ring SCHOONHDVENSCHE COURANT I J|S eken Italianen rukken Griekenland binnen. TJES Binnen en buiten de Grens rm ;ering fonds •I vwfcotpMl c I Jaar; ttdmomle, Felle strijd aan de Albaneesche grens. voowadip: IBs 12e JAARGANG. Ne. «554. ACHT BLADZIJDEN. WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 OCTOBER 1949 NIEUWSBLAD VOOR ZUID HDLLAND EN UTRECHT M T<L-Adra>; VaaaooUn. L t W. X. VAN HOOTXH, SCHOONHOVEN, HAVEN IS. PotmSxuuit 13703. orzitter. be- IK ERFHUIS. kon der zij hare 19 tegen kunnen October avonds. EERSTE OORLOGSCOMMUNIJ UIT ATHENE. enblad kan tegen ng aan den har- d worden. s op aanvraag bij e krijgen. Wekeltyksche terugblik zijn van J. A. VINK zal ten verzoeke a 8CH. KOOYMAN 1 StambMk- I TILBURY, plm. L Suikerbietenblad 1. 1 HA. en M A I en koppen; pl.m. A. Voerbietenblad, ten verkoop zal den. OORHVEE, stamboek en vol EUka ragai aaac xutaanbiedingea. dddjveadaa). pa- 1 na itot aaar Uk 11, wegens hoi veiland en ophef- op I October 1940 ddags 11 uur, verkoopen: Utrecht :n. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1.25; per post 1.50. ALGEMEENE MOBILISATIE EN STAAT VAN BELEG. Grieksche Mien: EN SCHOUW, 100 pond; In goe- ievragen bU JO& >nt Schoonh. Crt, king tot deze gebeurtenissen was de lua- llaansche regeering, zij het ook tever geefs gedwongen de Grieksche reg?e- ring opmerkzaam te maken op de on vermijdelijke gevolgen, d.e een dergelijke politiek tegenover Italië zou hebben. Dit alles kan niet langer door Italië worden geduld. De neutraliteit van Grie kenland is steeds meer uitsluitend schijn geworden. De verantwoordelijkheid voor dezen toestand ligt vooral bij Groot- Bnttannië en zijn voornemen steeds meer volken in den oorlog te- betrekken. Hat is thans volstrekt duidelijk, dat de po litiek van de Britsche regeering er op gericht was en is het Grieksche gebied te veranderen in een basis voor oorlogs- actles tegen Italië of althans deze ver andering te doen toelaten. Dit slechts tot een gewapend conflict tus- schen Italië en Griekenland leiden, een conflict, dat de Itallaansche regeering beslist voornemens is te vermijden. De bezetting van strategische punten. De Itallaansche regeering is derhalve tot het besluit gekomen als garantie voor de neutraliteit van Griekenland en de veiligheid van Italië van de Griek sche regeering machtiging te verlangen om met de eigen weermacht voor den duur van het huidige conflict met Groot- Brittannië enkele strategische punten op Grieksch gebied te bezetten. De Italiaan- sche regeering noodlgt de Grieksche re geering uit zich tegen een dergelijke be zetting niet te verzetten en den vrijen doortocht van de voor deze bezett ng bestemde troepen niet te belemmeren. Deze troepen komen niet als vijanden van het Grieksche volk en de Italiaan- sche regeering heeft geenszins het voor had ge- Grleksche het zijn Bovenstaand kaartje geeft een goede Jndruk van de ligging van Griekenland en de omringende wateren ten opzichte van Italië en Albanië ral UriEAit Uw land ilrmlrtmrrgrl ruiksa; nwijzing sul laten. Weder v. STRAATEN, >choonhovenen wijk. 'orden vergoed. iUVEL, irlcerk a/d Ijssel. METAXAS, de Grieksche minister-president. ATHENE BEREIDT ZICH VOOR. De Grieksche minister-president Me taxas, heeft aan Italië het verzoek ge richt, Athene als open stad te behande len. Gisterennacht is het rustig geweest in de hoofdstad. Er werd geen luchtalarm gegeven, in tegenstelling met Maandag overdag, toen tot des middags 2 uur vijf maal alarm te Athene was gegeven. Maandagavond zoo meldt U. P. ver der zag men hoe Athene zich op de eerste oorlogsnacht voorbereidde. Vracht auto’s met zingende soldaten, die naar het, front vertrokken of in de kazernes hun uitrusting aanvulden, reden voortdu rend door de straten. Alle verpleegsters zijn opgeroepen en de ziekenhuizen wer den, de zeer ernstige patiënten uitgezon derd, ontruimd. Overal in de stad hulpposten Ingericht, die in geval een luchtaanval de eerste hulp moeten verleenen. Honderden burgers verlaten de stad om zich naar veiliger oorden te be geven, daar men, zoolang men niet weet of de