1 SCHOONHOVENSCHE COURANT 2 a 137 170 n» 55» HO 151, S3 94» 99» 03» 067 11» 174 220 SOI 34» 40» 43® 499 WINTERHULP IN NEDERLAND. De Italiaansche opmarsch in Griekenland. Spoedig sneller tempo verwacht, opzicht zal ondernemen, wordt de druk van Italië zoowel aan het Grleksche als aan het Egyptische front verdubbeld. Mocht Engeland niet in staat zijn Grie kenland meer hulp in den vorm van vliegtuigen ter beschikking te stellen, dan zou het offensief in Griekenland zeer spoedig het tempo van een „Blitzkrieg" kunnen aannemen. ZES BLADZIJDEN. N*. »we. NOVEMBER 1940 en zeide: VELE VERDEDIGINGSLINIES OVER WONNEN. in tegen betaling in. De controle by deze gemeente ge il. J. v. Straaten De moeilijkheden in de Mlddellandsche Zee, vooral sinds het wegvallen van 2 dat mén vele konvooien reeds om de Kaap de nu af aan zoo zorgvuldig mogelijk de zich ontwikkelende toestand gadeslaan.” Over de betrekkingen van Turkije met onmogelVK, ons gebied, onze zeeën onze hemel voor oorlogshandelingen als de admiraliteit het uitdrukte, de gast vrijheid van de Grieksche regeering kent de Engelsche vloot de Grieksche havens ais die van Engeland. STEMMING IN GRIEKENLAND DAALT Het D. N. B. meldt, dat, terwijl de IU- liaansche opmarsch over een breed front steeds zwaarder wordt ingezet tegen de Grieksche stellingen en aan de andere kant de Grieksche ravitaiiieering van het front reeds, volgens verklaringen van ge vangenen, op bedenkelijke wijze faalt, wordt volgens berichten uit Sofia in de Romeinsche dagbladen, ook de stemming in het land om politieke en sociale rede- Het uitbllj- Ciano en Mussolini’s wonen vlogen mee. J7» )8» 702 143 183 230 268 128 jor 534 58» 52» weer, en viller, -r gendheden van de spil een doorslagge- deèlgènomen door den tot luite- vende rol. >06 564 236 506 530 J61 >00 >33 >77 ter neergeslagen stemming ontstaan, in de plaats van de eerste roes van geestdrift. ONDERHANDELEN UITGESLOTEN. Stefani meldt dat geruchten, die in Genoot Groot-Bfittannlè zullen wii tan omloop zijn gebracht en volgens welkeer 58» 15» 524 37» 927 10® 20» 268 331 57» 501 428 508 58» 338 75» 79» S3! «tt! 'imU I33®J I41M 15241 w 567» 572t, J77»' 5824 587» I9Ö7 595f 7088 T159 7228 7288 7338 737» 7481 Ïi3 753» 762» 770» 7788 790T 7951 799®' 306» 8148 3207 829» 8348 8378 8439 8497 857» 8654 871» 8770 8854 8894 893» 9008 010» 9188 9229 9367 9298 i933» 1937» 1943» 9481 .955» .9831 19693 19747 1981» 9853 .990» 9948 1999» 10033 0080 10174 0281 1033S 039» 045» 1048» 10528 10583 .0603 10640 1069» 0773 083» 2087» 1091® OOM Zondag meldde het weermachtsbericht van het Itallaansche hoofdkwartier om.: De operaties, die in Epirus onderno men werden, ontplooien zich verder. Tij dens hun opmarsch van Borgo Tellini naar Port Perati, in de richting van Ka- llbakl, hebben onze troepen op besliste wijze talrijke verdedigingslinies, die krachtig versterkt waren door mijnen en andere hindernissen, overwonnen. Onze luchtmacht heeft vele aanvallen ondernomen. De militaire objecten Van Korfoe werden verscheiden malen ge bombardeerd, waarbij talrijke ontplof- de Sowjet-Unie verklaarde de president; „Onze betrekkingen tot de Sowjet-Unie die regds een 2o-jarig verleden hebben, zijn n* vele moeilijkheden, waarvoor men geen van belde partyen verantwoordelijk kan stellen, thans tot de normale vriend schap teruggekeerd. Dit is een omstan digheid, welke ik met bevrediging vast stel. Temidden der wisselende voorval len, waaraan de wereld is