nieuws Binnenland j Plaatselijk nieuws] Kerk en School PUROL in Huis! FEUILLETON. a MAANDAG 21 OCTOBER 194* dacteur van dagbladen, tijdschriften, persagentschappen en periodieken, met uitzondering van zuiver.wetenschappe- lljke publicaties, directeur, administrateur en bedrijfsleider bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, verhuren en vertoonen van films, regis seur, opnameleider, spelleider, directeur, administrateur en bedrijfsleider in schouwburgen en bioscooptheaters. De- zelide bepaling geldt voor' de radio- omroep. De Joden, op wie het statuut van toe passing is, moeten binnen twee maanden na de publicatie van het Jodenstatuut de uitoefening van hun beroep staken. Voorts is nog in de Fransche staats courant een wet gepubliceerd, waarbij buitenlandsche onderdanen van Joodsch ras terstond bij besluit van de bevoegde prefecten in concentratiekampen kunnen worden ondergebracht. Een spe ciale commissie, die aan het minister.e van Binnenlandsche Zaken is toege voegd, wordt met de organisatie van en het beheer over deze concentratiekam pen belast. Buitenlandschen Joden, die niet in concentratiekampen worden on dergebracht, kan een gedwongen ver blijf worden aangewezen. VERVOLGING INGESTELD TEGEN OUD-MINISTERS IN ROEMENIE. Wegens de moord op Codreanu. Op grond van de resultaten van het tot dusver ingestelde onderzoek hebben in Roemenië de speciale commissies van onderzoek van het hof van cassatie en van het ministerie van Justitie de ar restatie gelast van een aantal hoogwaar- digheldsbekleeders van het Carol-reglem. Het betreft hier den vroegeren minis ter van de openbare veiligheid en com missaris van politie te Boekarest, gene raal Marinescu, den vroegeren comman dant van de gendarmerie, generaal Beng- liu, kolonel Zeciu, den kolonel der gen darmerie Macovearu en den majoo? der gendarmerie Dinulesca. ZIJ worden beschuldigd verantwoorde lijk te zijn voor de moord op Codreanu en zijn aanhangers. De laatstgenoemde twee hebben persoonlijk de moord op Codreanu en zijn legionnairs geleid. Om dezelfde redenen ls een aanklacht inge diend tegen den vroegeren minister Ur-^ darianu en den gewezen inspecteur van politie Parisianu. Nu Urdarianu tezamen met ex-koning Carol naar Spanje is vertrokken en de Inspecteur van politie Parisianu nog bij tijds naar Joegoslavië is gevlucht, heeft het ministerie van justitie opdracht ge kregen, vla het ministerie van buiten landsche zaken aan de Spaansche en de Joegoslavische regeering hun uitlevering tever zoeken. EDEN NAAR TURKIJE EN GRIEKEN LAND? Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat dé Britsche minister van oorlog Eden, zich van Egypte naar Turkije en Grie kenland zal begeven, om, na het misluk ken der Britsche Balkanpolitiek, een laatste poging te ondernemen nog iets te redden. Bedreiging jegens Bulgarije. Wat Bulgarije betreft, verneemt men, dat Engeland door zijn vertegenwoordi ger te 8ofia, die zich naar Instanboel heeft begeven om een bespreking met zijn ambtgenoot in die stad te hebben, uiting heeft doen geven aan zijn ern stige houding voor de houding der BuL gaarsche regeering Jegens de spilmo- gendheden. Hij heeft de bedreiging ge uit, dat daarmede rekening zal worden gehouden na de „uiteindelijke overwin ning van Engeland". In Bulgaarsche po litieke kringen verklaart men, aldus Stefani verder, dat een land als Enge land niet behoeft te verwachten door dergelijke manoeuvres resultaten te be reiken. - -- ■--- Het brood heden duurder. Wegens prUsverhooging der grondstoffen. De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende be kend:' Zooals bekeno is en ook reeds bij een Vorige gelegenheid werd medegedeeld, heeft de overheid er sinds het uitbreken van de oorlog in Augustus steeds naar gestreefd, een stijging van de prijzen voor de eerste levensbehoeften zooveel mogelijk te voorkomen. Daar echter de richtprijzen voor de oogst 1940 over de geheele Unie zijn verhopgd, moet thans worden overgegaan tot een prijsverhoo- ging van tarwe en rogge, welke produc ten de grondstoffen zijn voor de brood bereiding. Aangezien intusschen ook de bakkerij- gpsten door de oorlogsomstandigheden belangrijk zijn gestegen en ook deze kos ten uiteindelijk in de broodprijs moeten' worden verdisconteerd, heeft de overheid btslAfr"., niet de geheele richtprijsver- hooging bij de prijsbepaling van bloem en meel in rekening te brengen, tenein de de noodzakelijke prijsstijging van het brood zoo klein mogelijk te doen zijn. Een en ander heeft geleid tot de vast stelling van nieuwe prijzen met ingang van heden 21 October 1940. Op grond daarvan