DISTRIBUTIE feuiiXetonT Hoofdpijn-Kiespijn-Gevatte koude Gemengd nieuws VERVROEGDE UITGAVE Kerk en School MCUWS Binnenland Ir MAANDAG 28 OCTOBER 1940 EX-KONING CAROL GEARRES TEERD. Met mevrouw Lupescu en oud hofmaarschalk Urdareanu. Naar Associated Press uit Sevilla meldt, zijn ex-koning Carol en mevrouw Lu- pescu jdd 23 October gearresteerd. De mogel^ÏÏneid bestaat, dat zij naar Roe menie worden teruggezonden. De vroe gere hofmaarschalk Urdareanu, die ex- koning Carol en mevrouw Lupescu in ballingschap vergezelde, is eveneens aan gehouden. Alle drie schenen verrast, toen de po litie hun de plotselinge verandering in hun lot mededeelde. Gemeld wordt, dat ex-koning Carol toebereidselen had getroffen om zich naar de Vereenigde Staten te begeven en dat hij dikwijls telefoongesprekken voerde met Lissabon. De politie heeft ex-koning Carol, me vrouw Lupescu en Urdareanu medege- wijl tevens de voorbereidingen werden be sproken voor de a.s. algemeene han delsonderhandelingen. NIEUWE LUCHTAANVAL OP BIRMA- WEG. Een brug vernield. De „Jomioeri Sjimboen" publiceert een bericht van een niet genoemde Japan- sche luchtbasis, volgens hetwelk Japan- sche strijdkrachten Vrijdagmiddag een massale aanval hebben ondernomen op de groote brug over de Mekong-rivier, ten Zuid-Westen van Tali, waarbij de brug door bommen van het zwaarste ka liber volledig werd vernield. Het herstel zal ten minste eenige maan den vorderen, zoodat de Birma-weg voor geruime tijd onbruikbaar zou zijn gewor den. waardoor dertien koeien werden gedood en twee zoo zwaar werden gewond, dat zij afgemaakt moesten worden. Een knecht, die juist de koeien bijeen dreef, kreeg, doordat hij zich plat op de grond liet vallen, geen letsel. De boerderij werd licht beschadigd. Bij Ter Apel (Groningen) wierpen En- gelsche vliegtuigen 30 a 40 brandbom, men. Ze kwamen alle op we.den en ak kers terecht. In Noord-Beemster werden op ver scheidene plaatsen brandplaatjes gevon den, welke echter door de politie on schadelijk werden gemaakt. In Oldenbroek is een bom vlak voor de kerk terecht gekomen. Menschenlevens zijn niet'te betreuren, maar er werd be langrijke schade toegebracht aan de Mijnhardtjes (dit zijn nartvormige cachets) heipensnelengoed Doos50ct.Proefdoos lUct. JAPANSCHE DUIKBOOT VERON GELUKT. Alle opvarenden verdronken. Het Japansche ministerie yan marine heeft thans mededeelmg gedaan van het verlies van den onderzeeër „67" op 29 Augustus bij manoeuvres ten zuiden van Tokio-baai. Twaalf officieren, 38 onderofficierenen een niet genoemd aantal matrozen is omgekomen bij dit ongeval, dat tijdens een zware storm geschiedde. Alle slachtoffers van de ramp zijn posthuum één rang verhoogd. EX-KONING CAROL. deeld, dat zij naar Granada zullen wor den overgebracht, totdat de zaak is op gehelderd." Toen Urdareanu over zijn toestand werd ingelicht, stak hij bevende zijn handen omhoog en riep hij stotterend: „Zij zullen mij dooden, wanneer wij naar Roemenië worden teruggestuurd!" De commissaris van politie heeft het gezelschap een hotel aangewezen. Door de halfgeopende deur luisterde mevrouw Lupescu naar het gesprek, dat werd gevoerd. Urdareanu zag er versla gen uit. „Zijne majesteit moet het we ten", zeide hij. Hij begaf zich daarop, ge volgd door den commissaris van politie naar ex-koning Carol. Gemeld wordt, dat de koning zijn ver bazing wist te verbergen. Hij zeide: „Mag lk u vragen, wie u deze bevelen heeft ge geven? 1 De commissaris antwoordde: „Wie zijn Uw superieuren?" Carol scheen terneergeslagen, doch zijn toestand verbeterde, toen hij kort daar op een 1>ezoek bracht aan den civielen gouverneur, die hem mededeelde, dat hij en zijn gevolg morgen naar Granada zou den vertrekken. INCIDENTEN IN ALBANIË. Ook bommen ontploft. Volgëns een bericht van Stefani heeft Zich aan de Grieksch-Albaneesche grens een incident voorgedaan. Een gewapende Grleksche bende heeft met geweerscho ten en handgranaten een aanval onder- hómeri ofr dé Albaneesche posten nabij Koritza. Het onmiddellijk ingrijpen van de Albaneesche patrouille en de hulp van de toesnellende andere detachementen, maakten het mogelijk, de bende van den tegenstander, die op Albaneesch gebied doorgedrongen was, terug te flaan. Zes van de Grieksche aanvallers werden ge- vangén genomen. Aan Albaneesche zijde vielen twee dooden en drie gewonden. Een vliegtuig van onbekende nationa liteit heeft Zaterdagmorgen in streken van Zuid-Albanië pamfletten in de Alba neesche taal uitgeworpen, waarin de be volking aangespoord worde tot revolutie. Voorts zijn Zaterdagavond twee bom men ontploft in de nabijheid van het bureau van den Italiaanschen gezagheb ber te Porto Edda ((Albanië). Twee per sonen werden ten gevolge van deze aan slagen licht gewond. Naar de Grieksche of Britsche agenten, aan wie de aanslag moet worden toegeschreven, wordt Ijve rig gezocht. Zondag is er bij het station van de kustwacht op Kaap Stilo (bij Port Ed da) nog een bom ontploft, maar hierbij vielen geen slachtoffers. De aanwezig heid van een verdacht vaartuig is hier opgemerkt. ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA VOORTGEZET. Ter voortzetting van de Japansch-Ne- derlandsch-Indische besprekingen na het vertrek van den Japanschen minister voor Handel en Industrie, Kobajasji, zijn J. E. van Hoogstraten, lid der Neder- landsch-Indische delegatie en de Japan sche consul-generaal Otojl Saito en To- motsoene Ohta, het voornaamste lid van de staf der Japansche delegatie, bijeen gekomen in het verblijf van den consul- generaal. Naar verluidt, werden de ondernande- lingen over olieleveranties voortgezet^ ter- Bomaanval op Puttershoek. Vier-en-twintig dooden. Vrijdagmorgen hebben Engelsche vlieg tuigen een bomaanval ondernomen op het dorp Puttershoek, op het „eiland Beierland. Hun doelwit was het groote gebouw van de Coop, suikerfabriek en raffinaderij, welk gebouw door eenige voltreffers is geraakt, waardoor groote schade is aangericht en een groot aan tal arbeiders is getroffen, 's Middags kon worden vastgesteld, dat 24 arbeiders door dezen Engelschen bomaanval z(jn gedood. Zes mannen werden gewond, van wie eenigen ernstig. De suikerfabriek staat op eenige af stand van het dorp en bestaat uit een groot centraal fabrieksgebouw met eenL ge bijgebouwen. Militaire objecten zijn hier in de buurt niet te vinden. Toen de Engelsche vliegtuigen hun al zoo vaak onverklaarbare aanval op deze fabriek ondernamen, waren eenige honderden arbeiders in verschillende fabrleksruim- ten aan het werk. Orie zware bommen troffen het mid denstuk van de fabriek, waaronder o.a. de suikerzolders zijn gelegen. Hier waren vele arbeiders aan het werk en onder hen zijn de slachtoffers gevallen. Ook een zijgebouw is door de bommen zwaar beschadigd en voorts vielen er in de na bijheid der gebouwen eenige bommen op een weg en in de weilanden. Nog meer bommen. Op een woonwijk in Vlissipgen wier pen de Engelschen 12 bommen, waar door 10 huizen werden vernield en vele andere woningen werden beschadigd. Wonder boven wonder zijn hier geen dooden of gewonden te betreuren. Nabij Pijnacker vielen bommen in het open veld, tengevolge waarvan enkele stuks vee werden gedood. Een aantal bommen, dat op het eiland Texel terecht kwam, veroorzaakte geen schade. Bij het Gronlngsche dorp Beerta wer den ongeveer 20 brandbommen afgewor pen. Er ontstond eenige onbeteekenende schade aan het electrische bovennet. In Friesland werden op enkele plaat sen boerenhoeven door Engelsche bom men beschad gd. Een bom, welke een Engelsche vlieger afwierp boven Rotterdam, beschadigde een baggermolen, welke lag gemeerd in de Nieuwe Maas. Een Engelsch vliegtuig heeft verschei dene brandbommen in de binnenstad van Den Helder neergeworpen. Tal van huizen werden getroffen, doch in vrij wel alle gevallen wist men de projec tielen onschadelijk te maken. Een huls in de binnenstad ging echter in vlam men op. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. OP SUEDRECHT. Uit Sliedrecht meldt het A. N. P.: Vrijdagochtend heeft een Engelsch vlieg tuig een viertal bommen boven het Wes telijk deel van Sliedrecht laten vallen. Een groot aantal huizen werd bescha digd, waarvan eenige zeer ernstig. Hon derden ruiten zijn gebroken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vijftien koeien aJs slachtoffert. kerk en omliggende gebouwen. In Usselmuiden (Overijssel) werd een zware bom in de nabijheid van een schoo.gebouw geworpen. De school werd niet getroffen, maar wel sprongen de ruiten. Opnieuw Den Helder. Den Helder is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag wederom door Engelsche vliegers bezocht. De uitgeworpen bom men kwamen terecht in een weide in de omgeving van de stad. Twee paarden, twee koeien en eenige schapen werden gedood. Bovendien werd aanzienlijke schade veroorzaakt aan daken en vén- sters van boerenwoningen. ERNSTIGE WANORDELIJKHEDEN. W.A.