DISTRIBUTIE raunjLETGÊT" Gemengd nieuws] Autobus door trein gegrepen. Plaatselijk nieuws Landbouw en Veeteelt Rechtszaken ROODE STER Binnenland Melkbrood verdwijnt. „Mijnhardtjes" De Nederlandsche Pijn- en Kouverdrijvers Binnenland Bespiegelingen. HET 10110 VAH DE EEHZAME HOEVE 3 VRIJDAG 18 OCTOBER 1948 als bijv. het op gepaste wijze colportee- ren of het houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal de politie met kracht en indien noodig met ge weld optreden; niet zal worden ge schroomd om de scherpste maatregelen te treffen, teneinde de vóór alles ge» weoschte openbare orde en rust te hand haven of te herstellen. De hoofdcommissaris, een beroep doen de op de ordelievendheid der Haagsche burgerij, vertrouwt, dat leder goedwil lend burger het zijne er toe zal bijdra gen om botsingen of ongeregeldheden van politieke aard te voorkomen of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in deze tijd het uitlokken of veroorzaken van po litieke relletjes van onberekenbare gevol gen kan zijn op een geregelde gang van zaken, bij welker handhaving en bevor dering allen belang hebben en waaraan dus allen, zonder uitzondering, naar hun beste vermogens dienen mede te werken. Vandaar dat de Haagsche hoofdcom missaris met klem waarschuwt tegen dat soort ordeverstoringen, tegen de bedrij vers waarvan hij de strengste maatrege len ln uitzicht stelt. Elf dooden. Woensdag is een groote autobus met dertig werklooze arbeiders, die van Gro ningen naar de slikken zouden worden vervoerd, door de mist op de onbewaakte overweg tusschen Winssum en Baflo ge grepen door de locaaltreln Zoutkamp Groningen. De bus werd totaal vernield. Elf doo den werden uit het wrak gehaald De overige Inzittenden waren zwaar of licht gewond. Allen waren Groningers. De directeur van het Academische Zie kenhuis te Groningen kwam met zijn staf en vele dokters ter plaatse. De dooden en gewonden werden met auto's naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De* locomotief van de trein Is tenge volge van de botsing gederailleerd en lag naast de spoorbaan, evenals de daarop volgende goederenwagen. Van de reizi gers van de trein is niemand gewond. Het treinverkeer ondervond groote ver traging. Twee lijken zijn nog niet geïdentifi ceerd. De slachtoffers zullen van gemeen tewege in een gemeenschappelijk graf ter ruste worden gelegd. De aangereden autobus was de laatste van een vijftal, dat op weg was naar de werkverschaffing te Pieterburen. De chauffeur, die als plaatsvervanger van een collega voor de eerste maal deze reis maakte, was eenigszins achtergeraakt. De eerste vier bussen waren dus al eenige minuten de overweg gepasseerd en waren rentrein mede. De personenrijtuigen ble ven ongehavend in de rails staan. NIEUW ZOEKLICHT IN ONS KUST- GEBIED. Brisch vliegtuig erin neer geschoten. Eenige Britsche bommenwerpers p<x-g- den ln de loop van de nacht van Woens dag op Donderdag via Nederland naar het Duitsche Rijksgebied te vliegen. Een Britsche machine werd ln het Nedcr- landsche kustgebied door het Duitsche afweergeschut neergehaald. Het D.N.B. meldt nader, dat ln de Ne- derlandsche kuststreek zoeklichten van een nieuw type op proef worden gesteld. Hun buitengewoon sterk stralingseffect ls voor de eerste maal een vliegtuig van den tegenstander noodlottig geworden. De Britsche bommenwerper werd door het schelle licht en de alles overtreffen de kracht der stralen van deze zoeklich ten dermate gehinderd, dat hij als een verblinde vogel rechtstreeks op de Duit sche afweerstelling afvloog en met en kele goed gemikte treffers brandend neergeschoten kon worden. HONGAARSCHE TROEPEN BEZETTEN KOLENMIJNEN. Krachtige maatregel tegen staking.! Donderdag heeft de Hongaarsche re geering de steenkolenbekkens van Sal- gotarjan, Tata, Dorog en Tokod, waar een staking is uitgebroken, door militairen laten bezetten, daar onderhandelingen tusschen de directies en de mijnwerkers geen resultaat hebben opgeleverd. Bij het nemen van deze energieke maat regel der regeering zou de ernstig in ge vaar gebrachte steenkoolvoorziening van de Hongaarsche Industrie den doorslag hebben gegeven. De toestand wordt daarom zoo drei gend geacht, omdat thans ook de staking naar het steenkolenbekken te Fünfkir- chen ls overgeslagen, waardoor practlsch de geheele