UfaMaetvtwetk Uw radio. G. Plomp aal uit Uw lamp! "Bi-Arlita uit te stellen Veemarkt Gorinchem fvwtcet Wiet U Dl (fOudctt SchfMH R-23 en rijn helpers. W. RUTGERS, B. EDELING EX. PHILIPS VERVROEGDE UITGAVE Rechtszaken Advertentiën JOHANNA HENDRIKA DOESBURG, heeft overgedaan P. FREDRIKZE heeft overgenomen P. MOURIK zitting zal houden scheren en haarsnijden T. W. VAN DEN HOUTEN Firma G. C. Fuest winterpantoffels damesschoeisel 1 NAAR S. J. M. PRINS lampen Er is goed nieuws in de advertenties vandaagl Gemengd nieuws 0 WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 UIT DE PERS DE DUITSCHE PERS OVER NEDER LAND. In „De Unie" (het orgaan -Tan de Ned. Unie) wordt de houding van'de Duitsche pers tegenover Nederland besproken, in welke pers men soms weinig vleiende dingen over ons volk leest. Dienaan gaande merkt „De Unie" op: Men meent daar soms dat het Neder- iandsche volk zijn taak niet wil begrij pen. Sommige artikelen wekken den in druk, alsof men na de snelle oorlogs gebeurtenissen een even snelle geestes- omwenteling in Nederland had ver wacht. Men roept om daden en neemt geen genoegen met de vele daden wel ke zich reeds in de nieuwe richting had den ingezet 'en zich nog dagelijks inzet ten. Men spot af en toe, soms zelfs scherp( met de Nederlanders, die de ver anderlngen geleidelijk willen doorvoeren en men doet het soms zelfs voorkomen, alsof die Nederlanders niets anders wil len dan van het oude redden wat et te redden valt en alsof hun houding on oprecht is. De Unie komt tegen deze wijze van berichtgeving op en constateert: Dat het Nederlandsche volk zich één zal moeten weten met het nieuwe Euro pa, dat het zijn taak zal mogen ver richten met gebruikmaking van «sijn er varing en kennis op cultureel, koloniaal en ander gebied, dat het reeds lang dringend behoefte heeft aan ingrijpen de inwendige herzieningen in staat en maatschappij, dat is aan het meeren- deel van onS volk volkomen duidelijk. Het kan zich daarop zelfs verheugen. Maar dit zal omslaan in afzijdigheid en zelfs in afkeer, wanneer schrijvers in binnen- en buitenland zijn misschien trage, maar gestadige tempo gaan uit leggen als onoprechtheid of tactiek. De beste manier om onoprechtheid te kwee ken, is haar te veronderstellen. De beste manier om vriendschap te doen groeien, is haar te laten groeien. Men vergete ook niet, welke groote afmetingen de ommekeer voor velen moet hebben. Zij is niet alleen een nieuwe oriënteering in Europeesch den ken, zij is ook een nieuwe oriënteering in de dagelijksche omgeving. Ook daar worden muren gesloopt, ook daar ziet men veelal eerst nog onwennig over een nieuw gebied. Doch ook daarin kan de ontwikkeling geweldig zijn, mits haar apparaat gestadig werkt. Is niet reeds nu, na enkele maanden, op sommige plaatsen een geheel nieuwe geest ontstaan? En dat geldt ook meni ge gebeurtenis in de groote steden. Is in de „deftige" stad Den Haag niet reeds veel dat ouderwetsch was, gekenterd, is In de Amsterdamsche arbeiderswereld niet reeds veel zich aan 't vormen, dat de beste resultaten voor volk en land kan heb ben? Zeker, ook daarin kan de onstui mige werker naar zijn wijze van zien het tempo langzaam noemen, maar het verkregen werk zal hecht kunnen zijn. Het individualistisch leven schakelt zich reeds overal om naar gemeenschapje - ?en. Ons volk zoekt den weg naar een nieuwe toekomst. Het is bereid dien weg te gaan, het is bereid offers