KRUSCHEN Telegrammen Rheumatische Pijnen Niets mag meer verloren gaan. Afval en oud materiaal bewaren! Schoonhoven Varpliehtinc; tot bewaren van •hal. Gemengd nieuws Marktberichten Een gevaarlijk wapen. Gemengd nieirvys Plaateelijkrheuws Sportnieuws Landbouw ei> Veeteelt Marktberichten 4 MAANDAG 81 OCTOBER 19lt aangeboden en geleverd bulten de nor male toewijzing om, en zonder dat er bonnen voor behoeven te worden Ingele verd. Doordat de slagers wèl bonnen van het publiek ontvangen, krijgen zij groote aantallen hiervan ter vrije beschikking. Zoo stelde één slager de raad niet min der dan duizend bonnen ter hand met de mededeeling, dat hij indien wij een nog sterker bewijs wilden hebben nog wel een pak van enkele duizenden bonnen aan ons kon bezorgen, aldus de brief. Doch niet alleen aan slagers wordt Vleesch aangeboden buiten de normale toewijzing om. Ook particulieren krijgen aanbiedingen, volkomen ongevraagd, van een paar hammen, tot zelfs een half var ken. Het boerenfront en het Nederlandsche middenstandsfront, die beide werkzaam zijn naar de door de raad voor volkshuis houding der N.S.B. gegeven richtlijnen, eischen, dat de vieeschdistributie, in het belang zoowel van de boeren en van de Slagers, die niet aan knoeierijen willen meedoen, als in het belang van ons ge- heele volk, redelijk en eerlijk wordt ge regeld. De raad voor volkshuishouding heeft bovendien door deskundigen, die nlet- belanghebbend zijn, een stelsel doen uit werken, dat zl een redelijke, eerlijke en sluitende distributie waarborgt. Hij wil dit plan geheel ter beschikking stellen van de N.V.C„ mits hem de volledige con trolebevoegdheid op de uitvoering gege ven wordt. BOMMEN OP ROTTERDAM. ROTTERDAM, 31 October. Gisteravond hebben Engelsche vliegers eenige bom men geworpen op Rotterdam. Ben aantal personen heeft daarbij meer of minder ernstige verwondingen opgeloopen. Er is aanzienlijke materleele schade aange richt. HBT BABY-PROCES YOORLOOPIG GEËINDIGD. DEN HAAG, 21 Oct. Van de uitspraak, welke het Haagsche gerechtshof op 30 September deed in het proces om de baby, waarvan het bezit werd betwist tusschen de farpilie Steinmetz en Van der Linden, bij welke uitspraak werd be vestigd het vonnis van den president der Haagsche rechtbank, dat het kind aan de familie 8. toewees, heeft alleen nog een beroep in cassatie opengestaan. Naar wij thans vernemen heeft de fa milie Van der Linden van zulk een be roep bij de Hooge Raad afgezien, zoodat dit tragische verschil thans geëindigd ia, althans voorloopig, want de familie Van der Linden is voornemens de zaak op nieuw aanhangig te maken, wanneer het kind twee jaar oud zal zijn geworden en een erfelijkheidsonderzoek meer kans op succes zal hebben dan thans. DE ZWITSERSCHE NEUTRALITEIT. BERN, 21 Oct. Het Zwitsersche tele- graafagentschap meldt, dat in de afge- loopen nacht voor het eerst sinds het begin van September vreemde vliegtui gen boven Zwitsersch gebied hebben ge vlogen. Om 22.15 uur werd luchtalarm gemaakt, dat ongeveer een uur duurde. Tegen half een des nachts klonk opnieuw luchtalarm. GROOTE AANVAL OP BERLIJN. BERLUN, 21 Oct. Engelsche gevechts vliegtuigen hebben in de nacht van 20 op 21 October de Duitsche rijkshoofdstad in verscheidene op elkaar volgende goL ven aangevallen. Het grootste deel der toestellen kon reeds bij het naderen van de hoofdstad door krachtig afweerge schut verdreven worden. Eenige vlieg tuigen, die Berlijn bereikten, wiëkpen brandbommen op verscheidene woonwij ken. Er werden uit-sluitend niet-mili- tatre doelen getroffen. Een vijandelijk vliegtuig werd boven groot-Berlijn, een tweede reeds bij het naderen van de rijkshoofdstad door luchtdoeiartillerle neergeschoten. Tallooxa lijders aan xijn trouwe gebruikers ven het beroemde Kruschen Zout det door x'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen varoorzaken, doet afvoeren langt natuurlijken weg. alia ape*, an drag. 1 62, 1.47. 0.76. 0.41, I. OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. Groote verwoesting. GENEVE, 21 Oct. Naar uit Vichy ge meld wordt, bedraagt de gezamenlijke schade van de overstroomingen in het gebied der Pyreneeën volgens voorloopi- ge ramingen van de Fransch# regeering ruim een milliard francs. In het dal van de Tech zijn zestig huizen door het wa ter weggespoeld, waaronder vijf hotels en een sanatorium. Een. deel der bevol king is geëvacueerd. Uit de ziekenhuizen der stad konden 140 ernstige zieken wor den gered. In Amélie les Bains zijn 63 huizen verwoest; 25 menschen worden vermist. Arlès sur Tech is volkomen met de aardbodem gelijk gemaakt. De elec- trische centrale van Pas de Louw is ver woest. DE BIRMA-WEG WEER GEBOMBAR DEERD. TOKIO, 21 October. Japansche marine vliegtuigen hebben gisteren een tweede bomaanval ondernomen op de weg door Birma. Hun opdracht was vooral belang rijke bruggen te vernielen. Volgens hier ontvangen berichten werd de opdracht, ondanks het feit, dat het zicht slecht was en wolken hingen boven de bergen van de provincie Joennan, met succes ten uitvoer gelegd. Bovendien hebben de vliegtuigen verscheidene colonnes