SCH00NH0VEN5CHE COURANT pT® Philips' Nieuwe Britsch-Fransche vijandelijkheden. Binnen en buiten de Grens Telefunken radiowo r JAN BROUWER SCHOONHOVEN TKMTR 1MI Ko. 8530. Telef. rem- 3F" AJUxviuvruw wzvn.ti/u'i, de Fransche Minister van Marine. nog tweede deze In de nacht van 23 op 24 September beschieting Wekalijkache terug blik nog voor Brituche venterklngeu. De gevechtshandelingen voor Dakar van uit met de Engel- CAMBRIDGE BOET VOOR HEIDEL* BERG. Nieuws aanvallen o» Londen on Liverpool. Gisteren maakte het opperbevel van de weermacht bekend: Tijdens gewapende verkenningsvluch ten boven Zuid-Engeland heeft 't lucht wapen ook Maandag militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevechten, die voor de Verschijnt Maandag. Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden IJS; per poet 1.50. SI1VICI 'v. PHILIPS EN TELEFUNKEN Roept nu I Else. Kachels, Kookplaten, Dompelaars, Stofzuigers. van Dakar kunnen door niets worden ge rechtvaardigd. Maarschalk Pétain heeft terstond na ontvangst van de eerste be richten uit Dakar den vice-president La val, den minister van buitenlandsche za ken Baudoin, den minister van oorlog ge neraal Hutziger, den minister van mari ne admiraal Darlan en den minister van koloniën Platen bijeengeroepen om be sluiten te nemen over de noodige maat regelen. Men is overeengekomen, Dakar uit alle kracht te verdedigen en op deze aanval te antwoorden met dezelfde sla gen. De toestand is buitengewoon ernstig. Men staat voor een keerpunt in de Fransch-Engelsche betrekkingen. Frank rijk» kracht is nog niet zoo zeer gebro ken, dat het op de Engelsche aanval niet doeltreffend kan antwoorden. TIEX BLADZIJDEN. WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940 J2e JAARGANG. IEUWSHAD VDOR ZUIDtiOLIAND EN UTRECHT radio 1841 Gloeilampen '7erdulsterlng8> lampen Dynamo- lantaarns Droog scheer- apparaat Lichtgevend band Dakar en Gibraltar strijdtooneelen. Engelschen beschieten Fransche haven. GEVECHT VOOR DAKAR. Generaal de Gaulle leidt de actie. Naar uit Vlchy wordt gemeld, hebben Engelsche oorlogsschepen Maandagmid dag het vuur geopend op de Fransche haven Dakar in West-Afrlfca en op de daar liggende Fransche oorlogsschepen. Op een der Engelsche schepen bevond rich, aldus dit bericht, generaal De Gaub- ie, die van den gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika de overgave der ko lonie eischte. De gouverneur wees het ul timatum af, waarna de Engelschen het vuur openden, dat door de Franschen werd beantwoord. In een door de Fransche regeerlng uit gegeven communiqué, wordt geconsta teerd: „pe Vroegere generaal De Gaulle leidt thans aan het hoofd van buiten landsche strijdkrachten de aanval tegen Franschen. Dengene, die nog geaarzeld had zich tegen dezen verrader te keeren, Wllen nu de pogen zijn opengegaan". In goed ingellcbte Fransche kringen te Vlchy legt men er de nadruk op, dat de hedenochtend zijn hervat, nadat het tweede ultimatum was afgewezen en du ren zonder onderbreking voort. De zes Britsche transportschepen voor Dakar hebben ongeveer 7000 man aan boord, die aan de landingspogingen heb ben deelgenomen. De eerste aanval werd bij verrassing ondernomen, onder de be scherming van een dichte mist, die de actie der Fransche verkenningsvi.egtui- gen bemoeilijkte. Uit Madrid wordt verder vernomen, dat volgens berichten uit Algeciras gis termiddag in de straat van Gibraltar een Engelsche kruiser, vier torpedojagers en twee duikbooten zijn gezien, die Koers zetten naar de Atlantische Oceaan. Men gelooft, dat deze schepen zullen deelne men aan de operaties tegen de Fransche koloniën. gne, welke weer de Haarlemmer- >to Fax-H'olland) afscheidingspogingen van De Gaulle In Togo, Dahomé, op Réunion, de Antillen, de Nieuwe Hebriden en Madagascar, zon der resultaat zijn gebleven. Daarentegen staan de vijf Fransche steden in Voor- Indlë onder Engelsche controle. (Generaal De Gaulle Is bij de wapen stilstand uit Frankrijk naar Engeland overgestoken en heeft daar om. een Fransch legioen samengesteld, dat de strijd voortzet. Volgens dit D.N.B.