te brengen en hard te werken. Het vraagt echter begrip en waardeering voor eigen krak- ter en eigen waarde, zooals leder volk dat vragen moet. Het acht dat begrip niet aanwezig, wanneer in de Duitsche pers, haast stelselmatig menschen schrij ven over ons volk, die slechts een zeer kleine minderheid van dat Volk verte genwoordigen en die haast meer Duitsch denken dan Nederlandsch. Voor een goede verhouding van het Nederlandsche volk tot het Duitsche, al dus „de Unie", ds het onontbeerlijk, dat de kijk van den Dultschen mensch op ons land zuiver en waar is. Het is dui delijk, dat de Duitsche pers hier een moeilijke en verantwoordelijke taak heeft. Een taak, die niet vervuld kan worden, wanneer niet blijken zou, dat men begrip had voor ons land en volk, begrip ook voor de bijzondere positie die Nederland ook in het nieuwe Europa krachtens zijn ligging, zijn aard en zijn roeping moet Innemen. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Gouda. Vrijdagochtend hield de afd. Gouda en Omstreken van de Holland sche Maatschappij van Landbouw een druk bezochte vergadering. In zijn openingswoord wees de voor- altter, de heer G. den Hoed, er op, dat reeds eerder plannen bestonden voor het beleggen van een bijeenkomst, die ech ter wegens de omstandigheden geen doorgang kon vinden. Een bijzonder woord van welkom sprak de voorzitter tot ir. J. Vet, die verschillende onder werpen zou inleiden. Nadat de secretaris, de heer A. Stuur man, de uitvoerige notulen had voorge lezen, werd de agenda van de algemeens vergadering van de maatschappij be sproken. Wegens het aftreden van den heer D. fl, Jai t» Brielle, uit het hoofdbestuur, werd de candidaatstelling ter voorziening van de vacature besproken. Medegedeeld werd, dat de afdeeling Rotterdam den veéhouder J. v. d. Kooy uit Overschle candidaat gesteld had. Men hield een pleidooi om een kaasboer in het hoofdbestuur te krijgen. Van veel belang werd dit geacht voor dit district, dat ongeveer tweeduizend kaasboeren telt. Men zal dan ook trachten de af deeling Rotterdam te bewegen haar candidatuur in te trekken. Uit de ver gadering werden de kaasmakers W. Boer uit Bodegraven en P. van den Heuvel te Moordrecht candidaat gesteld. De secretaris van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ir. J. Vet, belichtte voorts de huidige toestand van de veehouderij en de maatregelen, welke in verband hiermede genomen zijn. Zoo werden o.m. besproken de melkprijs, de varkensprljzen en de varkenstoewijzin gen, de prijs van de bieten, het stroo en de afvalproducten. Vele vragen werden ir. Vet gesteld, die deze tot voldoening van de vragen stellers beantwoordde. Tenslotte pleitte spr. voor meer cen tralisatie van de verschillende vereeni- gingen op landbouw- en veeteeltgebied. De voorzitter dankte ir. Vet voor zijn duidelijke uiteenzetting, waarna hij de vergadering sloot. Brandspuit probeeren. Hel- en Boeicop. Donderdagmiddag is de brandspuit weer eens aan een proef onderworpen. Zooals meestal, function- neerde de brandspuit ook nu opperbest. Onder leiding van den Opperbrand- meester, den heer A. J. Stravers, werd de spuit door de vrijwillige brandweer spoedig ter plaatse en in gereedheid ge bracht, waarna de machinist, de heer P. E. de Vos, in een oogwenk de motor aansloeg, zoodat oogenblikkelijk water werd gegeven. De schooljeugd, die zeer verzot is op dergelijke gebeurtenissen, moest wegens leerplicht