SCHOONHOVENSCHE COURANT pT, :R TJES 5 Wingerden el 28 - Gouda oon 2296. nine Merrie bonte vaan Bknet 7 en en Ifstier MODERNE OORLOG KENT GEEN AFSTANDEN. DE CORPORATIEVE GEDACHTE. Italiaansch offensief in Egypte Strijd om Londen weer feller geland en Duitschland zich afspeelt, de laatste maanden geweldig is gegroeid en in de afgeloopen week een omvang heeft aangenomen, waarvan men zich tot dus ver geen voorstelling kon maken. Ook de burger, die te Hamburg of te Berlijn, te Londen of te Liverpool de schuilkelder ojjzoekt, is tot strijde/ geworden. ib.u ZES UtAPWjDFN. X? de weermacht van BEB 1940 daad )3 moet WJn toe- in het op ER POND DE BOMBARDEMENTEN TN DUITSCHLAND. Burgerij krijgt alle schade Vergoed. De Dultsche regeering heeft reeds aan het begin van de oorlog maatregelen jje- 8—12 en 2—5 uur ,cns afspraak. gc- de Te koop I witte achtervoeten, iwillig bij weg. tf. A. OSKAM Jz. f D 63, Bergambacht e koop: irsch gekalfde IE RSBEROEN, ioudriaan. en; Duitschi hardir wart). Off. stam jaar oud. Billijkt J. D. WENDELS, 115, Schoonhoven I. Blke regel meer ienataanbiedingea. ieidrijvenden). ge le» van niet M*er E KOOP: partij prima Ced. O. v. d. Heuvel ibroek, Meerkerk. m»AT>trn>m maxitoao n stmamat im» ne jaargang. NIEUWSB1ADVDDRZUIDH0LLANDENUTRECHT koop, egevens aanwezig. 2. BONOERS Stolwijk C 67a. batterijen tot zwijgen gébracht. Objecten op veertig kilometer afstand worden on der vuur genomen. In de oorlogvoering zijn er geen afstanden meer. Naast dit reusachtige drama wereldtooneel wordt regels 1.30, leer 0.20; derde Ive prijs. Adver- g r a tl s ge- de handelsoorlog der Dultsche vliegers, kruisers, torpedo jagers, duikbootén en torpedomotorboo- ten onverdroten voortgezet. De duikboot van kapitein ter zee Prien heeft op één tocht de Britsche scheepsruimte met 40.000 ton verminderd door het tot zin- Venchljnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 1 maanden 1J6; per post 1.50. 2775 3150 «42 4511 8806 6787 8132 8715 10270 11103 12730 12867 14648 14607 16809 17251 10385 10438 ENGELAND OOK BIJ MIST NIET MEER VEILIG. De militaire medewerker van het D.N. B., Generaal von Gleise-Horstenau, schrijft In zijn militair weekoverzicht o.m. het volgende „De slag boven en om Engeland heeft althans wat de actie der luchtstrijdkrach ten betreft, een spanning gewekt, welke lijkt nauwelijks nog te kunnen toenemen. De Inleiding tot deze nieuwe phase Inde Dultsch-Engelsche oprlog ter zee en in de lucht vor'mt de aankondiging van de „vergeldingssl^g” door de Dultsche re geering en de' oorlogsleiding. Woorden van haat noch van gerust stelling kunnen verbergen, dat het slag veld, waarop de worsteling tusschen En- NIEUWE TREFFERS IN BRITSCHE HOOFDStAD. Het Opperbevel van de Weermacht maakte Zaterdag bekend: Het luchtwapen heeft Vrijdag overdag en ’s nachts zijn vèrgeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad ondanks de on gunstige weerstoestand voortgezet en tal rijke treffers geplaatst op haveninstal laties, opslagplaatsen en fabrieksgebou wen. Op verscheidene plaatsen ontston den nieuwe brandhaarden. Bovendien heeft het luchtwapen vlieg velden, Industrleele Installaties, haven plaatsen en spoorwegen In het Zuid-Oos- ten van Engeland effectief met bommen bestookt. De vijand ondernam enkele korte aan tallen op Nederland, België en Frankrijk en wierp op verscheidene plaatsen bom men uit, zonder noemenswaardlge scha de aan te richten. Als gevolg van de zware bewolking kwam overdag slechts hier en daar tot luchtgevechten. Acht