-mannen mishandelden Unie-colporteurs. <f Vrijdag hebben zich te 's-Gravenhage tal van onregelmatigheden voorgedaan, die het veilig verkeer op straat ernstig schaadden. Groepen van de W A. der N. SB. hebben, naar van verschillende zij den aan het Hdbld. wordt medegedeeld, colporteurs van de Ned. Unie mishan deld en tevens aan wandelaars de schild jes van de Ned. Unie afgerukt en vlag getjes van rijwielen vernield. Men hoor de tevens klachten, dat de politie ten deze niet krachtig genoeg optrad. Ter bevoegder plaatse kon het blad hierom trent geen positieve inlichtingen verkrij gen, doch vicfe"andere zijde deelde men mede, dat niet minder dan 129 molesta ties zouden hebben plaats gehad „BRAND IN K.R.O.-KANTOOR. Het archief van de Katholieke Radio Omroep heeft giïÜren zeer geleden van een brand die na middernacht in het kantoor van de K.R.O, te Amsterdam uitbrak. Voorbijgangers zagen dat er vlammen op de eerste verdieping op laaiden, en zij waarschuwden de brand weer, die met twee motorspuiten en een ladderwagen uitrukte. Het bleek dat er een flinke vuurhaard aanwezig was in groote voorraden papier, behoorende tot het archief. Na omstreeks een uur was de brand in hoofdzaak gebluscht. Het onderzoek heeft lflmiddels aange toond, dat door een nog onbekende oor zaak de schakelkist van de telefoon, die zich in een bergruimte naast de direc tiekamer bevindt, vlam gevat heeft. In deze ruimte was het, dat zich een flinke partij papieren bevond, waardoor de brand direct flink op kon laaien. Er zijn ook nog enkele waterleidingbuizen ge sprongen, met het gevolg dat er vrij veel waterschade is ontstaan. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN f OP DE VELUWE. De Bameveldsche politie heeft druk werk om tegen veel Veluwsche boeren, die op groote schaal frauduleus slach ten, proces-verbaal op te maken. Alleen al te Barneveld zijn tien var kens, die op onwettige wijze waren ge slacht, in beslag genomen. Ook te Eder- veen, Scherpenzeel en Lunteren zijn groote partijen vleesch ontdekt, afkom stig van frauduleus slachten; reeds zijn in bepaalde gevallen boeten van f 500 opgelegd. HOE DEN HAAG VERDUISTERT. Te 's-Gravenzande werd Vrijdagavond omstreeks 12 uur een man door Duit- sche militairen aangehouden, daar hij zich nog buitenshuis bevond. Op het po litiebureau te 's-Gravenzande werd de overtreder aan een verhoor onderworpen waarbij bleek, dat men met den 62-ja rigen N. uit s-Gravenhage had te doen. De man was 's avonds nog even uithuis gegaan om een pakje bij iemand in de Appelstraat te Den Haag te bezorgen. De Hagenaars hadden echter zoo uit muntend verduisterd, dat hij de weg kwijt raakte en begon te dooien. Zon der dat hij het bemerkte, verliet hij Den Haag en kwam in het Westland terecht. Ook hier was het overal zoo aarde-don ker, dat hij zonder het te weten na een paar uur zoeken in 's-Graven zande verzeilde. Hier nam zijn zwerf tocht een einde en vertelde de politie hem tot zijn groote verbazing, dat hij zich een aardig eindje van zijn woon plaats bevond. RUST-UITVOER UIT INDIE VER BODEN. Vrees voor voedseUchaarschte De Nederlandsch- Indische autoritei ten hebben de uitvoer van rijst verbo den. Deze maatregel is genomen ter voor koming van voedselschaarschte, waar voor wordt gevreesd in verband met het gebrek aan regen, waardoor de oogst wordt bedreigd. Eenige contracten voor d xport van rijst zijn reeds opgeheven. ROOSEVELT BEDREIGD. Arbeider gearresteerd. DBB. verneemt uit Orjcxett (Ca- luornie) dat agenten van de Amerikaan- sche geheime dienst een arbe.der heb ben gearresteerd, die er van wordt be ticht in een brief aan het Witte Huis, president Roosevelt met de dood te heb ben bedreigd. De leider van de geheime dienst te San Francisco verklaarde, dat in deze brief het volgende stond: „Wanneer u in No vember wordt gekozen, is uw leven geen cent meer waard, want ditmaal zullen wij u raken en niet den man vóór u." (Na Roosevelts eerste verkiezing als president heeft een man, die op hem schoot, den majoor Cermak uit Chicag#, die zich met Roosevelt te Miami bevond, gewond.) Het is voor onze agenten niet mogetijk om zonder eenige ver lichting ons blad te bezorgen op alle wegen en dijken, langs sloten en vaarten, terwijl zij ook de woningen niet kunnen onder scheiden, waar zij de courant brengen. Daarom is het nood zakelijk dat wij nog vroeger dan thans met afdrukken beginnen. Wij kunnen dientengevolge op de verschijndagen ad vertenties voor dat nummer niet later aannemen dan NED. HERV. KERK. Drietal te Nederhorst den Berg: W. M. van Reijendam te Geervliet, C. Sunder- meyer te üonochem en J. J. van Zorg te Kloosterhaar. Drietal te Vlaardingen (vac. H. A. Meijer): ds. W. Bousema te Zuid-Beyer- land, ds. A. J. Brinkman te Zegveld en ds. G. Lans Jr. te Meerkerk. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Montfoort Candidaat J. F. Colenbrander te Varase- veld. JUBILEUM DS. RIEKEL. Op 31 October herdenkt Ds. J. A. Rie- kel, predikant der Chr. Geref. Gemeente te Delft, de dag, waarop hij voor 25 Ja ren te Veenendaal tot zijn ambtswerk werd ingeleid. HIJ stond verder te Zaan dam, Maarssen, Sliedrecht en sinds 1934 te Delft. OP ALLE LAGERE SCHOLEN GYM NASTIEK. Het ANJ?. meldt verder, dat er Za terdagmorgen op het weiland van den jjet resultaat van een der jongste bombardementen door Engelsche vliegers op gf hoofdstad, waarbij een tweetal woningen volkomen verwoest werd. (Foto Pax-Holland) heer Pluister aan de Balgweg te Anna Paulowna twee bommen zijn geworpen, Invoering per 1 Januari. Naar het Vaderland verneemt ls thans definitief vastgesteld, dat per 1 Januan gymnastiek moet worden onderwezen aan aiie lagere schoien. De vraag, welxe maatregelen zullen moeten worden genomen, wat betreft stichting van lokalen en inrichting van terreinen, om een doelmatig onderwijs in lichamelijke oefening te verzekeren, plaatst de gemeenteoesturen nog voor tal van moeilijkheden. Hieromtrent komt echter weldra een besluit Van den secre taris-generaal van Onderwijs, die een oplossing zal geven. Tot nog toe hadden Gedeputeerde Sta ten de bevoegdheid om tot 1 Januari '41 van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening vooi een bepaalde openbare school telkens voor ten hoogste twee jaren vrijstelling te verleenen onder voorwaarde, dat aan de school althans onderwijs wordt gege ven in vrije en ordeoefeningen. Onlangs nu hebben Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland aan den wnd. sec retaris-generaal de vraag voorgelegd of de mogelijkheid bestaat hun bevoegdheid tot het verleenen van deze vrijstelling alsnog wordt verlengd. De secretaris-ge neraal heeft hierop geantwoord, dat dit niet in de bedoeling ligt. Hoewel de destijds uitgegeven richtlij nen voor het onderwijs in lichamelijke oefening reeds in die richting wezen, is hiermede een kwestie, waaromtrent lange tijd geen definitieve zekerheid be staan heeft, definitief opgelost. DE FRANEKER KERKBODE. De classis Franeker der Gereformeerde Kerken heeft besloten het orgaan der classis, de Franeker Kerkbode, met Ingang van 1 November pjet meer te doen ver schijnen. Deze Kerkbode heeft 13 Jaren bestaan. DE TOESTAND IN RUSLAND. Het godsdienstig leven in Rusland schijnt tengevolge van de gebeurtenissen der laatste maanden te ontwaken, meldt de Journal Réligieux de la Suisse Ro- mande. Men vindt er wederom den bU- bel, ofschoon hij slechts met moeite en gevaar te krijgen is. De bemoeiingen der regeering zijn gericht tegen een nieuw geestelijken, die hun ambt zonder eenige opleiding op verzoek der gemeenten uit oefenen. Men verjaagt hen uit de werk plaatsen en zijn mogen geen enkele ad ministratieve func'tie bekleeden. Daar zij meestal van boerenafkomst zijn, verdrijft men hen ook uit de collectieve landbouw bedrijven. In geval van oorlog worden zU ambtshalve geïnterneerd. In Polen heeft men een zeker aantal katholieke pries ters tezamen met anderen om politieke redenen terechtgesteld. 3 TWEEDE blad «TETTWSBLAD VOOR ZUTD-HOLLANP FN UTRECHT ScUoonhovrr3":;c Courant MAANDAG 28 OCTOBER 1943 WAT VERKRIJGBAAR IS artikel en bon Brood Bloem Bons no. 12 (nieuwe kaart) Bon no. 78 Boter en Vet Bon no. 14 boterkaart Bon no. 14 vetkaart Rijst Bon no. 76 Maizena, enz. Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 77 Suiker Bon no. 42 Koffie, Thee Bon no. 114 Vleesch, Bons 06 „Vleesch" Bon 06 „worst*' Kaas Zeep Bon 39 Bon no. 55 (alg. dlicr- bonboekje) n Bon no. 116 (bg texöeïk. extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 Petroleum Zegel Periode A Brandstof Bons 01, 02 en 03 (haarden en kkchels) Bons 01 t/m 06 centr. verw.) Bons „een eenheid" le periode Bons 04, 05, 06 (haarden en kachels) Laatstgenoemde 3 bon* kunnen ook HOEVEELHEID 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weilmeei It pond boter H pd. margarine of boter V» pond rijst of rijstemeel 1 ons maïzena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli l/t pond havermout, gort of grutten 1 kilogram 75 gr. thee of H pd. koffie 100 gram vleesch of vleesch- waren per bon (vet inbegr.) een rantsoen vleeschwaren. 