SCHOONHOVENSCHE COURANT I Elflïrafl filijfrèfnsfïf ’beifreïgd?- Binnen en buiten de Grens Stofzuigers Ook zonder inval. hland. TE LAAT VOOR EEN LANDING Jan Brouwer - Schoonhoven KPTEMBER 1940 ACHT BLADZIJDEN. WOENSDAG 2 OCTOBER 1940 T8e JAARGANG vier EEN OPVOLGER VOOR DE GAULLE? aucces bij vorst. na KFT Wekclijksche terugblik een een Er BLOKKADE VAN MADAGASCAR. Britsch ultimatum. Naar van officleele zijde wordt bericht heeft de Britsche regeering een ultima tum gericht aan Madagascar, waarin de autoriteiten van het eiland worden ge sommeerd Vichy niet langer te gehoor- industrie; ’akken; en; ders, enz. la en de locale enschte iniich- ergejcuut oui- (Foto WeltbUd) KRACHTIGER STEUN AAN ENGELAND BEPLEIT. aecven de Engelschen, plaatjes en Uchtkogels aan boord had den. Eenige bommenwerpers drongen door tot Berlijn en vlogen op groote hoogte boven de rijkshoofdstad. Het luchtafweer geschut opende spoedig een systematisch vuur, zoodat den vijand verhinderd werd gerichte bommen uit te werpen. et de verlenging periode van 4 tot heerantsoen van op 75 gram. Dit t vanaf 28 Sep- loewljzingen voor ntal rantsoenen it geven op rant- 7 5 g r a m. Dit de toewijzingen, •orden uitgereikt, :8 September ult- gen, voor zoover hoeveelheid op niet was afgele- tal van deze toe- ermeld: „1 rant- ■am koffie Is 50 is dus, nu het 75 gram is ge- julst. De toewij- ik al staat er op oen 250 gram a thee” recht op 250 gram koffie DE JAPANSCHE MISSIE IN NED. INDIK Het nut betwijfeld. Het Japansche blad „Kosji” stelt de re geering de vraag, of het niet wenschelijk is Kobajasji uit Nederlandsch-Indtë te rug te roepeti. Het blad betoogt, dat het pact tusschen Japan en de As-mogend- heden de geheele situatie in den Pacific heeft veranderd. De besprekingen, die nu gevoerd worden, zijn volgens het blad van zoodanlgen aard, dat het paard ach ter den wagen wordt gespannen. Voorts is het blad van meening, dat het zinloos is verder te onderhandelen, zolang Ne- derlandsch-Indië militair en Economisch van de Vereenigde Staten afhankelijk is. Naar uit Bandoeng wordt gemeld, is aldaar de Japansche kolonel Isjooto, een der leden van de missie Kobajasji, over leden. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden IJS; per post 1.50. SUCCESSEN IN DE LUCHT EN TER ZEE Gisteren maakte het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend: Overdag en des nachts heeft het lucht wapen in gesloten formaties en op tal rijke individueele vluchten voor de oor logvoering belangrijke doelen in Enge land aangevallen. Het zwaartepunt van hun gevechtsactie lag in Londen, als mede in het zeegebied van de Britsche eilanden. Ondanks het dikwijls gesloten wolken dek en de mist, kon de uitwerking van de bommen meerendeels duidelijk wor den waargenomen. Vooral overdag had het optreden tegen Londen, ondanks de krachtige tegenstand, groot succes. In de havengebieden van Londen en Liverpool ontstonden tal van groote nieuwe bran den. In Zuld-Engeland werden een vlieg tuigfabriek, aan de Britsche Zuld-Oost- kust en vliegveld en een haven met suc ces met bommen bestookt. Batterijen vèrdragend geschut van het leger hebben Maandag vijandelijke sche pen in de haven van Dover met waarge nomen succes onder vuur genomen. Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft in het zeegebied ten N.W. van Ierland epn vbandeliik koopvaardijschip van 10.000 GEEN VREDESOFFENSIEF. Unjted Pcth mq|4t ,'^t Berlijn: Duitsche kringen verklaren op een na vraag onzerzijds of een Duitsch vredes offensief op dit oogenbllk onderweg is: de oorlog zal zonder compromis ten ein de worden gevoerd. Pas na de overwin ning en alleen na de overwinning zal er vrede zijn.” luchtkasteel gebouwd is, blijkt, wanneer men haar precies nagaat, een wensch- droom te zijn, die niet met de werkelijk heid overeenkomt. In werkelijkheid beslist de vraag: inva sie of geen invasie, invasie vandaag of morgen in het geheel niet over over winning en nederlaag. Deze vraag is door de Duitsche overwinning op het Conti nent al beantwoord. Waar het thans nog om gaat is het tijdstip en de vorm van Engelands ineenstorting. Deze phase kan kort of lang duren Dultschland wenscht haar alleen al om menschelijke overwegingen te bekorten maar een termljndwang kent het Rijk niet. Vijf jaren, zoo heeft de Führer onlangs in het Sportpalast gezegd, Is de eenige ter mijn, waaraan hij zich houdt. Dit woord beteekent niet, dat wij aan zoo n lange duur van de oorlog gelooven. Die woor- den onderstreepten veeleer de Duitsche wil, van het tijdstip geen prestigekwestie te maken, maar het beëindigen van de oorlog grondig Voor te bereiden. 