steenkoolproductle van Hon garije wordt getroffen. Het aantal sta kers wordt op 28 a 30.000 geraamd. tijd een inleveringsplicht op grond vah het Landbouwlnleveringsbesluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de „Pro vinciale Inkoopcentrales voor Akker bouwproducten" (P.I.C.A.), welke de pro ducten overnemen tegen vastgestelde prijzen, terwijl deze provinciale instan ties, waarbij iedere teler als georgani seerde moet zijn aangesloten, de aan wijzingen hebben op te volgen van de ,Ned. Inkoopcentrale voor Akkerbouw producten" (N.I.C.A.). Gorinchem. De heer P. N. Vo^staar is te Delft geslaagd voor het candidaats- examen werktuigkundig ingenieur. Aardappelen zoncler geleidebiljet. Gouda. Een 19-jarige aardappelhande laar uit Puttershoek ventte hier met een auto een partij aardappelen van 2500 K G. langs de huizen uit. Hij had deze voorraad zonder vergunning van Beier land naar Gouda vervoerd en was dus strafbaar. De politie heeft tegen den jeugdigen handelaar procesverbaal opge maakt en de aardappelen ln beslag ge nomen. Distributlenieuws. Gouderak. Binnenkort zullen hier op acht verschillende plaatsen borden ge plaatst worden, waarop het „Distributie- nieuws" gepubliceerd zal worden. Wijngaarden. De extra October collec te in de Ned. Herv. Kerk bracht f 42.52 op. De grasvoorraad in de landerijen begint zichtbaar ln te korten, zoodat het vee vroegtijdig het winterkwartier zal moeten betrekken. Daar weinig kracht voer beschikbaar .komt, en het bijvoeder als pulp en bieten zeer prijzig is, staat voor den veehouder geen voordeelige win ter voor de deur. IJsselstein. In verband met de verduis teringsvoorschriften is men in deze ge meente begonnen om verschillende pun ten op hoeken van straten, wegen, grachten en slooten wit te maken, wat voor het publiek, dat zich bij avond op de weg bevindt, een teeken ls, dat er ge vaar dreigt. LAAT OF VROEG? Te Harllngen heeft in de stal van den heer L. Messcher een schaap het leven geschonken aan twee lammeren. In deze tijd van het Jaar mag dat een zeldzaam heid worden genoemd. INLEVERINGSPLICHT GRANEN EN PEULVRUCHTEN. Ter verkrijging van een gelijkmatige verdeeling van de beschikbare voedsel voorraad moet van overheidswege over de geheele voedselproductie van de Ne- DE MELKSLIJTERSKWESTIE TE SCHOONHOVEN. Bestuur was onbevoegd. In het kort vermeldden wij in ons vo rig nummer reeds het vrijsprekend von nis van de rechtbank te Rotterdam inde appèlzaak aangaande een overtreding van het Crlsismelkbeslult, waarvoor de kan tonrechter te Gouda den melkslijter A. J. V. te Schoonhoven een geldboete van Het ernstig autobus-ongeluk op de onbewaakte overweg tusschen Winssum en Baflo elschte tien slachtoffers. Een fotQ pp de plaats de» onheil*. tFoto Paz-Hollandl ,,Roode Ster Tabak", riep hij „Die koop ik*. Dit voortrefl'lijke merk Rook ik onder m'n werk Als ik honderd word nóg en dat hoop ik*. Zeldzaam zacht en licht in de pijp! (~\<r zes gulden subsidiair drie dagen hech- tenis had opgelegd. Niet iedereen zal zich deze zaak napw- keurlg herinneren. Op 1 Maart werdte- gen den zoon van V. proces-verbaal op gemaakt, omdat hij reed met een drie wieler en daarop bussen melk vervoerde, die kennelijk voor den verkoop bestemd was. Het Crisis-melkbesluit namelijk stelt strafbaar het verkoopen van melk door anderen dan hen, die lid zijn van een door den» minister van Economische Za ken goedgekeurde vereeniging van melk» slijters. Als gevolg van deze beperkingen ont stonden in enkele dagen over in 't land vereenigingen van melkslijters. Er ont stond een soort schema van statuten, die niet te veel onderlinge verschillen moch ten vertoonen. Deze vereenigingen treden in zekere zin ordenend op en zij kunnen boeten opleggen aan leden, die in strijd met de vastgestelde bepalingen hande len. Er ls zelfs een commissie van beroep voorgeschreven, die uit de leden moet worden gekozen. Het bestuur heeft het recht van royement van leden, die daar mee ook practlsch uit de melkhandel zjjQ gestooten. Bestuur trad eigenmachtig sp Verd. nu meende, dat hij ten onrechte van het lidmaatschap der Vereeniging van Consumptiemelkveehouders en -han delaren voor Plaatselijk Gebruik ln de Krimpener- en Alblasserwaard, (geves tigd te Schoonhoven) vervallen was ver klaard. Hij ging tegen dit