1 ons kaas 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep: óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr zeepvlokkenóf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delenóf 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor geziniwasch per acht Kg. droog waichgoed 50 gr. scheerzeep óf één tube scheercrême, óf één pot scheerzeep 2 liter 2 liter (voor verlichting) i 1 eenheid vaste brandstof OELDIO t/m 195 kg. persturf óf 175 kg. fabrieksturf óf 200 kg. bag ger- of andere turf. bewaard worden en zijn later geldig 3 Nov. («o 2 dxgaa «au») 1 Nov. 1 Nov. (•a 7 dagen extra) 1 Nov. (en 7 dagen extra) 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 22 Nov. 9 Nov. 3 Nov. («a 7 dagen extra) 3 Nov. (en 7 dagen extra) 3 Nov. (ea 7 dagea extra) 12 Nov 31 Dec. 3 N(lv. 9 Nov. 31 Oct. vaste brandstof. DE VLEESCHDISTRIBUTIE. Strenge straffen tegen over treding. Bet ANP. meldt: Aangezien is gebleken, dat op sommi ge plaatsen het slachtverbod wordt over treden, tengevolge waarvan vleesch zon der bon wordt afgeleverd, vestigt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening In oorlogstijd er uitdrukkelijk de aan dacht op, dat zeer streng tegen deze overtreders zal worden opgetreden. Behalve dat tegen den landbouwer, die zich schuldig maakt aan een overtre ding van het slachtverbod, op de gewo ne wijze een vervolging zal worden inge steld, zal de landbouw-crisisofganisatie, waarbij hij ls aangesloten, van haar be voegdheid gebruik maken, om hem als georganiseerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel on mogelijk kan worden gemaakt. De handelaar, die zich aan overtredin gen als bovenbedoeld schuldig maakt, zal van de levering aan de Nederland sche Veehouderijcentrale worden uitge sloten. Hetzelfde zal geschieden met een anderen handelaar, die voor hem zou op treden of voor hem vee aan de Neder- landsche Veehouderijcentrale zou trach ten te leveren. Indien een slager zich aan overtreding van het slachtverbod schuldig maakt, zal hij, behalve, dat hij op de gewone wijze vervolgd wordt, geen toewijzing voor rund»- en varkensvleesch meer ontvan gen, waardoor hij zijn bedrijf niet meer zal kunnen uitoefenen. Het voorgaande moge een ernstige waarschuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dat overtredingen als hierbedoeld in de huidige tijdsomstan digheden de voedselvoorziening van het geheele volk ernstig in gevaar brengen en derhalve volstrekt ontoelaatbaar moe ten worden geacht. HET PLATTELAND EN DE BRAND- STOFFENDISTRIBUTIE. Adres van boerinnen-organisaties. De samenwerkende besturen van de drie r.k. boerinnen-organisaties, de Chr. Boerinnenbond en de Ned. Bond van boerinnen en andere plattelandsvrou wen, in totaal 45.000 ledeir omvattende, hebben een adres gericht tot den di recteur van het Rijkskolenbureau in Den Haag. In dit adres wijzen de vrouwenorga nisaties er op, dat haar gebleken is, dat bij de distributieregeling van vaste brandstoffen in het geheel geen reke ning is gehouden met die gezinnen op het platteland, welke voor het koken en dergelijke, zijn aangewezen op fornuizen of kookkachels en daarvoor niet ge lijk In de steden gas kunnen gebrui ken, aangezien dit ten plattelande ont breekt. Voor de meeste vrouwen is het uit een financieel oogpunt ook onmogelijk om thans een electrisch fornuis met toebe- hooren aan te schaffen. Bovendien zijn vele gezinnen ln de laatste tijd, die anders uitsluitend of voor een groot deel op petroleum kook ten, door schaarschte van dit product, er toe over gegaan een fornuis aan te schaffen. Zij zijn door de bestaande regeling zeer gedupeerd, omdat de toegewezen brandstof *in vele gevallen noodig zal zijn voorhet fornuis, en er zoodoende absoluut niets overblijft voor de verwar ming van de vertrekken. Adressanten verzoeken den directeur van het Rijkskolenbureau met de meeste nadruk, in de genoemde leemte te wil len voorzien door aan de gezinnen waar men voor het koken op een kolenfornuis is aangewezen en de keuken niet tevens dienst doet als woonvertrek, eet) extra rantsoen vaste brandstoffen beschik baar te stellen, en deze regeling met de grootste spoed te willen treffen. NIEUWE INTERNEERINGEN. Van bevoegde Dultsche zijde wordt medegedeeld, dat opnieuw een aantal personen ln hechtenis is genomen bij wijze van represaille voor de vasthou- HET S0UD VAM DE EENZAME HOEVE door CHARLES ALDKN SELTZER. 