ran DISTRIBUTIE \ÏJZ\ Nieuwe ontmoeting Hitler- Mussolini. staat dm u/at T£ HUUR Een advertentie doet'! beter. Rechtszaken MtUWS Nederlands wederopbouw. Binnenland Winterhulp Nederland. FEUILLETON. NET S0IID VAN DE EENZAME HOEVE HOEST EN verkoudheid: .ul Uïsrtli nnattfl. s WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 De eerste luchtaanvallen Tan de ItaliaanschGrieksche oorlog werden reeds Dinsdagmorgen gemeld. Zoo verneemt United Press te Athene, daKbij een Italiaanschen luchtaanval op Patras vier menschen gedood en veer tig gewond zijn. Voorts wordt gemeld, dat de luchthaven van Tatoion, ten Westen van Marathon, door Italiaansche vliegtuigen is gebombardeerd. Tenslotte hebben vier zware Italiaan sche bommenwerpers, die op groote hoogte boven de Grieksche hoofdstad vlogen, ten Noorden van de stad bom men laten vallen. Athene zelf werd niet aangevallen. Om B uur 30 gistermorgen werd in Athene voor de tweede maal lucht alarm gegeven. Men hoorde voortdurend het vuur der afweerbatterijen. Off.cieele Italiaansche kringen te Boe dapest bevestigen volgens United Press, dat de Italiaansche opmarsch in Grie kenland Maandagmorgen vroeg begon nen is. Bijzonderheden over het verloop van de strijd zijn nog niet beschikbaar. Volgens te Belgrado ontvangen berich ten zouden de Italiaansche troepen, door sterke afdeelingen der luchtmacht on dersteund, de aanval begonnen zijn te gen het Grieksche district Ciamuria. De aanvallen zouden zich concentreeren op de stad Kosniposi. Strijd beperkt tot grenslinie. Een Maandagavond gepubliceerd offi cieel bericht van het opperbevel van de Grieksche strijdkrachten verklaart, dat de Italiaansche strijdkrachten Maandag met wisselende kracht voortgingen de Grieksche troepen aan te vallen. De strijd was beperkt tot de grenslinie. Het Italiaansche luchtwapen heeft verschei dene militaire doelen aangevallen. TAL VAN PUNTEN GEBOMBARDEERD. Opmarsch duurt voort. In zijn weer mach tsbericht van Dins dag maakt het Italiaansche hoofdkwar tier het volgende bekend:* Maandagmorgen zijn onze in Albanië gelegerde troëpen de Grieksche grens overgetrokken en tot verscheidene plaat sen op vijandelijk gebied doorgedron gen. De opmarsch wordt voortgezet. On danks de ongunstige weersgesteldheid bombardeerde onze luchtmacht herhaal de malen de haar aangewezen Grieksche militaire doelen als havens, kaden, sta tions, spoorlijnen; veroorzaakte branden in dé haven van Patras, in de installa ties langs het kanaal van Corinthe, in de vlootbaais Preveza en in de installa ties van de luchthaven Tatol nabij Athe ne. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Oost-Afrika wierp een van onze for maties bommen van klein kaliber op vij andelijke kampen in de zóne van Soius- ceib (Centrale Soedan). Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Asosa (ten Zuidoosten van Abramarcos, waarbij ze ven personen werden gewond. DE HOUDING DER BUREN. Turkije nam nog geen be slissing. Het Turksche gezantschap te Belgrado heeft aan den correspondent van United Press verklaard, dat ten aanzien van Turkije's houding in het Italinaansch— Grieksche conflict eerst over eenige da gen een beslissing zal vallen. Zuid-Slavië neutraal In vooraanstaande politieke kringen te Belgrado zegt men het Grieksch—Itali aansche .incident" te betreuren, daar Zuld-Slavië met beide landen betrekkin gen van vrindschap onderhoudt. Men is er van overtuigd, dat Italië geen vijan delijke gezindheid koestert tegen Grie kenland of het Grieksche volk, doch tot zijn stap moest komen wegens de ontwik keling in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee. Zuid-Slavië Zal met zijn buurstaten aan het behoud van de vrede op de Balkan blijven werken en verwacht, dat zijn onzijdigheid ook voortaan ontzien wordt. Men verwacht, dat Joegoslavië officieel zijn neutraliteit zal proclameeren. Bulgarije bevriend met de „as". Koning Boris van Bulgarije heeft in het parlement verklaard, dat de traditionee- le betrekkingen tusschen Bulgarije en Roemenië hersteld zijn. „Onze betrekkin gen met Joegoslavië en Turkije", aldus de koning, „zijn in overeenstemming met de verdragen, die ons met die landen bin den. Onze politieke en economische be trekkingen met de Sovjet-Unie ontwik kelen zich verder in gunstige zin". Een neutrallteitsverklaring ten aanzien van de GriekschItalaansche strijd werd niet gegeven, maar de koning roemde de vriendschap met de As-mogendheden. Hij zelde: „Wij danken de groote leiders van Dultschland en Italië voor het Initiatief en de vriendschappelijke medewerking