royementsbe- sluit ln beroep en de commissie verander de zijn straf in een boete, die hij niet be taalde, zoodat hij opnieuw werd geroy eerd, zonder dat hiertegen meer beroej mogeljjk was. Het O.M. meende, dat de kantonrech ter in de gegeven omstandigheden geen ander vonnis had kunnen wijzen en r© quireerde bevestiging hiervan. De verdediger evenwel achtte zonne klaar bewezen, dat verdachtes royemenl ongeldig is. Toen de leden de voorloopigl statuten hadden goedgekeurd en dezi naar Den Haag ter goedkeuring waren gezonden, had ook een nieuw bestuur ln de plaats van het voorloopige moeten worden gekozen. Dat ls verzuimd, zoodat alles, wat dit voorloopig bestuur heeft gedaan, onwettig ls, hetgeen ook geldt voor de opgelegde boete en het uitge sproken royement. Treffend achtte pleiter het, dat dl commissie van beroep werd gekozen uit het bestuur! Deze vereeniging was dan ook een echt onderonsje, waar de brood nijd welig tierde, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat van de zeventien leden het bestuur er nu al negen geroyeerd heeft en er nog twee hiervoor op de nominatie staan, zoodat dan het bestuur alleen zal zijn overgebleven. Volkomen terecht, aldus spr., beschouwt verdachte zich nog altijd als lid, omdat dit bes'tuur en deze commissie van be roep geen bindende besluiten konden ne men. Daarom concludeerde pleiter tot nietigverklaring van het kantonrechter» lijk vonnis. De rechtbank heeft eveneens het royement niet rechtmatl| geacht, aangezien de alinea van het betrokken artikel, op grond waarvan het royement werd uitgesproken, niet voorkwam ln dl statuten, zooals zij door de ledenverga dering waren goedgekeurd. Bovendien heeft sedertdien geen nieuwe bestuurs verkiezing plaats gehad. De verkiezing van een bestuur door d» leden vormt een der hoofdbeginselen van het vereenigingsrecht en de Invoeging van een bepaling in de statuten, volgens welke bepaalde personen als bestuur op treden, beteekent een wijziging van prln- cipieele aard ln de statuten. Aan een op dergelijke wijze tot stand gekomen bepa ling kan een bestuur geen bevoegdheid ontleenen. Het royement mist dus gel digheid, zoodat verdachte geacht moei worden lid van de vereeniging te zijn ge weest. Daarom heeft de rechtbank het von nis vernietigd, het ten laste gelegde be wezen verklaard, doch niet strafbaar en verdachte ontslagen van alle rechtsver volging. LOUIS COMPANYS. In de gevangenis van Montjuich ls de Catalaansche separatistenleider en oud president der Catalaansche republiek, Louis Companys, gefusilleerd, nadat hij door een krijgsraad ter dood was veroor deeld. Bij een beschikking van 15 October ls het van die datum af verboden, brood van tarwemeel of -bloem te doen verwer ken met volle melk of volle -melkpoeder. Slechts taptemelk of magere melkpoeder mag worden gebruikt. Het daarmede ver werkte brood kan men echter bezwaarlijk nog melkbrood noemen. Door onbekepdheid met de beschikking tullen vele bakkers zich nog niet aan de nieuwe maatregel hebben gehouden. Dit ls te bevoegder plaatse bekend, zoodat te gen hen dan ook niet zal worden opge treden. Van heden af geldt echter het verbod voor het geheele land. VORDERING BALTISCHE SCHEPEN DOOR ENGELAND? Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het Britsche ministerie van scheepvaart den kapiteins van tien in Engelsche ha vens liggende Letlandsche en Estland- sche schepen gelast, hun vaartuigen on verwijld ter beschikking van de Britsche regiering te stellen. In bepaalde Lon- densche kringen, aldus het D.N.B., vreest men, dat deze opvordering van de Engel- WAARSCHUWING TEGEN RELLETJES De hoofdcomissaris van politie te 's-Gravenhage vestigt er, wellicht ten overvloede, de aandacht op, dat leden van afweer-organisaties van politieke groepen niet het recht hebben om gewa pend te zijn. Evenmin zal worden geduld, dat door het publiek op ontoelaatbare wijze wordt gereageerd op een toelaatbaar optreden door leden van afweer-organisaties, zoo- daardoor geheel onkundig gebleven van het ongeluk, toen zij op de plaats van be stemming aankwamen. De trein heeft de bus gegrepen, toen deze midden op de rails reed. Het voertuig werd over een afstand van vijf tig meter meegesleurd en brak toen mid den door. De carrosserie werd nagenoeg geheel versplifxterd en ter zijde