s I SCH00NH0VEN5CHE COURANT f Teiet 20. Tal.-Adres: Vaanooten. S. W. N. VAN NOOl'KN, 8CHOONHOVKN, HAVEN 25. Portrekenlng 13713. N Om Tfitewk werd fel gestreden. ES d!” Bi Dappere verdediging. DE NIEUWE ORDE EN DE LANDBOUW. TART IMI TWAALF BUiDHIDEN. ï-e JAn..r VRIJDAG 24 JANUARI 1941 :bben in- :r aan ge- uwelijk ka- od bijvoor- p den eer. welijk, m> hooken. ik te ir en lende lertje c heb hem ruggezien. HUMS. 5. aan hei men den. S AUTO, er geschikt en tevens evragen bij n dit Blad, NHOVIN W.Z. 6-» het t raten tyd. MMS n*et meat ge- kan Advertentii [elke regel plaatsing tentiën r NIEUWSBLAD VOOR ZUIDKOLLAND EN UTRECHT Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Prijs bij vooruitbeta ling: voor Schoonhoven per 3 maanden 1J5; per port 1.50 omgeving van een vijandelijke basis. In de nacht van 22 op 23 Januari heb ben Britsche vliegtuigen aanvallen ge daan op Catania en een andere plaats op Sicilië, zonder schade te veroorzaken. srtentiën: 18 ..„,1 meer i-‘~halve prijs. worden gratis plaatst In „De Gorcumer". Felle strijd. Intusschen zijn de Thailandsche en Fransch Indo-Chineesche troepen in een hevige strijd gewikkeld om het bezit /an Samrong, ten Oosten van Sisophon in Cambodja. De Fransche lüchtmacht 18 in den sector van Samrong geconcentreerd en verdrijft de Thailandsche troepen uit de loopgraven, om in samenwerking met het landleger te trachten hen over de grens terug te dringen. De Thailandsche luchtmacht heeft op haar beurt aanval len op Samrong uitgevoerd. Voorts wor den gevechten geleverd voor Sisophon In Cambodja en Pakse iii Laos. De strijd om Samrong moet de hevigste zijn sedert hei uitbreken van het conflict. ITALIAANSCHE VERSTERKINGEN IN ALBANIË. Uit Ochrida wordt gemeld: De operaties van Woensdag langs het Grieksch-Italiaansche front in Albanië waren op verscheidene punten van min der beteekenis dan de voorafgaande da gen. Uit samenstelling van de Italiaan- sche troepen blijkt, dat het oppercom mando allëfc op alles wil zetten om het conflict zoo spoedig mogelijk te llquldee- ren. Op verscheiden punten achter de frontlijn zijn sterke gemotoriseerde af- deelihgen ongesteld. In de voorhoede lig gen afdeelingen Alpenjagers, die in dit bergachtige gebied uitstekend als stoot troepen dienst kunnen doen. Voorts zijn er op de Italtaansche vlieg velden de laatste dagen aanzienlijke ver sterkingen» zoowel van vliegtuigen, vlie gers als grondpersoneel aangekomen. De Grieken hebben Woensdag toch op verscheiden punten een ware druk op het Italiaanschfe front uitgeoefend. Hun stel lingen zijn op het oogenblik niet zeer geschikt om een grootscheepsche aanval het hoofd te bieden en zij maken nu van het uitstel der Italianen gebruik om hun strategische posities te verbeteren. Geen Enggpche troepen in Salon ikl Een woordvoerder der Grieksche re- geerlng heeft de geruchten tegengespro ken. volgens welke Engelsch gemotori seerde troepen en Infanterie in Salonlki aan land zouden zijn gegaan. OORLOGSSCHIP BOORT 3LM0 TON IN DE GROND. Koopvaarder tot zinken gebracht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Een in overzeesche wateren, opereerend oorlogsschip heeft nog meer vijandelijke koopvaarders van 31.000 br.t. in totaal tot zinken gebracht. Zijn vroegere suc cessen van over de 100.000 br.t. zijn reeds bekend gemaakt. Xn de loop van de gewapende verken ning heeft een gevechtsvliegtuig ten westen van Ierland een koopvaarder van 3500 br.t. tot zinken gebracht. Bovendien zijn een haven aan de Zuidoostkust van Engeland en spoorweginstallaties met succes met bommen bestookt. In de nacht van Woensdag op Don derdag hebben afzonderlijke vliegtuigen verschillende voor de oorlog belangrijke doelen aan de Britsche oostkust aange vallen. De vijand heeft Woensdag in de avond in West-Duitschland enkele brisant- en brandbommen laten vallen. Voor de oor log beHÈTïgrijke doelen werden niet ge troffen. De veroorzaakte materieele scha de is gering. Een burger is omgekomen, drie anderen zijn licht gewond. Jagers hebben Woensdag twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, een