62. Een dubbelloops geweer bevond zich in Brinn's handen. Brum's schouders kwa aien even boven de vensterbank uit en zijn ellebogen rustten op de venster bank ln een houding, dat hij snel in al le richtingen kon draaien. Zijn vingers rustten op de trekkers en zijn wang leg tegen de kolf van het wapen. Zijn oogen waren helder en vurig. Als Brinn met een revolver in het raam versche nen was, zouden Bill en K gehandeld hebben. Maar het hagelge. weer ls op korten afstand veel doodelij- ker dan de revolver. Het scheen, dat Bill en King dit wisten, want belden begonnen hun handen op te steken Brazo verliet de toonbank. Volgens Brlnn's aanwijzing, trok hij de pistolen uit de holsters der moordenaars en dwong de mannen om naar buiten u gaan la de dieper wordende schemering De mannen stonden zwijgend, toen Brinn om den hoek van de herberg kwam, het geweer in de hand Brinn grinnikte tegen Brazo. -Hun paarden zijn in het bosch," zei hJJ. „Ik neusde daar een beetje rond en zag hen aankomen. Zoodra, ik hen rond zag sluipen, wist lk, dat zij een of ander ln den zin hadden, daarom haalde lk mijn hagelgeweer dat niet zoo erg spreidt, als Je van dichtbij schiet. Het sehijnt, dat die jongens dat wisten, nietwaar? Wel ik ben er voor om ze de wereld uit te blazenl WU Jij het doen?" van den korten man. Hij bood Brazo het geweer aan, die te gen hem grinnikte en zijn hoofd schud de. „Ik ben niet bloeddorstig," verklaarde Brinn „Maar als zulke kerels hierheen komen, van plan om een man tusschpn hen in, dood te schieten, zou ik hun toch wel willen geven, wat hun toekomt. Jaag ze het bosch ln en ik zal ze wegblazen^' Het viertal ging het bosch ln en hield stil, toen ze bij twee paarden kwamen, die bij een drogen waterval stonden vast gebonden. Brinn hield nog altijd het hagelgeweer vast en nu stond hij te genover de beide moordenaars, den loop van het geweer op hen gericht. „8 tap een eindje achteruit, Jullie schurken 1" beval hij. Brinn's oogen vlamden boosaardig. Hij was van plan om de mannen te dooden. Bill en King beefden, want zij wisten, dat de dood in een buitengewoon on aangename gedaante op den loer lag. Zij wankelden achteruit, met opgeheven handen en aschgrauw gelaat. „Jullie kwamen op mijn vriend jagen nietwaar?" zei Brinn, wreed glimlachend „Jullie zouden hem een kogel in het lijf gejaagd hebben, zonder hem een kans te geven, nietwaar? Hem besluipen 1 Hem tusschen jullie in zien te krijgenl Daar als jeen paar Turksche buizerds staan Jullie te wachten 1 Hem bespoten! Wei, vervloekte kinkels, ik zal jullie loeren 1 Ik zal Jullie doodschieten 1" Brlnn scheen zijn zelfbeheersching ver loren te hebben. Zijn oerlnstlncten waren opgewekt. Brazo had hem aldoor be schouwd als een zachtmoedig man. rus tig en teruggetrokken. Maar nu waren zijn hartstochten aan het opbruisen. De verandering, die hij ondergaan had, wa ren verbazingwekkend. Brazo besloot om deze verschrikking te voorkomen. Hij stapte naar Brlnn toe en legde een hand op den schouder „Luister eens, Brinn", zei hij, „dat kun Je niet doen. Het is moord 1" Brinn keerde zich om en keek naar Brazo. De oogen van den kleinen man schitterden van boosaardigeu harts, tocht. „Wie zal het mij beletten?" vroeg Brinn Zijn blik hield dien van Brazo vast. En nu herinnerde Brazo zien plotseling. De gloed in Brinn's oogen naclden een vergeten beeld in zijn herinnering doen leven, hem ©en levendig tooneel uit het verleden weer opgewekt. Het licht, dat op dit oogenblik in Brinn's oogen gloei de, was hetzelfde, wat gestrau'd had in de oogen van den man, die, zich ln Baln's Camp op een elleboog oprichtende hem beschuldigd had van mrv>rd op den betaalmeester. Brazo glimlachte zoo grimmig, dat het Brinn ontnuchterde. „Ik kon het mij tot dusverre niet her inneren," zei Brazo. „Je bent het dus te boven gekomen? Ik dacht zeker, dat je gestorven was!" De kleine man lachte. „Wel, wat zul Je nu gaan doen?" zei hfj. Niets, dunkt mij. Je hebt het weer zoo wat goed gemaakt door deze kerels te beletten mij te dooden. Maar Je zult ze niet vermoorden." Hij greep het hagelgeweer bij het slot, stak een wijsvinger onder de overge haalde trekkers, zoodat zij de slagpen nen niet konden raken. Hij trok het wapen uit Brinn's niet weerstrevende banden en keek Bill en King aan. „Spring op je paarden en maak, dat je wegkomt!" beval hij. „Als je vijftig meter ver weg, schiet ik op jullie!" Hij stond met gericht geweer, terwijl de mannen naar hun paarden snelden. Achter hem stond Brinn te razen. „Maak er vijfentwintig van!" gilde hij „Dood zei" De mannen zaten in het za del en de paarden renden. Brazo zette het hagelgeweer aan den schouder en ding van Duitsche onderdanen ln Ne- derl.