moet worden ver wacht, dat de broodprijsstijging tot 1 ct. per brood van 800 gram beperkt zal blij ven. Het droge-stofgehalte van bruinbrood (tarwebrood) zal bovendien worden ge lijk gemaakt aan dat van wittebrood, zoodat per eenheid meer meel in het bruine brood moet worden verwerkt dan tot nu toe. Tengevolge hiervan kan de prijs voor dat brood hoogstens één cent meer stijgen, zulks echter met dien ver stande, dat bruinbrood in geen geval duurder mag worden dan wittebrood. De overheid zal er evenwel door het geven van restituties vpor zorg dragen, dat voor zuiver roggebrood de oude prijs kan worden gehandhaafd. In het algemeen zal deze prijsverhoo- ging ook niet van invloed zijn op de prijs van overige bakkerij-artikelen (gebak e.d.). Prijsregeling voor zuivel. Boterprijs wordt 2.21 k 2.30 per K.G, De secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van heden een prijsregeling voor alle zuivelproducten is getroffen. Bij deze re geling ls uitgegaan van de gedachte, dat het redelijk is, dat de veehouder eenloo- nende prijs voor zijn producten ontvangt en dat het eveneens redelijk is, dat de consument deze prijs betaalt. Als een voor den veehouder loonende wlnterprijs van de boter, wordt onder de huidige omstandigheden beschouwd een prijs voor de fabrieksboter van f 1.95 per K.G. Voor de z.g.n. boerenboter is dit een prijs van f 1.75 per K.G. Waar de zomer- boterprijs ten hoogste f 1.58 per K.G. be drog, toont de thans vastgestelde win- terboterprijs derhalve een stijging, welke haar rechtvaardiging vindt in de bijzon der moeilijke omstandigheden, waarin het veehoudersbedrijf reeds sinds gerui me tijd verkeert. Met de hiervoor ge noemde boterprijs als uitgangspunt zijn behalve voor de boter ook voor andere producten maximum-producentenprijzen vastgesteld. yoor de volvette boerenkaas bedraagt deze f 0 83 per K.G. en voor de 40-f Noord-Hollandsche fabriekskaas 70,5 cent per KG-, voor de overige 40-f kaas 67.5 cent per K.G. en voor de 20-f kaas 44 ct. per K.G. netto. Voorts is bepaald dat voor ondermelk, welke door de fabrieken wordt afgeleverd, niet meer betaald of verre kend .mag worden dan 1,25 cent per liter. Prtysen voor den verbruiker. Gelijk uit het bovenstaande volgt, brengt de verhooging van de producen tenprijzen tevens een verhooging mede van de prijzen die de consument betaalt. Gedurende de laatste weken bedroeg de consumentenprijs voor boter maxi maal f 1.85 per K.G. Deze maximumprij zen zijn thans voor de verschillende soor ten boter verscnillend vastgesteld doch zij bewegen zich voor fabrieksboter tus- schen f 2.20 en f 2.30 per K.G. Ook voor de detailprijzen van kaas zijn nieuwe richtlijnen vastgesteld. In verband met de verhooging van de boter- en kaasprljzen wordt een beffing gelegd op de op 20 October te midder nacht aanwezige voorraden boter en kaas. Onder deze voorraden vallen niet voorraden boter benecjen de J50 K.G. en voorraden kaas beneden de 500 K G. Voor verdere bijzonderheden omtrent de vastgestelde prijsregeling en de hef5 fing op voorraden wordt verwezen ni'ar de officieele publicatie, welke in de bid den zal worden opgenomen. BEROEPSGOEDEREN VERVOER DOOR BEVRACHTINGSDIENST. Ter besparing van benzine is, als uit vloeisel *Van de coördinatie van het be~ roepsgoederenvervoer een regeling te ver wachten, welke tot doel heeft, dit ver voer met zoo economisch mogelijk ge bruik van motorbrandstof te ordenen. De Ned. Organisatie van het Beroepsgoe- derenvervoer langs de weg zal een Cen trale Bevrachtingsdienst instellen. Voortaan zal aan bedrijven niet meer rechtstreeks benzine togewezen worden, doch deze zal gegeven worden voor de uitvoering van ritten, door de Centrale Bevrachtingsdienst opgedragen. Daar door zal de voorziening in de vervoersbe hoeften met een zoo zuinig mogelijk ge bruik van brandstoffen gewaarborgd wor den. COLPORTAGE IN DEN HAAG VERBODEN. In verband met de vele wrijvingen, welke zich de laatste tijd hebben voor gedaan op verschillende punten van Den Haag tusschen colporteurs van ver schillende richtingen, heeft de politie thans een colportageverbod uitgevaar digd, dat Zaterdagmiddag is ingegaan. Men had reeds eerder getracht een re geling voor de colportage te treffen om de incidenten van de laatste tijd te voorkomen, doch blijkbaar heeft deze regeling geen afdoende resultaten oppe- Wacht niet tot U oerhoogtng krijgt! maar neem Aspirin zoodra U zich grieperig begint te gevoelen. Aspirin werkt snel en atdoende! 