afwezig zijn. Ter tegemoetkoming aan de kerk gangers heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk de treden aan de uitgang van het kerkgebouw, benevens verschil lende gedeelten van de Kerkheul, wit doen verven. Dit zal de kerkgangers naar de avonddiensten gerieven. Hei- en Boeicop. Met ingang van 1 November zal ook in deze gemeente een rijksveldwachter gestaitiormeerd worden# Met het oog op het groote gevaar bij de duisternis is vanwege de Rijks waterstaat de Zwaanskuikenbrug van wit met roodgeblokte verlengde houten vleugels voorzien. Dit zal het' verkeer naast de brug en het passeeren van de driesprong, vooral voor wielrijders, ten goede komen. HolL Mij. vu Landbouw. Hoornaar. Vrijdagmorgen heeft de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, afdeeling Noordeloos, Hoog-Blok- land, Hoornaar in café P. Uittenbogerd een algemeene ledenvergadering gehou den onder leiding van den voorzitter, den heer J. den Hartog uit Hoog-Blok- land. In sijn openingsrede besprak de voorzitter de toestand van de veehou derij in t algemeen. De secretaris, de heer D. van der Haven, las de notulen, die werden goedgekeurd. De agenda voor de algemeene vergadering te houden te Amsterdam, werd besproken, waarna de heeren D. van der Haven en W. Slob werden gekozen tot afgevaardigden. Hierna heeft ir. W. Kooij, adjuct-sec- retarls der Holl. Mij. van Landbouw, een rede gehouden over „De positie van de veehouderij in het huidige tijdsgewricht" In deze rede werd een duidelijk licht geworpen op de bevoorrechte positie van de akkerbouwers tegenover de veehou derij. Na afloop stelden enkele der aan wezigen vragen, die de spreker beant woordde. Gemeenteraad. Lekkerkerk. De gemeenteraad verga dert Donderdag 81 October, n.m. 2 uur. De agenda luidt: 1. Installatie nieuw benoemde raads lid P. Borsje. 2. Ingekomen stukken. 8. Wijziging begrooting Schoolartsendienst „Lek en LTssel" voor 1939. 4. Vaststelling rekening id. over 1939. 5. Vaststelling begrooting ld. voor 1041. fl. Vaststelling rekening Maatschappelijk Hulpbetoon over 1930. 7. Vaststelling primitief ko hier rioolbelasting 1940. 8. Aanbieding gemeente-rekening over 1930. 0. Vast stelling opcenten gemeentefondsbelaa- ting 1941-1942. 10. Machtiging tot het aangaan van kasgeldleeningen in 1941. 11. Voorstel wijziging verordening brand weer. 12. Voorstel verkoop bouwgrond Emmastraat. 13. Voorstel aanvaarden motorspuit der Onderlinge Branwaar- borg Maatschappij". 14. Voorstel afhouden couponbelasting bij uitbetaling rente geldleenlngen. 15. Oninbaarverklaring schoolgeld en rioolbelasting over 1939. 16. Voorstel betegelen pleinen der Prin ses Juliana school en Prins Bemhard school. 17. Voorstel verleenen crediet voor het vakonderwijs in de lichamelijke oefening. 18 Wijziging der gemeente- begrooting 1940. 19. Voorstel van eenlge raadsleden tot het nemen van maatre gelen voor uitvoering van werken in werkverschaffing. Het is voor onze agenten niet mogelijk om zonder eenige ver lichting ons blad te bezorgen op alle wegen en dijken, langs sloten en vaarten, terwijl zij ook de woningen niet kunnen onder scheiden, waar zij de courant brengen. Daarom is het nood zakelijk dat wij nog vroeger dan thans met afdrukken beginnen. Wi| kwnntn diflnttngtvolgt op dB ▼•rschijndagwn ad- ▼•rtantUs woor dat nummtr niet later aannemen dan De Lageweg. Ouderkerk a.d. UsseL Zooals bekend, *al de Lageweg zeer binnenkort