□es I SCHOONHOVENSCHE COURANT f Het naburige en het verre Oosten. iéen UTRECHT Goudriaan Omstreken Middelpunten van politieke spanning. ragentjes STAAT AMERIKA VOOR DE BESLISSING? OCTOBER 194| MAANDAG 14 OCTOBER 194é No. ACHTBLADZIJDEN. usden ge- vijandelijk aanval •P den door Amerika, opper- •s. t N.I.v.B. eleE 2978 ibonnees Belastingen, nzenden aan Accouniants- 3EAUFORT RUYTER. MILITAIRE MISSIE EN FORMATIES JAGERS. Vliegtuigen voor China. De „New York Poet" meldt uit Was hington, dat het in het voornemen ligt Amerikaansche vliegtuigen aan China te leveren. dxeten in Groot-Brittaniuè hebben blokkeerd. uit zal met like regel wear ■(aanbieding**. Irijrendo»), ge- vea niet auwr undtrkachsl ood,hoog 1 m, in beste staat, K. KROOK, oude TWAGEN, iw. - J. M. d. idweg, Quderkerk l: BRANDKAST, ke aanbiedingen oort en prijs aan D 4 Bergam- SCHMACHINK, IW. J. BOIA IN WATERPUT pl.m. 1000 liter, VULKACHELTJK Nleuwpoort. joed als nieuw? K FIETS en een goede Te bevragen Agent Schoonh. Ijk. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden f 135; per poet 1.50. Tetef. 20. Tai.-Adrea: Vannootan. B. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN ZE Postrekening 137«1. eBilt. euwersluis. nsterdam. ijk b. Duurstede one slieten, nd., 6 mnd, Jde Hav.n 11, - door FUMANS ■en beschadiging ill guantie. .traaf 260 n gereed staan, terug te koopen. berichten in de bladen, zouden vliegtuigen aan Engeland worden kocht. Intusschen heeft het Zweedsche nisterie van bericht, dat door verscheidene TOCH DUITSCHE TROEPEN IN ROEMENIE. DUITSCHE STEDEN GEBOMBARDEERD Dooden en zware beschadigingen. Qok in de afgeloopen nachten hebben de Engelsche vliegers talrijke aanvallen gedaan op woonwijken in Duitsche ste den in het bijzonder in het Rijnland, waarbij verscheiden burgers gedood of gewond werden. Zoo trof in Essen een bom een woon huis van vier verdiepingen, vernielde dg woningen en doodde vrouwen en kinde ren. Twee andere bommen ontploften op straat en veroorzaakten zware schade aan "kadert woontunaen. Eenige dooden gen, die geacht moeten worden op hoogte te zijn, wordt verklaard, dat Vereenigde Staten onvoldoende op voeren van 7K JAARGANG. NIEUWSBLAD VOOR ZUIDtiDLlAND EN UTRECHT AMERIKAANSCHE VRACHTSCHEPEN NAAR ENGELAND VERKOCHT. Het D.N.B. meldt uit Washington, dat negentien in de wereldoorlog gebouwde Amerikaansche vrachtschepen aan de New Yorksche agenten van vier Britsche scheepvaartlijnen verkocht zijn. Meer Amerikaansche leveranties? Verder bericht het DN3.: Wegens de dringende behoefte aan oor logsmateriaal zou Engeland aan de Ver- eengide Staten verzocht hebben het tot dusver voor de Amerikaansche wapening vervaardigde materiaal zoo snel mogelijk naar Engeland te sturen. De leider van de Britsche inkoopcommlssie zou Mor- genthau, den Amerikaanachen minister van financiën dit verzoek hebben voor gelegd en er op gewezen hebben, dat als gevolg van de „snel veranderde militaire tactiek" de wapenen voor het voeren van een moderne oorlog, voortdurend aan wijzigingen onderhevig zijn. Het is daar om in het belang van de Vereenigde Sta ten van deze vernieuwingen gebruik te laten maken en het thans vervaardigde oorlogsmateriaal, dat wellicht binnenkort verouderd zal zijn, niet op te bergen, maar het aan Engeland ter beschikking te stellen. BRIK. tndbouwer: Een in goeden staat arkenskraam, en den olie. Brieven, aan het Bureau ng van (banden, jken prijs. commandant van de legionnaire beweging Horia Sima, de minister van buitenland- sche