SCHOONHOVENSCHE COURANT WER ONHOVEN De oorlog in Griekenland. tazar OORLOG IN GRIEKENLAND. op iets goeds... Bahlmann Frankrijk’s nieuwe koers. FRANKRIJK WERKT SAMEN MET DUITSCHLAND. De Italiaansche opmarsch. TOBER 194C TWAALF BLADZIJDEN, Ho. 855K mt m ordet op hun overeenstemming P. B. léén u, mljnheerl 'on- <>P GRIEKSCH SCHIP OPGEBRACHT. de dus de „Curentul”. TURKIJE Geen fórmeele afspraken. Berlijn wordt «eml-officieel en wilt Uw punten zoo nuttig mogelijk besteden GRIEKSCHE GEZANT VRAAGT PASPOORT. De Grieksche gezant te Rome, Politie, heeft de Italiaansche regeering om zijn paspoort verzocht. Onder deze omstandigheden zal, naar men te Rome verneemt, de Italiaansche regeering volgens het normale diploma tieke gebruik stappen ondernemen tot uitwisseling van het wederzljdsche diplo matieke personeel. es voor radio en gramofoon et Vlonder s Kastkachel. Al* a staat. D 33 Stolwijk. Te meld: BU i tot de zal Ik loorraid). - w, 100 pCt. service 1 TEN EN FRUIT )ct. Veiling. Ap- bellefleur val 8, iger kroon val 8, -17, diverse zoe- lain 8—12, st. re en: curee 11—14» r-18,' giesser wll- 9—11, beurre van n 11—14, beurre drechtsche wljn- roenten: andijvie wortelen 4—5.M ol 3—4 cent per VRIJDAG 1 NOVEMBER 1940 72e JAARGANG. NHLAD VOORZUMLAND EN UTRECHT Wij brengen U «en prachtvolle collectie mantels - costuums Japonnen kindermantelson Jurken blouses - pullovers rokken - peignoirs enx waarvan de prijzen U bijzonder zullen meevallen It raar is, dat in hei jlwassene al is te vordt Jantje nooit er! onlangs bij zijn stond met aan- hoe tante haar verzorgen was. g de kleine maa irom smeer je dat ezicht? mooier te maken, antwoord. at? vroeg Jantje Zware onder- .arden tractie. (Uit voorn WAL, Tel. ■nmers. ■•rater ebruikto Auto* I, '39, '40, (alle DE FRANSCH-DUITSCHE BESPRE KINGEN. De Fransche minister van buitenland» sche zaken en vice-minister -president Laval, heeft te Parijs tegenover de pers een verklaring afgelegd, waarin hij o.% het volgende zelde: De eerste Fransch-Dultsche besprekin» gen zijn gevoerd in een atmosfeer van hoffelijkheid en in een geest van weder zij dsch begrip, hetgeen na een nederlaag ongebruikelijk is. Er moet nog een lange weg worden afgelegd, voordat alle be staande kwesties zijn geregeld. Het ia niet mogelijk in enkfele dagen of zelfs in enkele weken alle schade te herstellen en de ruïnes te herbouwen, die zijn ont- ge- staan door een oorlog, welke op zulk een gevaarlijke wijze werd begonnen. Lava! de jongeman hei (end kwam het VON PAPEN NAAR BERLIJN. De Duitsche ambassadeur in Turkije, von Papen, is Donderdag uit Istanboel naar een haven aan de Zwarte Zee ver trokken, vanwaar hij zich naar Berlijn zal begeven. AAN DE NIEUWE BUROEEESCHE ORDE Radiorede van Pétain. Het Fransche staatshoofd, Maarschalk Pétain, heeft Woensdagmiddag voor de radio een toespraak tot het Fransche volk gehouden, waarin hij o.a. het vol gende zeide: Verschijnt Maandag. Woensdag eo Vrijdag. Prijs,bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden IA»; per poet 1M. cipleele vraagstukken, betre'ffende toekomstige positie van Frankrijk Europa, zijn besproken, natuurlijk ult- Groenten- en it en omstreken, ictober 1940. Pe- beurre danjou —30, beurre dhlel —14, bezie van ne loulse 16—38, 17, brederode 8— —19, doyenne du e d’angoulème 8 gleser wildeman herfstsuikerpeer 5 12, legipont 12— uwtj espeer 615, pondspeer 6—12, st. germain 10— iterjannen 8—19. kozijn 511, ijs- ts 7—13, zwijn- 20; mispels 