DAMPO SchoojTj DISTRIBUTIE Gemengd nieuws UW KINDJE VERKOUDEN Kerk en Rechtszaken Plaatselijk nieuws MCUWS Gemengdnieuws"! FEUILLETON. WOENSDAG 23 OCTOBER 1MI scheepvaart, houdende het verbod tot vernietiging van oude materialen en af valstoffen. Het besluit Is in werking ge treden, eoodat het bewaren dezer afval- artikelen thans reeds verplicht Js. Als strafsanctie geldt bij niet nako ming f 1000 boete of zes maanden hech tenis. MELKPRIJS VERHOOGD. De Algemeene Vereentging. van Melk veehouders heeft toestemming gekregen de aan de veehouders uit te betalen melkprijs met lJ-j cent per liter, te ver- hoogen. Dit beteekent, dat het publiek van nu af 2 ct. meer zal moeten betalen t.w. een minimumprijs van1 15 cent voor los verkochte melk en 17 cent voor fles- schenmelk. Al naar gelang van de plaat- «eUJke omstanengheden kan de prijs, die de huisvrouw aan de deur betaalt, dus nog enkele centen hooger liggen. Bovenbedoelde regeling geldt voor het geheele zgn. wettelijke gebied, d.I. in hoofdzaak de streek in den groote-ste- den-driehoek. STRAATMUZIKANTEN EN VENTERS. Geen vergunning als sU werken kunnen. De secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft aan de gemeentebesturen me degedeeld, dat de Duitsche autoriteiten bij herhaling zijn aandacht hebben ge vestigd op het optreden van straatmuzi kanten. Onder deze personen bevinden zich tal van jonge menschen (meestal geen beroepsmusici), die in staat zijn tot het verrichten van productieve ar beid en daarom niet als straatmuzikant werkzaam dienen te zijn.» De secretaris-generaal acht het wen- •chelijk, dat voortaan geen vergunningen tot het maken van straatmuziek worden verleend aan personen in de kracht van lüun leven, die tot het verrichten van meer productieve arbeid ln staat zijn. Verder is hem gebleken, dat jonge krachtige personen, die tot werken in staat zijn, ln de laatste tijd trachten als venter aan de kost te komen, op een wijze, die veel weg heeft van bedelarij. De secretaris-generaal verzoekt den ge. meentebesturen, dit soort venten, dat als een uitwas dient te worden beschouwd, tegen te gaan en daarmede rekening te houden bij het verleenen van venters- vergunningen. Aan dergelijke personen sal in voorkomende gevallen werk, zoo noodig ln Duitschland, moeten worden aangeboden. RADIO SLUIT OM HALF ZEVEN. Opnieuw la wijziging gebracht in de zendtijden van de Nederlandsche zenders Jaarsveld en Kootwijk. De radiopro gramma's der omroepvereenlgingen en van het Algemeen Nederlandsch Pers. bureau eindigen 's avonds om halfze ven. De uitzendingen van de nieuwsbe richten hebben nu om zes uur vla Koot wijk en 6.15 via Jaarsveld (herhaling) Ijet laatst plaats. Het praatje van zeven nut vervalt, de uitzending van kwart over vijf omvat gedeeltelijk een praatje en gedeeltelijk een uitzending van eco nomisch nieuws en binnen en buiten- landsch nieuws. Definitief is deze regeling echter nog fcet.^ In aansluiting op het bovenstaande meldt het ANP. nog, dat het praatje vag zevfn uur, verzorgd door dit Pers bureau, thans kwart over vijf wordt uit gezonden en wel met dien verstande, dat op Maandag, Woensdag en Vrijdag het economisch nieuws en op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag de algemeene be schouwingen worden uitgezonden. De uitzending van de wekelljksche woordenwisseling tusschen Nuchter en Schamper op Zondag te kwart over vijf blijft gehandhaafd. De nieuwsberichten worden in het vervolg lederen avond uitgezonden acht uur en om tien uur, via de radiocentrales. MEVR. 8. GROENEWEG t Eerste vrouwelijk kamerlid. Te Bazendregt, waar zij de laatste Ja ren woonachtig was, is Zaterdag in de leeftijd van 05 Jaar, mevrouw Suze Groeneweg overleden, destijds het eerste vrouwelijke lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zij w& onderwijzeres te Duivendijke, Krimpen ad. IJssel, te Dordrecht en te Rotterdam. Haar werkzaamheid in de Maasstad werd ongeveer een jaar onder broken door haar arbeid aan het Rijks opvoedingsgesticht voor meisjes te Mont- foort. In Rotterdam was zij mede-oprichster der 8.D. Vrouwenclubs. In vele vergade ringen trad zij-als vlot spreekster op. Zij IJverde o.a. voor de vacantlekinderfees- ten en voofal ook voor de drankbestrij ding. Toen in 1918 de 6 DA?. besloot een vrouw naar de Kamer af te vaardi gen viel de keuze op haar. In 1919 deed mevrouw §uze Groeneweg haar intrede in de Staten, van Zuid-Hol- 'land en in de Rotterdamsche gemeente raad, welke laatste functie zij tot Augus tus 1931 vervulde. Tot 1937 bleef zij ln de Tweede Kajner. De begrafenis van mevrouw Groeneweg heeft vandaag op de begraafplaats „Croocwllk" te Rotterdam plaats. ONGEVAL OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Tengevolge