zaken, Sturdza, de onderstaatsse cretaris van het ministerie van oorlog, generaal Pantazi, de chef van de gene rale staf van het Roemeensche legerge neraal Joanitiu en hooggeplaatste offi cieren van het Roemeensche leger ver schenen. Een eerecompagnle met vaan dels en muziek was opgesteld. Gespannen verhouding tussschen Engeland en Roemenië. Te Londen werd Zaterdag officieel be kend gemaakt: „In opdracht' van de Britsche regee- rlng heeft de Britsche ambassadeur den Roemeenschen minister-president er van in kennis gesteld, dat de betrekkingen tusschen Groot-Brittannlë en Roemenië in een kritiek stadium zijn gekomen. De Britsche ambassadeur heeft opdracht ge geven tot het vernietigen van belangrij ke stukken." Politieke kringen te Boekarest beves tigen, dat de Engelsche gezant aldaar Zaterdag reeds voorbereidingen trof voor zijn vertrek en voor het overdragen van de zaken aan een zaakwaarnemer. Ook andere gezantschapsleden en een deel der Engelsche journalisten en der Engel sche kolonie stonden op het punt te ver trekken of hadden het land reeds verla ten. Het laatste onderhoud van den ge zant, met generaal Antonescu is zonder resultaat verloopen. De gezant heeft, zoo wordt gezegd, op een vraag van generaal Antonescu moeten toegeven, dat hij in de plaats van generaal Antonescu dezelf de politiek zou hebben gevoerd, aldus meldt het D.N.B. Volgens berichten uit Londen zou de Britsche regeering alle Roeme*isch* eze len: JACHTWAGEN, rieven, onder No ireau v. d. Blad AMERIKA KOOPT OORLOGS MATERIAAL TERUG. Vliegtuigen voor Engeland? President Roosevelt heeft een wet on- derteekend, waarin hij gemachtigd wordt het aan buitenlandsche mogend heden verkochte, doch nog niet gelever de oorlogsmateriaal teru&te koopen. Op deze wijze krijgt de regeering de gele genheid, om ongeveer honderd militaire vliegtuigen,- die door Zweden zijn ge kocht, en groote hoeveelheden machlne- onderdeelen, die reeds voor verscheping Volgens deze ver- i Instructie van het Roemeen sche leger. Het DN.B. meldde Zaterdag uit Ber lijn: In verband met de garantie, die te Weenen tegenover Roemenië is aanvaard heeft de Dultsche regeering overeenkom stig de Roemeensche wenschen eenDuit- sche militaire missie benevens de noodlge instructleformaties naar Roemenië ge zonden en tegelijkertijd formaties Duit- sche jagers als aanvullende bescherming van de Roemeensche olievelden naar Roemenië overgeplaatst. De Dultsche weermachtsformaties zullen dienen als onderwijs- en instructletroepen bij de we deropbouw van de Roemeensche weer macht, die door het hoofd van de Roe meensche regeering, generaal Antonescu, ingezet is en zij zullen na het volbren gen van hun taak weer naar Duitsch- land terugkeeren. De met Duitschland bevriende regee- ringen, die politiek belang zouden kun nen hebben bij de zending van de Duit- sche weermachtsmlssie naar Roemenië, zijn daarvan door de rljksregeerlng ver wittigd. Uit Boekarest meldt het D.NB. voorts, dat een trein met leden der Dultsche missie Zaterdagmiddag om twaalf uur is aangekomen op het koninklijk station in Baneasa bij Boekarest, dat met de Dult sche en Roemeensche vlaggen feestelijk wju versierd. Op het station waren ter verwelkoming oa. de pteaUvervangaud® premier ea DE HONGAARSCH-ROEMEENSCHE MOEILIJKHEDEN. Boedapest wendt zich tot de as. Het Hongaarsche telegraafagentschap publiceert een bericht, waarin o.m. wordt gezegd: De leider der Roemeensche de legatie te Boedapest heeft op 10 October de Hongaarsche