LS IRRELS N" assen uums n enz, UTRECHT tusschen Duitschland, Italië en Japan (EN N.V. verij HET DRIE-MOGENDHEDEN- VERDRAG Omstreken luda Hi»«n 11, een schuur DE LAGERE SCHOOL. IBER 1940 MAANDAG 39 SEPTEMBER 1*49 72e JAARGANG.' Ne. 85». ACHT BLADZIJDEN. komt We GEL 21 eusden Dr. H. W. VAN DER VAART SMIT. komen In heeft de Berlijn BEAUFORT RUYTER. MERVEER de de de Groot- het Uit- denverdrag vatbaar is. MF 1907 NIEUW" kosteloos, zen vallen vering. Advertentiën: 1—6 meer hal’ Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden t 1A5; per post 1.50. nsen was voor het iven in de gelegen- de kookkunst van xjrdeeien, want het ag van bun huwe- zich met het eten Tsjoengfcing: Niet bijzonder verrassend. Het DNS. meldt uit Tsjoengklng, dat daar een officieel standpunt ten aanzien van het sluiten van het DuitachItali- aansch—Japansche verdrag nog niet is te krijgen. Bevoegde kringen verklaren, dat China over de onderteekening van het RUSLAND BLIJFT CHINA STEUNEN. Offlcieele Chineesche kringen verkla ren dat China de toezegging heeft ont vangen, dat het ondanks het driemo- gendhedenverdrag verdere steun van Rusland tegen Japan zal krijgen. China is besloten, de strijd voort te zetten, on geacht welke consequenties dat zal heb ben. De „Tairikoe”, een orgaan van het Ja- pansche leger, schrijft, volgens een U.P.- bericht uit Sjanghai, dat indien de Ver- eenlgde Staten ook nu nog zullen voort gaan, China te steunen tegen Japan, dit zou worden beschouwd als een motief voor het in werking treden van het bond genootschap met de As-mogendbeden. gen zijn, behoeft Amerika niets te vre* zen. Terwijl Engeland zich verbitterd te weer stelt, kan Amerika zich met de nieuw verworven steunpunten in de At lantische Oceaan onaantastbaar maken. VAN TILBURY as, zoo goed ah >r afgesloten dom- LEN, hoogte 80 cK etas. Brieven aan te Molenaarsgraaf. BESPREKING TE BOSTON. De gemeenschappelijke verdediglngs- commissie van de Vereenlgde Staten en Canada zal Woensdag over het b«ndge- nootachapsverdrag van Berlijn te Boston overleg plegen. AMERIKA SPOEDIG IN DE OORLOG? Bladen aehten toestand critiek. In tegenstelling tot de opvatting van Cordell Hull, die de toestand onveran derd acht, vinden vele bladen in de Ver. Staten de toestand na het sluiten van het driemogendhedenverdrag kritiek. De „New York Herald Tribune" geeft de op vatting van goed ingelichte waarnemers weer met de aanduiding, dat de Ver eenlgde Staten zich in het as. voorjaar, indien niet vroeger, in oorlog zullen be vinden, hetgeen natuurlijk ook afhangt van het doorzetten van Engeland. Hetzelfde blad zou het feit, dat de En- gelsche vloot niet overwonnen is, alsmede het vlootbouwprogramma van de Ver eenlgde Staten als lichtpunten willen zien. Zoolang beide vloten niet bedwon- ENGELAND EN JAPAN. Wat de betrekkingen tusschen Japan en Engeland betreft, meldt Domei uit To kio, dat de Japansche ambassadeur te Londen, Shlgemltsoe, morgen een befoek zal brengen aan den Brltschen minister van Buiteniandsche Zakep, lord Halifax, om hem officieel in kennis te stellen van de sluiting van het drlemogendheden^ verdrag. Er valt, aldus Domei, een toenemend* verslechtering te constateeren in de En- gelsch-Japansche betrekkingen. Derhalve zijn reeds besprekingen gevoerd om inge val van nood tot evacuatie van de in En geland vertoevende Japanners over te gaan. De Londensche ambassade heeft het ministerie van Buiteniandsche Zaken te Tokio verzocht het Japansche sa. Fus- hlml Maru, dat thans in Lissabon l’gt, als evacueeringsschlp naar Liverpool te laten varen. verdrag niet bijzonder verrast is. Overi gens is men in deze ^kringen van meenlng dat het pact gericht is tegen de Ver eenlgde Staten, evenals tegen Brittannlê in het Verre Oosten. en of ident hthond uin bont haar en vit gestipp-, reu. lanw.wordtgoed VAM UASi, wqm e ise U m Schot, die beiden y hielden, kwamen zelfde hotel aan. len leren en Bchot- jke antipathie na- op. nationaliteit? vroeg iet inschrijven. b, en die is mij lief, 1 en uitdagend. zei de Schot, die ir. leBilt ieuwersluis. msterdam. Tijk b. Duurstede voredietoR. ind., 6 mnd. tl), uitneembaar, kap met zinken iaat 4—OH- BRUIN, aastrecht C 163. reéeld