j SCHOONHOVENSCHE COURANT [fWBf ^collecties TJES 4 cunfad.,. Aanval op Dakar mislukt WEDEROPBOUW DER ONDERNEMING! Britsch eskader teruggetrokken. BONTMANTELS, enz. irriepaard Na. 8531. TIEN BLADZIJDEN. PTEMBER 1940 Rijk* Erkend geeft U ver» ekwaamheld 1*43 635 16463 f kruisen Ook Donderdagmiddag DAKAR ZOU „GOOTE GEVECHTS HANDELINGEN” EISCHEN. Wij garandeeren U uitsluitend prima stoffen, bont en afwerking terwijl de prijzen U bijzonder zullen meevallen [ANO GEVRAAGD br. met omschrij- 'OONHUIS - Visr- - Den Haag. - -""“f WBé die heert geen maar In een Fransche tigd, dat Op één middag 45000 kjf. bommen; elke minuut één ip, Aftindi leinden geschikt. bij J. BONS, jnhoven. Zorgt tijdig voor uw kachel Voor de ie klas F W haarden en Haardkachels Haard-kookkschcls, 3 modellen Huiahoudkachela G. TROMPETTE* Lopikerstr. 49 Schoonhoven AANVALLEN OP LONDEN EN ZUID EN GELAND VOORTGEZET. Het opperbevel van de Dultsche Weer macht meldde Donderdag; Bike t*9«i rldrijvanden). ga te van niet t GOUDA VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1940 12e JAARGANG. NIEUWSBLAD VÖORZUIDtlöLLAND EN UTRECHT MEDEDEELING De eerste bekendmaking ter verkrijging van een bewijs voor een nieuwe Wintermantel (op bon A en AA onder bepaalde voorwaar den) is verschenen en verzoeken onze geachte clientele beleefd de verdere berichten hieromtrent in de dagbladen enz., te willen volgen. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. kar zouden beschieten: De Fransche radio heeft nog medege deeld, dat het Fransche bombardement de krachtigste aanval op Gibraltar was, welke ooit ondernomen is. In omvang was hij verre de meerdere van de tot nu toe uitgevoerde Italiaansche aanvallen. TELEGRAAFKABEL GIBRALTA— MALTA VERNIELD. Reeds eenlge tijd geleden had een Ita- llaansch schip de Engelsche telegraafka bel tusschen Gibraltar, Malta en Alexan dria doorgesneden. De Engelschen herstelden de schade door een nieuwe kabel tusschen Gibral tar en Malta te leggen. Deze kabel is door de Italianen echter ter van oorlog, generaal Huntz.ger, is be noemd tot opperbevelhebber der Fran sche strijdkrachten te land. Perstermen in Amerika en Engeland. 7248 7444 7720 7923 >318 >590 8817 GENERAAL HUNTZIGER FRANSCH OPPERBEVELHEBBER. Uit Vichy wordt gemeld, dat de minis- herstellen- 9788 9941 0397- D578 10611 D878 10928 1175 11179 1453 114M 2282 2Ö25 3173 Ï8187 3311 13839 3673 13688 Woensdagochtend duurde de strijd om Dakar nog steeds voort, blijkens een communiqué van het Fransche ministe rie van Bultenlandsche Zaken, te Vichy. Het departement sprak tevens catego risch de geruchten tegen, dat de Engel- schen Dakar binnengedrongen waren en de stad zich zou hebben overgegeven. Van officleele zijde werd te Vichy reeds me degedeeld, dat ex-generaal de Gaulle zich had teruggetrokken en de leiding der operaties aan de Britsche strijdkrachten overgelaten. Naar voorts Donderdag te New York Werd gemeld, had de Engelsche regee ring zich volgens een officleele mededee- llng gedwongen gezien, de aanvallen op Dakar te staken en de troepen terug te trekken. De Engelsche regeering zou heb ben ingezien, dat de val van Dakar niet te bereiken was zonder „groote gevechts handelingen”. hebben Dultsche afdeellngen gevechts vliegtuigen de acties in Zuid-Engeland voortgezet. Nkar het<*D.N.B. verneemt, is o.a. een hoogoven bij Middlesborough met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. Ze kwamen vlak na elkaar in de hoogovens tot ontploffing. Bovendien verneemt men, dat de haveninstallatie* 316 849 596 663 1145 1158 1441 1448 1684 1707 1947 3020 >435 8458 2757 2759 3009 8051 S390 3398 3584 3593 3831 3836 4007 4036 4335 4349 4495 4509 1826 4844 5243 5256 5488 5497 3872 