1.50-6.70, wasch )rtelen f 24.90. •rle f 10—24, to- jeien f 1.Ö2—14P. üven f 15—48. wit L.70, pruimen f 2 -2.60 per 100 st.; Iken f 4-21, pa- ENGELAND EN ROEMENIE. Betrekkingen seer cespannen.' De Britsch-Roemeensche betrekkingen zijn op het oogenbllk tot het uiterste ge spannen aldus meldt United Press uit Boekarest, nu de Roemeensche autoritei ten de eisch, die de Britsche regeering zou hebben gesteld, om de vijf Ehgei- schen, die kortgeleden in het Roemeen sche oliegebled bij Ploestl zijn gearres teerd, vrij te laten, niet zijn nagekomen en deze Britten nog steeds gevangen houden. Naar verluidt zullen alle Engelschen, die nog in Roemenië verblijven, .pdrachi krijgen zich voor vertrek gereed te hou den. Vijftien Engelsche staatburgers heb ben reeds Maandag Roemenië vla Cons- tanza verlaten om zich naar Istanboel en andere plaatsen aan de Middellandscha Zee te begeven. Het gaat hierbij grooten- deels om zakenlieden met hun gezinnen. Op aanwijzing van Londen heeft het Britsche gezantschap te Boekarest for meel tegen de arrestatie der Engelschen geprotesteerd, terwijl de Britsche minis ter van bultenlandsche zaken lord Hali fax bij den Roemeenschen gezant in Lon den een soortgelijk protest neeft inge diend. br. reg. ton door voltreffers van zwaar kaliber tot zinken gebracht. Voor de Oostkust van Schotland ge lukte het ter hoogte van Aberdeen, een konvooi uit elkaar te drijven. Twee sche pen met een gezamenlijke tonnage van 10.000 br. reg. ton werden daarbij door treffers midscheeps in brand geworpen; zij bleven met sterke rookontwikkeling liggen. Een onderzeeër, onder leiding van luite- nant-ter-zee Jenisch, heeft zes gewapen de vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 34.760 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een andere onderzeeër heeft op zijn beurt twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 15.000 br. reg. ton tot zinken gebracht en twee andere zwaar beschadigd. Britsche vliegtuigen stuitten bij hun po gingen om Noord- en West-Dultschland binnen te vliegen overal op sterke afweer van nachtjagers en luchtdoelartlllerle. Daardoor werden hun plannen voor aan vallen en het gericht neerwerpen van bommen verijdeld en talrijke vliegtuigen neergeschoten. No. 8533. NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT GANDHI HEEFT GEEN SUCCÈS. De onderhandellngen, welke Gandhi Maandag met den onderkoning van Britsch-Indlë heeft gevoerd, zijn, naar te Kaboel bekend wordt, zonder resultaat verloopen. Gandhi verdedigde het stand punt, dat het Indische volk niet vrijwillig maar onder dwang met Engeland samen werkt. De onderkoning verklaarde, dat het Indische congres antl-oorlogspropa- ganda voert en de Indiërs dwingt zijn denkbeelden te volgen. Wat Gandhi ver der besloten heeft, is nog niet bekend. Nog voorradig tegen voordeelige prijs solide mooie modellen vanai f 37.50 Strijkijzers, theelichten, Broodroosters, Theelichtelementen voor olie- of kaars theelichten, Gloeilampen 10, 25, 40 watt 4U ct. Verduisteringkapjes25, 10ct. Philips verd. lampen óy en 115 ct Philips electrische Scheerapparaten, Spaarlampen 2, 3, 5 watt Dynamo en gewone lantaarns, batterijen, gewone en anode's Verwacht nog zending nieuwe gramo- foonplaten, koifers, gramofooncombinatie’s kookplaten, dompelaars en electr. kachels. a Vérgaande voorstellen van Senator King United Press meldt uit Washington: Senator King heeft een voorstel gedaan waardoor