DISTRIBUTIE f~feuilletqnT Binnenland De Radio'uitzendingen. I Landbouw en Veeteelt [^Gemengd nieuws] MtUWS artikel en bon Vleeschdlstributle Gemengd nieuws HET 60UD VAN DE EENZAME HOEVE 2 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940. troepen trekken over de Roemeensche grens. Bij hun intocht in het Zevenbergsche gebied troffen de Hoe- schijnselen waargenomen, die wijzen op een crisis. Reeds 50 K.M. voorbij Solloem. Volgens de jongste berichten, aldus meldt United Press uit Rome, hebbende Italiaansche troepen de buitenwijken van Bugbug, ongeveér 50 kilometer voorbij Bolloem, bereikt. Zij bevinden zich reeds halverwege tusschen Solloem en Sldi el Barrani. Maandagavond uit Bengasi binnenge komen berichten melden dat de Italiaan sche vliegtuigen hun aanvallen op Sldi el Barrani en Mersa Matroe aanmerkelijk hebben versterkt. Volgens deze berichten zouden de Ita lianen reeds het overwicht in de lucht boven Egypte hebben veroverd. De geheele Maandag zijn de meest uit- eenloopende doelen gebombardeerd. Daar onder waren troepenkampen, munitie depóts, vliegvelden en artilleriestellingen. Sidi el Barani bezet. Gisteren werd Inmiddels van betrouw bare, doch niet officieele zijde bericht, aidus United Press, dat de Italiaansche troepen Sidi el Barani, ongeveer halver wege Solloem en Mersa Matroeh, reeds hebben bereikt en de stad bezet. Bijzon derheden over de gevechten zijn nog niet bekend. Volgens berichten uit Benghasi melden Italiaansche vliegers, dat de Engelschen sterke troepeneenheden concentreeren rond Mersa Matroeh, op 130 k.m. af stand van hpt thans bezette Sidi el Ba rani. Tegelijkertijd worden ook de ver dedigingslinies rond Alexandrië uitge breid en de daar gestatlonneerde troepen versterkt. Men neemt aan, dat 'bij Mersa Ma troeh wel is waar op sterkere tegenstand is te rekenen, doch men gelooft, dat de Engelschen de Italiaansche troepen zoo lang willen ophouden tot de verdediging van Alexandrië zoo ver versterkt is, dat zij gelooven hier de voornaamste tegen stand te kunnen bieden. SIAM STELT EISCHEN AAN FRANKRIJK. Grenstroepen langs Indo- China versterkt. Naar te Sjanghai officieel uit Bangkok wordt vernomen, heeft de regeering van Thailand (Slam) met de regeering te Vichy onderhandelingen aangeknoopt, over de eisch tot teruggave van de stre ken in Fransch Indo-China, die vroeger tót "Thailand hebben behoord. Van be voegde zijde te Bangkok wordt verklaard dat de aanspraken betrekking hebben op de provinciën Bassac en Luang Prabang en een deel van de provincie Cambodja. Volgens een bericht uit Tokio meldt Domei uit Bangkok, dat Thailand zijn troepen langs de grens van Indo-China heeft versterkt. De regeering van Thai land heeft besloten, geen niet-aanvalsver- drag met Frankrijk te bekrachtigen, al vorens de aan Fransch-Indo-China ge stelde gebiedseischen zijn geregeld. DE VER. STATEN EN AUSTRALIË. Een verdedigingsverdrag? Minister Cordell Huil heeft te Was hington een langdurig onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur, Lord Lothian, en den Australischen gezant, latèÜ £ress meent, dat de moge lijke gevolgen van de Japansche hou ding ten aanzien van Fransch Indo Chi na zijn besproken. y^gepë, gfjuchten zou een verdedi gingsovereenkomst tusschen de Vereenig- de Staten en Australië, naar het voor beeld van die tusschen de Vereenigde Staten en Canada, worden overwogen. Te St. Johns op New Foundland is met Aê Amerikaansche kruiser „St. Louis" een vlOGtcommissie onder leiding van vice- admiraal Greenslade aangekomen. Deze commissie heeft tot taak, geschikte ter reinen te zoeken voor de vloot- enlucht- bases, welke Engeland op grond van de onlangs gesloten overeenkomst aan Ame rika zal afstaan. ROOSEVELT ONDERTEEKENT DE DIENSTPLICHTWET. eerste contingent der Nationale Garde opgeroepen, in totaal 60.000 man. Deze manschappen zullen een Jaar in dienst blijven. De garde moet in het bondsleger worden opgenomen. Het is de bedoeling, dat de leden der garde de dienstplicht!