5876 8145 6197 5558 662» 5875 6964 7248 7259 7509 WA 8817 8617 8833 9168 937» 9586 9794 9960 10356 10611' 10929 11179 114M 11841 -13060 i3U 13289 12638 19944 13839 1368» 5431 15453 5647 15650 6087 16123 8337 16384 0877 18933 7035 17093 7344 17983 7643 17655 7868 17871 8147 1B16O 8332 18403 8616 18643 8846 18868 9127 19173 ,9306 19811 9690 19717 9941 19949 10130 30149 I0S26 30841 10709 90811 10970 20981 11969 möM et eyn 90; moet sUa gevraagdi id gezonde irdappelen is, brieven m«t in P. VAN DER j, Bergambacht. seerd zijn; dus zuivere gemeenschappen vormen, ingedeeld volgens de verschillen de bedrijfstakken. Het plegen van over leg tusschen onderling gescheiden vak bonden van patroons en van arbeiders, of liever van de ambtenaren dier bon den, en het sluiten ^Van collectieve ar beidscontracten, zooals de laatste jaren gewoonte was, is nog niet afdoende. Door dergelijke koele overeenkomsten ontstaat geen eenheid, samenwerking of gemeen schap. omdat verantwoordelijke leiding ontbreekt. De oude individualistische vakorgani saties hebben een zeer ongunstlgen in vloed uitgeoefend op het leven van den staat. Nemen we maar als voorbeeld uc sterk ontwikkelde, maar zeer eenzijdig georganiseerde sociale politiek. Alle wet geving op dit gebied, b.v. de arbeidswet, de social verzekering, e.d., gaat uit van de gedachte dat de qndernemlng een ge vaarlijke instelling is en dat arbeiders en patroons eikaars natuurlijke vijanden zijn, die elkaar zooveel mogelijk zullen benadeelen, wanneer niet een leger van ambtenaren en politie-agenten tusschen- beide komt. Bijna nergens wordt een beroep ge daan op de zelfregeling en de zelfwerk zaamheid van de onderneming en van de vrije organisatie van patroons en arbei der». Zoodoende hebben we een stroef, duur en weinig doeltreffend overheids apparaat op sociaal gebied gekregen, dat niet vreemd is aan de werkloosheid en de tallooze bedrljfsmoeilijkheden, waarin wij thans verkeeren. Het zal op zich zelf al een waar kunststuk vormen om het te liquideeren en door een eenvoudig stelsel te vervangen. a Wanneer de' onderneming inwendig ge saneerd en tot een gemeenschap omge vormd is en wanneer patroons en arbei ders samen wezenlijke sociale bedrijfsge- meenschappen vormen, kan het heele so ciale overheidsapparaat heel wat een voudiger, goedkooper en doeltreffender worden. Dan kan krachtige economische leiding van bovenaf, die In de nstarte toe komst noodig is, gepaard gaan met min der ambtelijke bemoeizucht in detailza- ken. En dan krijgen we ook een krach tige en soepele staat, die kan werken aan de opheffing onzer volksgemeenschap. Dr. E. G. H. VERVIERS. en toonen U een prachtvolle keuze WINTERMANTELS, JAPONNEN, HOEDEN, KINDERKLEEDING, Drie Britsche beschadigd. OVERLEG IN RIJKSHOOFDSTAD WORDT VOORTGEZET. Woensdag heeft de Führer opniethr den Spaanschen minister Serrano Suner in audiëntie ontvangen. Het officeele communiqué dienaan gaande luidt: „In tegenwoordigheid van den rijksminlster van Bultenlandsche Zaken, von Ribbentrop, heeft de Führer hedenmiddag den Spaanschen minister van Blnnenlandsche Zaken, Serrano Su ner, voor een vrij lang onderhoud ont vangen." Dé ontvangst geschiedde, zoo meldt D.N.B. verder, In de nieuwe rijkskansela- rij en het onderhoud duurde opistreeks een uur. Volgen» te Vlchy ontvangen berichten zijn bij de aanval op Dakar de Britsche gepantserde kruisers „Barham" en .Re solution” en een kruiser van het type Kent, ernstig door het Fransche geschut vuur beschadigd. Een dezer gepantserde kruisers is bij de gevechten, welke Woens dagochtend weer opleefden, door de Fransche torpedo zoo zwaar getroffen, dat hij zich met zware slagzij moest te rugtrekken. In een communique