in" het Dobroedsja-vraagstuk Dit heeft de vriendschappelijke betrekkingen, die tus schen ons en deze beide groote volken bestaan, nog versterkt." Rusland zwijgt nog. Radio Moskou heeft de berichten over de ontwikkeling van de toestand in Grie kenland, met alle objectiviteit omgeroe pen. Zoowel het nieuws uit Rome als uit Londen en Athene werd gepubliceerd. In officieel# Russische kringen weigerde men stelling te nemen ten opzichte van de GriekschItaliaansche oorlog. GEEN GRIEKSCH—TURKSCH MILITAIR VERDRAG. De door Engelsche telegraafagentschap- pe kort geleden gemelde sluiting van een TurkschGrieksch militair verdrag is, nadat van Grieksche zijde reeds een te genspraak was gepubliceerd, nu ook in Ankara tegengesproken. In verband met de jongste ontwikkeling verwacht men ook van de a.s. redevoering van den president der Turksche republiek, Inönu, op 1 No vember bij de opening van het Turksche parlement niets sensationeels. Metaxas telefoneert. Na met verscheiden gezanten te heb ben geconfereerd, heeft Metaxas zichte- lephonisch met den Turkschen staats president Inönö in verbinding gesteld. Omtrent de Inhoud van dit gesprek is nog niets bekend. De Turksche. minister-president Say- dam heeft de Turksche onafhankelijk- heldsféesten geopend met een radiorede waarin hij zich tot het Turksche volk wendde en waarin hij verklaarde, „dat de situatie steeds ernstiger wordt". Tur kije is besloten om zich tegen elke aan val onder alle omstandigheden met wa pengeweld te verzetten. Generaal Smith te Ankara. De corespondent van de Vreme te Stanboel meldt, dat Maandag de chef van den generalen staf Van het Britsche leger in het naburige Oosten, generaal Smith, per vliegtuig uit Kairo in Ankara is aangekomen, waar hij terstond een onderhoud had met den Turkschen mi nister-president en den minister van oorlog. ENGELAND EN GRIEKENLAND BONDGENOOTEN. Naar volgens United Press van toon aangevende Britsche zijde verklaard wordt, beschouwd Engeland Griekenland als zijn bondgenoot. ENGELSCHEN OP GRIEKSCH EILAND? Britsche oorlogsschepen voor Korfoe. De strijd aan de Grieksch-Albaneesche grena ia in volle gang, aldus meldt Uni ted Press uit Athene, en het Italiaan sche luchtwapen heeft reeds verscheide ne aanvallen op plaatsen in het binnen land ondernomen. Volgens berichten uit Belgrado, de Joe goslavische hoofdstad, is in de Joegosla vische plaatsjes in de nabijheid van de Grieksch-Albaneesche grens het kanon gebulder duidelijk hoorbaar. Bij het bin nenrukken in Griekenland zou Italië een pantserdivisie en gemotoriseerde divisie 1h* de strijd hebben geworpen. In bevoegde kringen te Belgrado heeft men berichten ontvangen, dat de Engel- schen op het Grieksche eiland Kephalli- nia voor de Golf van Patras gelegen troepen aan land gezet hebben. Ver der zouden Engelsche oorlogsschepen voor het eiland Korfoe verschenen zijn. (Beide eilanden liggen voor de Grieksche Oostkust) Het Romeinsche blad „Lavoro Fascis- ta" bericht, dat Engelsche vliegtuigen, die uit Griekenland kwamen, gistermor gen boven het Zuiden van Albanië heb ben gevlogen en vlugschriften hebben uitgeworpen, waarin de Albaneezen wor den aaneespoord, zich tegen de Italianen te verzetten. Het vliegveld van Athene. De Engelsche propaganda, aldus Ste fan! uit Rome, heeft het bericht ver spreid, dat het Italiaansche luchtwapen de stad Athene zou hebben gebombar deerd. Dit bencht ie onjuist. De Itali aansche strijdkrachten hebben het vlieg veld Tatoi gebombardeerd, dat dicht bij Athene ligt. Dit vliegveld, dat op een bepaalde afstand van de bewoonde wij ken ls gelegen, werd door de Engelschen gebruikt als basis voor hun oorlogsacties tegen Italië. DE BRITSCHE LEGERS IN EGYPTE. Ruim 260.000 man sterk. In het Giornale d' Italia behandelt Gayda de stand der Italiaansche voor bereidingen voor het offensief tegen de Engelschen in Egypte. Generaal Wavell, aldus Gayda, heeft de beste Engeische pantserdivisies, die gesteund worden door nog twee goed geoefende Engelsche divi sies, tegenover de Italianen geplaatst met het doel een beweg ngsoorlog in de woestijn in stand te houden en de ver bindingen in de rug van Mersa Matroe en naar de Njjldelta te verdedigen. De totale sterkte van de Engelsche troepen in Egypte bedraagt circa 260 000 man. Bovendien zouden nog 30.000 man op weg zijn naar Egypte. In Australië worden nog drie devisies ter versterking van de Engelsche troepen in Egypte op geleid. Desondanks kan geen enkele Engel sche tegenstand het Italiaansche offen sief tegenhouden, hoe wanhopige in spanning de Britsche