vracht auto's aangevallen en uiteengedreven of vernield. Bestemd voor veevoeder. Hoewel In vele gemeenten schilleboe- ren, veehouders en groenteboeren vrij ge regeld afvallen van levensmiddelen inza melen bij hotels, ziekenhuizen en parti culiere huishoudingen, komen toch groo te hoeveelheden van deze afvalstoffen ln d# vuilnisemmers terecht. Wegens de minder gunstige veevoeder- positie, kan dit niet meer worden toege laten. Binnenkort ls dan ook de afkondiging Van twee besluiten te verwachten, waar bij het bewaren en inleveren van afval stoffen, welke geschikt zijn om tot vee voeder te worden gebruikt, nader wordt gore geld. Het eerste dezer besluiten heeft voor namelijk betrekking op afvallen van levensmiddelen. Het legt aan een ieder de verplichting op, om de ln huishouding of bedrijf vrij komende afvallen, waaronder te verstaan aardappelschillen, groenten- en fruit- afvallen, vleesch-, visch- en broodresten en alle andere etensresten en beenderen te bewaren en ter beschikking te stellen van da daartoe doof de gemeentebesturen aangewezen personen. Ook cadavers van honden eh katten moeten ln gevolge dat besluit worden ingeleverd. Men ls niet verplicht, etensresten en afvallen ter bMohilUing te stellen, welke bestemd zijn voor voeding van menschen of dieren, in eigen huishouding of be drijf. Ook geldt de bewaar- en inleverings plicht niet voor die afvallen, welke de houder normaal in de uitoefening van zijn bedrijf pleegt te gebruiken of te verhandelen. De regeling ls ook van toepassing op gnoente, die, wegens mindere kwaliteit op de veiling niet de minimumprijs op brengt. De Ingezamelde afvallen zullen nor maal worden verkocht aan veehouders uit de omgeving, of, indien dit niet mo gelijk zal zijn, worden verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Het tweede besluit heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveelheden verlo ren^ gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laten verwerken. Daartoe ls het bewaren van vleeschafvallen, ai- vallen van wild >en gevogelte, vischafval- len, beenderen, ondeugdelijke vleescjiwa- ren en doodgeboren dieren verplicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleesch verwerkende industrieën, poeliers, viach- handelaars enz. De afvallen moeten wor den Ingeleverd aan personen of lichamen welke daartoe van gemeentewege zullen Worden aangewezen. Hier gelden dezelfde uitzonderingsbe palingen als boven genoemd. (Mn matnrialM nM maar wag- warpaa. Grondstof voor industrie. Op grond van een nieuwe verorde ning is het verboden oude materialen en afvalstoffen te vernietigen, weg te wer* pen of aan de reinigingsdienst mede te geven. Onder „oude materialen en afvalstof fen" in de zin van genoemd besluit wordt verstaan: Alle geheel of ten deele uit metaal, papier, karton, linnen, katoenen, jute, wol, zijde, kunstzijde of andere vezelstof fen, huiden, vellen, leer, glas, rubber van elk soort, minerale oliën, celluloid, hoorn, been, kurk, dierlijk haar, borstels of vee- ren bestaande stoffen of voorwerpen, welke niet meer overeenkomstig hun oor spronkelijke bestemming gebruikt wor den. b. Alle andere door den secretaris-gene raal aan te wijzen stoffen of voorwer pen. De genoemde voorschriften gelden voor alle afvalstoffen als bovenomschreven, welke uit de huishouding, alsmede ultin- dustrieele en andere bedrijven en instel lingen afkomstig zijn. Deze oude materialen en afvalstoffen moeten worden afgeleverd aan de erken de vakhandel, die daarvoor een zekere vergoeding zal geven in overeenstemming met hetgeen tot nu toe gebruikelijk was. Het Rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen is bezig, een regeling te ontwerpen, welke de geheele handel in afvalstoffen op nieuwe grondslagen or ganiseert. Daar zal ook voor een regelma tige inzameling der afvalstoffen worden zorggedragen. Toelichting. In verband met het bovenstaande wordt van bevoegde zijde de volgende toe lichting gegeven: Zeer veel waardevol materiaal gaat nog dagelijks verloren. In deze tijd, nu de aanvoer van grondstoffen uit andere landen nagenoeg stil ligt, mag dit niet meer geschieden. Oude materialen en af valstoffen vormen een kostbare binnen- landsche grondstof, waarvan een stelsel matige inzameling voor onze eigen Ne- derlandsehe industrie een dringende noodzakelijkheid is geworden. Iedere Ne derlander dient, èn uit nationaal belang èn uit eigen belang mede te werken, dat ons land op deze wijze voor rijn grond stoffen minder afhankelijk van het bui tenland wordt. In eigen land kan voor millloenen aan nuttige grondstoffen worden gewonnen, waarmede tevens aan vele menschen werk en brood worden, verschaft. In geen ge val mag in deze tijd nog iets verloren gaan. Daarom la het begrijpelijk, dat vernie tiging van oude materialen en afvalstof fen thans strafbaar is gesteld en wel met een hechtenis van ten hoogste zes maan den of een geldboete van tan hoogste duizend gulden» BURGERLIJK ARMBESTUUR. In verband met periodiek aftreden op 1 Januari van den heer G. van Os van de Abeelen, als lid van het burgerlijk arm bestuur, bevelen B. en W. dsn