28 leverd, zoodat thans tot een algemeen verbod is overgegaan. RUSSISCHE KATOEN VOOR TWENT- SCHE INDUSTRIE. Van Duitsche zijde is toegezegd, dat een hoeveelheid Russische katoen voor de Twentsche textielindustrie zal worden beschikbaar gesteld, welke toereikend zal zijn om het bedrijf verscheidene we ken op gang te houden. Reeds zijn eenige partijen katoen en celwol in Twente aangekomen, welke op toewijzing van het Rijkstextielbureau zullen worden verdeeld. Bergambacht. Tot het bekomen van vergunning voor huisslachüng van een varken, vervoege men zich eerst ter dis- tnbutiekantore tot mievering der vleesch- bonnen. Na daar bekomen ontvangbewijs dier bonnen moet eerst aangifte worden gedaan bij den secretaris der afdeeling van de VVO.. den heer T. de Bruijn, die alsdan vergunning kan afgeven. Tenslot te is de reis naar de gemeente-secretarie om vergunning tot huisslachting te krij gen volgens de Vleeschkeuringswet, waar bij, indien de slachting zonder keur ge schiedt, rekening gehouden moet met de termijn van 4 dagen voor de slachting aangifte te doen. Motor te water. Haastrecht Zaterdagmorgen is de Uzerhandelaar J. Doeland, toen hij Bil- wijk passeerde, met motor en zijspan te water geraakt door een defect aan de stuurinrichting. De heer D. kon zmh mt het water werken, daar hij niet door de motor gehinderd werd. De motor is later door een kraanwagen op het droge gebracht. Lekkerkerk. Veilingvereniging „Lek- kerkerk en OmstrekenAanvoer 1600 eieren. Heneieren f 66.50; groote f 7 7.50 per 100 stuks. Groenten: Natuur tomaten f 67, tomaten A f 6.757; id. B f 6.45—7; idem (stek) f 4; bloemkool I f 12—12.50; idem II f 7—7.25; id. Ill f 5.20525; savoye kool f 7.258.25; w. kool f 5—5.25; boerenkool f 3—3.50, breek peen f 33.50; bospeen f 8.507; knol kroten f 4.505, vroege peulen f 1011; stokprincesseboonen f 2222.50, prei f 3.20—3.25; uien f 5.70—5.75 per 100 kg. fruitafdeelingKleiperen f 1010.75; zu re handappels f 66.75, schieveen f 4 5; blanke bezie I f 89, idem n f 6.20 —6.25; wijnperen I f 12—12.70; idem II f 88.75; sint remy n f 7.7510; zwijn- drechtsche wijnperen (extra) 1 13—14; Bergamot f 9—9.75; nouveau poiteau f 5.705.75; Jodenperen f lt)10.75; arm gaard (kroet) f 6.206,25; fransche bei- la f 2.70—2.75; reinetten (kroet) f 9.70— 9.75; goudreinetten (kroet) f 66.50; gro ninger kroon (kroet) f 7.707.75; gulde ling (val) f 7—8, bredero f 6.28—6.25; ponsperen f 88.75 per 100 kg. Ruime aanvoer, handel vlug. Oudewater. Tot gemeentewerkman te dezer plaatse is door B. en W. benoemd Abr. Kortland. Gevonden: Een rijwielbelastingmerk Inl. bij de gem. politie. Op de provinciale weg had eèn bot sing plaats tusschen een auto bestuurd door den heer Z. uit Lange Ruige Weide en een bakfiets, bestuurd door den melk handelaar V. De schade, veroorzaakt aan de bakfiets, zal door Z. vergoed wor- den. Ten nadeele van het Melkontvang- Station zijn in de nacht steenkolen ont vreemd. De politie heeft de zaak in on derzoek. Schelluinen. De Schelluinsche Voor dijk levert thans weer groot gevaar op voor het verkeer, inzonderheid voor de wielrijders bij avond. Hoewel de gemeen te Gorkum, die dezen weg volgens een oud cqntract moet onderhouden, het wegdek van wat nieuw grint heeft voor zien, blijven hier en daar opstaande kanten van een klinkerpaardenpad, dat over het midden loopt, zeer gevaarlijk. Machinisten-examen. Sliedrecht. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor diploma b de heer W. Wis- selink te Sliedrecht. Streefkerk. B. en W. hebben vergun ning verleend aan den heer J. P. de Haan tot het verbouwen van een schuur tot woonhuis, en aan de heeren A. en C. Ooms tot het bouwen van een woonhuis. Bij het kleedingcomité zijn door 34 personen winterjassen, wintermantels, costuums en dekens ingeleverd. Deze kleedingstukken zullen binnenkort aan gegadigden gratis ter beschikking wor den gesteld. Bij C. Hilgeman zijn in de nacht van Woensdag op Donderdag tien kippen verdwenen; men vermoedt diefstal. In deze gemeente is thans een rijks veldwachter gestationneerd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Lage Vuursche (toez.) J. H. Cirkel te Leerbroek. Aangenomen naar Puttershoek Candi- daat C. A. Korevaar te Molenaarsgraaf. De Sabelspoort te Arnhem wordtontm. n teld. De werkzaamheden tot afbraak der gebouwen zijn in vollen gang. Wat men van het bouwwerk reeds giet» (foto fax-Holland) GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Langerak (Z.-H.) A. Veldman, Candidaat te Utrecht, dia bedankt heeft voor de benoeming tot hulpprediker te Montfoort. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Nieuwpoort J. Kampman ts Opperdoes. NOODMAATREGELEN. De algemeens synode der Nederland- sche Hervormde Kerk heeft de volgende noodmaatregelen afgekondigd: Kerke- raaen, welke door tijdsomstandigheden bezwaarlijk een wettige vergadering kun nen houden wegens ongenoegzaam getal van leden, kunnen aan het betrokken classicaal bestuur dispensatie vragen van het te dien aanzien 'bepaalde in artikel 9 van het algemeen reglement. Het clas sicaal bestuur verleent, indien het dit ver zoek gegrond acht, dispensatie, in dier voege, dat ten minste de volstrekte meer derheid der leden tegénwoordig moet zijn. Ten opzichte van artikel 2 van het al gemeen reglement, wordt bepaald, dat zij, die door de bijzondere tijdsomstandig heden gedwongen zijn buiten hun eigen kerkelijke gemeente te wonen, worden geacht hiertoe te blijven behooren, ten zij zij zelf of de betrokken kerkeraden hiertegen gegronde bezwaren inbrengen. ZIJ. die buiten de gemeente waartoe zij blijven behooren, wonen, zijn gehouden zich bij de kerkeraad, onder wiens op zicht zij zijn komen te staan, op te ge ven. Ten opzichte van ambtsdragers, die onder deze maatregel vallen, wordt voor het aanblijven ln hun ambt toestemming van het betrokken classicaal bestuur ver» eischt. INTREDE CAND. J. VAN VLIET. Candidaat J. van Vliet van Bleskeni- graaf hoopt 15 Dec. intrede te- doen bij de tfed. Herv. Gem. van Gouderak, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. R. W. Steur van Oud-Alblas. CONSULENT LEKKERKERK. Ds. D. A. Vogel, Geref, predikant te Ouderkerk a.d. IJssel, is door de clas sis Gouda benoemd tot consulent van de Geref. Kerk van Lekkerkerk, daar die ge meende wegens het overlijden van Ds. P, Roos, vacant werd. Ambtshalve zal De. Vogel de catechisaties te Lekkerkerk al* daar waarnemen. BRIEVEN UIT ISRAELS TIJD. Vrijdag promoveerde aan de Vrij# Universiteit te Amsterdam Ds. J. de Koning, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Schipluiden, tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: Studiën over de El-Amarnabrieven en het Oude Testament, inzonderheid uit histo risch oogpunt. Als promotor trad op Prof. Dr. C. van Gelderen. Te El-Amarna in Egypte werden i* 1887 kleitabletten gevonden, op drie uit zonderingen na geschreven in de Babylo nisch-Assyrische taal. Bijna al deze ta bletten zijn brieven, voor het overgroo- te gedeelte verbonden door Palestynsch# en Syrische vorsten. De geadresseerde i» meestal de koning van Egypte. Opgra vingen hebben later nog enkele tablettea aan het licht gebracht. Over de El-Amarnabrieven en over hun beteekenis over het Oude Testament U veel geschreven. Een samenvattende, al zijdige behandeling van de hier liggend# vragen ontbrak nog. De dissertatie van Ds. J. de Koning streeft niet naar volle digheid, daarvoor was de stof te omvang rijk, maar tracht wel een veelzijdige be spreking van de hier opgeworpen pro blemen te geven. De nadruk is gelegd op de vraag, of d# El-Amarnabrieven ook licht laten vallen over de geschiedenis van de intocht en de vestiging der Israëlieten in Kanaan. In deel I is het probleem gesteld en is het chronologisch materiaal uit het Oude Testament voor den tijd tusschen uit tocht en tempelbouw besproken en naar zijn waarde beoordeeld. In een hoofdstuk Israël en Egypte is ingegaan op allerlei vragen, die met het verblijf der Israëlie ten in Egypte verband houden. De con clusie kon worden getrokken, dat de uit tocht te dateeren is in 1423, het sterf jaar van Amenhotep II. Uitvoerig is ook gesproken over de Chabiroe en de lieden, die als SA-GAZ worden aangeduid. De plaatsep, waar het woord Hebreen in den bijbel voorkomt, worden behandeld. De conclusie is, dal de woorden Chabiroe en Hebreën inder daad aan elkander gelijk zijn. We heb ben hier echter niet met een volksnaam te doen. De lieden, die in de El-Amarna brieven Chabiroe en SA-GAZ worden ge noemd, zouden in vele gevallen inder daad de Israëlieten onder Jozua kunnen z(jn. Over de cultuur, het rechtsleven en d# zeden, zooals die uit de El-Amarnabrie ven blijken worden enkele opmerkingen gemaakt. De schrijver stelt daarbij o.A vast dat de „koningswet" uit Deutero- nomlum 17 heel dicht bij de El-Anwns- tijd te dateeren is. De schrijver consta teert, dat de bestudeering "Van de zooge naamde „Psalmen-fragmenten" uit dez# brieven voor de exegese van de Oudtes tamentische Psalmen niet veel winst op levert. Wel kan de titel „zoon des men- schen" uit Daniël 7 13 van uit de El- Amarnabrieven worden verduidelijkt. TWFFDF BLAD. mtfttwswlad voor ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scüoonhovensche Courant MAANDAG 21 OCTOBER 1940 WAT VERKRIJGBAAR IS ARTIKEL EN BON Brood Bloem Bons no. 11 (nieuwe kaart) Bon no. 78 HOEVEELHEID Boter en Vet Bon no. 13 boterkaart Bon no. 13 vetkaart Rifit Bon no. 76 Maïzena, enz. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 77 Suiker Bon no. 109 Koffie, Thee Bon no. 114 Vleesch, Bons 04 „Vleesch" Bon 05 „worst". 100 gram brood of 125 gr. roggebrood ptt bon H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weitmeei li pond boter H pd. margarine of boter pond rijst of rijstemeel 1 ons maïzena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli lh pond havermout, gort of grutten 1 kilogram 75 gr. thee of J4 pd. koffie 100 gram vleesch of vleesch- waren per bon (vet inbegr.) een rantsoen vleeschwaren. 1 ons kaas 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; öf 200 gr. zachte zeep: óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr zeepvlokken; óf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delenóf 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor gezinswasch per acht Kg. droog waschgoed Bon no. 116 50 gr. scheerzeep óf één ijtextielk. extra uitgereikte bonnen) tube Scheercrême, óf één pot scheerzeep Petroleum Zegel Periode 6 2 liter Petroleum Zegel Periode A 2 liter (voor verlichting) Brandstof Bons 01,02 en 03 1 eenheid vaste brandstof (haarden en kachels) Bons 01 t/m 06 centr. verw.) Bons,,een eenheid" le periode Bons 04, 05, 06195 kg. persturf óf 175 kg. (haarden en kachels) fabrieksturf óf 200 kg. bag ger- of andere turf. Laatstgenoemde 3 bons kunnen ook bewaard worden en zijn later geldig Kaas Zeep Bon 26 Bon no. 55 (alg. distr. bonbockje) GEJ.DIQ t/m 27 Oct. (ouda boot 22 Oct.) 1 Nov. 25 Oct. 25 Oct. 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 25 Oct. 9 Nov. 27 Oct. 27 Oct. (oude bona 22 Oct.) 27 Oct. 12 Nov 31 Dec. 3 Nov. 9 Nov. 31 Oct. vaste brandstof. Kaas op de bon. Een ons per persoon per week. Heden, 21 October, wordt een aanvang gemaakt met de distributie van kaas. On der kaas wordt verstaan alle soorten bin nen- en buitenlandsche kaas, ook smeer kaas, echter met uitzondering van de *.g. kwark. Gedurende de eerste distributieperiode grelke zal ioopen van Maandag 21 Octo ber tot en met Zondag 27 October geelt bon no. 26 van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van één ons kaas. Bon twee weken geldig. Met nadruk wordt er echter op gewe zen, dat deze bon ook gedurende de daar op volgende week, dus van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November geldig blijft, terwijl tevens gedurende laatstbedoelde week een nieuwe bon zal worden aangewezen, welke eveneens recht zal geven op het koopen van één ons kaas. Kleine gezinnen, welke anders slechts gesneden kaas zouden kunnen koopen, kunnen, door eerst de tweede week hun bonnen in te leveren, op deze wijze toch een stuk kaas koopen. Zij, die op med sche gronden behoefte hebben aan een extra-kaasrantsoen, kun nen bij de distributiediensten op gecon troleerd medisch attest losse bonnen ver krijgen. In café's enz. Evenals zulks het geval is bij brood en vleesch, 2al men in hotels, café's restau rants en dergelijke slechts kaas bij de maaltijden verstrekt kunnen krijgen, in dien men een bon inlevert. Hiertoe zijn aparte wisselbonnen met „kaas een kwart rantsoen" gemaakt, die zijn gemerkt en die worden teruggegeven, Indien men minder dan een ons kaas tegelijk ver bruikt. Evenals de wisselbonnen voor brood en vleesch zijn dé wisselbonnen voor kaas niet geldig voor het koopen van kaas bij den winkelier. Hiervoor kun nen slechts de bonnen van het algemeen distributiebonboekje worden gebruikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met het ln werking treden van de distri butie het voorschrift, dat niet meer dan een pond kaas tegelijk aan het publiek mag worden afgeleverd, vervalt. Indien een consument meer dan vijf bonnen te gelijk inlevert, mag derhalve de daar mee overeenkomende hoeveelheid kaas worden afgeleverd, al is deze grooter dan een pond. Boter en Vet. VOORTAAN ELKE WEEK EEN NIEUWE BON. De nieuwe distributieperiode voor bo ter, margarine en spljsvet zal niet gelijk de vorige, acht weken duren. In de ver volge zal Iedere week een bon van de bo terkaart en van de vetkaart worden aan gewezen. De geldigheidsduur van deze bonnen zal evenals het geval is met de bonnen van de vleeschkaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 October geeft de met „13" genummerde bon van de boter kaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedu rende genoemd tijdvak de met „13" ge nummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog gel dig tot en met Vrijdag 1 November. Redactie vervallen. Reductie op de prijs van boter bij