want er scheen niets te zijn om over te praten. Praten was nutteloos.'Wat een man of een vrouw zei, had heel weinig uit te staan met zijn verlangens, want meestal maakte men gebruik van woorden om zijn ge dachten te verbergen. Neem bijvoorbeeld Ella. Als hij niet beter geweten had, zou hij gedacht hebben dat zij wenschte, dat hij in het huisje zou blijver, terwijl het enkel beleefdheid tegeryyfer hem was, als zij hem probeerde te overreden om te blijven. Hij had gehoopt dat zij een goede re den zou aanvoeren om te blijven. Zij was bekend met het feit, dat Wilson en zijn mannen in de buurt waren, maar zij had geen woord over hen gesproken, of over bang zijn voor hen. En hij wist, dat zij bang vsor hen was, dat zij reden had om te vreezen. Vroeger of later, zou Wilson haar weer achtervolgen. Maar z'ij had niet gesproken over haar vrees voor den man. Brazo had verwacht dat zij Wilson zou noemen, want dat.zon hem een excuus gegeven hebben om te blijven. Hij had geen zin om weg te gaan Hij had heimelijk hoop, dat zij na ver loop van tijd van meening omtrent An derson zou veranderen. Maar daar zij gezorgd had een direct beroep op hem to vermijden, wist hij, dat zij hem niet noo dig had. Zij had het gesprek op een veilig ter rein gehouden, had hem over zich zeil laten praten en over het gevaar, dat hij door den sheriff gevangen genomen zou worden. Was er éen man, die zich dooi zooiets zou laten influenceeren? Zij wai tamelijk slim geweest, vond hij, door hun gesprek zoo te beperken, want na tuurlijk moest zij weten, dat hij, nadat hij zich als Brazo had geopenbaard, niet in de streek kon blijven, tenzij zij het hem bepaald vroeg of een beroep deed op zijn bescherming. Zij had dit niet gedaan, ofschoon hl» wist evenals zij het wist dat zij be scherming noodig had. Maar zij had hem niet noodig-, zij ver trouwde op Anderson. En Anderson was een goed man. Als er gevochten moest worden, kon Anderson het even goed als hij. Welnu, hij had één ding ontdekt. Het afscheren van zijn baard had haar opi nie omtrent hem niet veranderd. Hij be viel haar niet beter dan tevoren. Ja- loerschheid had hem dat ingegeven en nu de daad was geschied, kon hij de groote onnoozelheid, de inbeelding, d# kinderachtigheid ervan inzien. Zij wist natuurlijk waarom hij het gedaan had. Van het begin af had zij hem geheel kunnen doorzien. Dat was de reden, waarom hij haar nooit had kunnen aan kijken, als hij wist, dat haar blik op hem rustte. (.Wordt T#rv#l*d)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2