marine en het luchtwapen zich ook getroosten, zoo be sluit Gayda. Resultaat niet bekend. Hitler en Mussolini hebben Maandag te Florence weer een bijeenkomst ge had. Tegen 11 uur arriveerde de trein van den Dultschen Führer te Florence, waar hij verwelkomd werd door den duce, en diens minister van buitenland- sche zaken, Ciano. Direct begaven de beide leiders zich naar net palazzo Vec- chio, waar de besprekingen in tegen woordigheid van de Duitsche en Ita.i- aansche m.nisters van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop en Ciano, en den chef 'van de Duitsche generale staf, Keitel, een aanvang namen, nadat het gezelschap een gezamenlijke maaltijd had gebruikt. Na "het onderhoud werd het vo'gende communiqué verstrekt: „De Duce en de Führer hebben een onderhoud van verscheidene uren ge had. dat in üs geest van het bondge nootschap tusschen de beide landen, als gewoonlijk op de hartelijkste toon ge voerd werd en' volkomen overeenstem ming van opvatting omtrent alle actu- eele vraagstukken bewees. Aan het on derhoud hebben de Italiaansche min s- ter van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en de Duitsche minister van bui- teniandsche zaken, Von Ribbentrop, deelgenomen." Wat besproken werd. In politieke kringen te Berlijn wijst men, in verband met deze besprekingen, op de bijeenkomst van Hitler en Musso lini van enkele weken geleden. Kort daarna heeft Hitier zijn reis naar Frank rijk gemaakt om besprekingen te voeren met Lavai, Franco en Pétain en thans, na afloop van die onderhandelingen, ontmoetten de beide staatsleiders eikaar weer. Men gelooft te Berlijn, dat het resul taat van de bespreking te Florence n.et lang op zich zai laten wachten en her innert in dit verband opnieuw aan de vroegere samenkomsten van den Führer met den Duce, welker resultaten steeds Zoo verkouden als een snip? Had dan ook bijtijds Aspirin geno men! Zorg steeds Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroHen middel bij verkoudheid en griep. BAYER Op geregelde tijden worden de brand- en gasploegen van het Centraai 8tauon te Amsterdam, samengesteld uit matrozen, leden van de Opbouwdienst, en het gas- personeel der Ned. Spoorwegen door den stationschef, den heer Jongstra, geïnspec teerd en geïnstrueerd. De ploeg rukt uit onder leiding van den chef. (Foto Pax-Holland) zeer spoedig in daden en gebeurtenissen aan de dag getreden zijn. VLUCHTEN NAAR ENGELAND EN DUITSCHLAND. Het Duitsche weermachtsbericht van gisteren luidt: Formaties gevechtsvliegers hebben Maandag hun vergeldmgsaanvallen op de Britsche hoofdstad en op industrieën in Zuid-Engeland voortgezet. Bijzonder zware treffers kregen fabrieken van mi litaire beteekenis bij Brooklands, Stan- don, Clacton on Sea en Ashford. In Zmd-Engeland werden troepen-kampen doeltreffend met bommen bestookt. Bij een aanval op een convooi bij Lowestoft kreeg een patrouillevaartuig midscheeps zoo zware treffers, dat het met slagzij bieef liggen. Des nachts waren de aan vallen van onze zware formaties ge vechtsvliegers in versterkte mate op Lon den gericht, waar talrijke branden ont stonden. Voorts werden fabr.eken in Birmingham, Coventry, in de haven van Liverpool en eenige vliegvelden met suc ces gebombardeerd. Patrouillevaartuigen verzetten zich te gen een aanval van vijandelijke torpedo vliegtuigen door goedgericht vuur. De door den vijand afgeschoten torpedo's troffen hun doel niet. De vijandelijke vluchten naar Dultschland waren ook vannacht van slechts geringe beteekenis Op enkele plaatsen werden woonwijken aangevallen, huizen beschadigd en eenige burgers gedood of gewond. In een Noord- Dultsche stad werd een ketelhuls be schadigd, zonder dat daardoor een be langrijke storing in het bedrijf ontstond. De vijand verloor Maandag tien vlieg tuigen, waarvan één door de marine- artillerie. Acht Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Sinds het uitbreken van de oorlog zijn alleen door de marine 116 vijandelijke vliegtuigen en wel 26 door zeestrijd krachten en negentig door de marine- artillerie neergeschoten. DE EMPRESS OF BRITAIN. T Engeland erkent het verlies. De Britsche admiraliteit en het minis terie van oorlog geven thans het verlies van het s.s. Empress of Britain toe. Voorts wordt gemeld, dat de reddings actie terstond aangevangen werd, doch dat het schip, terwijl men trachtte het op sleeptouw te nemen, zich plotseling uit het water verhief en wegzonk. Van een totaal van 643 opvarenden zouden 508 menschen gered zijn. De Empress mat 42.000 br. reg. ton. NIEUWE REGEERINGSKOERS IN