vijandelijke toestel len werden door jagers en luchtafweer geschut neergeschoten, 2 eigen vliegtui gen worden vermist. Geen tijd tot blusschen. Naar D.NJ3. verneemt, waren o.a. de West-Inda-doeks weder het doel van de Dultsche bombardementen, die den En- gelschen geen tijd laten de branden in de havens te blusschen. Explosieve brandbommen neergeworpen. en zijn In grooten getale Verder boekten de Duit- sche aanvallers voltreffers op twee wa- terinstallatles, een electrlciteltscentrale en een pompstation. Verscheiden pakhui zen op de Zuidelijke oever van de Theems geraakten opnieuw in .brand. Ook in Woolwich werden nieuwe groote branden waargenomen. Zondag hebben ook de Dultsche ver kenners boven Londen gevlogen en ge constateerd, dat de Zaterdag en Zater dagnacht door de aanvallen veroorzaak te branden nog steeds voortwoedden. Bo ven de St. Catharine- en Londen-docks was de brandlucht in de vliegtuigen te ruiken. Temidden van den polltleken strijd en de moeilijkheden van hen, die zoeken naar de binnenlandsche oplossing voor Nederland van de eischen van den nieu wen tijd, komt steeds meer als algemeen aanvaard beginsel naar voren: de corpo ratieve gedachte. Wij roepen allen om ordening; om vas te richtlijnen in de politieke en econo mische chaos om ons heen; dit leidt ertoe dat eindelijk eens nuchter wordt nage gaan, hoe nu inderdaad de opbouw van onze maatschappij is, welke groepen en In welke omvang Iedere groep, medewer ken aan het sociaal en economisch ge heel. Daar.n ligt het begin van de orde ning opgesloten. Want wanneer aldus Is vastgesteld, welke takken van bedrijf er zijn, wie daarin arbeidt, dan volgt de tweede stap: na te gaan welke belangen de arbeidenden onderling hebben en hoe ieders belang het beste kan worden gé- waarborgd. Vragen naar loon- en salarisschalen, naar opleiding van nieuwe werkkrachten van het aantal leerlingen, enz., komen dan op en er ontstaat een soort werk gemeenschap voor een bepaalde tak van bedrijf. Op deze wijze ontstonden de groote vak organisaties der arbeiders en deze dachte ligt ook ten grondslag aan collectieve arbeidsovereenkomsten. Iedere sociale en economische 1 echter, draagt, vooral In de gemeenschap waarin wij nu leven, ook een politiek karakter. De bestaande vakorganisaties en de collectieve contracten, werden ge dragen door de politieke idee der socia listische arbeidersbeweging en van den klassestrljd. Het grooter belang dat men er mee wilde dienen, boven dat van den enkeling, betrof de „klasse” van den ar beider en dan nog bij voorkeur en In eerste Instantie die van den handarbei der. Geen hooger doel - b.v. dat der volks gemeenschap - lag daaraan ten grond slag; geboren uit den socialen nood der arbeiders, hadden de vakbonden geen ander doel, dan ook de belangen der ar beiders <?p krachtige wijze te helpen ver dedigen. Thans echter wordt dit anders. In de nieuwe maatschappij, waaraan wij ons zullen moeten gewennen en die wij reeds langzamerhand zien geboren worden, bestaat de klassestrljd niet meer, mogen ook de uit den aard tegen gestelde be langen tusschen werknemers en werkge vers niet meer op zulk een wijze tot uiting komen, dat de belangen der volksgemeen schap daardoor worden geschaad. Het politieke karakter dat deze ordenende lichamen nu zullen krijgen wordt ont leend aan het belang der geheele volks gemeenschap en uit deze verruiming van dit standpunt vloeit dadelijk voort, dat de in zichzelf gesloten groepen nu niet alleen de arbeiders zullen moeten be treffen, maar