derde is door artillerie van de marine neerge haald. Een onzer eigen vliegtuigen wordt vermist. ERNSTIGE REDE VAN CHURCILL. De eind-phase van de oorlog. Het D.NB. meldt uit Berlijn: Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Winston Churchill het twee- daagsche debat in het Lagerhuis over de Engelsche productie en het gebruik van het menschenmaterlaal besloten met een lange rede, waarin hij o.a. zelde, dat hij een oorlogskabinet, bestaande Uit vier of vijf personen, die ‘geen ministers functie hebben, op het oogenblik niet raadzaam acht. Met betrekking tot de werkzaamheden van de onlangs gevormde uitvoerende raad voor de invoer meende Churchill, dat deze raad nog niet tot de conclusie heelt kupnen komen ever de wijze, x^ar moellltkheden in de Amerikaansch. CïtREN. Klas. Aange- kaïs, wegende merk le soort 8 regels 130,7 0 20; derde I Adver- is ge- I TOBROEK EN KASSALA. Hun strategische beteekenis. In het Italiaansche weermachtsbencht van Woensdag verklaart het hoofdkwar- tles o.m.: De aanval van den vijand op de sterk te Tobroek, die sinds twintig dagen vol ledig ómsingeld was en dagelijks bestookt werd door artillerie en vliegtuigen, is Dinsdag begonnen. De aanval werd des nachts voorafge gaan door een vlootbombardement, dat tot het aanbreken van de dag duurde en dat overdag gesteund werd door voort durende aanvallen van vijandelijke bom bardementsvliegtuigen. Drie Australische divisies, versterkt door twee regimenten zware artillerie, twee pantserdivisies en een gemechaniseerde Fransche formatie der z.g. „dissinenten”, werden geïdenti ficeerd als deelnemers aan den aanval. Aan het einde van de dag slaagde de vijand er na een hardnekkige strijd in, door te dringen in de linie van stellingen in de oostelijke sector van de sterkte. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefanl schrijft, dat Tobroek tot taak had. op eigen middelen de op- marsch van den vijand te vertragen. Het is dezelfde missie, die ook de verdedigers van Bardia hadden. Te Tobroek en te Bardla werd bloedig, maar geenszins be slissend gevochten. Het zullen zeker niet de Engelschen zijn, die de linies van ver zet en de zones van de strijd zullen kie- «h. Geen verrassing. Na de val van Bardla kon men de ge beurtenissen van Tobroek verwachten, schrijft de Glomale d'Italia. Deze gebeur tenissen zijn echter van geen belangrijke invloed op het verloop van de oorlog en evenmin op de strijdvaardigheid van Italië. Evenals In Bardla hebben de Italiaan sche troepen zich ook In Tobroek held haftig gedragen en hebben zij wegens hun dapperheid tegenover een veel ster keren vijand de hoogste lof verdiend. Russische betrekkingen te overwinnen. Bij de diplomatieke besprekingen der laatste maanden is de kwestie van de Russische neutraliteit niet aangeroerd. Huil /11de niet antwoorden op de vraag, of Rus:and tegenover de opheffing van het embargo een tegenprestatie zou stellen en zoo ja, welke deze zou zijn. Niet meer dan een gebaar De opheffing van het embargo wordt door „Associated Press” „een meer of minder diplomatiek" gebaar” genoemd. Niets wijst er op, aldus het agentschap, dat men onmiddellijk met de uitvoer zal beginnen. De vliegtuigfabrieken werken voor de Amerikaansche behoeften en voor de Engelsche opdrachten, zoodat er geen toestellen voor Rusland over zijn. VREDESONDERHANDELINGEN TUSSCHEN THAILAND EN INDO CHINA De Bangkok Chronicle meldt, dat vredesonderhandelingen gaande zijn tus- schen de regeering van Thailand (Siam) en Roger Garreau, den Franschen zant. De regeering van Thailand zich niet vereenigen met Garreau's stel ling. dat Thailand het eerst aangevallen heeft en derhalve het initiatief moet ne- tot opschorting der vijandelijkhe- De onderhandelingen te Bangkok worden evenwel voortgezet. Intusschen deelt het blad volgens Do mei mede, dat de radio van Saigon vre desbesprekingen voorstelde met de eisch, dat Thailand eerst zijn gewapende macht Op eigen gebied zou terugtrekken. Thai land heeft altijd vriendschappelijke on derhandelingen met de regeering van Fransch