worden verbeterd. Het getuigt van een goed in zicht, dat het bestuur van de polder ,De Nesse" thans heeft besloten de reeds lang begeerde verbetering haar be slag te doen krijgen. De Lageweg is de bij uitstek geschikte en als zoodanig reeds lang gebezigde weg voor het door gaand verkeer. Met deze weg te nemen, snijdt men 3 a 4 km. van de bochtige Usseldijk af. Verbetering van de oprit ten en van de beide bruggen in de weg, was dan ook reeds lang noodzake lijk. De beide opritten zullen thans breeder en langer gemaakt worden en waar talud-aanhaling niet mogelijk is, zal een betonnen muur worden gestort, welke voorzien zal worden van een ijze ren hek. Voor de oude bruggen zullen nieuwe S Meter breede bruggen in de plaats komen. Het hooge gedeelte van de weg, dat Juist het smalst is, zal over al een breedte van 5 meter wegdek er- krijgen. Om dit te kunnen verwezenlij ken, zullen eenige stroo ken grond wor den onteigend of döor de polder aange kocht. Ongetwijfeld aal d« Lageweg, uit na- tuur-oogpunt een van de moo«ste wegen in onze gemeente, oplevering van het werk, aan hooge verkeerseischen kun nen voldoen. Waddnixveoo. Enkele werkloozen heb ben geweigerd werk te gaan verrichten in Duitschland. Zij zijn door B. en W. uitgesloten van ondersteuning en werk verschaffing. Ongeveer 200 jassen en mantels werden bij het distributiekantoor inge leverd. Binnenkort wordt met de uitrei king van deze kleedingstukken aangevan gen. Gevonden: een ceintuur bij G.Mo lenaar, Prins Hendrikstraat 18; een bie tenspa, bij H. van der Bor, Breedeweg 15; een etui met vulpenhouder, vulpotlood en kokertje potloodjes bij E. J. van Beek, Brugweg 131; een leeg vat bij A. Ver sluis, Prins Hendrikstraat 48; een N.JJ3.- muts bij F. Overdam, Noordkade *193; een nikkelen dashouder bij A. Schmith, Wll- helminakade 80; een rijwielbelastingmerk en een gouden oorbel bij N. Kastelijn, Zuidkade 123. Wetenschap Techniek en In een der laatste .Bespiegelingen" ln ons blad werd *t werk van Fabra over in secten genoemd dat tien dikke deelen beslaat. Niet ieder heeft tijd en belang stelling genoeg om de lectuur daarvan te beginnen, maar toch is er wel aan dacht voor de kleine diertjes, waarvan we zoo weinig weten. Nu is er een uit gave gekomen, waarbij Fabre's tien dee len zijn saamgedrongen tot een klein, handig werkje. Het is een deeltje van de Practyca encyclopedische bibliotheek en geschreven door F. Eversen. Het geeft in 67 bladzijden een beknopte voor ieder duidelijke beschrijving van de ver schillende insecten: kevers, vliesvleuge- ligen, schubvleugeligen, twee vleugeligen netvleugeligen, rechtvleugeligen, snavel dragers en vleugelloozen. Achter ln het boek zijn 17 pagina's opgenomen met genummerde afbeeldingen van de dier tjes, die in het boekje besproken worden Dit boekje is het eerste deel van de Practica encyclopedische bibliotheek. El ke maand zal een van deze handige en stevige gebonden boekjes verschijnen. In ieder deeltje zal een of ander onderwerp bondig maar toch duidelijk behandeld worden; geen lange beschouwingen, maar zakelijke uiteenzettingen, waardoor be halve een overzicht ook een inzicht ge geven wordt. Ter perse is een boekje over Sport en *aa «uilen verschijnen -Een histo risch vademecum", „De Mensch" en „Ned. letterkundigen", „Uitvindingen". De uitgave geschiedt door Urbl et Orbl te Utrecht. UEiHEENTERAAD. GMiMnMwgrootlng aangenomen, HOOG-BLOKLAND. De