-bericht heeft hij thans een poging ondernomen de Fransche kolonies In Afrika onder de Bngelsche oorlogsvlag te brengen. Red.) Dakar zal verdedigd worden Uit Vlchy wordt nader gemeld, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken tijdens een ontvangst der buiten- landsche persvertegenwoordigers, de aan val der Engelsche vloot op Dakar en de beschieting van de stad en de haven een schandaal heeft genoemd. Hij wees erop, dat deze aanval veel ernstiger was, dan de beschieting der Fransche vloot voor Oran. Toen had Engeland een voorwend sel gevonden, ditmaal ging het om een directe aanval op hecht Fransch bezit, op een Fransche haven in een Fransche kolonie. Deze aanval en de beschieting zich op de afscherming van ramen en deuren geworpen of wat voor velen doeltreffender is zij besluiten in plaat selijke organisaties tot een radicale op lossing; sluiting op het tijdstip van zons ondergang. Voor de rijksambtenaren wordt de bureautijd met de duur van het zonnelicht in overeenstemming gebracht en in de treinen zullen nachtpitjes en neergelaten gordijnen een intieme sfeer scheppen. De rookers hebben met genoegen de mededeellng gelezen, dat de in ons land nog aanwezige tabaksvoorraden voldoen de zijn, om de fabrieken tot Augustus 1941 aan de gang te houden. Een belofte dat het hen tot op dat tijdstip in kwali teit en kwantiteit aan niets zal ontbre ken, zal wel niemand daaruit lezen, en misschien is het maar goed, dat de hoo- gere prijzen, die wij voor ons rookertje moeten gajsn betalen eenigseins mend op onze rooklust werken. nMet de benzine gaat het zeker niet beter, de beperking van het verbru k moet steeds verder worden door gevoerd, zoodat de auto’s nog meer en meer van de wegen verdwijnen. Zooals bij elk praatje, moeten wij via deze maatregelen wel op hun directe oorzaak, de oorlog, komen. Het bezoek van Serano Sunner, den afgevaardigde van generaal Franco, aan Berlijn, juist in de dagen dat tusschen puitschland en Italië belangrijke besprekingen gaan de waren, wettigt het vermoeden, dat Spanje nauwer bij de politiek en waar schijnlijk ook bij de daden van de as- landen zal worden betrokken. Dat doet dadelijk denken aan Gibraltar, dat altijd een zeer belangrijk bolwerk de macht van het Britsche rijk ter zee vormt. De belangen van Duitschland, bij zijn strijd tegen Engeland zelf, en Italië, dat druk bezig is de Britten Afrika te verdrijven, gaan samen die van Spanje, dat gaarne schen zoo spoedig mogelijk uit zijn Zuid- Kaap verwijderd wil zien. De teekenen schijnen erop te wijzen, dat Spanje, zoo het al niet rechtstreeks aan de oorlog gaat deelnemen, toch spoedig in belang- rijker mate zal medewerken aan de taak die de as-landen zich hebben gesteld. In het Verre Oosten heeft Fransch Indo-Chlna, mede onder de druk van het aangrenzende Siam, moeten zwich ten voor de eischen van Japan en moe ten toestaan. dat dit land er zijn troepen deed binnenrukken. Het zal daar belang rijke steunpunten vinden bij zijn stre ven naar een nieuwe orde in het Oosten. Op de Vereenlgde Staten heeft dit optreden van Japan echter een alarmee- rende uitwerking en zoo blijft de reeds lang groeiende spanning in de „Stille'* Zuidzee nog steeds toenemen. sluiting op door Engelsche vlootstrijdkrachten, wijze van tegenmaatregel Gibraltar he vig gebombardeerd. Op dat oogenbllk was nog niet bekend, of de Engelschen voor Dakar waren