Indo.China begeerd, maar het blad twijfelt, of Indo-China tot derge lijke onderhandelingen zal overgaan, als de Thailandsche troepen eenmaal zijn teruggetrokken. Bemiddeling van Japan. Naar te Vlchy officieel wordt medege deeld, heeft de Japansche regeering op 21 Januari gelijktijdig de Fransche end® Thailandsche regeering haar bemidde ling aangeboden, ten einde een regeling van het Thailandsch—Fransche conflict te vergemakkelijken. Ofschoon, zoo wordt in het officieel® communiqué verder gezegd, deze kwestie de laatsten tijd onderwerp was van rechtstreeksche besprekingen tusschen den Franschen zaakgelastigde te Bang kok en de Thailandsche regeering, heeft de Fransche regeering met het oog op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Japan, de aangeboden be middeling in principe aangenomen. D® Fransche ambassadeur te Tokio opdracht gekregen met de Japansche re geering alle vraagstukken betreffende de uitvoering van deze bemiddeling te be spreken. AMERIKAANSCHE LUCHTBASES OP BERMUDA'S. Reeds twee eilanden verpacht. Te Hamilton op de Bermuda-eilanden is officieel bekendgemaakt, dat de eilan den Morgan en Tucker voor 99 jaar als luchtbases aan de Vereenigde Staten zijn verpacht. „International News-’ meldt in dit verband uit Londen, dat de Britsche regeering de verpachting dezer eilanden heeft bevestigd. Volgens dit agentschap zijn de beide kleine eilanden aan de Zuidwestzijde der groep bijzonder ge schikt om als luchtbases dienst te doen. op men de invoer van Engeland het bes te kan opvoeren. Bijzonder moeilijk noemde de premier de voorziening van de Industrie, met geschikt menschen- materiaal. In dit verband wees hij ook op de, als gevolg van het gebrek aan scheepsrulmte. moeilijk geworden mili taire transporten naar overzeesche ge bieden, doch hij gaf tenslotte als zijn meening te kennen, dat de Britsche oor logsmachine binnen afzienbare tijd op volle toeren zou draaien. Aan het slot van zijn rede zei Chur chill: „Het is verre van mij, een rooskleurig beeld van het heden en de toekomst Óp te hangen. Ik geloof niet, dat het ge rechtvaardigd is, dat wij andere dan de somberste geluiden laten hooren, terwijl zich voor ons rijk, ja, voor de geheel® Engelsch-sprekende wereld een afgrond voordoet. Ik zou het een plichtsverzuim achten, wanneer ik het Huis niet deel genoot maakte van mijn indruk, dat ons volk d® eind-phase van de oorlog gaat." Na de rede van Churchill werd lAgerhuis verdaagd, zonder dat er stejnd werd. WILLKIE NAAR ENGELAND VERTROKKEN. Roosevelt’s voornaamste tegen-can- didaat voor het presidentschap, Wendell Willkie, is Woensdagochtend met de „Yankee Clipper” naar Lissabon ver trokken, vanwaar hij zal doorreizen naar Engeland. Hij wordt vergezeld door Cow les, den uitgever van de „Minneapolis Star Journal" en door den bankier Tijeme. Willkie verklaarde, dat zijn reis een particulier karakter draagt. Hij kon niet zeggen, wanneer hij naar Amerika zal terugkeeren. Hij zelde te hopen, ter stond na zijn aankomst te Londen, Churchill, den minister van arbeid Be- vin en andere Engelsche staatslieden te ontmoeten. VERKLARING NAMENS INDISCHE REGEERING. Domei meldt uit Tokio: Naar uit Batavia wordt gemeld, heeft de fungeerende perschef van de Neder- landsch-Indlsche regeering, J. H. Ritman, ten overstaan van buitenlandsche corres pondenten verklaard, dat een wijziging in de situatie in Europa of in de Ja- pansch-Amerikaansche betrekkingen geen invloed zouden oefenen op de handels- besprekingen tusschen Batavia en Tokio en voorts, dat de Japansche voorstellen voor de komende handelsbesprekingen terstond ter goedkeuring voorgelegd zul len worden aan de Nederlandsche regee ring te Londen. „MOREEL EMBARGO” TEGEN RUSLAND OPGEHEVEN. Zooals men zich zal herinneren, heeft Amerika tijdens het Russisch—Finsche conflict een z.g. „moreel embargo" afge. kondigd ten aanzien van de Sowjet- Unie. Dit had o.m. betrekking op de ex port van vliegtuigen en vliegtuigonder- deelen. Onder-minlster Welles heeft thans aan den Russischen ambassadeur te Washing ton, Oemanski, een