ook, hun taak lefcneren. Tokio: Japaa wil buiten den oorlog blijven. De woordvoerder van het Japansche min. van buitenl. zaken heeft een reeks vragen van journalisten, in bet bijzon der van Engelsche en Amerikaansche be antwoord. Japan is tot de teekening van ’t verdrag gedreven door de vurige hoop dat een eind zal komen aan de wanorde en dat men de vrede en een nieuwe we reldorde tot stand zal kunnen brengen. In dit stadium komt er geen wijziging in de politiek van Japan, dat niet in de oorlog betrokken wil worden. Japan zal niet aan de Europeesche oorlog deelne men en geen enkel land aanvallen Japan heeft zijn houding jegens de Vereenlgde Staten niet gewijzigd en heeft niet de hoop opgegeven, dat de moeilijkheden met dit land geregeld kunnen worden. Tenslotte zei de woordvoerder, dat het nieuwe verdrag niets uitstaande met het anti-kominternverdrag. Washington: Situatie is niet veranderd. De minister van buiteniandsche zaken der Ver. Staten, Cordell Hull, heeft ver klaard, dat het verdrag aan de m Ame rika sinds jaren bekende situatie niets verandert. Met de mogelijkheid van zulk een bondgenootschap was bij de vast stelling van de Amenkaansche politiek reeds rekening gehouden. Op het departement van buiteniand sche zaken weigerde men meer te zeggen dan Huil reeds had gedaan. Mm liet evenwel doorschemeren, dat het verdrag de Internationale situatie niet noodzake lijk behoeft te verscherpen. Het verdrag schijnt een politiek in documenten 'ast te leggen, die reeds sinds eenige tijd door de onderteekenaars gevoerd werd. In agentschapsberlchten en redactio- neele commentaren wordt de meenlng geuit, dat het verdrag zich uitsluitend tegen de politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. De New York- sche pers publliceert de tekst van het verdrag onder reusachtige koppen, zoo als; „Japan, Duitschland en Italië on- derteekenen een tegen de V. S. gericht pact." vciuiag aan worden gesproken van een machtsconstellatie van reusachtige af metingen, die niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst van de groot ste beteekems is. Drie groote mogendhe den, waarvan de militaire kracht niet behoeft te worden uiteengezet, hebben zich op de basis van gemeenschappelijke belangen en doelen in een bondgenoot schap vereenlgd. Deze gemeenschappelij ke belangen en doelen bestaan niet alleen op het gebied der buiteniandsche poli tiek, doch ook op dat van sociale ge rechtigheid. Zooals m'nister Van Ribben trop heeft gezegd, eischt deze gemeen schap een gelijke ordening in de betrek- klngpn tusschen de Volken. Zooals uit den tekst van het militaire bondgenootschap ondubbelzinnig blijkt, streeft het niet naar agressieve bedoe lingen. Het is niet gericht tegen een ander volk, wel echter tegen de oorlogsop- hitsers en de onverantwoordelijke elemen ten, die streven naar een verlenging of uitbreiding van deze oorlog. Elke inmen ging in deze reorganisatie, die in Europa plaats vindt onder leiding van Duitsch land en Italië en in het groot-Aziatische gebied onder leiding tan Japan, zal tot gevolg hebben, dat de drie mogendheden gemeenschappelijke verdedigingsmaatre gelen nemen. Rome: Herbouw der wereld en herstel van de vrede. ..In Romemsche kringen noemt men het driemogendhedenverdrag een historische gebeurtenis van enorme strekking? Drie groote volken, die een te veel aan kracht hebben, verbinden hun lot in de strijd niet alleen ten bate van de continenten, maar van de geheele wereld. Het doel van het drievoudig bondge nootschap is de opbouw van een nieuwe orde en het herstel van een rechtvaar dige en blijvende vrede in de wereld. De drie verbonden landen zullen der halve den herbouw der wereld en het herstel van de vrede verdedigen tegen ieder, die, waar ter w< zouden durven te bel» NIEUWSBLAD VDDRZUIIHIOLLAND EN UTRECHT j SCH00NH0VEN5CHE COURANT Telef. 