van de mist is op de onbe waakte overweg nabij Oosthuizen (NJH.) een ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, bestuurd door den eigenaar, den heer Bloemendaal uit An- dijk, werd op deze overweg gegrepen door de sneltrein EnkhuizenAmsterdam. De auto werd door de locomotief opgeno men en geheel vernield aan de spoorlijn neergesmakt. Het bleek, dat de heer Bloe mendaal en diens metgezel het leven er af hadden gebracht. De bestuurder had een lichte hersenschudding, zijn metge zel had ander letsel bekomen, doch dr. Reunnk uit Oosthuizen, die de eerste hulp verleende, zag hun toestand niet ernstig in. Door de botsing liep de locomotief uit de rails en kwam ongeveer 500 meter verder tot stilstand kort voor een brug getje. Het treinverkeer Zaandam—Hoorn is totaal gestremd. De passagiers, die ln den trein zaten, werden opgehaald door een anderen trein, zij moesten hun reis via Hoorn en Alkmaar naar Amsterdam voortzetten. Ernstigi ov*rstrooming*n. Ramp in Spanje breidt sirh nog uit. Terwijl de opruimingsarbeid in de overstroomde gebieden van Noord- Span je krachtig wordt voortgezet, is door de sterke regenval, die opnieuw begonnen is, Maandag ook de Besosrivier buiten haar oevers getreden. Op de weg naar San Querico heeft zich een aard verschuiving voorgedaan, waardoor het verkeer gestremd is. Vermoed wordt, aldus D.N.B., dat nog een groot aantal slachtoffers onder de puinhoopen bedolven ligt. Gas-, licht en waterleiding zijn over groote Afstan den vernield. In Torello alleen zijn, volgens United Press, meer dan twee duizend buizen verwoest of ernstig beschadigd. De catastrophale omvang der over stroomingen kan verklaard worden door het feit, dat stukken hout van een inge storte brug zich hebben vastgezet en ioo als een stuw hebben gewerkt, waardoor de rivier in korte tijd vier meter wies. In Zuid-Frankrijk. De overstrooming in de Fransche Py reneeën heeft, voor zoover te Vichy vast gesteld kon worden, twintig personen hetleven gekost. De toestand is ln het zwaar geteis terde dorp Tech, doordat het water nog meer gestegen is, nog verergerd. Bijna het geheele dorp met inbegrip van de kerk en de school, is door de overstroo ming meegesleurd. Dertien personen zijn daarbij om het leven gekomen. Het dorp Banay, dat van de buitenwereld afge sneden is, moet, op twee huizen na, door de watermassa's volkomen verwoest zijn. De gehuchten la Forge en Houstalets zijn verdwenen. De inwoners vluchtten de bergen ln. Tuinen, landerijen en boomgaarden werden bedolven. Te Elne, Montesquieux, 8t. Genls en Ortaffr zijn de lijken van 24 vermisten herkend. Er zijn nog vijf UJken uit het water gehaald. Te Perplgnan is de eerste hulp voor de geteisterde gebieden georganiseerd. Groote transporten levensmiddelen en veevoeder zijn naar de overstroomde dorpen gezonden. Er wordt een zending geneesmiddelen gereed gemaakt om te verhinderen, dat in de gebieden, waar de drinkwaterleiding vernield of verontrei nigd is, epidemieën uitbreken. Ook Sardinië geteisterd. Bij een overstrooming, die het San Vltodal op Sardinië geteisterd heeft, zijn Volgens tot dusver ontvangen berichten 200 menschen dakloos geworden en 11 om het leven gekomen. De overstroo ming ontstond na een wolkbreuk, waar door de rivier Flumendosa buiten haar oevers trad. De materleele schade is zeer groot. Het overstroomde gebied is onge veer 1000 Kroot. DE AAlWlEVING IN ROEMENIE. Gerucht vergroot de paniek. In vervolg op het bericht, voorkomen de op bladzijde 3, wordt nog gemeld: De straten en pleinen van Boekarest werden gistermiddag overstroomd door tienduizenden menschen, daar volgens een gerucht per radio *as medegedeeld, dat tegen de middag nieuwe aardschok ken waren te verwachten. Zelfs nadat per radio bekend gemaakt was, dat het gerucht van iedere» grond ontbloot was, waagden de menschen zich niet in hun woningen of kantoren. Een groote men- schenmenigte was op het plein voor het koninklijk paleis samengestroomd. Van niet-officieele zijde verluidt, dat het epicentrum ln Moldavië is gelegen, ln de nabijheid van Boesau, c a. 180 km. ten noorden van Boekarest. Volgens be richten uit Boesau zijn daar eeplge per- "sonen gewond, o.w. verscheidene school kinderen. daar de muren van de klaslo» kalen waren ingestort. De prefectuur, twee orthodoxe kerken, een garnizoens kerk en een schoolgebouw zijn volgens deze berichten zwaar beschadigd en van de bevolking heeft zich een paniek mees ter gemaakt. Ook aardschokken te Smyrna Volgens een bericht uit Smyrna is in de omgeving van die stad gister nacht een krachtige aardbeving gevoeld, die 40 seconden duurde. In de stad is de schade gering, doch men vreest, dat in de om trek de verwoestingen grooter zijn. Ver lies van menschenlevens