over gegaan tot een landlngsactle. Men ver moedt echter in Vlchy, dat Engeland een drieste actie tegen de Fransche koloniën In Afrika wil gaan ondernemen. Het Britsche afkader, dat Maandag het vuur op Dakar’geopend heeft, bestond, naar uit Vlchy gemeld wordt, uit twee pan teer sc hepen, vier kruisers, een reeks torpedobootjager, alsmede see transport vaartuigen en hulpkrulsers. In de Juven van Dakar bevinden rich aan Fransche zijde de onlangs derwaarts vertrokken zes oorlogsschepen, waaron der de kruisers Montcalm, Georges Ley- guts en Gloirs. GIBRALTAR OOK DINIDAG GEBOMBARDEERD. Ook Dinsdag is Gibraltar naar°het D. NB. uit La Linea verneemt van half- twuüf af door tal van vliegtuigen in op eenvolgende golven heftig bestookt. De nationaliteit der vliegtuigen kon niet worden nagegaan, doch algemeen is men van meenlng, dat het Fransche toestel len zijn geweest. Van La Linea uit kon men zien, dat een Engelsch oorlogsschip In de haven van Gibraltar en eenlge koopvaardij schepen en kleinere booten door bommen werden getroffen. Do Engelsche lucht- doelartlllerie opende een heftig vuur, dat echter zonder uitwerking bleef. De bommen der aanvallende vliegtuigen vielen op werven, reparatiewerkplaatsen, haveninstallaties en in de stad self en veroorzaakten tal van branden. Do Spaansche autoriteiten sloten de grens naar Gibraltar. De inwoners van La Linea, die het bombardement van Gibraltar op straat en van de daken der huizen volgden, moesten zich in hun huizen terugtrek ken, daar hetscherven van do Engelsche luchtdoelgranaten aan de Spaansche zij de van de grens regende. Des nachts zetten formaties gevochte- vliegers haar aanvallen, op Londen en andere voor de oorlog belangrijke centra In Engeland voort. BIJ de MlllwaU- en India-Docks alsmede in do buurt van Vauxhall en Hydepark en op andere plaatsen konden zware branden worden waargenomen. Te Liverpool ontstonden eveneens zware nieuwe branden. Als vergelding voor het werpen van bommen door de Engelschen op de oude Dultsche universiteitsstad Heidelberg, LANDINGSPOGINGEN AFGESLAGEN. Nadat Dakar en dé in de nabijheid ge legen kustdorpjes zeven uur lang door de Britsche oorlogsschepen waren be schoten, waarbij ongeveer 100 personen werden gedood en meer dan 400 werden gewond, eischte de lyrische admiraal in een tweede ultim&ti.'M het recht om troepen aan land te zetten. De Gouver- neur-Generaal Bolason en Admiraal Lac roix wezen deze eisch af, waarop de En gelschen een'poging ondernamen om bij Ruflsque ongeveer 2000 man aan land te zetten. De Engelschen wilden landen in de nabijheid van de groote olieopslag- plaats van Ruflsque, waar de Franschen sedert het uitbreken van de oorlog ver scheidene batterijen hebben opgesteld, welke de Engelsche oorlogsschepen be schoten. Nadat de landingspoging was mislukt, aldus gaan de berichten voort, hervatten de Engelschen de beschieting van de kust. De Fransche verdedlglngs- tstellingen zouden intact zijn gebleven. Naar latere berichten uit Vlchy mel den, is daar bekend gemaakt, dat een landingspoging is ondernomen, ditmaal ongeveer 30 k m. ten Zuidoosten van Dakar. Ook deze landingspoging werd afgeslagen. Beide landingspogingen werden door een beschietirig ingeleid. Door het vuur van tie Fransche kustbatterljen en van de Fransche oorlogsschepen zou een En gelsche kruiser van 10-000 ton zwaar zijn beschadigd. Aan Fransche zijde zouden een onderzeeboot en een torpedojager elk door een voltreffer zijn getroffen Een Engelsche granaat zou zijn terecht ge komen op een ziekenhuis voor inboorlin gen, dat In de heuvels bij Dakar ligt Er zou groote schade zijn aangericht. Hon derden hutten van inboorlingen zouden geheel of gedeeltelijk zijn verwoest en de bevolking zou