-Ind'ë. Voorzoover bekend, zijn tien nieuwe aanhoudingen verricht. Uitgaansverbod van 12 tot 4 uur. ELF UUR SLUITINGSTIJD; ALGEMEEN DANSVERBOD. Zaterdag is een verordening afgekon digd die op 31 October in werking zal treden volgens welke voor het geheele land de sluitingstijd voor café's, restau rants, theaters, bioscopen, epz. (derhal ve de openbare vermakelijkheden) en localiteiten van vereenigingen is bepaald op 11 uur 's avonds. De plaatselijke autoriteiten zullen voor bijzondere ge vallen dit uur wel vroeger, maar niet later kunnen stellen. Voorts zal van 31 October af het uit gaansverbod slechts gelden tusschen 12 uur 's nachts en 4 uur 's morgens, welke- bepaling echter voor het geheele land zal gelden; ze beteekent derhalve voor de bewoners van de kuststrook een ver zachting. Tenslotte zal het van 31 October af verboden zijn, ln het openbaar of in ver- eenigingsverb^nd te dansen. Toelichtingen. In de persconferentie heeft Regie- rungsrat dr. Muller Scholtes deze nieu we verordeningen toegelicht. Deze deelde mede, dat het uitgaansverbod alle inwo ners betreft, ook de Rljks-Düitschers. Er zijn eenige uitzonderingen op, dezelf de welke nu ook gelden en wel voor hen, die tot het Rijkscommissariaat, tot de Dultsche Weermacht en- politie en 8.8 behooren, alsmede voor de Nederlandsche politie, leden van brandweer- en lucht beschermingsdiensten en grenspolitie. De bijzondere vergunning, welke in bepaalde gevallen werd verleend, blijft gelden, o.a. voor autobestuurders.- In de verzachting van het uitgaans verbod voor de kuststrook moet men een tegemoetkomende houding van de Duit sche autoriteiten zien, waarbij men den- keó moet aan het woord van den Rijks commissaris, dat hij Nederland de vrien denhand toesteekt. Het gebaar zal stellig op prijs worden gesteld. Want niet' al leen het gezelschapsleven, maar ook lal van bedrijven en vermakelijkheden pro- fiteeren van deze nieuwe, zooveel soepe ler regeling. Het dansverbod is een besluit van de secretarissen-gene raal van Binnenlandsche Zaken, Sociale Zaken en Justitie. Het betreft niet alleen alle openbare dancings in restaurants, café's en cabarets, maar ook danspar tijen, welke door vereenigingen worden georganiseerd. Derhalve zal bijv. een tooneel- of zangvereeniging na haar uit voering geen gelegenheid meer geven tqt dansen. Het dansen in huiselijke kring zal natuurlijk geoorloofd blijven. Dansinstituten zullen zich tot de boven genoemde secretarissen-generaal moeten wenden om voor zich een regeling te treffen. Bij overtreding Van deze bepalingen zullen de straffen niet alleen de e ge- naars of houders van dancings en de bestuursleden van een vereenlging tref fen, maar ook de dansers. wist, dat Brinn achter hem stond te schreeuwen, dat hij schieten moest. De mannen passeerden de vijf en twintig meter en het geweer ging met af. Zij stormden voorwaarts, over de halzen van hun paarden gedoken, toen zij naar schatting vijftig meter hadden gereden. Nog ging het geweer niet af. Snel reden de mannen het terrein af en Brazo liet het geweer 2fekken en keerde zich naar Brinn, die onder vreeselijke vloeken zijn afkeuring te kennen gaf. „Waarom schoot je ze niet neèr? Waarom schoot Je ze niet neer!" her haalde hij telkens en telkens weer, als of zijn hersenen het ontstellende feit met konden verwerken ,dat Brazo ds mannen ongestraft had laten gaan. „Och kom, Brlnn" zei Brazo, „ik was bang dat ïk de paarden zou treffen." „Wat, duivel!" schimpte Brinn. „Hun paarden! Wel vervloeid*, gek! Zie Je dan niet wat lk zie?" „Luister! Er zitten een dozijn of meer van die kerels achter d.en rotsrand, die uitsteekt van die groote klip, beneden aan de rivier. Waarschijnlijk Wilson's mannen. En je hebt er twee van laten ontsnappen 1" HOOFDSTUK XXVIH. King en Bill reden zlg-zag door het bosch, blijkbaar in de verwachting, dat Brinn en Brazo met hun pistolen op hen zouden gaan schieten. Maar hoe verder zij kwamen, hoe minder bezorgd zij werden voor hun veiligheid en ten slotte hielden zij hun paarden in om spóttend te wuiven met de hand tegen hun vijanden. Brazo was kalm, maar Brlnn tiefrcle. „Je bent een zwakhoofdige zuigeling!" beschuldigde hij Brazo. „Als je te laf was om te schieten, waarom nam je mij