- gen opleiden. PAUSELIJKE HULP AAN GETROFFEN GEBIEDEN? In samenwerking met Roosevelt. Naar in leidende Duitsche Roomsch- Katholieke kringen verluidt, heeft de Paus zich tot den President der Ver eenigde Staten gewend met een voorstel betreffende een breed opgezette hulpactie ten gunste van de door de oorlog getrof fen staten. De Paus zou in het bijzonder in de ko mende wintermaanden hulp willen ver- leenen. De bemoeiingen van den Paus be oogen, dat zoowel door het Vaticaan als door het Witte Huis een vertegenwoor diger zou worden benoemd, die voor het ten uitvoer leggen van deze actie zou moeten zorgen. Allereerst is aan de ver strekking van levensmiddelen en klee- dingstukken gedacht. In kerkelijke kringen wordt, naar ver luidt, aangenomen, dat Roosevelt zal toe stemmen in het voorstel van den Paus. De Berlijnsche nuntius mgr. Orsenigo, zou zich met betrekking tot het uitvoeren van het hulpwerk in verbinding stellen met de Duitsche Rijksregeering Nieuwe regeling. Het Vaderland meldt: Dezer dagen komt de nieuwe zender van de Nozema te Lopik op den 415 meter golf gereed. Deze moet eerst nog proef draaien, maar tegen half October aan hij definitief voor de omroep in gebrul* wor den genomen. Tegelijkertijd wordt de zender van Jaarsveld provisorisch ver bouwd tot een 301 meter golf en als der de zendmogelijkheid heeft men dan nog de omlijsting van de nieuwsberichten van Kootwijk. Dit heeft een nieuwe taakver- deeling voor de omroepvereemgingen noodzakelijk gemaakt, waarbij men over een grooter aantal zenduren de beschik king heeft gekregen. Men is er van uit gegaan, iedere vereeniging weer zooveel mogelijk te laten uitzenden op dezelfde dag. waarop zij ook vroeger haar uitzen dingen verzorgde en waaraan 1e luiste raars gewend waren. Tevens is gestreefd naar zooveel mogelijk afwisseling in de programma's. Men heeft thans het vol gende schema voor de taakverdeellng op gesteld, dat 13 October in werking treedt: A.V.R.O. regelmatig op Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. K.R.O. Dinsdag, Donderdag en Zater dag. N.CJFt.V. Maandag, Woensdag en Vrij dag. V.A.R.A. Maandag, Woensdag en Zater dag. Dit alles geldt vóór geheele dagen over de zenders Hilversum 1 en 2, respectieve lijk op 415 en 301 meter. Wat betreft de zender Kootwijk krijgen de vier omroep- vereenigingen een gelijk aandeel in de omlijsting van de nieuwsberichten. De V.P.R.O. zendt, zoolang de programma's des avonds om 9 uur afloopen, iedere werkdag om 18.30 tot 19 uur over 301 me ter op Hilversum 2. De V.P.R.O. krijgt op alle dagen, dat de V.A.R.A. de uitzending verzorgt, gele genheid tot uitzending van een morgen wijding van 10 uur tot 10.20 uur. Op Zondagen zal voor het uitzenden van kerkdiensten zooveel mogelijk 'ge bruik worden gemaakt van de eigen zendtijd der betrokken omroepvereeni- ging. Iedere Zondag komen er drie kerk- uitzendingen benevens een morgenwij ding van 8.20 uur tot 9.30 uur. De och tenddienst valt tusschen 10 en 12 uur en hoogte van Polsbroek door een Duitsch gevechtsvliegtuig met een mitrailleur» salvo in brand werd geschoten. WEDEROM BRITSCHE BOMMEN. Maandagmiddag heeft een Engelsch vliegtuig twee bommen geworpen op Vee- re, waardoor een huis zwaar bescha digd en eenige andere lichtere schad» opliepen. Eén burger is bij deze aanval gedood en éen zwaar gewond. Een aantal perso nen werd licht gekwetst. De zwaargewon de is naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Voorts wordt thans gemeld, dat in de nacht van Zondag op Maandag nabij de gemeente Ouddorp (op het eiland Goe- ree) een aantal bommen in de duinen is terechtgekomen. Aan enkele boerderijen in de omgeving werd schade aangericht. Twintig brandbommen op Ouddorp, Het A.N.P. meldt nader uit Ouddorp, dat op deze plaats Engelsche vliegtuigen twintig brandbommen hebben gewor pen. Van een schuur op de Klepperstea is het dak vernield, terwijl ook nog eenige schade aan landbouwgewassen werd toegbracht. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. TREINBOTSING TE GOTENBURG. Te Gotenburg zijn gistermiddag op een station in een voorstad, twee personen treinen in volle vaart op elkaar gereden. Van beide treinen zijn twee wagens ver* pletterd. I Volgens de tot nu toe ontvangen be richten zijn acht personen om het le ven gekomen en dertig personen gewond Men vreest echter, dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. BOEKEN ZONDER KI STMEST. Onbegrijpelijke nalatigheid. De rijkslandbouwconsulent dr. C. H. v. Daalen heeft in een mededeeling gewezen op het ontstellénd aantal landbouwers in zijn ambtsgebied (Utrecht en het Zuid oosten van Noord-Holland), zelfs nog niet eens de moeite hebben genomen, om voor het nieuwe bemestingsjaar. dat op 1 Juni is ingegaan, de zegels aan te vragen! Zoodra zij -nu kunstmest willen toedie nen, moeten zij eerst naar den plaatse lijken bureauhouder van de L.C.O. voor het aanvragen van de zegels, wat eenige tijd vordert, en daarna moeten ze trach ten, een leverancier te vinden, die het be- noodigde leveren kan. hetgeen dikwijls lang duurt. Met het resultaat, dat de ge wassen er de dupe van Worden, evenals in de herfst van 1939 De verstandige boer heeft redds lang zijn eerste toewijzing kunstmest in huis en goed droog opge slagen; hij kan strooien zoodra grond en gewas dit eischen! Zij, die met behulp van de grond- analvse kunnen aantoonen, dat hun grond een büzondere groote behoefte aan mest heeft, kunnen zelfs trachten voor een extra-toewijzing in aanmerking t» komen. ZORG VOOR ZAAI-MAIS. 