5—9. In Athene staan overal groepen men- ichen, die den toestand bespreken en zich met vrees afvragen, wat de toekomst zal brengen. Vele blikken richten zich naar boven en zoeken ernstig spiedend den hemel af; want vandaar zal het eerste gevaar wel komen! Ordonnansen jagen door de straten, de troepen maken zich op voor de verdediging van het vader land. Op de hoeken der straten zijn de biljetten aangeplakt, waarin de mobi lisatie van leger en vloot wordt bevolen. Daarnaast ziet men een proclamatie van den Griekschen premier Metaxas, waar in hij de Grieken oproept tot den strijd en wijst op de futiele Italiaansche voorwendsells, waarop Italië Griekenland aanvalt. Zijn proclamatie eindigt met de fiere woor den: „Grieken! Vergeet niet, dat gij een eeuwenoude beschaving te verded gen hebt! Liever met de wapens In de hand sneuvelen, dan voor den vijand in het itof bukken!" Dit alles klinkt wel schoon, doch Athene is van zorg vervuld. Wat moet het weinig talrijke Grieksche leger voor tegenstand bieden aan het goed uitge ruste Italiaansche leger, dat het aan het werk heeft gezien in Albanië? Tegen een vloot, waartegen de bescheiden Grlek- ache zeemacht niets kan uitrichten? En toch, ondanks alles, ligt er een be rusting over dit volk. De zenuwachtige spanning, waarin men zoo lang heeft ge leefd, ia verbroken. Nu de oorlog met Italië eenmaal een feit» is geworden, rijst er uit veler herten een zucht van ver lichting, zoo iets van: „Gelukkig, het is zoo ver!” Weken lang, maanden lang beeft de dreiging van den oorlog over bet land gehangen. Iedereen begreep, waar het om ging, toen Italië allerlei voorwendsels begon te zoeken en ieder een begreep ook, waar het noodzakelij kerwijs op moest ultloopen; oorlog. Thans, nu de oorlog er is, legt men zich bij het feit neer. Een kalm volk, dat met gelatenheid afwacht, wat nu verder zal gebeuren. Zal Engeland te hulp znallen met zijn vloot, die in het Oostelijke bekken van gezet op Griekschen bodem; de Mlddellandsche Zee is gestationneerd? Zal Turkije zich In het conflict mengen? Rusland ligt ver af en heeft niet veel Naar eerst gisteren bekend werd, is het den Italianen onlangs gelukt ruim 2.000 ton staal, koper, rubberbanden en glyce rine in beslag te nemen, welke goederen op het Grieksche s.s. Attlki van Amerika naar Griekenland zouden worden ver voerd. Op reis naar de Piraeus was het schip doorfcde Italiaansche controlecom missie verzocht, zich naar een bepaald punt in de Mlddellandsche Zee te bege ven, om te worden onderzocht. De wei gering, hieraan te voldoen, was aanlei ding voor de Italiaansche autoriteiten, het schip naar eèn Italiaansche haven op te brengen, waar de lading in beslag werd genomen. De Attiki heeft na los sing van de voor de oorlogvoering be langrijke lading de reis naar Grieken land kunnen voortzetten. de ontmoeting van den Führer met de Fransche staatslieden zijn, naar men in politieke kringen te Berlijn meent te weten, geen fórmeele afspraken ge maakt. De veronderstelling zou echter gewettigd kunnen zijn, dat daarbij prln- - de in veulens f 250; 5, 2e soort t 360, en le soort f 275, f 160; vaarzen le pinken le jokken en geiten 18, 3e soort f 1® lacht- en fokkal- n, handel kalm, paarden aanvoei Ijzen vast; kalf- gewoon, handel köeien aanvoer •ijzen vast; vaar- gewoon, handel jokken en geiten talm, prijzen on- TWEE OMSINGELENDE MANOEUVRES In een uit Rome gedateerd hoofdarti kel van de Roemeensche „Curentul" wordt