regeering een nota ge zonden, met 't voorstel een Hongaarsch- Roemeensche gemengde commissie te belasten met het onderzoek der klachten van de Hongaarsche en de Roemeensche minderheden. De Hongaarsche regeering verwacht echter op grond van haar ervaringen in de afgeloopen 22 jaren van het optreden eener dergelijke commissie geen resul taat. Daarom heeft zij op grond van de scheidsrechterlijke uitspraak van Wepnen de aandacht der twee groote as-mogend- heden op de toestand gevestigd, die zich steeds meer toespitst. De Hongaarsche regeering hoopt, dat normale toestanden tusschen de tweena- buurstaten ten spoedigste hersteld zullen worden. Mislukte Cherbourg. In den nacht van 10 op 11 October probeerden kleine eenheden van de Brit sche marine Cherbourg te beschieten. Zij werden na een beschieting van drie mi nuten door het vuur van de kustartiUe- rie tot keeren gedwongen. Een kort daarop in de morgenscheme ring op Cherbourg iaanvarende zware Britsche kruiser werd tijdig door lucht verkenning gemeld, onder vuur genomen en zwenkte af, voor hijzelf tot vuren kon overgaan. Militaire schade ontstond noch In de haven, noch in de stad Cherbourg, ech ter werden eenige Fransche woonhuizen, getroffen. De tegenstander verloor Vrij dag totaal 13 vliegtuigen, waarvan tien in luchtgevechten en drie door luchtdoel- artillerie. Eén Duitsch vliegtuig wordt vermist. dat het land in de komende weken kan worden betrokken in de Europeesche oorlog, in de oorlog in het Verre Oosten of in een tweefrontenoorlog. In deze krin- de de het* een oorlog zijn voorbereid, evenals Engeland onder Chamberlain ten tijde van de oorlogsverklaring aan Duitschland. Hoewel de Amerikaansche industrie een groote productiecapaciteit heeft, is zij op het oogenblik toch niet in staat, gelijktijdig Engeland en de Ver eenigde Staten van voldoende oorlogsma teriaal te voorzien. In het Amerikaan sche leger en ook bij het luchtwapen Is een tekort aan personeel en materieel. Zouden de Vereenigde Staten in de oor log geraken, dan zouden zij geheel on voorbereid een aanvalsoorlog moeten voe ren. De democratische senator Wheeler, heeft In een persgesprek gepleit vpor overleg tusschen de Vereenigde Staten en Japan op grond van het Kellogg- Brland-pact. teneinde het oorlogsgevaar af te wenden, daar de Vereenigde Staten door oorlog met Japan automatisch in een oorlog van vele jaren in Europa zou den worden betrokken. Wheeler verklaar de verder, bereid te zijn, elk land te be strijden. dat de Vereenigde Staten zou aanvallen. Hij zelde echter niet bereid te zijn, oorlog te voeren alleen om de bezit ting van een ander land te beschermen. Evacuatie van Amerikanen. Het schip „Washington" van de Uni ted States Lines wordt, naar de „New York Times” verneemt, zeeklaar gemaakt orti Amerikaansche burgers uit het Verre Oosten te evacueeren. Donderdag zal het schip voor vertrek gereed zijn. De „Associated Press" meldt uit Sjang hai, dat de in China wonende Amerika nen weinig lust toonen om te ev’acuee- ren. De meesten achten de toestand niet zoo critiek om hun bestaan prijs te ge ven en hals over kop te vluchten. Ameri kanen, die al vele jaren in Sjanghai wo nen, verklaarden, dat zij vroeger al der gelijke crises hebben meegemaakt en te boven zijn gekomen. AANVALLEN OP TROEPENKAMPEN FN BEWAPENINGS-INDUSTK1E. Groote schade aan Waterloo- station. Zondag meldde het Dultsche bevel: De aanvallen van het Dultsche lucht wapen op Londen en op talrijke ander® plaatsen van het Britsche