van de rails geworpen. De locomotief kantelde en sleepte den daarop volgende goede- derlandsche bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken, werd be paald, dat de telers van akkerbouwge wassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetref fende overheidsinstantie. Voor een groot aantal producten, waaronder granen en peulvruchten, be staat zelfs het voornemen, binnen korte sche regeering de toestand tusschen de Britsche regeering en de Sowjetunie ver der zou kunnen verscherpen, daar Mos kou de schepen ongetwijfeld als Russisch bezit zal beschouwen. EVACUATIE DUITSCHE KINDEREN. Uit groote steden. In verband met de thans geleidelijk doorgevoerde evacuatie van kinderen uit steden ais Berlijn en Hamburg, die groo- ter iuchtgevaar kennen, verklaren de Diiltsoho bladen, dat de evacuatie in elk geval afhankelijk is van het vrijwillige besluit der ouders en dat dwangmaatre gelen van welke aard ook, niet worden uitgevaardigd. De aanleiding tot deze omvangrijke evacuatie der kinderen vormt, naar de bladen verklaren, niet direct het gevaar dat voortspruit uit Britsche bomaanval len, die volgens de tot dusver opgedane ervaringen een dergelijke actie niet nood zakelijk maken, doch de overweging, dat de veelvuldige onderbreking van de slaap als gevolg van het luchtalarm, op den duur schadelijke gevolgen heeft voor de gezondheidstoestand der Jonge kinderen. Men wil elke schadelijke invloed die op deze gezondheidstoestand kan worden uitgeoefend, zooveel mogelijk verhinde ren. ENGELAND EN ROEMENIE. Londen verbreekt de han delsrelaties. De Londensche radio heeft, naar het DUB, uit Stockholm meldt, medegedeeld dat de regeering van Groot-Brittannië de handelsbetrekkingen met Roeménië ver broken heeft. 8UNER MINISTER VAN B UITEN - LANDSCHE ZAKEN. Blijkens een decreet in het Spaansche «taatsblad is de minister van buttenland- sche zaken, kolonel Belgbeder uit de reT geering getreden. De minister van bin- nenlandsche zaken, Serrano Suner, wordt tot minister van bulten'landsche zaken benoemd. De benoeming van Serrano Suner heeft Beer de aandacht van de Duitsche pers. De „Berliner Börsenzeitung" schrijft, dat Duitschland het zeer toejuicht, dat Su ner, dl® de grootste sympathie heeft ver worven bij zijn bezoeken aan Berlijn en Rome, thans met de leiding der Spaan sche buitenlandsche politiek is belast. Het oogenblik, waarop dit geschiedt, verleent aati deze maatregel een bijzonder ac cent. OUD-PRESIDENT TERECHTGE. STELD. Kfll|A «V 4.*_ if»" few 3 t'IVEEUE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG If OCTOBER 1940 ARTIKEL EN BON Brood Bons no. 10 Bloem Bon no. 78 Boter en Vet Bon no.05 tm 12 boterkaart Bon no. 05, 06 en 07 (vetk.) Bon no. 08 (vetkaart) Bon no. 09,10,11 en 12 (vetk.) Rijst Bon no. 76 Maïzena, enz. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 77 Suiker Bon no. 109 Koffie, Thee Bon no. 114 Vleesch, Bons 04 „Vleesch" Bon 04 „worst" Zeep. Bon no. 104 («lg. distr. bonboekje) HOEVEELHEID OELDIO 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel of boek- weitmeel 'li pond boter Bon no. 116 (bij textielk. extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 Petroleum Zegel Periode A Brandstof Bons 01,02 en 03 (haarden en kachels) Bons 01 t/m 06 centr. verw.) Bon» „een eenheid" le periode Bons 04, 05, 06 (haarden en kachfls) Laatstgenoemde 3 bona kunnen ook H pd. margarine of boter H p. gesmvspijsvet of boter H pd. boter m. 1 Oct.reductie Vt pönd rijst of rijstemeel 1 ons maizena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca t ons macaroni, spaghetti f of vermicelli Vs pond havermout, gort of grutten 1 kilogram 75 gr. thee of H pd. koffie 100 gram vleesch of vleesch- waren per bon (vet inbegr.) een rantsoen vleeschwaren 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; öf 200 gr. zachte zeepöf 250 gr. zeeppoeder; öf 125 gr. zeepvlokken; öf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen; öf 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht Kg. droog waachgoed 50 gr. scheerzeep öf één tube scheercrême, óf één pot scheerzeep 2 liter 2 liter (voor verlichting) 1 eenheid vaste brandstof 195 kg. persturf öf 175 kg. fabrieksturf óf 200 kg. bag ger- of andere turf. bewaard worden en zijn later geldtg fing van zuiver linnengoederen geheel