'n Uitstekend voeder voor het vee i» mais. 2oo mogelijk moet men dus nu reeds zorgen voor zaai-mais voor 't vol gende seizoen. 't Vorige jaar nam de rijkslandbouw consulent bij een enkelen boer of tuin der een proef met 'n stukje mais, die zeer goed slaagde, 't Rapport erover kon me» toen in onze courant lezen. Op de zandgrond bouwt men reeds eenige jaren mais met goed succes. de grond en kwam vervolgens bij het veilinggebouw in de gemeente Blokker neer. Het omhulsel werd naar Hoorn overgebracht. Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tusschen Monnikendam en Edam is gistermorgen gestremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onderhouden. Een ballon had namelijk eenige draden van het bo vennet vernield, waardoor kortsluiting ontstond, het gevaarte in brand vloog en geheel in vlammen opging. Behalve Noord-Holland heeft ook Friesland van verscheidene ballons be zoek gehad. Om half twaalf l:wam er een uit de richting van het Usselineer gedrëven, die enkele telefoonpalen uit de grond rukte, het pas herstelde elec- trische net opnieuw ontredderde om ver volgens bij Spannenburg zijn tocht te be ëindigen. Om 12.05 werd, er opnieuw een gesignaleerd, die recht op de haven aan dreef. Deze was gelukkig zoo laag dat hij achter de nieuwe Meerdijk bleef haken. Vervolgens gleed hij over de dijk heen en kwam terecht op een Rijnaak die in de werkhaven lag. Daar is men er in ge slaagd de ballon onschadelijk te maken. Te Leeuwarden werden door eenige ballons pannen van de daken gerukt, an tennes vernield, lichtleidingen bescha digd en vensterruiten verbrijzeld. Aan de Noordersingel slingerde de kabel van een der balons zich rond een scheepsmast, waardoor deze in drie stukken knapte. Ook werden in dit gedeelte van de stad draden van de radio-distribuvie-centra le vernield. Tusschen Heerenveen en Akkrum werd een kabel van het hoog spanningsnet beschadigd, ten gevolge waarvan het zuidelijke deel van de pro vincie Friesland zonder stroom kwam. Door omzetting slaagde men er na eeni ge tijd in de stroomlevering gedeeltelijk te herstellen. Uit Roden in Drente wordt gemeld, dat een kabelballon eenige schade aan het electrische net heeft aangericht. Te Wijhe is er een neergekomen in een boomgaard langs de weg Zwolle Deventer, waarbij aan eenige fruitboo- men schade werd aangericht. Ook boven Den Haag. en Amsterdam verschenen kabelballoi/s, welke door vliegtuigen en afweergeschut werden neergeschoten. f Tenslotte vertooncr^ zicjy^x)k boven de Krimpenerwaard een ballon, die ter President Roosevelt heeft gisteren het wetsontwerp voor de miltiaire dienst plicht onderteekend. Hij heeft bepaald, dat de 16de October geldt als datum van inschrijving der burgers, die onder de wet vallen Een eerste contingent van 75.000 man «al vier weken na de inschrijving wor den opgeroepen. Aan het einde van het jaar zal het aantal recruten 400.000. in het voorjaar 900.000 bedragen. Ge huwden zullen voorloopig niet worden op geroepen. Bij de 400.000 man aan het einde van 1940 zullen 36 000 negers zijn, dié afzonderlijke regimenten zullen vor men. Ook voor de luchtmacht zullen in het vervolg kleurlingen worden opgeroe pen. Bij de onderteekening van het ont werp heeft Roosevelt een formeele ver klaring afgelegd, waarin hij de invoe ring van de algemeene dienstplicht een verrijking van het Amerikaansche bur gerrecht noemde. Het democratische be ginsel van gelijke rechten en gelijke plich ten komt in de wet tot uiting. Nationale Garde opge roepen. Woensdag Is ln het geheele land het de avonddienst tusschen 5.30 en 7 uur. Een en ander is zoo geregeld, dat geen twee kerkdiensten tegelijk worden uit gezonden. De overige zendtijd op de Zon dagen wordt gelijkelijk over de omroep- vereenigingen verdeeld. DE NEDERLANDSCHE UNIE. Driemanschap niet naar de Veluwe. re Nedèriandsthe Unie doet de vol gende mededeeling: „Hardnekkig blijft in de pers het ge rucht aanhouden, dat het driemanschap van plan zou zijn, zich op de Veluwe t? vestigen, om zich daar in afzondering a in de