af gifte van bepaalde bornten der vetkaar ten zal in den vervolge niet meer wor den verleend. Deze tegemoetkoming komt geheel te vervallen. Hiertegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen geven op boter of margarine naar keuze. De houders van vetkaarten, voor wie de boterprijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uit sluitend recht op het koopen van boter, terwijl de toewijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een gezamenlijke hoeveel heid, als aangegeven op het toewijzings- formulier. De onderlinge verhouding der hoeveelheid boter en margarine staat ge heel ter keuze van den detaillist. Bij Brand- en Snij wonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en bchraie huid. Binnenkort spijsolie. Tenslotte wordt er op gewezen, dat bin nenkort een bon der vetkaart zal worden aangewezen voor het verkrijgen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of margarine. Van de boterkaart zal dan een bon worden aan gewezen voor het verkrijgen van spijsolie of boter. Nadere mededeelingen hieromtrent zul len binnenkort worden gepubliceerd. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Verhuizing. Blijkens een aanschrijving van het centrale distributiekantoor aan de dis tributiediensten is, Jn afwijking van de tot dusverre geldende regeLng, thans bepaald, dat personen, die een speciale vergunning aanvragen bij verhuizing naar een andere gemeente voor de aan schaffing van nieuw benoodigde textiel- goederen, dit uitsluitend kunnen doen bij het distributiekantoor van de ge meente, waar zij zich gaan vestigen. Ook punten voor tweedehand- sche kleeding. Tweedehandsche kleeding valt onder de ^stributiebepalingen en moet aus tegen in ontvangstnem.ng van textiel punten worden verkocht. Voor tweede handsche kleeding geldt dezelfde pun- tenwaardeerlng als voor nieuwe kleeding. Handwerkonderwijs. Voor benoodlgheden ten behoeve van handwerk- en nijverheidsonderwijs kun nen voorloopig geen speciale vergunnin gen worden afgegeven, omdat een rege ling betreffende het leveren van textiel- goederen ten behoeve van dit onderwijs thans in voorbere ding is. Echter kan wel reeds aan deze instellingen worden medegedeeld, dat zij voor deze doelein den zooveel mogelijk gebruik dienen te maken van natuurzijden stoffen of wel van restcoupons. Als naaigaren dient hoofdzakelijk kunstzijden garen te worden gebruikt. De door de scholen te vervaardigen stukken zullen, tenzij de leerlingen 2ell de stof hebben aangeschaft, slechts te gen het vereischte aantal punten mo gen worden afgegeven, zoodat herbevoor radmg te zljnertijd kan plaats vinden op de aldus verkregen punten. Voor etalagestoffen dienen zooveel mogelijk geperst vüt, rib- carton en dergelijke te worden gebruikt. Is dit niet mogelijk, dan kan voor de absoluut noodzakelijke hoeveelheden een speciale vergunning voor kunstzijden stof worden afgegeven. DISTRIBUTIE VAN GAS- EN ELECTRICITEIT. Twintig procent minde) verbruiken. Zooals reeds gemeld, is binnenkort een distributie van gas en electriclteit te ver wachten. In Den Haag zal deze distributie nog deze maand worden ingevoerd, vermoe delijk op 25 October. De gemeentelijke gas- bn electriciteits- bedrijven zijn thans bezig een regeling te ontwerpen. Uitgegaan is van een voor- loopige beperking in het gebruik met 20 procent per maand, vergeleken met het verbruik over de gelijke maand van het vorige jaar. Voor de nieuwe bewoners van Den Haag zal men vermoedelijk het ver bruik van de laatste maanden als maat staf nemen. TOESLAG RIJST OF HAVERMOUT VERVALLEN. Voor kinderen beneden da vier jaar. Op de nieuwe broodkaarten zijn voor kinderen, die op 21 October nog geen 4 jaar waren, en die derhalve slechts voor een half broodbonboekje ln aanmerking komen, geen extra rantsoenen rijst of havermout meer toegewezen. Tot dus verre was op elk half broodbonboekje een kindertoeslagkaart verstrekt, bestaande uit zes bonnen voor één rantsoen rysten zes bonnen voor één rantsoen haver mout. REGELINGEN VOOR EIEREN EN GROENTENCONSERVEN. Ten aanzien van het voorhanden heb ben, opkoopen, vervoeren, verhandelen en afleveren van eieren, worden beperkende regelen ln de zin van artikel 9 van d# Landbouw-crisiswet gesteld. Hetzelfde ts bepaald ten aanzien van conserven van warmoezerijgewassen, land- bouwerwten, fruit en zuidvruchten. De voor de uitvoering van deze rege lingen noodige bepalingen worden ln de Nederlandsche Staatscourant afgekon digd. OOK VERVOERVERBOD VOOR KROETAPPELEN. Ten vervolge op het laatst verschenen persbericht Inzake appelen, wordt ge meld, dat met Ingang van heden