I SCHOONHOVENSCHE COURANT hes ILGEN KS LONDEN EN SOUTHAMPTON doelwitten der Duitsche bommenwerpers. he plano koop, likt voor zaal. nbedrljf koop: LCIJM GEL Verdrag Tokio-Nanking geteekend. TIEN BLADZIJDEN Ff». 8567 NOVEMBER 1SH en i Het ongeluk geschiedde, toen hetvUeg- van v*n lingen met Nederlandsch-Indië, die I het be- product Ijgbaar. snk. repareertn wen v«n tterlj schriftel. garantie? DE GEBEURTENISSEN IN ROEMENIE. Bijna 200 dooden door legionnaire actie. Volgens berichten uit betrouwbare bron nen zou het aantal der personen, die de De historische plechtigheid van deon- dertekenning der stukken, zoo meldt Do mei, had plaats in de groote zaal van het regeeringsgebouw te Nanking. Ze vormt het resultaat van onderhandelingen, dia Mijosji aan boord van de „Ntósjo Maroe* uit Kobe vertrekken. crloskundigen. 4, Qildstraat 91A Mm Elk* mp»! M« Mtaanbiedinflea. levenden). ge* i vaa niet «Mt Dl FDfANCIEELE HULP AAN DE BRITTEN. itch de publiek >ogell)k. F— il ouwtrOlLaat uw i dekken klas beer van den VINK, (.astreur, m hetzelde adres rachel te koop. zen welgericht afweer- gerichte combinatie van mogendheden, vuur van de oorlogsbodems, die de stoom en het doen van pogingen om te verkrij- L 1- Sedert geruime tijd weet men te Mos- Alle uitgeworpen torpedo’s misten >ou, dat de plaatsverv. commissaris van AANSLAG OP CHINEESCHE TREIN. Meer dan honderd slachtoffers. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: Op een personentrein, rijdende tus- j een aan- De Evening Post meldt, Verschijnt Maandag, Woensdag •n Vrijdag Prijs bjj vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 Baanden IM; per poet 1J0. Stefani meldt voorts, dat buitenland sche journalisten een bezoek zullen bren- gen aan de vlooteenheden, die aan de geen de Russische ambassadeur Maisky strijd hebben deelgenomen, teneinde te- bij een bespreking, welke hij Woensdag genover de wereld een getuigenis te kno op het Londensche ministerie van bul- nen afleggen over de beiachehjke Jeu- met staatssecretaris Butler genachtigheid van de Britsche bewerin gen. Voorts wordt gemeld, dat twee Brtt- sche slagschepen en vier kruisers, die hebben deelgenomen aan de slag, Vrij- LUIT.-KOIONEL WICK VERMIST. Na M luchtoverwinningen. Het DNJB. meldt, dat luiten ant-ko,o- nei Helmut Wick, de commodore van het bekende Rkihthofen-eskader en drager van het ridderkruis met het eikenloof, op M November van een vlucht boven vijandelijk gebied, tijdens welke hij zijn Men tegenstander neerschoot, niet is teruggekeerd. Hij wordt sindsdien ver mist. wering dat tijdens de zeeslag ten Zuiden van’ Sardinië een torpedo het Italiaan- sche slagschip „Vittorio Veneto” zou heb ben geraakt, wordt, naar Stefani meldt I te Rome, opgemerkt, dat een van de ze ven Britsche torpedovllegtuigen een tor- pedo uitwierp vlak bij de voorsteven van het slagschip, die tot explosie kwam aan/ de zijde van de oorlogsbodem, waardoor I een reusachtige zuil van water en rook 1 omhoog steeg. Het vliegtuig, dat deze tor- pedo had uitgeworpen, vloog op zeer ge ringe hoogte over de „Vittorio Veneto", 1 terwijl het salvo’s mltrailleurvuur afgaf. 