is tot dusver niet gemeld. Wrijf dan kaal, rug an borst)* in mal Dampo Wondarlijk zooals dèt helpt! Pot 50 ct Tuba 40 ct. Doos 30 ct BEVESTIGING EN INT REDE DS. v. d. VELDE. Nieuwland. Zondag was het voor de gemeente Nieuwiand een belangrijke dag. Na veertien jaren vacant te zijn geweest, is in de morgendienst ds. v. d Velden door zijn broeder bevestigd. De belangstelling voor deze gebeurten.s was zeer groot en het kerkgebouw was dicht bezet. Als tekst had ds. v. d. Velden ge kozen Gal. 1 vers 8 enz., waar spr. uit voerig bij stil stond. Aan de handopleg, ging namen deel de bevestiger, ds. v. d. Veiden uit Nyega Eldhuizen, ds. Borgers, consulent uit Heukelum, ds. v. d. Berg uit Amersfoort en ds. Schimmel, em.- predikant alhier. Wïs 's morgens de kerk vol, 's mid dags was het niet minder. Toen ds. v. d. Velden zijn entreerede uitsprak, waren zelfs de tusschenpaden dicht bezet. Als tekst werd voorgelelzen 1 Cor. 1 vers 23 en 24, die in een vlotte rede door ds. v. d. Velden behandeld werd. Aan het slot dankte de dominee voor alles wat in het belang der kerk gedaan was. Hierna richtte ds. Borger als consu lent met een korte toespraak het woord nog tot ds. v. d. Velden en sprak ook nog namens de ring. Ook werd het woord gevoerd door ds. v. d. Berg uit Amers foort, waar ds. v. d. Velden als hulppre diker werkzaam is gefeest. Namens de theologische studentenvereeniging „Voet- alus" sprak een studievriend waardee- rende woorden. Tenslotte sprak ds. Schimmel namens kerkeraad en gemeen, te den nieuwen herder en leeraar toe. Hij verzocht de gemeente te zingen Ps. 118 12, waarna ds. v. d. Velden met dankzegging eindigde. BRANDSTOFFENBESPARING OP DE SCHOLEN. Keus uit «enige middelen. De waam. Secretaris-Generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de gemeente-besturen, de be sturen van bijzondere scholen, alsmede aan de kweekscholen, medegedeeld, dat bij het begin van het stookseizoen reeds maatregelen genomen moeten worden om te bereiken, dat mpt de aanwezige brandstoffenvoorraden de school zoo lang en zoo regelmatig inogëlijk gaande gehouden kan worden. Als algemeene maatregelen, waaruit zoo noodig naar plaatselijke omstandig, heden een keuze kan worden gedaan, noemt de secretaris-generaal: 1. niet stoken vóór hij in Rotterdam behandeld, waarna hij naar huis kon terugkeeren. Voor de betrekking van onderwijze res aan de OX. School, hoofd de heer A. L. v. d. Boom, hebben zich 68 sollici tanten aangemeld. Meer dan 100 personen hebben ge bruik gemaakt van de gelegenheid, om door inlevering van gedragen kleeding- stukken of dèkens in het bezit te komen» van een speciale vergunning tot hetkoo- pen van een nieuwe winterjas of man tel. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden maandelijksche collecte ten bate van het kastekort hèeft f 4048 opgebracht, waar onder een bankbiljet van f 10.—, terwijl de busjes over de overige Zondagen der maand voor hetzelfde doel f 31.20 op- brachten. De landarbeider A. V. is bij zijn werkzaamheden zoodanig in een échouw gevallen, dat hij één zijner enkels brak. Na ter plaatse door dr. von Lindem te zijn verbonden, werd hij naar zijn wo ning vervoerd. Gevonden: Een ring met sleutels; te bevragen bij den gem -veldwachter; een zilveren vulpotlood, te bevr. bij A. de Jong, Onder de Waal 28. De Nieuwdorperweg. Reeuwijk. Nadat eerst een verhard!n| was aangebracht, ls men thans begon nen met het teeren van den Nieuwdor- een belangstelling! Er waren er honder- perweg. Daar aan den aannemer een te den (of waren er duizenden?). Was het klein kwantum teer werd toegewezen, zal enkel nieuwsgierigheid of sensatielust? de weg thans niet geheel met teer kun- Ik geloof het niet. Hier was onmlsken. nen worden afgewerkt, hetgeen zeer w baar die gemeenschap, dat samen mee- betreuren is. leven en meelijden, dat ons volk zoo J kenmerkt juist in dagen van nood en laten maken van één gebouw; 3. enkele dagen per week geen onderwijs te ge ven. Hiervoor komen in de eerste plaats Zaterdag en Maandag in aanmerking. Het gebouw behoeft dan op drie achter eenvolgende dagen niet verwarmd te worden. 4. de Kerstvacantie in leder ge val te verlengen tot twee weken. 