Italianen Athene als een open stad zullen beschouwen, luchtaanvallen vreest. De vluchtelingen nemen meestal op auto’s, karren en voertuigen van allerlei aard hun bezittingen met zich mee. Er zijn tot nu toe evenwel geen teekenen van een paniekstemming waar te nemen. Wel liet Maandag de discipline van de evolking bij luchtalarm te wenschen zer. De pas opgerichte luchtbescherming eeft de grootste moeite om de nieuws- erlgen van de straten te verwijderen. De bewoners hebben Instructie gekre un, steeds een zekeren voorraad water 1 huis te hebben. Blijkbaar geschiedt it als voorzorgsmaatregel, wanneer de iarathon-dam gebombardeerd wordt, eze stuwdam is van groot belang voor e watervoorziening van Athene. Maandagavond om 10 uur hebben vol- ?ns berichten uit Belgrado Ital'aansch» llegtuigen Patras opnieuw gebombar- eerd. Grieksche jagers zouden opgeste- ?n zijn ter verdediging. Bij de aanval- n van overdag op Patras waren devoor- aamste doelen de havenwerken, het te- 'graafkantoor en het paleis van Justl- OPROEP TOT HET GRIEKSCHE VOLK. aanleiding van bovenstaande publ.ceerde het officieele Griek- nieuwsagentschap een boodschap minister-president Metaxas aan het In het eerste Grieksche oorlogscommu- ilqué wordt volgens United Press ver gaard, dat de Italianen de Grieksche tellingen langs de Albaneesche grens edert half zes Maandagmorgen aanvat en. De Grieksche troepen bieden hard- lekkig tegenstand. Uit Pee (aan de Grieksch-Zuldslavl- iche grens) meldde United Press Maan- lagavond, dat naar daar verluidde, de Itallaansche troepen de plaatsen Bobo- ho en Radoti hadden ingenomen. door de Engelsche vloot werden ge bruikt .voorts de ravitailleering van de Britsche luchtstrijdkrachten begunstig de en de organisatie van een militairen berichtendienst in den Grlekschen ar chipel ten nadeele van Italië toestond. De Grieksche regeering is volkomen op de hoogte met deze feiten, die meer malen het voorwerp van diplomatieke stappen van de zijde van Italië waren, waarop de Grieksche regeering, die zich toen bewust had moeten zijn van de ernstige gevolgen harer houding, met geen enkele maatregel ter bescherming der eigen neutraliteit, doth veeleer door intensiveering van haar actie ter be gunstiging van de Britsche weermacht en van haar samenwerking met de vij anden van Italië antwoordde. De Ita llaansche regeering heeft de bewijzen in handen, dat deze samenwerking door de Grieksche regeering is voorzien en door overeenkomsten van militair-, ma rine- en luchttechnlsch karakter was geregeld. De Itallaansche regeering doelt daarbij niet slechts op de Britsche ga rantie, die Griekenland als een deel vaft een program beschouwde, dat tegen de veiligheid van Italië was gericht, doch ook op de uitdrukkelijke, welomschreven verplichtingen, die de Grieksche regee ring heeft aangegaan om belangrijke strategische posities op Grieksch gebied waaronder luchtbases In Thessalië en Macedonië, die voor een aanval op Al ter Italiaansche nota aan Griekenland vloot werden „Neutraliteit was slechts schijn”. Sinds Woensdag bevindt Griekenland zich in oorlog met Italië. Op de nog in ons vorig nummer ver melde berichten omtrent ernstige inci denten aan de Grieksch-Albaneesche grens, volgden in de loop van ae mlu- dag eenlge telegrammen, die de op dat oogenblik nog niet verwachte wending in het conflict meldden. Het blijkt, dat de Itallaansche gezant te Athene, Grazzi. Maandagochtend rm drie uur de volgende nota aan de Griek- ■che regeering overhandigd heeft. „De itallaansche regeering heeft her haaldelijk moeten constateeren, dat de Grieksche regeering in het huidige con flict een houding heeft aangenomen en gehandhaafd, die niet slechts in tegen spraak staat tot de vreedzame, vriend schappelijke natuurbetrekklngen tus- «chen twee naties, doch ook tot de wel omschreven plichten, die voor de Grfëk- •che regeering uit Griekenlands positie *ls neutrale staat voortvloeide. Herhaaldelijk heeft de Itallaansche regeering zich gedwongen gezien, de Grieksche regeering uit te noodigen, zich Aan deze plichten te houden en voorts te protesteeren