buiten de textieldistributie te doen val- .'a...jia len en die zonder punten beschikbaar te MCUWS doen stellen. In een brief van 27 September van het WAT VERKRIJGBAAR IS Rijksbureau voor de distributie van tex- tielproducten door den handel is meege deeld, dat het. onmogelijk ls een afzon derlijke waardeering op te nemen voor halflinnen en linnen artikelen. Over de ze kwestie gaat dus bedoeld onderzoek. Voor halflinnen producten heeft men Inmiddels gedacht aan een beschikbaar stelling tegen de helft van het aantal punten, dat blijkens de textieldistributie regeling voor wol en katoen noodig is. Men verwacht, dat uitvoering van het voorgestelde een prikkel zal zijn tot groo- ter gebruik van linnen goederen, hetgeen nu er betrekkelijke schaarschte aan ka toen is, wellicht niet ongewenscht ware. t/m 20 Oct. t/m 1 Nov. t/m 18 Oct t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 18 Oct. t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. t/m 1 Nov. t/m 25 Oct. t/m 9 Nov. t/m 20 Oct. t/m 20 Oct. t/m 18 Oei t/m 31 Dec. t/m 3 Nov. t/m 9 Nov. t/m 31 Oct. vaste brandstof. PRIJZEN VLEESCH IN BLIK. Het verhandelen en afleveren van vieeschconserven ln blik aan Verbrüikers ls voortaan blijkens een ln de Staatscou rant van Woensdag opgenomen beschik king slechts toegestaan tegen prijzen, welke niet hooger zijn dan die, welke de verkooper vóór 13 Juli bij de verkoop van gelijke soorten en kwaliteiten berekende. Zooals bekend, geldt een soortgelijke re geling reeds voor een heele reeks vleesch- soorten en vleeschwaren, waarbij echter de datum 18 September als critlek punt wordt genomen. Ten aanzien van vleesch ln blik peldt niet de bepaling dat een aan bepaalde eischen voldoende prijslijst in de winkel van den verkooper moet zijn opgehan gen. LINNEN EN HALFLINNEN. De studiecommissie van het Rijkstex- tielbureau tot het bevorderen van het bewerken van linnengarens en de vlas commissie hebben in een onlangs gehou den vergadering besproken, welke rol het vlas kan spelen in de kleedingvoorziening van ons volk. Men wil de betrokken rijks- instanties voorstellen doen, de aanschaf- GEEN VERWERKING VAN WOL VOOR CIVIELE DOELEINDEN. Sedert 5 October geldt een algeheel verbod om wol te verwerken voor civiele doeleinden. Aldus is bepaald in de voor schriften, dre bij aanschrijving van 4 Oc tober door het Rijksbureau voor wol en lompen te Tilburg aan alle ingeschreve nen bij genoemd bureau zijn meegedeeld en inhouden, dat per 5 October een nieu we regeling van kracht is geworden ten aanzien van de uitvoering van de wolbe schikking. Door deze nieuwe regeling zijn alle vroegere regelingen en alle eerder afge geven speciale vergunningen komen te vervallen, echter met uitzondering van: a. vervoerbewijzen, waarvan de geldig heidsduur nog niet is verstreken en b. vergunningen tot aan- en verkoopen en tot in ontvangst nemen en afleveren van wol en wollen garens, afgegeven na 9 September. In de toelichting wordt nog opgemerkt, dat de aanpassing aan de eisch van ui terste beperking bij het verbruiken der schaarsch geworden grondstoffen regel matig verloopt en dat het initiatief der ondernemers, ondanks alle moeilijkhe den, middelen weet te vinden, om het bedrijf zoo goed mogelijk op gang tehou- den. WARME-SPIJSUITD EELING. Er is een algemeene regeling in voor bereiding, waarbij een speciale afdeeling van het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd beiast zal worden met de verdeeling van voedselvoorraden voor speciale doeleinden, als bijvoorbeeld het verstrekken van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die dergelijke ac ties zouden willen ondernemen, zullen zich tot deze afdeellngm moeten wenden voor het verkrijgen van de noodig© in grediënten. CENTRALE KEUKENS OP KOMST. Voorbehoedmiddel tegen ondervoeding. Naar aanleiding van de binnenkort te verwachten Instelling van centrale keu kens ln het geheele land, heeft het A.N. P. inlichtingen hieromtrent ingewonnen bij de daartoe bevoegde instanties. Het vernam daarbij het volgende: Bedoelde keukens Sullen voornamelijk bestemd zijn voor een bepaald deel der bevolking, n.l. de economisch zwakkeren. Zij zullen slechts worden Ingericht ter plaatse, waar daaraan behoefte bestaat. Om die behoefte te onderzoeken, ls de medewerking Ingeroepen der gemeente