5. de schooldag te stellen van b v. 9 tot 1 uur. De inspecteur van het betrokken on derwijs dient tijdig bericht te ontvan gen van de maatregelen, welke zijn ge troffen. Wanneer afwijking van eenige wettelijke bepaling noodzakelijk is, ver zoekt gemelde secretaris-generaal van tevoren overleg te plegen met den in specteur. BOMAANVAL EN CATECHISMUS. Ds. A. J. van Rhijn, Nederlandsch Hervormd predikant te Vlaardingen, in welke gemeente tengevolge van een En- gelschen vliegeraanval dooden te betreu ren waren, schrijft in „De Zondagsbode" het volgende: We hebben ln deze dagen weer eenigs- zlns geleerd wat het zeggen wil: ge meente onder het kruis te zijn. En Jiïist dat kruis, dat zoozeer gekomen is op die zwaar getroffen families, ligt op ons al len. We willen het samen dragen. Sterk kwam ik daarvan onder den indruk, toen ik daar Dinsdag over den dooden- akker ging, achter de twee baren. Wat druk. We staan samen onder het kruis. Des avonds, na dien droevigen Dins dag, die Vlaardingen nooit zal vergeten, mocht ik met de groote jongenscatechi satie een begin maken met de Heidel- berger Catechismus. En toen zag ik het ineens: Dat hoort er bij! Gemeente on der 't kruis moeten wij zijn, maax met de eenige troost, beicie in leven en in Ineens nieuw geworden! Vroeger dach ten velen van ons, predikanten: Dat oude boek kun je je catechisanten toch niet meer voorzetten! Maar nu blijkt 't hoe nieuw het is en hoe nieuw het ons aan spreekt in tijden van druk. Het ls im mers, zooals Ds. Kluis het verleden Zon dag zoo treffend zeide, als 't ware ge schreven bij het licht van de brandsta pels! Het is naast den bijbel het troost boek geworden, waaruit ons volk de kracht heeft geput om sterk le staan onder 't kruis. Daér moet het weer heen! Misschien moet ons volk wel daarom zulke donkere, onbegrijpelijke wegen langs, om weer te vinden die eenige bron van troost, die het in dagen van vreugde maar al te vaak was kwijtge raakt1. Wat staan we, puttend uit die bron, sterk. Eigendom van Christus! Met lichaam en ziel. Belde in leven en "Sterven. Hij verlost en hij bewaart ons zóó, „dat zon der den wil mijns hemelschen Vader geen haar van mijn hoofd vallen kan". Zeg mij, ls er iets met dié troost te ver gelijken? Daarmee kunnen we het doen, wét ons ook verder te wachten staat. Vreest niet! Waddinxveen. Gevonden: Een nikke len armbandhorloge bij H. Koster, Zuid kade 93; te bevragen op het politiebu reau een zwart zeildoektaschje met zak lantaarn en notitieboekje, een ketting „v, witte parels, twee wollen bruine klu- derwanten. Goudriaan. Tot voorzitter van pol der Oud. en Nieuw-Goudrlaan is geko zen de heer M. N. Drinkwaard, zuiks in de plaats van wijlen den heer F. Slob. De heer Drinkwaard was tot nu toe heemraad van deze polder. Krimpen a.d. Lek. De tuinman B.Ver- November; 2. concentratie waai had bij het snoeien van boomen het van het onderwijs in een kleiner aantal ongeluk, een pees in zijn hand af tesnijf gebouwen door twee scholen gebruis; te den. Op advies van dr. von Lindem werd Een uniek bedrijf wordt heden ten dage nog te de Wijk lij Drente uitgeoefend, ni. het honingpersen op de wijze waarop dit twee eeuwen geleden geschiedde. De raten worden uit de korven gebro ken, om ln een kuip gestampt te worden. HELING. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan in een zaak van diefstal van tallooze goederen ten nadeele van het N V. Expeditiebedrijf van Doom te Amersfoort, de 40-jarige reiziger A. E. H. te Nieuwerkerk a.d. IJssel, verdacht van heling, bestaande ln het verkoopen en ten verkoop aannemen van ont vreemde artikelen. De Officier van Justitie eischte negen maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. Uitspraak: 31 October. FIETSENDIEVEN. Twee broers, H. v. d. Q. uit Reeuwijk, gedetineerd efi L. J. v. d. Q., uit Alphen a.d. Rijn, hebben terzake van rijwiel diefstal terecht gestaan. De laatstge noemde, die op het oogenblik in Duitsch land vertoeft, was niet verschenen. Op 15 Augustus, toen belde verdachten pei fiets Waddinxveen passeerden, zag d» oudste in een gang naast de Coöperatie aldaar een fiets staan, die er heel wat beter uitzag dan hët vehikel, dat luj ge bruikte. Op zijn aandringen stal dl jongste de fiets. Toen de oudste de vol gende dag op zijn werk kwam trok zijn nieuwe fiets de aandacht van zijn pa troon, die echter ontdekte, dat het naam plaatje van den eigenaar er nog op be vestigd was. De vertegenwoordiger van het Oli wilde den jongsten verdachte nog een kans geven en eischte tegen hem maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar en onder de bijzondere voorwaarde, dat verdacht# zich gedurende 1 jaar zal laten opnemen ln de landkolonie Koningslust. Ten aan zien van den oudsten verdachte is men er niet in geslaagd de dagvaarding uit te brengen, zoodat deze later zal moeten terechtstaan. ZIJ HAD GEEN PUNTEN GENOBG. Een inwoonster van Haastrecht moest zich Maandagmiddag voor den Utrecht- schen Politierechter verantwoorden we gens diefstal van twee japonnen. Op de vraag van den rechter^ hoe de verdacht# tot de diefstal gekomen was, antwoord de zij, dat ze niet voldoende punten had om Japonnen te koopen. De Officier merkte daartegenover op, dat een van de japonnen niet voor verdachte be stemd was, maar voor