dat ook alle andere takken van bedrijf en van beroepstand, in zulk een gesloten en geordende groep verte genwoordigd en samengebonden moeten zijn, om aldus, beter dan dit door het z.g. „vrije spel der economische krach ten" mogelijk was; het geheel te dienen. Dit laatste staat nu voorop: het gaat niet langer maar alleen om bescherming van de belangen van een bepaalde groep tegen de ongeordende economische krach ten der buitenwereld, het gaat er nu in de eerste Instantie om, ten bate van het gemeen, een ordening door te voeren die bereikt, dat zoo weinig mogelijk krachten verloren gaan en iedere groep op de meest economische en efflclente wijze ingeschakeld is in het geheele produc tie-proces. Ook dit laatste woord nu weer ruim genomen; productie mag niet alleen slaan op stoffelijke maar ook op geestelijke goederen. Ook ten dezen aan zien moet gezorgd worden, dat zij onder zoo gunstig mogelijke omstandigheden welke vaak de geestelijke productie van den enkeling hebben beperkt thans wor den gedragen door een geordendegroep. De corporatieve opbouw breekt lang zamerhand baan. Het 18 nog een oud strijdpunt of de corporatieve alleen een sociaal-economlsch doel moet hebben, of dat de organen, welke den corpora tie- ven staat opbouwen, tegelijkertijd de organen zullen zijn, welke dragers zijn van het politieke leven. Practisch ge steld komt dit hierop neer, of er naast de corporatieve kamers, nog een politie ke vertegenwoordiging is den staat noo- dig is of niet. J TeJef. X. Tel.-Adres: Vannootem 8. A W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN Z5. Postrekening 13743. [plaatst in „De Gorcume^,^. KONING GEORGE NAAR GLASGOW? Het D.N.B. meldt uit Genève: Iir diplomatieke kringen te Londen be vestigde men Vrijdag het gerucht, dat de koning en het diplomatieke corps zich nog in de afg-eloopen week naar een stad In het Noord-Westen van Engeland zou den begeven. Welingelichte personen wis ten mede te deelen, dat Glasgow deze stad zou zijn, omdat zij voor de Dultsche bommenwerpers betrekkelijk moeilijk te bereiken is. De in Londen geaccrediteer de diplomaten zouden reeds de vorige Maandagmiddag, na de tweede groote luchtaanval, zich met een dergelijk voor stel tot de regeering gewend hebben. De Engelsche regeering liet echter dóórsche meren, dat een vertrek van het diploma tieke corps een buitengewoon slechte in druk op de bevolking van Londen zou m^ken. Na de nieuwe aanvallen van Dinsdag en Woensdag heeft men in Britsche krin gen blijkbaar ingezien, dat het vertrek onvermijdelijk was en men heeft rich be reid verklaard, «oor de ambassade en ge zantschappen een nieuwe dom’cllie in een veilige streek aan te wijzen. Men zegt dat de Britsche weermacht niet meer de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van koning en diplomatieke corps op zich kon nemen. In hofkringen deed het gerucht de ronde dat de koning zich waarschijnlijk zou terugtrekken op Balmoral Castle in Schotland. Blijkbaar oo instructie van ’t ministerie van voorlichting zwijgen de Londensche bladen volkomen over deze plannen. De vraag van de meerderheid vooral in de lucht, wordt van uur tot uur meer besproken. Dat de actieradius der Dultsche luchtmacht onvergelijkelijk veel grooter is, kan nauwelijks worden ont kend. De Dultsche vllegtulgbases liggen in een lange rij van Noorwegen tot de westkust van Frankrijk, bijna voor de poorten van Londen, terwijl de Royal Ai^ Force zelfs voor het Ruhrgebled reeds aanzienlijke afstanden moet afleggen. Indien men de groote