zaak Van het Nedcrlandsche volk te wijden. VVij hadden gemeend, dit gerucht aan vankelijk niet behoeven tegen te spreko. daar het al te naïef is. Nu het echter b.i. ft aanhouden, verklaren wij met de meeste stelligheid, dat het plan nooit heeft bestaan en niet bestaan kan. Ge heel buiten ons om is het bericht des tijds in de Nederlandsche pers geko men." LUCHTALARM. Strenge discipline noodzakelijk. De laatste tijd is in verschillende ge meenten het signaal „Luchtalarm'' gege ven door gebruikmaking der sirenes. In verband daarmede heeft de bevel hebber der ordepolitie erop gewezen, dat daarbij herhaaldelijk is gebleken, dat het meerendeel der automobilisten, koet siers, wielrijders en voetgangers geen no titie genomen heeft van het „luchtalarm" signaal en op straat gebleven is. In de toekomst zal alleen door sirenes gealarmeerd worden, wanneer werkelijk gevaar dreigt. Daarom is het dringend noodig, dat van de bevolking de strengste luchtbe schermingsdiscipline geëischt wordt. Met het oog hierop, heeft de secreta ris-generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken in een circulaire aan de burgemeesters er op gewezen, dat bij luchtalarm straten en pleinen onder alle omstandigheden ontruimd moeten worden, voor welke ontruiming alleen de Nederlandsche politie verantwoordelijk is. LOSGERAAKTE KABELBALLONS BOVEN ONS LAND. Hier en daar schade. Van de ballonversperringen, die Enge land gebruikt óm Londen tegen lucht aanvallen te verdedigen zijn tijdens de storm van gisteren verscheidene kabel ballons losgeslagen en met de wind naar ons land gedreven. De sleepende kabels richtten hier en daar schade aan. Door den straffen wind uit westelijke richtingen zijn gisteren verscheidene En gelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nederland afge dreven en hebben op verschillende plaatsen aan hoogspanningsnetten, tele foondraden enz., schade aangericht. In de Zaanstreek hebben twee losge slagen ballons eenige draden van de electrische bovenleiding der spoorlijn AmsterdamAlkmaar vernield. Gedu rende 2 yt uur was het treinverkeer met Alkmaar gedeeltelijk gestagneerd en moest over enkel spoor worden geleld. Een dak van een woonhuis aan de Beu kenweg te WormerVeer werd beschadigd. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer langs de spoorwegen tusschen Zaandam en Purmerend werd gestgprd. Om kwart voor tien is het gevaarte in de Midden- Beemster nabij Spijkerboor neergekomen en onschadelijk gemaakt. Om elf uur gistermorgen kwam een Engelsche kabelballon over het IJssel- meer uit de richting Volendam op het stadje Hoorn aangedreven. De ballon, welke zeer laag was en af en toe het wa ter raakte, rukte, boven ons land geko men, een paal van het electrische net uit pen talrijke verdedigingswerken aan, die echter snel verwijderd konden worden. (Foto Holland-Scherl) Rijksmaarschalk Coring leidt aan de Fransche kust persoonlijk de operatie» van de Duitsche luchtmacht tegen Engeland. De Rijksmaarschalk in ge sprek met verschillende leden van zijn staf. (Foto Weltbild) 3 rWEEPB BLAD. NIFtTWSBt AD TOOK ZPID-HOELAND EN UTRECHT SchoonhOTtmcllt Courant WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940. WAT VERKRIJGBAAR IS HOEVEELHEID OELDIO Brood Bons no 6 Bloem B°n no* Tl Boter en Vet Bon no.05 n» 12 boterkaart Bon no. 05, 06 en 07 (vetk.) Bon tio. 08 (vetkaart) Bon no. 09,10,11 en 12 (vetk.) Rijat .Bon no. 41 Maizena, «nt. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 54 Suiker Bon no. 72 Koffie, Thee Bon no. 73 Vleesch, Bons 79,84,89 en 94 Bon no. 99 Zeep. Bon no. 115 (alg. distr. bonboekje) l Bon no. 116 (bij textielk. extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon Vk p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weltmeel it pond boter Yx pd. margarine of boter H p. gesm. «pijsvet of boter Yx pd. boter m. lOct.reductie Vt pond rijst of rijstemeel 1 ons maïzena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli V» pond havermout, gort of grutten 1 kilogram H ons thee of H pd. koffie 100 gram vleesch of vleesch- waren per bon (vet mbegr.) 100 gram vleesch waren. 