FRANKRIJK. Laval minister van buitenland sche zaken. uxficieel is bekend gemaakt, dat de vice-president van den Franschen minis terraad, Pierre Laval, als opvolger van Baudoin benoemd is tot minister van buitenlandsche zaken, De vroegere mi nister, Paul Baudoin, is benoemd tot staatssecretaris bij het presidium van de ministerraad. Hij behoudt zijn bevoegd heden als minister. Baudoin zal klaarblijkelijk op persoon lijk verlangen van maarschalk Pétain in de regeering blijven. Het nieuwe se cretariaat waarmede hij belast is zal tot taak hebben de coördinatie van de verschillende economische problemen, die zich voordoen bij de afzonderlijke minister.es, te regelen. In de overdracht van het ministerie van Buitenlandsche Zaken aan Pierre Laval, is een goedkeuring van de kant van Pétain te zien van de door hem in geslagen politiek van Doitsch-Fransche samenwerking en tegelijkertijd een per soonlijke waardeering voor het tot stand brengen van het contact met den Führer. De Fransche bladen publiceeren twee manifesten aan het Fransche volk, die blijkbaar ten doel hebben, de koerswijzi ging der buitenlandsche politiek van Frankrijk duidelijk te maken. In het eerste manifest wordt gezegd, dat de Franschen moeten inzien, dat de ontmoeting tusschen den Füluer en maarschalk Pétain het begin van een nieuw tijdperk beteekent en de deur naar een betere toekomst ot>ent. WIJ hebben, zoo heet het o.a., in de loop der laatste maanden smartelijke, ja tragische uren doorleefd. Wij *eten, dat de taak van de wederopbouw, die ons wacht, ont zagwekkend is, maar de hoop ontwaakt weder. In het tweede manifest wordt o.a. het volgende verklaard: „De regeering van maarschalk Pétain heeft in de eerste plaats Frankrijk het zelfvertrouwen wedergegeven. En nu pleegt de overwinnaar, die zich boven zijn overwinning verheft, overleg met den man, die Frankrijk personifieert in het hoogste en edelste dat het heeft. Hij verklaart dezen, dat hem geen wraak gierigheid bezielt. Hij spreekt de wenscb uit, Frankrijk de plaats te geven, waar op het in het Europa van morgen recht heeft. Laten wij derhalve onze gevoelens van wrok tot zwijgen brengen. Laten wij uit onze geest de gevaar lijke illusies verjagen, die een leugen achtige propaganda in stand tracht te houden. Laten wij onze ziel vernieuwen en voor alles, laten wij eensgezind zijn." CHINEEZEN HEROVEREN NANNING. Japanners erkennen ont ruiming. Te Tsjoengking is officieel bekend ge maakt, dat het den Chineezen gelukt ls, de stad Nanning, het eindpunt van de spoorlijn Hanoi—Nanning, in de provin cie Kwangsi, te heroveren. Berichten uit Kanton melden, dat een woordvoerder van het Japansche leger verklaard heeft, dat de Japansche troe pen Nanning op eigen Initiatief ontruimd hebben. Het bezit van de stad zou voor de Japanners geen waarde meer heb ben, aangezien zij thans betere steun punten in China bezitten. De terugtocht der Japansche troepen zou geschied zijn, zonder dat zelfs de achterhoede in contact met de vijand zou zijn geweest. De 300 meter lange brug over de Ju- klang bij Nanning is door de Japansche troepen verbrand'. B» j— f- ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Uitspraak mishandeling veld wachter. J. B. te Ouderkerk a.d. Ussel werd wegens poging tot zware mishandeling verdachte had in den nacht van 24 op 25 Augustus, nadat hij in verboden tijd in een keuken van een caféhouder aldaar was aangetroffen en daaruit ver wijderd was, zich later tegen den rijks veldwachter C. C. de Box, die hem op vermoeden van het dragen van verbo den wapenen, wilde arresteeren, verzet en den veldwachter daarbij met een ha mer een slag op het hoofd gegeven, waardoor deze ernstig gewond was veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 Jaar en 3 maanden met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. T. P., 26 Jaar, schipper te OuderkerI a.d. Ussel, gedetineerd, die eveneens tot het groepje had behoord, dat uit de keu ken van den caféhouder verwijderd wal en die toen dreigend met een mes tegen over den rijksveldwachter had gestaan, werd wegens bedreiging veroordeelfi tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek van voorloopige hechtenis en met bepaling dat 3 maanden van de stral voorwaardelijk worden opgelegd met ee» proeftijd van 3 jaar. Oplichting. L. 8. te Zevenhuizen werd wegens op lichting verdachte had onder valscht voorspiegelingen van den landbouwer U van Eindhoven 13 con voerbieten weten los te krijgen, zonder dat hij den daar voor bedongen prijs had betaald oordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf 3 tweede blad NTET7W8BLAI) VOOR ZUIP-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 30 OCTOBER 191® WAT VERKRIJGBAAR IS ARTIKEL EN BON Brood Bloem Bons no. 12 (nieuwe kaart) Bon no. 78 Boter en Vet Bon no. 14 boterkaart Bon no. 14 vetkaart Rijst Bon no. 76 Maizena, enz.Bon no. 28 Macaroni Bon no. 15 Havermout Bon no. 77 Suiker Bon no. 42 Koffie, Thee Bon no. 114 Vleesch, Bons 06 „Vleesch" Bon 06 „worst". Kaaa Zeep Bon 39 Bon no. 55 (alg. diatr. bon boekje) H Bon no. 116 textielk. extra uitgereikte bonnen) Petroleum Zegel Periode 6 Petroleum Zegel Periode A Brandstof Bons 01,02 en 03 (haarden en kachels) Bons 01 l/m 06 centr. verw.) Bons „een eenheid" le periode Bons 04, 05, 06 (haarden en kachels) HOEVEELHEID OELDIO t/m 100 gram brood of 125 gr. roggebrood per bon H p. bloem, zelfrijzend bak meel, roggemeel ofboek- weitmeel V» pond boter H pd. margarine of boter l/« pond rijst of rijstemeel 1 ons maizena, griesmeel, puddingpoeder of tapioca 1 ons macaroni, spaghetti of vermicelli l/* pond havermout, gort of grutten 1 kilogram 75 gr. thee of H pd. koffie 100 gram vleesch of vleesch- waren per bon (vet inbegr.) een rantsoen vleeschwaren. 1 ons kaas 150 gr. toiletzeep; óf 120 gr. huishoudzeep; óf 200 gr. zachte zeep: óf 250 gr. zeeppoeder; óf 125 gr zeepvlokken óf 250 gr. zelfwerkende waschmid- delen&f 200 gr. vloeiba re zeep. De bon geldt ook voor gezintwasch per acht Kg. droog waschgoed 50 gr. scheerzeep óf één tube scheercrême, óf één pot scheerzeep 2 liter 2 liter (voor verlichting) i 1 eenheid vaste brandstof 195 kg. persturf óf 175 kg. fabrieksturf óf 200 kg. bag ger- of andere turf. Laatstgenoemde 3 bons kunnen ook bewaard worden en zijn later geldig 3 Nov. («a 2 d.g.n utra) 1 Nov. 1 Nov. (aa T dagen eatra) 1 Nov. (an 7 dagen eatra) 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 1 Nov. 22 Nov. 9 Nov. 3 Nov. (•a 7 dagen eatra) 3 Nov. (ea 7 dagen eatra) 3 Nov. (en 7 dagen extra) 12 Nov. 31 Dec. 3 Nov. 9 Nov. 31 Oct. vaste brandstof. daan op alle landgenooten om zich In grooten getale, als vrijwillige helpers en helpsters voor de „Winterhulp Neder land" aan te melden b(J de plaatselijke directeuren. De nood, die bestreden moet worden, ls groot. Laat ons daarom allen de han den ineenslaan en helpen! De heer C. Piek directeur- generaal Bij wijze van overgangsmaatregel zul len op de uniformen voor de troepenof ficieren van de Opbouwdienst de wapen- of andere onderscheidingsteekenen ver vallen. De diverse rangen zullen daarbij voorloopig worden aangegeven met ster- ren op een zwart bandje om de boven arm en wel voor districtscommandanten vier sterren, voor luitenant-kolonels en majoors drie sterren, voor kapiteins twee Persgesprek met den Rijkscommissaris. Herstel en opbouw. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft den hoofdredac teur van de Duitsche Wachtpersdienst, dr. Hagemann, een onderhoud toege staan, waarin hij eenige belangwekkende mededeeiingen deed. Op de vraag, welke vorderingen ge maakt werden met het herstel van de door den oorlog aangerichte vernielin gen, verklaarde dr. Seyss-Inquart o.m.: Het opruimlngswerk te Rotterdam ie zoover gevorderd, dat het vóór het einde van het jaar als nagenoeg beëindigd kan worden beschouwd. Tot dusver zijn er voortdurend tien tot vijft.enduizend ar beiders en duizend tot tweeduizend vrachtauto's aan het werk geweest. De plannen voor de herbouw van de ver woeste stadsdeelen zijn gereed. Waarschijnlijk kan omstreeks de jaar wisseling met den bouw worden begon nen. Evenzoo staan de zaken ervoor te Mid delburg en Rhenen. Te Middelburg is er ln het bijzonder naar gestreefd dat de historische bouwwerken van deze stad, in de eerste plaats het raadhuis, weer ln den oorspronkelijken vorm kunnen worden opgebouwd. De werkloosheid. De journalist vroeg voorts, welke maat regelen worden genomen, om een einde te maken aan de werkloosheid in Neder land. Den 21en Juni 1940, zoo luidde het ant woord, bedroeg het aantal Nederland sche werkloozen 321.809, tegenover een aantal van 208.863 op 5 October 1940. Derhalve kon niet alleen een toeneming van het werkloozencljfer vermeden, doch daarenboven een vermindering met on geveer een derde binnen 8^ maand be reikt worden. Daar bij de tegenwoordige stand van het Nederlandsche bedrijfsleven de werkloozen slechts in beperkte mate in het land zelf in het arbeidsproces kunnen worden ingeschakeld, is gezocht naar wegen en middelen om werkloozen op be hoorlijke voorwaarden in het Duitsche rijk werk te verschaf feil. De Nederland