Roosevelt machtiging krijgt, onmiddellijk onderhandellngen te begin nen over het pachten of koopen van Britsche bezittingen in de Stille Oceaan, aan de tot het Britsche Empire behoo- rende landen leenlngen en credieten ter beschikking te stellen, de Engelsche oor- logsachuld te verminderen en de John son- en de neutraliteitswetten in een voor Engeland gunstige zin te wijzigen. Men neemt aan, dat het voorstel op sterk verzet bij de isolatlonnisten zal stujten. (De Johnson Act bepaalt o.m., dat aan landen, die hun schulden aan de Vereen. Staten niet voldoen, geen nieuwe leenln gen toegestaan mogen worden. De bedoe ling van de „voor Engeland gunstige wij ziging” zouden blijkens dit bericht in houden, wel nieuwe leenlngen toe te staan in ruil voor Britsche bezittingen, die als vloot- en luchtbasis aan de Ver een. Staten zouden nord^n afgestaan. Red.) WEDERZUDSCHI LUCHTAANVALLEN IN N.-AFRIKA. In zfjn weermachtsbericht van gisteren deelt het Italiaansche hoofdkwartier mede: In Noord-Afrika hebben vijandelijke vliegtuigen aanvallen ondernomen. In Tobroek hebben eenige bommen een man gewond en lichte schade aangericht. Het afweergeschut van de koninklijke mari ne haalde een vliegtuig omlaag. Op een vliegveld vielen zes dooden te betreuren en men telde zes,, gewonden. De maten- eele schade was niet van belang. Onze jagers slaagden er in, de vijandelijke formatie op de terugtocht in een ge vecht te wikkelen. Een toestel van het type Blenheim werd neergehaald en een ander toestel van hetzelfde type, waar schijnlijk eveneens een derde toestel, wist, hoewel het verscheidene malen ge raakt werd, te ontkomen. In den Engelsch-Egyptischen Soedan hebben onzevliegtuigen kampen en ge pantserde auto’s te Butana en de spoor wegstations van El Haglz en Aroma ge bombardeerd, waarbij geladen wagons vernield werden. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval ondernomen op Goura en leegstaand buitenhuis beschadigd, vielen geen slachtoffers. Een vljandelljk vliegtuig is door onze jagers brandend neergeschoten. NIET VAN BELANG, meent Retch”. Het Duitsche weekblad ^Daa Reich” publiceert een artikel naai aanleiding van de Engelsche beweringen, dat thans de beste tijd voor een landing in Enge land voorbij is. De schrijver zegt, dat de Engelsche po litici, met Churchill voorop, onder het motto „Hitler kraait te vroeg” het vol gende betoogen: Dat Hitler al maandenlang een invasie In Engeland voorbereidt, die echter alleen mogelijk is, wanneer Dultschland te vo ren de heerschappij in de lucht heeft veroverd. Dat is echter niet gelukt en daarom Is Hitler met zijn program ach ter, de landing is over tijd. Eigenlijk is, naar zij zeggen, de beste tijd voor de weg over het water al voorbij. Hitler is vol gens hun meening bezig het „seizoen voor Kanaalzwemmers” te missen of heeft die reeds gemist. Want nu komen de herfststormen, die voor de zaak van Engeland woeden, de nevel gaat als een bondgenoot beschermend over de eilan den liggen en wanneer de woedende ele menten tot rust zijn gekomen in het voorjaar dan is een landing in het ge heel niet meer mogelijk, omdat Engeland dan zoo verschrikkelijk versterkt zal zijn dat het volkomen onoverwinnelijk is. Uit dit alles wordt de slotsom getrokken, dat Engeland, omdat het tot nu toe niet over wonnen is, t z. t. de overwinning zal be halen. Onderzoekt men deze stelling nader, Aldus „Das Reich”, dan blijkt haar in houd uit vage hoop op de windgoden, de getijen en de behulpzame natuur te be staan. Zij lijkt op het argument van de regentijd, waaruit men in het Abessini- sche conflict de overwinning van den negus concludeerde jen zij bevat dezelfde propaganda-elementen, waarop geduren de de Fransche veldtocht de bewering steunde, dat de halve overwinning be vochten was, wanneer men het nog acht dagen zou uithouden. De eenige mlUt'dre Idee, waarop dit BRITSCHE VLIEGERS BOVEN DUITSCHLAND. Eenigen bereikten Berlijn. Britsche vliegtuigen hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag vluchten gemaakt naar Noord- en