onderworpen, beteekenen de Russisch-Turkische be trekkingen veel. Onze beide lartden moeten zich steeds en onafhankelijk van veie andere invloe den voor het voortbestaan van dit feit inzetteh. Wij zijn ervan overtuigd dat, in dit licht gezien, deze politiek vruchten zal dragen voor beide partijen Onze In stelling als een nlet-ooriogvoercnd land behoeft volstrekt niet als een hindernis te geiden voor alle andere staten, die de- zelfde goeden wil toonen Dit maakt het Het Nederlandsche volk is bekend om zijn liefdadigheid, zelden zal er in een orlngend geval van nood tevergeefs een beroep worden, gedaan op zijn goedhar tigheid. Maar liet was een hefdaaigneid, die als vrijwel het geheele openbare le ven in Neaerliand, bijna steeds gebonden gas aan een liefdadigheid, die als vrij wel het geheele openbare leven in Ne derland, bijna steeds gebonden was aan »en of andere voorwaarde, aan een of andere politieke, of aan een of andere godsdienstige overtuiging. Is dit wei de echte liefdadigheid? De mensch, die in nood is, dient door dengeen die helpen jcan, gehoHpen te worden, ongeacht zijn politiek off zijn kerkgenootschap. De ge lijkenis van den Barmhartigen Samari taan wordt nog maar al te welAig in practijk. gebracht. Uitgezonderd dan wel licht b£j die stille liefdadigheid, waar van in het openbaar niets biykt en die van gezin tot gezin, van mensch tot mensdh gaat. Maar in onzen tyd zyn er geweldige sociale problemen gerezen, die niet meer op Deze wijze kunnen worden opgelost en waarvoor een grootere organisatie pootfig is. Niet alleen dat echter maakt het noo- dit dat eindelijk het vraagstuk van de hulp aan noodiydende landgenooten, krachtig wordt aangepakt. De oude wUze van voorziening in de verschillende noo- den, het steeds een groot aantal nood lijdenden die niet in een of ander hokje waren onder t» brengen in de woestijn staan, zy, die niet geheel aan de aandacht ontsnapten en tot het gilde der stille armen behoorden, werden on dergebracht bij een of anderen vorm van officieel» overheidszorg en aldus voor volstrekten ondergang behoed. Veel nood werd weliswaar tot nu toe gelenigd, maar op zulk een wijze, dat de gesteunde op den rand van den afgrond bleef xweven. De winterhulp kan er ook In voorzien, dat den noodiydende iets meer dan het strikt noodzakelijke toe vloeit en hem ook, naast het eerste le vensonderhoud, ook dat geschonken wordt, wat nog eenlge levensvreugde in zijn bestaan kan brengen. Nog maar al te veel heerscht in tal rijke kringen de meening, dat de nood- MAANDAG 4 NOVEMBER 194» 72e jAARGANfl. NJMLAD VOOR ZUID+iOLLAND EN UTRECHT Versehynt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 8 maanden IJSg per poet 1.50. de Grleksche divisies «er goed zijn uit gerust, een groot aantal stuks goede ar tillerie en mitrailleurs bezitten en ge steund worden dóór vliegtuigen van ver schillende types. HEVIGE LUCHTAANVAL OP SALONIKI. De speciale verslaggever van Stefani meldt, dat de „Bperwer"-groep van het escadrille „Dispèrata” Vrijdag een hevi ge aanval heeft ondernomen op Saloniki. Meer dan zestig ton ontplofbare stof fen werden op militaire en vloot-objec- ten uitgeworpen met zichtbaar succes. Eenlge in de haven liggende oorlogssche pen en een koopvaardijschip werden ge troffen. In het versterkte gebied werden opslag plaatsen, tanklnstallftties en kazernes ge bombardeerd, waardoor een groot aan tal branden is ontstaan en zichtbare ver woestingen werden aangericht. Hoven de