1 De machine werd echter door een vol- 1 treffer van het luchtdoelgeschut geraakt en stortte in zee. J Alle andere torpedo’s werden handig 1 door het Italiaansche slagschip ontwe- ken. Dit is de eenvoudige en zuivere waar 5 JEAN CHIAPPE VERONGELUKT. Zijn vliegtuig neergeschoten. Naar uit Vichy aan het D.N.B. wordt gemeld, heeft het bureau van den Fran- schen vice-president omtrent een doode lijk, ongeval, waarbij de nieuwe hooge commissaris van Syrië, Jean Chiappe om het leven is gekomen, een communiqué uitgegeven, waa,rln om. het volgende wordt gezegd: „Ambassadeur en hooge commissaris in Syrië en den Libanon, Chiappe, heeft on der dramatische omstandigheden de dood gevonden. Hij was Woensdag per vlieg tuig uit Frankrijk vertrokken om zijn functie in Beiroet te aanvaarden. De eer ste etappe zou Tuhis zijn. Bij het vliegen over de Middellandsche Zee werd het vliegtuig van Chiappe in volle vlucht door een Engelsch jachtvliegtuig met machi- negeweervuur beschoten. Woensdagmid dag om 12 uur 06, halverwege de kust van Sardinië en Afrika, heeft het vlieg tuig van Chiappe het volgende sein uit gezonden: „Worden beschoten, vliegtuig In brand. NTIES, l-Alblas, no. 222. I o» wttvull, remeenen toe- e. UNICUM zeer goed huis* irantie en franco r zaaltje geschikt. DE ÖRUIIN, IA bis, Utrecht meensche staat. Stoffelijk overschot Codreanu bijgezet. Zaterdagochtend is te Boekarest het stoffelijk overschot van Codreanu en de tegelijk met hem vermuorde dertien le- gionnairs plechtig bijgezet in het Groene Huis, de zetel van de legionnaire bewe ging in de Roemeensche hoofdstad, waar het een laatste rustplaats zal vinden. De plechtigheden begonnen met een godsdienstoefening in de legionnaire kerk waar de kisten sinds drie dagen stonden opgebaard. Bij de kist van Codreanu werden kran sen neergelegd van den Führer, van diens plaatsvervanger, Rudolf Hess, van Mus solini en van de fascistische partij. Na de kerkdienst trok de rouwstoet door de geheele stad naar het Groene Huls. Daar hebben Codreanu en de der tien kameraden, die met hem vermoord waren, hun laatste rustplaats gevonden. VOORTZETTING DER ONDERHAN DELINGEN TE BATAVIA. Thans Josjiuwa naar Nederl.-lndie. De woordvoerder van bet Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, me doelen, die koopvaardijschepen vor men, bieden aan torpedovllegtuigen goe de mikpunten. Des te meer bewijst het feit, dat de torpedo’s hun doel misten, dat de tegenstander gedwongen werd zijn projectielen op een afstand, dif geen kan sen boodt, neer te werpen. pen. Een kruiser van de „Cumberland”- klasse ging on middellijk in het dok voor Tal van groote branden. GROOTSCHEEPSCHE AANVAL OP LONDEN. Ook Liverpool, Birmingham Plymouth gebombardeerd. Het Duitsche opperbevel maakte gis teren bekend: Een Duitsche hulpkrulser, die in ovar- aeesche wateren opereert, meldt als to taalresultaat van zijn actie tegen de koopvaardij, dat 79.000 BR.T. vyandedj- ke scheepstuimte tot zinken is gebracht Dit cijfer omvat nog niet de resultaten van de mijnen, waarmee de hulpkrulser geopereerd heeft. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag beeft hot Duitsche luchtwapen opnieuw oen grootocheepsche aanval op Lonoen ondernomen. Golf na golf vloog over do stad en wierp bommen van zwaar en het zwaarste kaliber, o.a. op Paddington, Kensington en Battersea. Geweldige branden verlichtten de stad en wezen do aanvallende vliegtuigen de weg. Ook an dere voor de oorlog belangrijke doelen als Liverpool, Birmingham en Plymouth werden mot succes aangevallen. Overdag beperkte de activiteit der Deltaehe vliegtuigen zich tot gewapende verkenning. Hierbij werd geconstateerd, dat to Plymouth nog steeds zware bran den woeden, vooral la de tan klustel la tte». Londen to in de loop van desa vluchten opnieuw met bommen bestookt. Aan de Kanaalkust is het tot ver scheidene luchtgevechten gekomen. Bij een der herhaalde pogingen van den vijand om de Duitsche verbindingen voor de bevoorrading over zee te verstoren, hebben Engelsche snelbooten voor de Schelde een Duitsch stoomschip aange vallen. De «Korteerende patrouillevaar tuigen bonden de strijd asm tegen de vijandelijke vaartuigen en troffen twee snelbooten soo zwaar, dat met het ver- - Mm ervan rekening gehouden moet wor- ten. Een derde boot werd zwaar be- sehadigd Het Duitsche stoomschip, dat in staat was gebleven zich drijvende te houden, kon binnengesleept worden. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het Duitsche luchtwapen een grootscheepeche aanval ondernomen op een vitale haven aan de Kanaalkust. Het Britsche luchtwapen liet zich in deze nacht niet den. Bij de luchtgevechten van Zaterdag werden zw vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Vier eigen toestellen worden vermist LANGDURIG! AANVAL OP SOUTHAMPTON. Het D. N. B. meldt, dat Southampton Zondag sedert het invallen der duister nis opnieuw door een ononderbroken reeks Duitsche gevechtsvliegtuigen is aan gevallen. Na middernacht duurden de aanvallen nog voort. Op deze voor de in voer van vitale goederen bijzonder be langrijke haven werden weder bommen van elk kaliber geworpen. De havenstad Southampton biedt een bijzonder gunstig doel, daar zij aan de groote en breede samenvloeiing van de rivieren Itehen en Test ligt. Op de be langrijkste doelen, de hoofdspoorweg Lon den—Southampton, de droogdokken en de fabrieken, werden bommen geworpen. Terwijl een deel der Duitsche gevechts machines de stad Southampton bombar deerde, was een andere aanvalsgroep on derweg naar Londen, om ook dAAr het werk der vernietiging tegen de Britsche verzorging voort te zetten. Pet weer is deze nacht voor de Dutt- sehers bijzonder gunstig, daar de bedek te hemel de nadering vergemakkelijkten tegelijkertijd een goed richten der bom men mogelijk maakt. AANVALLEN OP DUITSCH CONVOOI AFGESLAGEN. Het DNB. verneemt te Berlijn: In de loop van Vrijdagmiddag hebben 2/--——torpedovllegtuigen op de wisseling in voltooid. De gouwleider motiveerde de maatre gelen, waardoor is bereikt, dat aan de komend» Westelijke grens van Duitsch- land voor altijd een duidelijke toestand is geschapen, zoodat om dit grensgebied geen oorlog meer behoeft te worden ge voerd- Het testament van Richelieu is verscheurd. Thans geldt het beginsel, dat tot aan de grenzen van het Duitsche Rük slechts Dultschers behooren te wonen. Met de terugkeer van Lotharingen tot het Rijk, is, aldus Bürekel, in de geschie denis een periode afgesloten, dit het overoude Dultschland bevrijdt en een po litiek onrecht heeft hersteld. Er is daar mede een einde gekomen aan de eeuwen- Brltoeb, mlllartaa Wan- lang, om d« RUn. Binnen dit gebied zal men tot volledige economische en politieke samensmelting van öaarpalta en Lotharingen komen. De gemeenschap en haar gouw heeten voor alle tijden „Westmark”. Er is dan ook geen politieke gouw Lo tharingen en geen politieke gouw Saar- palts meer. Deze gouw zal van nu af aan volgens de wil van den Führer altijd „Westmark” heeten. DE ZEESLAG BIJ SARDINIË. Italiaansche tegenspraak. Naar aanleiding van de Engelsche be- tegen- dw bevelligings-strljdkrachten is bijzon- over den Britechen ambassadeur sir Staf- 9er verheugend. De betrekkeüjk langza- ford Cripps heeft verklaard, dat Rusland heeft medegedeeld, dat de onderbande- schen Sjanghai en Nanking, Is Ungen met Nederlandsch-Indië, die in slag gepleegd, 7 September zijn begonnen, te Batavia zijn dat de aanslag, waarbij gebruik gemaakt voortgezet, nadat korte