raad voor benoeming aan: 1 G. van Os van de Abeelen; 2 J. de Vaal. GER. WEESHUIS. In verband met periodiek aftreden op 1 Januari van den heer en mevrouw J. B. JansenBrouwer als regent en regen tes van het Oer. Weeshuis, bevelen B.en W. de raad voor benoeming aan: 1. den heer en mevrouw J. B. JansenBrouwer; 2. den heer en mevrouw D. P. M. Gaillard Steketee. VASTRECHTTARIEF. Op 1 Juli besloot de raad voor dit Jaar te bepalen, dat in gevallen waarin toe passing van bet raadsbesluit van 15 No vember 193», tot invoering van een vast- reohttarief voor electriciteit, er toe zou leiden, dat door ten verbruiker over een geheel abonnementsjaar gerekend, ge middeld per K.W.U. meer zou worden be taald dan f 0.26, dit grootere verbruik na afloop van het abonnementsjaar aan den betrokken verbruiker zou worden geresti tueerd en voorts, dat zij, die voor 1 Aug. 1940 zulks te kennen gaven, aan de di rectie der gemeentebedrijven, ingaande 1 Jan. 1940 met verrekening van het eventueel te weinig betaalde tot het ge wone tarief konden overgaan. Ged. Sta ten kunnen zich met 's raads besluit ech ter niet vereenigen en stellen B. en W. voor, de intrekking te willen bevorderen. Overeenkomstig dit verzoek stellen ~B. en W. de rggd voor, tot Intrekking over te gaan. VEERTARIEF. In verband met het verstrijken op 8 Juni van de termijn, voor welke laatste lijk bet tarief voor het veer Schoonho ven—GeUcenes werd vastgesteld, stellen B. en W. de raad voor, aan de Prov. Sta ten van Zuid-Holland te advlseeren het tarief ongewijzigd opnieuw vast te stel len. AANKOOP GROND IN DE le OLIVIER VAN NOORTSTRAAT. B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot aankoop van een stuk grond van den hepr R. Bron ter groote van 5 65 M2., gelegen aan de le Oliv. v. Noortstraat, waardoor de vooruitspringende hoek in deze straat kan worden weggenomen en in verband hiermede een credlet toe te staan van f 104.15, n.l. f 22.60 voor 5.65 M2. grond f 4,per M2. en f 81.55 als geraamde kosten voor het verbreeden van het trottoir en het maken van een grond- keermuurtje met afrastering. SCHOONHOVEN VOORUIT". De Schoonhovensche winkeliersver- eeniging kwam Vrijdagavond ln hotel Belvédère in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer C. de Gruijter, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarin hij herinnerde aan de schokken de gebeurtenissen, die; over ons heen zijn gegaan en die niet nagelaten hebben, hun Indruk achter te laten op het ver. ecnlgtngsleven. Het bestuur had geen voorstel Inzake de winkelsluiting gemaakt en gaf deze aangelegenheid in vrije discussie. Slechts enkele van de weinige aanwezige leden vroegen iets omtrent deze materie, zoo dat weldra besloten werd, geen geza menlijk sluitingsuur vast te stellen en ook niet aap het gemeentebestuur te verzoeken, de sluitingstijd te regelen. De inmiddels ter vergadering versche nen secretaris, de heer A. van Iperen, las de notulen en enkele onbelangrijke ingekomen stukken, waarna de zegel actie besproken werd. Het bleek dat voor dit propagandamiddel hoegenaamd geen animo meer bestaat en men was het er dan ook over eens, dat de actie wel ge staakt kon worden. Hoewel in vorige vergaderingen reeds enkele malen beslo ten was, voor deze aangelegenheid een aparte bijeenkomst van deelnemers aan de zegelactie uit te schrijven, was het daartoe nooit gekomen. Omdat het punt op de convocatie voor deze vergadering vermeld was geweest, achtte men thans alle belangstellenden aanwezig en ging men tot afhandeling over. Een groote moeilijkheid bleek daarbij op te leveren de liquidatie van deze actie. Eerst kon men het niet eens worden over de ter mijn vair sluiting, doch ten slotte werd overeengekomen, dat de uitgifte der ze gels direct gestaakt zou worden en dat voor inlevering van boekjes gelegenheid zal zijn tusschen 15 Nov. en 1 December. Definitieve afkondiging zal per adver tentie plaats vinden. Vervolgens kwam in discussie wat moest geschieden met het geld, dat wel licht bij afwikkeling van de zegelactie zou vrijkomen. Nadat enkele voorstellen langdurig waren besproken, kwam ten slotte een voorstel van den voorzitter in stemming, om het eventueele vrijko mende geld te storten in de kas van de onderafdeeling van „Schoonhoven Voor uit", de plaatselijke V.V.V. Dit voorstel werd aangenomen met 7 tegen 3 stem men en 2 blanco. Bij de verder voorkomende zaken wees de voorzitter op de plannen, die schij nen te bestaan, om te trachten hier een paarden- en veemarkt op te richten. Nadat de heeren hun meening over de al of niet levensvatbaarheid van zoo'n markt ten beste hadden gegeven, werd besloten bij B. en W. aan te dringen op de Instelling van deze markt. Tenslotte ontspon zich nog een uit voerige discussie over de contributiever laging. Er bleken, nadat eenige tijd ge discussieerd was, drie voorstellen te be staan: het bestuursvoorstel om de con tributie te halveeren, dat van den se cretaris om de omslag van f 6 op f 4 te brengen en tenslotte een voortel van den heer De Vaal om tot f 2 af te dalen. Dit laatste voorstel kwam het eerst ln stem ming en werd met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Men besprak nog de admi nistratieve uitvoering van dit besluit, waarop de voorzitter de vergadering sloot. DUITSCHE BORDEN. De Duitsche Weermacht heeft op ver schillende plaatsen ln de gemeente weg- wijzerbordjes aangebracht. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn twee van deze bordjes verwijderd en verdwenen. De burgemeester roept de medewerking van alle ingezetenen ln, om dergelijke feiten tegen te gaan en te voorkomen. Niet alleen dat eventueele daders van dergelijke feiten een gevoelige straf zul len ondergaan, maar ook zal blijkens schrijven van den betrokken Duitschen commandant, de gemeente een aanzien lijke geldboete worden opgelegd. PREMIERE. Reeds vele operettefilms hebben het licht gezien. De eene beter dan de ande re, doch meestal werd in de film niet anders vertoond dan hetgeen men in een revue of een operette ook kan zien. Dik wijls ook waren de rolprenten niet meer dan geïllustreerde muziek. Dit vond meestal zijn oorzaak in het feit, dat de hoofdrolspelers, alleen muzikale talenten hadden, zoodat van dramatische ver wikkelingen in de film geen sprake-kon zijn bij gebrek aan tooneelaanleg bij den zanger of violist, om wien de film was begonnen. Niet aldus Zarah Leander, die, behal ve haar bero&mde zang, waardoor zij over de geheele beschaafde wereld be kend is, ook beschikt over dramatische talenten, die het mogelijk maken, haar een rol te geven in een boeiend, soms sensationeel verhaal, waarin zij tevens haar vocale prestaties den volke kan toonen. Zoo ook in de film, die Gebrs. Miedema as. Donderdag in het Nut vertoonen. Daarin treedt Zarah Leander, bijgestaan door bekende figuren als Attilla Hör- blger, Theo Lingen en groote balletten van Flouyad Dupont, op als de nieuwe ster in een revue. Op de avond van de premiere dwaalt echter haar voorgang ster, die nooit zooveel succes bij het pu bliek heeft gehad als zij, achter de cou lissen. De regisseur wordt vermoord. Verwikkelingen, spanning en dat alles terwijl het publiek, dat de premiere komt bijwonen, niet mag merken. Behalve deze hoofdfilm, wordt een uit gebreid bijprogramma vertoond. Men zie ook de advertentie ts hat vnrior nummer. Waterstand: 8choonhoven hg. water 9.40 uur, 1.30 M. Maastricht 19 Oct., 41.23 M., val 0.12 M Volle Maan. Op 21.56, onder 12.55, Laatste Kwartier 24 October. HOE LAAT VERDUISTEREN? In verband met de verduisteringsvoor. schriften, wijzen wij erop, dat heden 21 October de zon ondergaat om 18 uur 33 min. Opkomst morgen 22 Juni om 8 uur 17 min. Tusschen deee beide tijd- stippen ls dus alle lichtuitstrallng ver boden. ZEEHOND IN DE LEK. Slechts zeldzaam komt het voor, dat een zeehond de rivieren verder op komt dan dat hij in brak water fcan, zwem men. Zaterdagmiddag echter namen veer lieden van de pont af zoo'n dier waar, dat in de Lek zwom. Er bestaat geen twijfel over de juistheid van deze waarneming, daar de zeehond enkele 'keéren tot vlak bij de pont kwam. - Later op de middag heeft men nog uit gezien of de vreemde bezoeker zich nog maals vertoonde, doch na kwart over twaalf is hij niet meer waargenomen. LAFFE PARTIJSTRIJD. Propagandawinkel geplunderd. In de nacht van Vrtjd&g bp Zaterdag een aanzienlijke verwoesting .aangericht in een winkelhuis te Amsterdam, waar in de Nederlandsche Unie Zaterdag eeg propagandawinkel zou openen. Zaterdagmorgen, omstreeks zeven uuij bemerkten voorbijgangers, dat er ietsaau de hand was. In de étalages waren pam fletten te zien van de N.S.N-AJ», die er allerminst verwacht werden, daar reeds was bekend gemaakt, dat er een zaak van de Nederlandsche Unie zou komen. De plaatsvervangend leider van de Neder landsche Unie werd op de hoogte ge bracht, en deze stelde vast, dat zoowel in de kamers achter de winkel als in de winkel zelf vlaggen, brochures, pamflet ten, formulieren voor lidmaatschap ens waren weggehaald. De politie arrivperde weldra om eei onderzoek in te stellen. Grondig werd het geheele perceel nagezocht. Daarbij bleek, dat de indringers het perceel aan de achterzijde zijh binhengekomen. En kele deuren zijn opengebroken. In de achterkamer, die als werkkamer is inge richt, hebben zij alles weggenomen. Daar na zijn zij naar de winkel gegaan. Hier zijn om. groote vlaggen en pamfletten van de muren gehaald. De kasten met brochures zijn volkomen geleegd. Aan dl wanden verschenen daarna de pamflet' ten van de N.SN.A.P. Onder leiding van .den plaatsvervan gend leider is een en ander Inderhaast hersteld. Alle beschikbare propaganda- materiaal van de Ned. Unie is weer aar* gebracht. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND (Onderafdeeling Gouda). Uitslagen Zondag 24 October. le klasse: D.O-NK. 2Gouda 4 3—3 Nieuwerkerk 1—Groeneweg 1 - 2—1 GB.V. 3Gouderak 2 4-0 ON.A. 4Stolwijk 1 1—4 Bergambacht 1—Moercapelie l 1—1 Overgangsklasse: Groot-Ammers 1—Olympia 3 3—0 Zwervers 2Moordrecht 2 4—0 DHJ). 1—Dilettant 2 1—1 2e klasse A: Gouda 5UNJ.O. 1 2—8 Overschotje 1—R.V.C. 6—1 V.E.P. 1—D.O^JC. 3 7-2 Woerden 2O.N.A. 5 4-1 Bosk. Boys 2Waddinxveen 2 2—1 2e klasse B: Lekkerfcerk 3—G.B.V. 4 17—1 Stolwijk 1Nieuwerkerk 2 3—4 Olympia 4—O.N.A. 6 6-3 Woerden 3Ammerst. 