ingang van de haven kwamen Italiaan sche bommenwerpers in gevecht met vij- andeiyke jachtvliegtuigen, die werden verslagen. Invoering Persoonsbewijzen^, Als definitieve identiteite- be wijten. Zooals men weet, zijn de iden- titeitsbewyzen, die tot nog toe in gebruik zijn, slechts als tydeiyk bedoeld. Thans heeft de secretarls-gene- raal van Binnenlandsche Zaken een besluit uitgevaardigd, waarbij onder de naam Persoonsbewijs een algemeen identiteitsbewijs (te vens bewys van opneming in het Bevolkingsregister) wordt inge voerd. Ieder, die in het Bevolkingsre gister staat ingeschreven, of be hoort te zyn Ingeschreven, en die de leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, is verplicht zulk een Persoonsbewijs in bezit te hebben en ten allen tijde by zich te dra- gen. Het hééft een geldigheids- duur van vijf Jaren. Bij de uitrei- king wórdt één gulden aan leges J geheven. In geval van min- nf on- vermogen kan dit bedrag tót de helft worden verminderd of koste- looze u'trelHne «rs»»-*»»»»*»*». Mjdende, de ütvaMde en de werklooze, ge holpen moet worden, aangezien de ge meenschap zich niet kan vetoorlooven een zoo groote mate van ellende in het openbaar te laten voortbestaan. Dit is ®en houding, welke de officieele 1 efda- digheid in het leven heeft geroepen, de armen- en werkhuizen van de vorige eeuw. En hoewel er op dit punt thans zeer veel verbeterd is, kan toch niet ont kend worden dat de houding, waarby hij' dien het ongeluk getroffen heeft, vrijwel als een uitgestootene uit de maatschap- py wordt beschouwd, nog maar al te veel heerscht. Eh alleen het particulier medelijden bracht dan nog eenlge ver zachting. Zulk een wyze van liefdadigheid ech ter, verlaagt allereerst hen die geholpen worden en toch al zwaar getroffen zyn. Zij gevoelen zich als een buitenstaander, n'aast de gemeenschap, als een ontvan ger van nog maar met tegenzin gegeven aalmoezen. Maar ook de gever de over held voorziet in de noodzakelijke be hoefte slechts op een koude, officieele wijze, waarin eveneens het hart ont breekt. De winterhulp komt echter aan al de ze bezwaren tegemoet. Het geheele volk geeft, voor alle leden der gemeenschap. Wie van de winterhulp ontvangt, weet dat de steun gegeven is met het hart, door Nederlanders die offerden voor Nederlanders. Hij zal die steun kunnen ontvangen in het besef, niet bulten de Nederlandsche gemeenschap te staan, maar er integendeel een levend deel van uit te maken. En voor het Nederlandsche publiek leert deze wijze van lenigen van den nood, het geheele volk als een gezin te zien, als een geheel, waarin allen voor allen moeten opkomen. Winterhulp Nederland is een goed ding want het zal ons volk gelegen heid geven zijn natlonalen zin te toonen op zulk een wyze dat er een krachtig eenheidsgevoel uit spreekt. Ware volks kracht kan nooit toelaten, dat een deel van het volk verkommert. Laat ons allen ruim en graag geven, opdai ieder wete, dat het Nederlandsche volk een krachtig en levend geheel is, dat het lot van lede ren volksgenoot ter harte gaat. O. B. fingen werden waargenomen, inzonder heid by een nieuw fort. De haven van Patras werd bestookt, ten gevolgg waar van brand uitbrak in het Smandreasta- tion, terwijl een fabriek en een infante- riekazerne getroffen werden. Andere aanvallen waren gericht op Larissa, Ja nina en Saloniki, waar tijdens een ge vecht met vijandeiyke jagers waar schijnlijk een vyandeiyk toestel is neer geschoten. Ten slotte werden