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; öf 200 gr. zachte zeep: óf 250 gr. zeeppoeder; öf 125 gr zeepvlokken; óf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen; óf 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor gezimwasch per acht Kg. droog waschgoed 50 gr. scheerzeep èf één tube scheercrême, één pot scheerzeep 2 liter t/m 22 Sept. t/m 4 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct t/m 18 Oct. t/m 4 Oct. t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. t/m 4 Oct t/m 27 Sept. t/m 27 Sept t/m 22 Sept. t/m 22 Sept. t/m 24 Sept. t/m 31 Dec. t/m 3 Nov. •n wat daar aan vaat zit. In een persconferentie heeft de Regee- rlngscommlsaaris voor de voedselvoorzie ning, ir. 8. L. Louwes, eenige toelichtin gen verstrekt op de maatregelen, die ge nomen zijn voor de distributie van vleesch en vleeschwaren. Aan de distributie van vleesch zijn, zoo reide ir. Louwes, veel meer moeilijkheden verbonden, dan aan die van eenig ander artikel. Dat is reeds in de oorlog van 1914-1918 gebleken. Die moeilijkheid ligt hoofdzakelijk in het feit, dat men de Juiste voorraad niet steeds weet. Rant soeneert men bijv. brood, dan beteekent dit de rantsoeneering van bloem als grondstof. Daarvan is de voorraad be kend. Men stelt dan rantsoenen vast, die leder naar eigen smaak in verschillende vormen van brood kan verkrijgen, zij het dan ook in uniforme melange. Bij vleesch is dat heel anders. Daartoe behoort het vee via ordening van de markt ter beschikking van de slagers te *°Het instellen van een vleeschdlstribu tle brengt derhalve de noodzakelijkheid van een ordening der veemarkt mee, op dat men weet, hoeveel vee leverbaar is en van welke soort. Indien er bijv. per week 8000 stuks vee noodig zijn, dan moet men weten, dat dit aantal iedere week lever baar is en niet de eene week 6000 en een andere week 9000 stuks, hetgeen te groo te prijsschommelingen mee zou kunnen brengen. Nu zullen voor de distributie alle run deren worden gekocht op de markten na opgave aan de veehouderij-centrale, ter wijl een onpartijdige commissie van drie personen op iedere markt de waarde van het vee schat. De verdeeling van het vee onder de slagers wordt geregeld door de slagers organisaties, die regionaal gevormd zijn. Het is duidelijk, dat ook deze markt ordening moeilijk is, omdat dit een vijf tigtal veemarkten 'betreft. Het is derhal ve best mogelijk, dat in de eerste dagen niet alles feilloos verloopt en de aanvoer niet voldoende regelmaat vertoont, want men weet niet precies, hoe de boeren op deze maatregelen zullen reageeren. Een gevaar, dat de distributie zou kun nen benadeelen is het klandestiene slach ten. Dit zal dan ook met kracht worden tegengegaan en leder geval ernstig wor den gestraft. Huisslachting van rundvee zal niet worden toegestaan. Daarentegen zal het eigen slachten van varkens wel worden toegestaan, echter niet onbeperkt. De eigen-mester kan toe stemming krijgen het varken te slach ten, dat hij moet aantoonen zelf vet ge mest te hebben en dus een bepaalden tijd in zijn bezit te hebben. Ofschoon die zelf-slachter natuurlijk ook vleeschkaarten heeft, krijgt hij an- derhalf maal het rantsoen van een bur ger die geen eigen varken mest. Het is Immers billijk, dat wie de zorgen van het mesten heeft, toch ook wat meer krijgt dan een ander. Hij zal echter geen vet varken van een ander kunnen koopen De Identiteit van het varken moet worden vastgesteld en daar alle varkens hief te lande wel zoowat bekend zijn, kan dit geen moeilijkheden opleveren. Ir. Louwes behandelde vervolgens de vraag, waarom wij moeten dlstribueeren, WIJ waren exporteurs van varkensvieesch maar van ander vleesch veeleer impor teurs dan exporteurs. Wij exporteerden 20 k 25 pCt. van het varkensvieesch. Het mesten van varkens is ingekrompen moe ten worden tengevolge van het gebrek aan voer. Dit bracht mee de noodzaak van inkrimping van den veestapel en dus rantsoeneering van vleesch. Het rantsoen, dat wij in de toekomst zullen krijgen is 26 kg. per Jaar. WIJ aten 3438 kg. per jaar. Hiervan was ottge- veer 20 kg. varkensvieesch en 1516 kg. rundvleesch. Omdat wij wel heel geluk kig mogen zijn, wanneer wij 1415 kg. rundvleesch krijgen, hebben wij nog 12 kg noodig in den vorm van varkens vieesch. Tot nu toe aten wij daarvan op 19—20 kg. Als Wij de geheele export dus doorschappen, zouden wij er zijn, maar ook de varkenshouderij zal ongetwijfeld veel verder moeten worden ingekrompen dan overeenkomt met de exportmogelijk heden. Spr. zal blU zUn. als wij de hoe veelheid voer aan deze 12 kg. zullen jtun nen geven. Er is dus geen sprake van, dat een vleeschdlstributle niet noodig Zou eijn. Als het blijkt, dat de varkenshouderij verder naar beneden moet gaan, dan gul len wij het rantsoen moeten verminde- Wij moeten zoo besloot ir. Louwes zijn uiteenzetting, bedenken, dat wij voor de groote moeilijkheid zitten met een Stop gezetten invoer