tyest-Duitsch- land, meldt het D.NJB Een deel hunner kwam reeds in het Westen voor een ver sperring van nachtjagers. Na een kort gevecht werden twee Hampton-Herford en een Vickers-Wellington bommenwer per neergeschoten. Uit een brandend neerstortend vliegtuig sprongen twee in zittenden met valschermen. Zij werden gevangen genomen. Het waren Nieuw- Zeelanders die eerst sedert vier weken dienst deden en hun eerste vlucht naar vijandelijk gebied maakten. Zij verklaar den dat hun toestellen alleen brand- BLICATIE VAN EMENT VAN I VISSCHERIJ. EEDISTRIBUTTE. eneraal, waarne- het Departement i Vlsscherij ves- et.de reeds in de maakte vaststel- 'le- en theerant- koffie of 75 gram Ivak van 28 Sep- t 8 November a.s belanghebbenden ZIEKENHUIS GEBOMBARDEERD. Britsche vliegers hebben aan de Ka- naalkust een groot ziekenhuis, dat ge deeltelijk als Duitsch lazaret ingericht is, met brisantbommen aangevallen. Het Duitsche lazaret werd door een reeks scherfbommen getroffen, ofschoon in de tuin en op de daken het roode kruis in reusachtige afmetingen duidelijk zicht baar was. Bij deze gelegenheid kon ook het werpen van een kettingbom op het lazaret waargenomen worden. De kap en de plafonds werden tot de tweede verdieping verbrijzeld en het bo venste gedeelte van het gebouw werd door de kracht van de ontploffing en de luchtdruk van het dak ontdaan en uit eengereten. De schade als gevolg van scherven Ls enorm. De volgende bom viel op slechts twin tig meter afstand tusschen een barak met veel oude vrouwen en de gestichts- wasscherlj daarnaast. De scherven van de bommen richtten aan de omliggende gebouwen schade aan. In de geheele wijk van de getroffen ziekenhuisafdeeling is geen ruit heel gebleven. „EEN CYCLOON” IS OP KOMST. Sedert gisteravond vroeg doen de Duit sche gevechtseskadera steeds toenemende ononderbroken aanvallen op Engeland. Volgens de gisteren in de vooravond ont vangen berichten zijn twaalf Engelsche Jachtvliegtuigen neergeschoten, waar van zes Spitfires en zes Hurricanes. Geen enkel Duitsch vliegtuig wordt vermist. United Press meldt uit Berlijn; Goed ingellchte Duitzche kringen ver klaren, dat als de weersgesteldheid blijft zooals zij is, de Duitsche luchtaanvallen op Engeland „zeer verhevigd en uitge breid zullen worden”. Het weer der laat ste weken was zoo slecht als men zich maar denken kon, doch wat komen zal als het heldere wfeer aanhoudt, zal zijn „een cycloon in vergelijking met een zachte zephlr”. October heeft zijn intrede gedaan en de natuur toont ons alle teekenen van de mei voortschrijdende herft. Nog bieden eenjge zomerplanten ons haar laatste bloemen aan, maar reeds prijken in alle tuinen de herfstasters met groote lila trossen en de wilde wingerd tooit muren en schuttingen met zijn roode ranken. Wie morgens vroeg in de polder ver toeft, ziet weer het wonder van de vo geltrek en de geheele dag rijden de wa gens en varen de schuiten, zwaar bela den met suikerbieten, naar de fabrieken, waar de campagne weer is begonnen en waar een paar maanden lang, dag en nacht, zonder onderbreking, de arbeid zal zegevieren over stilstand en ontwrich ting. Al deze dingen zijn onmiskenbare voorboden van de naderende winter. Na dat des nachts het kwik in de thermo meter beneden het nul-punt is gedaald, kruipt het overdag met moeite omhot g tot boven de tien van het CelslusschaaL Een temperatuur waarbij de leege kachel ons reeds verwijtend gaat aankijken. On der die omstandigheden getroosten wij ons gaarne het lange wachten op het dis- trlbutlebureau, om onze brandstoffen bonnen te bemachtigen, na eerlijk te hebben opgebieebt, hoeveel (of liever hoe weinig) er van het zwarte goud reeds in onze bergplaatsen ligt. Geheel Zuid-Holland en een groot deel van Noord-Brabant deelen thans het lot van de kuststrook: als de klokken tien uur aanwijzen slaan doen zij in deze bedrukte tijden niet mogen wij ons niet meer buiten de deur vertoonen. Wij houden appèl in de huiskamer en De gewezen gouverneur van Indochina. De vroegere gouverneur-generaal van Fransch-ftidochlna, generaal George Ca- troux, heeft, volgens berichten uit Lon den, direct na het falen van den vroege- ren Franschen generaal De Gaulle, bij diens aanval met de Britsche vloot op Da kar, een vrij lang onderhoud gehad met minister-president Churchill. Volgens de meening In Fransche kringen te Stock holm zal Catroux de rol van De Gaulle als leider van de Fransche strijdkrach ten in Engeland ovememen. TeW. 20. TaL-Adres; Vannootsn. 