aanvallen ondernomen op Navarino, waar een brand uitbrak, en op Canea, waar de havenwerken werden getroffen. ITALIANEN OVER DE KALAMAS GETROKKEN. De oorlogscorrespondent van Stefani meldt, dat de Italiaansche troepen over al de Grleksch-Albaneesche grens ver- scheiden kilometer» achter zich hebben den oorlogvoerenden Zonder uitzondering gelaten en dat deze troepen de gestelde onmogelVK, ons gebied, onze zeeën en doelen aan de ander» zyde van de rivier onze hemel voor oorlogshandelingen te Kalamas hebben bere'kt. In het gebied gebruiken. Onze houding zal ook in de van Janina biedt de vyand een zekere toekomst een dergelijk misbruik metze- tegenstand Men kon constateeren, dat kerheid onmogelijk maken, zoolang wU j- -><->.«— --u- zelf niet in de oorlog verwikkeld zijn.” Over het verdrag met Engeland zei de Inönü: ,.Op een tijdstip, dat Engeland een heldhaftige stryd voert om zyn be staan, beschouw ik het als mijn plicht, bekend te maken, dat de banden van het Verbond, dfe óns vereenen, sterk en niet te verbteken zijn.* De rede van den president duurde drie kwartier. DE MTODELLANDBCHE ZEE als oorlogsterrein. United Press meldt uit Rome: Over de stryd in Afrika schrijft Marco Appehus in het blad van Mussolini, de Popolo d’Italla, dat het hierbij niet slechts gaat om de bezetting van het Buez-kanaal, maar ook om de vernieti ging van een levensader van het Brlt- sche Ryk, om de verdrijving van Enge land uit de Orient en om de verdrijving van de Engelsche vloot uit het oosten van de Mlddellandsche Zee en uit de Roode Zee. Dit groote plan eischt een by- zondere militaire en politieke techniek, waarvan de richtiynen zyn uitgestippeld by de besprekingen op de Brenner. Het offensief tegen de weg naar Indlë is van even groote beteekenis als de belegering der Britsche eilanden en by het operatie- Ult btnnengekomen berichten blijkt, plan spelen de duikbooten van de mo- dat aan de luchtaanvallen op saloniki nant-kolonel bevorderden ItaliaAhschen minister van Bultenlandsche Zaken, graaf Clano, en door de beide zonen van Mussolini, kapitein Bruno en Mussolini. GROOTE AANVAL OP MALTA. Vliegveld en havens falen van getroffen. Zaterdagmiddag is een luchtaanval op Italiaansche actie in de lucht is geweest, dezft oorlog stuit. Het is niet zoo eenvou- door de luchtmacht sinds het uitbreken dig voor Engeland als het vroeger was, van den oorlog ondernomen, zoo meldt om de blokkade door te zetten. De sche- de speciale verslaggever van Stefani aan --- «1- het luchtfront. Een honderdtal jagers en bommenwer pers met explosieve bommen van zeer zwaar kaliber en -- aan deze grootscheepsche aanval op de -- -- installaties van het vliegveld van Mlcab- Zee, vooral sinds - ba en de vlootbasis van Malta deelgeno- Frankrijk, hebben daartoe geleid, men. Verwoestingen, brand en zware v?‘; -^-•Oolen cm e „s schade werden aangericht - en ook qoede Hotp moest lelden pank rtj. soo- waargenomen op het vliegveld van Micabba, waar de ïngdschen sinds ••ni- ge tijd de door vroegere bombardemen ten aangerichte schade probeerden te herstellen, alsmede bU de haveninstalla ties. Turkije nog niet-oorlog- voerend. BANDEN MET ENGSLAND ONVEB- BREEKBAAR. Terugkeer tot normale vriend schap met Moskou. United Press meldt uit Ankara: In een rede voor het Turksche parle- nen zienderoogen slechter, ment verklaarde president Inönü, dat ven van iedere hulp van Engelsch? aijde Turkye het stadium van nlet-oorlogvoe- en de van officieele zyde