tijd geleden de is van een zware dynamletmijn, is ge pleegd op acht kilometer ten Zuid-Oos- ten van Soetsjau. Vijf wagons werden ge heel vernield. Naar United Press nader meldt, zijn in totaal 50 personen gedood of gewond. In tegenstelling met de eerste berichten be vinden zich geen bekende persoonlijkhe den onder de slachtoffers. De meeste slachtoffers werden uit de eerste wagon waarin hoofdxakeli'k koelies eerste gedelegeerde, Itsjlzo Kabajlsji, was teruggekeerd. De regeerlng heeft thans besloten, Ken- kiteji Josjizawa, oud-mlnister van bui tenlandsche zaken en thans lid van het Hoogerhuls, naar Batavia te zen derf, om als opvolger van Kobajasji aan de on- derhandelingen deel te nemen. Josjlzawa zal op 12 December met Na- gaiwa, secretaris aan het ministerie van geborgen., buitenlandsche zaken «n den vice-consul reisden. geen belang stelt in dé Engelsche plan nen. Hij eischte voorts van zijn kant: Het in Engeland liggende goud der Baltlsche Staten ter waarde van 4 mil- lloen pond sterling moest naar Moskou worden overgemaakt; de ongeveer 40 Es- tische en Lettlsche schepen, die in En geland worden vastgehouden, moesten worden vrijgelaten; de drie Baltische ge zantschappen, die nog altijd te Londen werkzaam zijn, mochten niet meer wor den erkend. Verder werd van Russische zijde ver klaard, dat, zoolang er nog geen uitzicht op een Duitech-Engelsch bondgenoot schap tegen Rusland bestond, het Engel sche aanbod om niet deel te nemen aan een tegen Rusland gerichte machtscoa- litie, geen zin had. Tenslotte wees men er te Moskou op, dat een vredesconferentie, waaraan Rus land niet zou deelnemen, ondenkbaar is. Na het overhandigen van het Engel sche memorandum te Moskou door Cripps had men er daar op gerekend, dat Rue land een schriftelijk antwoord daarop ■ou geven. De Russische regeerlng schijnt echter, soo werd verklaard, op ’t stand punt te staan, dat een schriftelijk ant woord, daar dit een regelrechte afwijzing van de Engelsche voorstellen zoa moeten bevatten, de verstandhouding tusschen Engeland en Rusland zou schaden. LOTHARINGEN EN 8AARGEBIED VORMEN DE „WESTMARK”. EMwenlange strijd om d» Rtïn ten einde. Op een massale bijeenkomst in de his torische zaal van den Wartburg te Saar- brücken heeft gouwleider Bürckel ver slag ultgebraeht over de bevoiklngsuit- Lotharingen, die thans is Hij woonde professor Jorga bij, die onder groote be langstelling is begraven. Ook verscheide ne geleerden bewezen professor Jorga de laatste eer. Het Roemeensche ministerie van de fensie spreekt ten stelligste de in het bui tenland verspreide berichten tegen, dat begin beteekende eenlge Roemeensche generaals als gevolg den tusschen Japan en China, van de gebeurtenissen van 27 November zijn afgetreden. Het zegt, dat alle Roe meensche generaals en de geheele Roe meensche weermacht meer dan ooit een onwrikbaar bolwerk vormen rondom ge- neraal Antonescu, den leider van de Roe- vijf maanden hebben geduurd. Geen vredesverdrag. „Het verdrag van Nanking is geen vre desverdrag," aldus constateerde de woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken op de pers conferentie. Het verdrag bepaalt veeleer dé funda- menteele Chineesch-Japansche betrek- knigen. De vrede met China zal pas wor den gesloten, wanneer de Chineesche re- geering te Tsjoengking (het bewind van Tsjang-kal-sjek) de tegenstand opgeeft, of wanneer die zal zijn gebroken. Een onmiddellijke terugtrekking der Japan sche troepen uit China is in het verdrag niet opgenomen. In Japansche politieke kringen