8. W. K VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13783. Advertentiën: 16 regels 1.30, |elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentiën worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. wie daarop ontbreekt, wordt vóór uur niet meer terugverwacht. Zoo gaan wij in berustende afwach ting de winter tegemoet pn naarmate deze nadert .slinkt de hoop, dat de vrede hem nog voor zal zijn. Ook de jongste zet op het internationale schaakbord, het verdrag tusschen Dultschland, Ita lië en Japan, kan ons moeilijk een zóó snelle ommekeer in de toestand doen verwachten. Intusschen is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat met ditaccoord nieuwe, belangrijke verwikkelingen zul len worden ingeluid. Japan, dat bij zijn strijd voor een nieuwe orde in het Verre Oosten werd -gehandicapt door de aan voer uit Amerika van wapenen en muni tie voor de Chlneezen over land, zoodat zijn kustblokkade voor een groot deel nog haar doel miste, heeft hieraan een einde gemaakt door zijn ingrijpen in Fransch Indo-China en daarmede de Vereenigde Staten reeds geprikkeld. Het verdrag met Dultschland en Italië nu moge naar de meening vgn velen, ook in Amerika, weinig veranderen aan de wer kelijke toestand, anderzijds heeft het in het land van Uncle Sam toch ook veel verbittering verwekt, omdat men daar dit verdrag in het algemeen beschouwt als de openlijke bevestiging van een te gen de Ver. Staten gericht streven. An derzijds schijnt een nieuw bezoek van den afgevaardigde van Franco Berrano Buner, aan Rome de meening te bevesti gen, dat Spanje zich spoedig bij het verdrag van Berlijn zal aansluiten. Bij dat alles blijft de houding van Rusland nog een raadsel, zoodat van een opkla ring van de politieke hemel nog wel al lerminst valt te spreken. AMERIKA, RUSLAND EN JAPAN. Kleur bekennen. In antwoord op een artikel, dat de journalist Roy Howards in de „World Telegram" heeft geschreven over de mo gelijkheid van een verbetering der Ame- rikaanschJapansche betrekkingen door de uitzending van een speciale commissie naar Tokio, verklaren Japansche politie ke kringen dat het zeer onwaarschijnlijk is dat Japan zich met dit voorstel of een van soortgelijke strekking bezig zal hou den zoo lang de Vereenigde Staten tegen over de Japansche elschen een vijandige houding in blijven nemen. De woordvoerder van de Japansche re geering verklaarde: De Japansche regeering heeft de hoop op een verbetering van de betrekkingen met de Vereenigde Staten nog niet opge geven, doch alle pogingen der Vereenig de Staten in die richting zouden geba seerd moeten zijn op een erkenning van de nieuwe orde in Oost Azië. In een artikel in het „Hamburger Frem- denblatt” ls de u.tnoodiglng aan Rusland en de Vereenigde Staten te lezen, zich openlijk voor de eene of andere partij in de oorlog te verklaren. Het blad meent, dat daar Dultschland, Italië en Japan thans in een verdediglngsbond zijn ver- eenigd, de twee andere groote mogend heden de plicht hebben stelling té ne men, óf aan de zijde van Engeland, óf aan de zijde van de nieuwe orde. Het blad besluit zijn beschouwing met de voorspelling der door Rusland in te nemen houding. Het is van meening dat thans de tijd rijp is om door een Euro- peesch-Aziatisch mogendhedenblok de te Berlijn gesloten militaire alliantie te vol tooien waarin dan Rusland zijn plaats zou hebben. Dit blok zou dan de uitge sproken vijand van alle door Engeland en bepaalde interventionistische kringen gewenschte oorlogsuitbreldtng zijn.”

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1