begonnen voor ring verder denkt te handhaven. Inönü bereiding van de openbare meening op zeide: „De nieuwe ontwikkeling en de de bekende „strategische terugtochten” Uitbreiding van de oorlog verlangen on- wekken niet alleen in de Grleksche ze uiterste opmerkzaamheid. Onze buur- hóofdstad, maar ook in dé provincies de man en vriend Griekenland, welks ge- grootste ongerustheid en doen een bied in een zóne ligt, waarvan de veilig heid en onschendbaarheid ook voor ons van de grootste beteekenis is, ziet zich ongelukkigerwijs gedwongen, in een oor log te treden. Tezamen met onzen bond- VELE BOMBARDEMENTEN. Het Italiaansche opperbevel meldt in het weermachtsbericht van Zaterdag OM: In Griekenland gaan de acties vanon- troepen voort in het dal van de Kala- in de richting van Janina en op de hoogten van den Pindus. Onze luchtmacht heeft gisteren over dag het militaire arsenaal in Salamis ge bombardeerd en «chepen, die iii deze ha ven voor anker lagen, alsmede militaire doelen op Korfoe, waa’rzij zware ontplof fingen en branden werden veroorzaakt. Verder werden gebombardeerd; troepen- btrakken in Bklpero, met aanzieniy- ke resultaten het station van Larissa, *aar een. trein wetd getroffen, het ka naal van Corinthe, de spoorweg Corln- the-~Athene, die op verscheidene plaat- *n verbroken Werd, en Saloniki in twee opeenvolgende golven. In de Egeïsche Zee bombardeerden on- luchtformaties met duideiyke resulta ten troepen, die bezig waren op Kreta dan land te gaan. Zij richtten ook mi- traillèurvuur op deze troepen. Eenlge stoomschepen werden getroffen bh havenwerken werden beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden terug. EERSTE BERGKETEN GEPASSEERD. De druk verdubbeld, ook In Egypte. Biykenz bericht uit Rome hebben de ftaliaansche troepen by hun opmarsch °P Grleksch gebied Zaterdag de eerste moeilijk te veroveren bergketen gepas- bMrd, die zich in Noord-West Grieken land uitstrekt. In verband daarmede, verwachtte men in goed ingelichte krln- ten, dat het Italiaansche offensief in Sneller tempo zal worden voortgezet, zoo hieldt United Press. Men acht het onwaarschijniyk dat En geland Griekenland omvangrijke hulptal kunnen brengen zonder zijn positie in te verzwakken. lerwyi men op dat punt in Rome zal moeten afwachten, wat Engeland in dit J T**'- T«l-Ad«,: vaanooua. B. W. M. VAN HOOTEN. BCBOONBOVBM, UVBN U. P<mnkaun( UW. la 4» Oorcum«r-. een mogelijkheid zou bestaan van eeh oplossing van het ïtaliaansch-Grieksche conflict door middel van onderhandeiin- gen, met klem worden tegengesproken in Romeinsche geaaghebbende kringen. Men verklaart, dat Italië integendeel geen enkel voornemen heeft, om bespre kingen te openen met het oog op het herstellen van de vrede. De oorlogsma chine is, aldus Stefani, in werking ge steld en kan niet worden stopgezet »oo- lang zij het conflict niet radicaal heeft opgelost. AANVALLEN IN STORM EN REGEN. Gisteren maakte het opperbevel van de Dultsche weermacht bekend: in weerwil van het ohgustige dat vooral des nachts het vliegen aanvallen buitengewoon sterk bemoei lijkte door storm, zware regenbuien, soms laaghangende wolken en ijsvor- mlng, heeft de Dultsche luchimacht Za terdag en ih de nacht van Zaterdag öp Zondag haar vergeidingsaanvatlen op Londen vöortgezet en vooral bedrijven voor de bevoorrading op doeltreffende wyze gebombardeerd. Op verschelden vliegvelden zyn hangars en onderkomen» gebombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op