wordt het verdrag van Nanking beschouwd als een beslissend keerpunt in de geschiede nis der Chlneesch-Japansche betrekkin gen. Het verdrag beteekent niets anders dan samenwerking tegen de mogendheden, die het opbouwwerk in het Verre Oosten trachten te verhinderen. MAANDAG 2 DECEMBER 1S40 Tta JAARG1 NIEHAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECHT J TetaC. M. TaL-Aetree: Vannooten. A. W. N. VAN NOOTEN, SCHOONHOVEN, HAVEN 25. Postrekening 13753. [plaatst in „De Gorcumer". GELDELIJKE HULP VOOR GRIEKENLAND. „wurueu uescuubeii, viicg vu ij; 211 uiuiu, United Press meldt, dat, naar de on- B.OJ3.”. van buitenlandsche zaken Het ongeluk geschiedde, toen het vlieg- Sumner Welles, tuig het gebied passeerde, waar een zee gevecht werd geleverd tusschen Engel sche en Italiaansche oorlogsschepen. Uit de tot dusver ontvangen berichten blUkt, dat twee Britsche vliegtulgmoedersche- pen, patrouilles van jachtvliegtuigen had den uitgezonden. Het ongewapende en niet snelle vliegtuig van de luchtverkeers- maatschappij „Air France” bood een ge makkelijk doel. De voorhanden berichten laten geen twijfel toe. Het vliegtuig van de „Air France" is verloren en alle passagiers en Hhebben de dood gevonden, laatste dagen door vergeldingsmaatregelen 06 ,,Farman”-machlne had als passagier der Ijzeren1 Garde zijn gedood, 188 be- behalve Jean Chiappe een officier aan loopen. AHen behooren tot het vroegere regime en zouden daarin een meer of minder actieve rol hebben gespeeld. Men vermoedt, dat de Ijzeren Garde de mees ten 'hunner verantwoordelijk stelt voor de moord op Codreanu, meldt United Press. Het gerucht, als zou ook de bekende president der nationale leider van de boerenpartij, Maniu, zich 71_M onder de gedooden bevinden, is onjuist. Zaterdagmorgen formeel hun gisteren de bijzetting van kenlng geplaatst onder het verdrag, dat de grondslagen vastlegt voor de betrek kingen tusschen de twee landen en waar mede de normale betrekkingen worden hersteld, die werden verbroken op 7 Juli 1937, toen het eerste schot weerklonk op de Marco Polo-brug nabij Peking, dat het van de vijandelijkhe- tclljk halfrond. In economische kringen, die nauwe be trekkingen met het Witte Huis onderhou den, werd tegenover United Press ver klaard, dat de Johnson Act (de wet, die credieten aan oorlogvoerende landen ver biedt) pas zal worden gewijzigd, wanneer de Britsche hulpbronnen door de aan koop van oorlogsmateriaal geheel zullen zijn opgedroogd, al voegde men hieraan toe, dat men het niet eens was met het voorstel van senator Nye, die eischte, dat de waarde van het Engelsche tegoed op het geheele westelijk halfrond zal wor den bepaald. In de bedoelde kringen wees men er verder op, dat van het Engelsche tegoed in de Vereenlgde Staten ter waarde van 3 milliard dollar tot dusver pas 2.3 mil liard voor bewapeningsdoelelnden is uit gegeven. Bovendien bezit Engeland inde Vereenlgde Staten nog grond ter waarde van 1.6 milliard dollar, terwijl het En gelsche tegoed in Canada ongeveer 2.75 milliard en in Zuid-Amerika, voorname lijk In Argentinië, 5 m'.Hiard bedraagt. Het totale bezit op het westelijk half rond bedraagt dus ongeveer 10 milliard dollar. ENGELAND EN RUSLAND. Moskoa laat voetstellen Londen onbeantwoord. In gewoonlijk goed ingelichte kringen heid, aldus Stefani verluidt, dat Rusland de Engelsche voor stellen, die 22 October te Moskou zijn overhandigd, niet zal beantwoorden, het- het Londensche ministerie van^ bul- tenl. zaken had, heeft te kennen gegeven. i Het Engelsche voorstel behelsde de »r- tngelsche torpedovllegtuigen op de kenning der inlijving van de drie Baltl- Noordzee herhaalde malen getracht Duit- »che staten door Rusland, de verplichting •che stoomschepen met torpedo’s aan te niet toe te treden tot een tegen Rusland dag de basis Gibraltar zijn blnnengeloo- vallen. Door tijdig en welgericht afweer- gerichte - ><U1 U« UVllVROUVUCUU, wa» vx wv». 