besturen, dis daarover het beste kunnen oordeelen. Het geheele plan moet worden opgevat als een maatregel om een gevaar voor on dervoeding bij een deel der bevolking reeds bij voorbaat te bestrijden. Er bestaat namelijk een mogelijkheid, dat juist bij de economisch zwakkeren deze winter bezwaren zullen ontstaan bij het verkrijgen van warm voedsel. Daar om is het noodzakelijk dat reeds thans maatregelen worden genomen om een dergelijk gevaar te voorkomen. Het is dus eenzelfde maatregel als reeds in de oor log van 1914 to,t 1918 werd genomen, toen deze keukens eveneens zeer nuttig werk hebben verricht. Geen extra-rantsoen. Het voedsel, dat wordt verstrekt door deze keukens, moet niet worden opgevat als een extra-rantsoen. Het ligt in de be doeling tegen een zeer lage prijs dit voed sel ter beschikking te stellen, waarbij bonnen voor de verschillende levensmid delen zullen moeten worden ingeleverd. Hoewel de keukens bestemd zijn voor de minst draagkrachtigen, zal het ook voor beter bedeelden mogelijk zijn, hier van gebruik te maken. Ten aanzien van den prijs zal echter rekening worden ge houden met de draagkracht der betrok kenen. BESTEMMING VAN HUISAFVAL. Wettelijke regeling op komst. Binnenkort is een wettelijke regeling te verwachten Inzake het verzamelen van huisafvallen. Deze regeling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voor voe dering van dieren geschikte afvallen. Een der gevolgen van die regeling zal zijn, dat niet-boeren in het algemeen niet meer in staat zullen worden gesteld van de verzamelde huisafvallen varkens te mesten, aangezien het feit, dat de var kenshouderij reeds zoozeer wordt be perkt, medebrengt, dat het recht om var kens te houden voor de boeren gereser veerd wordt. INSPECTIE VAN HET BRANDWEER WEZEN. Met ingang van 15 October ls bij het departement van binnenlandsche zaken Ingesteld een inspectie van het brand- weerwëzen. Met de leiding is belast, met den titel van hoofdinspecteur de kapitein van den generalen staf op non-actief, de heer P. L. van Boven, thans werkzaam bij de Op- bouwdlenst. u PANIEK ONDER INBOORLINGEN, Wegens zonsverduistering. De totale zonsverduistering, die dezer dagen was waar te nemen in Zuid-Afrlka, doch niet op het Noordelijk half rond? heeft onder de Inboorlingen een ware paniek teweeg gebracht. Onder de In druk der oorlogsgebeurtenissen geloofden velen dat de zon door een zwerm vlieg tuigen verduisterd was. Duizenden in boorlingen hebben ln paniek hun dorpen verlaten. Het openbaar bestuur kon hun maar niet aan het verstand brengen, dat de jongste dag nog niet was aangebro ken. In verschillende dorpen zijn de in boorlingen teruggekeerd tot hun heiden- sche gebruiken. Tegen talrijke offerdien sten moest van hoogerhand worden gegrepen. „Aangaande de dagen onzer ja ren," kan men in Psalm 90 lezen, „daarin zijh zeventig jaar of zoo wij zeer sterk zijn tachtig jaar". Een enkele maal komt de mensch nog boven die grens, negentig jaar is al zelden, honderd jaar een bij zonderheid. Als wij 90 jaren op aarde zijn geweest, hebbea we een lang leven gehad; er zijn insecten, dfc maar enkele uren leven, en voor die diertjes zijn die weinige uren evenlang als voor ons de tientallen van jaren. Ook een muziekstuk kan vlug of langzaam gespeeld worden, maar het blijft in wezen dezelfde melo die en alleen daaraan herkennen we haar. Zooals het is met het ge hoor, zoo is het ook met het ge zicht, een gebeurtenis blijft de zelfde, hoe zij ook versneld of ver traagd moge worden. Een insect kan zijn vleugels doen trillen dui zenden keeren in een seconde, en elke trilling gevoelt het, moet het gevoelen. De mensch echter kan met zijn gehoor hoogstens 7 en met het gezicht 16 trillingen waar nemen. Zoo'n insect moet dus een bliksemstraal kunnen volgen als een langzaam voortbewegend licht punt, niet als een straal. Evenzoo zijn onze begrippen en opvattingen afhankelijk van onze waarnemingen, waarvan wij slechts eenige in de seconde kunnen doen. Langzame bewegingen, zooals de groei van een boom, kunnen wij alleen zien door veranderingen; snelle bewegingen kunnen we niet meer afgescheiden waarnemen, zooals de spaken van een draaiend wiel. Onze klankwaarneming ls al even beperkt en een wereld van gebeurtenissen gaat voor ons ver loren door de beperktheid