gemeenteraad kwam Vrijdag 25 Oc tober m openbare zitting bijeen. Afwe zig waren de heeren J. den Hartog, Q. van Geffen en P. de Groot. Burgemeester D. C. de Leeuw, opende de zitting met gebed, waarna de notulen werden gelezen en goedgekeurd. Van de vereenlging van leeraren in lichamelijke oefeningen was een verzoek ingekomen om mede te werken aan In voering van lichamelijke oefeningen op de lagere school. B. en W. stelden voor, dit schrijven voor kennisgeving aain te nemen, waartoe werd besloten. VanGed. Staten was bericht ingekomen datj ver andering wordt gebracht in de uitkéenng van wachtgeld aan de arbeiders tie in fabrieken en bedrijven werken. Dej N.V. Betondak betaalt 40 pCt. Verder zél het rijk dezelfde subsidie bijdragen als! voor werkloozensteun. De rest komt toot re kening van de gemeentekas. Het besluit tot verzekering dei\ ge meentegelden tegen fraude, afgesloten bij de Incassobank N.V, werd ingetrok ken en een overeenkomstige verzekering werd afgesloten bij de Vereenlging Van Ned. Gemeenten. De tijdelijke kasgeld- leening, groot f 1500, gesloten bij een In gezetene, werd verlengd tot 1 Jan. 1942. Van hoogerhand was een verzoek Inge komen, om by te dragen ln de kostën van het maken van een ontwerp-bouvif- plan voor de nieuw aangelegde en reeqs bestaande groote verkeerswegen. De VOORZITTER zegt het zeer nuttig te vinden dat men paal en perk stelt aan bouwen in den wilde weg. Be ter ls een vast plan te ontwerpen. De wethouders deelen de meening van den voorzitter. De heer VAN KEKUM vraagt of de gemeente ook zeggenschap heeft by het opstellen van bouwplannen, hetgeen de VOORZITTER bevestigde, B. en W. komen binnenkort met een plan ter vast stelling ln de raad. Men streeft er n^ar om by het bouwen meer regelmaat te krygen. Besloten werd by te dragen ln de kosten. In verband hiermede werd de begrooting 1941 gewyzigd. Begrootlng 1941. Van de gelegenheid tot houden van al gemeene beschouwingen werd geen ge bruik gemaakt en nadat de heer VAN K EK U M gezegd had, volkomen vertrou wen te schenken in het financieel beleid van B. en W., werd de begrooting aan genomen. De gewone dienst vermeldt ln ontvangsten en uitgaven f 20381,10, waar in f 1591 voor onvoorziene uitgaven. De kapitaaldienst ln ontvangsten f 2089,13 en uitgaven f 5104411. Een voorstel van B. en W. om de rondvraag af te schaf fen werd na eenige bespreking aangeno men met de stem van den heer VAN KEKUM tegen. Deze wilde de oude tra ditie handhaven. Vastgesteld werd een verordening tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting. Daarna sluiting. ARKONDISSEMENTS RECHTBANK TE DORDRECHT. (Zitting van Vrydag 25 October). ONEERLIJK BESTELLER. H|j verduisterde om een var- kensstrop te dekken. N. v. d. K. hulpbesteller by de P.T.T. wonende te Almkerk, had zich te ver antwoorden daar hy op 12 Januari van dit Jaar een bedrag, groot f 147,09, dat hy voor M. Bos zou gireeren, zou vet- duisterd hebben. Bovendien zou v. d. K. op 24 Mei een brief, bestemd vqpr m Bos, hebben verduisterd. De timmerman M. Bos vertelde, hos hy op 12 Januari het bedrag, 'groot f 147,09 aan v. d K. had ter hand ge- steld om het aan een Amsterdamsche firma te gireeren. Later kreeg hy een aanmaning van Weening, waaruit Bos begreep dat v. d. K. het geld niet had overgemaakt. Verdachte bekende de verduistering Hy had schulden en had zich daarom het geld toegeèigend. Hy voerde er ook een varkenshandeltje