8.V. 2 1—2 3e klasse A: R.V.C. 2—Bodegraven 2 3—2 Bosk. Boys 3D.R.D. 2 1-2 Moordecht 3Overschotje 2 6—1 3e klasse B: Dilettant 3Zwervers 3 2—3 Gouderak 3Groeneweg 2 4-4 Moordecht 4Moercapelie 2 2—2 E.S.T.O. 2D.OU.K. 4 3—2 3e klasse C: Lekkerkerk 4Oudewater 2 3—3 Haastrecht 3Groot-Ammers 2 3—2 BU'iEK. KAAS EN EIEREN. OUDEWATER, 21 Oct. Kaasmarkt. Aan- voer 34 partijen, 1530 stuks, wegende 7650 K.G. Prijs f 39 per 50 K.G. Hands' matig. De markt zal in het vervolg om 10 uur beginnen. GROOT-AMMERS, 19 Oct. Aan ds markt alhier waren Zaterdag aangevoerd 15 partijen met te zamen 384 stuks ka zen, wegende 2688 KG. Prijzen: zware f 40.50, met rljksmerk la soort f 39— 39.50. Handel vlug. f MAANDAG tl OCTOBER 1942 De zeemijn en. Een van de verraderlijkste strijdmid delen in den zee-oorlog is de mijn. Over al kan zliuitgestrooid zijn, om den vijand schade Ito te brengen. Geen enkele zee man weet, of niet in het zoo veilig schij nende vaarwater de ondergang van schip en bemanning sluimert. De groote mij nenvelden, die belangrijke scheepvaart routes en gedeelten van de zee tegen vij andelijke aanvallen moeten beveiligen, zijn in den regel bij vriend en vijand be kend, want met het oog op de neutrale scheepvaart worden dergelijke velden ge woonlijk bekend gemaakt. Naast de mijnen, die zijn gelegd door schepen, mijnenleggers genaamd, kent men ln den modernen tijd nog luchtmij- nen, d.w.z. mijnen die van uit de lucht, door vliegtuigen, worden gelegd. Het bui tengewoon gevaarlijke van deze mijnen is gelegen ln het feit, dat dergelijke mij nen meestal magnetisch zijn, samenge steld volgens een nieuw systeem Bij de gewone ort contactmijnen is het nood wendig, dat zij met den scheepswand ln aanraking komen, om te ontploffen; doch de magnetische mijnen worden door de scheepshuid aangetrokken. Buitendien worden zij vaak maar lukraak uitgewor pen, ten einde het opruimen er van on mogelijk te maken. Een verder gevaar, dat slechts met moeite uit den weg kan worden gegaan, vormen de drijvende mijnen, d.w.x. mijnen, die gedurende een storm zijn losgeslagen van de door vriend en vijand en ook door neutralen gelegde velden. Deze vormen een voortdurend ge vaar voor de scheepvaart. Hoe wordt dit gevaar nu uit den weg geruimd? Oorlogs schepen moeten natuurlijk op dergelijke gevaren voorbereid zijn; zij zijn dan ook voorzien van alle mogelijke apparaten en toestellen, met behulp waarvan het mij nengevaar kan worden verminderd. Bij koopvaardijschepen ls dit evenwel niet het geval. De oorlogsmarine van elk land heeft als regel een buitengewoon groot aantal mijnenvegers, die weinig in de openbaar heid treden, doch hun gevaarlijk werk in weer en wind verrichten; want het zijn Juist de ruwe herfst- en winterdagen, waarin hun hulp het meeste noodlg ik. Naast deze actieve flottieljes heeft men ln den regel een aantal reserveschepen in dienst. Dit zijn meestal treilers, buiten gewoon zeewaardig, kleine schepep, die over de meest bevaren zeeroutes uitzwer- ven en deze systematisch afzoeken, ten einde een veilige scheepvaart te verze keren. Daarnaast heeft men in elke grootere haven flottieljes ter bescherming van de havenwerken. Deze bestaan eveneens uit treilers, wier hoofddoel eveneens is, het zoeken van mijnen aan den ingang van de haven. Elk kwadraat van de zeekaart wordt op deze wijze zorgvuldig afge zocht. Drijvende mijnen worden vernie tigd; en mocht een vijandelijk vaartuig eventueel een mijnenveld hebben aange legd, dan wordt dit in den regel na kor ten tijd gevonden en onschadelijk ge maakt. De route, die wordt gevolgd door de schepen van de geregelde lijnen, worden dagelijks onderhanden genomen; de scheepvaart kan dan ook gewoonlijk door gaan, zonder hinder te ondervinden van mijnen. Zoodra het vaststaat of men vreest, dat een bepaalde scheepvaartrou te door losse mijnen gevaar oplevert, wordt een andere route mUnenvrij gemaakt én den schepen aanbevolen, voorloopig dien weg te volgen. De meeste verliezen zijn te wijten aan het feit, dat dergelijke aanwijzingen niet of niet voldoende wor den gevolgd. Dag aan dag zoeken de mijnenvegers het hun aangewezen gebied af. Elke mij nenveger is voorzien van een speciaal apparaat voor aan den „hoeg, ter zelfbe scherming. Dit bestaat uit een langen boom, die voor het schip uitsteekt en waaraan een toestel ls verbonden, dat den kabel doorknipt, waaraan eventueel aanwezige mijnen zijn verbonden. Deze komen dan boven drijven en kunnen on schadelijk worden gemaakt. Bij het af zoeken van het terrein zijn de booten van een flottielje door middel van zoek- Hjnen met elkaar verbonden; deze lijnen zijn eveneens voorzien van apparaten tot het doorsnijden van de ankertouwen der mijnen. Ondanks alle voorzorgen gebeurt het wel, dat *n mijnenveger toch in aanraking komt met een mijn, met het gevolg, dat boot en bemanning verloren gaan. Het gevoel van het dreigende gevaar wordt echter afgestompt. Men is op den dood voorbereid en kent geen vrees. Wanneer wU van mijnenvegers spre ken, dan mogen wij ook de „mijnenioekers" niet