sche arbeider leeft daar onder goede voorwaarden en geniet dezelfde rechten als de Duitsche arbeider. De Nederlandsche dienst der werkver schaffing ls bovendien door organisato rische maatregelen in staat gesteld, rechtstreeks en doeltreffend het werk- loozenvraagstuk op te lossen. Daarenbo ven wordt er naar gestreefd, de ontsla gen in het Nederlandsche bedrijfsleven tot de meest dr.ngende gevallen te be perken. Voorts is het streven, orders uit Dultschland bij de Nederlandsche in dustrie te plaatsen, om op deze wijze nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Economische aanpassing. Op een vraag, welke vorderingen ds aanpassing van het Nederlandsche eco nomische leven maakt, werd geantwoord: De Nederlandsche landbouw is reeds ir* uitgebreide mate in het genot van de hem ln de groot-Duitsche economische ruimte geboden mogelijkheid tot afzet en wel tegen prijzen, welke aanzienlijk beter zijn dan de vroeger door Engeland geboden, met de conjunctuur wisselende prijzen, die over het algemeen slechts met behulp van rijkssteunmaatregelen voortzetting der productie toelieten. Hier voltrekt zich dus de heroriënteering naai het Oosten vanzelf. De landbouw streeft er met succes naar, de aanwezige vee stapel met de producten van het eigen bedrijf in stand te houden, waarbij het gunstige weer het winnen van extra hoeveelheden ruw voer buitengewoon be gunstigd heeft. De industrie is bezig, met de vertegen woordigers van het Duitsche bedrijfsleven onderhandelingen te openen op basis van rechtsgelijkheid, welke de arbeids- verdeellng ln het gebied van Europa door accoorden moet waarborgen. Aan te ne men valt, dat het Nederlandsche econo mische leven op grond dezer plannen in verhoogde mate opdrachten met vast gestelde productlevoorwaarden zal vin den en daarmede nieuwe arbeidsmoge lijkheden scheppen. De bevoorrading. Een volgende vraag betrof de positia van de Nederlandsche bevolking op het gebied van de voorziening van levens middelen en voorwerpen van dagelij kscb gebruik. Dr. Seyss-Inquart zeide, dat de bevoor rading van de Nederlandsche bevolking ln dezelfde omvang en volgens dezelfde methoden als in Dultschland is gewaar borgd. De hoeveelheden levensmiddelen en textlelfabrlkaten, die leder toebedeeld worden, zijn met geringe afwijkingen, welke uit plaatselijke gewoonten voort vloeien, gelijk aan de rantsoenen ln Dultschland. Er ls zorg voor gedragen, dat de bepaalde hoeveelheden in volU omvang ter beschikking staan. Het bestuur. De vraag, hoe de samenwerking tus schen de Duitsche en Nederlandsche in stanties zich ontwikkelt, beantwoordde de Rijkscommissaris als volgt: In beginsel wil de bezettende macht in Nederland het bestuur door de auto riteiten des lands zelve laten uitoefenen. Zij heeft zich er derhalve in wezen mee vergenoegd bij de centrale Nederland sche bestuursinstantles een leidende staf Oproep. De Rijkscommissaris heeft aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van het departement van Bui tenlandsche Zaken en waarnemend se cretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken, het volgende schrijven doen toekomen: Bij mijn besluit van 22 October heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" op gericht. In het raam van deze stichting is tot steun aan de algemeene leiding een door CHARLES ALDEN SELTZER. 81 Brinn lachte zacht. „Dat was nog eens viug denken!" zei hij. „Je was uit het veld geslagen. Een oogenblik wist je niet wat je doen moest. Ik was zwaar ge wond, maar ik genoot van je gezicht. Maar je maakte Je handig uit de voe ten. Toen ik Je uit den kapperswinkel zag komen, wist ik, dat je mij niet zou herkennen. Het was met mij op het kantje af. Ik kwam er boven op, maar ik verloor een massa vleesch en ik ben na dien tijd nooit meer geheel de oude geweesorlk lag zes maanden ln het hos pitaal in Deming." „Je vriend stierf, is het niet?" Brinn knikte. „Je trof hem precies in het hart," zei hij. „Waarvoor blijf Je hier ln de buurt hanged/ Brinn?" vroeg Brazo. Brinn's oogen werden woest. „Dit ls immers een vrij land, ls het biet?" zëi hij. „Ik bemoei mij niet met Jouw persoonlijke aangelegenheden. Het gaat je niets aan, waarom lk hier ben. »n lk geloof, dat JIJ niet hier ln de buurt zou blijven hangen, als de sheriff "Vist, wat ik weet!" Brazo maakte een beweging en zijn zwaar pistool lag in zijn hand, den loop tegen den bulk van den korten man ge drukt. Brinn had zijn leven gered, maa^ eereraad gevormd. Ik benoem u tot voor zitter van de eereraad ln de overtuiging dat onder uwe leiding deze raad