van de Fransche admiraliteit wordt hieromtrent medege deeld, dat de in Dakar gestationneerde Fransche duikboot „Persée" in de grond werd geboord toen zij op het punt stond een aanval op een Engelsche kruiser te ondernemen. Het grootste deel der be manning van de duikboot kon worden gered. De Engelsche kruiser is bij de aan lal door de duikboot nog getorpedeerd. t zijn vrouw op rtU Bken lang. Hij ont- ;nd en deze vraagt S geweest? t uit zijn :hrijft daarop; alles! >1! roept de vriend ,n de hand? I' ten? rdl schrijft Jansef ginds veertien da* keelaandoening. •h frappant, meen! Ie eigen vrouw ij ons en :rtald. >nder, achrljlt Ja» e hHtt het brieksinstallaties en verwoesten. In de loop van de nacht richtten de aanvallen zich vooral op Londen, waar weer levensmiddelenbedrijven, alsmede haven-, dok- en opslaginstallaties op bei de devers van de Theems succesvol met bommen van zwaar kaliber bestookt werden. Talrijke explosies, waarop uitge strekte branden volgden, konden ondanks slecht zicht onmiskenbaar waargenomen worden. De tegenstander zette zijn terreur acties tegen de Dultsche burgerbevolking voort. Militaire schade ontstond door de Engelsche bommen noch in West- en Noordwest-Duitschland, noch in Berlijn. Evenwel vallen onder de burgerbevolking weer verscheidene dooden en gewonden te betreuren. De Dultsche hoofdstad werd door ver scheidene vijandelijke vliegtuigen zondej succes aangevallen. Enkele optrekjes en buitenhuisjes werden vernield. Goed ge plaatst vuur van ’t afweergeschut dwong de Engelschen hun aanvallen af te |ïre- keri. De verliezen van den tegenstander be droegen gisteren 10 vliegtuigen, waaron der 8 Spitfires. Een dezer Vliegtuigen werd aan de kust van de Noordzee door artillerie van de marine neergeschotem Zes eigen vliegtuigen worden vermist. Een kleine duikboot, onder commando van luitenant ter zee tweede klasse Wohl fahrt, heeft van ’n convooi 4 schepen van 25.000 br.t. tot zinken gebracht, waaron der een tankboot. Het leggen'van mijnen voor Engelsche havens is ook gisteren voortgezet. J Telef. 20. Tel-Adres: Vannooten. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 12763. [plaatst in „De Gorcumer”. HET BRITSCH ESKADER BUITEN GEVECHT GESTELD. In bevoegde Fransche kringen wordt het bericht, dat de Engelsche strijdkrach ten en de Fransche ex-generaal De Gaul le zich na vergeefsche landingspogingen van Dakar hebben teruggetrokken, be vestigd. De Fransche admiraliteit te Vlchy heeft n.l. medegedeeld, dat het voor Dakar lig gende Engelsche eskader Woensdagmid dag definitief de strijd heeft opgegeven, nadat de beide slagschepen „Resolution” en „Barham" door zware treffers van de en het vlootsteunpunt gericht. Fransche kustbatterijen en door het ge- Ten slotte, zoo meldt United Press, j schut van het Fransche slagschip „Rl- wordt in het communiqué gezegd, datde- chelleu” buiten gevecht waren gesteld. ze aanval een deel van de door de regee- Men karakteriseert te Vlchy de Engel- ring van Vichy bevolen represaille-maat- »che terugtocht als een volkomen neder laag, daar het den Engelschen strljd- In het verleden is onnoemelijk veel economische en geestelijke schade ver oorzaakt, doordat de arbeiders en de pa troons in afzonderlijke en zelfs onderling tegenstrijdige vereenlglngen georgani seerd waren. Het feit zelf, hoe betreurens- waardig ook, is verklaarbaar genoeg. De moderne of kapitalistische onderneming vormde volstrekt geen gemeenschap. Ware zij dit wel geweest, dan zou er op de eerste plaats minder behoefte geweest zijn aan sociale organisatie naast de on derneming en voor zoover deze behoefte wel bestond, zou zij een logische’ voort- letting geweest zijn van de eenheid bln- neh de