haar zuster. Spr. achtte het gewenscht, dat een rapport omtrent verdachte zou ingewonnen wor den, en vroég aanhouding van de zaak De Politierechter bewilligde hierin en stelde de zaak Uit tot 11 November. KANTONGERECHT UTRECHT. De kantonrechter heeft oa. veroor deeld wegens: Opénbare dronkenschap: W. V. te U»* selstein, f 10 of 5 d. Auto rijden op gevaarlijke wijze: J. V. te Nieuwerkerk a.d. Ussel, f 6 'of 3 d Rijden met een auto niet in goede staat van onderhoud verkeerend: J. v. V (Foto Pax-Hollands te Nieuwerkerk &.d. Ussel, f 10 of 5 d- 3 TWEEDE BLAD. vTFrwSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 23 OCTOBER 19* WAT VERKRIJGBAAR IS ARTIKEL EN BON Brood Bloem Bons no. 11 (nieuwe kaart) Bon no. 78 Boter en Vet Bon no. 13 boterkaart Bon no. 13 vetkaart Rijst Bon no. 76 Maïzena, enz. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 77 Suiker Bon no. 109 Koffie, Thee Bon no. 114 Vleesch, Bons 05 „Vleesch" Bon 05 „worst" Kaas Bon 26 Zeep Bon no. 55 (alg. diatr. bonboekje) M Bon no. 116 (bi) texdelk. extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 Petroleum Zegel Periode A Brandstof Bons 01,02 en 03 (haarden en kachels) Bons 01 t/m 06 centr. verw.) Bons „een eenheid" le periode Bons 04, 05, 06 (haarden en kachels) HOÉVEELNEID 100 gram brood«of 125 gr roggebrood per bon H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel of boek- weitmeel li pond boter H pd. margarine of boter l/t pond rijst of rijstemeel 1 ons maizena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli M Lh pond havermout, gort of grutten 1 kilogram 75 gr. thee of H pd. koffie 100 gram vleesch of vleesch- waren per bon (vet inbegr.) een rantsoen vleeschwaren. 1 ons kaas 150 gr. toiletzeep; öf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep: óf 250 gr. zeeppoeder; öf 125 gr zeepvlokken, öf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delenóf 200 gr. vloeiba re Zeep. De bon geldt ook voor gezlnswasch per acht Kg. droog waschgoed 50 gr. scheerzeep öf één tube scheercrême, óf één pot scheerzeep 2 liter 2 liter (voor verlichting) 1 eerrheid vaste brandstof 195 kg. persturf öf 175 kg. fabrieksturf öf 200 kg. bag ger- of andere turf. Lutltgenoemde 3 bon. kunnen ook bewaard worden en zijn leter geldla v- OELDIG t/m 27 Oct. (oud. boa. 22 Oct) I Nov. 25 Oct 25 Oct. 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 25 Oct. 9 Nov. 27 Oct. 27 Oct. (oudc bom 22 Oct) 27 <5ct. op punten voor de komende periode sa men te stellen. SCHOENEN ZONDER BON Maar met houten solen en hakken. Onze schoenindustrie heeft bQ ont stentenis van de aanvoer van schoenleer Uit Zuid- en Midden-Amerika, Australië en de Kaap, de productie van schoenen met houten hakken en solen ter hand genomen. Waarschijnlijk zal men reeds in het midden der volgende maand met de ver koop zonder bon van dit schoenenfabri kaat een aanvang maken. GAS EN ELECTRICITEIT. Geen distributie? Van verschillende zijden is dezer da gen bericht, dat een distributie van gas en electriciteit te wachten stond. De Deutsche Zeitung in den Niederlanden meldt thans, dat deze mededeellngen niet overeenkomen met de feiten en dat een maatregel van dien aard voorlooplg niet in b-ït voornemen ligt. BINNENKORT SLAOLIE. Binnenkort zal, naar de heer L. 8. Louwes, regeeringscommlssarls voor de Voedselvoorziening, heeft medegedeeld, een bon worden aangewezen waarop sla olie beschikbaar zal wqrden gesteld. 12 Nov 31 Dec. 3 Nov. 9 Nov. 31 Oct. vaste brandstof. DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Voorloopig geen wijzigingen. In verband met geruchten als zou een nadere regeling voor de distributie van winterjassen zijn getroffen, wordt by navraag vhn bevoegde zijtje verzekerd, dat nog diets vaststaat. Alle tot dusver in omloop gebrachte berichten moeten dan ook als onjuist en zeker als voor barig worden beschouwd. Een offlcieele publicatie ls in de loop dezer week te verwachten. Evenmin heeft het *ich te verdiepen ln speculaties omtrent het vrij van punten beschikbaar stellen van heel lin nen goederen of een halveering van de waardeering van half linnen goederen. Vóór afloop van de huidige periode per 1 Februari 1941 zal zeker geen wijziging in de waardeering van eenig onder de textielrantsoeneering vallend product worden gebracht. Wel kan binnenkort de vrijstelling van enkele minder belangrijke artikelen worden tegemoet gezien, -welke dan op speciale vergunning verkrijgbaar zullen worden gesteld. Hoe de regeling na 1 Februari zal wor den, kan uiteraard thans nog niet me degedeeld worden. Men la thans doende een waardeering Engelsche bommen maakten slachtoffers. Zes dooden te Monster. Zondagavond heeft een Engelsch vlieg tuig drie bommen geworpen op Monster, waar