zijn taak zal vervullen, welke ln de stlchtingsrege- ling ls vastgelegd. De voorzitter van het eere-comlté heeft een oproep tot het Nederlandsche volk gericht, waarin gezegd wordt: De voorzitter van het eere-comité voor de „Winterhulp Nederland", roept MJ de ze het Nederlkndsche volk op, om steun te verleenen aan dit groote werk, dat als doel heeft te helpen, zonder aanzien des persoons, van rang, stand of partij. Dit helpen beteekent derhalve het le nigen van nood, in een geest van ware Christelijke naastenliefde. Hierbij wordt tevens een beroep ge- hij had het ook in gevaar gebracht, toen hij hem in Bain's Camp beschuldigde en Brinn's houding had zijn toorn opge wekt. „Je hebt het praatje uitgestrooid, Brinn!" zei hij. „Je bent mij hierheen gevolgd. Waarop heb Je gewacht? Waar om licht Je den sheriff niet in, inplaats van hier in de buurt te blijven hangen?" Brinn's oogen glinsterden spottend. Hij lachte. „Kijk! Je wilt dus open kaart, ls het niet? Welnu, gebruik je hersens. Als lk van plan was om Je te verklappen, zou ik het allang gedaan hebben, dunkt mij. Ik ben duidelijk, is het niet? Ik weet, dat Ella Wainrlght Je aan de HJn heeft en dat je niet los kunt komen, is het niet? Welnu, lk heb niets tegen jou of haar. En er is geen bewijs tegen Je, ten zij lk mijn mond opende. Bain is dood. HIJ werd gedood door een man waar mede hij van meening verschilde. In zijn winkel. De stalbaas is ook dood. Hij liep een rooversbende Apachen tegen het lijf, een maand nadat de betaal meester gedood werd. Er was ook nog een andere man bij, maar hij werd met den stalbaas gedood. Er kan niemand meer tegen Je getuigen dan ik en ik ga niet meer daarheen terug en waag het er op Jouw woord tegenover het mJJne te stellen. Ik zie er niet redelijk uit, is het wel? Als lk niets tegen Jou heb, had Je ook niets tegen mij behoeven te heb ben. Maar als Je Je pistool wilt laten af gaan en het bewijs vernietigen, dan kun Je het doen en vervloekt zijn er bij!" In Brinn's oogen gloeide ernst, maar er was nog altijd een spoor van ge- helmzinnigheid in. „Waarom belette je King en B.ll om mij dood te #chietenvroeg Brazo. „Ik De Rljkscomm ssarls voor het bezette Nederlandsche gebied heeft benoemd tot directeur-generaal van de stichting „Win terhulp Nederland" den heer C. Plek, te 's-Gravenhage. Oproep tot de bevolking. De nieuwe directeur-generaal van de stichting „Winterhulp Nederland" richt de volgende oproep tot de Nederlandsche bevolking: In mijn hoedanigheid van directeur- generaal van de „Winterhulp Nederland" wend ik mij tot alle Nederlanders, lnhet bijzonder ook tot de overheidsinstanties, l Dan rug en faorsl inwrijven mat <l( Dampo.WonderlijkxooaUdèthelptl kerkgenootschappen, partijen, Instellin gen, vereenlgingen en organisaties, met het verzoek om eendrachtig mede te hel pen aan deze groote sociale hulpactie. Ik ben mi) van de omvang van mijn taak en de grootte van mijn verantwoor delijkheid bewust en ik besef, dat ik mijn opgave slechts kan volbrengen, indien het geheele Nederlandsche volk tot sa menwerking bereid is. Vooral ook richt ik mij tot alle Neder landsche vrouwen en meisjes, die hier door in de gelegenheid worden gesteld, een haar bij uitstek passende arbeid op zich te nemen. Is er Iets mooiers te be denken dan ln deze moeilijke tijden de nood zijner medemenschen te lenigen, zonder daarbij te letten op eenlg onder scheid ln afkomst, persoon of politieke gezindheid? Meldt u daarom aan bij de plaatselijke bureaux van de „Winterhulp Nederland". Nederlanders, gij kunt tezamen de ge dachte verwezenlijken: Winterhulp Nederiand voor het volk, door het volk. POLITIE-REORGANISATIE IN GROOTE STEDEN. Het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de besturen van ge meenten met meer dan 50 000 inwoners een aanschrijving gezonden, blijkens wel ks bevorderingen bij de gemeentelijke politie worden verboden. Naar verluidt, staat deze maatregel ln verband met voorgenomen reorganisatie-maatregelen bij de politie in deze gemeenten. NIEUWE UNIFORM VOOR OPBOUW DIENST. Met ingang van 1 November zal door de officieren van den Opbouwdienst bij wijze van proef een nieuwe uniform ge dragen worden, die van de tot dusverre geldende verschilt door de kleur van de kraag en door de vorm van het hoofd deksel. deed nooit iets voor je, behalve dat ik je makker doodschoot." „Och kom," zei Brinn met een flauw glimlachje. „Ik ben Ella Wainrlght's vriend is het niet. Weet ik soms niet, dat zij het vreeselijk zou vinden, als js gedood werd?" Brazo voelde, dat het nutteloos was, zijn