schrijven gericht, waarin hij hem mededeelt, dat de regee ring der Vereenigde Staten thans tot de slotsom is gekomen, dat de door den president in zijn verklaring aan de pers op 2 December 1939 uitgesproken con- stateeringen niet langer van toepassing zijn op de Unie van Sowjetrepublieken. Van dit besluit zullen de belangheb bende Amerikaansche fabrikanten en ex porteurs in kennis worden gesteld. Ter wille van de betrekkingen. Op zijn persconferentie heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Huil, verklaard, dat de opheffing van het ,.mo- reele” embargo op den uitvoer van vlieg tuigen en andere artikelen naar Rusland een poging is, om de betrekkelijk gerin- SCHOTEN IN DE RAAD VAN SJANGHAI. Het D.N.B. meldt uit Sjanghai: De voorzitter van de gemeenteraad der internationale nederzetting, Keswick, en het Japansche lid van de raad. Akomoto, zijn in een uiterst stormachtig verloopen vergadering door twee revolverschoten getroffen. Hajasji, de leider der Japan sche gemeente, loste twee schoten, dl® Keswick in de rug en de juist aan het woord zijnden Okamoto aan de linker hand verwondden. Door dit incident is d® politieke spanning in Sjanghai weer toe genomen. DE CHAOS IN ROEMENIE. Oproep van Antonescu. Generaal Antonescu heeft een oproep tot het Roemeensche volk gericht. In verband met de verwarde b.nnenland- sche toestand, die het gevolg is van mee- ningsverschillen tusschen de regeering en bepaalde legionnairskringen. dringt hij er op aan, dat het volk zich schaart achter hem1 als den onwrikbaren verde diger van het land. In samenwerking met WESTELIJKE SECTOR BOOD GIS TEREN NOG TEGENSTAND. Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht meldt in het communiqué van gisteren: Aan het Grieksche front acties van plaatselijke aard, gedurende welke de vij and gevoelige verliezen leed. Vijandelijke troepen werden bestookt met bommen van klein kaliber. Tijdens een vljande. lljken luchtaanval op een Albaneesche plaats begaf een onzer jachttoestellen zich naar de vijandelijke toestellen, schoot er een van neer en dreef de an deren op de vlucht. De zeer hardnekkige strijd tusschen de «tellingen der sterkte Tobroek is Woens dag de geheele nacht voortgezet, eerst de® middags drongen de Australiërs door in de stad Tobroek. waar alles in brand was gestoken en waar het oude schip „Ban Giorgio” met dynamiet was opge blazen. In de Westelijke sector der sterk te bieden de stellingen nog steeds een zeer moedige tegenstand aan de vijan delijke aanvat De te Tobroek geconcentreerde Itali aansche strijdkrachten bestonden uit een enkele divisie en eenlge detachementen der marine en grenswachttroepen. Zelfs de vijand is gedwongen toe te geven, dat d® verliezen, geleden door zijn vijf divi sies, die de stad aanvleleh, bijzonder ern stig waren. Onze luchtmacht bombardeerde een concentratie van vijandelijke troepen. De luchtmacht van den vijand deed een aanval op eenlge plaatsen In Llbye, waarbij eenlge schade werd aangericht. In Oost-Afrlka. aan het front van de Soedan, acties der wederzijdsche artille rie en patrouilles in de zone van Galla- bat. Vijandelijke aanvallen in de zone van Cheru werden afgeslagen door onze tegenaanvallen, die den tegenstander aanzienlijke verliezen toebrachten. In de Aegelsche Zee hebben vijandelij ke vliegtuigen getracht een van onze bases te treffen. Zij werden ontvangen door luchtafweer en verwijderden zich zonder eenlge schade aan te richten. Een vliegtuig werd getroffen door onze bat terijen en stortte brandend neer. Een tweede, van een type, dat per katapult kan worden gelanceerd, werd neerge- ycftgteg, door nnz® jachtvliegtuigen ig de Hoe zich dat alles ral ontwikkelen voor onzen boerenstand? Wij zouden zoo graag den sluier var. de toekomst willen oplich ten om te zien, wat daarachter verbor gen is. Hei is echter niet mogelijk het komende precies uit te stippelen, omdat dit zoozéer afhankelijk is van tal van fac toren. waartegenover de boerenstand machteloos staat. De boerenstand be- aehikt over zijn geestletlke en lichame lijke