eiland zijn des nachts en overdag met sterke uitwerking voortgezet. Te Londen was het gebied ten Noorden van de Theems-bocht en van de East India docks, evenals het ge bied aan weerszijden van Londen bridge, hoofddoel van de aanvallen van de af- deelingen Dultsche gevechtsvliegers. Ook in het gebied ten Oosten van het Vlcto- ria-park zijn goede treffers waargeno men. Waterloo-station is door talrijk® bommen zoo zwaar beschadigd, dat re kening dient te worden gehouden met groote storingen in het verkeer. In Zuid-Engeland deden afzonderlijk optredende gevechtsvliegtuigen, voor een deel In duikvlucht, aanvallen op twee troepenkampen. In de onderkomens wer den zware verwoestingen aangericht. Verdere aanvalsdoelen waren twee ha vensteden in Zuid-Engeland. Te Hastings zijn spoorwegen vernield, een gashouder werd in brand gezet en talrijke gebou wen werden verwoest. In de loop de nacht deden sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen aan vallen op verschillende bewapenlngsln- dustrieën in midden-Engeland. Sterke ontploffingen en branden toonden hier van de uitwerking aan. Een duikboot heeft vijf gewapende vij andelijke koopvaarders van in totaal 25 741 br.reg. ton tot zlnke gebracht. Een andere duikboot meldt het tot z’nken brengen van 18.300 br. reg. ton vijande lijke koopvaardljtonnage. treffers en raakten in brand. Tal van af zonderlijke aanvallen richtten zich tegen spoorweginstallaties en spoorbanen 'in het Zuiden van Engeland. Ook verschillende bewapenlngs- en ra- vltailleeringsbedrijven in Midden-Enge land en aan de Oostkust van Schotland werden met succes gebombardeerd. Een belangrijke bewapenlngsfabnek aan da Oostkust is volkomen afgebrand. Voor de Schotsche Oostkust viel een Dultsch vliegtuig een konvooi van ver- scheiqpne bewapende koopvaardijsche pen in duikvlucht aan. Een schip van 8.000 BJR.T. bleef met sterke rookontwik keling stilliggen. Een ander beveiligd kon vooi werd ten Zuiden van de Hebriden met bommen bestookt. Twee schepen werden zoo getroffen, dat zij niet verder konden varen. Een duikboot bracht uit een vijandelijk konvooi in korten tijd drie schepen van rond 21.000 B.R.T. tot zinken. Het Britsche luchtwapen voerde deS* nachts terreuracties uit tegen talrijke Nederlandsche plaatsen, waarbij zware materieels schade werd aangericht en personen werden getroffen. Overigens be perkte de aanvalsactie van den vijand zich tot eenige nachtelijke vluchten naar de Duitsche Bocht en het Noord-Duit- sche kustgebied. AMERIKA BUITEN DE OORLOG, hoopt Roosevelt President Roosevelt heeft in een te Co lumbus (Ohio) gehouden rede verklaard, dat snelheid en nog eens snelheid nood- «ak slijk is ter voorbereiding van Ameri- ka’s verdediging. Hij zelde dat het moei lijk Is, In een wereld, waar de oorlog woedt, daar buiten te blijven, dóch hij voegde hieraan zonder voorbehoud toe, dat hij vol vertrouwen was, dat Ameri ka buiten het conflict kan blijven. Bij aankomst van president Roosevelt, die aan de vooravond van Columbus-dag in een speciale trein naar Columbus was gekomen, had zich een menigte van ruim 25 000 menschen bij het station verzameld. Roosevelt hield voor hen een geïmproviseerde toespraak, waarin hij bovengenoemde optimistische voorspel ling deed. Hij verbond daaraan echter de eisch van een zoo groot mogelljke ver snelling der bewapening. Roosevelt verklaarde echter nog eens, dat de Vereenigde Staten Engeland alle hulp zullen blijven verleenen, zoolang daarvan niet de deelneming van Amerika