van on ze vermogens. Maar als nu die eens minder beperkt waren, als onze eenheid van waarneming duizendmaal zoo groot was, zoo groot als bij som mige insecten, dan zou ons be wust leven duizendmaal rijker aan feiten worden en onze jaren zou den ook verduizendvoudigd worden. Werd de eenheid van onze waar nemingen duizendmaal kleiner, dan zouden onze 70 jaren tot 25 dagen Inkrimpen en we zouden oud en grijs zijn, voor we een maand oud waren. Bij het loopen door een ruimte, bewegen we ons om ergens te ko men, terwijl wij bij het doorloopen van de tijd niets hebben, dat op beweging gelijkt. Een verandering van onze zintuigen, zou onze toe komst versnellen of vertragen. Het is dus even waar, dat de toekomst uit hen heden naar het verleden vloeit, als dat het omgekeerde plaats heeft. De toekomst moet dus reeds bestaan, maar wij geloo- ven pas aan haar, als we haar zintuigelijk kunnen waarnemen. en- en- in- door CHARLES ALDEN SELTZER. 88 „Je handelt natuurlijk zoo, om mij tr ergeren. Je denkt,dat Je mij betaalt zet, wat ik glstere'n tegen Je zei." „Van vandaag, mevrouw," zei hij „Nog maar een minuut geleden passeer de je mij en deed alsof je mij niet zag. Ik geloof, dat je het idee had, dat je mij ergens voor strafte." „Heb je iets gedaan om straf te ver dienen?" vroeg zij vlug. Aan de wijze, waarop zij haar oogen half dichtkneep toen zij de vraag deed, merkte hij, dat zij hem tegen Millie had zien glimlachen. Maar het behaagde hem ©m zich on wetend hiervan te houden. .Dacht je, dat ik zoo iets gedaan had?" vroeg hij, met iets uitdagends in zijn stem. „Wat je deed is jouw zaak," zei ze te gen hem. „Ik betwijfel geen oogenblik of je deed het, omdat je het wilde doen en als dat het geval ls, valt er niets meer te zeggen. Ik wilde je alleen laten weten, dat ik je gezien heb!" „Je hebt mij dus gezien," zei hij op gerekten toon, terwijl hij zich nog altijd hield, alsof hij haar bedoeling niet be greep. „Misschien zou Je mij wel willen vertellen wat je mij zag doen?" vroeg hij. Houdt je nu maar niet zoo, Brazo!" zei ze. .Daarin bega je een leelijke ver gissing! Je weet even goed als ik, dat je in de deur van die herberg met die vrouw hebt staan flirten." Hij lachte en zijn polsen hamerden van vreugde. Zij was j&loersch. „Zoo zag je dat? Wel, het was precies andersom. Zij probeerde om met mij te flirten." „Lieg niet Brazo. Ik zag je. En ik zag haar door de achterdeur de salon bin nengaan. O, het kan my niet schelen!" vervolgde zij koel. „Wat je doet, gaat mij niets aan, alleen alleen, lieg asje blieft niet tegen my, Brazo. Ik verfoei een leugenaar!" Haar eerhjke, booze blik gaf Brazo een onaangenaam gevoel. Of zij nu van hem hield of niet, hy wilde niet, dat zy den indruk zou krijgen, dat hy aan getrokken kon worden tot vrouwen van het type Millie. Ook vermoedde hij, dat Ella hem dezen middag uit de woning der vrouw had zien komen. Hy was de voordeur uitgegaan en Ella moest bem beslist gezien hebben, als zy in die rich ting gekekin had en er belang in stelde. Maar hy wist, dat hy tegen Millie ge lachen had, en dat Ella hem gezien had. Onverschillig wat hy haar nu vertelde, zy zou hem niet gelooven. Hy zou geen verklaringen geveh. Toegestemd, dat hy tegen Millie gelachen had. Hy had haar niet tegen Anderson zien glimlachen? Hy had haar geen opheldering gevraagd, al had hy er meermalen om gedacht zulks te doen. En hy vermoedde, dat zy al dien tyd geweten had, dat haqr glim lachjes tegen Anderson hem mishaagden. „Als het je niet schelen kan, waarom vertel je my dan, dat je my met die vrouw zag flirten?" vroeg hy, met norsch spottenden glimlach. ,Ha!" riep zy uit. „Je erkent het dus?" „Wel," zei hy kalm, „is er eenlg ver schil in of ik met haar flirt of zy met my?" „Natuuriyk niet." „Er is een massa ver»chi] in. Veronder stel, dat jy met een man flirtte laten wij zeggen, Anderson." zy richtte zich styf op en antwoordde Üzig. „Ik heb nooit met Anderson geflirt." Brazo voelde een groote voldoening over deze ontkenning, maar hy herin nerde zich enkele van haar glimlachjes tegen zijn mededinger en lljade een irL teerend: „Nle-iet?" Nu merkte hy op, dat haar oogen koud waren van verachtelijke veront waardiging, de aandoening, die er giste ren in geweest was, toen zy gedreigd had om hem ln zyn gezicht te slaan. Het