op een kleine oppervlak te 9 mlllloen menschen. te moeten voe- Nleuw zal voor de hulsvrouwen zijn, dat thans het vleesch met de beenen verkocht wordt, hetgeén men hier te lan de niet gewend was. De verbruiker zal ecbjer voor lief moe ten nemen, wat aan de markt komt en niet moeten mopperen tegen den slager. Overigens is de distributie geen eople van wat in Duitschland was ingevoerd, doch geheel volgens de richtlijnen, die door de Nederlandsche ambtelijke instan ties als juist waren aangegeven.. De slagers zullen onder strenge con trole staan bij de te berekenen prijzen en zij dienen hun prijslijsten aan een goedkeuring te onderwerpen. AARDAPPELEN IN DE 8CHIL Degenen, die er nog niet toe kunnen komen, de aardappelen ongeschild op te dienen, kunnen de huisgenooten zelf la ten beslissen, door eenige ongeschilde aardappelen mee te koken. Men borstelt de aardappelen schoon en put ze. Op 't bord kan men er de pelle- tjes aftrekken. ZEEP SPAREN. Velen zijn gewoon, de wasch twee sop pen te geven. Probeert U eens in plaats OORLOGSMONUMENT TE DELFT. Nog geen onthulling, lenige tijd geleden is bekend gemaakt, dat te Delft een oorlogsmonument voor aldaar gesneuvelde Nederlandsche Den te geven. froDeert u eens uipiww -- - r.n het 2e sop de wasch tn heet water mlhta.ren - te spoelen. Het goed zal er dan niet min der helder door zijn. 'n Paar lepels soda bij het sop spaart ook zeep. De wasch ln sodawater in de week zet ten, zal wel iedere huisvrouw doen. Hooldpi|n «n Kiespijn. Veilig en vlug els geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mjjnhardt. Mijnhardt'» Poeders per stuk 8 ct. Doos 46 et. Cachets, genaamd M|||irlt|lt Do°810 en 50 ct DE SCHIETPARTIJ IN DEN HAAG. Agenten in vrijheid. Naar het A.N.P. meldt, zijn de politie agenten, die Zaterdag 7 September ln de Banstraat te. 'a-Gravenhage revolver schoten hadden gelost op eenige leden van de weer-afdeeling der N.8.B., waar door de W.A.-man Peter Ton werd ge dood en eenige andere natlonaal-aocla- liaten werden gewond, en die deswege in voorloopig arrest zijn gehouden, in vrij heid gestéld. Deze vrijlating is geschied onmiddellijk nadat bij den hoofdcom missaris van politie een verzoekschrift daartoe van de moeder en de zuster van Peter Ton, zoomede van het W.A.-ven- del, dat diens naam draagt, was inge komen, in welk verzoekschrift tevens uiterste clementie voor deze agenten werd bepleit. DE DOOD VAN OVERSTE MUSSEP.T. Binnenkort behandeling voor de krijgsraad. Naar het A.NP. meldt, ls thans het zeer uitvoerige voorbereidende onderzoek gesloten ln de zaak tegen een reserve kapitein en een reserve-eerste-lultenant, die beiden worden beschuldigd van mui terij met doodelljk gevolg in tijd van oorlog, n.l. op Maandag 13 Mei te 811e- drecht, bü welke muiterij de luitenant- kolonel dër pontonniers en torpedloten H. L. Mussert, broeder van den leider der N.S.B., is doodgeschoten. Binnenkort zal de openbare behande ling van deze zaak voor de krijgsraad te 'a-Gravenhage dienen. terug uit de ostmark. De eerste kinderen reeds binnen minuien iuu "uiucii "cb'1""" Als voorloopige datum van onthulling is toen 21 September genoemd. Tenge volge van ongunstige weersgesteldheid en andere omstandigheden is de uitvoering echter zoozeer vertraagd, dat deze datum niet gehandhaafd kan worden. De plechtigheid zal vermoedelijk op half October worden gesteld. DE 25.000 GEVALLEN. Bij de Dinsdag gehouden trekking van de Staatsloterij ia op No. 4618 de prijs vao f 25.000 gevallen. OPBOUWERS BREKEN BALCONHEK Af Ernstige val. Maandagmiddag waren te Baarn drie sergeants van de opbouwdlenst op het balcon van een villa aan de Parkstraat aan het stoelen. Daarbij z(jn zij van het balcon gevallen en ln de tuin terecht ge komen. Eén brak een pols, de tweede brak zijn dijbeen en kreeg lichte verwon dingen, de derde klaagde over inwendige pijnen. Alle drie zijn naar het ziekenhui» overgebracht. Bij het stoeien zijn de sergeants tegen het ijzeren Kek, dat het balcon omgeeft, terecht gekomen, waardoor het hek al* brak. MISLUKTE HONINGOOGST. Het bestuur van de Imkersvereeniging „Eensgezindheid" te Eerbeek deelt mede, dat op heden nog niet de vereischte ver gunning tot het organiseeren van de 38e honing-, was- en bijenmarkt van de be treffende instantie is ontvangen, zoodat, mede gezien de zeer geringe aanvoer van prima honing, deze markt, aanvankelijk vastgesteld op Zaterdag 21 September, niet zal worden gehouden en dus uitge steld tot het volgende jaar. De heide honingoogst is totaal mislukt, zelfs