aan de oorlog afhangt. GROOTE BRANDEN IN LONDEN. Duitsch weermachtbericht. Zaterdag maakte het Dultsche opper commando bekend: Het werpen van bom men door afdeelingen lichte gevechts vliegtuigen, heeft in de Britsche hoofd stad omvangrijke verwoestingen aange richt. De ontstane branden ontwikkelden zich op eenige punten tot zeer groote bran den, die bij het invallen der duisternis den formaties zware gevechtsvliegtuigen de weg wezen voor hun vergeldingsaan- vallen. Talrijke bommen van midden- en zwaar kaliber veroorzaakten tusschen de bocht van de Theems en Leyton verdere groote brandhaarden. Eveneens konden In de streek van Battersey-Park en aan de Theems-oevers talrijke treffers waar genomen worden. Ook andere gebieden aangevallen Een andere groote aanval richtte zich tegen het haven- en industriegebied van Liverpool, Birkenhead en Manchester Hier ontstond in de koelhuizen rond de Alexandra-haven en ten Oosten van de Canada-docks een groote brand, die rich mei ultbrcidde. Ook waren groote bran den tusschen de Stanley-haven en de Canada-docks te zien. De haveninstallaties van Llverpool- Bnotle Kregen eveneens verschillende vol- sde BAKFIETS, c. Adres; - Prinsegracht pte geheim- iten. Advertentiën: 1—8 regels f 1.30, elke regel meer 0.20; derde 1 plaatsing halve prijs. Adver tentiën worden gratis plaatst in „De Gorcumer”. ONGERUSTHEID IN AMERIKA. Over oorlogsgevaar. In de „New York Journal American” schrijft Karl von Wiegand, dat er In kringen van leger en vloot te Washing ton bezorgdheid heerscht over de in de Vereenigde Staten heerschende meenina. meerderheid van de Amerikaansche be volking in, tegen den zin der neutraliteit* wetgeving, zooals zij oorspronkelijk was, toch het lot der Vereenigde Staten aan dat van Engeland tracht te verbinden, is minder begrijpelijk en laadt een zeer groote verantwoordelijkheid op de schou ders van den president. Het is tenslotte alleen verklaarbaar uit dezelfde misken ning van den werkelljken stand van za ken en van de werkelijke krachten wel ke op het oogenblik in de wereld werken tenzij men moet aannemen dat hier ernstige economische doeleinden achter schuilen en met een ondergang van En geland en van het door Engeland voor gestane economisch bestel, tevens een ondergang van de Amerikaansche eco nomie vreest, welke zich steeds meer op Groot-Brittannië oriënteert. Intusschen wordt het wel steeds dui delijker, dat de oorlog tenslotte dreigt te ontbranden in een wereldstrljd, welke slechts een einde kan vinden, indien ook ten aanzien van Amerika de brandende vraagpunten zijn uitgevochten. Steeds meer wordt de rest van de wereld te ruggedrongen in een laatste verdediging van het llberaal-democratisch-economisch bestel. Dat intusschen ook voor ons en met name in Indië, groote gevaren van deze Amerikaansche oorlogspolitiek drei gen, is duidelijk. Een oorlog waarin ook Japan betrokken wordt, kan niet zonder invloed blijven op Ned.-Indië. Indien slechts .Washington zou inzien, dat de Monro«-leer (de leer dat Europa geen land mag veroveren in Amerika, voor de toepassing waarvan men in Amerika zich zoo bijzonder gevoelig betoont, even zeer van toepassing is op het Europee- s< he sn het Aziatische continent, indien ivr.n slechts zou Inzien, dat Juist de ont wikkeling der laatste tientallen van la ren duidelijk wijst op een hergroepee- ring der wereld in continentale gebieden onder leiding van enkele groote machten, welke Invloedssferen zorgvuldig afge bakend worden, dan zou