by en daarby had» hy stroppen gehad. Pres „Kon Je niet op een andere ma- nier geholpen worden?" Verd.: „Neen, mynheer." Off.: „Je zuster heeft je toch al een» geholpen." De officier wees erop, dat verdachts by den Rechter Commissaris verteld had, dat hy het geld had verloren. Verd. zegt dat hy hoopte, dat hy in middels het bedrag by elkaar zou kry gen. Het biykt, dat het strafblad vac verdachte niet geheel blank ls. Het ten- laste gelegde werd selfa gedurende «e» proeftyd gepleegd. Nog werd als getuige gehoord de heel B. Scholte, directeur der Amsterdamsche firma, die vertelde, hoe hy Bos, toen diens post openbleef, had geschreven. De brief echter werd door verdachts onderschept, omdat hy vreesde dat daai na zyn overtreding aan het licht zov komen. Verd. zeide dat hy van de Posteryen een bedrag van f 150 te goed had, gestort als borgstelling. Hy was van plan den benadeelde daarvan schadeloos te stel len. De Officier wees erop, dat het twee de feit uit het eerste voortvloeide. Ach teruitgang in zaken was de oorzaak ge weest, later was de verdachte niet ir staat geweest terug te betalen. Het rap- port vertelde dat de vrouw en de zoon van verdachte ziek zyn en de rappor teurs hadden medeiyden met r. d. K. De Officier wees erop, dat de man reeds eerder terecht stond en daarom requlreerde hy 9 maanden gevangenis straf, waarvan 8 maanden voorwaarde- ïyk met een proeftyd van 3 Jaar en mef toezicht. Uitspraak 8 November. Clandestien viseh genot. D. de R. alt Sehelluinen, was door den kantonrechter te Gorinchem veroordeeld wegens het Tisschen zonder acte. De R had tegen dit vonnis appél aangetee- kend. De R. zelde, dat hy ln appél was gekomen, omdat een ander een lager# boete dan hy kreeg, de R. kreef 2 x f boete. Eerst was een ander van dit feit ver dacht en het OM. wees erop dat de Jus titie heel wat moeite aan deze zaak had gehad. Verd.: Dan had de veldwachter beter uit moeten kyken. President: U had moeten bekennen. De officier eischte om formeele rede nen het appél niet ontvankeiyk te ver klaren. Uitspraak 8 November. KANTONGERECHT DORDRECHT. De kantonrechter heeft ojn. veroor deeld wegens: Op verboden plaats fietsen: W. d. W, Sliedrecht f 2 of 2 d.h. Met een rywlel over trottoir ryden: J K., Sliedrecht; T. H., idem; P. V., Idem; A. B., Idem; A. G., Idem; G. T., Idem; L K, Idem; P. v. W., Idem; I. L. B., idem; C. A. d. B., Idem; J. M. V., Giessendam ieder f 1 of 1 d.h. Door te snel rijden met fiets de vel- ligheid ln gevaar brengen: G. d. U., Har dinxveld f 5 of 5 d.h. Niet zooveel mogeiyk rechts rijden: K. v. W., Sliedrecht f 3 of 8 d.h. 87. „Wat doe Je buiten op dit uur van den nacht, Wil?" De deur ging open en Frits keek in het licht. „Ik ben Wil niet," zei hy, „ik ben verdwaald". De oude man met het steile grijze haar en een lange witte baard keek hem onzeker aan. „Waar praat je over, Wil?" zei de oude man, terwyi hy afwezig met zyn hand over het voorhoofd streek. 