verklaard, dat de verdeehng van de Britsche strijdkrachten in Azië en de Engelsche kolomen „twee omsingelende manoeuvres van de spilmogendheden noodzakelijk maakt”. Engeland* kracht ligt niet in Engeland zelf, doch in zijn kolomen en in Azië. Dit maakt twee om singelende manoeuvres tegen Engeland noodzakelijk de eene in het gebied van de Stille Oceaan en dat verxlaart het pact tusschen Berlijn, Rome en To kio de andere aan de weg naar Indië. Bij dit gigantische plan doet thans een nieuw element, jdat de verwezenlijking nader brengt, zijn intrede, namelijk de houding van de Arabische volkeren. Zoo- als bekend kon Engeland in de wereld oorlog op de wapens der Arabieren reke nen, doch thans zijn de Arabische vol keren van het Suezkanaal tot de Perzi sche golf Engeland vijandelijk gezind, al- zelde een ontroerende herinnering te be waren aan de twee ontmoetingen, welke hij heeft bijgewoond. „Toen ik”, alduë verklaarde hij letterlijk, „maarschalk Pétain tegenover den Führer, Adolf Hit ler, zag, begreep Ik, dat men op een an dere wijze dan door veldslagen het lot van de twee naties kan regelen”. Frankrijk zal zich In de toekomst to gen bultenlandsche inmenging weten to verdedigen en in vrijheid alleen zelf de verantwoordelijkheid voor zijn daden op zich nemen. dlging en de verwezenlijking van •lachen. Ook het D.NB. meldt uit Rome, dat in tegenstelling tot de geruchten in het buitenland, als zou Italië van een deel van zijn sedert jaren nauwkeurig be kende nationale eischen afstand hebben gedaan ten gunste van Frankrijk of daartoe bereid zijn, van welingelichte Italiaansche zijde wordt verklaard, dat Italië zelfs geen duimbreed van zijn rechtmatige eischen zal laten vollen. Van al deze tendentieuze geruchten le volstrekt geen woord waar. Daarom wol den zij door bedoelde Italiaansche krin gen in de mee.t categorische vorm te gengesproken, waarbij ook wordt gewe ien op de zoo juist te Florence opnieuw bekracht%de overeenstemming met Duitschland. Griekenland moet vechten, moet zijn eer redden.; niet, zooals Dene marken, zich buigen voor den aanvaller. Men maakt zich geen illusies: het zal zich moeten buigen voor Italië; doch men wil althans de eer redden. Men ia eenigszins opgebeurd door de mededee- ling, dat Engeland zijn aan Griekenland gegeven garantie gestand zal doen; doch in hoeverre dit practische waarde heeft, zal moeten worden afgewacht. Eén ding is echter zeker; het land kan, dank zij zijn geografische gesteldheid, langen tijd weerstand bieden, door een guerilla-oorlog te voeren, doch dit is dan ook vrijwel alles. De Grieksche vloot is te weinig talrijk, om zich met de Italiaan sche te kunnen meten. Bovendien heeft Italië fret voordeel, dat het talrijke duik- booten bezit, terwijl Griekenland hier van slechts zeer matig is voorzien. Indien Griekenland aan zijn lot wordt overgelaten, zal het er spoedig mede ge daan zijn. Het zal ongetwijfeld zijn best doen, om zijn koopvaardijvloot in veilig heid te brengen. Deze is vrij talrijk, doch hiertegenover staat, dat da schepen veelal verouderd zijn. Het groote be zwaar, waarmede het land te kampen heeft, is, dat het om zoo te zeggen van alle kanten tegelijk kan worden aangevallen en dat het niet aan alle kanten troepen beschikbaar heeft, om zich voldoende te verdedigen. De uitgestrekte kust en de taUooze eilanden vormen geschikte punten, om een Italiaansche landing uit te voeren. Een Ital.aansche aanval op Korfoe (waarop Italië