wapenen en hij zal niet wanhopen aar. de toekomst. Onze boerenstand heeft het vertrou wen In zich kunnen behouden, evenals rijn gezond en nuchter verstand en zijn vermogen om zich aan de omstandighe den aan ta passen. Zijn gebondenheid aan den bodem en zijn beteekenis voor volk en staat verhoo- gen zijn belangrijkheid als volksgroep. De boerenstand heeft daarnevens een sterk ontwikkeld gevoel van plicht tot opbou wend werk. Hij weet, dat leder zaad zijn tijd noodlg heeft om vrucht voort te brengen. Aan deze vruchten gelooven wij, en wij rullen dan ook goed doen, op den als goed gebleken weg voort te gaan, zoolang wij de mogelijkheid zien van het bevorderen van opbouwend werk van land en volk. Zoo zal het .nieuwe jaar komen met nieuwe eischen. We kunnen niet verwach ten, dat alle leed en moe’ljkheld voorbij zuil zijn en aan den eenen kant is dat gelukkig, omdat een leven zonder moei lijkheden verslappend zou werken. Maar toch mogen we er op redenen, dat, naar mate wij ons Inspannen, riaarmate we werken we ook bevrediging zullen heb ben. Moge daarbij Set vertrouwen, waar zulks werd beschaamd of geschokt we derkeer en; moge daar, waar fouten zijn gemaakt, zulks van de eene zijde erkend en van de andere zijde vergevensgezind heid betracht worden; moge bij verschil van inzicht'en overtuiging de onderlinge waartteering in stand blijven. DR. H. MOLHUY8EN. De beweerd® veroveilng wan Kassala zoo vervolgt de redacteur, wordt doqn de Britsche propaganda tot een groote gebeurtenis opgeblazen. Maar toen de Italiaansche troepen diezelfde plaats veroverden, kende de Britsche propaganda aan Kassala een te verwaar- loozen beteekenis toe. In werkelijkheid hebben de Italianen, na een voorpost van Kassala na een gevecht te hebben ver overd, deze aezer dagen ontruimd, zon der dat ar sprake tyas van vijandelijke druk, met het doel, de verdedig ng voor te bereiden op door het opperbevel aan gegeven linies. Er heeft dezer dagen noch te Kassala. noch in de omgeving eenlg® schermutseling plaats gehad. De gevech ten zijn nog niet begonnen en men zal er te èelegener tijd van kunnen spreken. De amvang van Nederlands taak in de nieuwe orde ia grooter dan op net eerst® gezicht lijkt. Nederland toch beschikt over voor Europa belangrijke gebieden buiten dat werelddeel, over een schat van kolc- njale bestuurservarlng, over onvervan>_ bare kennis van handel en bedrijf en boZ vendlen over een grocte ondernemingszin. Met dit feit voor oogen krijgt het be grip „nieuwe orde” voor onzen Nederland, achen landbouw een ruimere beteekenia Het woord, dat eerst zoo ongrijpbaar leek, heeft daardoor een rasteren in houd en een aansporende kracht gekre gen. Er kan weer beweging komen ook in de harten der twljfelmoedigen, om dat aan den arbeid een doel wordt gege ven. Bovendien herkrijgt het product zijn waarde, wat voorheen twijfelachtig leek. Had Nederland met zijn bestaansbron- nen een beteekenis voor Europa als be langrijke leverancier van de tuinbouw- en veeteeltproducten en vormde het een onmisbare schakel, in den keten van factoren, die het leven beheerschten, het Is niet alleen voor Nederland, maar ook voor Europa van overwegend belang, dat deze toestand niet alleen bestendigd maar ook zoo mogelijk verbeterd wordt. Daarnaast jjal echter een zekere be perking noodlg zijn, omdat juist door de veel grootere belangengemeenschap, die zich in de laaste helft van 1940 heeft ge vormd. enkele producten, welke door de omstandigheden noodgedwongen moesten worden voortgebracht, als minder be langrijk kunnen wegvallen. Deze zullen plaats moeten maken voor de voortbreng selen, welke voor hun kwaliteit en hun geschiktheid voor den Nederlandschen bodem het karakter kregen van speci fiek Nederlandsche producten, welke voor Buropa onmisbaar zijn. Naast deze overweging is er geen plaats meer voor de vraag: Wat nu? Veel meer zal een opgewekt „en verder" en „hoe kan het beter” een redelijk richtsnoer zijn om Nederland zijn waarde en dus ook zijn onafhankelijkheid te doen behouden.

Schoonhovensche Courant | 1941 | | pagina 1