88. „Ik ben Wil niet, lk ben Frits Boe uit Nieuwveen," zei de jongen. „Kom bin nen, Wil, biyf daar niet bulten staan". Frits aarzelde een oogenblik en stapte de hut binnen. De hut bevatte slechts één vertrek, waarin zich enkele schanuie meubelstukken bevonden, terwyi in een hoek een smerige kachel stoni. De oude man keek Frlts strak aan. „Waar ben Jr waweest» Wil?" vroeg hii. Allen die iets te vorderen heb ben van, verschuldigd zijn aan- of borgtochten hebben loopen ten behoeve of ten laste van nu wijlen Mejuffrouw gewoond hebbende te Schoon hoven en overleden aldaar den 23en October lV4u, worden ver zocht daarvan opgave en betaling te doen ten kantore van Notaris B. J. TEIJINCK te Schoonhoven róór of op den 9 November J94wW*"> Hiermede maakt ondergeteekende bekend, dat hij zijn zaak ia Drogistergen ian den heer P. MOURIK, alhier, en bedankt zijn Clientèle voor het genoten vertrouwen. Oroot-Ammers. fn aansluiting met het bovenstaan de bericht ondergeteekende, dat hij deze zaak en beveelt zich beleefd aan voor het leveren van Drogisterij-artikelen Oroot-Ammers Ijsbond „Alblasserwaard" e In verband met de verkeers moeilijkheden heeft het Bestuur besloten de ■Igemaena vargadering lot nader bericht De lidmaatschapskaarten van vorig jaar behouden voorloopig hun geldigheid. De Secretaris, X>. HENDRIKSE. Tandarts, houdt iederen Woensdag 's middags van 3-4 uur spraakuur In het Qroene Kruis gebouw te Stolwijk WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 ALTIJD WELKOMI DE ONTVANGER der gemeente BERGAMBACHT brengt ter kennis van belangheb benden, dat hij op Vrqdag I November a.e. 's middags 25 uur tot uitbetaling der rente en aflossing van de geldleening dier gemeente, groot f 120.000 De Ontvanger voornoemd, W. SCHIPPERS. Voor naar de reeds van ouds bekende Koestraat 84 - Schaonhovert Vlugge en nette bediening Schaarmauan aanzitten il Het tandheelkundig Instituut in CAPi «DK ilURS» Groote Markt te Oouda. Plaatft gahaal gablt vanat f 35.— Pijnloos trekken Inbegrepen. Spreekuren iederen Donderd&gocbtend ven 9.80-12 uur. Vrijdag 1 November Vertrek van Oud-Alblas uur JONGENEiL, Oud-Alblas. EEM ADVERTENTIE IN DIT BLAD GEEFT IHCCMl Regelmatig geadverteerde goe deren - betrouwbare goederen HEEFT U EEN OM TE DAN NAAR HAVEN 28 - SCHOONHOVEN Het ran euda bekende adres voor bruids en familiegroepen, enz. dit wij neg wollen ntoffen hebben (oude kwaliteiten) puntvrij Velours Chiffon, puntvrij bont, puntvrij Kousen, puntvrij Handschoenen, puntvrij Dekens, puntvrij stopzijde. Lopikerstr. 46-48 - Schoonhoven biedt: Een nieuwe collectie bonvrije benevens nieuwe snitten in degelijk Wij helpen a 's avonds tot de officieels sluitingstijd Firma J. Kaaisehlitar Koestraat 1 0 Schoonhoven i VOOR Ti LOXIKXRSTR. 39.TEL. 65, SCHOONHOVEN de actieve, toonaangevende zaak op dit gebied Erres, Philips en alle andere merken radio verkrijgbaar. Vraagt een zichtzending eenige dagen op proef, dan kunt u zelf op uw gemak oordeelen. krres service v. Schoonhoven en omstreken O. Plomp, Koestr. 18, telef. 61, Schoonhoven N.V. Readarll op de tak - Kinderdijk Vrijdag I November (kloino markt to Gorinchem) vertrekt een stoomboot naar Gorcum om 4.15 uur v.m. van Schoonhovon 5 Stroofkork 6 ,t Krimpen ald Lek xop alle tusschen-stations wordt aangelegd. H.H. Veehandelaars worden verzocht zoo spoedig mogelijk een opgave van het aantal sIuks vee te verstrekKen aan de veerlieden. DE DIRECTIE- Philips „Bi-Arlita" is de beste Iqmp, die Philips ooit heeft gemaakt, Tot 20°/o zuiniger! Houdt U niet langer op met z.g. „goedkoope" lampen, die lang niet allen stroom in licht omzetten. Verlicht Uw huis met Philips- lampen... U verbruikt dan MINDER stroom en ontvangt toch EXTRA licht! L.P.vt KUEIJ e. ZOON LEVEN 5MID0ELEN6SDt!iJF„.