dan het geweer af? We haaden ze! Nu kunnen wu van vei en af aan beginnen 1 KOLEN VERYOER OP ZONDAG TOEGE STAAN. Blijkens het aigcmeene politieblad heeft de stcreiaris-generaai van het departe ment van justitie een schrijven gericht tot de procureur-generaal, waarin hij erop wijst, m:de namens zijn ambtgenoot vgn waterstaat, dat onder de bestaande om standigheden ook op Zondag kolen kun nen worden vervoerd en gewasschen. Vanwege de directie van de Nederland sche Spoorwegen was medegedeeld, dat van de. zijde van sommige politie-autori- teiten was te kennen gegeven, dat zij het vervoeren' op die dagen zouden beletten en proces-verbaal zouden opmaken. Voornoemde secretaris-generaal acht het echter onder de tegenwoordige om standigheden verkieslijk, dat zulk optre den wordt nagelaten, terwijl de "even tueel na 12 October opgemaakte proces sen-verbaal ongedaan waren te maken. STRENGERE BESTRIJDING VAN VER KEERSOVERTREDINGEN. De directeur-generaal van politie heeft aan de procureurs-generaal het volgende geschreven: De Befehlshaber der Ordnungspolizei heeft mij het volgende bericht: „De in de periode van 2 tot 15 Septem ber door de Nederlandsche en Duitsche politie gezamenlijk uitgevoerde verkeers- en verduisteringscontrole heeft uitste kend voldaan. De samenwerking met uw ambtenaren was goed. Het is echter ge bleken, dat dezen, wanneer zij zelfstandig dienst doen, tegen verkeersovertredingen niet scherp genoeg optreden. Ten einde vooralle wielrijders .die zich in het ver keer nog zeer ongedisciplineerd gedragen op te voeden, is zulk optreden van groot belang; het kan niet worden geduld, dat nog steeds wielrijders met zessen naast elkaar rijden. Daaraan moet in de eerste plaats met alle middelen een einde wor den gemaakt. Bovendien moet nog tegen de volgen de overtredingen worden opgetreden: 1. Onvoldoende verduistering van rij wielen en motorrijtuigen. 2. Wielrijders gebruiken de rijwielpaden niet. 3. Richtingverandering wordt slecht of in het geheel niet kenbaar gemaakt. 4. Maximum snelheden worden over schreden. 5. Rijden door Nederlandsche motorrlj- tule-en ln de verboden uren. Tot zoover de Befehlshaber der Ord- nungsnollzel. D£ directeur-generaal dringt er op aan, dat de politie aan de gewraakte overtre dingen bijzondere aandacht wijdt. AANGIFTE VAN JOODSCHE ONDER NEMINGEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een veror dening betreffende het aangeven van ondernemingen uitgevaardigd. De alge meene strekking van deze verordening is, dat moet worden aangegeven Iedere onderneming, die ln Joodse he handen is of dit op 9 Mei 1940 was. Ten aanzien van vennootschappen bij wijze van geldschieting of onder firma geldt de aangifteplicht, wanneer ten minste één der hoofdelijk aansprakelij ke vennooten een Jood is, ten aanzien van naamlooze vennootschappen of com- Weet je niet, dat Wilson vastbesloten ls om te weten te komen waar Jim Henley's goud vandaan kwam? Hij heeft een do zijn mannen bij zich en zij laten niet met zich spotten!" Brazo gaf Brinn het geweer. De korte man amuseerde zich. Hij had een explosief karakter en de oerlnstlnc ten borrelden in hem op. Toch was er iets aantrekkelijks in hem. Zijn zwarte oogen waren helder, en zij hadden voort durend een vragenden glans. Hij glim lachte gemakkelijk, met een zekere ge heimzinnigheid, die zijn vragende oogen logenstrafte. B£§£o had hem niet kun nen uitstaan, omdat hij te vriendelijk voor Ella scheen te zijn en nu had Brinn hem een grooten dienst bewezen en hij herriep zijn oordeel. „Zwak?" zei Brazo. „Wel, wie was zwak, toen King en Bill' de omstandig heden Interessant voor mij begonnen te maken?" Brinn trok een gezicht. „Hm," zei hij. „Waarom schoot Je toen niet?" vroeg Brazo. „Hm." Brinn wierp een snellen blik op Brazo. „Die schurken zijn te gevaarlijk om mee te spelen. De eene zou mij een kogel tusschen de ribben gejaagd heb ben, terwijl ik den andere neerschoot." „Dus Je verwachtte niet, dat je hulp zou krijgen," spotte Bjazo. „Heelemaal niet. Ik speel mijn eigen spel." „Je kende mij dadelijk," zei Brazo, „toen ik uit den kapperswinkel kwam." Brlnn grinnikte en knikte. „Maar jij herkende mij niet," zei hij. „Ik kon zien, dat je verbaasd was. Wan neer herkende je mij?" „Toen ik je aankeek; net voor lk het geweer wegnam, zag ik je op den grond zitten in Baln's Camp; mij beschuldi gende van den moord op den betaal meester." 4 (Wordt vervolg*

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2