Washington er van afzien nog het oude stelsel der over al in de wereld met elkander In strijd zijnde Invloedssferen te verdedigen. En zou ook na de totstandkoming van het nieuwe Europa, onder Dultsch-ltaliaan- sche leiding, een vreedzame samenwer king tusschen de continenten moge lijk zijn. Van Britsche zijde echter, zal men zulk een ontwikkeling uit alle macht trach ten te voorkomen. mi- Buitenlandsche Zaken een - - - bladen verspreid was, tegengslproken, volgens hetwelk voor Zweden bestemde vliegtui gen in de Vereenigde Staten in beslag zijn genomen. Drieploegenstelset in vliegtuig fabrieken. Het departement van Oorlog heeft de vliegtuigindustrie in de Vereenigde Sta ten verzocht een drleploegenstelsel in te voeren, zoodat er 24 uur per dag zal worden gewerkt. In vakkringen verluidt, dat dit voorstel ten gevolge van gebrek aan materialen niet onmiddellijk voerbaar is. Het drleploegenstelsel de bouwkosten van leder vliegtuig ongeveer 20 verhoogen, terwijl de pro ductiestijging, welke bereikt zou worden, slechts 2>f maal die van de productie bij een éénploegenstelsel zou bedragen. met de volkomen waaraan Washington niet der De berichten omtrent de toenemende bewapening van Amerika en het op volle oorlogssterkte brengen der Amerikaan sche marine, wijzen er op, dat de toe stand zoowel in de Groote als in de Stil le Oceaan, steeds meer gespannen wordt De mogelijkheid van een oorlog tus schen de Ver. Staten en Japan doemt steeds duidelijker aan den horizon op. Om welke vraagstukken gaat het daar bij in hoofdzaak? De rechtstreeksche problemen, welke tusschen Washington en Tokio bestaan, behoeven op zichzelf allerminst aanlei ding tot een oorlog te zijn. Er zijn tegen gestelde belangen in China, welke ver band houden met de volkomen open- deur-politlek, -- wenscht vast te hoyden, maar die meer past in het groeiende stelsel groote continentale complexen. Dan is er het vraagstuk van de vlootpositie der beide mogendheden in den Stillen Oce aan, dat op den düur ongetwijfeld tot wrijving aanleiding zou geven, maar dat op dit oogenblik evenmin op zichzelf aan leiding tot een conflict behoeft te wor den. Wat echter de schaal sterk in de richting van een strijd met Japan doet doorslaan, Is eenerzljds de politiek van Roosevelt, welke er consekwent naar streeft Engeland in den oorlog te steu nen ®n anderzijds, de politiek van Churchill, welke er even hardnekkig naar streeft, de Amerikaansche politiek op één lijn te brengen met de Britsche. Al sedert zeer geruimen tijd is Ame rika in het Verre Oosten de steun van de Westerse he belangen. In Noord-China worden de Britsche belangen, na het te rugtrekken der Britsche troepen, behar tigd of beter beschermd terwijl Washington hier met de meeste kracht de oude politiek der ex-terrlto- daliteit en van de open deur verdedigt. Nog duidelijker is de toestand in Zuid- China, waar Amerika opkomt voor het openhouden van den eenigen toegangs weg waarlangs Tsjiang Kal Sjek nog oorlogsmateriaal kan krijgen, via Indo china. Tenslotte heeft de doorslag ge geven het verpachten van Britsche vloot bases aan Amerika en de levering van oud® Amerikaansche torpedojagers voor patrouille-doeleinden aan Engeland. Op deze wijze wordt Amerika meer en meer aan de zijde van Engeland getrokken. Dat Churchill deze politiek met alle kracht nastreeft is duidelijk en begrij pelijk. Maar dat Roosevelt eveneens, te gen een zeer belangrijk deel, zoo niet de

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1