|lS3|6 BOM OP DEN HAAG. By een Engelsche bomaanval is gister avond een bom op een woonwijk te 's- Gravenhage aan de grens van het Sche- veningsche gedeelte neergekomen, met het gevolg, dat een bejaarde vrouw werd gedood, terwyi zes personen werden ge wond. Een woonhuis stortte ln en tn de omgeving werden een aantal ruiten ver nield. Door het optreden van de Geneeskun dige Dienst konden de gekwetsten bin nen enkele minuten ter verpleging naar het ziekenhuis worden overgebracht. In middels waren de hulpdiensten van Ge meentewerken en van de luchtbescher ming zoomede de polltie-brandweer op de plaats van de bominslag aangeko men, waar met koortsachtige yver het opruimingswerk werd aangevat. De brandweer wist met enkele stralen een ln den puinhoop ontstanen brand tydig te blusschen. LANDMIJN ONTPLOFT. Drie dooden. Te 8int Hubert onder de gemeente Mill waren leden van de opbouwdienst gistermiddag werkzaam by het opruimen van landmijnen. Daarby is een ernstig ongeluk gebeurd, toen een der mynen, die gedemonteerd werd, ontploftfe. Drie leden van de Opbouwdienst, die het werk verrichtten, werden door de explosie op slag gedood. Een huis in de nabyheid werd beschadigd, doch 'daarby deden zich geen persooniyke ongelukken voor. De plaats van het ongeluk werd terstond tot in verre omtrek afgezet. REDDER VERDRONKEN. Twee bewoners van de Bleekstraat te Eindhoven, Kooymans en Tielemans, ver toefden Maandagavond in een café by het havenhoofd, dat beiden omstreeks half tien verlieten. In het duister raak ten beiden te water. Op hun hulpgeroep werden zy op het droge getrokken. Kooi- mans kon zich naar huis begeven, doch Tielemans bleek reeds bewusteloos te zyn. Na korte tyd kunstmatige ademha ling te hebben toegepast moest een y lings ontboden geneesheer den dood constateeren. Een tragische byzonderheld is, dat nog diezelfde avond Tielemans op dezelf de plaats iemand, die te water geraakt was, het leven had gered. STRENGE VORST IN SIBERIE. Naar de Moskousche radio meldt, lsde temperatuur te Jakoetsk in Oost-Sibene tot twintig graden vorst gedaald. Nog 'scherpere koude heersch't er in de ten Noordoosten yan Jakoetsk gelegen stad, SJjgansk. waar 37 graden vorst gemeten wordt. De rivier de Lena is boven Ja koetsk dichtgevroren. Daarentegen wordt uit de Krim, na een tydeiyke afkoeling, een styging 'van de temperatuur gemeld tot 22 graden boven nul. SNOEKHENGELAAR MAG AAS- VISCHJES VANGEN. De Hooge Raad te 's-Gravenhage heeft arrest gewezen in een zaak, aanhangig gemaakt door het Centraal Nederlandsch Hengelaarsverbond en waarin een beslis sing viel in twee vooral voor snoekvls- schers belangrUke rechtsvragen. De Hooge,, Raad besliste nameiyk, dat de hengelaar, die in het bezit van een kleine vischakte is, in de zin der wet be voegd ls, te visschen met de hengel, ge aasd met visch. Ten tweede werd beslist dat zoo'n bevoegde krachtens het alge meen visscherU-reglement voor de bin nenwateren zelf met de hengel zyn aas- vischjes mag vangen. Hieruit volgt, dat het vervoer en zelf vangen van aasvisch- jes zyn gedekt door de kleine vischakte en voor deze handelingen dus niet het toonen van een vergunning van eenigen yischrechthebbende kan worden gevor derd. Een winkelier te Ryswyk, die door het jongste Engelsche bombardement werd getroffen, werd op bovenstaande wyze geholpen door liefdadige medeburger». Men hielp hem aan een stukje grond, een houten keet en inventaris, zoodat de zaak nu weer draait. (Foto Schimmelpenningh.)

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 4