ook al le vervoer van kroetappelen verboden ls, tenzij het gedekt is door een geldig ver voersbewijs, af te geven door of nameni de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale. DE VLEESCHDISTRIBUTIE. Ernstige klachten- De raad voor volkshuisvesting der ttB. B heeft een brief gericht aan den direc teur-generaal van de voedselvoorziening, waarm gezegd woedt, dat uit verschil lende deelen van het land de ernstigst# klachten komen over de vleeschdistribu- tie. Deze klachten wijzen erop, dat in ve il? gevallen het doei der distributie: een redelijke verdeeling der beschikbare hoe veelheden vleesch, in het geheel nlel wordt bereikt. Vleesch wordt regelmatig in groote hoe veelheden door grossiers aan slager# HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER. M Toen de dagen verstreken, kreeg hij het gevoel, dat die stad ook spoedig ver laten zou zijn. Hij merkte op, dnt de bewoners, één voor één gingen vertrek ken. De hoeveelheid goud, dia gevonden *erd, was onvoldoende om hun begeer te te verzadigen en goud alleen kon hen hier houden. De herbergier, dien Brazo gewaar schuwd had, was den volgenden morgen, toen Brazo kwam, verdwenen. Biazo vernam, dat hij geprobeerd had om de herberg te verkoopen, maar geen kooper had kunnen vinden. Daarom had hij zijn bezittingen ingepakt en was kalm ver dwenen, zonder een woord over zijn be- Btemming achter te laten. Hij had zijn Woning en herberg gereed om te betrek ken, achter gelaten; maar niemand her opende de zaak, daar er geen vooruit zicht op profijt was. De nieuwe stad ÏValnright stierf langzaam uit. Brazo zag haar sterven. Met woeste voldoening merkte hij op, dat dag aan dag het getal vertrekkende bewoners toenam. De stad was in begeerte opge bouwd en stierf ln afkeer. Sommigen der teleurgestelde inwoners namen niet eens de moeite om hun verblijven mee te nemen op hui pelgrimstocht naar de buitenwereld. Er was geen voordeel in om een houten gebouw af te breken, de overblijfselen mee te nemen de woestijn ln en daarom bleven al de houten ge bouwtjes staan. De postwagen bezocht de stad niet toeer, want de tijding van de mislukking bad de buitenwereld bereikt en er was hiernanfl meer die belang stelde u Walnrlght. De Btad was, zooals zeker iemand in het begin voorspeld had een teleurstelling. Sommige woestijnbewoners, zwervers, die in de idiomatische spr aakwij ze van dien tijd „ratten" werden genoemd, hie ven nog ln de buurt der rivier en in de heuvels rondhangen. Zij zouden blijven, zoolang zij nog een spoor van „kleur" vonden, of tot hun nomadische aard hen aanspoorde om in andere streken hun geluk te beproeven. Maar de levendigheid was uit d# stad verdwenen, terwijl, alleen de leege huls was gebleven. Opnieuw, heerschte er primitieve wildernis. Het gekletter en het rumoer waren vervangen door stilte, die bleef, wachtend tot de menschen zfjn nederlaag zou erkennen. De eenzaam held die hem omgaf spotte met de men- schelijke pogingen en sloop heimelijk nader om in de verlaten woningen te gluren. V Jack Brinn bleef. Hij bewoonde een klein houten huisje op een vlakte bij de rivier en hij scheen geen bezigheid te hebben. Hij zocht geen goud en den meesten tijd bracht hij door, met schijn baar doelloos rondwandelen in de heu velen en langs de rivier. Dikwijls zag Brazo hem in de buurt van het nieuwe rancho-huis waar Ella was gaan wo nen en met het meisje praten. Een nieuwe stal was gemaakt, nieuwe corrals gebouwd. Na de uittocht was de draadheining, door het bassin, wegge nomen en spande nu langs het Westelijk eind van het terrein, om het vee te be- lletten in die richting het bosch ln te dwalen. De mannen, die de gebouwen en de corral gemaakt hadden, waren weg en nu bleven alleen de vUf cowboys, die Ella gehuurd had, over met Anderson, Har din en de kok. Brazo gebruikte zijn maaltijden met de mannen, maar hij had zijn bezittin gen naar het huisje gebracht, nadat Ella er uitgetrokken was en hij sliep OW Niemand hinderde hem. Voor zoover hij wist, kwam Ella er niet meer. Als zij wist, dat hij in de buurt was, dan liet 'zij dit toch niet blijken. Als hij haar eens zag, was het op een afstand en altijd nam zij een onverschillige houding aan, die hera ellendig maakte. Als zij berouw getoond had, als hij eenige geestelijke verstoordheid in haar opgemerkt had, zou hij nog hoop kunnen koesteren. Maar haar onverschiUgheld kon slechts één beteekenis hebben. Hij voelde zich nutteloos, overbodig en zijn gemoeds stemming was norsch en boosaardig Hij smaakte een weinig voldoening; door de wetenschap, dat Ella niet meer zooveel met Anderson praatte, als