tegen de stelselmatige •chendlng, die bijzonder ernstig is, om dat de Grieksche regeering duldde, dat haar territoriale wateren, kusten en ha vens in de loop der oorlogsoperaties baneesch gebied bestemd waren bereid. In de eerste plaats was er aan het einde van de vorige week de be spreking tusschen Hitler en het Fran- sche staatshoofd, maarschalk Pétaln. De daarbij bereikte overeenstemming zal we) in hoofdzaak neerkomen op een belang rijke stap In de richting van samen werking van het geheele vasteland van Europa in de strijd tegen Engeland. Daarop volgden Maandagmiddag de berichten omtrent de gebeurtenissen in Europa’s Zuld-Qosthoek. Reeds hadden telegrammen omtrent Incidenten aan de Grieksch-Albaneesche grens weinig goeds voorspeld, vooral omdat tusschen Ita lië en Griekenland toch reeds geruime tijd een tamelijk gespannen verhouding bestond. Deze vond haar oorzaak, be halve in eenlge vroegere incidenten voornamelijk In de bezetting van Alba nië door de Italianen (in het begin van het vorige jaar) en in de Grieksche te genzet, die daarop is gevolgd, namelijk een garantleverdrag met Frankrijk en Engeland. Intusschen zijn deze dingen op zichzelf eigenlijk van ondergeschikte beteekenls. Het feit, dat ze zich thans zoo scherp afteekenden, wordt dan ook meer verklaard door de achtergrond, waarop ze zich afspeelden. Die achter grond vormen de Grieksche wateren, dl< in de oorlog tusschen Italië en Enge-* land van groot belang zijn. Vooral door de ontwikkeling van de strijd in Egypte wordt de behoefte aan eenlge steunpun ten In het Oostejljk deel van de MiddeL- landsche Zee voor de Engelschen steeds grooter. Italië heeft dat gevaar zien aan komen en het heeft dan ook zijn ooren gespitst .toen dezer dagen een Engelsch blad, de „Times", een onvoorzichtig plei dooi hield voor de bezetting van eenlge steunpunten in de Egelsche zee. De vrees voor een dergelijk optreden van Britsche zijde, gepaard aan de noodige grieven ten aanzien van de wijze, waarop Grie kenland de laatste tijd zijn neutraliteit opvatte, heeft blijkbaar Mussolini doen besluiten tot een snel en krachtig in grijpen. Daardoor is thans ook Grieken land in de maalstroom van de oorlog meegesleurd, de situatie op de geheele Balkan weer veel hachelijker geworden en de rol van de Middellandsche Zee als strljdtooneel nog aanzienlijk in beteeke nls gestegen. DE KONING OPPERBEVELHEBBER. Konlng George heeft, naar uit Athene wordt gemeld, zelf het opperbevel van alle stnjdxrachten te land, ter zee en in de luent op zich genomen. Generaal Papagos is tot opperbevelhebber noemd. Omtrent de actie der Engelschen rneidt het Romeinsche blad „Plccoli’’ uit Athene, dat het eenlge vliegveld van de Grieksche archipel, namelijk dat op Kreta, reeds sedert eenlge weken in han den der Britsche luchtstrijdkrachten zou zijn. Volledige steun van Engeland. De premier Metaxas ontving den En gelschen gezant die zijn regeering een n et in code gesteld telegram heeft ge zonden over ‘t resultaat van zijn bespre kingen. In het telegram zet de. gezant uiteen, dat Metaxas een overzicht heeft gege ven van de toestand en om hulp van Engeland heeft verzocht. De Grieksche regeering heeft in de loop van de dag het antwoord der Britsche regeering, waarin gezegd wordt, dat de aan Grie kenland gegeven garantie zal worden nagekomen, ontvangen. Engeland zal Griekenland volledige steun geven. besG|jükking te stellen van de mogend- he^n, die zich met Italië in oorlog be vinden. De Itallaansche regeering moet bij de ze gelegenheid de Grieksche regeering her.nneren aan de 'provoceerende actie, die zij gevoerd heeft door haar terroris tische politiek tegen de bevolking van Samoerie en de voortdurende pogingen om aan de overzijde van haar grenzen onlusten te verwekken. Ook met betrek- Het Grieksche nieuwsagentschap meldde al spoedig, dat in Griekenland de algemeene mobilisatie was afgekon- dlgd. Ook konlng George II heeft een bood schap tot het Grieksche volk gericht, waarin het opgewekt wordt tot de strijd. Bepaald werd, dat van Maandagavond af Athene en de overige Grieksche