onderneming. De uit den klassenstrijd geboren arbel- derscoalltie richtte zich aanvankelijk te gen de kapitalistische onderneming. Maar ten tijde der opkomst van de moderne vakbeweging droeg het grootste deel van het bedrijfsleven nog een min of meer patriarchaal karakter en zelfs thans is dit nog niet uitgestorven. De klassen strijd heeft echter alles over één kam geschoren en voerde de moderne vakbe weging in op een gebied waar een geheel andere oplossing noodig en ook mogelijk was en bemoeilijkte zoo het bodemvaste kleinbedrijf, dat aan het grootste aantal arbeiders een bestaan verschaft. Voortgekomen uit de kritiek op het ka pitalisme heeft de moderne vakbeweging jaar-in jaar-ult de zegewagen van het kapitalisme voortgetrokken. a, De moderne vakbeweging was van meet af Internationaal georiënteerd, waarschijnlijk ómdat de eerste agitators meerendeels emigranten waren, die van hun volk waren losgelaten, en zij is tot op de huidige dag internationaal geble ven. In plaats van eenheid te zoeken, binnen de onderneming, de beroepsge meenschap en het eigen volk, heeft de modem georganiseerde arbeider eenheid leeren zoeken in „het internationaal ge organiseerde proletariaat”, dat werkelijkheid vertegenwoordigt, •en zuivere gedachtenschim is. Om een hefboom ten goede voor de ar beiders te zijn, moet de vakorganisatie op geheel andere grondslagen rusten, dan die welke thans bezig zijn in te stor ten. Principieel moeten arbeiders en pa troons in dezelfde vereenlglng géorganl- Het Dultsche hichtwapen heeft zijn vergeldlngsaanvallen op Zuid-Engeland en Londen voortgezet. In de loop van de dag is o.a. de vliegtuigfabriek Fliton door talrijke bommen beschadigd. Hierbij on derscheidden zich gevechtsformaties van de derde luchtvloot in bijzondere mate. Te Plymouth, rondom Portland en Sout hend troffen bommen de haven- en dok» installatles zwaar. Een bij Plymouth voor anker gelegen oorlogsschip kreeg evenals een militair kampement bij Dungeness treffers, die hun uitwerking niet misten. In verscheiden andere steden van Zuid- Oost-Engeland slaagde men er in fa» opslagplaatsen te Ook in zwart en marine brengen wij U een speciale col lectie in onze bekende prima stoffen, tot de grootste maten officleele mededeeling van de regeering is inmiddels beves- Fransche vliegtuigen Dinsdag middag Gibraltar hevig haóben bestookt. In totaal zijn 45.000 kg. bommen op het arsenaal en. het Zuidelijk havenhoofd ge worpen. Deze vergeldlngsaanval voor Dakar werd, zoo zegt het communiqué, tusschen 13 en 15 uur ondernomen. Een belangrijk aantal vliegtuigen nam er aan deel. In de haven zou een schip getroffen zijn, terwijl een groote rookontwikkeling nog op andere treffers wees. Alle Fransche vliegtuigen zijn ondanks het hevige af weervuur op hun steunpunten terugge keerd. De vliegtuigen kwamen van Marokko en staken in op elkaar volgende golven bij Algeciras de Straat van Gibraltar over. De eerste golf bevond zich om één uur ’s middags boven de rots van Gibraltar. In de volgende twee uren is toen gemid deld één bom per minuut geworpen Het bombardement was minder op de zwaar versterkte rots dan wel op het arsenaal en het vlootsteunpunt per Ten slotte, zoo meldt „Een knap generaal begint geen slag, zonuer dat hij de kracht en de vastbera denheid heeft, die Slag te doorstaan", al dus schrijft de „New York Times" ten aanzien van de Engelsche onderneming tegen Dakar, welke het blad een groote domheid noemt. De Engelschen en hun vrienden, zoo merkt het blad op, moeten deze neder laag niet goedpraten. Engeland s prestige in geheel Afrika zal hieronder lijden. Iri de andere New Yorksche bladen vormt de Britsche terugtocht eveneens de sensatie van de dag. Zelfs de Londensche bladen laten 'de vrije loop aan hun ontstemming over het „avontuur” van Dakar. Volgens een D.N. B.