was wonderiyk, dat haar oogen altijd die uitdrukking aannamen, als hy An derson noemde. „Neen!" zeide ze woedend, stampte met haar voet en klemde haar handen in een. „Ik zeg Je, dat lk nooit met Ander son geflirt heb! Neen! Neen! Ik wil niet, dat je dat denkt! Ik ik haat je, Brazo. Ik haat je! O, wat haat ik je!" „Wel," zei luj. verschrikt docr de hef tigheid van haar woorden, „dat heb lk allang geweten." zy keek hem een oogenblik strak aan, alsof zy zyn gezicht voor goed in haar herinnering wilde vastleggen. Toen keer. de zy zich om en liep naar het huisje, terwijl Brazo meer ontsteld dan oott over haar schynbaar grillige gevoelens, naar de eetloods ilep, om met de mannen te gaan eten. Daar werd hy ontvangen met bewonderende opmerkingen over- zijn houding in het gevecht met Wilson. Maar hy zei weinig en de gelukwenschen der mannen schenen hem verdrietig te stemmen. Hy zat langen tyd na te den ken over een gezegde van Hardin; „Je bent werkeiyk op en top een man, Brazo!" Misschien was hy het. Hy had er nooit veel over nagedacht, wani hy kende slechts één manier om met mannen om te gaan, daar hy hun gedachten kende als de zyne. Maar vrouwen waren an ders. Hy wist niets van haar geestes processen, haar gemoedsstemmingen, haar opvattingen over moraliteit en op rechtheid. Hy wist alleen, dat hy by één vrouw misdaan had. Voor haar was hy niet „op en top een man" cn hij wist, dat hy het ook nooit zou zyn. HOOFDSTUK XXVI. Natuuriyk kon Brazo, nu Ella hem haatte, het niet met zijn geweten over eenbrengen om in het huisje te bUjven. Daarom ging hy in den namiddag, toen hy er zeker van was, dat zy niet in het huisje was, er heen, verzamelde zyn be zittingen en droeg ze naar de slaap- loods. Tenslotte had hy niets met haar zaken te maken. Hy had nooit de een of andere positie by haar bekleed. Hy was geen employé, evenals Hardin of Anderson of een der andere mannen en natuurlijk zou hij dat nooit zijn. Het cheque-boek, waarop het deposito stond, dat zy op zyn naam voor zyn aandeel in het geld, dat voor het goud gemaakt werd, genomen had, was in het huisje achter gelaten. Van het begin af, was hy vastbesloten geweest om het niet aan te nemen. Zyn besluit om het huisje te verlaten stond vast. Langen tyd had hy over den toestand nagedacht en den laatsten tyd was hy zich beginnen af te vragen, of hij het meisje geen onrecht deed. door het huisje met haar te deelen, hierdoor praatjes-opwekkende die haar rèputatie konden schaden. Zoolang qr geen stad in de buurt was geweest, had hun ge meenscha ppeiyke bewoning weinig te beteekenen gehad, in werkeiykheid had den de omstandigheid dezen toestand onvermydeiyk gemaakt. Maar dat de tongen in beweging gebracht waren, wa« bewezen door Wilson's beleediglng, en hij twyfelde niet, of de anderen maakten heimelijk een schandaal uit deze zaak. Hyzelf had aan geen kwaad gedacht. Zyn liefde voor Ella was eerbiedig, vol aanbidding, een extatische hartstocht, die hem louterde. Daarentegen had het schipbreuk lijden van zyn liefde hem neerslachtig gemaakt. Hy gaf de andere mannen geen ver klaring over zyn komst naar de slaap- loods. En zy vroegen niets, want er was iets in zyn houding, wat hen waar schuwde. Hy had nu geen bezigheid en de tyd was een vervelende leegte, waarin niets gebeurd. Hy vermeed Ella en Anderson. Hy wilde niet met het personeel rijden, omdat dit zou aanduiden, dat hij vrij willig zyn onafhankeiykheid opgeofferd had. Evenmin wilde hy Ella vragen hem ln haar dienst te nemen, want dat zou een krenking van zyn trots zyn. Toch wilde hij niet weggaan, omdat hij wist, dat er een dag zou komen, waarop Ella hem noodig zou hebben. Hy liet zich niet misleldeh door Wilson's vertrek. Wilson zoü terugkeeren, want hy was geen man om het gemakkelijk op te ga ven. Hij zou terugkeeren, met zijn man nen. En dan zou Ella hem noodig heb ben. Zoo bleef hy doelloos talmen. HIJ bracht Yeel tyd door met het verkennen van de rotswoningen, beklom de ladders, die van terras naar terras reikten, kroop door nauwe doorgangen, peinsde over het leven, dat de Indianen geleid hadden, vóór de blanke mannen hen kwamen storen. Hun stad vormde een verrassend contrast met de stad. die de blankeman nen nu in het bassin hadden gebouwd AüYordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2