havenwerken en fabrleksin- stallaties. Een wapenfabriek te Castle- Bromwlch is door zware bommen getrof fen. Aan de Engelsche Oostkust heeft een gevechtsvliegtuig een koopvaarder van 6000 ton tot zinken gebracht. Daarmede heeft de commandant van dit vliegtuig Harlinghausen, majoor bij de generale staf, zyn 20ste koopvaanüjschip en in totaal meer dan 100.000 ton scheeps ruim te vernietigd Vijandeiyke vliegtuigen ondernamen slechts op zichzelf staande vluchten. Eenlge vyandeiyjce vliegtuigen trachtten vroeg in de ochtend de kust van Noord- Frankryk te passeeren, doch reeds bij Het Kanaal werden zU door afweerge schut teruggedreven. Twee hunner wer den neergeschoten. Verder verloor de vij and twee toestellen bij de luchtgevech ten, die overdag boven Londen gevoerd werden. Hier en tijdens de nachtelijke aanvallen, die onder buitengewoon moei lijke weersomstandigheden werden on dernomen, gingen zeven Dultsche vlieg tuigen verloren. TWEE ENGELSCHE VRACHTSCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Uit New Yorksche scheepVaartkringen verneemt het DNA, dat het Briteche vrachtschip Matheran (7653 ton) in de Atlantische Ocèaan door het optreden van de tegenparty tot zinken is ge bracht. Voorts wordt in de Canadeesche pers de ondergang van het Britsche koop- vaardijschip Eurymedon (8223 ton) ge meld. De plek en de datum van de on dergang worden niet meegedeeld, wel dat 34 personen aan boord de dood ge vonden hebben en drie opvarenden door een Canadeesche torpedobootjager gered zijn. GEHEIME BOMBARDEMENT»- APPARATEN VOOR ENGELAND? Stimson «wijgt. Stimson, de minister van oorlog der Vereenlgdé Staten, weigerde een beves tiging of een tegenspraak te geven van het Bericht, dat het departement van Anderzyds kan men er op rekenen.dat Graziani tot den beslissenden slag tegen Mersa Matroe en Alexandria zal over gaan, indien de Engelsche stellingen in Egypte door het zenden van grootere troepeneenheden naar Griekenland zou den worden verzwakt. Reeds namen de Italianen Kalibaki in, dat een knooppunt van belangrijke we gen is en dat op 20 k.m. ten n.w. van Janina ligt. Zy werden daardoor in staat gesteld, een Insluitende beweging tegen Janina’ te ondernemen. Janina is de grootste stad in dit gebied. Volgens berichten van de Albaneesche grens hebben de Italianen thans ook ster ke gemotoriseerde eenheden en groote andere troepeneenheden by Korea in Zuid-Albanië geconcentreerd. Bovendien zouden troepentransporten in Durazzo aan land zUn gegaan, die direct naar Ti rana zijn vertrokken. De troepenconcen traties by Korea zouden voor de opera ties op de weg naar Florina zUn bestemd. Van Florina leidt de beste weg naar Sa loniki. Britsche marine kent de Grleksche havens. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Vlttor.o Stockholm, dat de Engelsche admiraal lord Chatfield Donderdag voor de radio over de vloot gesproken heeft. Die toe spraak nostoit het bericht een poging het ;.n de Bngelsche zeemacht tevér- ontschuldigen. In tegenstelling metuitih- sen van ChurehlU «prak hu slechts van Malta uitaevoerd, welke de belangrijkste de „mo«llykheden”. waarop de vloot In ««VB t deze 00rJ«». t»** 5« MUt DAA aanvmi- luchtmacht sinds het uitbreken dig voor pen loopen tegenwoordig veel mëer risi co’s en hun taak is verzwaard, want ze moeten by na de heelê Europeesche kust, die Duitschland beheerscht, „in het oog brandbommen hebben houden."

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1