steden verduisterd moesten zijn. In geheel Grie kenland is de staat van beleg afgekon- digd Alle scholen zijn gesloten. troepen om zes uur In de ochtend zou doen opmarcheeren om deze gebledsdee- len te bezettem Hij, Metaxas, had den Itallaanschen gezant verklaard, dat hij dit beschouwde als een oorlogsverklaring van Italië aan Griekenland. De boodschap van den minister-presi dent besloot met een oproep tot de strijd. nota sche van Grieksche voik. In deze boodschap werd gezegd, dat Italië die ochtend van hem, den minis ter-president, de uitlevering ëlscht van deeien van het geb ed en medegedeeld, dat 1 beste wagen idverm. 3 ton. 1 een ingeschr. Ier met hooge Gelijke monniken, gelijke kappen. Het uitgaansverbod geldt met 1 November niet meer uitsluitend het kustgebied, doch voor ons geheele land. Het zou den bewoners van het Westen niet pas sen, zich over die verandering te ver heugen, als ze alleen een besnoeiing van de vrijheid der overige Nederlanders be- teekende, maar de zaken staan anders, nu tegelijk met deze uitbreiding van het verbod anderzijds een belangrijke be perking ervan Ingaat. Nu het namelijk nog slechts zal gelden van middernacht tot 4 uur des morgens, zal het maar weinigen deren en voor hen, w.er huis arrest tot nu toe reeds om tien uur In ging', vervallen nu de bezwaren even eens. Zoo wordt ook de vereenlgingen hét leven gedurende de winter weer mo gelijk gemaakt; de ondernemers van vermakelijkheden enz. halen weer rui mer adem, daar uitvoeringen, concerten, lezingen enz. weer kunnen doorgaan, want weliswaar werd tegelijk een slui tingstijd afgeïondlgd, maar daar deze op 11 uur is bepaald, behoeft dat voor schrift niet als spelbreker te werken. Slechter komen echter de liefhebbers van het dansen eraf en met hen de vele vereenlgingen, die gewoon waren, hare uitvoeringen met een bal te besluiten, wat dikwijls noodlg was, om tot een kloppend budget te komen. ZIJ allen wor den getroffen door het volledig dans- verbod, dat ook de tallooze dansclubs in den lande bulten werking stelt. Van de Engelsche bomrjien, die de laatste tijd weer op ons land zijn neer gedaald, heeft Puttershoek verreweg de ernstigste gevolgen moeten ondervinden. De bekende suikerfabriek werd geraakt door eenlge treffers, die de dood van 24 arbeiders veroorzaakten en bovendien zeg personen verwondden. Nu, na een korte onderbreking, de koude is teruggekeerd en de thermo meter elke nacht tot onder het vries punt daalt, Is het voor velen een opluch ting, dat October teneinde loopt, want met 1 November mag een nieuwe toe wijzing van brandstoffen worden ver wacht. Tot op heden zijn we beter van bonnen dan van kolen voorzien; we wachten dus met spanning af. wat ons voor de komende maand zal worden toebedeeld. Op het oorlogstooneel zijn ons de laatste dagen weer eenlge verrassingen goed materiaal en lage prijs Stofzuigers, Electr. Strijkijzers, Brood roosters, Kachels, Melkkokers, Ketels, Theelichten. Tafel spaarlamp. Gewone spaarlampen. Gloeilampen. Lantaarns en Batterijen. Accu's Dynamolantaarns. tlec. Scheerapparaten Üe nieuwste Gramofoonplaten JAN BROUWER - Schoonhoven Reparatie aan alle Elec. apparatenI nemen door de tijdelijke bezetting van enkele strategische punten, die uit de noodzaak van den toestand voortvloeit en een zuiver defensief karakter draagt, de souvereinitelt en onafhankelijkheid van Griekemand te benadeelen. De Itallaansche regeering stelt aan de Grieksche regeering den elsch, terstond aan de militaire instanties de noodige bevelen te geven, opdat deze bezetting op vreedzame wijze kan gesch eden. Voor het geval de Itallaansche troepen op te genstand zullen stuiten, zal deze tegen stand met wapengeweld gebroken worden. De Grieksche regeering zou daarmede de verantwoordelijkheid voor de daaruit volgende consequenties moeten dragen. Advertentlën: 16 regels 1.30, elke regel meer 0.20; derde plaatsing halve prijs. Adver- tentlèn worden gratis ge plaatst in „De Gorcumer”. Naar KONING GEORGE GRIEKENLAND IN DE OORLOG. [SLOWAKIJE] o TO S o

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1