39. TeL-Adres: Vannooten. L A W. N. VAN NOOTRN, SCHOONHOVEN, HAVEN IA Postrekening 13783. AMERIKA BLIJFT ENGELAND STEUNEN De Amerikaansche vice-minister van buiteniandsche zaken, Sumner Welles, heeft de Cleveland een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Vereenlgde Staten zullen voortgaan, Engeland a..e steun in de vorm van leveringen van al lerlei aard te verleenen, zoo meldt het DNB. Wat het Verre Oosten betreft, zelde Welles, dat elke kwestie hieromtrent op vreedzame wijze door onderhandelingen kan worden opgelost. De Vereenlgde Sta ten wenschen, dat in het Verre Oosten de rechten van Amerika en van de Ameri kaansche burgers, overeenkomstig de bestaande verdragen of overeenkomstig het volkenrecht zullen worden geëerbie digd. Alle handeldrijvende landen die nen daar gelijke mogelijkheden te heb ben. De Vereenlgde Staten verwachten ook, dat de internationale verdragen zul len worden nagekomen. Zij zijn bereid eventueele wijzigingen in deze overeen komsten of verdragen, welke naar de meenlng van de betrokken landen noodlg zijn, te overwegen. Japan, aldus Welles, heeft echter het voornemen te kennen gegeven, alléén te willen beslissen, in hoeverre met de be langen van de Vereenlgde Staten en met de verdragsrechten der Amerikaansche burgers rekening moet worden gehouden. Als lichtpunt noemde Welles de toene mende samenwerking der Amerikaansche republieken. Ten slotte legde hij de na druk op de noodzakelijkheid voor de V. S om met alle kracht en snelheid te gaan bewapenen DE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Berlijneehe politieke kringen legt men er de nadruk op, dat een verande- J ring der betrekkingen tot de Sowjetunle, waarmede ook Duitschland ondubbelzin nig zijn belangen afgebakend heeft, geenszins noodlg maakt. In deze zin kan het verdrag zelfs worden beschouwd als. een stabilisatie van de goede betrekkin gen tusschen de drie partijen in de Sow- jetunie. NEDERLANDSCH-INDIE NIET BEHANDELD. Naar aanleiding van het sluiten van het Driemogendhedenverdrag te Berlijn, wordt van bevoegde Duiuche zijde ver klaard, dat het Anti-Kommtempact ook nu nog onveranderd bestaat. Op de vraag of Nederlandsch-Indië tot de Aziatische of tot de Europeesche in vloedssfeer behoort, werd gezegd; „Deze kwestie is bij de besprekingen over het Driemogendhedenverdrag niet behan deld”. De vraag, welke houding Duitschland tegenover Zuid-Amerika zal aannemen werd in dien zin beantwoord, dat Duitsch land zich nooit tegenover de Monroe- leer heeft gesteld; „Wij hebben natuur lijk belang bij goede betrekkingen op alle gebieden met beide deelen van Amerika,” zoo zelde men. DE HOUDING VAN RUSLAND. Berlijn niet ongerust. Van offlcieele Dultsche zijde wordt vol gens United Press verklaard; Het drie-mogendheden-verdrag betee- kent stellig geen omsingeling van Rus land, noch sluit het de Sowjet-unie uit van samenwerking met andere Europee sche en Aziatische mogendheden In te gendeel wordt door het pact, een duide lijke begrenzing van de belangengebieden verkregen. Het Verre Oosten voor Japan, het eigen reusachtige continent voor de Sowjet-unie en voor Duitschland en Ita lië Europa ten Westen van de Duitsch- Russische belangengrens, evenals het Afrikaansche continent. Deze verdeeling beteekent niet, dat de eene staat buiten het belangengebied van de andere geslo ten wordt, doch slechts dat hij in de an dere sfeer de heerschappij van de andere mogendheid erkent. Dezelfde kringen betwisten, dat de Sowjet-Unie door net driemogendhedenpact op welke wijze ook, geïsoleerd wordt. Men ziet geen reden waarom de Sowjet-unie door het BerMn- sche verbond in de armen van een En- gelsch-Amerikaaizsch blok gedreven zou worden. SPANJE EN HET VERDRAG. Suner naar Rome. Franco’s afgezant, de Spaanscne mi nister van Binnenlandsche Zaken, Ser rano Suner, is Zondagochtend uit Ber lijn vertrokken om via München een be zoek aan Rome te brengen. Ook de Ita- liaansche minister van Buiteniandsche Zaken, graaf Ciano, heeft met de heeren van zijn gevolg de Dultsche hoofdsta/1 verlaten om weer naar Rome te reizen. De Itahaansche bladen wijden uitvoe rige commentaren aan de reis van den Spaanschen minister. De „Popolo dl Ro ma” wijst op de algeheele geestelijke so lidariteit en noemt in dit verband de vol gende belangrijke factoren: le. Serrano Suner was aanwezig bij een ontvangst, aangeboden door von Ribben trop ter eere van graaf Clano en denJa- panschen ambassadeur te Berlijn. 