bij het begin der beschie ting door een paniek bevangen de ber gen en de woestijn zijn ingevlucht. Het grootste deel der troepen, die bij de landingspogingen werden ingezet, zou den uit Fransch-Equatoriaal-Afrika af komstig zijn en er zouden slechts weinig Engelschen aan de landingsoperatie heb ben deelgenomen. Naar het DM uit Genève meldt, ko men te Vlchy slechte zeer spaarzaam be richten uit Dakar binnen. Daar er van het Fransche radiostation te Dakar se dert Maandagmiddag geen berichten meer rijn ontvangen, vermoedt men, dat dit station door de Engelschen is bescho-r ten en vernield. Volgens het Fransche blad „Le Jour’* is twee dagen vóór de Britsche actie een tilt Dakar vertrekkend konvooi door En gelsche vlootstrijdkrachten aangehouden en tot terugkeeren gedwongen. De Fran- sche oorlogsschepen hadden daarbij niet geschoten. ■slot 90. ToL-Adr»: VaanooUn. K W. N. VAN NOOT», SCHOONHOVIN, HAVKN 15. PMUOteiUn, 1170. [plMtrt In „COorcumtr Een nieuwe golf van verordeningen is over Nederland gekomen. Ze bestrijken uiteenloopende terreinen, zoodat velen ermede te maken hebben. Ten eerste zijn daar de voorschriften voor de vereeni- gingen. Terwille van een overzicht van het vele, wat op dat gebied in ons land bestaat, moeten alle vereenigingen, vóorzoover ze althans geen economische doeleinden nastreven, bij den procureur- generaal worden aangegeven. Een ander besluit, dat ook de vereenigingen raakt, is dat, betreffende het vergaderen. In besloten gebouwen zijn thans weer ver gaderingen toegestaan, als daartoe uit sluitend schriftelljk uitgenoodigde leden van de betrokken vereenlging of partij toegang hebben. De eigenlijke openbare vergaderingen, waarbij dus iedereen toe gang zou hebben, blijven nog verboden, evenals openluchtbijeenkomsten, optoch ten, enz. Voor het tijdelijk gebruik van erven of gebouwen ten behoeve van de Dult- Bche weermacht is een nieuwe verorde ning afgekondlgd, volgens welke de vor dering van dergelijke onroerende goede ren zonder omslag vla het gemeentebe stuur kan plaats hebben. De vleeschdlstrlbutle heeft een voor schrift noodig gemaakt, dat in beginsel het voorhanden hebben van rundvee ver biedt. Alleen de bezitters van identiteits bewijzen zijn van dit verbod uitgesloten en tot het verkrijgen van een dergelijk bewijs moeten de veehouders en de sla gers zijn aangesloten bij de crisisorgani saties, aan welker tuchtrecht zij zich daarmede onderwerpen. Een belangrijke verordening Is die, betreffende de brandstoffen. ZIJ, die nog niet in het bezit zijn van een vijfde gedeelte van hun verbruik van de vorige winter, zijn dezer dagen reeds gerustge steld door de mededeellng. dat ook na 1 October de rest van die 20 voor hen gereserveerd blijft. Dat is maar goed, want de-nu afgekondigde verordening verbiedt de aflevering van brandstoffen gedurende de geheele volgend» week. Zij, die nog In afwachting leven, troosten zich met de gedachte, dat wij ons dit najaar toch niet zullen kunnen veroor loven, kouwelijk te zijn en met October reeds het stookselzoen in te luiden. Toch zal, als de wijnmaand nauwe lijks in het land is, Nederland in een waiejrtnterstemming geraken, want op 6 nfaer eindigt de zomertijd. Al blijft het wk daarna, als gevolg van de hand having van de mldden-Europeesche tijd, nog veertig minuten later, dan de zon ons aanwljst, toch zal van die datum af het donker zich gevoelig doen gelden, want we zullen dan eerst recht onder vinden, wat verduistering beteekent. Met verdubbelde energie hebben de winkeliers zegd. dat de kustbatterijen van Dakar het vuur hadden geopend op afgezanten van de Gaulle. Twee schepen van den generaal liepen zware schade op. terwijl nieuw met mijnen afgesloten, er ook menschenlevens waren