1—w 0 --o B- •chepen beveiligden werden de Engelsche gen, dat Rusland op de vredesconferen- reparaties, vliegtuigen bij hun herhaalde aanvalspo- tie zou zijn vertegenwoordigd. Üngen gedwongen rechtsomkeert te ma- Sedert geruime tijd weet men te Mos- ITALIAANSCHE TEGKNAAVAL IN -ken. Alle uitgeworpen torpedo’s misten Jiou, dat de plaatsverv. commissaris van albanuu hun doel. Dit succes van de artilleristen buitenlandsche zaken Wlajinakl, tegen- Het Italiaansche weermaehtbericht van der bevelligings-strljdkrachten is bijzon- over den Britschen ambassadeur sir Staf- Zondag luidt als volgt: ui-.-j u.x jjjm het 'tieksebe front werden her- nieuwe vijandelijke aanvallen af geslagen door onze troepen, die een krachtige te genaanval deden. De Alpendivisie Julia onderscheidde zich in het bijzonder. In Noord-Afrika werden gemotoriseer de vijandelijke strijdkrachten door onze escadrille, die in het gebied van El Auenat een aanvals- en verkenningsvlucht uit voerde, met bommen van klein kaliber bestookt en op de vlucht gedreven. Twee vijandelijke vliegtuigen lieten bo ven Menelao (Cycenaica) bommen val len, waardoor geen slachtoffers te be treuren vielen, noch schade veroorzaakt werd. In Oost-Afrika werd een vijandelijke aanval op Gallabat afgeslagen Een voor ons gunstig verloopen gevecht speelde zich af te Iregi (ten Westen van hetRu- dolfmeer). Na zes uur strijd werd de vijand op de vlucht gedreven, met ach terlating van 72 dooden, onder wie een officier, verscheiden gewonden, wapens en drie vrachtauto’s met materiaal en munitie. Onze verliezen zijn geringer. Tot zoover het weermaehtbericht. Dl TOESTAND IN ENGELAND. Bespreking fat Cansdeeech partamant. xn bet OaDMtoMche parlement zoo wordt uit Ottowa aan het DN-B gemeld heeft de leider der conservatieven, Hanson, verklaard, dat hy het beslist noodsaketljk achtte, dat de premier het parlement en bet land «egt, hoe ernstig de toestand is en wat Canada kan doen, om Engeland met menschen, materiaal en wapens te helpen. De toestand is ern stiger dan ooit te voren sedert de ineen storting van Frankrijk. Het lot van Conventry, Birmingham, Bristol, Southampton, zoo vervolgde Han son, het verlies aan schepen en de ver klaring van Lothian over de Engelsche financiën, alles wijst op de ernst van de toestand in Engeland. Naar de „New York Times" meldt, gaf de minister-president toe, dat de toe stand ernstig is Hij zelde spoedig *n ver klaring hieromtrent te zullen afleggen. Volgens een bericht uit Stockholm is de Canadeesche minister van Defensie, kolonel Ralston, Vrijdag met twee Cana deesche officieren te Londen aangeko men. der-mlnister der Vereenlgde Staten, Sumnsr heeft verklaard, op het oogenbllk onder- handelingen worden gevoerd tusschen vertegenwoordigers van het ministerie van financiën en den Griekschen gezant over de vraag, welke directe hulp de Ver eenlgde Staten aan Griekenland kunnen verleenen. de bemanning n"*i behalve Jean Chiappe een officier boord. Generaal Noboejoekl Abe, de ambassa deur van Japan en Wang Tsjlng'-wei, da regeering van China (de Nanking-regeering) hebben handtee-

Schoonhovensche Courant | 1940 | | pagina 1