hebben tal van imkers hun bijen moeten bij voederen om de diertjes zoo doende voor de hongerdood te bewaren. OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. De Petit Dauphinoir meldt, dat in de beide Fransche departementen Opper- Savoye en Savoye door overstroomingen groote verwoestingen zijn aangericht. Te Bonneville staat de straatweg over groote afstanden onder water. De straatweg en de spoorbaan van Grenoble naar Bourg is tengevolge van een grondverschuiving over een lengte van vijftig meter met een vier meter hooge puinlaag bedekt, waar door elk verkeer onmogelijk is geworden. Ook uit het gebied v|n Albertville en Ugine worden groote overstroomingen gemeld. De aan een enkele straatweg aan gerichte schade wordt op twee millioen francs geraamd. In verscheidene dalen is de electriclteltsvoorzlening gestagneerd. Ook de oogst heeft voor een deel ernstig geleden. De oorzaak dezer verwoestingen is gelegen ln wervelstormen, die ge- De eerste groep kinderen uit de Ost mark is Maandagavond ln ons land te ruggekeerd. Onder deze groep waren tal van Rotterdamsche kinderen, doch ook vele voor Zeeland. Limburg en Brabant, voor Den Haag, Leiden, Voorschoten enz. Dezen zijn allen te Rotterdam ultge- stapt. Ir waran oolc kinderen voor het - ~an met wolkbre„k.n. Noorden des lands meegekomen, die ln Utrecht overstapten. Heden, Woensdagavond, wordt een tweede trein verwacht en zoo zal om de andere avond een trein met jeugdige rei zigers ons land binnenkomen. De kinderen zien er gezond uit en ver- keeren ln een uitstekende stemming. EEK ADVERTENTIE IN DIT BLAD GEEFT 85 CHARLES ALDEN SELTZER. .Eenige Jaren geleden," ging hij voort, „kreeg een man, Mason genaamd, een schenking van een kwart sectie land, omschreven in deze stukken. Dit land is nu in Jouw Vszit, al» erfgename vdh James Wainright. Toen Mason het be doelde land kocht, moest hij enkele be paalde voorwaarden vervullen voor de koop gewettigd kon worden dat wil zeggen, voor hij eigendomsrecht had op het land Deze voorwaarden werden door Mason niet vervuld. Daarom kreeg Ma son nooit een eigendomsbewijs. Natuurlijk was dus zijn verkoop van het land aan James Wainright onwettig. Daarom wordt het land, dat nu ln Jouw bezit ls, weer publiek eigendom. Ik zal hiervan een be kendmaking aanplakken. Wij willen het Je niet lastig maken, daarom kun je zoo lang blijven, als je zelf wilt. Maar omdat dit land nu deel uitmaakt van het pu bliek eigendom, wordt het weer bestemd voor nieuwe schenkingen aan de men schen." Hij keek even naar Ella's bleeke wan gen en opeengeklemde lippen en boog weer. „Het spijt mij, miss," vervolgde hij glimlachend. „Maar ik moest mijn plicht doen." .Bedoel Je, dat al deze menschen nu op mijn land claims mogen ultzettenf" vroeg Ella. „Precies," antwoordde de vertegen woordiger. „Je hebt niet meer recht op het land dan zij. Natuurlijk mag je, als je eenige vporkeur hebt, een claim uit zetten, onder de wettige bepalingen van oppervlakte en registratie. Maar Je zult vlug moeten zijn, miss," raadde hij, „want deze menschen branden van verlangen." De vertegenwoordiger sprak de laatste woorden met Ella, Brazo en Anderson met zijn mannen, als eenige toehoorders. Want de menigte, die den vertegenwoor diger vergezeld had, verspreidde zich en zwermde langs de rivier, roepend, schreeu wend, gillend van begeerte om beslag te leggen op zekere plekken, waar de ver schillende leden goud dachten te vinden. Mannen en vrouwen snelde de lage heu vels in het Oosten in. Sommigen waren door het bosch naar het Westen gegaan. Anderen renden naar de rivieroevers, naar beken ln de heuvels, tusschen het huisje en de rivier en sommigen waren enkel naar een woest dal gegaan, niet meer dan drie- of vierhonderd meter ten Oosten van het nieuwe ranchohuls. Het geluid van hun heengaan stierf weg. .Wilson was met de anderen meege gaan en alleen Brazo, Ella en de cowboys bleven over met Kuneen, die kalm door ging met het aanplakken der bekendma king. Spoedig was Kuneen klaar. Hij glim lachte tegen Ella, boog en liep het bosch in. Daar had hij een paard vastgebonden Hij steeg op en reed weg in de richting van Wainright. Brazo had niets gezegd. Hij keek Ella aan, die zijn blik kalm beantwoordde. Er speelde een flauw glimlachje om haar lippen, maar haar oogen leken wel vol met kleine driftige vlekjes, vol verkropte verontwaardiging. „Wei," zei ze, „wat dunkt je daar van?" „Ik geloof dat het geduvel wordt, me vrouw 1" verklaarde Anderson. „En jij?" zei Ella, terwijl ze nog