numerieke meer derheid der Duitsche luchtmacht In aan merking neemt, kan over het resultaat der vergelijking moeilijk twijfel bestaan, ook wanneer men technische en moreele factoren buiten beschouwing laat. Churchill wist in zijn laatste radiorede ook veel te vertellen over groote Dultsche voorbereidingen voor een landing. Het gevaar zal ook geenszins voorbij zijn, als de beroemde herfst- en wlntermlst over de eilanden zal dalen. Aan Duitsche zijde hebben tot dusver op het land slechts kustbatterijen het woord gehad. Zij hebben er toe bijgedra gen, dat de haven van Dover in puin werd gelegd, en zij hebben vijandelijke nomen, om te voorkomen, dat s.aatsour- gers, die tengevolge van militaire opera ties schade aan hun persoon of eigen dom lijden, deze schade zelf «ouden moe ten dragen. Alle schade van die aard wordt door het rijk vergoed. Ingevolge een in September 1939 uitgevaardigde verordening hebben alle Duitsche bur gers, die tengevolge van een aanval op het Rijksgebied verwondingen oploopen, recht op de noodige verzorging en ver goeding. Ingeval van overlijden wordteen vergoeding uitgekeerd aan hun nagela ten betrekkingen. Een andere verorde ning regelt de vaststelling en vergoeding van schade, toegebracht aan roerende of onroerende goederen, tengevolge van een aanval op het Rijksgebied. Deze regeling van de schadevergoeding volgt na dever- eischte aanvrage bij bijzondere beslis sing. Voor de bespoediging van het her stel van woongelegenheid worden voor- schotten verstrekt. BRITSCHfe CONV OOIEN AANGE VALLEN. Het Italiaansche weermachtbericht luidde Zaterdag: In het Oostelijk deel van de Middel- Igndsche Zee is een convooi mailbooten door onze luchtétrijdkfachten gebombar deerd en daarop door een onzer torpedo- vliegtuigen aangevallen. Een mailboot van middelbare tonnage, welke door een torpedo getroffen was, maakte zwara slagzij en werd door het overige deel der formatie achtergelaten. Uit een later ge houden verkenning bleek, dat dit passa giersschip verdwenen was: naar alle waarschijnlijkheid is het gezonken. Een ander convooi is verscheiden ma len opgezocht door onze bohimenwerpers, welke in volle zee een koopvaardijschip en vermoedelijk een oorlogsschio trof fen. Dit laatste staakte terstond het vu ren. Ondanks de hevige werking van het luchtafweergeschut keerden al onze vlieg tuigen op hun basis terug. In Noord-Afrika heerschte aan de grens van Crenaica grootere activiteit van verkennlngsafdeellngen. In Oost-Afrlka zijn kampementen van den vijand aan gevallen en gebombardeerd. Italiaansche actie tegen Egypte. Britsch plaatsje bezet. Voor hqt eerst in het verloop van de vijandelijkheden in Afrika hebben de Italianen een rechtstreeksche $ctie tegen Egypte ingezet. Tot nu toe hadden zij er zich toe bepaald de specifiek Engelsche doelen, als de vlootbasis Alexandrië, te bombardeeren. Thans heeft, behalve de luchtmauht, ook het leger een werkzaam dandeel in de strijd gekregen. Reeds Zaterdag gin gen in Rome geruchten over het over schrijden van de Egyptische grens door Italiaansche en koloniale troepen. Thanj wordt het ontbranden van de gevechten op dit front, zoowel van Engelsche als Italiaansche zijde bevestigd. Het honderdste Italiaansche weer machtbericht begint met de vermeldlrfft van de operaties aan de Egyptische grens en zegt hierover: In Cyrenalca overschreden onze voor uitgeschoven afdeelingen de grens en le veren levendige gevechten tegen vijan delijke strijdkrachten. Ons luchtwapen neemt hieraan actief deel. Met bombar dementen en in duikvlucht valt het vij andelijke concentraties van auto’s aan. Hierbij zijn twee vijandelijke vliegtuigen van het Blenhelm-type neergeschoten. De Britsche mededeellng over het op geven van Solloem zooals volgens een D.N.B.