te betreu ren. deden Britsche vliegtuigen aanvallen op r u eenlge plaatsen in Noord-Duitschland I ranscnen bomoaraeeren Bit hoofddoel Beriyn. De bommen Gibraltar. richtten in buitenwijken en woonbuurten van Berlijn beschadigingen aan woon- Antwoord op beschieting hulzen aan. Een aantal burgers werd ge- van Dakar. dood oj fewon(j j^h |n Berlijn, noch in Het D.N.B. meldt uit Bern: andere plaatsen werd militaire schadl Honderd en twintig in Marokko gesta- aangerlcht tlonneerde Fransche vliegtuigen hebben, De vijand verloor Maandag 24 vllegtul- naar laat in de nacht van Maandag op gen, in luchtgevechten Eén vliegtuig Dinsdag nog uit Vichy verluidde, in aan- werd door de luchtdoelartillerle neerge- de beschieting van Dakar haald. Zes Duiteche toestellen worden bij vermist. DE GEHEELE DAG LUCHTAANVALLEN. Ook Dinsdag rijn de Dultsche vlieg tuigen, die in golven op Engeland kwa men aangevlogen, weer de gehjble dag in de aanval geweest. Zij hadden weer de opdracht, behalve Londen, ook andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in de Zuidelijke graafschappen aan W vallen. Verscheiden formaties van het Duit- ache luchtwapen, dis *s morgtns aan de aanvallen hadden deelgenomen, lijn, naar het D N B. verneemt, op haar bases teruggekeerd en hebben gemeld, dat zij alle doelen, die haar opgegeven waren, bereikt en heftig met bommen bestookt hadden. Des middags hebben de Dultsche vlie gers een vliegtuigfabriek te Southampton gebombardeerd, waarbij zware treffers konden worden waargenomen. BIJ de luchtgevechten zUn volgens tot dusverre ontvangen berichten achttien Britsche Dagorder voor de marine. De Fransche minister van marine, ad miraal Darlan, heeft volgens het D. N. B. gisteren een dagorder voor de Fransche vloot uitgevaardigd, waarin het volgende wordt gezegd: „Op 14 Juli heeft Churchill openlijk verklaard, dat de Britsche vloot noo.t meer Fransche oorlogsschepen zou aan vallen. Evensoo heeft De Gaulle zijn mis leide troepen plechtig beloofd, nooit meer de wapens tegen zijn vaderland te zullen opnemen. Desondanks hebben de Engel schen, gesteund door De Gaulle, de ko loniën van Frankrijk en in het bijzonder Dakar, aangevallen, onder het voorwend sel deze te beschermen. In Dakar zijn uit sluitend Franschen; Dakar wordt door niemand bedreigd. De Engelschen jagen dus .door te trachten zich van dezen sleutel tot het zuidelijke deel van den At- lantlschen Oceaan meester te maken, hun eigen belangen na. De nieuwe En gelsche aanval loopt uit op de uithon gering en vernietiging van Frankrijk, als mede op de verminking van zijn impe rium. De Fransche strijdkrachten, te land ter zee en in de lucht, hebben de lan dingspogingen afgeslagen en zijn tot re presailles overgegaan. De regeerlng re kent met betrekking tot de verdediging van het koloniale rijk op de vloot. De Fransche ministerraad is in de loop van vanmiddag bijeengekomen voor het be- studeeren van de toestand. Gen. De Gaulle trekt rich terug. Hit Briteche ministerie van voorheb- verscheidene luchtgevechten, die voor ting heeft bikini gemaakt dat de u*t Duitsehe vliegers met succes verliepen. Vlchy komende berichten over de Engel- n" -»<— u*. sche landingspogingen nabij Dakar niet juist zijn. Later op de avond heeft het hoofd kwartier van generaal De Gaulle bekend gemaakt, dat deze ,op vreedzame wijze" getracht heeft troepen aan land te zet ten. Hij had deze echter teruggetrokken, toen van de kust at het vuur daarop werd geopend. Het D. N. B. meldt nog over deze be- kendmakipg, dat daarin ook wordt ge- welke het geheel ge'en"min^re*doe- jen berit, werd Cambrlgde met bommen bestookt. Eenlge vijandelijke havens werden op- Daarbfj w* - '1 L

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1