vergeten, die belast zijn met het op sporen en onschadelijk maken van aan de kust aangedreven piijnen. Deze mij nen zijn natuurlijk niet minder gevaar lijk, dan de in volle zee ronddrijvende. De taak, om dergelijke ihijnen onschade lijk te maken, wordt toevertrouwd aan z.g. mijnspecialisten, die met het demon- teeren volkomen vertrouwd zijn. Wan neer een dergelijke mijn aan de kust aanspoelt zonder te ontploffen, dan ls onmiddellijk een speciale ploeg bij de hand, dte er voor zorgt, dat zij geen on heil meer kan stichten. IN GOEDE HANDEN. In Amsterdam kwam een bewoonster van de Warmoesstraat dezer dagen tot de onaangename ontdekking, dat zij haar portemonnaie met f 40 en verschillende waardevolle bonnen had verloren. Zij deed van dit verlies terstond aangifte bij de politie, hoewel zij weinig hoop had, haar eigendom terug te krijgen. Na een paar dagen kwam de politie haar echter mededeelen, dat een porte monnaie gevonden was. De vrouw begaf zich naar het haar opgegeven adres van den vinder en stelde tot haar vreugde vast, dat de gevonden portemonnaie in derdaad de hare was. Het geld, de bon nen en alles wat er in zat, wat nog aan wezig. De eerlijke vinder bleek een behoeftige orgeldraaier te zijn. GROOTE OVERSTROOMING IN SPANJE. Reeds 400 dooden. Tengevolge van de dagenlange regen tal in Catalonië en Zuid-Spanje zijn tal rijke rivieren en beken buiten haar oevers getreden, waardoor groote scha de is ontstaan. Vooral de stad Gerona in Catalonië heeft Zoo zwaar van het water te lijden, dat het ln sommige stra ten tot de eerste verdieping der huizen staat. Eenige wijken van Gerona zijn daar vólkernen van de buitenwereld afgeslo ten. Soldaten matrozen en leden van de organisaties van de Phalange zijn be zig de opgesloten bewoners ln vaartuigen te redden. Kilometers ver vormen de landstreken een geweldige watervlakte. De regeerlne heeft tal van hulpacties op touw gezet. Het üoodweer ln Calalo- nië houdt nog steeds aan, zoodat voor loopig een daling van de waterstand niet te verwachten is. Toen een trein met geringe snelheid over de spoorbrug van de Ter reed, stort te d® brug in. Verscheidene wagons en de locomotief vielen in het water en twee passagiers verdronken. Bij het instorten van een brug ln Gerona zijn tien perso nen omgekomen. Aan de spoorlijn van Gerona naar de Spaansch-Fransche grens ls een aard storting ontstaan, waarbij een trein be dolven werd. ten betrekken. Daar geen krachtvoer voor het vee beschikbaar is, en het bij voeder zooals pulp en bieten duur is, staat voor den veehouder geen voordeeligen winter voor de deur. Zoowel van de zijde van het ge meentebestuur als door het bestuur van de Btjz. School moet de vraag onder het oog worden gezien, hoe het moet met de stichting van een gymnastieklokaal, waar voor beide lichamen tot 1 Januari 1941 ontheffing verkregen. Dit vraagstuk is moeilijk, daar in het centrum der ge meente geen bouwterrein aanwezig is. Met het oog op het uitbreidingsplan, waardoor meer bouwterrein open zal ko men, zal getracht worden nog eenig uit stel te verkrijgen tot invoering van on derwijs in lichamelijke oefeningen. Ten behoeve van het verkeer zullen in de gemeente geleide-lampen geplaatst worden. Met Ingang van 1 November gaat de spertijd voor stroomverbruikers wederom in. Voorheen vingen de speruren om 4 uur n.m. aan. Thans wordt dit half zes, als gevolg van de zomertijdregeling. Voor de fabrieken is dit een groot gemak, aan gezien zij gedurende dfe wintermaanden de arbeid nu niet om 4 uur behoeven te Zondag waren, naar United Press ver neemt, in de provincie Gerona 400 doo den geteld. Alleen reeds in het plaatsje Torello, meldt D.N.B., worden nog ruim 130 personen vermist, terwijl de schade, welke aldaar en ln de omgeving ls aan gericht, ongeveer 40 millioen peseta's be draagt. Ook in het ten Noorden van Vich gele gen Manllen is het aantal vermisten zeer groot. In het U.P.-telegram wordt deze catastrophe als de zwaarste van deze aard uit de geheele Spaansche geschie denis aangeduid. Ook in Zuid-Oost Frankrijk Ten gevolge, van de aanhoudende re genval zijn ook in de Fransche Oostelij ke Pyreneeën alle rivieren buiten hun oevers getreden en is groote schade aan gericht. Bruggen en huizen werden weg geslagen en landeren vernield, zoodat de dakloos geworden bevolking moest vluch ten. Vooral te Perpignan, dat gedeeltelijk overstroomd ls is de schade groot. Het spoorwegverkeer tusschen Prats en Cer- bere is voorloopig gestaakt. ONGENEESLIJKE PATIËNTEN VERGIFTIGD. United Press meldt uit Parijs, dat in het d'Orsay ziekenhuis zes patiënten, die aan ongeneeslijke ziekten leden, door vier ziekenverpleegsters door het toe dienen van vergif zijn gedood. Het zie kenhuis is daarop voorloopig gesloten en de patiënten zullen tot na de reorganisa tie van het beheer naar een ander zie kenhuis overgebracht worden. Tegen de vier verpleegsters is een aan klacht ingediend. VOETBAL. DE WEDSTRIJDEN VAN GISTEREN. Het eerste puntje behaald door „Sportclub 1". Een gelijk spel (3—3) tegen „Quick Steps". Schoonhoven. Na de vijfde wedstrijd is het tenslotte