altijd naar Brazo keek. „Kuneen is een schurk," zei Brazo. «Dit is een doorgestoken kaart. Het is een be storming, om zich van het land meester te maken. Zij hebben niet kunnen ont dekken, waar Jim zijn slag heeft gesla gen. Zij verwachten, dat Je er op zult af vliegen en Jim's oude claim uitzetten. Als je dat zou doen, zouden zij er zich van meester maken." Ella knikte. „Ik dacht daaraan, toen Kuneen aan het woord was," zei ze. ZU glimlachte. „Weet je," vervolgde ze, „ik had er over gedacht om deze menschen te vertellen, waar Jlm het goud vond. Ik voelde mij zoo zelfzuchtig. Ik voelde dat ik gefcoeg had en dat wij den anderen ook een kans moesten geven." „Och wat," zei Brazo, „zij zouden, het niet gewaardeerd hebben. Hoe meer zij kregen, hoe meer zij zouden willen heb ben" Brazo, Ella en de cowboys stonden te kijken, hoe de begeerige goudzoekers zich haastig over het land verspreidden. An derson en zijn mannen keerden tenslotte naar hun werk ln het rancho-huls terug en lieten Ella en Brazo in de deUfope- ning achter. „Wel," zei Ella kalm en keek met een 'dapperen glimlach naar Brazo op. „pat is de loop der dingen, nietwaar? Het is net een spel. De rancho is weg en jij zult ook gauw weg zijn." Zij keerde zich van hem af en keek neer bulten ln de stralende zonneschijn. Maar Brazo» excuus om niet weg te gaan was er en hij lachte grimmig tegen haar profiel. „Ik zal nog een poosje in de buurt blij ven," zei hij. HOOFDSTUK XIX. Voor het dien avond donker werd, was de nieuwe stad Wainright van haar oude plaats overgebracht naar den Zui delijken rand van het bassin, naar haar nieuwe standplaats bij de rivier. Er werd niet de minste moeite gedaan, om ordelijk en systematisch te werken. Niemand had tijd gehad om aan een straat te denken. De plaats leek in het minste niet op een stad. Het was een reuzen-kamp, waarin de menschen hun tenten opsloegen, waar het hun het voor- deellgst leek. Een dozijn tenten stonden op een steenworp afstand van de ran cho-gebouwen. Een houten gebouw de herberg waarin Brazo den korten man naar hem had zien kijken werd alweer herbouwd op den oever der rivier bij de plek, waar Brazo en Ella overgestoken waren toen Brazo het meisje naar de ge heime Ingang van het verborgen dal had gebracht. Tenten verrezen, in de heuvels in het Oosten, op de vlakte in het Zui den, in het bosch ten Westen van het huisje en langs den rivierover in het Noorden. Wagens, karren, paarden, bouwmaterialen, levensmiddelen zag men overal. Leege biervaten en vele, die niet leeg waren, lagen te dampen ln de zon. Toen het donker werd, was het huisje omringd door een krans van gasoline en petroleum toortsen, bevestigd aan de voorzijden Aeé tenten en de enkele hou ten gebouwtjes, die alweer opgetrokken waren en de gele dansende gloed der lichten tegen de donkere ruimte, bood een vreemd, fantastisch schouwspel. EHa, Brazo, Anderson, Hardin en de cowboys hielden zich terug van hun nieu we buren. Anderson, Hardin en de cow boys slenterden rond in de buurt van da slaaploods, die zij aan den zoom van hei bosch hadden opgericht en keken en luisterden. Nu en dan bereikte hun ge lach de ooren van Brazo en Ella, die op ean bank voor het huisje eveneens zate» te kijken en te luisteren. Ella had nu en dan de overtuiging, dat zij droomde. Het leek haar onmoge lijk, dat de rust die gisteren nog hun huis had omgeven, vandaag in zoo'n tu mult veranderd kon zijn. In het licht der talrijke toortsen kon zij mannen aan het wérk zien, die hun nieuwe woonplaatsen ln orde maakten. Anderen die klaar wa ren met hun werk, zaten voor hun tenr ten te rooken, te drinken en met hun naaste bhren te praten. Verscheidene schreeuwden tegen elkaar; andereh vloekten liederlijk. Er was een groote ver warring, eerf chaos. Mannen liepen voor de lichten heen en weer, beladen met planken, tentpalen en tenten. Een man, gekleed ln rood hemd en overal, bar- voets, rolde een yat bier over een open plek naar de rivier. Een span kwam te voorschijn uit de omliggende duisternis, met een man op het bankje van den wa gen, die een lange zweep boven de hoof den der paarden liet knallen. De wagen was geladen met Voorraden voor het kamp. De voerman liet zijn span halt houden op een honderd voet. afstand van het huisje en schreeuwde om iemand, die hem den weg naar „Quinn's dufnp" kon wijzen. Een half dozijn mannen Jouwden hem spottend na, terwijl een hunner hem vertelde, dat hij „niemand ergens heen kon wijzen." iWordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2