geen militaire installaties zijn. Tij dens de aanval bevonden zich nog ver scheidene personen op straat. Zes per sonen lieten het leven, terwijl nog een ge anderen zóó zwaar werden gewond, dat voor hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam ln de Molenstraat te recht, vlak voor een bus van de West- landsche Stoomtramwegmaatschappij, welke geheel vernield werd. Drie inzit tenden werden gedood. Van 5 personen die op de weg liepen, werden drie op stag gedood. Vijf personen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden ver voerd. Een tweede bom kwam terecht op de tuin van de kweeker L. van Spronsen en vernielde een groot aantal druivenser- res. De derde bom richtte in een boom gaard groote schade aan. Verscheidene personen, die licht gewond werden, zijn verbonden door plaéfselijke geneeshee- ren en leden van de afdeeling van het Roode Kruis. De gevolgen te Rotterdam. Als gevolg van de bommen, die, zooals reeds in ons vorig nummer vermeld, Zondagavontj op Rotterdam zijn gewor pen, hebben op z'n minst vier of vijf voetgangers min of meer ernstige ver wondingen opgeloopen door de rond vliegende scherven. Twee hunner wer den zeer ernstig gewond. De eerste bom eischte geen slacht offers. Hij kwam terecht ln het water van de Rotte. Onmiddellijk daarop wer den drie bommen geworpen in het cen trum van de stad De eerste hiervan viel op het kruispunt Krulskade-Maurltsweg op het puin naast de rijweg. Een vijftal voorbijgangers liep hierbij kwetsuren op De volgende twee bommen vielen op het yoormalige Sophia - kinderziekenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aange richt. Voorts werd het St. Antoniusgestlcbt op de Nieuwe Binnenweg ernstig getrof fen De voor het gebouw staande ijzeren hekken drongen naar binnen en richtten Onrustig* zenuwen Mijnhardt s Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 een?. daar verwoestingen aan. Plafonds stort ten in en zeven Jongens en meisjes be kwamen lichte verwondingen Een 13- Jarige jongen kreeg een vrij ernstige scheurwond aan een kn.e. Drie lichtgewonden, die op straat door bomscherven waren getroffen, konden na ter plaatse te zijn verbonden huis waarts keeren. Meisje te Oirschot gedood. Voorts wierp een Engelsch vliegtuig bommen uit boven Oirschot (N.B.). Een brandbom sloeg door het dak van de woning van den heer Coppens en kwam terecht op het bedje van een driejarig meisje. Het kindje werd op slag gedood. De bom kon daarna onschadelijk ge maakt worden. FIETSEN AAN LANTAARNPALEN. Een «onderling protest. De Amsterdamsche politie zoekt op het oogenblik een man, die op wel zeer zon derlinge wijze protesteert tegen het feit, dat wielrijders 's avonds en 's nachts hun rijwielen buiten laten staan. De man heeft de gewoonte om deze fietsen, waar hij ze aantreft, aan lantaarnpalen op te hangen. Reeds verscheidene malen zijn hierover klachten ingekomen. Zaterdag avond had hij de Rombout Hoogerbeets- straat als zijn operatieterrein gekozen en deze actie tevoren aangekondigd Niettegenstaande dat, gelukte het hem twee fietsen op te hangen en ongemerkt te verdwijnen. De politie neemt aan, dat het een wandelaar ls, die op de een of andere wijze onaangenaamheden heeft gehad met een langt de Weg tfétyaatste flets en nu op deze wijze een aétie op touw heeft gezet. DOOR HOUTGAS GEDOOD. Maandag was de 20-jarige werkman Van Kooy uit Brakei, werkzaam bij een graanhandel te Glessen (NB.), in de ga rage van de firma bezig met het in orde maken van de op de vrachtauto's aan gebrachte houtgasgeneratoren. Eenige tijd later vond men hem dood op een 'auto liggen. Waarschijnlijk heeft hij ont snapte gassen binnengekregen en ls ten gevolge daarvan gestikt. AARDBEVING TE BOEKARE8T. De herigste sedert jaren. Gisterochtend tegen 8 uur 40 is Boe karest door een krachtige aardschok, die 1 a 2 minuten duurde, getroffen. Gevels en zolderingen scheurden, meubels vie len om, vensterruiten werden versplin terd. In verscheidene deelen der stad wer den telefoonverbindingen en electrlsch# leidingen gestoord Het tramverkeer ln de binnenstad heeft een half uur stilge legen. Het was de hevigste aardbeving, die de Boemeensche hoofdstad sedert Ja ren heeft gekend Het observatorium van Boekarest deel de aan de „United Press" mede dat het epicentrum van de aardbeving zich klaar blijkelijk in Roemenie zelf heeft bevon den. De seismografen wezen na de eerzte twee hevige schokken nog een reeks van kleinere trillingen aan. De verschrikte bewoners der Roemeen- sche hoofdstad renden de straat op Som migen zochten dekking onder poorten en overwelvingen. Tot nu toe zijn geen of flcieele berichten bekend of er persoon lijke ongelukken zijn voorgevallen. de moord op CODREANU. Als Juridische