vragen op te dringen. Vroeger had hij al eens met Brinn gesproken over zijn vriendschap met Elia en toen hij van zijn tocht naar Deming terugkwam, had hij tegenover Ella Brinn's naam ge noemd alleen om haar, naar het hem dacht, een ontwijkend antwoord te laten geven. Haar vriendschap met Brinn ging hem niet aan. En vandaag had Br.nn zijn leven gered. Hij stak zijn pistool in de holster. Brinn sloeg geen acht op hem, maar keek naar den rotsrand, waar hij da rui ters, waarover hij gesproken had, gezien had. Hij beschouwde nadenkend de toe nemende duisternis en zijn lichaam was onbeweeglijk. „Wij moeten wegsluipen," zei hij. JDie duivels hebben kwaad in den zlnl Zij verspreiden zich, gaan uiteen. Wij moe ten er vandoor gaan!" Ofschoon de duisternis snel daalde, kon Brazo verscheidene ruiters hier en daar door het bosch zien draven. Dat beteekende, dat zij probeerden om Brinn en hemzelf te omsingelen en daarom renden hij en Brinn weg naar de ge bouwen van het kamp. Zij bleven zoo lang mogeiijk in het boech en snelden toen, neergedoken, langs den voet van een rotswand bij de rivier, tot zij achter een groep tenten en woningen konden wegduiken. Eenmaal tusschen de tenten verminderden zij hun vaart. Voor één der woningen hUvau xij staan; het was die van Brinn en deze ging naar binnen om weer te voorschijn te komen met een geweer, een zadel, een hoofdstel en eenige kleeren „Ik verhuls," zei hij. „Ik heb zoo'n idee, dat het verblijf in deze woning on gezond wordt." Brazo kon zijn gelaat niet zien, maar hij hoorde het grimmige in Br.nn's lach. Zij gingen naar Brazo's huisje en Brinn trad binnen, wierp zijn bezittin gen in een hoek en behield alleen het geweer. HIJ stond eéh oogenblik in de open deur naast Brazo. Er was geen spoor te bekennen van de ruiters, die zij gezien hadden en er kwam geen geluld uit het bosch. „Enkele van de jongens in de buurt?" vroeg Brinn. „Zij reden vanmorgen naar het Oosten om het vee naar een nieuw gedeelte te drijven. Ik denk niet, dat zij de eerste paar dagen terug zullen komen." „Duivels!" riep Brinn misnoegd uit. „Zij maakt veel te veel drukte over dat vee. ZIJ heeft het dwaze idee, dat zij ze moet vertroetelen, omdat het Herefords zijn. Misschien zal zij, voor het morgen ls, wenschen, dat zij enkele van de Jon gens hier had gehouden!" Braso staarde in de duisternis, zonder antwoord te geven. Ondertusschen bleef Brinn doorpraten. Hij had een voorge voel, dat er moeilijkheden in aantocht waren. Wilson's mannen waren wolven, evenals Wilson. Zij zouden het te weten komen, waar Jim Henley het goud ge vonden had, al moesten zij Ella Wain- right ergens opsluiten en haar martelen Hadden zij Kuneen niet overgehaald om ■»ch uit te geven voor registrator? Er sterren en voor le en 2e luitenant één ster. De ovérjas (Jekker) zal worden voor zien Van blauw-groene patjes met gou den korenaren. De uniformen van de marine en van het Indische leger worden na 31 October door officieren niet meer gedragen en die van het leger slechts ln de gewijzigd# jform. zat de echte Kuneen niet in Washing ton met zijn chef? De knaap, die zich voor Kuneen uitgegeven had, was Wil son's vriend, een dobbelaar uit Tweston. Zjj hadden het niet op vredelievende manier kunnen klaarspelen en nu zou den zij iets anders probeeren. „Dat zal Iets zijn om zich meester te maken van Ella Walnrightl" verklaarde Brinn. „Zij zullen him best doen als In dianen!" Brazo liep naar bulten. De duisternis was nu ondoordringbaar en geen enkel geluid verstoorde de plechtige stilte van 't bassin. Er was zelfs een pauze in het nachtelijk lied der boschbewoners. Die stilte beteekende natuurlijk, dat Wilson's mannen in de buurt waren. Er brandde licht in een der kamers van het rancho-huls. Ella was daar al leen en onbewust van het gevaar, dat haar bedreigde. Brazo liep terug naar het huisje, ging naar binnen, vulde zijn zakken met kogels, nam zijn geweer van den haak en voegde zich bij Brinn, die aan de deur stond. „Een verrassing zal goed voor hen zijn," zei hij. „Zij zullen niet verwach ten, dat zij in het huis zijn." „Dat is waar," zei Brinn. „Maar ga jij eerst. Ik zal hier bulten blijven. Mis schien zullen er enkelen van hen hier komen rondsnuffelen. Over een poosje komt de maan op en als ik één hunner om het huls zie sluipen, zal ik een keer schreeuwen als een uil. Ik laat geen goede kans loopen!" Brazo verdween ln de duisternis naar het huls en Brinn liep van 't huisje weg en werd verzwolgen door de dichte duis ternis.

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 2