het eerste elftal van „Sport club" er in geslaagd, het eerste puntje ln deze competitie ln de wacht te slee pen. En dit nog wel in een uitwedstrijd. Dit resultaat werd behaald in Den Haag tegen „Quick Steps". Het vertoonde spel onzer stadgenooten ging thans veel be ter, en had de linksachter niet moe ten uitvallen wegens een botsing met zijn eigen doelman waardoor het elftal aan kracht inboette, dan was de overwinning voor de B^auw-Witten een feit geworden, want nj£(?de rust stonden zij met 31 voor. De aanwijzingen zijn er dus, dat de ploeg thans wat ingespeeld begint te ge raken en laten wij thans hopen, dat de eerste overwinning niet lang op zich zal laten wachten. Bij „Quick Steps" speelde een oude be kende van de Blauw-Witten, n.l. de mid denvoor B. de Veer, die tijdens de mobi lisatie hier de „Sportclub'-gelederen ver sterkte. Voor „Sportclub II" was geen wedstrijd vastgesteld. Over de wedstrijd het volgende: „Quick Steps 1'„Sportclub l" Voor deze wedstrijd kwamen onze stad genooten als volgt uit; Doel: H. Benschop. Achter: H. Patljn en J. Bouter. Midden: J. Looren de Jong, A'. de Lan ge en H. van Putten. Voor; A. van Putten, J. Boer, J. Os kam, J. van Ipenburg en A. Oskam. (Een kwartier na het begin werd J. Bouter vervangen door H» Bouter.) Het begin van de wedstrijd was ge heel voor „Sportclub". Vooral de voor hoede opereerde uiterst gevaarlijk. Het eerste doexpunt liet niet lang op zich wachten. Uit een goede voorzet van links schoot de rechtsbinnen ineens hard in (01). Vlak daarop had „Sportclub" pech, toen de middenvoor een mooi door den linksbuiten aangegeven bal tegen de paal knalde. „Sportclub" bleef dominee- ren. De rechtsbinnen werd op de rand van het strafschopgebied ongeoorloofd staken. aangevallen en uit de hiervoor toegesta ne vrije schop, deponeerde hij de bal voor de tJWeedie maal in de Haagsche touwen (02). Bij een botsing met zijn doelman, raakte de linkachter onzer stad genooten zoodanig verwond, dat hij van verder spelen moest afzien. Doordat men in het „Sportclub"-kamp niet dadelijk een oplossing gevonden had, wie zijn plaats moest innemen, ontstond eenige verwarring, waarvan „Quick Step" dank baar gebruik maakt en de stand op 1—2 terugbracht. De middenvoor van „Sport club" ging nu in de achterhoede spelen, terwijl de invaller diens plaats innam. Bij een algemeene „Sportclub"-aanvaI wist de linksachter van „Quick Step" niets anders te doen, teneinde een doelpunt te voorkomen, dan de bal met zijn hand uit het doel te slaan. Uit de straf schop, die de Blauw-Witten voor deze overtreding te nemen kreeg, deed de rechtsbinnen het Haagsche net voor de derde maal trillen (13). Hiermee had „Sportculb" blijkbaar al haar krult ver schoten, want van het werkelijk goede spel, dat ln het begin vertoond werd, was niets meer te bespeuren. „Quick Steps" beheerschte nu het heele spel. Ge vaarlijk werden de ballen door de vleu gelspelers voor het doel gebracht en on ze stadgenooten mochten dankbaar zijn, dat 't binnentrio der gastheeren weinig schutters-capaciteiten bezat, anders had de rust ongetwijfeld met een andere stand dan 1—3 ingegaan. Vermelding verdient nog een vrije schop, die goed door den linksbuiten van „Quick Steps" genomen werd en welke de „Sportclub"- doelman met een fraaie safe wist te stoppen. Dat „Sportclub" nog «en harde noot te kraken had, om de twee punten voor sprong te behouden, was een vaststaand feit. Ook na de rust trok „Quick Steps" goed van leur en „Sportclub" moest zich geheel op verdedigen toeleggen. Het spande geducht voor de Blauw-Witte- ve6te. Op wonderbaarlijke wijze ontsnap te 't doel eenige malen aan een doorbo ring. Uit een scrimmage, die ontstond en waarbij de bal tergend langzaam via de hand van den doelman, in het doel be landde, verkleinde „Quick Steps" haar achterstand (2—3). HlerdooT aangemoe digd, deden de Hagenaars er nog een schepje op en weldra was de stand ge lijk (33) toen de rechtsbinnen de bal van dichtbij inkopte. Nog dachten we „Sportclub" de beide punten uit het vuur te zien sleepen; het was nJ. de links buiten, die een soloren ondernam, doch zijn schot, dat tegen de paal kwam, had stellig beter lot verdiend. Onder hevige spanning werd de resteerende tijd. uit gespeeld, en toen de scheidsrechter voor de laatste maal floot, had „Sportclub" haar eerste punt ln deze competitie te pakken. Bergambacht. Het eerste elftal speelde Zondag op eigen terrein tegen Moerca pelie. Het was prachtig voetbalweer en de toeschouwers hebben kunnen genieten van een mooie partij voetbal. Moercapelie bracht de bal aan het rol len en trok meteen ten aanval. Het spel was gedurende de geheele eerste helft op en neer gaand met B. iets in de meer derheid. De linksbinnen van B. kreeg een mooie kans, maar het schot mislukte, waardoor voor B. een voorsprong verlo ren ging. Het spel was spannend en men zag de beide doelen verscheidene malen aan een groot gevaar ontsnappen. De pauze ging in zonder dat een doelpunt werd gemaakt. Na de rust was het spel nog even snel en verrassend als in de eerste helft. Het zag er dan ook naar uit, dat het einde zonder een doelpunt zou komen. Echter een kwartier voor 't ein de kwam M met een goed opgezette aan val dicht bij het B.