-berlcht ü^t Stockholm schrijft de „News Chronicle” b.v. letterlijk: „Het zou dwaas zijn te willen aanne men, dat de mislukte poging van De Gaulle niet een ernstige ontgoocheling is voor hen, die gedacht hebben, dat een stap was gezet op de weg naar de over winning. Aarzelen en twijfelen moeten het prestige van De Gaulle en van En geland onder de volken van Afrika sterk benadeelen.” De „Daily Herald” spreekt van een „slechte bluf" als gevolg van overdreven verwachtingen. Groote ontevredenheid. De mislukking van de onderneming heeft In alle politieke kringen in Enge land groote ontevredenheid gewekt. Men spreekt algemeen van het „fiasco van Dakar”. Eenlge Lagerhuisleden, met wie „United Press" zich in verbinding stelde, waren van meening, dat de toenemende ontevredenheid over de mislukte fictie eischt, dat wordt uitgemaakt wie verant woordelijk Is voor deze onderneming. Men eischt een spoedige bljeenroepfng van het Parlement, opdat een debat over deze gelegenheid kan ’C’-den gehouden. ar”»4LTAR HEVIG BESTOOKT. CIANO OPNIEUW NAAR BERLIJN. Naar Stefanl Donderdag uit Rome meldde, was de Italiaansche minister van bultenlandsche zaken, graaf Clano, naar Dultschland vertrokken voor een kort bezoek. Clano zou heden, Vrijdagochtend om tien uur, op het vliegveld Tempelhof aankomen. Hij wordt vergezejd door den Itallaanschen ambassadeur te Berlijn A1- fieri, dèn ambassadeur Butl, den gezant Vitetti, den chef van het Italiaansche protocol, ambtenaren en vertegenwoordi gers der Italiaansche pers. Graaf Ciano zou door minister von Ribbentrop verwel komd worden en zich tegen elf uur naar de ^kskanselarlj begeven. Bezoek van groote beteekenis. Omtrent de reis wordt In Italiaansche politieke kringen verklaard, dat het weliswaar een volstrekt normaal ver schijnsel Is, dat twee verboden mogend heden, die zich In oorlog bevinden, meer malen met elkander overleg plegen, maar dat toch de nieuwe ontmoeting van graaf Ciano met de leidende figuren der Dult sche politiek, Juist In dit tijdsgewricht van groote beteekenis Is. Italië en Dultschland, die deze oorlog ter verdedi ging van hun levensrulmte zijn begon nen, zijn vastbesloten hem tot het zege vierende einde voort te zetten. regelen vormt en dat dit bombardement wgeenszins de laatste tegenmaatregel zou krachten, ondanks haar “geweldige supe- rijn, Indien de Engelschen opnieuw Da- riorltelt niet gelukt Is, In Dakar te lan- den en zich van de haven meester te ma ken. Een weinig roemrijk succes is, zoo verklaart men. den Engelschen overigens beschoren geweest, n.l. een groot bloed bad onder de burgerbevolking bij de be schieting van Dakar aan te richten. De reden van de terugtocht. De Engelsche minister van voorlichting heeft beweerd, dat de Britsche regeering niet het plan heeft gehftd, de door Fran- schen verdedigde Fransche koloniën aan te vallen'en daarom besloten had van Da kar weg te trekken. In een officleele Fransche mededeeling wordt hierop ge antwoord: „In werkelijkheid zijn de oorzaken, wederom opgespoord en opnieuw doorge- welke tot de door Londen genomen be- sneden. Het werk duurde eenlge uren, slisslng hebben geleid, de slagen, welke Met explosieve stoffen werd de kabel ver- eenlge der beste schepen der Britsche nield en een deel van het eene stuk werd marine hebben moeten incasseeren en het binnengehaald. bsmbardement van Gibraltar.” Naar de „Gazetta del Popolo” meldt, zijn de Engelschen tot nu toe niet in staat geweest, de verbroken onderzeesche ver binding tusschen Gibraltar en Malta te

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1