reeds lang begeerige blik ken heeft laten rusten) is afgeslagen; doch hoe lang zal dit zoo voort kunnen gaan? De oorlogsgod heeft voet aan land en het dreunen van zijn zware schreden wordt reeds in Athene gehoord. Uitsluitend onze l prima kwaliteiten en grootste maten Nieuwe luchtaanvallen Patras. Het weermachtsbericht van het Itall- tansche hoofdkwartier luidde Donder dag: Onze troepen zetten hun opmarsch In Bpirus (Griekenland) voort en bereikten op verscheiden punten de rivier de Ka- lamas. De ongunstige weersomstandighe den en het oponthoud, veroorzaakt door den terugtrekkenden vijand, vertraagden de beweging van onze troepen niet. In weerwil van het slechte weder en van het hevige vijandelijke afweergeschut, bombardeerde onze luchtmacht de haven van Patras, waarbij vijandelijke schepen, die met troepen waren geladen, werden getroffen. Voorts bombardeerde onze luchtmacht de basis van Lepanto, Griek-» »che troepen barakken aan de pas van Metzovon, alsmede de belangrijke instal laties en knooppunten van wegen in het dal van de Kalamas. Een vijandelijk vliegtuig werd door onze Jagers aange vallen en neergeschoten. Een van onze machines Is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika werd een aanval van ®en gemechaniseerde vijandelijke .afdee- llng ter hoogte van Gadurra (grens van Kenya) met verliezen voor den vijand af geslagen. Aan onze zijde werden geen verliezen geledep. VUandelijke vliegtui gen wierpen bommen op Boena, Mas- •oea, Lugh-Ferrandl, Keren en Berbera, waarbij in totaal vijf personen werden gedood en zestien gewond, van wie der tien onder de Inlandsche bevolking. An- derlj vijandelijke aanvallen op. El Oeak en Sardo veroorzaakten geen schade en maakten geen slachtoffers. Reeds 90 KA!, gevorderd? Vreme meldt uit Salonlki, dat de Ita- aansche troepen op Grieksch gebied 90 K-M. zijn opgerukt tot St. Nicola. De teeenetand dar Grialucho troepen NOG BUITEN DE OORLOG. Tenzij Bulgarije deelneemt In welingelichte kringen te Instanboel wordt volgens de United Press verklaard dat het aan të nemen is, dat Turkije in het Grleksch-Italiaaneche conflict de houding van niet-oorlogvoerende staat zal aannemen, zoolang niet een andere Balkanmogendheid in het conflict be trokken wordt of de eigen belangen van Turkije bedreigd worden. Beslissend voor Turkije is de houding van Bulgarije. Voor het geval Bulgarije in de oorlog treedt zoo zeide men verder, zou Turkije zijn houding wijzigen. Volgens de laatst hier ontvangen berichten heeft Bulgarije blijkbaar niet de bedoeling, zich in het Grieksch-Italiaansche conflict te men gen. De Turksche bladen geven uiting aan hun sympathie voor Griekenland. Ner gens evenwel wordt van militaire steun gesproken. Het steeds goed ingelichte blad „Yenlsabeh” schrijft: „Wij achten het onze plicht, Grie^l&land overeen komstig de ontwikkeling der gebeurte nissen alle steun te verleenen." Het blad verklaart verder echter, dat een militai re ondersteuning slechts in het geval van een Bulgaarsche aanval op Grieken land In aanmerking komt. „In een der- gelijk geval zullen de Bulgaren zich te genover het Turksche leger zien ge- •teld.” Zelfs het officieuze blad „Ulus" spreekt niet van militaire steun, maar verklaart slechts: „Als wij aangevallen worden, zal thans, na 20 Jaren, weer een onaf hankelijkheidsstrijd worden gestreden.’’ GEEN BRITSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND. De in 't buitenland in omloop zijnde en ioomamelijk uit Engelsche bron geputte tendentieuze geruchten omtrent Engel sche troepenlandingen in dalonlkl, op Koifoe en op andere Grieksche steun punten, worden van bevoegde Italiaan sche zijde als onjuist gebrandmerkt en tegengesproken, aldus meldt het D.N.B. uit Rome. Even onjuist noemc men ge ruchten betreffende een opmarsch van Grieksche troepen naar Albanië. Ten slotte wordt van welingelichte Italiaan sche zijde geconstateerd, dat de geruch ten omtrent opstanden in Alban.é en dergelijke gebeurtenissen volkomen ver zonnen zijn. In werkelijkheid heeft het bericht van het Italiaansche ingrijpen in Griekenland in geheel Albanië geest drift gewekt. J Text. M. T«L-Adre«: TuuuoUn. A A W. M. VAN NOOTBX. KBOONBOVBN, BAVIN M. PoKrakauni U7«. [plMtot In JXi Ooreumer*. I vierkant email!# (Godin), IERKACHEL met J. SPEK, Kool* NA FLORENCE. Nog belangrijter oorlogsphase geopend. In het Glomale d'Italia verklaarde Gayda dat de ontmoeting tusechen Mus solini en Hitler te Florence nieuwe oorlogszones heeft geopend, waarin de militaire acties van de spilmogendheden mogelijk van grooter belang zullen lijn dan ooit sedert het begin van het con flict. Gayda zegt woordelijk: „De ont moeting te Florence besluit een politieke cyclus van de oorlog en opent een nieu we cyclus en wel, een nog beiangrijkere. De ontmoeting heeft de weg tot nieuwe „Ik heb Donderdag een ontmoeting gehad met den Kanselier van het Duit sche Rijk. Uit eigen bewegmg heb ik gevolg gegeven aan de uitnoodigmg van den Führer. Van geenerlei zijde stond ik bloot aan een dictaat oi aan eemge druk. Wij hebben samenwerking tus schen onze twee landen onder het oog gezien en ik heb zulx een samenwerking in beginsel aanvaard. De modaliteiten zullen later Worden besproken. Ik stel er prijs op te zeggen aan diegenen, die thans het heil van Frankrijk verwachten dat het bevorderen van dit heil in onze handen ligt. Ik zou aan al diegenen, die bedenkingen koesteren, willen zeggen, dat het de eerste plicht van ledêren Franschman is, vertrouwen te hebben. Aan diegenen, die twijfelen, evenals aan diegenen, die weerbarstig zijn, breng ik in herinnering, dat de meest trotsche en gereserveerde houding gevaar loopt aan kracht in te boeten wanneer men zich tot in het overdrèvene verhardt. Hij, die het lot van Frankrijk in handen ge nomen heeft, heeft de plicht de gun stigste atmosfeer te scheppen voor het behartigen van de belangeri van ’t land. In eere en met het doel, de eenheid van Frankrijk tehandhaven, betreed ik thans in het kader van de construc tieve activiteit der nieuwe Europeesche orde, de weg der samenwerking." Daarna wees Maarschalk Pétain de noodzaak, om de meenlngsverschil- len op het gebied der binnenlandsche politiek ter zijde te stellen en de afval lige beweging in de koloniën te onder drukken. Tenslotte verklaarde Pétain: „De mi nisters zijn uitsluitend aan mij verant woording schuldig. Alleen over mij de geschiedenis een oordeel vellen, heb tot dusver tot u gesproken als een vader. Thans spreek ik op de toon van een leider tot u.'Volgt mij. Bewaart uw vertrouwen in het eeuwige Frankrijk.” Voorts meldt het D.N.B uit Parijs, dat de Parijsche pers steeds meer aandacht schenkt aan het nieuwe Europa, dat zich onder leiding van de As-mogendheden begint af te teekenen. De „Matin” ver klaart, dat de toestemming van Pétain op het voorsts! van den Führer vrljwlh lig is gepomen en door de geheele Fran sche regeering 13 goedgekeurd. De „Oeuvre" schrijft, dat een tot vrede ge bracht, georganiseerd en samenwerkend Europa spoedig de vruchtbaarste, rijkste en machtigste gemeenschap op de ge heele aardbol zal worden. Fransche staatspolitie opgericht Havas meldt uit Vlchy, dat de Fran- sehe regeering heeft besloten, als ‘on derdeel van de Interne reorganisatie over te gaan tot oprichting van een korps staatspolitie en tot hervorming van de prefectenstand. Volgens de „Petit Parisien" bevindt Laval zich wederom te Parijs, waar h!j tot het eind van deze week denkt te blijven. in dezen sector zou Woensdagavond ge- broked zijn.. Van de Joegoslavlsch-Grleksche grens, uit het plaatsje Dragosj, melde de Vre me, dat de strijd tusschen Italiaansche en Grieksche troepen voortduurt. Het kanongebulder is ook Woehsdag in de Joegoslavische grensgebiedefr hoorbaar geweest. Terwijl de grens van Joegoslavië langs Griekenland Is gesloten en er geen en kel contact meer bestaat met de bevol king aan de andere kant, Is de grens naar Albanië nog steeds geopend. Ook het autobusverkeer functionneert nor maal. Het Grieksche ministerie voor de vei ligheid heeft volgens Politlka medege deeld, dat Woensdag de aanvallen van Italiaansche vliegtuigen op Patras zijn voortgezet. Het totaal aantal slachtof fers in Patras op de eerste dag «van het bombardement bedroeg ongeveer 100 doo- den en 250 gewonden. In Naupaktus aan de Golf van Korinthe is een persoon ge dood en werden er acht gewond. en n. die als jongsu rekking wm bij koopman, werd antoor ontboden. *ens staan, zei de iter tfi-dege, naar jgen. Je inkomen g gulden. per |ft verzen en lut- at rond. En ver- dl het weten ook: en jou en mijn Nu de brandstof schraal wordt toegemeten is tmetF of PW naar genoegen stoken Haard of Haardkachel met F of PW circulatie in meerdere modellen bij de Haard- en Kachelhandol G. TROMPETTER u.v- Lopikeretraat 49 Schoonhoven, gaande van het feit, dat Frankrijk mede Ook Haardkachel in lagen prije. schuldig is aan de tegenwoordige oor- Kook-Haardkachels, Vulkokers e a. log, dat het deze oorlog verloren heeft en ook zijn aandeel in de gevolgen zal moeten dragen. Daarover is men 't van beide zijden eens. Etecfren tegenover Frankrijk worden gehandhaafd. Te Rome wijst men erop, dat de be spreking een der princlpieelste en nut tigste in het leven en werken der As la geweest en dat de wereld spoedig de po litieke en militaire gevolgen er van zal zien, aldus Stefanl. Dergelijke ontmoetingen tusschen leiders der twee revoluties, welke in de toekomst nog veelvuldige! sullen wor den, zijn een bewijs van de innige^ soli dariteit tusschen de twee politieke en militaire leiders en de twee naties. Men voegt hieraan toe, dat, aangezien de zeer nauwe samenwerking tusschen de twee verbonden naties zich ook tot bij zondere kwesties uitstrekt, de As volko men solidair is ten aanzien van het ge val van Frankrijk Anders gezegd, handhaven de twee mogendheden zonder de overwonne nen te vernederen de eischen, die bij het begin van de oorlog ten aanzien van Frankrijk zijn gesteld en zij zullen elkaar wederkeerte helpen bij de verde- geestverwanten in Griekenland; het zal vermoedelijk geen vinger uitsteken, om 'het noodlot van Griekenland af te wen den. Hebben de ^owjets niet nog slechts enkele dagen geleden verklaard, dat zij met betrekking tot de Balkanstaten een neutrale houding zouden aannemen? Er is één, alles overheerschende ge dachte:

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1