-bericht de Engelsche radio die gaf vermeldt als hoofdoorzaak van het terugtrekken der Britsche troepen het gebrek aan water. In wélingelichte Italiaansche lucht vaartkringen wordt in aanvulling op de jongste weermachtberichten hog verno men, dat de actie van de Italiaansch® luchtmacht de stelselmatige vernietiging van de Engelsche verbindingslijnen en de verkenning ten doel heeft. Daarbij hebben Italiaansche bommenwerpers be langrijke militaire doelen in het gebied van Solloem, w.o. een fort en colonnes vrachtauto's met bommen bestookt en vijandelijke tankeenheden, verkennings- wagens en artilleriestellingen zwaar on der vuur genomen. Dank zij de doeltref fende bescherming van de Italiaansche jagers konden de bommenwerpers zon der verliezen terugkeeren. Dat nog geen bijzonderheden over de val van Solloem worden gegeven, ge schiedt om militaire redenen. Men wacht hiermee tot andere doelen in Egypte be reikt zijn. De Italiaansche actie aan de Egyptlsch- Llbyschc grens is buitengewoon levendig, zoowel van de zijde der troenen te land als van de luchtmacht aldus D.N.B. BOMMEN OP BUCKINGHAM PALACl. Te BeHijn niet bekend. Het D.N.B. meldt uit Berlijn; Reuter heeft de beide laatste dagen veelvuldig melding gemaakt van bescha digingen aan het Buckingham Paleis door Duitsche bommen. Uitvoerig werd het ge vaar beschreven, waarin de koninklijke familie en de leden van het hof zich zouden bevinden. Aan Duitsche zijde is van een bombar dement op het koninklijk paleis niet het minste bekend. Reuter vertelt de wereld niet en daarop moge thans hier gewe zen worden dat zich in de buurt van op Jfee permanente verblijfplaats van den ko ning een groote benzineopslagplaats be vindt. Dit militaire doel was het voor werp van een Duitsche Stuka-aanval. Door nauwkeurig het doel te bepalen, is het gelukt de groote opslagplaats meteen bom te treffen en te vernietigen. In En gelsche kringen schijnt men zich thans bewust te zijn van de lichtzinnigheid, om in de buurt van de permanente verblijf plaats van de koninklijke familie een bij zonder belangrijk militair doel te vesti gen. ONTRUIMING VAN LONDEN IN VÓLLE GANG. De ontruiming van Londen is, volgens een bericht uit de Britsche hoofdstad aan het Zweedsche blad „Nya Dagligt Al- lehanda”, in volle gang, zoo meldt D.N. B. uit Stockholm. Trein na trein, auto bus na autobus verlaat de hoofdstad van het Britsche imperium. Lange rijen men- schen staan uren te wachten voor de hal tes der autobussen, die binnenlandsche diensten onderhouden. De aanhoudende Duitsche aanvallen op militaire doelen te Londen aldus seint D.N.B. verder uit Berlijn hebben af gezien van hun vernietiging, klaarblij kelijk de gevoeligste plekken van den tegenstander getroffen. De z.g. vrijwilli ge ontruiming van dè stad neemt steeds grootere vormen aan en heeft tot gevolg dat de verkeersdiensten, welke door de jongste bomaanvallen reeds zoozeer in het ongereede zijn geraakt, overbelast worden. De productiecapaciteit te Londen is tot een fractie teruggeloopen, doordat de arbeid tijdens de vele uren, dat het luchtalarm duurt, gestaakt moet worden, doordat de stroomtoevoer beperkt is en doordat er verkeersmoeilijkheden zijn ge rezen. In een gelijke situatie verkeeren de levensmiddelenbedrljven