motiveering voor het verzoek aan de Spaanse he regeering tot uitlevering van den met ex-koning Ka- rel gevluchten vroegeren hofmaarschalk Urdareanu worden documentenverval- sching en verduistering opgegeven. Ur dareanu wordt na het onderzoek als een der hoofdschuldigen aan den moord op Codreanu beschouwd. Hetzelfde geldt van mevr. Lupescu, voor wie eveneens een verzoek tot uitlevering wordt voor bereid Volgens berichten uit Sevilla de verblijfplaats van ex-koning Karei rijn er tusschen den ex-vorst en zijn belde vertrouwden thans ernstige mee- ningsverachillen ontstaan, daar zij alle drie elkaar wederkeerig de schuld ge ven van het mislukken hunner politiek SNEL RECHT. Er wordt vaak geklaagd over het lang- zaam werkende Justitie-apparaat. De justitie te El Centro (Callfornie) heeft echter ln de zaak Ray B. Smit haar best gedaan, Om 7 uur 35 's morgens stal Smith 10 dollar; om' 7 uur 45 werd hij gearresteerd; om 8 uur werd hij tot der tig dagen veroordeeld en om 8 uur 18, den zelfden morgen, zat hij ln de ge vangenis. POOL8CH OUD-MINISTER GEARRESTEERD. Bij poging tot vluchten. De vroegere Poolse he minister vanbut- tenlandsche zaken, Beek, ls Maandag bij Snagov ln de omgeving van Boekarest gearresteerd, zoo meldt het D.N.B. Met Beek zijn verscheidene leden van de vroegere Poolsche legatie te Boekarest gearresteerd. Hun wordt actieve deelne- mlng aan de Engelsche aabotagevoorbe- reldlngen in het oliegebted ten laste ge legd- Beek had zijn eerewoord gegeven geen poging te zullen doen om te vliidmèn Hij verbrak dit eerewoord en trachtte met een auto uit Snagov bij Boekarest te ont komen en het, land te verlaten. B(j het begin-van de internationale weg van Boe karest naar de landsgrens wilde hij over stappen ln een voor de vlucht gereed staande auto. Öfc dat oogenblik werd hij door de legionnaire politie gearresteerd. Ze had reeds tevoren van de plannen van Beek kennis gekregen. Beek verklaarde eerst: „Ik ben Beek niet maar een Engelschman", waarop hy een vervaischte Engelschen, diplomaten- pas, die op zijn naam stond, toonde. Toen HET I0UD VAN DE EEHZAME HOEVE door CHARLES ALDEN SELTZER 50 HOOFDSTUK XXXVII. Brinn zette zijn bezoeken aan het ran cho-huls voort en Brazo zag hem ver scheidene malen met Ella op de veranda ritten praten. Van den afstand gezien, waarop Brazo naar hen keek, leken hun gesprekken belangrijk, zoo al niet ern stig. Want Brinn's gebaren waren nu en dan heftig en Brazo was er zeker van, dat hij Ella verontwaardiging had zien toonen. Zijn afkeer van Brinn nam toe, maar tyj zei tegen zichzelf, dat hij niet tusschenbelde kon komen. Brinn had hem verteld,, dat hij en Ella vrienden waren en het feit, dat zij den man toe stond om haar te bezoeken, scheen deze bewering te bevestigen. Tweemaal ln een maand tijds en telkens na een bezoek aan het rttncho-huls, besteeg Brinn zijn paard "en reed weg. Hij reed naar het Zuiden, naar Corney, en belde keeren bleef hy verscheidene dagen weg. By zyn terugkomst scheen hy rich ergens over te amuseeren. Tydens Brinn's afwezigheid had Bra- «o eenmaal Ella toevallig ontmoet. Hy reed op Blinky in de Ooateiyke heuvels om eens te zien, hoevfifel goudzoekers er nog in de buurt warén en hy ontmoette Ella, die hem tegemoet reed op een smal Pad tusschen twee heuvels. De ontmoe ting was onvermydeiyk. Terwyi hy langzaam naar haar toe reed. merkte hij, dAt rij een kleur kreeg en haar paard inhield. En toen hy dich- terby kwam, liet zy het dier stilhouden en zat onbeweegiyk in het aadel, alsof zy Brazo uitnoodigde om te spreken, te biy- ven staan. Brazo lachte een beetje gedwongen tegen haar. Mannen hadden hem gehaat en hy had geweten, hoe hy met hen moest handelen, maar nu haatte een vrouw hem en hy had geen precedent, óm zyn houding tegen haar te bepalen. Als hy haar haat had kunnen beant woorden, zou hy precies geweten heb ben, wat hy doen moest. Maar by "had haar lief en toen hy Blinky Inhield op haar schynba&r zwijgend bevel, was hij zoo verlegen, dat hy als geesteiyk ver lamd was. Hy zou geen woord het eerste woord hebben kunnen 'zeggen. Hy kon zelfs haar blik niet ontmoeten. Hij zat machtelpos en streelde afgetrok ken Bllnky's manen en keek naar zyn zadelknop, waar het leer afgesleten was en het yzer te voorschyn kwam. „Waar ga Je heen, Brazo?" vroeg Ella. Het leek hem, dat er Iets angstigs ln haar stem was. Maar hy kon het niet zeker zeggen, omdat hy niet wist, waar om zy angstig moest zyn, omdat zy hem toevallig ontmoette, zy moest hem toch beter kennen. „Wat rondrijden," antwoordde hy. „O," vervolgde ze. Er volgde een stilte, waarin Brazo's hersenen weer begonnen te werken. Moedig hief hy zyn hoofd op en keek naar haar. Zii zat heel rechtop en keek hem strak aanzijn