zij gewoon was te doen. ZIJ reed niet met hem, en hy merkte op, dat Anderson in haar tegenwoordig heid vormelijk beleefd was En Anderson bleef niet by haar iu het rancho-huis, maar bij de mannen in de slaaploods Daarom beschouwde zij hem enkel als een soort Opzichter, niet eens een vaste opzichter, anders zou zij hem het huisje gegeven hebben. Misschien dacht zij dat het huisje aan Brazo behoorde, om dat hij het zoolang bewoond had. In leder geval bewees het feit, dat zij het niet aan Anderson gaf, dat z1J wist, dat Bra zo er ln woonde. Brazo wist nog altijd niet, wat hij van Brinn moest denken. Hij had Brinn ge zien voor hij hem in Walnrlght ont moette op den dag, toen hij ztjn baard liet afscheren, of hij kende iemand, die sterk op den man leek. Hij kon zich den naam niet herinneren van den man, waarop hij dacht, dat Brinn leek, even min kon hij zich herinneren Brinn ooit ontmoet te hebben. Hij wist, dat hij Brinn kende, maar hU kon de herinne ring niet naar voren brengen. ZIJ ont week hem. Zij was vaag, maar toch over tuigend genoeg om hem te hinderen. Dikwijls stond hij op een afstand naar Brinn te kijken, die de gewoonte had om urenlang op een bank, voor zijn huisje te zitten rooken. Hij had uit alle hoeken naar Brinn gekeken en ofschoon het gelaat van den man hem niet met rust liet, kon hij het niet thuisbrengen. H(j begon een afkeer te krijgen voor den man. Van het begin af, had hij een bepaalde vijandschap tegen hem gevoeld, maar Brinn had hém met eerbied en een zekere kalme onderscheiding behandeld, zelfs terwijl hij hem scheen te vermijden en zijn vijandelijkheid was gestorven, omdat zij volstrekt geen voedsel kreeg Maar zijn afkeer was sterker gewor den, misschien wel door Brinn's bezoe ken aan het rancho-huls. Want er was lets in Brinn's houding; als hij zich in Ella's tegenwoordigheid bevond, dat er volgens Brazo's opinie niet had mogen zijn. Een zekerheid, een zelfvertrouwen. Als het fabilliariteit was geweest, zou Brazo het met den man uitgevochten hebben, maar daar hij niets anders deed dan Ella een bezoek brengen, kon BraZo rechtens niet tusschenbeide komen. Maar toch gaf hij Bririn op zekeren dag, toen hij met hem ln gesprek was, te kennen, dat diens aanwezlghe.d in het kamp hem verveelde. Hij zei ronduit: „Er schijnt lêta te zijn om je hier te houden." „Het ls hier rustig," antwoorde Brinn. „Geef iemand toch de kans om na te denken." „Sinds wanneer vind Je, dat Je dat noodig hebt?" zei Brazo. Er was een tikje boosheid in Brazo's stem. Zijn afkeer van den man nam toe, omdat de laatste blijkbaar niet de ware reden van zijn blijven in het verlaten kamp wilde noemen. Brazo hoopte, dat hij deze vragen kwalijk zou nemen. Maar Brinn glimlachte alleen maar. „Het is een feit, dat een mensch niet hoeft te denken," xel hij. „De meeste menschen doen het niet. Wat ik bfcdoelde is, dat het hier rustig ls en daar houd ik van." „Bedoel je, dat Je van plan bent, om hier te blijven?" „Och, niet lang." Brinn zat op de bank voor zijn huisje. Hij keek nu op en lachte Brazo toe. HIJ scheen te raden, wat Brazo hem aan zijn verstand wl.de brengen en gaf te kennen, dat hij er zich niet beleedlgd door voelde. Brazo kon een man, die niet wild# vechten, geen gevecht opdringen. Maar iets anders hinderde hem. „Ken Je Ella Walnrlght lang?" vroeg hij. „Nou, niet zoo heel lang. Maar Ik ken haar." „Een vriendin van je?" „In zekeren zin." „Welken zin?" „Wy praten graag samen." Brinn keek weer naar Brazo en een oogenblik had Brazo de overtuiging, dat Brinn hem al eens meer zoo aangekeken had. Maar weer waren zijn geestelijke beelden onbepaald en vprmloos. Toch wist hy, dat zyn zintuigen op zekeren dag de nevelachtige gedaante zouden vastleggen en hem duideiyk voor zyn ooèen stellen. Nu was het niet een haam die op de punt der tong trilt, maar niet uitgesproken kan worden. Om zyn herinnering te helpen, zei hy: „Ik geloof, dat ik Je meer gezien heb voor je naar Walnrlght kwam." Brinn schudde zyn hoofd. „Ik herinner my niet, dat ik je ooit gezien heb. Als ik Je gezien had, zou ik het my ook wel herinneren." „Je keek my tamely k scherp aan dien dag, toen ik uit den kapperswinkel kwam zei Brazo. „Hm. Ja. JU keek my tameiyk scherp aan. Ik dacht, dat je my misschien kende en my wou aanspreken. Vreemd, dat zulke dingen kunnen gebeuren, niet waar?" Brazo gaf geen antwoord, maar keer de zich om en liep weg. Maar toch wist hy, dat hy zich op zekeren dag zou her inneren, waar hy Brinn gezien had. En hy was er zeker van, dat Brinn geen vriend was geweest. iWordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2