nu in de af- geloopen week volgens een doorzichtige raming 24 groote pakhuizen afgebrand zijn, waarbij men tevens moet weten, dat de levensmiddelenvoorziening van geheel Engeland voor een kwart, de vleeschvoor- ziening zelfs voor de helft op de voor raden in de Londenscha pakhuizen, lood sen en opslagplaatsen aangewezen is. ken brengen van zes weibeladen koop vaardijschepen. Gedurende de maand Augustus hebben marine- en luchtvloot bijna 700.000 ton scheepsruimte naarden bodem der zee gezonden; in het eerste oorlogsjaar 51/» millioen ton. OOK LIVERPOOL BESTOOKT. Aanvallen op vliegvelden en havens. Het opperbevel maakt bekend: Afdeelingen van het luchtwapen heb ben, ondanks de bedekte lucht, ook op Zaterdag en in de nacht van Zaterdag op Zondag de vergeldingsaanvallen er voor de oorlog belangrijke doelwitten in Midden- en Zuid-Engeland voortgezet, waarbij het zwaartepunt op Londen viel. In het gebied van de Britsche hoofdstad werden dok- en haveninstallaties getrof fen. De haven van Liverpool en de pletterlj van Warrington, alsmede verscheidene vliegvelden, verkeersinstallaties en ha venplaatsen in het Zuiden van Engeland werden doeltreffend met bommen be stookt. Bij aanvallen op konvooien gelukte l:et ten Noorden van Ierland een koopvaar dijschip van 8000 br. reg. |on tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich en kele voor onze *jagers succesvolle lucht gevechten. Enxele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren boven België en Nederland, alsmede in het Westduitsche grensgebied bommen op kleine plaatjes en als eenig militair doel op een troepen kamp. Zeven personen werden gedood en zestien gewond. De aangerichte materi- eele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegt» gen werden door de luchtdoelartillerie, 25 door jagers n'eergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keerden niet terug. Eerste luitenant Müncheberg behaalde zijn twintigste overwinning in de lucht. ZONDAG VELE BOMMEN OF LONDEN. Tal van luchtgevechten. Zondagmiddag hebben Dultsche bom menwerpers onder bescherming van ja gers, wederom Londen aangevallen. On danks h?t hevige afweervuur, aldus meldt D.N.B., werden bommen van alle kali bers op militaire doelen geworpen. Ook Engelsche jagers grepen in, en er ont stonden verscheiden luchtgevechten, waarbij, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 71 Engelsche machines Werden neergeschoten. Twintig Duitsche stellen zijn niet teruggekeerd. Zondagmiddag hebben de Dultsche bommenwerpers ook de haven van Port land en de olie-opslagplaatsen van Rors- land Harbour met succes aangevallen. Enorme branden met hooge steekvlam men en een sterke rookontwikkeling kon den door de terugvliegendè machines nog lang worden waargenomen. ’s1 Ochtends om tien voor twaalf klonk het eerste luchtalarm in de Britsche hoofdstad en om kwart over een het tweede, dat iets meer dan een uur duur de. United Press meldt, dat in deze twee de periode ongeveer 150 Duitsche bom menwerpers en jachtvliegtuigen in drie zwermen, welke uit verschillende rich tingen kwamen, over de stad trokken. Door zich hi kleine groepen te verdeelen of afzonderlijk te vliegen, wisten de Duitschers door de verdediging heen te breken ena in het Zuidelijk deel van de stad bommen te werpen. Van het cen trum der stad uit kon men eenige tijd later de hevige luchtgevechten volgej». de namiddag volgde een derde luchtalarm en ’s avonds om kwart over zes het vierde.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1