moed begaf hem, zyn oogen werdén neergeslagen. „Weet Je, dat hét rancho-huis klaar is, Brazo?" vroeg zy. Haar stem waé nu streng en duldeiyk. „Dat heb lk gemerkt." «O jal" Hy knikte, daar hy wist, dat rij hem zyn gemis aan belangstelling verweet. Maar hoe kon een man een bezoek bren gen aan een meisje, dat hem haatte? Als hy een huichelaar geweest was, zou hy allang een bezoek aan het huis gebracht hebben en een belangstelljpg voorge wend, die hy niet voelde. Maar hy stel de geen belang ing-het rancho-huis. Het was niets voor hem en zou het ook nooit worden. „Waarom ben je het niet komen be- kyken?" vroeg zy. Wist rij niet waarom? zy moest het weten. Wat dachten vrouwen toch van mannen? Had zij vergeten, dat zy hem gezegd had, dat zy hem haatte? Had zy verwacht, dat een verklaring van haat hem tot haar zou brengen? Hy keek nu naar haar op, met norschen blik. „Ik heb het druk gehad," zei hy. „Och Ja?" Haar stem was vriendeiyk spottend. Er was nog iets anders in ook. Geen ernst. Dat zeker niet. Maar toch iets. Iets, wat rij prc*>eerde te onder drukken. „Je hebt het dus druk gehad,zei ze, toen hy geen antwoord gaf. „Wat heb Je gedaan?" Hij voelde zich akelig verlegen. Hy kon haar niet vertellen, dat hy niets gedaan had. Hy wist niet, wat hij haar zeggen moest. Want zy wist, wat hy gedaan had. De spot ln haar stem vertelde hem dat. „Een beetje ritten wachten," ant woordde hy. ^Waarop, Brazo?" /Hy wilde het haar niet vertellen. Zy zou schrikken, als.hy haar vertelde, dat hy verwachtte, dat Wilson zou terug keeren. Daarom gaf hy geen antwoord. „Je wacht toch zeker niet op Millie, is het wel?" zei ze koel. .Millie," zei hy verschrikt, toen hy haar blik ontmoette. „Hoe...." Hy hield op, kreeg een kleur en sloeg zyn oogen neer. zy lachte, een tikje toorn in haar stem. „Hoe lk haar naam te weten kwam? Ik deed er geen onderzoek naar, Brazo, daar kun Je zeker van zyn, om dat oradit ik er geen belang in stelde. De een of ander vertelde het my onge vraagd. Iemand, die je met haar ln de herberg zag komen." „Wie was dat?" vroeg hy, heimeiyk woedend op den bemoeial. „O, een vriend van my." Hy kwam tot het besluit, dat Brinn het haar verteld had. Brinn was de eenige vriend, die zy hier had. Ander son, Hardin en de anderjn zouden zoo- Iets niet vertellen. Zy waren te manne- ïyk om praatjes te stroófen. Maar Brinn! Grimmig besloot hy, om zoo spoedig mo gelijk met Brinn af te rekenen. Ondertusschen keek Ella naar hem en glimlachte flauwtjes, koel en uit de hoog te, waarmede zy hem ongetwyfeid wilde toonen, dat zy weinig belang stelde ln zyn doen en laten en dat zy Millie al leen genoemd had om te toonen, dat zy op de hoogte was van zyn zonden en dat hy zyn tyd verspilde, als hy haar probeerde te bedriegen. Je kwam et dus uit, nietwaar?" zei se, toen Brazo geen antwoord gal. „J*" Zy hygde naar adem, verstyfde „Waar was MUlie?" vroeg zy. „zy had haar biezen gepakt „Was zy weggegaan? Waarom?" „Ik vermoed dat rij bang was. zy had den my een slaapdrank gegeven. In de herberg. Millie en de herbergier." „Bedoel Je dat ze Je ln de herberg een slaapdrank ingaven en Je naar Millie's huls droegen?" vroeg zy, zeer verwon derd. „Zoo ls het. De weet niet, wanneer het gebeurde. Toen lk bykwam, waren Mlilie en de herbergier er van door. Ik zei te gen den eigenaar, dat hy de stad moest verlaten, zy probeerden, of zy Iets op^ my konden vinden, wat hun kon'inlich ten omtrent de plek, waar Jim zyn goud had gevonden. Misschien vertelde Je vriend Je dat ook!" Nu keek hy naar haar en zag dat haar gezicht vuurrood werd. Brinn had het haar niet verteld. Zij had Brazo tegen MUlie zien glimlachen, hem uit de deur van het huls der vrouw zien komen en had haar eigen gevolg trekkingen gemaakt. Eerst op dit oogen* blik merkte zy, dat *y Brazo verkeerd beoordeeld had en deze overtuiging ver- vulde haar met spyt en verlegenheid. Zij wUde niet, dat Brazo haar blos zou zien en verklaren sou, daarom Joeg zy haar paard langs hem heen en hy mocht haar nastaren. Brazo beelndigde rijn rit. Eerst iaat in den namiddag keerde hy n&ar het hulsj# terug. Hy vu van plan om Brinn voor rijn bemoeizucht te straffen. Hy wist niet, welke vorm deze straf zou aannemen. Brinn's houding, als hy van het feit b^Ü schuldigd werd, zou besllzsen. Hy dai dat verbanning voldoende zou zyn, V het scheen, dat Brinn van het kam$' hield. Brazo stalde zyn paard, droeg zadel en hoofdstel naar hun haken en liep door het"1 kamp. Hy ging naar Brian's woning en vond die leeg Hij zat eenlgea tyd op de bank voor het huls, stond toen op en liep door fle verlaten straten, waarbij hy ln de deuren en ramen keek. Brinn was niet teruggekomen. IWordt' vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2