-doel en uit de voorzet Bergambacht. In verband met de don kere avonden en de tallooze watergan gen langs de wegen, zijn de boomen in de buurten gedeeltelijk dit geschilderd. De veiligheid van het publiek is hiermede gedeeltelijk verzekerd. Het zou aanbeve ling verdienen, dat de eigenaars van de erven bij de ingang van hun erf een paar wit geschilderde palen aanbrachten. Uitgaande van de N.V. Graan- en Fouragehandel v.h. C. Schouten en Zn., zal een grasdrooginstallatie worden ge plaatst bij de stroopakhuizen in de Bur gemeester Uilkensstraat. De grasvooraad in de landerijen be gint zichtbaar te slinken, zoodat het vee vroegtijdig het winterkwartier zal moe die volgde van de linksbuiten, schoot de midvoor in. B. zette nu alles op alles, maar kon het niet tot een doelpunt bren gen. Ii) de laatste minuut kreeg B. een corner te nemen, die door de rechtsbui ten prachtig voor het doel werd ge plaatst. De keeper sprong te vergeefs op want hij kon de bal niet bereiken, maar wel de linksbinnen van Bdie met een geweldige sprong en een prachtige kop bal de gelijkmaker op het laatste mo ment wist te scoren. Zoo heeft B. deze wedstrijd zeker tot een goed einde ge bracht. gezien de sterke tegenstander. HERSTEL BESCHADIGDE BOERDERIJEN. 80 pet. voorschot op de tegemoetkoming. De a.gemeen gemachtigde voor de we deropbouw heeft dezer dagen een voor schotregeling getroffen voor den her bouw van woningen met minder dan 450 kubieke meter inhoud. Via ,de ge meentebesturen is vopr eigenaren van deze woningen de mogelijkheid geopend een voorschot van 80 pet. van de ver koopwaarde van het perceel op 9 Mei te ontvangen. Thans heeft de algemeen gemachtig de voor de wederopbouw bepaald, dat, ter bevordering van een snel herstel van gedeeltelijk beschadigde boerderijen, ook ln deze gevallen 80 pet. van de schade als voorschot op de tegemoetkoming kan worden uitgekeerd. NED. HERV. KERK. CAPELLE ad. US8EL. Geref. Evange lisatie. Nijverheidsstraat 55. Donderdag 24 October, 's avonds 7 uur, de heer J» Kara. Bijbellezing. OUD GEREF. GEM. CAPELLE ad. DSSEL. Bermweglaan. Woensdag 23 October, n.m. 3 uur, Dl. H. Vlot. Da Costastraat. Woensdag 23 October, n.m. 2.30 uur, Ds. A. van Zon. Pulnhoopen te Londen. Reddingsbrigades aan den arbeid bij de opruiming van hetgeen in ae En gelsche hoofdstad tij dens dé zware bombardement®-* werd vernield. UTotg Weltbildl GROENTEN, AARDAPPELEN IN FRUIT SCHOONHOVEN, 18 Oct. Veiling Schoonhoven. Appels: goudreinet val 7— 13, bellefleur val 8—11, gronlnger kroon val 69, guldeling I 915; peren: bre- derode 9—15, giezer wildeman 10—14, ijs- bouten 8—11, st. remey 9—12, drielsche groene 8—13, st. germa n 8—11, leglpont 13—21, beurre clairgeau 8—14, konings peer 8—13, alles per K.O.; groenten: an dijvie -0 90—1 40 per 100 stuks; wortelen 3.00—4.00 per 100 bos. UTRECHT, 18 Oct. Utrecht en omstre ken. Radijs f 0.70—2.20 per 100 bos, wor telen f 3.50—7, andijvie f 1—1.80 per 100 stuks; bloemkool f 218, bleekselderle f 1.50—10, knolselderle f 18, komkom mer geel f 211, groen f 6 80, sla f 1— 4 70, andijvie f 2—2.70 per 100 KG.; bie ten f 2—4.50, gekookt f 3—8, boerenkool f 2 50—4.60, Chineesche kool f 1—4.10, gele kool f 2—5.30, groene f 2—8.10, roo- de f 2—8.30, witte f 3—4.70, postelein f3 —12, prei f 2—5.90, pronkboot\pn f 4—9.80 rapen f 2—4.50, slaboonen f 6—42, snlj- boonen f 637, winterspinazie t 28, zo- merspinazie f 2—9, spruiten f 1—14, uien 1 1—7.60, waschpeen f 3—7, winterwor telen f 3.50—4 50, witlof f 13—26, peter selie f 1034 per 100 K G.; selderie f 3— 20, tomaten f 7—22 80. aardbeien f 58— 116, bramen f 2834, blauwe druiven f 20 —58, witte f 5670, frambozen f 20160, noten f 4680, paprika f 3.207, per 100 stuks; meloenen f 828, perziken f 2— 25, pepers 1 1.90, aubergines f 4. PAARDEN EN VEE. GORINCHEM, 21 Oct. Op de heden ge houden veemarkt was de aanvoer flink groot en de handel redelijk. De prijzen waren; Zware kalfkoeien f 250—320, melkkoeien f 180230, gulste koeien f 160 —240, kalfvaarzen f 150—230, gulste vaarzen f 110170, drachtige varkens f 70—110, natte zeugen f 6080, overloo pera f 14—23, biggen f 7—14. GOUDA, 18 Oct. Paardenmarkt. Aan voer 350 stuks. Prijzen: luxe paarden f 800 —900, werkpaarden f 400—800, 2y,-jarige paarden f 550—700, l^-jarlge paarden f 300—600, veulens f 150—400, hitten f 250 550, slachtpaarden f 250400. UTRECHT, 19 Oct. Vee. Totaal aange voerd 2640 stuks vee, w.o. 875 koeien. Vaarzen f 170—300, pinken f 120—180, melkkoeien f 200—370, kalfkoeien f 200 380, warekoelen f 150280, alles per stuk, handel redelijk, hooger in prijs; 460 magere kalveren f 50110 per stuk, han del redelijk, voor het leven iets hooger; 170 nuchtere kalveren, 650 magere var kens en schrammen, resp. f 1734, f 11— 17 per stuk, handel flauw, met lagere prijzen; 110 magere schapen f 33—72 per stuk, handel redelijk, met hoogere prij zen; 250 zuiglammeren f 22—35 per stuk, handel matig, onveranderde priJ-

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 3