2e. Het onderhoud tusschen Ciano, Su ner en von Ribbentrop, na afloop waar van een officieel communiqué meldde, dat volkomen opheldering tusschen As en Spanje was bereikt. 3e. De aankondiging van het komende bezoek van Serrano Suner aan Rome. Het blad concludeert, dat het drielan- inderdaad voor uitbreiding IAdvertentiën: 1—6 regels 1.30, elke regel meer 0 20; derde plaatsing halve prijs. Adver- I tentlën worden gratis ge- I plaatst In „De Gorcumer”. was dit stopwetj essysteem een stopwetje belet slechts het totaal ondraaglijke, de fout zelve bestaan. ge- O VEREEN KOMST TOKIO—MOSKOU? United Press meldt uit Tokio: Naar In betrouwbare kringen alhier verluidt, geeft Japan zich op het eogen- blik moeite met Rusland tot een overeen komst te geraken. Men hoopt hier met da Sowjet-unie een zelfde overeenkojnst te kunnen afsluiten als bestaat tusschen Rusland en Duitschland. Japan heeft hiertoe voelhorens uitgestoken en ook reeds via Berlijn voeling gezocht. Het schijnt te Tokio niet erg duidelijk te zijn, welk standpunt Rusland ten op zichte van het nieuwe drle-mogendhe- denverdrag zal Innemen. el, vroeg het over- ;je, dat ik nog a van de huishoud» ap, antwoordde hij, lergiek doorkauwde, me zeker ook we) ve vandaag eten? moet er eerst naar het aan; daarheen koerste men op grond der wet. En de stopwetjessene kon niet anders dan de allerergste uitwassen be letten, zonder de fout zelve weg te ne men. We zullen tot herordening van ons on derwijs moeten komen. Natuurlijk zal dè herordening de hoofd beginselen van de onderwijsbevrediglng moeten handhaven. De schoolstrijd heeft in ons land 80 jaar geduurd (van on geveer 18401920) en wie de hoofdbe ginselen, waarom het toen ging verwaar - loozen zou, zou de grootste ongelukken maken en bovendien spoedig zien, dat hij de vraagstukken niet oplossen kon. BIJ een herordening van ons onderwijs zal van drieëerlel schooltype moeten worden uitgegaan, n l. van 1 de alge- meene volksschool, 2 de Roomsch-Ka- tholieke school, 3 de school met den bij bel. Daarbij moet de onderscheiding „openbaar” en „bijzonder”, die eigenlijk nonsens is geworden, vervallen. Dat er volledige gelijkstelling tusschen deze drie groepen van scholen zal moe ten bestaan, spreekt van zelve aan dit beginsel mag niet getornd worden. Daar is ook geen reden toe. De twee groote beginselen van den schoolstrijd, n.l. het recht van den godsdienst bij de opvoe ding der jeugd en de gelijkstelling der- genen, die hiervoor pleitten, met alle andere burgers,belastingbetalers, moeten onverkort en onveranderd gehandhaafd blijven. Het stemt tot voldoening, dat bij de herordening onzer maatschappij het bo venstaande groote instemming zal vin den. Gaan we de lijst van fronten, con centraties, partijen, enz. na, dan vinden we geen enkele grootere daarbij, die op eenig punt een gevaar aanbiedt. Wij kunnen dus concludeeren, dat de tijd voor een herordening van ons onderwijs zeer gunstig Is en de gelegenheid aan wezig is, om ter zake iets zeer moois tot stand te brengen. De beteekenis van het verdrag. Berlijn: Maatregel tegen oorlogshitsers. Van half-offlcieele zijde te wordt gemeld; In politieke kringen hier is men ven meening, dat bij het drlemogendheden- De volledige tekst. Het driemogendhedenverdrag heeft de volgende tekst; De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwen het als een voor- waarde voor een duurzamen vrede, dat Iedere natie ter wereld de haar toeko mende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten, bij hun streven in de Groot- Oost-Azlatlsche ruimte en in de Euro peesche gebieden zij aan zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voor naamste doel is, een nieuwe orde van za ken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is, het gedijen en de welvaart van de daar wonende volkeren te bevorderen. Het Is verder de wensch der drie re geeringen, de samenwerking uit te brei den tot die naties in andere deelen van de wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting als zij zelve te geven, opdat aldus haar op den wereld vrede als einddoel gerichte streven kan worden verwezenlijkt. Dienovereenkomstig zijn de regeeringen van Duitschland, Italië en Japan het volgende overeengekomen: Artikel 1.: Japan erkent en eerbiedigt de leiding Bij de allengs zich voortzettende her ordening van ons publieke leven ook de lagere school aan de orde. Dat zal een zegen kunnen zijn, zijn met ons Lager onderwijs namelijk leelljknin het slop geraakt. Het kost thans naar verhouding te veel en de re sultaten zijn desniettegenstaande te slecht. Dat komt, omdat de lager onderwijs wet van 1920 bij al haar deugden ook groote ondeugden heeft. In zekeren zin heeft de geschiedenis hierin reeds ge oordeeld. De wet van 1920 is namelijk nooit geheel uitgevoerd en kon ook niet geheel uitgevoerd worden. Men heeft direct een stopwetje moeten maken en nadien met een serie stopwetje* eigenlijk principe der wet in zijn werking moeten beperken. Had men dit niet gedaan, dan was de versplintering van het onderwijs tot In het belachelijke toe doorgegaan en had de geheele zaak onbetaalbaar duur geworden. Dat moest met stopwetjes worden geremd en belet. Inmiddels slecht, want bet ergste, maar laat Voorts gaf de stopwetjesserie niet noeg, want wat er ook nu nog aan ver splintering mogelijk bleef en verwezen lijkt werd, nam zooveel onderwljsgeld weg, dat er niet genoeg overbleef voor de verbetering der opleiding, voor een betere salarlsregellng en in het algemeen voor de dingen, die broodnoodig waren voor het hoofddoel: verbetering van het peil van ons onderwijs. De hoofdfout der wet van 1920 was en te, dat in de wet een verkeerde uitleg ging gegeven Is aan de leuze: de school aan de ouders. Dat de ouders over de schoolopvoeding van hun kinderen me dezeggenschap moeten hebben, staat voor ons vast; doch dat er zooveel verschil lende soorten van scholen moeten zijn als er verschillende kleuren van ouders zijn, staat voor ons allerminst vast, lijkt ons weleer dwaas. En toch daarop ging van Duitschland en Italië bij de instel ling van een nieuwe orde in Europa. Artikel 2. Duitschland en Italië erkennen en eer biedigen de leiding van Japan bij instelling van een nieuwe orde in Groot-Aziatische ruimte. Artikel 3. Duitschland, Italië en Japan overeen, bij hun streven samen te wer ken op den hierboven aangegeven grond slag. Zij nemen verder de verplichting op zich, elkander wederzijds te steunen met alle politieke, economische en militaire middelen in geval een der drie verdrag sluitende partijen wordt aangevallen door een mogendheid, die op het oogen- bllk niet is verwikkeld in den Europee- schen oorlog of in het Chineesch-Japan- sche conflict. Artikel 4. Ten einde het huidige pact ten uit voer te leggen zullen onverwijld gemeen schappelijke technische commissies bij een komen, welker leden benoemd zullen worden door de regeeringen van Duitsch land, Italië en Japan. Artikel 5. Duitschland, Italië en Japan verklaren, dat de bovenstaande overeenkomsten op geenerlei wijze den polltieken status ra ken, welke op het oogenblik bestaat tus schen leder der drie verdragsluitende partijen en Sowjet Rusland. Artikel 6. Het huidige pact zal terstond met de onderteekening van kracht worden en tien Jaren duren, gerekend van af den dag van het van kracht worden. Tijdig voor hét aflooffen van dezen termijn zullen de verdragsluitende par tijen In geval een harer daarom verzoekt In onderhandelingen treden omtrent de vernieuwing.” In een groot deel onzer vorige editie konden wij nog In het kort melden, dat Vrijdagmiddag tusschen Duitschland, Italië en Japan in de groote zaal der nieuwe rljkskanselarij te Berlijn een driemogendhedenpact onderteekend was. In aanwezigheid van den Führer werd In aansluiting op de onderteekening een staatsplechtigheid gehouden, welke werd btjgewoond door de leden der Italiaan- sche en Japansche ambassades, talrijke rljksministers en rljksleiders, benevens vertegenwoordigers van de binnen- en buiteniandsche pers. De onderteekening geschiedde voor de Dultsche rljksregeerlng door den rljks- mlnister van buiteniandsche zaken, von Ribbentrop, voor de Itallaansche regee- rlng door den Italiaanschen minister van buiteniandsche zaken, graaf Ciano en voor de Japansche regeering door den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Ku- rusu.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1